Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Edukacja

13 kwietnia 2019 r.
9:32

Związkowcy lubelskiej Solidarności chcą odwołania przewodniczącego. Niektórzy rezygnują ze strajku

Autor: Zdjęcie autora ask
77 100 A A
Ryszard Proksa zaraz po sygnowaniu dokumentu zaapelował do członków by nie brali udziału w strajku organizowanym przez ZNP
Ryszard Proksa zaraz po sygnowaniu dokumentu zaapelował do członków by nie brali udziału w strajku organizowanym przez ZNP (fot. TVN 24 / x-news)

– W związki z utratą zaufania do przewodniczącego Ryszarda Proksy Rada Regionalnej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” z siedzibą w Lublinie żąda natychmiastowej rezygnacji z funkcji przewodniczącego – uchwałę o takiej treści podjęły właśnie lokalne struktury związku.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Od poniedziałku nauczyciele z całej Polski składają rezygnacje z przynależności do oświatowej Solidarności. To efekt podpisania przez związek porozumienia z rządem w sprawie podwyżek, ale też słów przewodniczącego Proksy, który zaraz po sygnowaniu dokumentu zaapelował do członków by nie brali udziału w strajku organizowanym przez ZNP. Co więcej, w wywiadzie radiowym Proksa powiedział, że lokalnym działaczom za przystąpienie do protestu grozi odwołanie, a w niektórych przypadkach oddziały związku mogą wręcz zostać zlikwidowane.

– To żenująca wypowiedź – uważa członkini lubelskiej „S”. – Mnóstwo ludzi poczuło się nią dotknięta. Dlatego rezygnują z członkowstwa w związku.

– Poszczególni członkowie naszego związku otrzymali od nas informacje, że to czy przyłączą się do strajku zależy od ich indywidualnych decyzji. W takiej sytuacji straszenie karami było co najmniej niewłaściwe. Nie ma się co dziwić, że ludzie się oburzyli – mówi członkini związku z Zamościa. – Są oburzeni i chcą odejść.

Ruch w związku idzie jednak w dwu kierunkach.

– Po podpisaniu porozumienia niektórzy nauczyciele zapisują się jednak do naszych struktur ciesząc się, że udało się wypracować dobre porozumienie – zauważa nasza rozmówczyni. – Nie robiliśmy jeszcze statystyk i nie wiemy, czy więcej osób składa legitymacje, czy przystępuje do Solidarności.

Coraz więcej członków oświatowej Solidarności, którzy strajkowali ramię w ramię z kolegami ze Związku Nauczycielstwa Polskiego rezygnuje jednak z kontynuowania protestu.

– Mam wrażenie, że to nic nie da i nic nie osiągniemy – mówi pani Ewa, nauczycielka z ponad 20-letnim stażem. – Rząd się nie ugnie, a my nie dość, że nie dostaniemy podwyżki to jeszcze dużo stracimy, bo przecież za czas strajku nie pobieramy pensji.

Żeby przeciwdziałać ekonomicznej presji na strajkujących stworzyło Społeczny Komitet „Wspieram Nauczycieli”. W jej ramach prowadzą zbiórkę pieniędzy, które zostaną przekazane najbardziej potrzebującym strajkującym nauczycielom nie będącym członkami ZNP.

– Nie chciałabym żeby tak było, ale jestem przekonana, że strajk się dopala – uważa pani Beata, członkini ZNP. – Teraz zaczyna się wolne, bo święta, a potem długi majowy weekend. Nie szkodzi, że strajk w tym czasie nie będzie zawieszony. Minął trzy tygodnie i po naszym zapale nie zostanie ani śladu. Obawiam się, że rządzący już otwierają szampana, a wszystko dlatego, że termin strajku został wybrany niezbyt fortunnie.

Ryszard Proksa broni decyzji o podpisaniu porozumienia z rządem

Wideo: TVN 24 / x-news

e-Wydanie

Komentarze 100

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Beznick / 13 kwietnia 2019 o 17:10
+16
Złożyliśmy doniesienia na nauczycieli, którzy udzielają korepetycji bez wystawiania rachunku czyli działają w szarej strefie. Z jednej strony chcą podwyżek z budżetu państwa a z drugiej strony sami ten budżet okradają nie płacąc podatków. Zachęcam każdego do zawiadamiania urzędów skarbowych o takich przypadkach.
  Jak wynika z wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi, nauczyciel udzielający korepetycji nie spełnia warunku prowadzenia       działalności gospodarczej      . Oznacza to, że nie musi rejestrować działalności gospodarczej, prowadzić księgowości ani wystawiać faktur. Co powiesz tuczniku plus?
 Zobaczymy co postanowi Izba Skarbowa w Lublinie. Nauczyciel pobierający wynagrodzenie za korepetycję osiąga dochód, który należy wykazać w zeznaniu rocznym, jeżeli tego nie robi, to niech właściwe organy wypowiedzą się czy jest to zgodne z obowiązującym prawem czy też nie. Niepotrzebnie sie unosisz, jeżeli taki dochód jest zwolniony z opodatkowania, to nic im nie zrobią.
 Zobaczymy co postanowi Izba Skarbowa w Lublinie. Nauczyciel pobierający wynagrodzenie za korepetycję osiąga dochód, który należy wykazać w zeznaniu rocznym, jeżeli tego nie robi, to niech właściwe organy wypowiedzą się czy jest to zgodne z obowiązującym prawem czy też nie. Niepotrzebnie sie unosisz, jeżeli taki dochód jest zwolniony z opodatkowania, to nic im nie zrobią. rozwiń
Avatar
Gość / 13 kwietnia 2019 o 21:08
+10
Człowiek jest człowiekiem ale człowieka poznajemy po jego czynach. Bardzo mądre i aktualne do dzisiejszych strajków nauczycieli. Strajk jaki zafundowali nauczyciele rządowi, bo to w obecny rząd on jest wymierzony działa tylko jako straszak a nie ma przełożenia na zainteresowanie tym co się dzieje przez rząd Nieumyślnie nauczyciele strajkują przeciw swoim uczniom i ich rodzicom. Co jest podłym niemającym nic wspólnego z etosem edukacji i zawodem nauczyciela. Będąc obserwatorem wydarzeń politycznych muszę przytoczyć kilka faktów z przeszłości. Poprzedni rząd koalicja PO-PSL w czasie swoich rządów likwiduje ponad 1000 szkół zwalnia ponad 400000 nauczycieli związki zawodowe jak i samo ZNP przyjmuje tą decyzję ze spokojem bez jakiejkolwiek reakcji ze swej istrony. Idąc dalej wszelkie podwyżki w swerze budżetowej zostają zawieszone poprzez kryzys jak to nam się wmawialo przez 8 lat i tu znów cisza że strony ZNP. W chwili obecnej strajki obejmują szkoły publiczne i lider związku pan Broniarz wręcz podsyca konflikt na linki nauczyciel rząd . Zapominając że przedstawiciele rządu nie chodzą do szkoły a organizując strajk jest wymierzony w dzieci i rodziców. Można dopatrzyć się również typowej hipokryzji oraz wykorzystaniu nauczycieli do politycznych zapędów pana Broniarza. Tu zachęca do strajku a niepubliczna szkoła w Łodzi której właścicielem jest ZNP jest otwarta i jak widać w różnych materiałach nauczyciele w tej że szkole nawet nie myślą i strajku. Więc gdzie tu sens i logika. Sam obserwuję niektórych sąsiadów będących nauczycielami jak spuszczają głowę mijając się z osobami znanymi z widzenia. Tak więc szanowni nauczyciele posiadacie duże przywileje płynące z zapisów Karty Nauczyciela większe niż w służbach mundurowych więc bądźcie ludźmi których poznamy po czynach a nie po profesji.
Człowiek jest człowiekiem ale człowieka poznajemy po jego czynach. Bardzo mądre i aktualne do dzisiejszych strajków nauczycieli. Strajk jaki zafundowali nauczyciele rządowi, bo to w obecny rząd on jest wymierzony działa tylko jako straszak a nie ma przełożenia na zainteresowanie tym co się dzieje przez rząd Nieumyślnie nauczyciele strajkują przeciw swoim uczniom i ich rodzicom. Co jest podłym niemającym nic wspólnego z etosem edukacji i zawodem nauczyciela. Będąc obserwatorem wydarzeń politycznych muszę przytoczyć kilka faktów z przeszłości... rozwiń
Avatar
Gość / 13 kwietnia 2019 o 09:46
+10
Z każdym dniem tego strajku o 17mld zł - uczniowie i rodzice coraz bardziej tracą szacunek do tzw. nauczycieli !!!!
Avatar
Gość / 13 kwietnia 2019 o 22:01
+9
Szanowni rodzice!!!! W dniu dzisiejszym z informacji internetowej dowiedziałem się że w niektórych szkołach na terenie Polski doszło do aktów przemocy psychicznej w stosunku do nauczycieli którzy poczuwając się do spełnienia obowiązku względem naszych dzieci zasiedli w komisjach egzaminacyjnych jakich dopuszczają się nauczyciele związani ze strajkiem i ligitymujacy się ZNP oraz związku spuścizna OPZZ. Nauczyciele którzy byli z naszymi dziećmi są szykanowani zmuszani niczym z czasów komuny przejściem przez utworzony szpaler z nauczycieli którzy w chwili obecnej strajkują. Jest to poniżający gest wobec nauczycieli kierujących się dobrem naszych dzieci a jednocześnie pokazujący podłość i zaciekłość oraz wrogość ludzi którzy powinni być wzorem i wykładnia wychowawcza dla swoich wychowanków. Większość Polaków z dnia na dzień poznaje to środowisko które nie ma nic wspólnego z dobrem dziecka które mu nie zależy na edukacji młodych ludzi mających budować silna Polskę
Szanowni rodzice!!!! W dniu dzisiejszym z informacji internetowej dowiedziałem się że w niektórych szkołach na terenie Polski doszło do aktów przemocy psychicznej w stosunku do nauczycieli którzy poczuwając się do spełnienia obowiązku względem naszych dzieci zasiedli w komisjach egzaminacyjnych jakich dopuszczają się nauczyciele związani ze strajkiem i ligitymujacy się ZNP oraz związku spuścizna OPZZ. Nauczyciele którzy byli z naszymi dziećmi są szykanowani zmuszani niczym z czasów komuny przejściem przez utworzony szpaler z nauczycieli któr... rozwiń
Avatar
PiS podpisał porozumienie z Pisem! / 13 kwietnia 2019 o 10:37
+9
Oszukali nauczycieli, prawda wychodzi na jaw! Podpisali sami ze sobą porozumienie, a nauczycieli maja gdzieś!
Avatar
Brawo Solidarność !!! / 13 kwietnia 2019 o 10:30
+9
Nie może być tak ze rząd PiS podpisuje porozumienie z radnym PiS Proksa! Dość kłamstw i obłudy!
Avatar
Gość / 13 kwietnia 2019 o 20:25
+8
Ratownik medyczny podejmie pracę w szkole średniej o profilu ratownictwo medyczne lub  bezpieczeństwo wewnetrzne. Nadmieniam że posiadam wymagana liczbę godzin dydaktyki poświadczone dyplomem państwowym oraz świadectwem kwalifikacyjntm. Wszystkie zainteresowane szkoły proszę o kontakt.
Avatar
strajk POLITYCZNY ! inspirowany przez PO i ZNP !!! / 13 kwietnia 2019 o 14:52
+8
Przez 4 lata nauczyciele nie otrzymali ani grosza podwyżki od tuskopawlaczy z PO-ZSL. Dlaczego teraz strajkujący dewastują dzieciom PRZYSZŁOSĆ? strajk jest POLITYCZNY !!! i tyle, ZNP to postkomunistyczno - platformerska przybudówka strajk POLITYCZNY ! inspirowany przez PO, postkomunistów z ZNP !!! ZŁODZIEJE Z PO wspierają politycznie ten STRAJK mam nadzieję że funkcjonariusze PO /ZSL / SLD będą osądzeni i zamknięci w więzieniach za swe poczynania poprzednie w rządzie i w samorządach
Avatar
Piłka nożna / 13 kwietnia 2019 o 12:34
+8
Skoro nauczycielom jest tak źle to dlaczego tak kurczowo trzymają się tego zawodu????
Avatar
PRECZ Z ANTYPOLSKĄ PO I ZNP GEJUSAMI !!! / 13 kwietnia 2019 o 11:45
+7
POSTKOMUNIŚCI Z ZNP WON !!! STRAJK JEST TYPOWY POLITYCZNY, Dość kłamstwom PO / SLD / ZNP i INNEJ RÓŻOWEJ POSTKOMUNY I GEJUSOM !!!!!!
Avatar
otua / 14 kwietnia 2019 o 12:25
+3
Stara mośkowa demokracja. Tylko PO nasiemu mości Panowie i Panie. A kto inaczej to trefny. Co to za "S" jak szczeka jak POkraczna sekta Pancernej Brzozy. Jak emeryt ma dostać 1100 Ln/rok to rozdawnictwo wg POkrak i nasi "S". A jak sami wyciągają łapska PO 1000 PLN/m-c to git.
 W tym wypadku sprawdza się POwiedzenie "Jasińskiego" z filmu "Dom". Cyt. "demokracja jest dla nas i dla tych co myślą tak jak my. Czy mówi wam to coś?"
Avatar
moher / 14 kwietnia 2019 o 12:09
+1
W solidarności są juz tylko zdrajcy starych idei
 Rozumiem, że nowe idee przyniosą ci takie pseudopartyjki jak pokon, wiosna, ltgb itp. U nich nie ma zdrajców. Działają dla dobra Polaków, tak jak nauczyciele - dla dobra uczniów i swej godności???. Nowoczesność, zachodniość itp. 
Avatar
dalej! / 14 kwietnia 2019 o 11:50
+2
Kochani nauczyciele jestem z wami macie rację nie odpuszczajcie ty skurwsnom z PiS to przestępcy i skorupowani i złodzieje żywności dla biednych z pck ci kochani ***one pisowskie trole co was opluwaja będą siedzieć razem z pisowcami
 "Juzef" sądzę, że zaczynasz trzeźwieć. Idź pod sklep wyciągnij łapkę z grosikami do każdego i pokazując, że brak ci 50 gr. proś o datek. Jak już  "odświerzysz muzg swuj"- to z ropędu wyrżnij "świerzym łbem" w drzewo,słupa. Powinno ci POmóc.
Avatar
Chętny do pracy w szkole / 14 kwietnia 2019 o 11:43
+3
Strajk powoli wygasa, wielu nauczycieli chciało zakończyć strajk. Po strajku wykorzystać należy sytuację i zwolnić część nauczycieli i zatrudnić młodych, chętnych do pracy, których nie brakuje. Trzeba przewietrzyć kadry, bo w obecnych czuć stęchlizną. Niech te panie idą pracować gdzie indziej i wówczas zobaczą, jak wygląda 40h tydzień pracy i ile wytrzymają w innych zawodach.
Avatar
antytotal / 14 kwietnia 2019 o 11:37
-1
...dla córki już mam załatwioną robotę przy taśmie a syn na budowie zarobi więcej od głupka co to się na lekarza wykształcił. U mnie w domu nie to, że nikt nie czyta jakichś głupich książek, ale w ogóle czegoś takiego nie mamy. A nauczyciele jeszcze chcą więcej od mojej Grażyny  zarabiać, co to w Biedronce na magazynie robi. To skandal i na szczęście Kościół potępia takie durnoty ...
 Durny Janusz?- to POwiedziane delikatnie.
Avatar
znp zmanipulował nauczycieli / 14 kwietnia 2019 o 11:34
0
Koniec obłudy i kłamstw Pisu! Proksa radny pisu do dymisji !!!!!
 Broniasza POwinniście wyrzucić z znp. To on was wpuścił w "POkrzywy". Uczynił z postulatów finansowych strajk POlityczny. Nauczyciele nie POwinni być, należeć do żadnej partii, tak jak sędziowie (też bezpartyjni).
Avatar
Gość / 14 kwietnia 2019 o 11:28
+3
Ilu członków nauczycielskiej Solidarności jest aktywistami PO? Oni tylko szkodzą związkowi. Niech odchodzą, bo dzięki temu związek się oczyści z tych szkodników.
Avatar
tzw.moher / 14 kwietnia 2019 o 11:27
+4
NAUCZYCIELE TRZYMAJCIE SIĘ !!! w zasadzie żaden termin na strajk u Was nie jest dobry, ale teraz kiedy rząd rozda wszystkie realne i "na kredyt" pieniądze, to jeśli nie teraz,  to nigdy już nie dostaniecie - bo nie będzie z czego dawać; co prawda to prawdopodobnie się skończy załamaniem finansów publicznych, ale wtedy będą Wam "ciąć" (innym też) z wyższego pułapu; POPIERAM WAS !!! mimo że jestem emerytem wsparłem fundusz strajkowy i za m-c też to zrobię
 A kto wesprze dzieci, które nie przystąpią do egzaminu?. Emerycie "jasnowidzu" widzący na czarno, chyba sam diabeł ci podpowiada, snuje wizje przed tobą. No skoro tak widzisz do przodu to wyjaw nam co się stanie w przypadku gdy abiturienci nie zostaną dopuszczeni do egzaminów maturalnych??. Też jestem emerytem i to co wyprawiają (szantażują) ci pseudonauczyciele to "woła o pomstę do nieba". Kto to słyszał, żeby zakładnikami "robić" dzieci. Wstyd i hańba. Tak prawdziwi patriotyczni Polacy nie robią.
 A kto wesprze dzieci, które nie przystąpią do egzaminu?. Emerycie "jasnowidzu" widzący na czarno, chyba sam diabeł ci podpowiada, snuje wizje przed tobą. No skoro tak widzisz do przodu to wyjaw nam co się stanie w przypadku gdy abiturienci nie zostaną dopuszczeni do egzaminów maturalnych??. Też jestem emerytem i to co wyprawiają (szantażują) ci pseudonauczyciele to "woła o pomstę do nieba". Kto to słyszał, żeby zakładnikami "robić" dzieci. Wstyd i hańba. Tak prawdziwi patriotyczni Polacy nie robią. rozwiń
Avatar
Opozycjon / 14 kwietnia 2019 o 09:38
+6
Stara mośkowa demokracja. Tylko PO nasiemu mości Panowie i Panie. A kto inaczej to trefny. Co to za "S" jak szczeka jak POkraczna sekta Pancernej Brzozy. Jak emeryt ma dostać 1100 Ln/rok to rozdawnictwo wg POkrak i nasi "S". A jak sami wyciągają łapska PO 1000 PLN/m-c to git.
Avatar
Ana / 14 kwietnia 2019 o 09:17
-5
Twoja głupota jest porażająca. Do spotkania w  KAS
Zobacz wszystkie komentarze 100

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 26 kwietnia 2019 roku

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 26 kwietnia 2019 roku 0 0

Nauczyciele odpuścili, strajk zawieszony. "Teraz wszyscy będą się z nas tylko śmiać"

Nauczyciele odpuścili, strajk zawieszony. "Teraz wszyscy będą się z nas tylko śmiać" 0 42

Strajk nauczycieli zawieszony, po weekendzie pedagodzy wrócą do klas. – Walka o lepszą szkołę wcale się nie zakończyła – grzmią związkowcy. Nie wszyscy jednak w to wierzą. – Mieliśmy gigantyczne wsparcie ze strony uczniów i ich rodziców, protest powinien trwać. Teraz wszyscy będą się z nas już tylko śmiać – komentuje jeden z nauczycieli

Pierwsze urodziny Wielokranu Browaru Zakładowego. Impreza na patio
26 kwietnia 2019, 19:00

Pierwsze urodziny Wielokranu Browaru Zakładowego. Impreza na patio 0 0

Grill, muzyka, leżaki i duuużo piwa rzemieślniczego. W piątek Browar Zakładowy Wielokran, czyli lokal firmowy browaru z Poniatowej świętuje 1. urodziny.

Ogromne emocje w sejmiku. Radni PiS i PSL przeciwko "ideologii LGBT"
galeria

Ogromne emocje w sejmiku. Radni PiS i PSL przeciwko "ideologii LGBT" 0 18

Sejmik województwa lubelskiego zaprotestował w sprawie „wprowadzania ideologii LGBT” do wspólnot samorządowych. Projekt PiS poparli także radni PSL

Lublin: Był stok narciarski, a jest tor rowerowy. Pierwsza impreza już w niedzielę

Lublin: Był stok narciarski, a jest tor rowerowy. Pierwsza impreza już w niedzielę 0 30

Nowy tor do jazdy rowerem ma być otwarty od przyszłego tygodnia na górce Globus w miejscu stroku narciarskiego. Już w niedzielę odbędzie się tu pierwsza impreza sportowa, później trasy powinny być dostępne dla wszystkich chętnych rowerzystów – bez ograniczeń i bez opłat

Rolnicy rozmawiają o ciężkiej sytuacji. Zaprosili ministra, ale nie przyjechał

Rolnicy rozmawiają o ciężkiej sytuacji. Zaprosili ministra, ale nie przyjechał 0 16

Rolnicy z powiatu bialskiego debatowali wczoraj o tym, jak wyjść z dramatycznej sytuacji, w której się znaleźli. Zaprosili ministra rolnictwa, ale ten nie przyjechał

Wydarzenia sportowe w Lubelskiem: 26-28 kwietnia

Wydarzenia sportowe w Lubelskiem: 26-28 kwietnia 0 0

Wydarzeniem weekendu będzie gala KSW 48, która w sobotni wieczór odbędzie się w hali Globus przy ul. Kazimierza Wielkiego 8.

Nowa przeszkoda dla pieszych. Krzyż wmurowany na środku chodnika

Nowa przeszkoda dla pieszych. Krzyż wmurowany na środku chodnika 0 14

W Białej Podlaskiej trwa budowa ścieżek rowerowych. Jednak na ulicy Brzeskiej można się natknąć na architektoniczną przeszkodę.

Weekend majowy 2019. Lublin pełen darmowych atrakcji. Co będzie się działo? [lista wydarzeń]

Weekend majowy 2019. Lublin pełen darmowych atrakcji. Co będzie się działo? [lista wydarzeń] 0 7

Żeby w majowy weekend nudzić się w Lublinie, trzeba będzie się mocno uprzeć. Wiele darmowych atrakcji będzie czekać na mieszkańców i gości od 26 kwietnia do 5 maja. Można będzie pójść na koncert, potańcówkę lub jedną z wielu wycieczek tematycznych. Poniżej spis wydarzeń, na które można się wybrać za darmo bez wcześniejszych zapisów

Pobił Banglijczyka bo ten przez przypadek go dotknął? 49-latek przed sądem

Pobił Banglijczyka bo ten przez przypadek go dotknął? 49-latek przed sądem 0 10

Mieszkaniec Białej Podlaskiej zwyzywał i pobił młodego mężczyznę z Bangladeszu. Wszystko dlatego, że ten przed przypadek dotknął go podczas imprezy w klubie – dowodzą śledczy. Napastnik uderzył również Polaka, który bronił obcokrajowca.