Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

12 kwietnia 2019 r.
16:24

Ksiądz z Lublina do księży krytkujących strajk: "A ty ile bierzesz albo dostajesz za godzinę pogrzebu?"

Autor: Zdjęcie autora opr. aa
0 61 A A

"Nadużyciem" określa kategoryczne wypowiedzi duchownych o strajkujących nauczycielach ks. Rafał Pastwa, kierownik oddziału "Gościa Niedzielnego" w Lublinie . Z kolei ks. Łukasz Kachnowicz staje w kontrze do tych współbraci, którzy twierdzą, że w nauczycielskim strajku chodzi tylko o pieniądze. – Wcale nie jest tak, że wszyscy i wszystko robimy za "Bóg zapłać" – zaznacza duszpasterz akademicki

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

O strajku nauczycieli mówi się dużo nie tylko w mediach. Temat ten jest też szeroko komentowany w mediach społecznościowych. W dyskusję o tym, czy nauczyciele powinni mieć wyższe zarobki, czy mają prawo strajkować i czy powinni robić to podczas egzaminów włączają się również duchowni.

Zdaniem ks. Tomasza Gapa, zastępcy dyrektora Centrum Duszpasterstwa Młodzieży Archidiecezji Lubelskiej nauczyciele powinni zarabiać więcej. „To jest, mam nadzieję coś do czego nie mamy wątpliwości” – zaznacza w materiale wideo zamieszczonym na Facebooku duchowny. „Nauczyciel jest jednym z tych zawodów zaufania publicznego, który powinien być pod szczególną ochroną” – stwierdza ks. Tomasz Gapa.

Jego zdaniem nauczyciele powinni też strajkować. Jest jednak pewne „ale”. Ich protest nie może się odbywać kosztem uczniów.

„Jest bardzo prosta, moralna zasada, którą warto przypomnieć. Mówi o tym, że moja wolność kończy się dokładnie tam, gdzie rozpoczyna się wolność drugiej osoby” – podkreśla w drugiej części nagrania ks. Tomasz Gapa. „W tym przypadku drodzy, kochani nauczyciele wasza wolność do strajku kończy się dokładnie tam gdzie zaczyna się wolność dzieciaków i ludzi młodych do zdawania przez nich egzaminów.”

O strajku nauczycieli pisze też w komentarzu ks. Rafał Pastwa, kierownik lubelskiej redakcji „Gościa Niedzielnego”. Duchowny przywołuje papieża, który „w wielu miejscach i przy różnych okolicznościach zachęca duchownych, by towarzyszyli ludziom: małżonkom, młodym, samotnym, osobom wykluczonym i cierpiącym (towarzyszenie zakłada słuchanie i wysłuchanie).” – podkreśla szef lubelskiego „Gościa Niedzielnego”. „Kiedy obserwuję kategoryczność wypowiedzi niektórych duchownych w kontekście strajku nauczycieli, uważam, że jest to nadużyciem, że jest to w jakimś sensie głęboko nieuczciwe.”

Ks. Rafał Pastwa zaznacza, że „ksiądz nie jest ekspertem od wszystkiego” i być nim wręcz nie powinien.

„Powinien natomiast być specjalistą od całości – w tym sensie, by koncentrować się na człowieku, by umieć słuchać, towarzyszyć, a nie ciągle nauczać (pouczać), i to na każdy możliwy temat. My, duchowni, nie mamy do tego najzwyczajniej w świecie mandatu” – zaznacza duchowny.

Do krytycznych wypowiedzi duchownych dotyczących protestujących nauczycieli odniósł się również na Facebooku ks. Łukasz Kachnowicz z Duszpasterstwa Akademickiego UMCS. Oburzają go stwierdzenia księży, że protestującym nauczycielom nie chodzi o dzieci tylko o pieniądze.

„Sorry, ale my też mamy powołanie, przede wszystkim powołanie, ale też dbamy o swoje finanse i to całkiem dobrze dbamy” – pisze ks. Kachnowicz. „Wcale nie jest tak, że wszyscy i wszystko robimy za „Bóg zapłać”. Nasze „co łaska” też  potrafi mieć konkretne stawki. Jak mi się ksiądz gorszy, że nauczyciele strajkują o większą kasę pracując 18 godzin tygodniowo, to mam ochotę zapytać go: dobrze bracie, a ty ile bierzesz albo dostajesz za godzinę pogrzebu? Ile za udzielenie ślubu? Ile za intencje, czyli pół godziny Mszy? Ile bierzesz za wypisanie jednego papierka w kancelarii? A przecież mamy powołanie, a jednak nie przeszkadza nam to cenić się.”

e-Wydanie

Komentarze 61

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
kokoloko / 14 kwietnia 2019 o 10:59
+36
Rozwiązanie tego całego zamieszania jest banalnie proste. Ten ksiądz z Nałkowskich powiedział że nauczyciele powini pracować za darmo bo świadczą misję. Jeżeli takie jest oficjalne stanowisko Kościoła w Polsce to w takim wypadku powinno zaprzestać się finansowania religii w szkołach - w końcu są przedstawicielami Kościoła Katolickiego od których przełożeni wymagają świadczenia darmowej posługi. Zaoszczędzone pieniądze w ten sposób przeznaczamy na podwyżki dla nauczycieli i mozna ogłosić koniec strajku.
Avatar
z pustyni i puszczy / 12 kwietnia 2019 o 19:59
+35
Brawo ksiądz,ale odwaga i trzeźwość myślenia zasługuje na upowszechnianie.Trzeba śledzić czy czasem za kilka miesięcy nie zostanie skierowany w "nagrodę" na misje np. do RWANDY.
Avatar
ewa.olk@wp.pl / 12 kwietnia 2019 o 20:05
+30
Nauczyciel też czŁowiek i ma prawo jak inni strajkować. Ich strajk niech bedzie lekcją dla uczniow ,że niestety czasami w życiu trzeba walczyć o swoje,i sprzeciwić się nie sprawiedliwości i bezprawiu.
Avatar
Michał / 14 kwietnia 2019 o 11:38
+27
Kościół i Księża powinni krzewić i wzmacniać wiarę w Boga, a nie w PIS- bożka sypiącego srebrnikami.
Avatar
Kazimierz / 12 kwietnia 2019 o 21:47
+19
Ciekawe co by księża powiedzieli, gdyby zastrajkowali organiści i kościelni? W porównaniu do nauczycieli, to za swoją pracę zarabiają ochłapy, często bez umów, składek... na półbógzapłać.
Avatar
Gość / 12 kwietnia 2019 o 17:24
+18
Akurat Gienek z Nałkowskich jest nazwijmy go produktem wysoce luksusowym gdyż ceny (podkreślam - w CENY) w ma jak w hotelu Marriott...
Avatar
"muzyczka" / 14 kwietnia 2019 o 09:48
+16
Qwerty, a skąd wiesz jak wygląda praca "plastyczki", "muzyczki "? Jakim prawem oceniasz i wydajesz wyroki? Jestem" muzuczką", ciągłe przygotowywanie materiałów na lekcje, bo przecież lekcje muszą być atrakcyjne, a dzieci przychodzą na muzykę, nie żeby się uczyć, ale "wyluzować" po ciężkiej pracy na innych przedmiotach. Trzeba przygotować karty z ćwiczeniami, teksty piosenek, robić aranżacje instrumentalne, przygotowywać akademie, konkursy, teatrzyki-po lekcjach oczywiście, nagrywać podkłady, itd. A lekcja? 45 minut eksploatacji nauczyciela, żeby dzieci miały fajne zajęcia, aktywne słuchanie muzyki, przygotowywanie pomocy- bez bazy dydaktycznej. Po pracy nie mam już sił dla swoich dzieci, czary - mary..
Qwerty, a skąd wiesz jak wygląda praca "plastyczki", "muzyczki "? Jakim prawem oceniasz i wydajesz wyroki? Jestem" muzuczką", ciągłe przygotowywanie materiałów na lekcje, bo przecież lekcje muszą być atrakcyjne, a dzieci przychodzą na muzykę, nie żeby się uczyć, ale "wyluzować" po ciężkiej pracy na innych przedmiotach. Trzeba przygotować karty z ćwiczeniami, teksty piosenek, robić aranżacje instrumentalne, przygotowywać akademie, konkursy, teatrzyki-po lekcjach oczywiście, nagrywać podk... rozwiń
Avatar
obywatel RP / 13 kwietnia 2019 o 18:24
+16
Niech CZARNI odpieprzą się od nauczycieli.
Avatar
Strajkująca / 12 kwietnia 2019 o 17:09
+16
Brawo za odwagę, ale i prawdę o kk w Polsce. Pozdrawiam
Avatar
Gość / 12 kwietnia 2019 o 16:26
+16
tylko patrzeć jak dostanie od biskupa zakaz wypowiadania sie
Avatar
Nicek / 15 sierpnia 2019 o 07:01
+1
A mośki od kilku dni czyszczą forum z linków Tych co piszą po naszemu a nie PO nasiemu.
Avatar
CYGAN / 15 sierpnia 2019 o 05:44
-2
Jak pięknie powiedziałeś. Mądrego aż miło posłuchać. Ja mam też tych katabachów powyżej uszu. To są naprawdę łajdaki i nieroby a do tego oni walczą z LGBT? Największe LGBT to jest wśród kleru fałszywego i zakłamanego. Czy normalny facet założył by czarną  sukienkę?
Avatar
FIUT / 15 sierpnia 2019 o 05:39
+3
A w ogóle nauczyciele mogą strajkować? To teraz taki przedmiot wprowadzili w szkołach? Skaranie boskie. Do czego dochodzi. Lepiej zorganizowali by nauczycielom godziny wychowawcze bo jak widać niczego nie umieją, a o wychowaniu dzieci w ogóle.
Avatar
Marian Paździoch / 3 lipca 2019 o 23:41
-3
Ksiądz-OTUA, karwasz twarz.
Avatar
gość / 18 kwietnia 2019 o 09:08
+10
Nauczyciele! Ogromna rzesza ludzi w tym kraju zarabia marnie i nie strajkuje . Uważacie że podwyżki należą się tylko Wam? Odpowiedzcie sobie na te pytania: Boli Was 13 dla emerytów , którzy dostają 1000-1500 na przeżycie miesiąca? Wielu z Was niedługo nimi będzie. Boli Was 500+ dla młodych rodziców? Wielu z Was korzysta z tego świadczenia a teraz skorzysta więcej. Pojawiają się komentarze z Waszej strony,  że w biedronce ludzie zarabiają lepiej (co nie jest prawdą). A wiecie czemu wielu równie wykształconych ludzi podjęło pracę w markecie- bo nie mieli tyle szczęścia co Wy. Życzę odrobinę pokory, bo buta wielu z Was i pogarda dla innych zawodów, często fizycznych nie mieści się w kulturze europejskiej, którą powinniści reprezentować wobec młodego pokolenia.
 Czyli skoro inny marnie zarabia, to ja w imię solidarności w biedzie nie powinienem walczyć o swoje, tylko skulić ogon i godzić się marną pensję. Postawa homosovieticusa. Władza rzuci ochłap i mam się cieszyć. Skoro nauczyciele się zmobilizowali, to tylko im chwała i to nie jest problem pracowników biedronki. Co za głupota? Skoro Ci z marketu nie potrafią walczyć o godne płace, to niech robią za miskę ryżu. Ja tam popieram wszystkich, którzy potrafią powiedzieć nie wyzyskowi!
 Czyli skoro inny marnie zarabia, to ja w imię solidarności w biedzie nie powinienem walczyć o swoje, tylko skulić ogon i godzić się marną pensję. Postawa homosovieticusa. Władza rzuci ochłap i mam się cieszyć. Skoro nauczyciele się zmobilizowali, to tylko im chwała i to nie jest problem pracowników biedronki. Co za głupota? Skoro Ci z marketu nie potrafią walczyć o godne płace, to niech robią za miskę ryżu. Ja tam popieram wszystkich, którzy potrafią powiedzieć nie wyzyskowi! rozwiń
Avatar
Gość / 17 kwietnia 2019 o 13:56
+7
Księża wcale nie są potrzebni ludziom do życia. Oni są po to by was z kasy skubać...
Avatar
Rycaj / 16 kwietnia 2019 o 05:56
-9
Przewielebny Klecho zabierz głos w sprawie swoich pedofilów.
Avatar
Ja JUS / 15 kwietnia 2019 o 21:55
0
A ten ksiundz z Lublina to kumpel Gurzyńskiego i spadkobierca wartości Życińskiego ? Dlatego ja już staram się rozmawiać z Panem Bogiem bez takich to oto pośredników . Wiary ze mnie żadna siła nie jest wykorzenić ale też nie mam zamiaru korzystać z pośrednictwa tych tu nie bez kozery zwanych - sukienkowych
Avatar
W cieplutkim łóżeczko w seminarium? / 15 kwietnia 2019 o 09:36
-25
A GDZIE usłuzny KSIĄDZ BYŁ GDY P0-ZSL KRADŁO OFE, VAT, A MAFIOZI KRĘCILI PALIWEM????? W cieplutkim łóżeczko w seminarium?
Avatar
Pedofilofil / 15 kwietnia 2019 o 00:34
+11
Cóż, widać kto czuje się panem tego kraju. Kościół to władza najwyższa, a kto mu się najniżej kłania i najwięcej płaci z NASZYCH podatków, ten zostaje łaskawie namaszczony na marionetkowy rząd. PiS idealnie się czuje w tej roli, przy wsparciu finansowym ze wschodu zresztą.
Zobacz wszystkie komentarze 61

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Legia Warszawa - Glasgow Rangers 0:0. Znowu zero z tyłu (wideo)
film

Legia Warszawa - Glasgow Rangers 0:0. Znowu zero z tyłu (wideo) 0 0

Legia Warszawa zremisowała bezbramkowo z Glasgow Rangers w pierwszy spotkaniu IV rundy eliminacji Ligi Europy.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego 23.08.2019

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego 23.08.2019 0 1

Lublin: Stancja czy akademik? W tych trzech dzielnicach studenci szukają najrzadziej

Lublin: Stancja czy akademik? W tych trzech dzielnicach studenci szukają najrzadziej 2 8

"Cześć, troje studentów szuka mieszkania, najlepiej blisko uczelni, z dobrym dojazdem do centrum". Takie ogłoszenia zasypują w wakacje internet

Zakaz wyrzucania jedzenia. Sklepy nie będą już marnować żywności

Zakaz wyrzucania jedzenia. Sklepy nie będą już marnować żywności 274 4

Od września sklepy powierzchni powyżej 400 mkw. będą miały obowiązek bezpłatnego przekazywania niesprzedanych, ale dobrych jakościowo artykułów spożywczych, organizacjom charytatywnym. Z czasem będą musiały to robić także mniejsze sklepy

Milionowe długi szpitala przy al. Kraśnickiej. Zlikwidują onkologię

Milionowe długi szpitala przy al. Kraśnickiej. Zlikwidują onkologię 234 36

30 września ma zostać zamknięta onkologia w szpitalu wojewódzkim przy al. Kraśnickiej w Lublinie. To jeden z efektów programu naprawczego, który ma pomóc lecznicy w wyjściu z wielomilionowych długów.

Były radny Piotr Dreher w spółce Motor Lublin

Były radny Piotr Dreher w spółce Motor Lublin 0 14

Piotr Dreher, były miejski radny PO, a obecnie dyrektor szpitala neuropsychiatrycznego przy ul. Abramowickiej został nowym członkiem rady nadzorczej spółki Motor Lublin, której większościowym udziałowcem (ponad 93 proc. głosów) jest miasto

Biała Podlaska: Prace w parku Radziwiłłowskim na finiszu

Biała Podlaska: Prace w parku Radziwiłłowskim na finiszu 8 1

Na terenie parku Radziwiłłowskiego większość prac jest już na finiszu. Amfiteatr z zadaszeniem zobaczymy jesienią.

Vintage w Wirydarzu Centrum Kultury w Lublinie
24 sierpnia 2019, 11:00

Vintage w Wirydarzu Centrum Kultury w Lublinie 0 0

Lubisz modę i sztukę? Czujesz, że czas odświeżyć garderobę? Już w sobotę o godz. 11 w Wirydarzu Centrum Kultury w Lublinie zacznie się pierwsza edycja targów Artmodes, na których nie zabraknie ciekawych i wyszukanych ubrań oraz dodatków

Afera w urzędzie miasta. Sprawa trafiła do prokuratury

Afera w urzędzie miasta. Sprawa trafiła do prokuratury 0 10

Niewykluczone, że prokurator będzie musiał przesłuchać m.in. wiceprezydenta, dyrektora departamentu, przewodniczącego związków i wizytatorów kuratorium. Wszystko przez wyciek z komisji konkursowej na dyrektorów szkół

"Czas zakończyć wojnę polsko–polską". Koalicja Obywatelska wystartowała z kampanią w Białej Podlaskiej

"Czas zakończyć wojnę polsko–polską". Koalicja Obywatelska wystartowała z kampanią w Białej Podlaskiej 14 17

– Czas zakończyć polsko –polską wojnę – tymi słowa poseł Stanisław Żmijan (PO) zainaugurował wraz innymi kandydatami z listy Koalicji Obywatelskiej kampanię wyborczą w Białej Podlaskiej.

Maciej Kołodziejczyk (LUK Politechnika Lublin): Nie będziemy kłaniać się w pas

Maciej Kołodziejczyk (LUK Politechnika Lublin): Nie będziemy kłaniać się w pas 0 0

Rozmowa z Maciejem Kołodziejczykiem, trenerem siatkarzy LUK Politechnika Lublin, beniaminka I ligi

Lublin: Wojsko wyprzedaje sprzęt z demobilu. Na liście są 173 pozycje

Lublin: Wojsko wyprzedaje sprzęt z demobilu. Na liście są 173 pozycje 9 0

Samochody, kosiarki, instrumenty muzyczne, pontony. 29 sierpnia Oddział Regionalny Agencji Mienia Wojskowego w Lublinie przeprowadzi pisemny przetarg na sprzedaż powojskowego mienia.

W Lublinie zaświecą nowe neony w ramach akcji NeonArt

W Lublinie zaświecą nowe neony w ramach akcji NeonArt 0 5

25 projektów neonów w ramach akcji NeonArt ma już Pracownia Sztuki Zaangażowanej Społecznie „Rewiry”.

Konkurs Urzędu Miejskiego na danie z... roślin chronionych. Autorka regulaminu tłumaczy

Konkurs Urzędu Miejskiego na danie z... roślin chronionych. Autorka regulaminu tłumaczy 0 4

Konkurs kulinarny na danie, które powstało na bazie roślin chronionych. Taki zapis znalazł się w regulaminie konkursu współorganizowanego przez Urząd Miejski w Poniatowej (powiat opolski). Burmistrz Poniatowej i autorka regulaminu wyjaśniają, że doszło do pomyłki. Została poprawiona po interwencji mediów

"Gramy dla Oli". Koncert charytatywny w Międzyrzecu Podlaskim
31 sierpnia 2019, 17:00

"Gramy dla Oli". Koncert charytatywny w Międzyrzecu Podlaskim 1 0

Zagrają dla Oli. Charytatywny koncert odbędzie się 31 sierpnia w Miejskim Ośrodku Kultury w Międzyrzecu Podlaskim. Na miejscu prowadzono będzie zbiórka na rzecz Aleksandry Włodarczyk, o której pisaliśmy w lipcu.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!