Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Edukacja

19 października 2021 r.
8:03

Olimpiada przedmiotowa przegrała z koronawirusem. Rodzice oburzeni, uczniowie rozczarowani

15 5 A A
Olimpiada w trybie stacjonarnym miała odbyć się dziś. Wczoraj jednak, w ostatniej chwili, jej termin został przełożony
Olimpiada w trybie stacjonarnym miała odbyć się dziś. Wczoraj jednak, w ostatniej chwili, jej termin został przełożony (fot. Maciej Kaczanowski / archiwum)

Na kilka dni przed pierwszym etapem olimpiad przedmiotowych uczniowie z woj. lubelskiego przebywający na kwarantannie dowiedzieli się, że nie będą mieli możliwości wykazać się swoją wiedzą. Po interwencjach rodziców Lubelskie Kuratorium Oświaty zmieniło terminy, ale to spotkało się z… jeszcze większym niezadowoleniem.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Wtorkowym egzaminem z języka polskiego, środową matematyką i zaplanowanymi na czwartek zmaganiami z historią rozpocząć miały się tegoroczne olimpiady przedmiotowe. Udziałem w nich najbardziej zainteresowani są ósmoklasiści, bo tytuł laureata i finalisty otwiera im drzwi do wybranych szkół średnich.

– Moja córka uczy się w Szkole Podstawowej nr 39 w Lublinie. Wraz z czterema koleżankami z klasy miała brać udział w tegorocznych olimpiadach. Dziewczyny przygotowywały się do nich bardzo intensywnie. Musiały m.in. przeczytać wiele lektur, które nie były dotychczas omawiane i opanować ogrom materiału z wyprzedzeniem. Nie byłoby to możliwe bez ich bardzo ciężkiej pracy i gigantycznego zaangażowania nauczycieli – opowiada Frąk-Tuziemska. – Do tego dnia córka przygotowywała się półtora roku.

I po planach

W czwartek cała klasa została jednak objęta kwarantanną po tym, jak jeden z uczniów otrzymał pozytywny wynik testu na Covid-19. Odosobnienie ma trwać do piątku, a to oznacza, że dzieci nie mogłyby wziąć udziału w stacjonarnym pierwszym etapie olimpiady. Dlatego ich rodzice zwrócili się o pomoc do Lubelskiego Kuratorium Oświaty. Liczyli na to, że ich dzieci – ze względu na sytuację losową - będą mogły rozwiązać zadania w innym terminie lub będą pracować zdalnie.

– Jak się jednak okazało Kuratorium w czasie, gdy pandemia w Polsce trwa od marca 2020 r. nie jest przygotowane na takie sytuacje. Urzędnicy stoją na stanowisku, że jest ustalony regulamin, który nie przewiduje innych opcji związanych z pandemią – denerwuje się mama ósmoklasistki. – Moja córka ma zapłacić za błędy dorosłych w Kuratorium Oświaty w Lublinie i za pandemię na świecie. Czego, my dorośli uczymy tym sposobem dzieci? One są teraz załamane, sfrustrowane i właśnie straciły motywację do dalszej nauki tak potrzebną przed zbliżającym się egzaminem ósmoklasisty.

Rozwiązanie?

Grupa rodziców spotkała się w poniedziałek z kurator oświaty chcąc do samego końca walczyć o możliwość pisania olimpiady przez ich dzieci.

– Usłyszeliśmy, że ostateczna decyzja zostanie podjęta po południu – relacjonowali i tłumaczyli, że część z nich zapisało już dzieci na testy covidowe na wtorek na godz. 7 rano (dzień wcześniej badań nie można było wykonać ze względu na konieczność przeprowadzenia ich w konkretnym dniu kwarantanny – red.). – Jeśli wynik będzie negatywny, a przychodnia zdąży poinformować o nim sanepid, a ten z kolei szkołę, dzieci będą mogły napisać olimpiadę, która rozpoczyna się o godz. 9.00 – tłumaczyli.

– Pytanie tylko, czy w takich emocjach i stresie – nawet jeśli będzie to możliwe – będą w stanie w ogóle zebrać myśli i cokolwiek napisać – zastanawiała się Aneta Frąk-Tuziemska.

Jak dużej liczby dzieci dotyczy problem? Tego dokładnie nie wiadomo. W piątek na publikowanej przez kuratorium liście placówek oświatowych, które w związku z wykryciem zakażeń koronawirusem pracują zdalnie lub stacjonarnie znajdowało się 229 pozycji, ale wśród nich były także m.in. przedszkola. W poniedziałek ta liczba spadła do 163.

Ostatecznie LKO zmieniło terminy olimpiad. Pierwszy etap zmagań polonistycznych zaplanowano na 30 listopada, a z kolejnymi przedmiotami w następnych dniach aż do 15 grudnia.

– Zmiany dotyczą tylko terminu. Zostały podjęte w związku z dużą ilością szkół pracujących w sposób hybrydowy – tłumaczy Jolanta Misiak, rzecznik kuratorium i dodaje: - W tej chwili nie ma decyzji dotyczącej możliwości zdalnego pisania olimpiady.

- A co będzie jeśli pod koniec listopada będą przychodzić do państwa kolejni rodzice proszący o dalsze przesunięcia, bo ich dzieci będą wtedy na kwarantannie? - stawiamy pytanie.

– Na razie mogę poinformować tylko o takim stanie rzeczy – przyznaje rzecznik.

Rodzice niezadowoleni

– Z jednej strony oczywiście bardzo cieszę się, że córka nie zostanie pozbawiona możliwości wykazania się wiedzą, którą zdobywała przez ostatnie półtora roku – mówi Aneta Frąk-Tuziemska, ale od razu dodaje: – To wciąż nie jest zmiana na lepsze. W grudniu też niektóre dzieci będą na kwarantannie. Brak możliwości stacjonarnego egzaminowania pozbawi część mieszkańców woj. lubelskiego możliwości startowania w olimpiadzie.

Ale rozwiązanie nie podoba się też innym rodzicom.

– Nikt nie wziął pod uwagę, że dla dziecka, dla którego udział w olimpiadzie jest sposobem na dostanie się do wymarzonej szkoły, takie zmiany są ogromnym dramatem – mówi mama innego ósmoklasisty z Lublina, który w środę miał próbować swoich sił w zmaganiach z matematyką. O tym, że terminy zostały przesunięte dowiaduje się od nas. – Ostatnie dwa tygodnie były dla syna bardzo stresujące, a weekend był już wyjątkowo trudny. Dzieci wiedzą jak wiele zależy od olimpiady. Są kłopoty ze spaniem i z jedzeniem. Przesunięcie terminu jest po prostu nieludzkie.

– Kuratorium zafundowało mojemu dziecku mnóstwo niepotrzebnego stresu. Oczywiście wszystkim chętnym dzieciom powinno się dać możliwość pisania, ale nie przesuwając termin – komentuje inny rodzic. – Trzeba było wprowadzić możliwość zdawania przez komputer. Ciekawy jestem, jaka będzie kolejna decyzja Kuratorium, kiedy taka sytuacja powtórzy się w grudniu. Nie oszukujmy się. Wtedy Covid nie przestanie być groźny. Wtedy też na pewno część dzieci będzie na kwarantannie. Jak tak dalej będą przekładać to w tym roku olimpiad w ogóle nie będzie.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 5

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
fiej / 19 października 2021 r. o 10:46
+27
Gdyby dzieci były zaszczepione to by ich kwarantanna nie dotyczyła. Podziękujcie dzieciaki rodzicom!
Avatar
___K___ / 19 października 2021 r. o 08:45
+7
Drodzy rodzice. Stres jest nieodłącznym elementem życia w dzisiejszych czasach i Waszych pociech też on dotyczy. Nie demonizujmy tego - jeśli będziecie chować swoje dzieci pod szkłem i wychowywać je bezstresowo, to albo dziecko nie poradzi sobie w życiu jako dorosły, albo wyrośnie z niego zdegenerowany nieliczący się z innymi ignorant. trudno też oczekiwać, że ktoś się zgodzi na pisanie olimpiady zdalnie lub w późniejszym terminie. Tak już jest w niektórych sytuacjach społecznych, że ponosimy odpowiedzialność zbiorową. Przykładem - rządy w Polsce. Komuś się na wybory pójść nie chciało, za to poszli gremialnie ludzie niewykształceni, bo obiecano im zasiłki na dzieci, i wszyscy mamy rozpieprzoną gospodarkę, potężną inflację, słabą złotówkę, rozpierduchę prawną, bezkarność kleru i... wiele innych. Przy okazji, drodzy rodzice, zadajcie sobie pytanie, komu podlegają kuratoria, jakiej władzy... Takie życie.
Drodzy rodzice. Stres jest nieodłącznym elementem życia w dzisiejszych czasach i Waszych pociech też on dotyczy. Nie demonizujmy tego - jeśli będziecie chować swoje dzieci pod szkłem i wychowywać je bezstresowo, to albo dziecko nie poradzi sobie w życiu jako dorosły, albo wyrośnie z niego zdegenerowany nieliczący się z innymi ignorant. trudno też oczekiwać, że ktoś się zgodzi na pisanie olimpiady zdalnie lub w późniejszym terminie. Tak już jest w niektórych sytuacjach społecznych, że ponosimy odpowiedzialność zbiorową. Przykładem - rządy w P... rozwiń
Avatar
___K___ / 20 października 2021 r. o 14:34
+5
EDUKATORZY P0imprezowali na dzień edukacji, no i teraz P0zytywni... kto by tan panie o olimpiadach myślał, skoro głowa boli. Potrzebna 3ecia dawka.
Ani to nie ma związku z tematem olimpiad przedmiotowych, ani nie potrafisz wskazać, gdzie to niby miało miejsce, więc można przyjąć, że zwyczajnie kłamiesz.
Avatar
Filips / 19 października 2021 r. o 11:23
-1
Pani kurator ma inne sprawy na głowie niz perspektywiczne myślenie o uczniach i ich sprawach. Święto edukacji było, czy macie pojęcie, w ilu uroczystościach wręczania nagród musiała uczestniczyć? ile ciasteczek musiała zjeść? A jeszcze minister zaszczycił Lublin swoją obecnością, trzeba było hołdy składać. Życie kuratora to nie bułka z masłem. Dajcie jej spokój, przeciez za chwilę spotkania opłatkowe, pora się zacząć przygotowywać.
Avatar
TECZOWY_ZSL / 19 października 2021 r. o 13:37
-4
EDUKATORZY P0imprezowali na dzień edukacji, no i teraz P0zytywni... kto by tan panie o olimpiadach myślał, skoro głowa boli. Potrzebna 3ecia dawka.
Avatar
___K___ / 20 października 2021 r. o 14:34
+5
EDUKATORZY P0imprezowali na dzień edukacji, no i teraz P0zytywni... kto by tan panie o olimpiadach myślał, skoro głowa boli. Potrzebna 3ecia dawka.
Ani to nie ma związku z tematem olimpiad przedmiotowych, ani nie potrafisz wskazać, gdzie to niby miało miejsce, więc można przyjąć, że zwyczajnie kłamiesz.
Avatar
TECZOWY_ZSL / 19 października 2021 r. o 13:37
-4
EDUKATORZY P0imprezowali na dzień edukacji, no i teraz P0zytywni... kto by tan panie o olimpiadach myślał, skoro głowa boli. Potrzebna 3ecia dawka.
Avatar
Filips / 19 października 2021 r. o 11:23
-1
Pani kurator ma inne sprawy na głowie niz perspektywiczne myślenie o uczniach i ich sprawach. Święto edukacji było, czy macie pojęcie, w ilu uroczystościach wręczania nagród musiała uczestniczyć? ile ciasteczek musiała zjeść? A jeszcze minister zaszczycił Lublin swoją obecnością, trzeba było hołdy składać. Życie kuratora to nie bułka z masłem. Dajcie jej spokój, przeciez za chwilę spotkania opłatkowe, pora się zacząć przygotowywać.
Avatar
fiej / 19 października 2021 r. o 10:46
+27
Gdyby dzieci były zaszczepione to by ich kwarantanna nie dotyczyła. Podziękujcie dzieciaki rodzicom!
Avatar
___K___ / 19 października 2021 r. o 08:45
+7
Drodzy rodzice. Stres jest nieodłącznym elementem życia w dzisiejszych czasach i Waszych pociech też on dotyczy. Nie demonizujmy tego - jeśli będziecie chować swoje dzieci pod szkłem i wychowywać je bezstresowo, to albo dziecko nie poradzi sobie w życiu jako dorosły, albo wyrośnie z niego zdegenerowany nieliczący się z innymi ignorant. trudno też oczekiwać, że ktoś się zgodzi na pisanie olimpiady zdalnie lub w późniejszym terminie. Tak już jest w niektórych sytuacjach społecznych, że ponosimy odpowiedzialność zbiorową. Przykładem - rządy w Polsce. Komuś się na wybory pójść nie chciało, za to poszli gremialnie ludzie niewykształceni, bo obiecano im zasiłki na dzieci, i wszyscy mamy rozpieprzoną gospodarkę, potężną inflację, słabą złotówkę, rozpierduchę prawną, bezkarność kleru i... wiele innych. Przy okazji, drodzy rodzice, zadajcie sobie pytanie, komu podlegają kuratoria, jakiej władzy... Takie życie.
Drodzy rodzice. Stres jest nieodłącznym elementem życia w dzisiejszych czasach i Waszych pociech też on dotyczy. Nie demonizujmy tego - jeśli będziecie chować swoje dzieci pod szkłem i wychowywać je bezstresowo, to albo dziecko nie poradzi sobie w życiu jako dorosły, albo wyrośnie z niego zdegenerowany nieliczący się z innymi ignorant. trudno też oczekiwać, że ktoś się zgodzi na pisanie olimpiady zdalnie lub w późniejszym terminie. Tak już jest w niektórych sytuacjach społecznych, że ponosimy odpowiedzialność zbiorową. Przykładem - rządy w P... rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze 5

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Znamy laureatów specjalnej nagrody im. Jerzego Giedroycia

Znamy laureatów specjalnej nagrody im. Jerzego Giedroycia

Sławomir M. Nowinowski i Rafał Stobiecki otrzymali specjalną nagrodę im. Jerzego Giedroycia za książkę pt. „Mam na Pana nowy zamach... Wybór korespondencji Jerzego Giedroycia z historykami i świadkami historii 1946-2000”. Nagroda została "wręczona" wirtualnie podczas konferencji naukowej na UMCS

Na darmowy test na COVID-19 do apteki. "Uruchomienie punktu wymazowego nie jest takie proste"

Na darmowy test na COVID-19 do apteki. "Uruchomienie punktu wymazowego nie jest takie proste"

W aptece będzie można zrobić darmowy test na Covid-19. W czwartek wchodzą w życie nowe przepisy, które na to pozwalają. Farmaceuci mają jednak obawy, czy uda im się w ogóle zorganizować punkty wymazowe

Lubelscy drogowcy ostrzegają. Dziś na trasach może być kiepsko

Lubelscy drogowcy ostrzegają. Dziś na trasach może być kiepsko

Na drogi zostało wysłanych 37 sztuk sprzętu, a w gotowości są kolejna pojazdy. Dziś jazda może być szczególnie trudna i nieprzyjemna.

Ślubowanie polskich olimpijczyków przed Zimowymi Igrzyskami Olimpijskimi w Pekinie
film

Ślubowanie polskich olimpijczyków przed Zimowymi Igrzyskami Olimpijskimi w Pekinie

Warszawa. W Warszawie odbyło się ślubowanie części polskich olimpijczyków udających się na zimowe igrzyska w Pekinie.

Lex Hoc idzie do kosza? PiS będzie miał nowy plan na pandemię

Lex Hoc idzie do kosza? PiS będzie miał nowy plan na pandemię

Projekt ustawy pozwalający na sprawdzanie przez pracodawców, który z pracowników się zaszczepił jest już nieaktualny. Teraz PiS ma pokazać nowe rozwiązania na walkę w pandemią koronawirusa.

Lider zespołu disco polo stanął w obronie obsługi lokalu. Został zaatakowany i ma pękniętą czaszkę

Lider zespołu disco polo stanął w obronie obsługi lokalu. Został zaatakowany i ma pękniętą czaszkę

Lider zespołu disco polo Nokaut z Chełma trafił do szpitala po tym, jak w jednym z lokali przeciwstawił się agresywnym mężczyznom. Mówi, że nie mógł biernie patrzeć na to, jak niszczą wyposażenie klubu i wyzywają obsługę

Azoty Puławy znalazły następcę Andriia Akimenki

Azoty Puławy znalazły następcę Andriia Akimenki

Na prawym skrzydle od nowego sezonu grać będzie 29-letni Dmitry Kornev

Lublin: Radny chce obniżki czynszu dla rzemieślników

Lublin: Radny chce obniżki czynszu dla rzemieślników

O obniżenie o połowę czynszów za miejskie lokale wynajmowane przez rzemieślników apeluje do Ratusza miejski radny Marcin Nowak (klub prezydenta Żuka).

Chcieli na swój koszt wyrównać chodnik, aby pomóc choremu synowi. "Sprawa okazała się koszmarem"
Reportaż Uwagi! TVN
film

Chcieli na swój koszt wyrównać chodnik, aby pomóc choremu synowi. "Sprawa okazała się koszmarem"

Po wypadku syna, który choruje na wrodzoną łamliwość kości, chcieli na swój koszt wyremontować krzywy chodnik pod domem, a przy okazji drewnianą szopę. Niespodziewanie spotkali się z niezrozumiałą odmową. Jakie znaczenie w sprawie ma fakt, że ich sąsiadką jest matka burmistrza?

Spektakl "Słoneczna linia" w Lublinie
22 lutego 2022, 20:00

Spektakl "Słoneczna linia" w Lublinie

Głośny spektakl i znakomita obsada w Lublinie. Centrum Spotkania Kultur (plac Teatralny 1) zaprasza na pokaz "Słonecznej linii" z Magdaleną Boczarską i Borysem Szycem. Wydarzenie odbędzie się 22 lutego o godz. 20.

Pożegnanie z zakupami w niedziele. Duże sieci się zamkną, małe sklepy zacierają ręce
Pierwsza strona Dziennika

Pożegnanie z zakupami w niedziele. Duże sieci się zamkną, małe sklepy zacierają ręce

W niedziele zakupów w dużych sklepach już nie zrobimy. W lutym wchodzi w życie uszczelniony zakaz handlu. Duże sieci zapowiadają, że się do niego dostosują. Za to mali sklepikarze już zacierają ręce

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 26 stycznia 2022 roku

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 26 stycznia 2022 roku

Pierwsza potyczka przegrana. Pszczółka Polski Cukier słabsza od Villeneuve w EuroCup

Pierwsza potyczka przegrana. Pszczółka Polski Cukier słabsza od Villeneuve w EuroCup

To nie był łatwy mecz, nie brakowało prostych błędów, ale rezultat daje nadzieję przed rewanżem. We wtorek Pszczółka Polski Cukier AZS UMCS Lublin przegrała w 1/8 finału EuroCup z francuskim Villeneuve d’Ascq LM 73:83. W środę decydujące starcie

Koncert "Bieszczady w Kazimierzu"
29 stycznia 2022, 19:00

Koncert "Bieszczady w Kazimierzu"

W sobotę, 29 stycznia o godz. 19 w bistro Trzeci Księżyc w Kazimierzu Dolnym (Mały Rynek 1) odbędzie się koncert "Bieszczady w Kazimierzu".

Puławy: Pierwszy krok w stronę renowacji kładki nad ul. Głęboką

Puławy: Pierwszy krok w stronę renowacji kładki nad ul. Głęboką

Stara kładka dla pieszych nad ul. Głęboką od lat wymaga renowacji. Prace blokował dotychczas sądowy spór o zarząd nad drogą. Teraz formalnie nic już nie stoi na przeszkodzie, by prace ruszyły.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium