Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Ekologia

20 grudnia 2019 r.
15:55

Extinction Rebellion w Lublinie. Bunt na rzecz klimatu, czyli o aktywistach spod znaku klepsydry

27 15 A A
(fot. Extinction Rebellion)

Aktywiści międzynarodowego ruchu Extinction Rebellion działają w Lublinie od października. Poprzez różne demonstracje i akcje, mówią o zagrożeniach wynikających z ocieplenia klimatu i niszczenia środowiska naturalnego. Chcą wpłynąć na władze, domagając się m.in. ogłoszenia alarmu klimatycznego.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Jak działają?

W poprzedni piątek rano aktywista Extinction Rebellion Hubert Znajomski, oburzony wynikami tegorocznego szczytu klimatycznego, a zwłaszcza decyzją Polski, która nie włączyła się do Europejskiego Zielonego Ładu, postanowił działać i założył na Facebooku wydarzenie pt. „Zielony ŁAD - TAK! Wychodzimy na ulicę, bo chcemy żyć”. Już tego samego wieczora odbyła się demonstracja zorganizowana przez Huberta. W mroźny wieczór o godz. 20 stał na Placu Litewskim w koszulce i spodenkach. Ubrał się tak nie tylko, żeby rzucać się w oczy. W rękach trzymał transparent, na nim napis: „Wiosna, lato, jesień, zima – Polska wszystko to zatrzyma”. – Dzięki takiej polityce, jaką prowadzi nasz rząd możemy wkrótce nie mieć podziału na cztery pory roku, a może tu być jak w Afryce – pora zimna i pora ciepła – wyjaśnia.

Dla aktywisty brak polskiej deklaracji w sprawie neutralności klimatycznej jest skandaliczne, osłabia i ośmiesza nasz kraj w środowisku unijnym i międzynarodowym. – Neutralność klimatyczna to emitowanie takiej ilości CO2, jaką jesteśmy w stanie pochłonąć, żeby wyszło to wszystko na zero – tłumaczy. I dodaje: – Według WHO 36 z 50 miast w Unii Europejskiej o największym stężeniu pyłu PM 2,5 znajduje się w Polsce. Smog jest zjawiskiem strasznym. Zanieczyszczenie powietrza przyczyniło się w 2015 roku do 9 mln zgonów, podczas gdy papierosy zabiły w tym czasie nieco ponad 7 mln osób. Nasz rząd nie rozumie, w jakiej sytuacji się znajdujemy.

W „Black Friday” aktywiści ubrani w długie płaszcze i czarne welony przeszli przez lubelskie galerie handlowe, aby pokazać sprzeciw wobec rosnącego konsumpcjonizmu. W październiku zorganizowali akcję „DIE-IN”, podczas której leżeli na ziemi na znak wymierania. Zapewniają, że jeszcze niejedną akcję tego typu podejmą. Wszystko to w trosce o planetę.

O co walczą?

Aktywiści Extinction Rebellion chcą uniknąć niekontrolowanych zmian klimatu prowadzących do przegrzania Ziemi i zagłady. Uważają, że należy jak najszybciej obniżyć emisje gazów cieplarnianych do zera netto. Powołują się na stanowisko ONZ. „Stoimy w obliczu globalnej katastrofy ekologicznej. Trwa szóste masowe wymieranie gatunków oraz okres gwałtownych zmian klimatu, spowodowanych przede wszystkim ludzką działalnością. Temperatura na Ziemi jest o ponad 1°C wyższa niż w okresie przed rewolucją przemysłową, a szansa na pozostanie poniżej limitu 1,5°C określonego w porozumieniu paryskim jest niewielka. Prognozy pokazują, że zmierzamy co najmniej ku 3°C ocieplenia”.

Do władz mają trzy postulaty. Po pierwsze, domagają się ogłoszenia alarmu klimatycznego. Uważają, że rząd powinien informować i edukować obywateli o zagrożeniach wynikających z ocieplenia klimatu i niszczenia środowiska naturalnego oraz informować społeczeństwa o działaniach, które w związku z tym muszą zostać podjęte, podkreślając że polityka klimatyczna musi być oparta o aktualny stan wiedzy naukowej.

Po drugie, żądają by polskie władze natychmiast rozpoczęły skuteczne działania prawne i polityczne prowadzące do redukcji emisji gazów cieplarnianych do zera netto w 2025 roku. Domagają się także reformy gospodarki w takim kierunku, aby zasoby odnawialne były eksploatowane w tempie pozwalającym na ich całkowite odtworzenie się.

Ich ostatnim postulatem jest powołanie Panelu Obywatelskiego, którego zadaniem będzie wypracowanie wiążących dla rządu rozwiązań związanych z przeciwdziałanie oraz zwalczaniem skutków kryzysu klimatycznego.

Dlaczego działają?

– Symbol naszego ruchu to klepsydra, która ma mówić o tym, że czas na działania się kończy. Wiem, że przyjdzie nam żyć w świecie, który będzie istniał ze skutkiem zmian klimatu. Wiemy, że jeśli zwykli obywatele nie będą wywierać wpływu na władzę, to ona nic nie zrobi, bo to tej pory nie podjęła żadnych działań – mówi jeden z aktywistów Extinction Rebellion.

Licealistka Natalia ekologią interesuje się od kilku miesięcy. To zajęcia języka niemieckiego poświęcone tematowi związanemu z motywowały ją do podjęcia zmian w swoim życiu. Od tej pory bardziej zwraca uwagę na to, ile wody zużywa, bierze jak najkrótsze prysznice, zawsze gasi światło, jak tylko wyjdzie z pokoju czy segreguje śmieci. – Działam, bo zależy mi na tym, żeby w Polsce było lepiej. Uważam, że dzięki naszym działaniom, można „nawrócić” klimatycznie resztę społeczeństwa – opowiada.

Lidia obecnie uczy się w liceum. Wrażliwość na przyrodę towarzyszyła jej od najmłodszych lat. Do podjęcia działań przekonał ją wywiad z fizykiem, jaki obejrzała w programie „7 metrów pod ziemią” na YouTube. Z ust naukowca padały w nim stwierdzenia o kryzysie klimatycznym i innych współczesnych problemach związanych z ekologią. Po wysłuchaniu go, całkowicie zmieniła swoje postrzeganie, momentalnie podjęła wiele zmian w swoim życiu. Przeszła na wegetarianizm. – Dieta wegetariańska jest bardzo ważna dla klimatu, żeby ograniczyć zużycie wody. Zaczęłam żyć w stylu zero waste. Mam poczucie misji. Wiem, że odmówienie sobie takiej małej rzeczy, jak jedzenie mięsa potrafi wiele zmienić – opowiada, tłumacząc także, że podejmowanie działań należy zacząć od stawiania małych kroków, niekoniecznie nagle zmieniając wszystko. – Nie chodzi o to, żeby kilka osób robiło to doskonale, tylko żeby jak najwięcej osób robiło to niedoskonale. Wtedy rzeczywiście nastąpią jakieś zmiany.

Quiz: Ile wiesz o polskiej przyrodzie?

Ile wiesz o polskiej przyrodzie?
e-Wydanie

Komentarze 15

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Okres dojrzewania? / 20 grudnia 2019 o 18:00
+5
Podoba mi się to całe tłumaczenie skąd u nich ta cała motywacja... programy na YT, zajęcia z niemieckiego i pewnie jakaś propaganda z podręcznika... itd. Dorosną, zaczną zarabiać, płacić podatki, kupią sobie samochody w dieslu bo tańsze i cała ta ekologia im się odechce.
Avatar
Gość / 20 grudnia 2019 o 17:15
+5
Ci sami ludzie byli też wczoraj pod sądem w sprawie tej lewackiej zadymy o Górki Czechowskie. To pokazuje jakie lobby stoi za tymi protestami.
Avatar
Gość / 20 grudnia 2019 o 16:15
+5
Niech jadą do Chin protestować.
Avatar
Gość / 20 grudnia 2019 o 21:13
+3
Ciekawe z czego żyją owi "aktywiści", z czego organizują swoją aktywność. Wszak przecież aby dojechać na umówione miejsce trzeba mieć środki na przejazd. A inne koszty?
Avatar
Gość / 20 grudnia 2019 o 17:54
+3
Skoro walczą o zastopowanie zmian klimatycznych to DLACZEGO robią sobie zdjęcia przy instalacji artystycznej zużywającej energię elektryczną pochodzącą z wielką dozą prawdopodobieństwa ze spalania węgla??????????????
Avatar
TLEN / 20 grudnia 2019 o 16:48
+3
Ciśnie mi się jedno słowo p........
Avatar
Gość 51 / 29 grudnia 2019 o 14:02
+2
Największy ekologiczny, ale i gospodarczy problem dzisiejszej Polski to deficyt wody i stan naszych rzek i jezior, a nie stan powietrza. Niestety, sterowane przez unijne centrum, polskie ekologiczne towarzystwo nie ma o tym pojęcia i nawet nie zauważyło  zrzutu ścieków, które zamiast do warszawskiej oczyszczlni trafiały do Wisly. 
Avatar
GargameLL / 20 grudnia 2019 o 20:14
+2
Jezeli są tacy PRO-klimatyczni, dlaczego robią sobie zdjęcia na tle zapalonej dekoracji świątecznej? zwiekszone zużycie energii elektrycznej (przy takich "eko-akcjach") wpływa negatywnie na zmiany klimatyczne, Panie & Panowie Aktywiści "shame on you"!!!
Avatar
lubelak / 20 grudnia 2019 o 16:47
+2
Powinien ich zbadać dobry weterynarz ...
Avatar
Gość / 20 grudnia 2019 o 23:54
+1
Chciałbym tym państwu zaproponować aby wyjechali jak najszybciej do stref zielonego ładu w Korei Północnej.
Avatar
Gość 51 / 29 grudnia 2019 o 14:02
+2
Największy ekologiczny, ale i gospodarczy problem dzisiejszej Polski to deficyt wody i stan naszych rzek i jezior, a nie stan powietrza. Niestety, sterowane przez unijne centrum, polskie ekologiczne towarzystwo nie ma o tym pojęcia i nawet nie zauważyło  zrzutu ścieków, które zamiast do warszawskiej oczyszczlni trafiały do Wisly. 
Avatar
qwerty / 21 grudnia 2019 o 11:51
0
Poziom CO2 zależy od aktywności słońca a nie ludzi. Ten cały alert klimatuczny to bujda dla frajerów. Ile CO2 wypuszcza wulkan podczas erupcji, co wulkany zatkacie ? Zwykłe ciemniactwo tyle !
  Co ty robiłeś na lekcjach? CO2 nie zależy od aktywności słońca, co to za brednie? wulkan podczas wybuchu wypuszcza dużo mniej niż polska alektrownia w Bełchatowie.
Avatar
aser / 21 grudnia 2019 o 11:49
0
Jak będzie akcja jak będą biegać nago, ale nastki do 25 lat max to chętnie przyjdę pokibicowac.
Avatar
Gość / 20 grudnia 2019 o 23:54
+1
Chciałbym tym państwu zaproponować aby wyjechali jak najszybciej do stref zielonego ładu w Korei Północnej.
Avatar
Gość / 20 grudnia 2019 o 21:13
+3
Ciekawe z czego żyją owi "aktywiści", z czego organizują swoją aktywność. Wszak przecież aby dojechać na umówione miejsce trzeba mieć środki na przejazd. A inne koszty?
Avatar
GargameLL / 20 grudnia 2019 o 20:14
+2
Jezeli są tacy PRO-klimatyczni, dlaczego robią sobie zdjęcia na tle zapalonej dekoracji świątecznej? zwiekszone zużycie energii elektrycznej (przy takich "eko-akcjach") wpływa negatywnie na zmiany klimatyczne, Panie & Panowie Aktywiści "shame on you"!!!
Avatar
Gość / 20 grudnia 2019 o 20:05
0
Wyjaśnię teraz do czego zmierza fanatyczna polityka eko-terroru zielonej politycznej poprawności(którą pragnie realizować także UE): 1. Zakazać węgla i wymusić stosowanie jedynie energii opartej o odnawialne źródła energii( o ile opieranie gospodarki jedynie o odnawialne źródła energii miałoby sens, gdybyśmy żyli w XVI wieku, kiedy to populacji na świecie było około miliarda, tak w obecnych czasach oznacza to energetyczne fiasko - nie dość, że ludzie marzną, bo zostają pozbawieni możliwości palenia węglem czy drewnem w piecach w domach jednorodzinnych to patrząc w skali kraju dochodzi do spowolnienia gospodarczego, energia pochodząca z odnawialnych źródeł energii nie jest w stanie sprostać zapotrzebowaniu energetycznemu ludzi). 2. Gospodarka o obiegu zamkniętym - kolejna bujda na resorach - spowolnienie gospodarki, produkcja spowalnia także - produkty się łatwiej psują, dezelują, niszczą, trzeba częściej wymieniać coś, dawać do naprawy, nie powstaje nic nowego - wszystko poddawane jest recyklingowi, słowem życie z odzysku - złudne przekonanie jakoby śmieci miały cenną wartość. 3. Zakaz używania prywatnych samochodów( poupychają ludzi do komunikacji miejskiej a że skandaliczne warunki jazdy wówczas będą to nikogo obchodzić nie będzie - nie podoba ci się to powiedzą ci idź na piechotę albo rowerem tudzież hulajnogą do pracy/szkoły się przemieszczaj - to będzie frustrujące doświadczenie, w imię rzekomej troski o planetę pozbawi się wygodnego przemieszczania ludzi po mieście samochodami - nie da się tak zrobić by siła wszystkich do transportu publicznego/zbiorowego przekonać można natomiast ustalić w ten sposób aby 60-70% społeczności jeździło komunikacją miejską a 30-40% w dalszym ciągu mogło używać komunikacji prywatnej - samochodowej tak często jak mają potrzebę, to byłoby jak już w miarę sprawiedliwe) 4. Zakaz korzystania z wód śródlądowych, mórz, oceanów oraz zakaz rybołówstwa i wchodzenia do lasów( wszystko w imię rzekomego ratowania planety Ziemia, ludzi mieszkających na peryferiach miast oraz na wsiach wygoni się ze swoich miejsc zamieszkania i upchnie jak resztę do ciasnych blokowisk-gett najeżonych kamerkami i podsłuchami oraz ogrodzonych ogrodzeniami) 5. Wyniszczenie rolnictwa - promowanie eko-żywności oraz GMO a także takiej która szybko syci, bogata w polepszacze i konserwanty( po co? aby wyprodukować tego mało żeby przyhamować nawyki konsumpcyjne pośród społeczeństwa, kaloryczne i szybko sycące jedzenie/posiłki sprawią, że ludzie będą mniej konsumować, jednakże poskutkuje to wzmożonymi wizytami w służbie zdrowia - a wówczas biznes farmaceutyczny się rozkręci - będzie można ludzi leczyć ale nie wyleczyć, po to by mieć stałe źródło utrzymania z klientów/pacjentów, będą przepisywać różne specyfiki i preparaty i nabierać ludzi). To jest 5 głównych punktów zrównoważonego rozboju Agendy 2030. Ci ludzie z Extinction Rebellion powinni się zastanowić do czego chcą zmierzać.
Wyjaśnię teraz do czego zmierza fanatyczna polityka eko-terroru zielonej politycznej poprawności(którą pragnie realizować także UE): 1. Zakazać węgla i wymusić stosowanie jedynie energii opartej o odnawialne źródła energii( o ile opieranie gospodarki jedynie o odnawialne źródła energii miałoby sens, gdybyśmy żyli w XVI wieku, kiedy to populacji na świecie było około miliarda, tak w obecnych czasach oznacza to energetyczne fiasko - nie dość, że ludzie marzną, bo zostają pozbawieni możliwości palenia węglem czy drewnem w piecach w domach jedno... rozwiń
Avatar
Okres dojrzewania? / 20 grudnia 2019 o 18:00
+5
Podoba mi się to całe tłumaczenie skąd u nich ta cała motywacja... programy na YT, zajęcia z niemieckiego i pewnie jakaś propaganda z podręcznika... itd. Dorosną, zaczną zarabiać, płacić podatki, kupią sobie samochody w dieslu bo tańsze i cała ta ekologia im się odechce.
Avatar
Gość / 20 grudnia 2019 o 17:54
+3
Skoro walczą o zastopowanie zmian klimatycznych to DLACZEGO robią sobie zdjęcia przy instalacji artystycznej zużywającej energię elektryczną pochodzącą z wielką dozą prawdopodobieństwa ze spalania węgla??????????????
Avatar
Gość / 20 grudnia 2019 o 17:15
+5
Ci sami ludzie byli też wczoraj pod sądem w sprawie tej lewackiej zadymy o Górki Czechowskie. To pokazuje jakie lobby stoi za tymi protestami.