Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Edukacja

19 października 2021 r.
8:03

Olimpiada przedmiotowa przegrała z koronawirusem. Rodzice oburzeni, uczniowie rozczarowani

15 5 A A
Olimpiada w trybie stacjonarnym miała odbyć się dziś. Wczoraj jednak, w ostatniej chwili, jej termin został przełożony
Olimpiada w trybie stacjonarnym miała odbyć się dziś. Wczoraj jednak, w ostatniej chwili, jej termin został przełożony (fot. Maciej Kaczanowski / archiwum)

Na kilka dni przed pierwszym etapem olimpiad przedmiotowych uczniowie z woj. lubelskiego przebywający na kwarantannie dowiedzieli się, że nie będą mieli możliwości wykazać się swoją wiedzą. Po interwencjach rodziców Lubelskie Kuratorium Oświaty zmieniło terminy, ale to spotkało się z… jeszcze większym niezadowoleniem.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Wtorkowym egzaminem z języka polskiego, środową matematyką i zaplanowanymi na czwartek zmaganiami z historią rozpocząć miały się tegoroczne olimpiady przedmiotowe. Udziałem w nich najbardziej zainteresowani są ósmoklasiści, bo tytuł laureata i finalisty otwiera im drzwi do wybranych szkół średnich.

– Moja córka uczy się w Szkole Podstawowej nr 39 w Lublinie. Wraz z czterema koleżankami z klasy miała brać udział w tegorocznych olimpiadach. Dziewczyny przygotowywały się do nich bardzo intensywnie. Musiały m.in. przeczytać wiele lektur, które nie były dotychczas omawiane i opanować ogrom materiału z wyprzedzeniem. Nie byłoby to możliwe bez ich bardzo ciężkiej pracy i gigantycznego zaangażowania nauczycieli – opowiada Frąk-Tuziemska. – Do tego dnia córka przygotowywała się półtora roku.

I po planach

W czwartek cała klasa została jednak objęta kwarantanną po tym, jak jeden z uczniów otrzymał pozytywny wynik testu na Covid-19. Odosobnienie ma trwać do piątku, a to oznacza, że dzieci nie mogłyby wziąć udziału w stacjonarnym pierwszym etapie olimpiady. Dlatego ich rodzice zwrócili się o pomoc do Lubelskiego Kuratorium Oświaty. Liczyli na to, że ich dzieci – ze względu na sytuację losową - będą mogły rozwiązać zadania w innym terminie lub będą pracować zdalnie.

– Jak się jednak okazało Kuratorium w czasie, gdy pandemia w Polsce trwa od marca 2020 r. nie jest przygotowane na takie sytuacje. Urzędnicy stoją na stanowisku, że jest ustalony regulamin, który nie przewiduje innych opcji związanych z pandemią – denerwuje się mama ósmoklasistki. – Moja córka ma zapłacić za błędy dorosłych w Kuratorium Oświaty w Lublinie i za pandemię na świecie. Czego, my dorośli uczymy tym sposobem dzieci? One są teraz załamane, sfrustrowane i właśnie straciły motywację do dalszej nauki tak potrzebną przed zbliżającym się egzaminem ósmoklasisty.

Rozwiązanie?

Grupa rodziców spotkała się w poniedziałek z kurator oświaty chcąc do samego końca walczyć o możliwość pisania olimpiady przez ich dzieci.

– Usłyszeliśmy, że ostateczna decyzja zostanie podjęta po południu – relacjonowali i tłumaczyli, że część z nich zapisało już dzieci na testy covidowe na wtorek na godz. 7 rano (dzień wcześniej badań nie można było wykonać ze względu na konieczność przeprowadzenia ich w konkretnym dniu kwarantanny – red.). – Jeśli wynik będzie negatywny, a przychodnia zdąży poinformować o nim sanepid, a ten z kolei szkołę, dzieci będą mogły napisać olimpiadę, która rozpoczyna się o godz. 9.00 – tłumaczyli.

– Pytanie tylko, czy w takich emocjach i stresie – nawet jeśli będzie to możliwe – będą w stanie w ogóle zebrać myśli i cokolwiek napisać – zastanawiała się Aneta Frąk-Tuziemska.

Jak dużej liczby dzieci dotyczy problem? Tego dokładnie nie wiadomo. W piątek na publikowanej przez kuratorium liście placówek oświatowych, które w związku z wykryciem zakażeń koronawirusem pracują zdalnie lub stacjonarnie znajdowało się 229 pozycji, ale wśród nich były także m.in. przedszkola. W poniedziałek ta liczba spadła do 163.

Ostatecznie LKO zmieniło terminy olimpiad. Pierwszy etap zmagań polonistycznych zaplanowano na 30 listopada, a z kolejnymi przedmiotami w następnych dniach aż do 15 grudnia.

– Zmiany dotyczą tylko terminu. Zostały podjęte w związku z dużą ilością szkół pracujących w sposób hybrydowy – tłumaczy Jolanta Misiak, rzecznik kuratorium i dodaje: - W tej chwili nie ma decyzji dotyczącej możliwości zdalnego pisania olimpiady.

- A co będzie jeśli pod koniec listopada będą przychodzić do państwa kolejni rodzice proszący o dalsze przesunięcia, bo ich dzieci będą wtedy na kwarantannie? - stawiamy pytanie.

– Na razie mogę poinformować tylko o takim stanie rzeczy – przyznaje rzecznik.

Rodzice niezadowoleni

– Z jednej strony oczywiście bardzo cieszę się, że córka nie zostanie pozbawiona możliwości wykazania się wiedzą, którą zdobywała przez ostatnie półtora roku – mówi Aneta Frąk-Tuziemska, ale od razu dodaje: – To wciąż nie jest zmiana na lepsze. W grudniu też niektóre dzieci będą na kwarantannie. Brak możliwości stacjonarnego egzaminowania pozbawi część mieszkańców woj. lubelskiego możliwości startowania w olimpiadzie.

Ale rozwiązanie nie podoba się też innym rodzicom.

– Nikt nie wziął pod uwagę, że dla dziecka, dla którego udział w olimpiadzie jest sposobem na dostanie się do wymarzonej szkoły, takie zmiany są ogromnym dramatem – mówi mama innego ósmoklasisty z Lublina, który w środę miał próbować swoich sił w zmaganiach z matematyką. O tym, że terminy zostały przesunięte dowiaduje się od nas. – Ostatnie dwa tygodnie były dla syna bardzo stresujące, a weekend był już wyjątkowo trudny. Dzieci wiedzą jak wiele zależy od olimpiady. Są kłopoty ze spaniem i z jedzeniem. Przesunięcie terminu jest po prostu nieludzkie.

– Kuratorium zafundowało mojemu dziecku mnóstwo niepotrzebnego stresu. Oczywiście wszystkim chętnym dzieciom powinno się dać możliwość pisania, ale nie przesuwając termin – komentuje inny rodzic. – Trzeba było wprowadzić możliwość zdawania przez komputer. Ciekawy jestem, jaka będzie kolejna decyzja Kuratorium, kiedy taka sytuacja powtórzy się w grudniu. Nie oszukujmy się. Wtedy Covid nie przestanie być groźny. Wtedy też na pewno część dzieci będzie na kwarantannie. Jak tak dalej będą przekładać to w tym roku olimpiad w ogóle nie będzie.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Nowatorskie leczenie migotania przedsionków. Lubelscy lekarze pionierami w kraju
Foto/Wideo
galeria
film

Nowatorskie leczenie migotania przedsionków. Lubelscy lekarze pionierami w kraju

Kardiolodzy ze szpitala przy ul. Jaczewskiego przeprowadzili małoinwazyjną ablację techniką PFA. To pierwsze takie zabiegi w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej.

MKS FunFloor Lublin uciekł spod topora podczas meczu z Piotrcovią [zdjęcia]
galeria

MKS FunFloor Lublin uciekł spod topora podczas meczu z Piotrcovią [zdjęcia]

MKS FunFloor Lublin pokonał MKS Piotrcovia Piotrków Trybunalski 30:27 po bardzo zaciętym spotkaniu.

Bulla papieska z XVIII wieku i prawosławna ikona znalezione na Lubelszczyźnie
galeria

Bulla papieska z XVIII wieku i prawosławna ikona znalezione na Lubelszczyźnie

Wojewódzki konserwator zabytków pochwalił się kolejnymi cennymi znaleziskami z terenów naszego województwa . Jedno z nich należało do papieża, a drugie reprezentuje prawosławnych staroobrzędowców.

1,5 promila i parkowanie na przejściu. Wszystko w drodze na komendę

1,5 promila i parkowanie na przejściu. Wszystko w drodze na komendę

Pod komendę policji w Krasnymstawie przyjechał 49-latek, na którego był nałożony dozór policyjny. Zaparkował na wprost komendy. Na przejściu dla pieszych. Nie był trzeźwy.

Skrzydłowy Motoru wraca do gry

Skrzydłowy Motoru wraca do gry

Jacques Ndiaye będzie mógł pojawić się już na boisku podczas czwartkowego meczu Motoru Lublin z Chrobrym Głogów (godz. 18, na Arenie Lublin). Skrzydłowy z Senegalu, z powodu kontuzji pauzował od ponad miesiąca.

Agresja wśród młodzieży. Jak reagować i jak przeciwdziałać?

Agresja wśród młodzieży. Jak reagować i jak przeciwdziałać?

Stop agresji wśród młodzieży – to temat konferencji poświęconej sposobom zapobiegania sytuacjom konfliktowym w środowisku młodych osób. Spotkanie w piątek, 26 kwietnia, o godzinie 9 w siedzibie Urzędu Miasta Lublin przy ul. Spokojnej 2.

CSK zaprasza na spektakl „Z kapelusza”
28 kwietnia 2024, 18:00

CSK zaprasza na spektakl „Z kapelusza”

W najbliższą niedzielę na scenie Sali Operowej w lubelskim CSK z okazji Międzynarodowego Dnia Tańca odbędzie się przedstawienie „Z kapelusza”.

Gabinety historii naturalnej Lublina. Nowa wystawa w Muzeum Józefa Czechowicza
25 kwietnia 2024, 18:00

Gabinety historii naturalnej Lublina. Nowa wystawa w Muzeum Józefa Czechowicza

Gabinety historii naturalnej Lublina to tytuł wystawy nawiązuje do ducha oświeceniowych gabinetów historii naturalnej i osobliwości przyrody. Otwarcie wystawy odbędzie się 25 kwietnia o godzinie 18 w lubelskim Muzeum Józefa Czechowicza.

Jak zdrowo się starzeć? O tym już w piątek na międzynarodowej konferencji
Patronat Dziennika Wschodniego
26 kwietnia 2024, 9:00

Jak zdrowo się starzeć? O tym już w piątek na międzynarodowej konferencji

Profilaktyka, choroby metaboliczne, rehabilitacja i zdrowe żywienie - takie tematy poruszą specjaliści podczas międzynarodowej konferencji „Healthy Aging”.

Od jutra zmiany w organizacji ruchu na Wallenroda

Od jutra zmiany w organizacji ruchu na Wallenroda

Od czwartku, 25 kwietnia, część ulicy Wallenroda zostanie zamknięta. Wszystko przez rozpoczęcie kolejnego etapu prac remontowych.

Aż 11 niewybuchów w Białej Podlaskiej. Saperzy jeszcze tu wrócą
pilne

Aż 11 niewybuchów w Białej Podlaskiej. Saperzy jeszcze tu wrócą

Przy ulicy Sidorskiej w Białej Podlaskiej znaleziono aż 11 niewybuchów. Saperzy zakończyli dziś pracę o godz. 16.30. Ale powrócą tu w piątek. Wówczas ponownie mieszkańcy będą ewakuowani.

Noc Kultury 2024: Neurony Miasta ożywią Lublin
galeria

Noc Kultury 2024: Neurony Miasta ożywią Lublin

Tegoroczna, 18. już edycja festiwalu Nocy Kultury odbędzie się w nocy z soboty na niedzielę 1 i 2 czerwca. Poznaliśmy program tej imprezy. Będą się na niego składały projekty zgłoszone w otwartym naborze oraz wydarzenia specjalne Warsztatów Kultury.

Marta Wcisło jedynką z Lubelskiego do Europarlamentu. Dwójka dla Krzysztofa Grabczuka

Marta Wcisło jedynką z Lubelskiego do Europarlamentu. Dwójka dla Krzysztofa Grabczuka

Platforma Obywatelska przedstawiła swoich kandydatów do europarlamentu. Wśród nich jest Borys Budka, Dariusz Joński oraz lubelska posłanka, Marta Wcisło.

Bakterie coli w popularnym tatarze

Bakterie coli w popularnym tatarze

Główny Inspektorat Sanitarny wydał ostrzeżenie dotyczące obecności bakterii Escherichia coli w partii tatara wołowego łukowskiej firmy

Kawa. Fakty i mity
WIDEO
film

Kawa. Fakty i mity

Wokół kawy narosło wiele mitów. Z pomocą dietetyka Macieja Pokarowskiego postanowiliśmy sprawdzić co z nich jest prawdą, a co nie.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium