Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Recenzje książek

Colin Thubron, "Cień jedwabnego szlaku” (Wydawnictwo Czarne)

Colin Thubron, "Cień jedwabnego szlaku”

Chciałoby się zawołać – czytajcie książki Thubrona. Stanowią połączenie świetnego reportażu, niemal poetyckiej wrażliwości, niezwykłej umiejętności malowania obrazów, wydarzeń i portretowania ludzi.

Ewa Stachniak, "Ogród Afrodyty” (Znak litera nova)

Ewa Stachniak, "Ogród Afrodyty”

We współczesnych jej czasach została okrzyknięta najpiękniejszą kobietą Europy – Zofia Potocka. Kochanka tureckiej księżniczki, później mężczyzn znaczących w tej epoce, wreszcie trzecia żona hrabiego Stanisława Szczęsnego Potockiego. Zbliża się kres jej życia, bujnego, wypełnionego ryzykiem ale też życia, które dało jej szansę, a ona umiała z niej skorzystać. Zofia Potocka wspomina.

Philippa Gregory, "Odmieniec” (Wydawnictwo Literacki Egmont)

Philippa Gregory, "Odmieniec”

Porównań do \"Imienia róży” nie da się uniknąć. Akcja \"Odmieńca” rozgrywa się również w średniowiecznej Europie. I również jest śledztwo prowadzone w klasztorze.

Krzysztof Potaczała, "Bieszczady w PRL-u”, część druga, Wydawnictwo BOSZ

Krzysztof Potaczała, "Bieszczady w PRL-u”, część II

Ukazała się książka, którą warto przeczytać przed wakacyjnymi wyprawami w Bieszczady. Nie, nie – to nie jest przewodnik, ani informator turystyczny. To druga, i niecierpliwie oczekiwana przez miłośników tych gór część zbioru reportaży Krzysztofa Potaczały o Bieszczadach w PRL-u. A był to okres, który do dziś rzuca cień na tamten kawałek Polski.

Witold Gombrowicz, "Kronos” (Wydawnictwo Literackie)

Witold Gombrowicz, "Kronos”

Zapewne dobrze, że ukazał się \"Kronos” Gombrowicza – komuś się może przyda do jakiej pracy magisterskiej, wszakże mimo znakomitej kampanii marketingowej, książkę przyjęłam bez entuzjazmu. Wielu potencjalnych czytelników po ukazaniu się takiej oto informacji, że pisarz w tych dziennikach obnaża się niemalże całkowicie, może zadać pytanie – i co z tego? Co z tego wynika? Niewiele.

Eben Alexander "Dowód” (ZNAK litera nova)

Eben Alexander, "Dowód”

To interesująca książka, choć – można sądzić – nie wszystkich czytelników przekona. Pamiętamy inny tytuł i innego autora – R. Moody\'ego \"Życie po życiu”, które miało tyluż zwolenników co przeciwników, tyle razy książkę brano poważnie, ile obśmiewano. Jak będzie teraz, zważywszy na osobę autora? Czy jest bohaterem i narratorem wiarygodnym?

Eduardo Mendoza, "Awantura o pieniądze albo życie, Wyd. Znak litera nova

Eduardo Mendoza, "Awantura o pieniądze albo życie”

O jego twórczości Wojciech Pszoniak powiedział: \"…pisarstwo Mendozy można porównać do fotografii, na której ktoś dorysował najrozmaitsze dodatki, nadając jej nową wartość, tworząc cudzysłów, dystans, czyniąc z tej fotografii momentami nieodparcie śmieszny, groteskowy obraz rzeczywistości”.

Eustachy Rylski "Obok Julii” (wydawnictwo Wielka Litera)

Eustachy Rylski, "Obok Julii”

To gorące lato 1963 roku jest tłem powieści pełnej niedomówień, a przecież finezyjnej takiej, w której można (i zapewne należy) doszukiwać się wielu ukrytych znaczeń, przypomnień, może fascynacji z własnej młodości, bo kogo dziś porywa lektura powieści Hemingway\'a?

Marcin Michalski, Maciej Wasielewski "81:1” (Wydawnictwo Czarne)

Marcin Michalski, Maciej Wasielewski "81:1”

\"81:1” to nie tylko zbiór świetnych reportaży, ale też wyraz ogromnej sympatii dla tego trochę dziwnego, ale bardzo sympatycznego kraju, o którym nigdy nie mówią w \"Wiadomościach”. Jeśli tylko przeczytacie tą książkę staniecie się wielkimi fanami Wysp Owczych.

Rod Stewart "Rod. Autobiografia”
 (Wydawnictwo Pascal)

Rod Stewart, "Rod. Autobiografia”

Atutem tej książki jest jej szczerość, humor i kawał wiedzy o świecie rock and rolla. Rod Stewart podarował czytelnikom osobistą, momentami bardzo intymną historię, w której nie ma tematów tabu. Wyłania się z niej portret fajnego, zdolnego faceta, który nie jest ideałem, ale ze swojego talentu i pasji potrafi zrobić jak najlepszy użytek.

"Morfina”, Szczepan Twardoch

"Morfina”, Szczepan Twardoch

Świetna powieść, która daje Twardochowi miejsce wśród najlepszych polskich pisarzy.

Ja, My, Oni. Teresa Torańska w rozmowie z Małgorzatą Purzyńską
 (Wyd. Agora)

Ja, My, Oni. Teresa Torańska w rozmowie z Małgorzatą Purzyńską

To ona zawsze prowadziła rozmowę – nie przeprowadzała wywiad – ale właśnie rozmawiała. Tym razem Teresa Torańska znalazła się po drugiej stronie – to ona opowiada o sobie i odpowiada na pytania, które zadaje Małgorzata Purzyńska, młodsza koleżanka po fachu.

David B., "Rycerze świętego Wita” (Kultura Gniewu)

David B., "Rycerze świętego Wita”

Autobiograficzne rozliczenie z młodością i dorastaniem. Ani grama przyjemnych wspomnień. Tylko ból, cierpienie, zmaganie się z niemożliwą do pokonania chorobą i demonami przeszłości.

Anka Grupińska, "Ciągle po kole” (Wydawnictwo Czarne)

Anka Grupińska, "Ciągle po kole”

Zapis rozmów z żołnierzami żydowskimi – Markiem Edelmanem, Aronem Karmim, Bronkiem Szpiglem i innymi ukazał się właśnie w rocznicę powstania w getcie w 1943 roku.

Barbara Włodarczyk, "Nie ma jednej Rosji" (Wydawnictwo Literackie)

Barbara Włodarczyk, "Nie ma jednej Rosji"

To się czyta świetnie. Barbara Włodarczyk, wieloletnia korespondentka TVP w Moskwie, dziennikarka, autorka świetnego cyklu telewizyjnego \"Szerokie tory”, tym razem wydała zbiór reportaży pod tytułem \"Nie ma jednej Rosji”.

Peter Mayle, "Marsylski szwindel” (Prószyński i S-ka)

Peter Mayle, "Marsylski szwindel”

Peter Mayle jest wciąż ulubionym autorem tych, którzy czasem chcą przeczytać lekturę lekką, relaksującą, książkę napisaną ze smakiem i bez zadęcia na Pulitzera. Trzeba powiedzieć, że przynajmniej pierwsze jego tytuły, które trafiały na nasz rynek cechowało duże poczucie humoru, a nawet autoironia, podobno obca naturze Anglików.

Katarzyna Kobylarczyk „Pył z landrynek. Hiszpańskie fiesty”, Wydawnictwo Czarne

Katarzyna Kobylarczyk „Pył z landrynek. Hiszpańskie fiesty”

Hiszpania znana i nieznana. Wszyscy, którzy wybierają się na nadmorskie plaże, poleżą na leżakach, zwiedzą Sagrada Familia i galerie obrazów uważają, że już znają Hiszpanię. A jaka ona jest naprawdę?

Iwona Luba "Berlin. Szalone lata dwudzieste, nocne życie i sztuka”, PWN

Iwona Luba "Berlin. Szalone lata dwudzieste, nocne życie i sztuka”

To prawdziwa perełka na rynku wydawniczym. Pięknie wydana, z unikatowymi zdjęciami i bogatym materiałem źródłowym. Poznajemy w niej Berlin lat 20. ubiegłego wieku; barwny, tętniący życiem, skupiający elitę artystyczną z całej Europy. To Berlin wielkiego rozkwitu; architektonicznego, kulturalnego, intelektualnego, technologicznego. To wreszcie Berlin odważny, niezależny, wyzwolony. Na miarę nowego tysiąclecia.

Carla Montero "Szmaragdowa tablica”, DW Rebis

Carla Montero "Szmaragdowa tablica”

Tajemnica, sekretny związek, namiętność. Wojna i miłość. To wszystko znajdziecie w tej książce; barwnej, zaskakującej, nieprzewidywalnej. Łączącej w sobie cechy dobrego kryminału, sensacji, romansu i powieści historycznej.

Edmund de Waal "Zając o bursztynowych oczach”. Wydawnictwo Czarne

Edmund de Waal "Zając o bursztynowych oczach”

To może być pomysł na wyrafinowaną wakacyjną podróż. Albo wyprawę życia. Traktując książkę Brytyjczyka jak przewodnik mamy przed sobą trasę od Berdyczowa przez Odessę, Paryż, Wiedeń, Amsterdam, przez Londyn, po najważniejsze w tej historii Tokio.

"Jak błądzić skutecznie. Prof. Zbigniew Mikołejko w rozmowie z Dorotą Kowalską” (Wyd. Agora SA, Isk

Jak błądzić skutecznie. Prof. Zbigniew Mikołejko w rozmowie z Dorotą Kowalską

Piętnaście rozmów o wierze, polityce, miłości, snach, kobietach, dzieciństwie, śmierci. Rozmów, które przykuwają uwagę swoją szczerością i wnikliwością. Głębią i mądrością. Sporo się z nich dowiemy; nie tylko o profesorze Mikołejko, ale też o nas samych.

Ludwika Włodek, "Pra. O rodzinie Iwaszkiewiczów” (Wydawnictwo Literackie)

Ludwika Włodek, "Pra. O rodzinie Iwaszkiewiczów”

Ostatnio bardzo dużo o Iwaszkiewiczu. Wyszły jego dzienniki i \"Wspomnienia”, wyszła znakomita książka biograficzna Romaniuka \"Inne życie” (czekamy na II tom), wreszcie też o rodzinie Iwaszkiewiczów napisała prawnuczka pisarza – Ludwika Włodek.

Donna Leon, "Kwestia wiary” (Noir sur Blanc)

Donna Leon, "Kwestia wiary”

Jest coś pociągającego w kryminałach, w których bohaterem jest zmęczony komisarz. Przypomnijmy sobie, że takim właśnie był Maigret stworzony przez Simenona. Albo było mu za zimno, albo za gorąco, a zawsze był zniechęcony, zmarnowany i marzył o emeryturze.

Antoine Vitkine "Mein Kampf. Biografia książki”, Wielka Litera (Okładka książki)

Antoine Vitkine "Mein Kampf. Biografia książki”

Ta książka, jak żadna inna, zmieniła bieg historii świata. I jakkolwiek byśmy dziś umniejszali jej rolę, nie ma wątpliwości, że odcisnęła się dramatycznym piętnem na milionach ludzkich istnień. Stała się symbolem zbrodniczych idei, które trafiły na podatny grunt i legły u podstaw nazizmu i Trzeciej Rzeszy. Wyniosła na piedestał Adolfa Hitlera, który miał ambicję być \"pisarzem”, a stał się zbrodniarzem wszech czasów.

Amos Oz "Wśród swoich”
 (DW Rebis)

Amos Oz, "Wśród swoich”

Amos Oz zabiera nas w tej książce w lata 50. ubiegłego wieku do kibucu Jikhat. To miejsce, które sam doskonale zna, a jego mieszkańców rozumie jak nikt inny.

Kalendarz
maj 2025
P W Ś C Pt S N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31