Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Teatr

16 stycznia 2017 r.
9:03

"Klątwy" w Teatrze Osterwy. Recenzja spektaklu (zdjęcia)

Autor: Zdjęcie autora sz
76 9 A A

O księdzu, kochance, ich tragedii, czarownicy z Lublina, paleniu na stosie w imię Chrystusa. Recenzja spektaklu "Klątwy"

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

To mroczny i trudny spektakl. Przerażająco aktualny. W imię Chrystusa aktualny. – To poważne sprawy. Jak są poważne sprawy, to są i tortury. Były i będą – mówi pod koniec spektaklu aktor Janusz Łagodziński.

W części pierwszej Marcin Liber pokazał swoją interpretację „Klątwy” Stanisława Wyspiańskiego. Historię kochanki (w jej rolę wcieliła się Halszka Lehman) księdza (Krzysztof Olchawa) obwinionej przez wieś o klęskę spiekoty i zmuszonej do spalenia na stosie dwójki dzieci, które ma z księdzem.

Druga część to „Klątwa” według Artura Pałygi. Historia Anny Szwedyczki z Lublina, w 1678 roku skazanej na śmierć poprzez spalenie na stosie. Wyrok ogłoszono na rynku, następnie skazaną w kondukcie, na którego czele niesiono krucyfiks, przeprowadzono przez Bramę Krakowską na miejsce egzekucji nazwane theatrum justitiale, czyli teatr sprawiedliwości.

Najnowszy spektakl w Teatrze Osterwy (pierwszy, zamówiony przez nową dyrektor Dorotę Ignatjew) jest relacją z takiego właśnie teatru sprawiedliwości. Marcin Liber pokazuje, jak budowanie stosów weszło Polakom w krew. W tym mrocznym i trudnym spektaklu odbija się współczesna Polska i współczesny świat.

Stos budowany dla kochanki księdza i stos dla dziewczyny oskarżonej o czary, budowany jest w spektaklu w imię Chrystusa. W finale stos z beczek (w beczkach cierpiały związane kobiety, oskarżone o czary) jest gotowy na podpalenie. Są tylko dwa wyjścia. Albo zapłonie albo Bóg cofnie kondukt, kat nie podda Szwedyczki niewyobrażalnym cierpieniom, burmistrz i sąd jej nie skaże.

To mroczny i trudny spektakl. W dodatku nierówny. Momentami na siłę udziwniony i przesycony okrucieństwem. Duszny od dymów ze sceny, duszny od atmosfery, duszny od gnijących resztek w beczkach, które zresztą w jednej ze scen zjedzą aktorzy. A co poza okrucieństwem, z którym każdy musi zmierzyć się po swojemu?

Największą wartością spektaklu “Klątwy” według Stanisława Wyspiańskiego i Artura Pałygi jest odwaga. Oto nowy “Polaków portret własny”. Polaków z nową, odrodzoną religią, nowym, silnym, bezwzględnym Bogiem, który jak trzeba sprawiedliwie, ale boleśnie ukaże. I z tym portretem warto się zmierzyć. Po to, by przyjrzeć się sobie a potem rozejrzeć dookoła. I jeśli widzimy podobieństwa ze scenami w spektaklu - nie poddać się im. Spojrzeć z dystansem.

Spektakl jest bardzo dobrze zagrany. Każdy ma w nim swoją dużą rolę, ale za jedną osobiście dziękuję. To wielka, dramatyczna rola Niny Skołuby-Urygi. Bardzo dobre kostiumy i scenografia, która jest metaforą Klątw dodają przedstawieniu siły. Z kolei drapieżna muzyka dodaje powagi chwili, bo to nie są żarty. To poważne sprawy. Jak są poważne sprawy, to są i tortury. Były i będą... 

Komentarze 9

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 24 lutego 2017 o 08:34
0
Myślę, że pora już na to aby ludzie teatru zapracowali na swoje uposażenia z pieniędzy pochodzących z kasy biletowej. Wtedy będziemy wiedzieli co naprawdę myślą ludzie teatru....Galerie handlowe zarabiają na siebie same, a w tych galeriach widzi się również aktorów , reżyserów i dyrektorów teatru. Każdy prawdziwy teatr powinien być zaangażowany, ale sądzę, że to pojęcie wymyślono, aby usprawiedliwić prostactwo i szerzenie nienawiści przez takie placówki ko. Tylko się państwu zdaje, że znacie " polaczkowe " gusta. Albo sami je tworzycie, bo cóż robił teatr przez te lata, chyba te gusta szerzył, wszak również pełen jest " polaczków".
Myślę, że pora już na to aby ludzie teatru zapracowali na swoje uposażenia z pieniędzy pochodzących z kasy biletowej. Wtedy będziemy wiedzieli co naprawdę myślą ludzie teatru....Galerie handlowe zarabiają na siebie same, a w tych galeriach widzi się również aktorów , reżyserów i dyrektorów teatru. Każdy prawdziwy teatr powinien być zaangażowany, ale sądzę, że to pojęcie wymyślono, aby usprawiedliwić prostactwo i szerzenie nienawiści przez takie placówki ko. Tylko się państwu zdaje, że znacie " polaczkowe " gusta. Albo sami je tworz... rozwiń
Avatar
Gość / 21 lutego 2017 o 23:09
0
Myślę, że najpierw powinni Państwo zapoznać się z pojęciem teatru zaangażowanego, potem przeczytać informacje o spektaklu - zwłaszcza te dotyczące ograniczeń wiekowych - następnie odpowiedzieć sobie na pytanie czego oczekuję od teatru i czy tylko schlebiania "polaczkowym" gustom, a później ewentualnie kupli bilet na spektakl. Bo rzeczywiście spektakl jest inny - trudny, wymagający dystansu do siebie, odważny i kontrowersyjny. To wszystko jednak ma swój cel. Jeżeli jego się nie dostrzega, to lepiej spędzać wolny czas w galeriach handlowych.
Avatar
Gość / 9 lutego 2017 o 11:00
0
Kolejna lipa... Szkoda czasu i atłasu...
Avatar
widz / 23 stycznia 2017 o 18:23
0
Ja na spektakl poszłam m.in. z 14-letnim synem, który wielokrotnie był na "trudnych" sztukach, ale "Klątwy" po lubelsku to chyba jakieś nieporozumienie. Po I- powinno być ograniczenie wiekowe- "Mistrz i Małgorzata" od 16 lat a to b/o??? Tylko dlatego, że nagich piersi nie pokazywano? A drastyczny, dla nastoletniego widza, fragment dotyczący aborcji? Nie będę komentować jego zasadności, bo de gustibus non...z przekleństwami zamiast słów? Myślę, że nie jedno młodsze dziecko miało okazję to zobaczyć w Osterwie. Niestety- następnym razem dwa razy zastanowię się, zanim wydam pieniadze  na bilet do tego teatru. Na szczęście są inne miejsca (prawdziwej, na poziomie) kultury w naszym mieście.
Ja na spektakl poszłam m.in. z 14-letnim synem, który wielokrotnie był na "trudnych" sztukach, ale "Klątwy" po lubelsku to chyba jakieś nieporozumienie. Po I- powinno być ograniczenie wiekowe- "Mistrz i Małgorzata" od 16 lat a to b/o??? Tylko dlatego, że nagich piersi nie pokazywano? A drastyczny, dla nastoletniego widza, fragment dotyczący aborcji? Nie będę komentować jego zasadności, bo de gustibus non...z przekleństwami zamiast słów? Myślę, że nie jedno młodsze dziecko miało okazję to zobaczyć w Osterwie. Nie... rozwiń
Avatar
Gość / 19 stycznia 2017 o 20:13
0
Niestety, miałam wątpliwą okazję obejrzeć spektakl. Nie będę się wdawać w szczegóły. Kanwa to prawdziwe wydarzenia opisane przez Wyspiańskiego i Pałygę (tak jak opisuje to tajemniczy dziennikarz "SZ"), natomiast kostium i scenografia współczesna - i jest to jedyny łącznik spektaklu ze współczesnością, bo raczej nie ze współczesnym portretem Polaków; problematyka przeniesiona wprost z dusznej chłopskiej moralności XIX wieku. Pomiędzy autentyczne historie wpleciony został manifest współczesnego chrześcijaństwa spod znaku odnowy w Duchu Świętym, którego twarzą jest Tomasz Terlikowski, Beata Mateusiak-Pielucha i wszelkie skrajnie prawicowe ruchy religijne. Z założenia miał to był współczesny moralitet, a wyszedł moralistyczny bełkot religijny. Jerzy Kurczuk w najsmutniejszej roli swojego życia. Panie Jerzy, współczuję Panu serdecznie, że po tylu wspaniałych kreacjach podjął się Pan "takiego" zadania. Z takimi spektaklami nie wróżę naszemu wspaniałemu dotychczas Teatrowi wielkich sukcesów.
Niestety, miałam wątpliwą okazję obejrzeć spektakl. Nie będę się wdawać w szczegóły. Kanwa to prawdziwe wydarzenia opisane przez Wyspiańskiego i Pałygę (tak jak opisuje to tajemniczy dziennikarz "SZ"), natomiast kostium i scenografia współczesna - i jest to jedyny łącznik spektaklu ze współczesnością, bo raczej nie ze współczesnym portretem Polaków; problematyka przeniesiona wprost z dusznej chłopskiej moralności XIX wieku. Pomiędzy autentyczne historie wpleciony został manifest współczesnego chrześcijaństwa spod znaku odnowy w Duc... rozwiń
Avatar
Gość / 16 stycznia 2017 o 18:40
0
Oj coś mi się zdaje, że to kolejna chała. Skoro ksiądz co ma babę jest i okropni Polacy, którzy jak zwykle są okropni, pewnie i kur... a mać też usłyszymy. Już to znamy, już wieje nudą. Oj chyba już coraz gorzej z tym teatrem .
Avatar
Gość / 16 stycznia 2017 o 12:20
0
Co za ignorant pisał tę recenzję? Zero konkretów! "Dobrze zagrany" - ale co to znaczy? Że znali tekst na pamięć? Że nie dreptali mówiąc dłuższe kwestie? "Bardzo dobre kostiumy" - czyli jakie? Smaczne, ładne czy może wygodne? Ta recenzja de facto nic nie mówi o spektaklu, tylko o jego historycznym tle i fabule. Szanowny autorze "recenzji" - następnym razem zwróć uwagę na trzymanie się spektaklu. Recenzja to nie tylko "Podobało mi się/nie podobało mi się" - tyle, to napisać może każdy. Od tego jest się krytykiem, aby umieć zwrócić uwagę na pewne konkretne rozwiązania zastosowane w spektaklu i je pochwalić, skrytykować bądź przemilczeć. Poza tym, polecam poczytać średniowieczne kazania tomistyczne pod kątem ciągłości myśli. Ten tekst wygląda na napisany na kolanie, pod wpływem emocji i w sposób skrajnie niespójny treściowo.
Co za ignorant pisał tę recenzję? Zero konkretów! "Dobrze zagrany" - ale co to znaczy? Że znali tekst na pamięć? Że nie dreptali mówiąc dłuższe kwestie? "Bardzo dobre kostiumy" - czyli jakie? Smaczne, ładne czy może wygodne? Ta recenzja de facto nic nie mówi o spektaklu, tylko o jego historycznym tle i fabule. Szanowny autorze "recenzji" - następnym razem zwróć uwagę na trzymanie się spektaklu. Recenzja to nie tylko "Podobało mi się/nie podobało mi się" - tyle, to napisać może każdy. Od tego jest się k... rozwiń
Avatar
Gość / 16 stycznia 2017 o 12:17
0
Bardzo słaba literacko i nic nie wnosząca merytorycznie recenzja...
Avatar
Gość / 16 stycznia 2017 o 10:20
0
Opętanie jednego człowieka to choroba psychiczna. Opętanie wielu to religia.
Avatar
Gość / 24 lutego 2017 o 08:34
0
Myślę, że pora już na to aby ludzie teatru zapracowali na swoje uposażenia z pieniędzy pochodzących z kasy biletowej. Wtedy będziemy wiedzieli co naprawdę myślą ludzie teatru....Galerie handlowe zarabiają na siebie same, a w tych galeriach widzi się również aktorów , reżyserów i dyrektorów teatru. Każdy prawdziwy teatr powinien być zaangażowany, ale sądzę, że to pojęcie wymyślono, aby usprawiedliwić prostactwo i szerzenie nienawiści przez takie placówki ko. Tylko się państwu zdaje, że znacie " polaczkowe " gusta. Albo sami je tworzycie, bo cóż robił teatr przez te lata, chyba te gusta szerzył, wszak również pełen jest " polaczków".
Myślę, że pora już na to aby ludzie teatru zapracowali na swoje uposażenia z pieniędzy pochodzących z kasy biletowej. Wtedy będziemy wiedzieli co naprawdę myślą ludzie teatru....Galerie handlowe zarabiają na siebie same, a w tych galeriach widzi się również aktorów , reżyserów i dyrektorów teatru. Każdy prawdziwy teatr powinien być zaangażowany, ale sądzę, że to pojęcie wymyślono, aby usprawiedliwić prostactwo i szerzenie nienawiści przez takie placówki ko. Tylko się państwu zdaje, że znacie " polaczkowe " gusta. Albo sami je tworz... rozwiń
Avatar
Gość / 21 lutego 2017 o 23:09
0
Myślę, że najpierw powinni Państwo zapoznać się z pojęciem teatru zaangażowanego, potem przeczytać informacje o spektaklu - zwłaszcza te dotyczące ograniczeń wiekowych - następnie odpowiedzieć sobie na pytanie czego oczekuję od teatru i czy tylko schlebiania "polaczkowym" gustom, a później ewentualnie kupli bilet na spektakl. Bo rzeczywiście spektakl jest inny - trudny, wymagający dystansu do siebie, odważny i kontrowersyjny. To wszystko jednak ma swój cel. Jeżeli jego się nie dostrzega, to lepiej spędzać wolny czas w galeriach handlowych.
Avatar
Gość / 9 lutego 2017 o 11:00
0
Kolejna lipa... Szkoda czasu i atłasu...
Avatar
widz / 23 stycznia 2017 o 18:23
0
Ja na spektakl poszłam m.in. z 14-letnim synem, który wielokrotnie był na "trudnych" sztukach, ale "Klątwy" po lubelsku to chyba jakieś nieporozumienie. Po I- powinno być ograniczenie wiekowe- "Mistrz i Małgorzata" od 16 lat a to b/o??? Tylko dlatego, że nagich piersi nie pokazywano? A drastyczny, dla nastoletniego widza, fragment dotyczący aborcji? Nie będę komentować jego zasadności, bo de gustibus non...z przekleństwami zamiast słów? Myślę, że nie jedno młodsze dziecko miało okazję to zobaczyć w Osterwie. Niestety- następnym razem dwa razy zastanowię się, zanim wydam pieniadze  na bilet do tego teatru. Na szczęście są inne miejsca (prawdziwej, na poziomie) kultury w naszym mieście.
Ja na spektakl poszłam m.in. z 14-letnim synem, który wielokrotnie był na "trudnych" sztukach, ale "Klątwy" po lubelsku to chyba jakieś nieporozumienie. Po I- powinno być ograniczenie wiekowe- "Mistrz i Małgorzata" od 16 lat a to b/o??? Tylko dlatego, że nagich piersi nie pokazywano? A drastyczny, dla nastoletniego widza, fragment dotyczący aborcji? Nie będę komentować jego zasadności, bo de gustibus non...z przekleństwami zamiast słów? Myślę, że nie jedno młodsze dziecko miało okazję to zobaczyć w Osterwie. Nie... rozwiń
Avatar
Gość / 19 stycznia 2017 o 20:13
0
Niestety, miałam wątpliwą okazję obejrzeć spektakl. Nie będę się wdawać w szczegóły. Kanwa to prawdziwe wydarzenia opisane przez Wyspiańskiego i Pałygę (tak jak opisuje to tajemniczy dziennikarz "SZ"), natomiast kostium i scenografia współczesna - i jest to jedyny łącznik spektaklu ze współczesnością, bo raczej nie ze współczesnym portretem Polaków; problematyka przeniesiona wprost z dusznej chłopskiej moralności XIX wieku. Pomiędzy autentyczne historie wpleciony został manifest współczesnego chrześcijaństwa spod znaku odnowy w Duchu Świętym, którego twarzą jest Tomasz Terlikowski, Beata Mateusiak-Pielucha i wszelkie skrajnie prawicowe ruchy religijne. Z założenia miał to był współczesny moralitet, a wyszedł moralistyczny bełkot religijny. Jerzy Kurczuk w najsmutniejszej roli swojego życia. Panie Jerzy, współczuję Panu serdecznie, że po tylu wspaniałych kreacjach podjął się Pan "takiego" zadania. Z takimi spektaklami nie wróżę naszemu wspaniałemu dotychczas Teatrowi wielkich sukcesów.
Niestety, miałam wątpliwą okazję obejrzeć spektakl. Nie będę się wdawać w szczegóły. Kanwa to prawdziwe wydarzenia opisane przez Wyspiańskiego i Pałygę (tak jak opisuje to tajemniczy dziennikarz "SZ"), natomiast kostium i scenografia współczesna - i jest to jedyny łącznik spektaklu ze współczesnością, bo raczej nie ze współczesnym portretem Polaków; problematyka przeniesiona wprost z dusznej chłopskiej moralności XIX wieku. Pomiędzy autentyczne historie wpleciony został manifest współczesnego chrześcijaństwa spod znaku odnowy w Duc... rozwiń
Avatar
Gość / 16 stycznia 2017 o 18:40
0
Oj coś mi się zdaje, że to kolejna chała. Skoro ksiądz co ma babę jest i okropni Polacy, którzy jak zwykle są okropni, pewnie i kur... a mać też usłyszymy. Już to znamy, już wieje nudą. Oj chyba już coraz gorzej z tym teatrem .
Avatar
Gość / 16 stycznia 2017 o 12:20
0
Co za ignorant pisał tę recenzję? Zero konkretów! "Dobrze zagrany" - ale co to znaczy? Że znali tekst na pamięć? Że nie dreptali mówiąc dłuższe kwestie? "Bardzo dobre kostiumy" - czyli jakie? Smaczne, ładne czy może wygodne? Ta recenzja de facto nic nie mówi o spektaklu, tylko o jego historycznym tle i fabule. Szanowny autorze "recenzji" - następnym razem zwróć uwagę na trzymanie się spektaklu. Recenzja to nie tylko "Podobało mi się/nie podobało mi się" - tyle, to napisać może każdy. Od tego jest się krytykiem, aby umieć zwrócić uwagę na pewne konkretne rozwiązania zastosowane w spektaklu i je pochwalić, skrytykować bądź przemilczeć. Poza tym, polecam poczytać średniowieczne kazania tomistyczne pod kątem ciągłości myśli. Ten tekst wygląda na napisany na kolanie, pod wpływem emocji i w sposób skrajnie niespójny treściowo.
Co za ignorant pisał tę recenzję? Zero konkretów! "Dobrze zagrany" - ale co to znaczy? Że znali tekst na pamięć? Że nie dreptali mówiąc dłuższe kwestie? "Bardzo dobre kostiumy" - czyli jakie? Smaczne, ładne czy może wygodne? Ta recenzja de facto nic nie mówi o spektaklu, tylko o jego historycznym tle i fabule. Szanowny autorze "recenzji" - następnym razem zwróć uwagę na trzymanie się spektaklu. Recenzja to nie tylko "Podobało mi się/nie podobało mi się" - tyle, to napisać może każdy. Od tego jest się k... rozwiń
Avatar
Gość / 16 stycznia 2017 o 12:17
0
Bardzo słaba literacko i nic nie wnosząca merytorycznie recenzja...
Avatar
Gość / 16 stycznia 2017 o 10:20
0
Opętanie jednego człowieka to choroba psychiczna. Opętanie wielu to religia.
Zobacz wszystkie komentarze 9

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Wypadek w wesołym miasteczku. 11-latek porażony prądem

Wypadek w wesołym miasteczku. 11-latek porażony prądem 3 0

11-letnie dziecko zostało porażone prądem w wesołym miasteczku w Okunince.

"Wystaw to!" w Labiryncie
20 lipca 2018, 19:00

"Wystaw to!" w Labiryncie 2 0

Co Gdzie Kiedy. Galeria Labirynt 2 (ul. Grodzka 3) zaprasza na wernisaż ekspozycji Wystaw to!. Otwarcie wystawy odbędzie się 20 lipca o godz. 19.

Co się dzieje w Straży Miejskiej? Co czwarty z nowo przyjętych funkcjonariuszy odchodzi

Co się dzieje w Straży Miejskiej? Co czwarty z nowo przyjętych funkcjonariuszy odchodzi 18 5

Ze Straży Miejskiej odchodzi co czwarty z nowo przyjętych funkcjonariuszy – alarmują kontrolerzy z Ratusza. Komendant odpowiada, że zarobki są nieatrakcyjne, a fundusz płac zależy od tego, ile pieniędzy przekaże mu Ratusz. Czy w miejskiej kasie znajdą się pieniądze na podwyżki dla strażników?

Udawał szkockiego żołnierza, który zbiera pieniądze na córkę. Kobieta dała się nabrać

Udawał szkockiego żołnierza, który zbiera pieniądze na córkę. Kobieta dała się nabrać 0 0

Podawał się za szkockiego żołnierza, który zbiera pieniądze na operację córki. Wyłudził od kobiety ponad tysiąc złotych.

Górnik Łęczna wrócił z obozu na Litwie

Górnik Łęczna wrócił z obozu na Litwie 2 0

Zawodniczki Górnika Łęczna wracają ze zgrupowania z zaledwie jednym zwycięstwem. Podopiecznym Piotra Mazurkiewicza udało się pokonać białoruski FK Mińsk

W Lubartowie powstanie kompleks sportowy [wizualizacje]
galeria

W Lubartowie powstanie kompleks sportowy [wizualizacje] 0 0

Będzie kolejny etap inwestycji przy ul. Parkowej w Lubartowie. Do końca września ma powstać budynek szatniowo-sanitarny z pełną infrastrukturą, a do lipca przyszłego roku: pełnowymiarowe boisko z naturalną nawierzchnią

Francja odbiera puchar mistrzostw świata, a w Strefie Kibica pustki
Od Czytelnika
galeria

Francja odbiera puchar mistrzostw świata, a w Strefie Kibica pustki 27 12

W niedzielę podczas finału Mistrzostw Świata nie było chętnych na wspólne kibicowanie w Strefie Kibica w Lublinie

Dziś będzie lało i grzmiało. Ostrzeżenie IMGW. Jaka pogoda w kolejne dni?

Dziś będzie lało i grzmiało. Ostrzeżenie IMGW. Jaka pogoda w kolejne dni? 6 1

Cały tydzień ma być deszczowy. Dzisiaj możemy spodziewać się również burz. IMGW wydał ostrzeżenie

Gastronomia na deptaku. Już wiadomo ile trzeba zapłacić za miejsce

Gastronomia na deptaku. Już wiadomo ile trzeba zapłacić za miejsce 0 3

Na 400 zł została ustalona stawka za jedno miejsce pod wózek gastronomiczny na odnowionym deptaku.

MKS Perła Lublin wraca do treningów

MKS Perła Lublin wraca do treningów 0 3

MKS Lublin dzisiaj wraca do treningów. Zespół mistrzyń Polski wzmocniło aż pięć nowych zawodniczek

Duże zmiany i nowa inwestycja na giełdzie w Elizówce