Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Edukacja

23 października 2023 r.
16:21

UMCS rozpoczął rok akademicki. Uczelnia przyjęła 7,5 tysiąca nowych studentów [zdjęcia]

Autor: Zdjęcie autora KaNa

Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej po raz 79. zainaugurował nowy rok akademicki. „Największa jednostka akademicka we wschodniej Polsce” kształci dzisiaj 16 tysięcy żaków z ponad 40 krajów świata. W tym roku oferta uczelni poszerzyła się o nowe kierunki.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Łącznie na uczelni kształci się około 16 tysięcy żaków, w tym 1800 obcokrajowców z ponad 40 krajów świata. Do ich wyboru w tegorocznej rekrutacji było 90 kierunków i blisko 300 specjalności.

- To był bardzo dobry rok, mimo kryzysu demograficznego i pewnych zmian mentalnych jeśli chodzi o podejście młodych ludzi do kształcenia na poziomie wyższym – mówi profesor Radosław Dobrowolski, rektor uczelni.

W tym roku oferta akademicka rozszerzyła się o nowe kierunki, wśród których jest inżynieria światłowodów, nowe media, bezpieczeństwo radiacyjne i rozwój zasobów ludzkich. Największą popularnością niezmiennie cieszy się jednak psychologia, lingwistyka stosowana i prawo.

- Studiuje ze mną ponad 300 osób, co podobno jest rekordem – zauważa Szymon Bednarczyk, student 1. roku prawa. - Uważam, że jest to bardzo praktyczny kierunek, przydatny i jestem nim naprawdę zainteresowany. Zajęcia są ciekawe, czuję się tutaj bardzo dobrze po pierwszym miesiącu nauki – mówi. 

Gdy jedni swoją przygodę zaczynają, inni kończą ją z przytupem. Najlepszą absolwentką UMCS-u została Joanna Knap, która przez ostatnie pięć lat studiowała edukację artystyczną w sztuce muzycznej na Wydziale Artystycznym.

- Wiadomość o nagrodzie to dla mnie duży szok. Czas podczas studiów wykorzystywałam na robienie tego co kocham. Głównie zajmuję się chóralistyką, a na co dzień pracuję z chórami. W czerwcu miałam okazję wziąć udział w ogólnopolskim konkursie w Bydgoszczy, gdzie wraz z moim zespołem zdobyliśmy kilka nagród.  Studia to bardzo uzupełniały. Wszystkie moje braki w pracy z chórami i niepewności były rozwiewane na zajęciach. Jeśli wybierze się kierunek, który łączy się z pasją to jest wielka radość – przyznaje Joanna.

Uniwersytet chwali się wybitnymi studentami i absolwentami, a rektor uczelni duże nadzieje pokłada w rozwoju aktywności badawczej.

- Warto podkreślić, że z roku na rok wzrasta pozycja uniwersytetu w rankingach. Ostatnie wyniki ewaluacji naukowej wypadła znakomicie. Na 23 dyscypliny naukowe, większość z nich uzyskała kategorię A+ bądź kategorię A. To przekłada się na efektywność naukowo-badawczą w zasięgu międzynarodowym. Cieszę się, że nasza polityka, którą obmyśliliśmy trzy lata temu na początku kadencji, rzeczywiście przynosi efekty – mówi Dobrowolski.

Dowodem na to jest chociażby Sieć Uniwersytetów Europejskich Athena, do której UMCS dołączył jako pierwszy we wschodniej Polsce. W praktyce wiąże się to z wymianą pracowników i studentów, zakładaniem zespołów badawczych i korzystaniem z infrastruktury badawczych wszystkich jednostek. Współpracę w zasięgu lokalnym umożliwia z kolei Związek Uczelni Lubelskich. W ramach dynamicznie rozwijającej się współpracy uczelnie z Lublina tworzą wspólne zespoły badawcze, „staże za miedzą” dla pracowników, a najnowszym osiągnięciem jest Wirtualna Karta Biblioteczna. Umożliwia ona wypożyczanie książek z pięciu uniwersyteckich bibliotek.

- Historycznym wydarzeniem była dla nas środowiskowa inauguracja roku akademickiego, w której uczestniczyli wszyscy rektorzy ZUL. Cieszę się, że wspólnie możemy współpracować, ale też świętować. Przed UMCS-em teraz jubileuszowy rok, w ramach czego przygotowujemy dużo przedsięwzięć dla studentów i mieszkańców. O wszystkim będziemy  informować – mówi profesor Dobrowolski.   

                                                                      

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Ryzykant wyprzedzał na wzniesieniu i podwójnej ciągłej. Dwa auta rozbite

Ryzykant wyprzedzał na wzniesieniu i podwójnej ciągłej. Dwa auta rozbite

62-latek na drodze w Wólce Hrusińskiej w gminie Krasnobród popełnił poważny błąd. Zaczął wyprzedzać na wzniesieniu i doprowadził do kolizji z autem jadącym z przeciwnej strony.

Mathieu Scalet od pierwszy od lutego pojawił się ostatnio w podstawowym składzie Motoru

Motor w piątek zagra sparing z Widzewem, kolejny mecz w lidze dopiero 9 maja

Motor kolejny mecz o punkty zagra dopiero 9 maja. Żótło-biało-niebiescy zmierzą się wtedy u siebie z Piastem Gliwice (godz. 18). To nie znaczy jednak, że piłkarze Mateusza Stolarskiego będą mieli wolne. W piątek o godz. 12 czeka ich sparing z Widzewem Łódź.

Wiec wyborczy Grzegorza Brauna zakończony skandalem. Usunęli flagę Ukrainy

Wiec wyborczy Grzegorza Brauna zakończony skandalem. Usunęli flagę Ukrainy

Wiec wyborczy Grzegorza Brauna w Białej Podlaskiej zakończył się skandalem. Przy pomocy swoich zwolenników kandydat na prezydenta Polski usunął z budynku Urzędu Miasta flagę Ukrainy.

Jarosław Gowin, były wicepremier i minister nauki w rządzie Mateusza Morawieckiego
samorząd

Jarosław Gowin wraca do gry. Nowa rola byłego wicepremiera w Chełmie

Jarosław Gowin, były wicepremier i minister nauki w rządzie Zjednoczonej Prawicy ma nową pracę. Został pełnomocnikiem ds. współpracy z uczelniami wyższymi oraz partnerstwa międzynarodowego w kancelarii prezydenta miasta Chełm, Jakuba Banaszka.

Kewin Sasak (Bogdanka LUK Lublin): W sobotę zagramy tak, jakby nadal było 0:0
galeria

Kewin Sasak (Bogdanka LUK Lublin): W sobotę zagramy tak, jakby nadal było 0:0

Pierwszy mecz finałowy PlusLigi dla drużyny z Lublina. Bogdanka LUK pokonała na wyjeździe ALuron CMC Wartę Zawiercie 3:0. Jak środowe spotkanie oceniają obie ekipy?

Uroczyste pochody pierwszomajowe. Jak kiedyś obchodzono 1-maja w Lublinie
Historia
galeria

Uroczyste pochody pierwszomajowe. Jak kiedyś obchodzono 1-maja w Lublinie

Święto Pracy, czyli 1-maja było jednym z najważniejszych świąt w czasach PRL, które obchodzono nad wyraz uroczyście, najczęściej z udziałem najwyższych władz partyjnych. O tym, w jaki sposób obchodzono to święto świadczą liczne, archiwalne fotografie.

Majówka czas start. Policja apeluje o rozwagę na drogach

Majówka czas start. Policja apeluje o rozwagę na drogach

Długi weekend majowy to czas, gdy Polacy tłumnie ruszają w drogę na zasłużony odpoczynek. Jednak policja apeluje, by w tym czasie nie wyłączać myślenia i pamiętać o zdrowym rozsądku podczas błogiego wypoczynku.

Piłkarze Górnika nie dostają pensji na czas. Zarząd klubu wydał w tej sprawie kolejny komunikat

Piłkarze Górnika nie dostają pensji na czas. Zarząd klubu wydał w tej sprawie kolejny komunikat

Piłkarze Górnika Łęczna nie otrzymują na czas pensji wobec czego przed niedzielnym meczem z Odrą Opole na jego piłkarze w ramach protestu wyszli na murawę z kilkuminutowym opóźnieniem. Po zakończeniu spotkania kibice zielono-czarnych domagali się w mediach społecznościowych odpowiedzi zarządu klubu do zaistniałej sytuacji. Ta została opublikowana w środę wieczorem

Walka o mistrzostwo LNBA jest bardzo zacięta

LNBA: Matematyka pokonała Patobasket i wyrównała stan rywalizacji

Wydawało się, że już w niedzielę poznamy mistrza LNBA. Okazało się jednak, że stara gwardia jeszcze się dobrze trzyma, co pokazał niedzielny mecz. Matematyka wygrała z Patobasketem i o losach tytułu zadecyduje trzecie spotkanie.

Nie żyje Tomasz Jakubiak. Znany kucharz przegrał walkę z chorobą

Nie żyje Tomasz Jakubiak. Znany kucharz przegrał walkę z chorobą

Kucharz, juror Masterchefa i Masterchefa Juniora, Tomasz Jakubiak nie żyje. Miał 41 lat.

Stal Kraśnik powiększyła przewagę nad Lublinianką do sześciu punktów

Stal Kraśnik ucieka Lubliniance, Hetman Zamość podziękował trenerowi

W środę została rozegrana 26. kolejka Keeza IV ligi. Stal Kraśnik bez problemów wygrała mecz z Kłosem Gmina Chełm 4:0, a skoro Lublinianka zostawiła trzy punkty w Janowie Lubelskim, to lider powiększył przewagę nad ekipą z Wieniawy do sześciu punktów. Kolejnej porażki doznał Hetman Zamość, a działacze szybko po spotkaniu poinformowali, że Robert Wieczerzak i jego sztab zostali odsunięci od prowadzenia drużyny.

Courtney Ramey rozegrał znakomite zawody

PGE Start Lublin pewnie pokonał PGE Spójnia Stargard

Środowe popołudnie w hali Globus upłynęło kibicom w przyjemnej atmosferze. Podopieczni Wojciecha Kamińskiego zrehabilitowali się za klęskę w Słupsku i pewnie ograli PGE Spójnia Stargard 86:75.

Bogdanka LUK Lublin pokonała Aluron CMC Wartę Zawiercie 3:0 i prowadzi w finałowej rywalizacji 1-0
ZDJĘCIA
galeria

Pierwszy mecz finału: Bogdanka LUK Lublin lepsza od Aluron CMC Warty Zawiercie

W pierwszym spotkaniu finałowym o mistrzostwo Polski Bogdanka LUK Lublin pokonała Aluron CMC Wartę Zawiercie 3:0 i w rywalizacji do trzech wygranych prowadzi 1-0. Drugi mecz finału w sobotę, w Lublinie

Grupa Azoty "Puławy" traci pieniądze, zmniejsza zatrudnienie i zaciąga kredyty. Strata netto za rok 2024 przekracza 360 mln zł
biznes

Azoty nadal na hamulcu. Setki milionów złotych straty

Grupa kapitałowa Zakładów Azotowych pokazała wyniki finansowe za rok 2024. Nie ma powodów do radości. Spółki kontrolowane przez "Puławy" straciły w tym czasie ponad 367 mln zł. Sprzedaż krajowa spadła o jedną czwartą. Pracę straciło kilkaset osób.

Mitsune

Wschód Kultury - Inne Brzmienia 2025: Kto w lipcu zagra w Lublinie?

Międzygatunkowe eksploracje, muzyczne eksperymenty, japoński folk, improwizacje i na przykład muzyka połączona z archiwalnymi nagraniami NASA z misji księżycowej. Festiwal Wschód Kultury - Inne Brzmienia coraz bliżej, a organizatorzy prezentują kolejnych wykonawców.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium