Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Biznes

2 grudnia 2019 r.
8:08

Jak Gminna Spółdzielnia „Samopomoc Chłopska” nie dała się rynkowi? Dziś ma 15 sklepów i 10 mln zł przychodu

42 20 A A
Bożena Kucińska (z lewej) i Bożena Cegiełko w żyrzyńskim GS-ie pracują od ponad 35 lat. Dzisiaj tworzą jego dwuosobowy zarząd. Mimo trudności – nie planują zwolnień, ani likwidacji sklepów. Obawiają się jedynie wzrostu minimalnego wynagrodzenia, które wiąże się z podniesieniem cen towarów
Bożena Kucińska (z lewej) i Bożena Cegiełko w żyrzyńskim GS-ie pracują od ponad 35 lat. Dzisiaj tworzą jego dwuosobowy zarząd. Mimo trudności – nie planują zwolnień, ani likwidacji sklepów. Obawiają się jedynie wzrostu minimalnego wynagrodzenia, które wiąże się z podniesieniem cen towarów (fot. Radosław Szczęch)

Gdy inne gminne spółdzielnie zamykały swoje sklepy i piekarnie, ta w Żyrzynie, mimo trudności, zdołała nie tylko utrzymać niemal wszystkie punkty handlowe, ale także otworzyć nowe. Gminna Spółdzielnia „Samopomoc Chłopska” ma przychody na poziomie blisko 10 mln zł rocznie.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

W PRL-u poszczególne sieci GS-ów na prowincji miały status monopolisty. Oprócz sklepów niemal w każdej miejscowości, lokalne spółdzielnie dysponowały własnymi piekarniami, prowadziły magazyny, hurtownie, skupy, a nawet restauracje.

Nadeszło nowe

Czas prosperity dla GS-ów skończył się w latach 90., gdy na wolnym rynku pojawiły się prywatne sklepy, a w miastach powiatowych pierwsze dyskonty spożywcze. Spółdzielnie upadały jedna po drugiej. Zaczynały od zamykania najmniej rentownych sklepów, a kończyły na wygaszaniu piekarni.

GS w Żyrzynie nie podzielił ich losu. Obecnie dysponuje 15 sklepami, w tym nowym, otwartym jako franczyza sieci „Kropka” przy ul. Powstania Listopadowego. Nadal prowadzi również własną piekarnię, a wytwarzane w niej pieczywo, oprócz sklepów własnych na terenie gminy, można kupić m.in. w Baranowie, Kurowie, Górze Puławskiej, puławskim Carrefourze i wielu innych punktach handlowych.

Jak to się stało, że spółdzielnia oparła się konkurencji i niemal zachowała swój status? Jednym z czynników, które na to wpłynęły, jest przywiązanie do firmy. Zarząd żyrzyńskiej spółdzielni tworzą dwie panie, prezes Bożena Cegiełko i wiceprezes Bożena Kucińska. Obie w GS-ie pracują od początku lat 80-tych XX wieku. Znają wszystkich pracowników i czują się za nich odpowiedzialne.

Walczyliśmy o każdy sklep

– My wszyscy, w tym poprzednie zarządy, zawsze broniliśmy się przed wyprzedażą towarów, majątku i zamykaniem sklepów. Pomimo że przynosiły straty, a obroty były małe. Wbrew trudnościom udało nam się to wszystko pociągnąć i je ocalić. Dzięki temu nadal mamy własną piekarnię, budynki i starą bazę, która również przynosi nam dochody – mówi Bożena Cegiełko, prezes GS w Żyrzynie.

Jak mówi Bożena Kucińska, najtrudniejsze były lata 90., gdy inne GS-y likwidowały swoje sklepy. – To był początek ich końca. My przetrwałyśmy, w czym na pewno pomogła nam dobra lokalizacja, blisko drogi krajowej nr 17 – przyznaje wiceprezes. Zaletą były także przystępne ceny i dostępność sklepów, do których codziennie dowożony jest świeży chleb.

– Duża część naszych klientów to osoby starsze, które przychodzą zrobić codzienne zakupy, chleb, mleko, trochę wędliny. Niestety młodzi często nie doceniają tego, że u nas jest taniej i wolą pojechać do supermarketu – przyznaje Bożena Kucińska. – Zakupy w GS-ie to dla niektórych „obciach”, ale chyba już nic na to nie poradzimy – dodaje.

Co gorsza, starsi od kilku lat korzystają z możliwości zrobienia zakupów prosto z samochodu. Tuż przed swoim domem. Tak zwany handel obwoźny to prawdziwa zmora spółdzielni oraz innych przedsiębiorstw prowadzących sprzedaż w sklepach. Zaopatrzeni mieszkańcy znacznie rzadziej wybierają się do GS-u, co niekorzystnie odbija się na obrotach punktów, szczególnie na wsi.

Jest ciężko, ale będzie dobrze

Priorytetem spółdzielni jest obecnie zachowanie wszystkich sklepów i przetrwanie nadchodzących zmian. Zarząd GS-u obawia się podwyższenia minimalnego wynagrodzenia. Jak wylicza to koszt około 300 zł od osoby, co przy 60 etatach spowoduje znaczny wzrost obciążeń finansowych. – Boimy się tego, czy uda nam się zarobić wystarczająco dużo, by móc poradzić sobie z tym wydatkiem – przyznaje prezes Cegiełko.

Jednym z wdrożonych już pomysłów na pilnowanie kosztów jest zróżnicowanie godzin pracy poszczególnych sklepów. Te najmniejsze są czynne jedynie do godz. 11:00, średnie – do godz. 16:00, a największe do 20:00. Zarząd GS-u rozważa również wymianę oświetlenia w piekarni na energooszczędne.

O ogłaszaniu upadłości czy zwalnianiu pracowników w Żyrzynie nikt nie myśli. Podobnie jak o zgodzie na dzierżawę gruntu pod dyskont jednej ze znanych sieci. Zarząd spółdzielni zdaje sobie sprawę, że prędzej, czy później taka konkurencja może się pojawić, ale GS nie chce jej tego zadania ułatwiać. Lokalnie spółdzielnia to ciągle jeden z liderów handlu w gminie, z niemal 9,8 mln zł przychodu w ubiegłym roku. W tym wynik ma być podobny, a zarząd liczy ponadto na zysk.

>>> Dodatek Złota 500. Liderzy Lubelskiej Gospodarki - kup e-wydanie Dziennika Wschodniego z 28 listopada 2019 r.

e-Wydanie

Komentarze 20

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 6 dni temu o 09:03
+11
Ja w puławskim Carrefourze kupuje ich cebularze, smaczne i pakowane oryginalnie w folię, powodzenia dla polskiej firmy!
Avatar
Gość / 6 dni temu o 08:19
+10
To prawda ! mają bardzo dobre pieczywo, na zakwasie, robione tradycyjnie jak przed laty. Przez kilka dni jest świeże.
Avatar
Jj / 6 dni temu o 08:22
+8
Panie Radosławie Szczęch, pisze Pan artykuł w dziale Biznes, a nie odróżnia Pan podstawowych pojęć. W tytule GS ma 10 mln przychodu, a w treści ma 10 mln obrotu. Przychód i obrót to zupełnie różne pojęcia. Proszę się doszkolić u kolegów z podstawówki.
Avatar
Gość / 6 dni temu o 08:45
+7
Z pewnych źródeł wiem, że S.Ch. w Ludwinie potrzebuje szybkich akcji naprawczych, ratowania piekarni i sklepów, ponieważ Wójt ewidentnie sobie nie radzi, i generuje za mały wzrost, pomimo ogromnego ruchu turystycznego w sezonie.
Avatar
Buzon / 6 dni temu o 09:07
+6
No to nas oświeć, czym wg ciebie różni się obrót od przychodu ze sprzedaży (nie wchodząc w szczegóły księgowe, przychody z innych źródeł itp.)?
Avatar
mieszkaniec / 6 dni temu o 16:35
+5
Właśnie poczułem sie jak w filmie u Barei. Kto tym dziennikiem wschodnim zarządza że takie głupoty można pisać. Dobrze prosperująca firma nie ogranicza etatów tych formalnych do 1/2 etatu a Pani prezes potrafi powiedzieć ,,przecież pani może sobie dłużej posiedzieć" i nie podnosi lamentu że najniższa krajowa będzie większa u to jest kłopot czyli praca na pół etatu za najniższą krajową można by tu jeszcze dużo pisać ale szkoda energii. Dlaczego i po co ktoś pisze te brednie???
Avatar
Wybitny ekonomista ds GS / 6 dni temu o 10:24
+5
Do Jj: Rację miał M.T. mówiąc, że lepiej jest nie odzywać się wcale i wydać się głupim, niż odezwać się i rozwiać wszelkie wątpliwości. Wszak przychód i obrót to bardzo tożsame pojęcia , a..., bo jest jeszcze dochód? No jest, a i tak są tacy co myślą, że przychód to to liczba klientów wchodzących do sklepu a obrót to zysk ze sprzedaży biletów na karuzelę.
Avatar
Janusz / 6 dni temu o 15:58
+4
Brawo prawdziwi spółdzielcy. Panie redaktorze niech Pan podjedzie do GS Niedrzwica Duża i opisze jak rodzina S. dorabia się na majatku spółdzielczym. Prezes S. zatrudnia w piekarni siostrę na kierowniczym stanowisku  i córkę. Druga siostra jest kierowniczką sklepu Nr3 a jej partner rozwozi po sklepach pieczywo i warzywa rodziny S. Cała rodzina jest już udziałowcami spółdzielni. Dwa lata temu podnieśli udziały żeby pozbyć sie jak największej liczby członków. Podnieśli wpisowe by nikt nowy się nie zapisał. W Niedrzwicy GS rozszyfrowuję się jako Gospodarstwo rodziny S.
Avatar
Czytelnik / 6 dni temu o 14:17
+4
Zuchy-dziewczyny, Panie Prezes i Wiceprezes!
Avatar
Podpis(opcjonalnie) / 6 dni temu o 14:12
+4
Tez mamy w Lublinie swoją spółdzielnię i kilkadzisiąt sklepów- Społem.
Avatar
Ja / 6 dni temu o 22:11
+1
Kto pracował lub wogóle miał kiedykolwiek styczność z GS Żyrzyn ten się w cyrku nie śmieje...niestety.
Avatar
Gość / 6 dni temu o 18:57
-3
"nie dała się rynkowi" - oczywiście tytuł musi być zgodnie z genezą tej gazety (obecnie jest to i portal). Lenin jest z was dumny :)
Avatar
mieszkaniec / 6 dni temu o 16:35
+5
Właśnie poczułem sie jak w filmie u Barei. Kto tym dziennikiem wschodnim zarządza że takie głupoty można pisać. Dobrze prosperująca firma nie ogranicza etatów tych formalnych do 1/2 etatu a Pani prezes potrafi powiedzieć ,,przecież pani może sobie dłużej posiedzieć" i nie podnosi lamentu że najniższa krajowa będzie większa u to jest kłopot czyli praca na pół etatu za najniższą krajową można by tu jeszcze dużo pisać ale szkoda energii. Dlaczego i po co ktoś pisze te brednie???
Avatar
Janusz / 6 dni temu o 15:58
+4
Brawo prawdziwi spółdzielcy. Panie redaktorze niech Pan podjedzie do GS Niedrzwica Duża i opisze jak rodzina S. dorabia się na majatku spółdzielczym. Prezes S. zatrudnia w piekarni siostrę na kierowniczym stanowisku  i córkę. Druga siostra jest kierowniczką sklepu Nr3 a jej partner rozwozi po sklepach pieczywo i warzywa rodziny S. Cała rodzina jest już udziałowcami spółdzielni. Dwa lata temu podnieśli udziały żeby pozbyć sie jak największej liczby członków. Podnieśli wpisowe by nikt nowy się nie zapisał. W Niedrzwicy GS rozszyfrowuję się jako Gospodarstwo rodziny S.
Avatar
również moczymorda / 6 dni temu o 14:51
+2
Wg "normalny" ceny wina są zatrważająco wysokie, a to nie godzi się, aby mieszkańcy musieli w Puławach handlować te niezbędne do codziennej egzystencji produkty! Zlikwidować GS i zapłacić odszkodowanie rekompensujące mieszkańcom podróże za bezcennym towarem....
Avatar
Czytelnik / 6 dni temu o 14:17
+4
Zuchy-dziewczyny, Panie Prezes i Wiceprezes!
Avatar
Podpis(opcjonalnie) / 6 dni temu o 14:12
+4
Tez mamy w Lublinie swoją spółdzielnię i kilkadzisiąt sklepów- Społem.
Avatar
Gość / 6 dni temu o 13:54
+3
Dowód na życie poza Ziemią - ceny z kosmosu.
Avatar
Wybitny ekonomista ds GS / 6 dni temu o 10:24
+5
Do Jj: Rację miał M.T. mówiąc, że lepiej jest nie odzywać się wcale i wydać się głupim, niż odezwać się i rozwiać wszelkie wątpliwości. Wszak przychód i obrót to bardzo tożsame pojęcia , a..., bo jest jeszcze dochód? No jest, a i tak są tacy co myślą, że przychód to to liczba klientów wchodzących do sklepu a obrót to zysk ze sprzedaży biletów na karuzelę.
Avatar
normalny... / 6 dni temu o 10:12
-1
ale ceny mają z kosmosu. Tylko papierosy w tej porównawczej bo nie mogą podnosić. Nawet wino u nich jest o 1.5 drożej niż u konkurencji. W Puławach ojciec kupuje taniej niż na miejscowym sklepie. Tylko matka tam jeszcze zachodzi bo baby ze wsi na plotkowania się spotykają. Ja tam wole na stacje benzynowa podjechać i zjeść hotdoga niż się dac wykiwać . I wszystkie u nas tak myślą.
Zobacz wszystkie komentarze 20

