Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Biznes

30 listopada 2019 r.
17:15

Za wzór wzięli sobie torby, paski i plecaki. Większość wyrobów Ledrin trafia za granicę

0 8 A A
Najlepsze słowo, żeby opisać naszą firmę, to rodzina. Jesteśmy jak jeden symbiotyczny organizm i codziennie mamy tego świadomość – mówią właściciele przedsiębiorstwa zatrudniającego 65 osób
Najlepsze słowo, żeby opisać naszą firmę, to rodzina. Jesteśmy jak jeden symbiotyczny organizm i codziennie mamy tego świadomość – mówią właściciele przedsiębiorstwa zatrudniającego 65 osób (fot. Krzysztof Mazur)

W swoim archiwum mają ponad 6 tys. wykrojów różnych toreb, plecaków i pasków. Produkowali dla wielu firm kojarzących się z luksusem i prestiżem. Mimo sukcesu wciąż są wierni swoim lubelskim korzeniom

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Był rok 1993. Dariusz Lipiński, inżynier z wykształcenia, pracował jako tłumacz języka niemieckiego. Przez wiele lat za Odrą, ale i nad Bystrzycą, bo do Lublina przyjeżdżało wtedy bardzo wielu niemieckich przedsiębiorców. Jednym z produktów, którym się tu zachwycali, była skóra juchtowa należąca do najdroższych i najbardziej szlachetnych skór. Niemalowana ma kolor piasku, ale z czasem staje się miodowa, by w końcu przejść w kolor karmelu. Starzeje się powoli, a ponieważ jest bardzo wytrzymała, może służyć kilku pokoleniom.

Szansa na sukces

– Produkowano ją na ul. Towarowej, a wyroby z niej wytwarzały dwie lubelskie firmy. Lublin słynął z tej produkcji nie tylko na cały kraj, ale i za granicę – opowiada Dariusz Lipiński, właściciel firmy. – I właśnie wtedy przedsiębiorca, dla którego tłumaczyłem, zaproponował, żebym zajął się skórami i robił z nim interesy. To było przejście do branży, na której zupełnie się nie znałem, ale to były takie czasy, że chwytało się każdą okazję na biznes. Wtedy wszystko było łatwe.

I tak to się zaczęło. Powstał Ledrin. Na początku było sześciu pracowników. Dziś jest ich 65. Niektórzy pracują od początku działalności firmy. Razem z nią musieli kilkukrotnie zmieniać lokalizację, by ostatecznie, sześć lat temu, osiąść w specjalnej strefie ekonomicznej na Felinie. Oprócz magazynu i hali produkcyjnej mieści się w niej stacjonarny sklep.

– 20 procent naszej produkcji to towary na rynek polski. Sprzedajemy je pod marką Daag w naszym sklepie, przez internet i w około 150 sklepach w galeriach handlowych w całej Polsce. Kiedyś szukaliśmy nowych lokalizacji i kontrahentów, ale teraz ten rynek jest już nasycony – uważa Agnieszka Lipińska, właścicielka firmy.

Większość produkcji to jednak wyroby, które trafiają do Niemiec i Szwajcarii.

– W ciągu roku wysyłamy tam kilkadziesiąt tysięcy skomplikowanych wyrobów skórzanych. To zwykle bardzo pracochłonne torby, ale oprócz nich są także plecaki, paski. Wypuszczamy zwykle krótkie serie, dlatego w ciągu roku jest to 500-600 różnych modeli – opowiada właściciel firmy. – Dzięki temu nasza praca jest ciekawsza i pełna nowych wyzwań. I wciąż chce nam się działać i stawiać przed sobą nowe cele.

Plecaki z Lufthansy

Produkcja nie stara się przy tym tylko podążać za modą. Produkty Ledrin określić można bardziej jako minimalistyczny vintage dla klientów o bardziej wyrobionym guście. Oczywiście, co kilka miesięcy ci wybierają inne modele i kolory, ale torby, które kupią w Lublinie, na pewno szybko nie przestaną być modne.

– Mimo że najczęściej produkujemy z naturalnych skór, nie jest to jedyna część naszej produkcji. Na rynek niemiecki produkujemy torby z różnych specjalistycznych materiałów technicznych wykorzystywanych także m.in. przy produkcji butów. Ostatnio mieliśmy ciekawe zlecenie od Lufthansy, która chce przerabiać swoje produkty, by nie trafiały na śmietnik. Z wycofanych już z samolotów koców z logo firmy produkowaliśmy plecaki – opowiadają Lipińscy.

Kiedy wchodzimy do zakładu produkcyjnego, widzimy mnóstwo ludzi pochylonych nad mozolną pracą kaletniczą. Nie można jednak powiedzieć, że to rękodzielnictwo, bo za produkcję odpowiadają maszyny. To one tną skóry i koordynują cały proces produkcji.

– Ale bez ludzi zaangażowanych w swoją pracę i bardzo kreatywnych nie udałoby nam się jednak osiągnąć tak wiele – podkreślają Lipińscy. – Najlepsze słowo, żeby opisać naszą firmę, to rodzina. Jesteśmy jak jeden symbiotyczny organizm i codziennie mamy tego świadomość. Nawet w dużym przedsiębiorstwie nietrudno jest zapamiętać imię każdego człowieka. Bo musisz pamiętać, że sukces końcowy jest efektem pracy każdego z nich z osobna.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Noc tylko dla dorosłych
11 maja 2024, 20:00

Noc tylko dla dorosłych

Zapraszamy na wyjątkowy wieczór do Piwnic Centrum Kultury w Lublinie. Z premierowym programem wystąpi Grupa Oł Maj Gad oraz lubelska performerka, tancerka i producentka burleski Harpy Queen.

Sztuczna inteligencja wykryje choroby przewodu pokarmowego

Sztuczna inteligencja wykryje choroby przewodu pokarmowego

W nowoczesny sprzęt została wyposażona pracownia endoskopowa Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego. Dzięki temu pacjenci mają czuć się bezpieczniej i bardziej komfortowo, ale lekarze szybciej wykryją zmiany.

Gol z połowy boiska, ponad 100 minut gry, Motor i Znicz Pruszków na remis po szalonym meczu [zdjęcia, wideo]
galeria
film

Gol z połowy boiska, ponad 100 minut gry, Motor i Znicz Pruszków na remis po szalonym meczu [zdjęcia, wideo]

Czasami o meczach piłki nożnej mówi się, że emocji było w nich tyle, co na rybach. W spotkaniu Motoru Lublin ze Zniczem Pruszków było jednak zupełnie odwrotnie. Mieliśmy w nim wszystko: sporo goli, zwroty akcji, interwencje VAR i niesamowitą dramaturgię. Niestety, nie było za to happy-endu, bo skończyło się remisem 3:3. A ten wynik powoduje, że drużynie Mateusza Stolarskiego będzie jeszcze trudniej o miejsce w strefie barażowej.

Znamy numery list w wyborach do PE. Trzecia Droga pierwsza, a PiS na końcu

Znamy numery list w wyborach do PE. Trzecia Droga pierwsza, a PiS na końcu

Państwowa Komisja Wyborcza wylosowała dzisiaj numery list komitetów, które wezmą udział w najbliższych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Głosowanie odbędzie się 9 czerwca.

Problemy Lewartu w Tomaszowie Lubelskim. Lider po przerwie odwrócił losy meczu

Problemy Lewartu w Tomaszowie Lubelskim. Lider po przerwie odwrócił losy meczu

Lewart musiał się napracować na punkty w Tomaszowie Lubelskim, ale lider tabeli zrobił swoje. Goście przegrywali 0:1 jednak w drugiej połowie odwrócili losy spotkania i wygrali 2:1.

Kadet to brzmi dumnie. Uczennice i uczniowie klas wojskowych świętowali w Targach Lublin
Zdjęcia
galeria

Kadet to brzmi dumnie. Uczennice i uczniowie klas wojskowych świętowali w Targach Lublin

10 maja w Lublinie obchodzono II Wojewódzkie Dni Kadet. Święto było okazją do upamiętnienia zasług kadetów walczących o wolność Polski oraz wyrażenia dumy ze współczesnych – uczniów i uczennic klas wojskowych.

Zdjęcie z Dziennika Wschodniego Zdjęciem XX-lecia Grand Press Photo? Głosowanie tylko do północy

Zdjęcie z Dziennika Wschodniego Zdjęciem XX-lecia Grand Press Photo? Głosowanie tylko do północy

Jeszcze tylko dziś, do godz. 23.59, można głosować na Zdjęcie XX-lecia w jubileuszowej 20. edycji Ogólnopolskiego Konkursu Fotografii Reporterskiej – Grand Press Photo. Wyboru można dokonać spośród 19 Zdjęć Roku z poprzednich edycji konkursu, autorami dwóch z nich byli fotoreporterzy Dziennika Wschodniego!

Kochają stare samochody i dobrą zabawę
Zdjęcia/Wideo
galeria

Kochają stare samochody i dobrą zabawę

W Lublinie rozpoczął się V Rajd Ziemi Lubelskiej, będący II rundą Mistrzostw Polski Pojazdów Zabytkowych.

Przetarg na Lubelskie Centrum Piłki Nożnej rozstrzygnięty. Miasto wyda nieco więcej niż planowało

Przetarg na Lubelskie Centrum Piłki Nożnej rozstrzygnięty. Miasto wyda nieco więcej niż planowało

Urząd Miasta w Chełmie rozstrzygnął dzisiaj przetarg na budowę Lubelskiego Centrum Piłki Nożnej. Ratusz na inwestycję w ramach, której przebudowany zostanie Stadion Miejski przy ul. Szwoleżerów, a także powstaną trzy boiska treningowe: przy stadionie, Zespole Szkół Budowlanych i Geodezyjnych oraz Medycznym Studium Zawodowym (kryte balonem) wyda blisko 6 milionów złotych więcej niż planował.

Burmistrz obiecuje aquapark, ale zacznie od oświaty
Łęczna

Burmistrz obiecuje aquapark, ale zacznie od oświaty

Leszek Włodarski, nowy-stary burmistrz Łęcznej, przedstawił długą listę inwestycji w nowej kadencji. Czy uda mu się je zrealizować?

Pożar tartaku w Izbicy. Interweniowali strażacy

Pożar tartaku w Izbicy. Interweniowali strażacy

Strażacy przeprowadzili sprawną akcję gaśniczą. Spłonęła część budowlanej konstrukcji.

Hektary nad Klukówką czekają. Lasy Państwowe: Pierwszy krok należy do miasta

Hektary nad Klukówką czekają. Lasy Państwowe: Pierwszy krok należy do miasta

Do miasta ma trafić obszar dawnych stawów hodowlanych nad Klukówką. Takie obietnice padły tuż przed wyborami samorządowymi. Lasy Państwowe odpowiadają jednak, że pierwszy krok należy do samorządu.

Prezydent Zamościa wziął się za miejskie spółki. Poważne zmiany w radach nadzorczych

Prezydent Zamościa wziął się za miejskie spółki. Poważne zmiany w radach nadzorczych

Mówił, że zarządzanie niektórymi miejskimi spółkami mu się nie podoba. Na razie ich prezesi odwołani nie zostali, ale w radach nadzorczych Rafał Zwolak, prezydent Zamościa zmiany już wprowadził. I to poważne.

Koalicja zawiązana. Krówczyński szefem rady, Szumiec wiceburmistrzem
galeria

Koalicja zawiązana. Krówczyński szefem rady, Szumiec wiceburmistrzem

Podczas pierwszej sesji nowej kadencji rady miasta przetestowana została uformowana dzień wcześniej koalicja, która wybrała prezydium. Na czele lubartowskiej rady stanął Tomasz Krówczyński z komitetu Wspólnoty Lubartowskiej. Zastępcą burmistrza został Radosław Szumiec.

Fałszywe oregano zalało rynek. To najczęściej podrabiana przyprawa w UE

Fałszywe oregano zalało rynek. To najczęściej podrabiana przyprawa w UE

Ta aromatyczna przyprawa, zawierająca bogactwo witamin i służąca jako środek leczniczy jest ostatnio często podrabiana. Jak rozpoznać fałszywkę?

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium