Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

12 kwietnia 2019 r.
16:24

Ksiądz z Lublina do księży krytkujących strajk: "A ty ile bierzesz albo dostajesz za godzinę pogrzebu?"

Autor: Zdjęcie autora opr. aa
0 57 A A

"Nadużyciem" określa kategoryczne wypowiedzi duchownych o strajkujących nauczycielach ks. Rafał Pastwa, kierownik oddziału "Gościa Niedzielnego" w Lublinie . Z kolei ks. Łukasz Kachnowicz staje w kontrze do tych współbraci, którzy twierdzą, że w nauczycielskim strajku chodzi tylko o pieniądze. – Wcale nie jest tak, że wszyscy i wszystko robimy za "Bóg zapłać" – zaznacza duszpasterz akademicki

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

O strajku nauczycieli mówi się dużo nie tylko w mediach. Temat ten jest też szeroko komentowany w mediach społecznościowych. W dyskusję o tym, czy nauczyciele powinni mieć wyższe zarobki, czy mają prawo strajkować i czy powinni robić to podczas egzaminów włączają się również duchowni.

Zdaniem ks. Tomasza Gapa, zastępcy dyrektora Centrum Duszpasterstwa Młodzieży Archidiecezji Lubelskiej nauczyciele powinni zarabiać więcej. „To jest, mam nadzieję coś do czego nie mamy wątpliwości” – zaznacza w materiale wideo zamieszczonym na Facebooku duchowny. „Nauczyciel jest jednym z tych zawodów zaufania publicznego, który powinien być pod szczególną ochroną” – stwierdza ks. Tomasz Gapa.

Jego zdaniem nauczyciele powinni też strajkować. Jest jednak pewne „ale”. Ich protest nie może się odbywać kosztem uczniów.

„Jest bardzo prosta, moralna zasada, którą warto przypomnieć. Mówi o tym, że moja wolność kończy się dokładnie tam, gdzie rozpoczyna się wolność drugiej osoby” – podkreśla w drugiej części nagrania ks. Tomasz Gapa. „W tym przypadku drodzy, kochani nauczyciele wasza wolność do strajku kończy się dokładnie tam gdzie zaczyna się wolność dzieciaków i ludzi młodych do zdawania przez nich egzaminów.”

O strajku nauczycieli pisze też w komentarzu ks. Rafał Pastwa, kierownik lubelskiej redakcji „Gościa Niedzielnego”. Duchowny przywołuje papieża, który „w wielu miejscach i przy różnych okolicznościach zachęca duchownych, by towarzyszyli ludziom: małżonkom, młodym, samotnym, osobom wykluczonym i cierpiącym (towarzyszenie zakłada słuchanie i wysłuchanie).” – podkreśla szef lubelskiego „Gościa Niedzielnego”. „Kiedy obserwuję kategoryczność wypowiedzi niektórych duchownych w kontekście strajku nauczycieli, uważam, że jest to nadużyciem, że jest to w jakimś sensie głęboko nieuczciwe.”

Ks. Rafał Pastwa zaznacza, że „ksiądz nie jest ekspertem od wszystkiego” i być nim wręcz nie powinien.

„Powinien natomiast być specjalistą od całości – w tym sensie, by koncentrować się na człowieku, by umieć słuchać, towarzyszyć, a nie ciągle nauczać (pouczać), i to na każdy możliwy temat. My, duchowni, nie mamy do tego najzwyczajniej w świecie mandatu” – zaznacza duchowny.

Do krytycznych wypowiedzi duchownych dotyczących protestujących nauczycieli odniósł się również na Facebooku ks. Łukasz Kachnowicz z Duszpasterstwa Akademickiego UMCS. Oburzają go stwierdzenia księży, że protestującym nauczycielom nie chodzi o dzieci tylko o pieniądze.

„Sorry, ale my też mamy powołanie, przede wszystkim powołanie, ale też dbamy o swoje finanse i to całkiem dobrze dbamy” – pisze ks. Kachnowicz. „Wcale nie jest tak, że wszyscy i wszystko robimy za „Bóg zapłać”. Nasze „co łaska” też  potrafi mieć konkretne stawki. Jak mi się ksiądz gorszy, że nauczyciele strajkują o większą kasę pracując 18 godzin tygodniowo, to mam ochotę zapytać go: dobrze bracie, a ty ile bierzesz albo dostajesz za godzinę pogrzebu? Ile za udzielenie ślubu? Ile za intencje, czyli pół godziny Mszy? Ile bierzesz za wypisanie jednego papierka w kancelarii? A przecież mamy powołanie, a jednak nie przeszkadza nam to cenić się.”

e-Wydanie

Komentarze 57

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
z pustyni i puszczy / 12 kwietnia 2019 o 19:59
+35
Brawo ksiądz,ale odwaga i trzeźwość myślenia zasługuje na upowszechnianie.Trzeba śledzić czy czasem za kilka miesięcy nie zostanie skierowany w "nagrodę" na misje np. do RWANDY.
Avatar
kokoloko / 14 kwietnia 2019 o 10:59
+30
Rozwiązanie tego całego zamieszania jest banalnie proste. Ten ksiądz z Nałkowskich powiedział że nauczyciele powini pracować za darmo bo świadczą misję. Jeżeli takie jest oficjalne stanowisko Kościoła w Polsce to w takim wypadku powinno zaprzestać się finansowania religii w szkołach - w końcu są przedstawicielami Kościoła Katolickiego od których przełożeni wymagają świadczenia darmowej posługi. Zaoszczędzone pieniądze w ten sposób przeznaczamy na podwyżki dla nauczycieli i mozna ogłosić koniec strajku.
Avatar
ewa.olk@wp.pl / 12 kwietnia 2019 o 20:05
+30
Nauczyciel też czŁowiek i ma prawo jak inni strajkować. Ich strajk niech bedzie lekcją dla uczniow ,że niestety czasami w życiu trzeba walczyć o swoje,i sprzeciwić się nie sprawiedliwości i bezprawiu.
Avatar
Michał / 14 kwietnia 2019 o 11:38
+19
Kościół i Księża powinni krzewić i wzmacniać wiarę w Boga, a nie w PIS- bożka sypiącego srebrnikami.
Avatar
Kazimierz / 12 kwietnia 2019 o 21:47
+19
Ciekawe co by księża powiedzieli, gdyby zastrajkowali organiści i kościelni? W porównaniu do nauczycieli, to za swoją pracę zarabiają ochłapy, często bez umów, składek... na półbógzapłać.
Avatar
Gość / 12 kwietnia 2019 o 17:24
+17
Akurat Gienek z Nałkowskich jest nazwijmy go produktem wysoce luksusowym gdyż ceny (podkreślam - w CENY) w ma jak w hotelu Marriott...
Avatar
Strajkująca / 12 kwietnia 2019 o 17:09
+16
Brawo za odwagę, ale i prawdę o kk w Polsce. Pozdrawiam
Avatar
Gość / 12 kwietnia 2019 o 16:26
+16
tylko patrzeć jak dostanie od biskupa zakaz wypowiadania sie
Avatar
"muzyczka" / 14 kwietnia 2019 o 09:48
+15
Qwerty, a skąd wiesz jak wygląda praca "plastyczki", "muzyczki "? Jakim prawem oceniasz i wydajesz wyroki? Jestem" muzuczką", ciągłe przygotowywanie materiałów na lekcje, bo przecież lekcje muszą być atrakcyjne, a dzieci przychodzą na muzykę, nie żeby się uczyć, ale "wyluzować" po ciężkiej pracy na innych przedmiotach. Trzeba przygotować karty z ćwiczeniami, teksty piosenek, robić aranżacje instrumentalne, przygotowywać akademie, konkursy, teatrzyki-po lekcjach oczywiście, nagrywać podkłady, itd. A lekcja? 45 minut eksploatacji nauczyciela, żeby dzieci miały fajne zajęcia, aktywne słuchanie muzyki, przygotowywanie pomocy- bez bazy dydaktycznej. Po pracy nie mam już sił dla swoich dzieci, czary - mary..
Qwerty, a skąd wiesz jak wygląda praca "plastyczki", "muzyczki "? Jakim prawem oceniasz i wydajesz wyroki? Jestem" muzuczką", ciągłe przygotowywanie materiałów na lekcje, bo przecież lekcje muszą być atrakcyjne, a dzieci przychodzą na muzykę, nie żeby się uczyć, ale "wyluzować" po ciężkiej pracy na innych przedmiotach. Trzeba przygotować karty z ćwiczeniami, teksty piosenek, robić aranżacje instrumentalne, przygotowywać akademie, konkursy, teatrzyki-po lekcjach oczywiście, nagrywać podk... rozwiń
Avatar
obywatel RP / 13 kwietnia 2019 o 18:24
+15
Niech CZARNI odpieprzą się od nauczycieli.
Avatar
gość / 18 kwietnia 2019 o 09:08
+4
Nauczyciele! Ogromna rzesza ludzi w tym kraju zarabia marnie i nie strajkuje . Uważacie że podwyżki należą się tylko Wam? Odpowiedzcie sobie na te pytania: Boli Was 13 dla emerytów , którzy dostają 1000-1500 na przeżycie miesiąca? Wielu z Was niedługo nimi będzie. Boli Was 500+ dla młodych rodziców? Wielu z Was korzysta z tego świadczenia a teraz skorzysta więcej. Pojawiają się komentarze z Waszej strony,  że w biedronce ludzie zarabiają lepiej (co nie jest prawdą). A wiecie czemu wielu równie wykształconych ludzi podjęło pracę w markecie- bo nie mieli tyle szczęścia co Wy. Życzę odrobinę pokory, bo buta wielu z Was i pogarda dla innych zawodów, często fizycznych nie mieści się w kulturze europejskiej, którą powinniści reprezentować wobec młodego pokolenia.
 Czyli skoro inny marnie zarabia, to ja w imię solidarności w biedzie nie powinienem walczyć o swoje, tylko skulić ogon i godzić się marną pensję. Postawa homosovieticusa. Władza rzuci ochłap i mam się cieszyć. Skoro nauczyciele się zmobilizowali, to tylko im chwała i to nie jest problem pracowników biedronki. Co za głupota? Skoro Ci z marketu nie potrafią walczyć o godne płace, to niech robią za miskę ryżu. Ja tam popieram wszystkich, którzy potrafią powiedzieć nie wyzyskowi!
 Czyli skoro inny marnie zarabia, to ja w imię solidarności w biedzie nie powinienem walczyć o swoje, tylko skulić ogon i godzić się marną pensję. Postawa homosovieticusa. Władza rzuci ochłap i mam się cieszyć. Skoro nauczyciele się zmobilizowali, to tylko im chwała i to nie jest problem pracowników biedronki. Co za głupota? Skoro Ci z marketu nie potrafią walczyć o godne płace, to niech robią za miskę ryżu. Ja tam popieram wszystkich, którzy potrafią powiedzieć nie wyzyskowi! rozwiń
Avatar
Gość / 17 kwietnia 2019 o 13:56
+2
Księża wcale nie są potrzebni ludziom do życia. Oni są po to by was z kasy skubać...
Avatar
Rycaj / 16 kwietnia 2019 o 05:56
-3
Przewielebny Klecho zabierz głos w sprawie swoich pedofilów.
Avatar
Ja JUS / 15 kwietnia 2019 o 21:55
0
A ten ksiundz z Lublina to kumpel Gurzyńskiego i spadkobierca wartości Życińskiego ? Dlatego ja już staram się rozmawiać z Panem Bogiem bez takich to oto pośredników . Wiary ze mnie żadna siła nie jest wykorzenić ale też nie mam zamiaru korzystać z pośrednictwa tych tu nie bez kozery zwanych - sukienkowych
Avatar
W cieplutkim łóżeczko w seminarium? / 15 kwietnia 2019 o 09:36
-14
A GDZIE usłuzny KSIĄDZ BYŁ GDY P0-ZSL KRADŁO OFE, VAT, A MAFIOZI KRĘCILI PALIWEM????? W cieplutkim łóżeczko w seminarium?
Avatar
Pedofilofil / 15 kwietnia 2019 o 00:34
+7
Cóż, widać kto czuje się panem tego kraju. Kościół to władza najwyższa, a kto mu się najniżej kłania i najwięcej płaci z NASZYCH podatków, ten zostaje łaskawie namaszczony na marionetkowy rząd. PiS idealnie się czuje w tej roli, przy wsparciu finansowym ze wschodu zresztą.
Avatar
Eugeniusz / 14 kwietnia 2019 o 23:50
+2
Ja mam dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym i popieram strajk nauczycieli pomimo że, musiałam zmienić plany. Nauczyciele za Bóg zapłać nie zrobią opłat, nie nakarmią rodzin. Nauczyciele pracują i zabierają pracę do domu ale nikt tego nie zaóważa oprócz dzieci które by chciały żeby mama się z nimi pobawiła czy wyszła na spacer a mama musi siedzieć sprawdzać klasówki i przygotować zajęcia.
 A Gienek ma siosty od tego (czytaj: czarnej roboty) i za nic nie płaci tylko czyściutką kasiorę wpłaca raz w tygodniu na swoje konta "VIP" w kilku bankach zeby go nie namierzyli inni czarni.
 A Gienek ma siosty od tego (czytaj: czarnej roboty) i za nic nie płaci tylko czyściutką kasiorę wpłaca raz w tygodniu na swoje konta "VIP" w kilku bankach zeby go nie namierzyli inni czarni. rozwiń
Avatar
Michał / 14 kwietnia 2019 o 11:38
+19
Kościół i Księża powinni krzewić i wzmacniać wiarę w Boga, a nie w PIS- bożka sypiącego srebrnikami.
Avatar
kokoloko / 14 kwietnia 2019 o 10:59
+30
Rozwiązanie tego całego zamieszania jest banalnie proste. Ten ksiądz z Nałkowskich powiedział że nauczyciele powini pracować za darmo bo świadczą misję. Jeżeli takie jest oficjalne stanowisko Kościoła w Polsce to w takim wypadku powinno zaprzestać się finansowania religii w szkołach - w końcu są przedstawicielami Kościoła Katolickiego od których przełożeni wymagają świadczenia darmowej posługi. Zaoszczędzone pieniądze w ten sposób przeznaczamy na podwyżki dla nauczycieli i mozna ogłosić koniec strajku.
Avatar
"muzyczka" / 14 kwietnia 2019 o 09:48
+15
Qwerty, a skąd wiesz jak wygląda praca "plastyczki", "muzyczki "? Jakim prawem oceniasz i wydajesz wyroki? Jestem" muzuczką", ciągłe przygotowywanie materiałów na lekcje, bo przecież lekcje muszą być atrakcyjne, a dzieci przychodzą na muzykę, nie żeby się uczyć, ale "wyluzować" po ciężkiej pracy na innych przedmiotach. Trzeba przygotować karty z ćwiczeniami, teksty piosenek, robić aranżacje instrumentalne, przygotowywać akademie, konkursy, teatrzyki-po lekcjach oczywiście, nagrywać podkłady, itd. A lekcja? 45 minut eksploatacji nauczyciela, żeby dzieci miały fajne zajęcia, aktywne słuchanie muzyki, przygotowywanie pomocy- bez bazy dydaktycznej. Po pracy nie mam już sił dla swoich dzieci, czary - mary..
Qwerty, a skąd wiesz jak wygląda praca "plastyczki", "muzyczki "? Jakim prawem oceniasz i wydajesz wyroki? Jestem" muzuczką", ciągłe przygotowywanie materiałów na lekcje, bo przecież lekcje muszą być atrakcyjne, a dzieci przychodzą na muzykę, nie żeby się uczyć, ale "wyluzować" po ciężkiej pracy na innych przedmiotach. Trzeba przygotować karty z ćwiczeniami, teksty piosenek, robić aranżacje instrumentalne, przygotowywać akademie, konkursy, teatrzyki-po lekcjach oczywiście, nagrywać podk... rozwiń