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

W pożarze stracili wszystko. Rodzina Michalskich z Miłocina potrzebuje pomocy

W pożarze stracili wszystko. Rodzina Michalskich z Miłocina potrzebuje pomocy 0 0

Straciliśmy wszystko, nawet wspomnienia poszły z dymem – mówi Angelika Michalska, dorosła córka pani Beaty. W czwartek samotnej matce z Miłocina spłonął dom. Sąsiedzi, urzędnicy, strażacy pospieszyli z pomocą

Zdewastowane samochody na Czechowie. Czytelniczka prosi o pomoc w znalezieniu sprawców
galeria

Zdewastowane samochody na Czechowie. Czytelniczka prosi o pomoc w znalezieniu sprawców 9 5

Dziś po południu nieznany sprawca uszkodził szyby i lusterka w dwóch zaparkowanych pojazdach.

Czyj anioł najpiękniejszy? W Trzydniku Dużym rusza konkurs plastyczny

Czyj anioł najpiękniejszy? W Trzydniku Dużym rusza konkurs plastyczny 0 1

Można brać udział w konkursie „Anioły, gwiazdy, szopki i stroiki”. Autorzy prac mają jeszcze czas do 13 grudnia by dostarczyć je organizatorom

Szymon Hołownia będzie kandydować na prezydenta Polski

Szymon Hołownia będzie kandydować na prezydenta Polski 158 15

Szymon Hołownia dziś na deskach Teatru Szekspirowskiego w Gdańsku podjął decyzję w sprawie startu w wyborach. Były prowadzący Mam Talent zdecydował, że będzie ubiegał się o fotel prezydenta RP.

Mateusz Dziemba (MKS Start Lublin): Nie ma żadnych limitów, ale wskazana jest pokora

Mateusz Dziemba (MKS Start Lublin): Nie ma żadnych limitów, ale wskazana jest pokora 0 1

Rozmowa z Mateuszem Dziembą, koszykarzem Startu Lublin

Grają w piłkę na rolkach. Reprezentacja Polski w rollballu zaprezentowała się w Lublinie
galeria

Grają w piłkę na rolkach. Reprezentacja Polski w rollballu zaprezentowała się w Lublinie 0 0

Pokaz rollballu w Centrum Handlowym E. Leclerc Tomasza Zana. W sobotę zaprezentowała się drużyna, która uczestniczyła w ostatnich mistrzostwach świata w tej dyscyplinie w Indiach.

Koncert "Idą Święta. Inkluzja w tańcu" w DK LSM
9 grudnia 2019, 18:00

Koncert "Idą Święta. Inkluzja w tańcu" w DK LSM 0 0

We wtorek, 9 grudnia o godz. 18 w Domu Kultury LSM (ul. Wallenroda 4a) zaprezentowane zostanie muzyczno-taneczne widowisko "Idą Święta" w wykonaniu Formacji Tańca Towarzyskiego Gamza.

Wrażenia, wzruszenia i uniesienia. Jazz zahipnotyzował Lublin
galeria

Wrażenia, wzruszenia i uniesienia. Jazz zahipnotyzował Lublin 4 0

W weekend ściany Centrum Kultury wypełniła muzyka jazzowa. Ta, w klasycznym rozumieniu i nowa, eksperymentalna. Koncerty zachwycały, wzruszały, a nawet hipnotyzowały.

Jak zdrowo oddychać. Zielony wolontariat w "Paderewskim"
Magazyn
galeria

Jak zdrowo oddychać. Zielony wolontariat w "Paderewskim" 0 2

Kupili aparat do mierzenia jakości powietrza i prowadzą codzienne pomiary. Mowa o uczniach Szkoły Podstawowej nr 43 im. Ignacego Jana Paderewskiego w Lublinie, którzy są laureatami naszego ekologicznego konkursu

Niewygodni rywale i mile widziani sąsiedzi. Polska poznała rywali, z którymi będzie grała podczas Euro 2020
Magazyn

Niewygodni rywale i mile widziani sąsiedzi. Polska poznała rywali, z którymi będzie grała podczas Euro 2020 0 0

30 listopada odbyło się losowanie grup przyszłorocznych mistrzostw Europy, które po raz pierwszy w historii nie będą mieć jednego lub dwóch państw gospodarzy, a mecze będą rozsiane po całej Europie. Jakie szanse na przyszłorocznym czempionacie kadra narodowa prowadzona przez Jerzego Brzęczka i kogo najbardziej należy się obawiać?

Orszak św. Mikołaja przeszedł ulicami Lublina [zdjęcia]
galeria

Orszak św. Mikołaja przeszedł ulicami Lublina [zdjęcia] 9 6

Orszak św. Mikołaja jest dla mieszkańców Lublina okazją, by się rozerwać. Pełni też funkcję edukacyjną. Dzieci - oprócz tego, że dostaną prezenty - dowiadują się kim był święty Mikołaj.

LUK Politechnika Lublin – Lechia Tomaszów Mazowiecki 3:2 [zdjęcia]
galeria

LUK Politechnika Lublin – Lechia Tomaszów Mazowiecki 3:2 [zdjęcia] 0 0

Na zakończenie pierwszej rundy sezonu zasadniczego Krispol 1. Ligi Siatkarzy LUK Politechnika Lublin pokonała Lechię Tomaszów Mazowiecki 3:2

5. urodziny dziecięcej oparzeniówki w Łęcznej [zdjęcia]
galeria

5. urodziny dziecięcej oparzeniówki w Łęcznej [zdjęcia] 10 1

– Odwróciłam się dosłownie na kilka sekund i wtedy córka zrzuciła na siebie kubek z gorącą herbatą. Byłam w szoku – opowiada Agnieszka Niewęgłowska z Radzynia Podlaskiego. Jej trzyletnia córka Amelia z poważnym oparzeniem brzucha trafiła w ubiegłym roku do „oparzeniówki” w Łęcznej. – Córka była w szpitalu niecały tydzień, na szczęście wszystko się dobrze zagoiło.

Inaczej przejedziemy przez ul. Diamentową

Inaczej przejedziemy przez ul. Diamentową 0 6

W poniedziałek zmieniona ma być organizacja ruchu pod przebudowywanym wiaduktem kolejowym nad ul. Diamentową.

Poziom II Charytatywnego Turnieju w Siatkonogę będzie wyższy niż przed rokiem

Poziom II Charytatywnego Turnieju w Siatkonogę będzie wyższy niż przed rokiem 0 0

Wielkimi krokami zbliża się II Charytatywny Turniej w Siatkonogę. Jeżeli ktoś chce wziąć w nim udział, to musi się spieszyć, bo zgłosiło się już kilkanaście drużyn. Ponownie gospodarzem zawodów będzie hala im. Arkadiusz Gołasia w Kraśniku, a impreza odbędzie się 21 grudnia.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.