Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

Dzisiaj
7:16

Polak - Chorwat, dwa bratanki. Za nami koncert Dubrownickiej Orkiestry Symfonicznej

Autor: Zdjęcie autora IC

We wtorek w Filharmonii Lubelskiej można było przenieść się do słonecznej Chorwacji. Uczestnicy koncertu wysłuchali utworów Ludomira Michała Rogowskiego - muzyka związanego z Lublinem i chorwackim Dubrownikiem.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Koncert był symbolicznym połączeniem dwóch światów, które kształtowały Rogowskiego – rodzinnego Lublina i chorwackiego Dubrownika, w którym kompozytor spędził ostatnie dekady swojego życia i gdzie zmarł w 1954 roku. Wydarzenie odbyło się z inicjatywy dyplomatycznej i kulturalnej, w ramach zacieśniania relacji między Polską a Chorwacją.

Melomani usłyszeli utwory inspirowane folklorem słowiańskim oraz muzyką ludową, które Rogowski uważał za źródło twórczej inspiracji. Kompozytor był też jednym z pierwszych, którzy postulowali wykorzystanie naturalnych skal zamiast klasycznego systemu dur-moll, co czyniło jego muzykę wyjątkowo nowatorską i wyprzedzającą swój czas.

Gościem honorowym koncertu był Tomislav Vidošević, ambasador Republiki Chorwackiej w Polsce. Udało nam się chwilę z nim porozmawiać. 

  • Jakie znaczenie ma twórczość Ludomira Michała Rogowskiego dla kultury chorwackiej?

Twórczość Rogowskiego ma ogromne znaczenie,  zarówno dla polskiej, europejskiej jak i zwłaszcza chorwackiej kultury muzycznej. Po przyjeździe do Dubrownika zakochał się on w tym mieście, które jest perłą Chorwacji, Europy i świata. Spędził tam ponad ćwierć wieku. Był tam bardzo ceniony, pochowano go na lokalnym cmentarzu Boninovo w Dubrowniku. Wciąż wiele osób zajmuje się badaniem spuścizny Rogowskiego i jestem przekonany, że z czasem jego twórczość będzie się cieszyć jeszcze większym uznaniem, a jest ona prawdziwym fundamentem zacieśniania związków pomiędzy żupanią dubrownicko – neretwiańską i miastem Dubrownik z województwem lubelskim i Lublinem, a także Chorwacji i Polski w ogóle.

  • Czy planowane są kolejne wydarzenia kulturalne, które będą promować w Polsce twórczość chorwackich artystów?

Naturalnie, występy Dubrownickiej Orkiestry Symfonicznej z okazji naszego Dnia Państwowości wytyczają kierunek, w którym wspólnie pragniemy podążać. W pierwszym rzędzie myślimy o Urzędzie Marszałkowskim i Urzędzie Miasta, z którymi mamy znakomitą współpracę, co oznacza także występy polskich artystów w żupanii dubrownicko-neretwiańskiej, w Dubrowniku, ale również w innych częściach Chorwacji.

  • Jak obecnie wygląda współpraca turystyczna pomiędzy Polską a Chorwacją?

Nasza współpraca jest doskonała i od 2019 roku odnotowujemy duże wzrosty. Teraz możemy już z całą pewnością mówić, że każdego roku ponad milion drogich gości z Polski odwiedza Chorwację. Te liczby stale rosną, ale pragnę wspomnieć, że istnieją ogromne możliwości dla polskich inwestorów w dziedzinie turystyki, i nie tylko w sektorze turystycznym, choć i tutaj obserwujemy już wzrost różnych inwestycji z Polski.

  • Czy Chorwaci również polubili Polskę?
  • Chorwaci kochają Polskę, a największą miłością i szacunkiem darzą świętego Jana Pawła II, którego także my z Chorwacji nazywamy „naszym papieżem“. W przyszłości istnieje naturalnie duży potencjał do tego, aby Chorwaci liczniej odwiedzali Polskę, chociażby poprzez poprawę połączeń infrastrukturalnych.Powiązanie województwa lubelskiego z żupanią dubrownicko-neretwiańską z pewnością się do tego przyczyni.
  • Z lotniska w Lublinie w sezonie turystycznym można polecieć do Chorwacji - jest to duża korzyść, czy loty powinny być przez cały rok?

Optymalne byłoby, abyśmy mieli możliwość połączeń przez cały rok, ale już to, co mamy jest ogromnie ważne. To jeden z fundamentów dla wzmacniania więzi i  rozwoju wspólnych interesów infrastrukturalnych i gospodarczych. Chciałbym tu szczególnie podkreślić rolę województwa lubelskiego, którą odegra ono wobec ogromnych potrzeb związanych z odbudową Ukrainy, szczególnie po zakończeniu agresji na ten piękny kraj i, tak jak Państwo w Polsce i my Chorwaci pragniemy – po zaprowadzeniu twałego i sprawiedliwego pokoju.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Korzyści pracowników z Filipin dla gospodarki ogólnopolskiej i lokalnych biznesów

Korzyści pracowników z Filipin dla gospodarki ogólnopolskiej i lokalnych biznesów

Od momentu powstania w 2009 roku, Worksol Group stała się kluczowym graczem na polskim rynku rekrutacyjnym. Założona przez Michała Soleckiego agencja zyskała renomę dzięki łączeniu wykwalifikowanych i niewykwalifikowanych pracowników z całego świata z różnorodnymi ofertami pracy w całej Polsce. Działając w samym sercu szybko rozwijającej się gospodarki, Worksol Group stała się zaufanym partnerem zarówno dla pracodawców, jak i osób poszukujących pracy, wspierając międzykulturowe możliwości zatrudnienia i wnosząc znaczący wkład w polski rynek pracy. Dzięki sieci biur w Polsce, Japonii i Zjednoczonych Emiratach Arabskich oraz dedykowanemu zespołowi rekruterów z całego świata, Worksol zapewnia płynny proces rekrutacji, legalne zatrudnienie i kompleksowe wsparcie dla pracowników migrujących.

Ojciec Filip Buczyński: "Aby godnie żyć i umierać, potrzebne są pieniądze"
Dzień Wschodzi
film

Ojciec Filip Buczyński: "Aby godnie żyć i umierać, potrzebne są pieniądze"

Założyciel Hospicjum dla Dzieci im. Małego Księcia w Lublinie, ojciec Filip Buczyński, opowiada o codziennych zmaganiach z cierpieniem, roli wiary w obliczu śmierci oraz znaczeniu wsparcia finansowego i społecznego. W rozmowie porusza tematy duchowości, kultury chrześcijańskiej, laicyzacji społeczeństwa i siły wspólnoty, która potrafi czynić cuda.

Przebudowa skrzyżowania na DK48. Ruch jest, ale wahadłowy

Przebudowa skrzyżowania na DK48. Ruch jest, ale wahadłowy

Będzie bezpieczniej w Sobieszynie. Trwa przebudowa skrzyżowania z DK 48.

 Plac Narutowicza w Łukowie

Na razie nie będzie kostki na parkingu w centrum miasta. Jest szansa na coś większego

Nierówna nawierzchnia parkingu psuje nie tylko estetykę placu w centrum Łukowa. Zdaniem radnego Sławomira Smolaka utrudnia też życie kierowcom. Ale póki co urząd nie zastosuje proponowanego przez niego rozwiązania, bo jest szansa na większe zmiany w tym miejscu.

Avia będzie zdecydowanym faworytem meczu w Łęcznej

Środa z Pucharem Polski. Dzisiaj trzy okręgowe finały [gdzie oglądać?]

To będzie prawdziwa, pucharowa środa. Dzisiaj zostaną rozegrane trzy mecze finałowe okręgowego Pucharu Polski. Górnik II Łęczna zmierzy się z Avią Świdnik, Łada 1945 Biłgoraj zagra z Gryfem Gmina Zamość, a Kłos Gmina Chełm spróbuje sprawić niespodziankę w spotkaniu ze Startem Krasnystaw. Wszystkie mecze startują o godz. 17. Dwa z tych meczów będzie można obejrzeć na YouTube.

zdjęcie ilustracyjne

Żeby zbudować, trzeba zamknąć. Od dzisiaj lepiej omijać ulicę Przeskok

Od dzisiaj obowiązuje zmiana organizacji ruchu na ulicy Przeskok w Lublinie. Ma to związek z budową przedłużenia ul. Lubelskiego Lipca '80.

Polak - Chorwat, dwa bratanki. Za nami koncert Dubrownickiej Orkiestry Symfonicznej
ZDJĘCIA
galeria

Polak - Chorwat, dwa bratanki. Za nami koncert Dubrownickiej Orkiestry Symfonicznej

We wtorek w Filharmonii Lubelskiej można było przenieść się do słonecznej Chorwacji. Uczestnicy koncertu wysłuchali utworów Ludomira Michała Rogowskiego - muzyka związanego z Lublinem i chorwackim Dubrownikiem.

Motor będzie chciał szybko zmazać plamę po meczu z Piastem

Motor gra dzisiaj w Szczecinie z Pogonią. "Nie takich terenów przywoziliśmy pełną pulę"

Piłkarze Motoru dzisiaj wracają do walki o punkty. Tym razem zmierzą się w Szczecinie z tamtejszą Pogonią. To będzie zaległe spotkanie z 31. kolejki, a zawody rozpoczną się o godz. 20.30. Transmisja na Canal+ Sport 3, a u nas tradycyjnie relacja na żywo.

W środku Rafał Mekler

Nagły zwrot akcji w sprawie protestu przewoźników w Dorohusku

Sąd Apelacyjny w Lublinie podzielił decyzję wójta o zakazie protestu przewoźników przed przejściem z Ukrainą w Dorohusku. Oznacza to, że trwający od poniedziałku protest powinien zostać zakończony.

Otomo Yoshihide’s New Jazz Quintet w Lublinie. Jazz, który wywraca formę
Koncert
30 maja 2025, 19:00

Otomo Yoshihide’s New Jazz Quintet w Lublinie. Jazz, który wywraca formę

Otomo Yoshihide – legenda japońskiej sceny eksperymentalnej, twórca, który łączy noise, jazz, punk i eksperymenty dźwiękowe – przyjeżdża do Lublina ze swoim projektem New Jazz Quintet. Jeśli myślicie, że już wszystko słyszeliście, to ten koncert wywróci Wasze uszy na drugą stronę.

KRUS rusza z rozpatrywaniem wniosków o rentę wdowią. Pierwsze wypłaty w lipcu

KRUS rusza z rozpatrywaniem wniosków o rentę wdowią. Pierwsze wypłaty w lipcu

Blisko 100 tysięcy osób złożyło już wnioski o tzw. rentę wdowią w Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. Najwięcej dokumentów wpłynęło z Mazowsza, Lubelszczyzny i Wielkopolski.

Szimonetta Planeta zostaje w Lublinie na kolejny sezon

Szimonetta Planeta nadal w Lublinie

Szimonetta Planeta zostaje w Lublinie na dłużej. Zawodniczka z Węgier przedłużyła swoją umowę z PGE MKS FunFloor o rok.

Lublin znów przemówi wierszem
Festiwal
29 maja 2025, 10:00

Lublin znów przemówi wierszem

Z końcem maja (29.05-01.06.) Lublin stanie się Miastem Poezji, czyli miejscem, gdzie słowa wychodzą z książek i przenoszą się do przestrzeni publicznej. Wiersze pojawią się w bramach, na podwórkach, w szkołach, kawiarniach i tramwajach, przypominając, że poezja jest wszędzie tam, gdzie jesteśmy my.

Tną, bazgrolą, kradną. Jeden sztab wyborczy ma gorzej niż inne
galeria

Tną, bazgrolą, kradną. Jeden sztab wyborczy ma gorzej niż inne

Było takich przypadków sporo. Od początku kampanii, w samym powiecie zamojskim, już prawie 40. Większość zdarzeń związanych z niszczeniem i kradzieżami materiałów wyborczych dotyczy jednego z kandydatów na prezydenta RP.

Władysław Kosiniak-Kamysz

Polskie wojska na Ukrainie? Szef MON odpowiada na słowa wysłannika Trumpa

Polska nie planuje wysyłać żołnierzy na Ukrainę; sojusznicy rozumieją, że naszą rolą jest zabezpieczenie logistyczne misji – mówi Władysław Kosiniak-Kamysz, pytany o wypowiedź amerykańskiego gen. Keitha Kellogga ws. wysłania polskich żołnierzy na misję stabilizacyjną w Ukrainie.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

rurakom

ZAMOŚĆ

165,00 zł

Różne -> Sprzedam

pasek

ZAMOŚĆ

33,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

zawór

ZAMOŚĆ

46,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

trojnik

ZAMOŚĆ

12,00 zł

Różne -> Sprzedam

kolkom

ZAMOŚĆ

165,00 zł

Komunikaty