Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Ekologia

20 grudnia 2019 r.
15:55

Extinction Rebellion w Lublinie. Bunt na rzecz klimatu, czyli o aktywistach spod znaku klepsydry

27 15 A A
(fot. Extinction Rebellion)

Aktywiści międzynarodowego ruchu Extinction Rebellion działają w Lublinie od października. Poprzez różne demonstracje i akcje, mówią o zagrożeniach wynikających z ocieplenia klimatu i niszczenia środowiska naturalnego. Chcą wpłynąć na władze, domagając się m.in. ogłoszenia alarmu klimatycznego.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Jak działają?

W poprzedni piątek rano aktywista Extinction Rebellion Hubert Znajomski, oburzony wynikami tegorocznego szczytu klimatycznego, a zwłaszcza decyzją Polski, która nie włączyła się do Europejskiego Zielonego Ładu, postanowił działać i założył na Facebooku wydarzenie pt. „Zielony ŁAD - TAK! Wychodzimy na ulicę, bo chcemy żyć”. Już tego samego wieczora odbyła się demonstracja zorganizowana przez Huberta. W mroźny wieczór o godz. 20 stał na Placu Litewskim w koszulce i spodenkach. Ubrał się tak nie tylko, żeby rzucać się w oczy. W rękach trzymał transparent, na nim napis: „Wiosna, lato, jesień, zima – Polska wszystko to zatrzyma”. – Dzięki takiej polityce, jaką prowadzi nasz rząd możemy wkrótce nie mieć podziału na cztery pory roku, a może tu być jak w Afryce – pora zimna i pora ciepła – wyjaśnia.

Dla aktywisty brak polskiej deklaracji w sprawie neutralności klimatycznej jest skandaliczne, osłabia i ośmiesza nasz kraj w środowisku unijnym i międzynarodowym. – Neutralność klimatyczna to emitowanie takiej ilości CO2, jaką jesteśmy w stanie pochłonąć, żeby wyszło to wszystko na zero – tłumaczy. I dodaje: – Według WHO 36 z 50 miast w Unii Europejskiej o największym stężeniu pyłu PM 2,5 znajduje się w Polsce. Smog jest zjawiskiem strasznym. Zanieczyszczenie powietrza przyczyniło się w 2015 roku do 9 mln zgonów, podczas gdy papierosy zabiły w tym czasie nieco ponad 7 mln osób. Nasz rząd nie rozumie, w jakiej sytuacji się znajdujemy.

W „Black Friday” aktywiści ubrani w długie płaszcze i czarne welony przeszli przez lubelskie galerie handlowe, aby pokazać sprzeciw wobec rosnącego konsumpcjonizmu. W październiku zorganizowali akcję „DIE-IN”, podczas której leżeli na ziemi na znak wymierania. Zapewniają, że jeszcze niejedną akcję tego typu podejmą. Wszystko to w trosce o planetę.

O co walczą?

Aktywiści Extinction Rebellion chcą uniknąć niekontrolowanych zmian klimatu prowadzących do przegrzania Ziemi i zagłady. Uważają, że należy jak najszybciej obniżyć emisje gazów cieplarnianych do zera netto. Powołują się na stanowisko ONZ. „Stoimy w obliczu globalnej katastrofy ekologicznej. Trwa szóste masowe wymieranie gatunków oraz okres gwałtownych zmian klimatu, spowodowanych przede wszystkim ludzką działalnością. Temperatura na Ziemi jest o ponad 1°C wyższa niż w okresie przed rewolucją przemysłową, a szansa na pozostanie poniżej limitu 1,5°C określonego w porozumieniu paryskim jest niewielka. Prognozy pokazują, że zmierzamy co najmniej ku 3°C ocieplenia”.

Do władz mają trzy postulaty. Po pierwsze, domagają się ogłoszenia alarmu klimatycznego. Uważają, że rząd powinien informować i edukować obywateli o zagrożeniach wynikających z ocieplenia klimatu i niszczenia środowiska naturalnego oraz informować społeczeństwa o działaniach, które w związku z tym muszą zostać podjęte, podkreślając że polityka klimatyczna musi być oparta o aktualny stan wiedzy naukowej.

Po drugie, żądają by polskie władze natychmiast rozpoczęły skuteczne działania prawne i polityczne prowadzące do redukcji emisji gazów cieplarnianych do zera netto w 2025 roku. Domagają się także reformy gospodarki w takim kierunku, aby zasoby odnawialne były eksploatowane w tempie pozwalającym na ich całkowite odtworzenie się.

Ich ostatnim postulatem jest powołanie Panelu Obywatelskiego, którego zadaniem będzie wypracowanie wiążących dla rządu rozwiązań związanych z przeciwdziałanie oraz zwalczaniem skutków kryzysu klimatycznego.

Dlaczego działają?

– Symbol naszego ruchu to klepsydra, która ma mówić o tym, że czas na działania się kończy. Wiem, że przyjdzie nam żyć w świecie, który będzie istniał ze skutkiem zmian klimatu. Wiemy, że jeśli zwykli obywatele nie będą wywierać wpływu na władzę, to ona nic nie zrobi, bo to tej pory nie podjęła żadnych działań – mówi jeden z aktywistów Extinction Rebellion.

Licealistka Natalia ekologią interesuje się od kilku miesięcy. To zajęcia języka niemieckiego poświęcone tematowi związanemu z motywowały ją do podjęcia zmian w swoim życiu. Od tej pory bardziej zwraca uwagę na to, ile wody zużywa, bierze jak najkrótsze prysznice, zawsze gasi światło, jak tylko wyjdzie z pokoju czy segreguje śmieci. – Działam, bo zależy mi na tym, żeby w Polsce było lepiej. Uważam, że dzięki naszym działaniom, można „nawrócić” klimatycznie resztę społeczeństwa – opowiada.

Lidia obecnie uczy się w liceum. Wrażliwość na przyrodę towarzyszyła jej od najmłodszych lat. Do podjęcia działań przekonał ją wywiad z fizykiem, jaki obejrzała w programie „7 metrów pod ziemią” na YouTube. Z ust naukowca padały w nim stwierdzenia o kryzysie klimatycznym i innych współczesnych problemach związanych z ekologią. Po wysłuchaniu go, całkowicie zmieniła swoje postrzeganie, momentalnie podjęła wiele zmian w swoim życiu. Przeszła na wegetarianizm. – Dieta wegetariańska jest bardzo ważna dla klimatu, żeby ograniczyć zużycie wody. Zaczęłam żyć w stylu zero waste. Mam poczucie misji. Wiem, że odmówienie sobie takiej małej rzeczy, jak jedzenie mięsa potrafi wiele zmienić – opowiada, tłumacząc także, że podejmowanie działań należy zacząć od stawiania małych kroków, niekoniecznie nagle zmieniając wszystko. – Nie chodzi o to, żeby kilka osób robiło to doskonale, tylko żeby jak najwięcej osób robiło to niedoskonale. Wtedy rzeczywiście nastąpią jakieś zmiany.

Quiz: Ile wiesz o polskiej przyrodzie?

Ile wiesz o polskiej przyrodzie?
e-Wydanie

Pozostałe informacje

Łukasz Łukawski (z piłką) to lider 4tego Piętra
NA PARKIECIE

Pod Koszami Dziennika Wschodniego: Problemy 4tego Piętra

4te Piętro miało potężne problemy z pokonaniem Quattro Tech w ramach kolejnej serii gier rozgrywek Pod koszami Dziennika Wschodniego im. Andrzeja Wawrzyckiego .

Daniel Obajtek zarekomendował mieszkańcom Puław fuzję miejscowego kombinatu z Orlenem, którym zarządzał w czasie rządów PiS. Obecne władze Grupy Azoty stanowczo odcinają się od takich sugestii, nazywając ich potencjalne skutki osłabianiem polskiej branży chemicznej
POMYSŁY i MILIARDY

Daniel Obajtek i jego pomysły na "Puławy". Grupa Azoty odpowiada

Daniel Obajtek skrytykował sposób zarządzania Grupą Azoty. Stwierdził, że porzucony po wyborach plan fuzji z Orlenem, byłby najlepszym rozwiązaniem dla Zakładów Azotowych. Na te słowa odpowiedziała rzecznik tarnowskiego przedsiębiorstwa.

Lublin jest jednym z dziewięciu miast w Polsce, które otrzymało zaproszenie do udziału w projekcie „Urban Lab – Miasto dla Młodych” oraz pierwszym z podpisaną umową na dofinansowanie.
URBAN LAB

Lublin to pierwsze takie miasto w Polsce. Miasto dla młodych

Miasto Lublin jako pierwsze miasto w Polsce podpisało umowę na dofinansowanie w ramach projektu „Urban Lab – Miasto dla Młodych”.

Szach i mat: Czas na Międzypokoleniowy Turniej Szachowy
GONIEC NA G7

Szach i mat: Czas na Międzypokoleniowy Turniej Szachowy

Kiedy? 14 grudnia. Gdzie? Arena Lublin. Będą pojedynki w najlepszej grze świata, będzie współpraca i będzie wsparcie dla potrzebujących.

Miasto otwiera nabór do Centrum Opiekuńczo-Mieszkalnego w Lublinie

Miasto otwiera nabór do Centrum Opiekuńczo-Mieszkalnego w Lublinie

Rozpoczął się nabór uczestników do nowej placówki przy ul. Poturzyńskiej 1 w Lublinie. Centrum Opiekuńczo-Mieszkalne zapewni wsparcie 20 osobom z niepełnosprawnościami.

W trzeciej rundzie TAURON Pucharu Polski ChKS Chełm podejmie PZL Leonardo Avię Świdnik

ChKS Chełm znowu zagra z PZL Leonardo Avią Świdnik, tym razem w Tauron Pucharze Polski

ChKS Chełm zmierzy się z PZL Leonardo Avią Świdnik w trzeciej rundzie TAURON Pucharu Polski. Początek spotkania w środę o godzinie 19

Siedemdziesięciolatka jechała "na zderzaku" busa. Nie zdążyła wyhamować

Siedemdziesięciolatka jechała "na zderzaku" busa. Nie zdążyła wyhamować

Trzy osoby trafiły do szpitala po zdarzeniu drogowym w m. Szopinek w gminie Zamość. Kierująca toyotą 70-latka uderzyła w jadącego przed nią citroena. Jak wstępnie ustaliła policja, kobieta nie zachowała właściwej odległości od jadącego przed nią pojazdu.

Oskarżony nie był obecny na ogłoszeniu wyroku

Potrącił policjanta i uciekał przez całe miasto. Dzisiaj kibol usłyszał wyrok

Jechał samochodem, biegł i był w stanie zrobić wszystko, aby uciec przed wymiarem sprawiedliwości. W tle sprawy porachunki kibiców Motoru Lublin.

Po porażce z Ostrovią Ostrów Wielkopolski i Górnikiem Zabrze puławscy liczą, że ich drużyna w końcu wywalczy komplet punktów

Azoty Puławy kontra Gwardia Opole. Chcą w końcu wygrać u siebie

Rywalem Azotów Puławy będzie COROTOP Gwardia Opole. Środowe spotkanie w hali przy ul. Lubelskiej rozpocznie się o godzinie 18. Będzie to mecz drugiej kolejki rundy rewanżowej.

Trzy starsze panie zginęły w wypadku. Ruszył proces kierowców

Trzy starsze panie zginęły w wypadku. Ruszył proces kierowców

Koleżanki Wanda, Janina i Teresa z Poniatowej zginęły w sierpniu ubiegłego roku w wypadku samochodowym w Chodlu. W opolskim sądzie ruszył proces dwóch oskarżonych kierowców.

Policja w okresie przedświątecznym. Więcej patroli i walka z wakatami?
film

Policja w okresie przedświątecznym. Więcej patroli i walka z wakatami?

Okres przedświąteczny to czas wzmożonej pracy dla policji. Większy ruch na drogach, tłumy w galeriach handlowych i ryzyko kradzieży to wyzwania, z którymi mierzą się funkcjonariusze. Rzecznik Komendy Miejskiej Policji w Lublinie opowiada o planach na najbliższe tygodnie.

Radosław Muszyński prowadził Lewart od 27 września do 10 grudnia

Lewart Lubartów znowu zmienia trenera

Niespodziewane wieści z Lubartowa. Tamtejszy Lewart zdecydował się na kolejną zmianę trenera. Sezon na ławce rozpoczynał Grzegorz Białek, który wywalczył z drużyną awans do III ligi. Rundę kończył za to Radosław Muszyński. We wtorek działacze ekipy beniaminka poinformowali jednak, że zdecydowali się podziękować szkoleniowcowi.

Lublin w klimacie Bożego Narodzenia
ZDJĘCIA
galeria

Lublin w klimacie Bożego Narodzenia

Gdy dzień staje się coraz krótszy i chłodniejszy, Lublin ubiera się w iluminację, tworząc wyjątkowy klimat w całym mieście. Od Bramy Krakowskiej po Centrum Spotkania Kultur – każdy zakątek emanuje magią Bożego Narodzenia.

Sergi Samper na razie ma kontrakt z Motorem do końca sezonu 24/25

Sergi Samper na dłużej w Motorze Lublin? „Dobrze się tutaj czuję”

Ten transfer był hitem letniego okienka transferowego w PKO BP Ekstraklasie. Do Motoru Lublin dołączył Sergi Samper, były zawodnik FC Barcelony i kolega klubowy Leo Messiego, który w karierze cieszył się z: mistrzostwa Hiszpanii, Superpucharu Hiszpanii, tytułu Klubowych Mistrzów Świata, a wygrywał też Ligę Mistrzów. Jego umowa obowiązuje do końca sezonu 24/25. A czy jest szansa, że zostanie w drużynie na dłużej?

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!