Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Biznes

28 listopada 2019 r.
21:52

Mali muszą starać się bardziej. Jak wypada Lubelskie w rankingu przedsiębiorczości?

Jakub Czerniak
Jakub Czerniak (fot. Maciej Kaczanowski)

Rozmowa z dr. Jakubem Czerniakiem, ekonomistą z Katedry Mikroekonomii i Ekonomii Stosowanej Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

• Mikro i małe przedsiębiorstwa to siła napędowa gospodarki. Tak wynika z danych GUS.

– W Polsce małe firmy, czyli te, które zatrudniają do 49 osób, stanowią blisko 99 proc. wszystkich. Taki odsetek jest typowy dla krajów rozwiniętych, właściwie gdy spojrzymy na całą Unię Europejską, to wygląda to podobnie.

• Czy na podstawie tych danych można powiedzieć, że Polacy są przedsiębiorczym narodem?

– Do pewnego stopnia jesteśmy i tak też się nawet mówiło o Polsce lat 80. Polacy radzili sobie i za komuny, nawet wtedy było prywatne rolnictwo, zakłady rzemieślnicze.

• Co prawda spotykało się to z niechęcią ze strony władzy, która drobnych wytwórców nazywała pogardliwie prywaciarzami, badylarzami, ale Polacy przetrwali.

– Tak, weźmy pod uwagę także naszą żyłkę przedsiębiorczości: to, że kupowaliśmy coś w NRD i wieźliśmy to do ZSRR na handel, kupowaliśmy w ZSRR i sprzedawaliśmy w Rumunii, itd.. Jednak w Polsce, jeśli się patrzy na uwarunkowania kulturowe, to mamy wysoką awersję do ryzyka. Boimy się brać kredyty. Boimy się także inwestować w przedsiębiorstwo, szczególnie w nowe technologie, innowacje.

• Czy przekłada się to na strukturę ich działalności? 53 proc. mikro i małych firm działa w usługach, a 24 proc. w handlu.

– Te sektory zwykle wymagają mniejszych inwestycji, natomiast działalność przemysłową trudno prowadzić na małą skalę. Poza tym usługi dominują w całej gospodarce. Trzeba też zwrócić uwagę na zatrudnienie. W tych najmniejszych firmach pracują ponad 3 mln osób, czyli połowa zatrudnionych w sektorze przedsiębiorstw. W innych krajach, np. Austrii, czy Włoszech, ten odsetek wynosi ponad 65 proc, ale w Niemczech 43 proc, w USA 27 proc, a w Rosji zaledwie 8 proc. Okazuje się więc, że choć procentowo mamy podobną liczbę małych przedsiębiorstw co na Zachodzie, to różnimy się jeśli chodzi o poziom zatrudnienia.

• A jak wygląda wydajność naszych firm? Mikro i małe przedsiębiorstwa, mimo że pracuje w nich co drugi zatrudniony w sektorze przedsiębiorstw, wytwarzają jedynie 31 proc. PKB.

– Powyższe dane wskazują na niższą wydajność mikro i małych firm w porównaniu z przedsiębiorstwami średnimi i dużymi. Nie powinno to jednak dziwić – większe podmioty silniej wykorzystują tzw. korzyści skali, ponadto częściej mogą pozwolić sobie na inwestycje w nowe technologie, które podnoszą wydajność.

• Przejdźmy na lokalny rynek. W rankingu przedsiębiorczości (liczba firm na 10.000 mieszkańców) Lubelskie plasuje się na przedostatnim miejscu.

– Być może wynika to z zaszłości historycznych czy kulturowych, że w Wielkopolsce, gdzie był zabór pruski, są silniejsze tradycje przedsiębiorczości. U nas był zabór rosyjski i ten duch jest zdecydowanie słabszy. Ludzie zakładają też firmy, kiedy łatwo robi się biznes, gdy gospodarka dobrze się rozwija. To zachęca do podejmowania ryzyka. Ale z drugiej strony są takie okresy, gdy jest mniej pracy, ktoś jest wypychany z rynku, i wtedy sobie myśli, że może to właśnie czas, żeby spróbować czegoś swojego.

• I człowiek podejmuje ryzyko, idzie na swoje i wtedy spotyka się z brutalną rzeczywistością.

– Chyba już jest lepiej niż kiedyś, bo nie mówi się tyle o barierach wejścia do biznesu. Największym problemem jest to, że nasze firmy od lat natrafiają na trudności ze zdobyciem kapitału. Te małe, przynajmniej na początku, bazują na pieniądzach założycieli, rodziców i przyjaciół. W krajach anglosaskich firmy próbują pozyskać pieniądze od aniołów biznesu, a w Polsce jest z tym wciąż bardzo ciężko. Zostają więc kredyty bankowe, co nie jest łatwe z uwagi na krótką historię firmy (mniejsza wiarygodność kredytowa) i brak majątku na zabezpieczenie.

Poza tym jak się zakłada firmę, to na papierze wszystko ładnie wygląda: planujemy, ilu będzie klientów, jakie będą przychody, jakie koszty, ile na czynsz, ile na płace itp. A potem się okazuje, że jest trochę mniej klientów, a koszty są wyższe. I dla właściciela niewiele zostaje.

• Albo nic i można się szybko zniechęcić, nawet jeśli się ma ciekawy pomysł.

– Po pierwszym roku zwykle ok. 30 proc. firm upada. Ale ten wskaźnik przeżywalności zmienia się w czasie. Polskie firmy po 2001 roku dość często ogłaszały bankructwo. Teraz jest trochę lepiej, ale to też jest uzależnione od koniunktury gospodarczej.

• Co jeszcze, oprócz barier finansowych, blokuje rozwój małych firm?

– Przede wszystkim przepisy. Przedsiębiorcy zwykle podkreślają, że niech to prawo jakieś będzie, ale niech będzie stabilne. Żeby oni wiedzieli, w jakich warunkach działają, w jakich będą działać za rok czy za dwa.

• A jak wygląda innowacyjność w polskich firmach?

– Polska inwestuje w badania i rozwój 3-krotnie mniej niż wymagane przez UE 3 proc. PKB. To może spowodować, że wzrost Polski niedługo wyhamuje. Do niedawna wystarczyło przywieźć nowoczesne maszyny z Zachodu, nowe technologie. Rosła wydajność, rosła produkcja i dzięki temu goniliśmy Zachód. Ale żeby mieć jeszcze wyższą wydajność, wyższe dochody i utrzymać tempo wzrostu, to potrzebujemy jeszcze nowocześniejszych technologii. Jeśli sami ich nie wymyślimy, to zaczniemy odstawać od najbardziej rozwiniętych krajów. Innowacje są konieczne dla takich krajów jak Szwajcaria, Niemcy, Stany Zjednoczone, czy Holandia. coraz bardziej niezbędne stają się i dla nas.

• Czy małe firmy, które dysponują niższym kapitałem i zasobami, mogą być innowacyjne?

– Okazuje się, że najmniej innowacyjne są średnie firmy. Duże są, bo mają pieniądze na badania i rozwój. A małe z kolei są elastyczne, trochę na zasadzie „spróbujmy, może się uda”. Nie boją się tak bardzo, chętniej podejmują ryzyko, nawet jeśli później skończą jako przejęte przez duże firmy albo odsprzedając opracowane technologie.

• Czyli nadzieja na postęp w mikrusach?

– Jeśli chodzi o małe firmy to one rzeczywiście są bardziej pomysłowe, szybciej podejmują decyzje i nie są tak zbiurokratyzowane jak duże przedsiębiorstwa. Szef mówi: dobra, zróbmy to. I wielu przypadkach to się udaje.

>>> Dodatek Złota 500. Liderzy Lubelskiej Gospodarki - kup e-wydanie Dziennika Wschodniego z 28 listopada 2019 r.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Magda Balsam zaliczyła kolejny, niezły występ

PGE MKS FunFloor Lublin rozgromił Piotrcovię

Zgodnie z planem przebiegał wtorkowy mecz PGE MKS FunFloor z Piotrcovią. Lublinianki do przerwy prowadziły 16:8, a ostatecznie pokonały rywalki 34:19.

Po dwóch dniach imprezy w Lublinie AZS UMCS ma na koncie siedem medali

Mistrzostwa Polski w pływaniu: Są pierwsze złote medale dla AZS UMCS Lublin

Drugiego dnia mistrzostw Polski w pływaniu zawodnicy AZS UMCS wywalczyli dwa złote medale i jeden srebrny. W sumie, po dwóch dniach imprezy, która rozgrywana jest na Aqua Lublin mają na koncie siedem krążków.

Bartosz Wolski zostaje w Motorze

Motor Lublin przedłużył kontrakt z ważnym piłkarzem

Kolejny ważny zawodnik zostaje w Motorze na dłużej. We wtorek klub z Lublina poinformował, że kontrakt Bartosza Wolskiego został automatycznie przedłużony o jeden sezon, czyli do końca rozgrywek 25/26.

Dr Sławosz Uznański-Wiśniewski

Polak leci w kosmos. Jest oficjalna data startu misji

Dokładnie za miesiąc – 29 maja – Sławosz Uznański-Wiśniewski zostanie drugim Polakiem w Kosmosie. Będzie tam testował między innymi specjalny „hełm” z Lublina.

Na zdjęciu ekipa LSM, która wystąpi na tegorocznych Marleykach.
10 maja 2025, 21:00

Święto muzyki reggae – Marleyki 2025

Marleyki to bez wątpienia najweselsza stypa świata! To coroczne święto muzyki reggae i muzyczny hołd dla ojca założyciela, Roberta Nesty Marleya, znanego szerzej jako Bob Marley.

Wojsko czyści magazyny i sprzedaje: puzony, honkery i motorówkę

Wojsko czyści magazyny i sprzedaje: puzony, honkery i motorówkę

Agencja Mienia Wojskowego ogłasza przetarg na sprzedaż powojskowego sprzętu i pojazdów. Kiedy? 8 maja. Na kupców czekają 152 pozycje o łącznej wartości blisko 500 tys. zł. Są samochody, łódź, maszyny, części zamienne, instrumenty muzyczne oraz drewno opałowe. Zyski ze sprzedaży trafią na Fundusz Wsparcia Sił Zbrojnych, z którego kupowane są nowoczesne urządzenia dla polskiej armii.

2 maja: pracujący, ale nie dla urzędów. Tego dnia spraw nie załatwisz

2 maja: pracujący, ale nie dla urzędów. Tego dnia spraw nie załatwisz

Wielu mieszkańców Lublina i Lubelszczyzny już w czwartek, 1 maja, rozpoczyna długi weekend. Teoretycznie 2 maja jest dniem pracującym, ale urzędy informują, że tego dnia nic nie załatwimy.

Tegoroczny Dzień Otwarty na WSPA

12 kierunków studiów licencjackich, inżynierskich i magisterskich. Rekrutacja na WSPA

Rozpoczęła się rekrutacja na studia w Wyższej Szkole Przedsiębiorczości i Administracji w Lublinie. Nowości to na przykład HR z wykorzystaniem narzędzi sztucznej inteligencji oraz Kryminologia i profilaktyka społeczna.

Szkolili Amerykanie, teraz uczą Polacy. Pierwszy taki kurs dla czołgistów M1A1 Abrams
NA POLIGONIE

Szkolili Amerykanie, teraz uczą Polacy. Pierwszy taki kurs dla czołgistów M1A1 Abrams

Pierwszy kurs dla czołgistów M1A1 Abrams prowadzony wyłącznie przez polskich instruktorów. Taki kurs właśnie rozpoczął się w Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Poznaniu (CSWL). Do tej pory polskich wojskowych uczyli specjaliści z USA.

Roztańczony Lublin – Dziennik Wschodni nadał rytm
galeria
film

Roztańczony Lublin – Dziennik Wschodni nadał rytm

Plac Litewski zamienił się w wielką, otwartą scenę taneczną. Mieszkańcy Lublina zatańczyli i świętowali Międzynarodowy Dzień Tańca. To była pierwsza tego typu impreza w naszym mieście.

Szkolenie dla motocyklistów w Lublinie. Dwudniowe i darmowe

Szkolenie dla motocyklistów w Lublinie. Dwudniowe i darmowe

Będą zajęcia praktyczne i teoretyczne. Będzie coś dla posiadaczy zabytkowych motocykli, będzie parada. Wszystko w Lublinie i za darmo. Zapisy już trwają.

Nowoczesne i wodorowe autobusy dla Lublina. Kiedy pierwsze kursy?

Nowoczesne i wodorowe autobusy dla Lublina. Kiedy pierwsze kursy?

Przetarg rozstrzygnięty, pieniądze są, a umowa właśnie została podpisana. W ciągu roku na ulice Lublina wyjedzie 20 wodorowych autobusów.

Motor Lublin z licencją na sezon 25/26

Motor Lublin z licencją na sezon 25/26

We wtorek poznaliśmy werdykt Komisji ds. Licencji Klubowych PZPN na sezon 25/26. Motor Lublin dostał zgodę na grę w PKO BP Ekstraklasie bez żadnych nadzorów. Gdyby beniaminek dostał się do europejskich pucharów, to również mógłby w nich zagrać, bo otrzymał licencję także na występy w rozgrywkach UEFA.

Jakie modele aut z Ameryki cieszą się największą popularnością?

Jakie modele aut z Ameryki cieszą się największą popularnością?

Samochody sprowadzane ze Stanów Zjednoczonych są coraz częściej spotykane na polskich drogach. Wielu kierowców decyduje się na import, ponieważ auta z Ameryki oferują lepsze wyposażenie, a ich zakup bywa bardziej opłacalny niż nabycie analogicznego modelu w Europie.

Oszczędność i higiena, czyli dlaczego warto inwestować w dobre worki do odkurzacza?

Oszczędność i higiena, czyli dlaczego warto inwestować w dobre worki do odkurzacza?

Codzienne porządki w domu wymagają nie tylko sprawnego sprzętu, ale również odpowiednio dobranych akcesoriów. Jednym z istotnych elementów wpływających na skuteczność odkurzania są worki, które odpowiadają za zatrzymywanie zanieczyszczeń wewnątrz urządzenia.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium