Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Ekologia

20 grudnia 2019 r.
15:55

Extinction Rebellion w Lublinie. Bunt na rzecz klimatu, czyli o aktywistach spod znaku klepsydry

27 15 A A
(fot. Extinction Rebellion)

Aktywiści międzynarodowego ruchu Extinction Rebellion działają w Lublinie od października. Poprzez różne demonstracje i akcje, mówią o zagrożeniach wynikających z ocieplenia klimatu i niszczenia środowiska naturalnego. Chcą wpłynąć na władze, domagając się m.in. ogłoszenia alarmu klimatycznego.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Jak działają?

W poprzedni piątek rano aktywista Extinction Rebellion Hubert Znajomski, oburzony wynikami tegorocznego szczytu klimatycznego, a zwłaszcza decyzją Polski, która nie włączyła się do Europejskiego Zielonego Ładu, postanowił działać i założył na Facebooku wydarzenie pt. „Zielony ŁAD - TAK! Wychodzimy na ulicę, bo chcemy żyć”. Już tego samego wieczora odbyła się demonstracja zorganizowana przez Huberta. W mroźny wieczór o godz. 20 stał na Placu Litewskim w koszulce i spodenkach. Ubrał się tak nie tylko, żeby rzucać się w oczy. W rękach trzymał transparent, na nim napis: „Wiosna, lato, jesień, zima – Polska wszystko to zatrzyma”. – Dzięki takiej polityce, jaką prowadzi nasz rząd możemy wkrótce nie mieć podziału na cztery pory roku, a może tu być jak w Afryce – pora zimna i pora ciepła – wyjaśnia.

Dla aktywisty brak polskiej deklaracji w sprawie neutralności klimatycznej jest skandaliczne, osłabia i ośmiesza nasz kraj w środowisku unijnym i międzynarodowym. – Neutralność klimatyczna to emitowanie takiej ilości CO2, jaką jesteśmy w stanie pochłonąć, żeby wyszło to wszystko na zero – tłumaczy. I dodaje: – Według WHO 36 z 50 miast w Unii Europejskiej o największym stężeniu pyłu PM 2,5 znajduje się w Polsce. Smog jest zjawiskiem strasznym. Zanieczyszczenie powietrza przyczyniło się w 2015 roku do 9 mln zgonów, podczas gdy papierosy zabiły w tym czasie nieco ponad 7 mln osób. Nasz rząd nie rozumie, w jakiej sytuacji się znajdujemy.

W „Black Friday” aktywiści ubrani w długie płaszcze i czarne welony przeszli przez lubelskie galerie handlowe, aby pokazać sprzeciw wobec rosnącego konsumpcjonizmu. W październiku zorganizowali akcję „DIE-IN”, podczas której leżeli na ziemi na znak wymierania. Zapewniają, że jeszcze niejedną akcję tego typu podejmą. Wszystko to w trosce o planetę.

O co walczą?

Aktywiści Extinction Rebellion chcą uniknąć niekontrolowanych zmian klimatu prowadzących do przegrzania Ziemi i zagłady. Uważają, że należy jak najszybciej obniżyć emisje gazów cieplarnianych do zera netto. Powołują się na stanowisko ONZ. „Stoimy w obliczu globalnej katastrofy ekologicznej. Trwa szóste masowe wymieranie gatunków oraz okres gwałtownych zmian klimatu, spowodowanych przede wszystkim ludzką działalnością. Temperatura na Ziemi jest o ponad 1°C wyższa niż w okresie przed rewolucją przemysłową, a szansa na pozostanie poniżej limitu 1,5°C określonego w porozumieniu paryskim jest niewielka. Prognozy pokazują, że zmierzamy co najmniej ku 3°C ocieplenia”.

Do władz mają trzy postulaty. Po pierwsze, domagają się ogłoszenia alarmu klimatycznego. Uważają, że rząd powinien informować i edukować obywateli o zagrożeniach wynikających z ocieplenia klimatu i niszczenia środowiska naturalnego oraz informować społeczeństwa o działaniach, które w związku z tym muszą zostać podjęte, podkreślając że polityka klimatyczna musi być oparta o aktualny stan wiedzy naukowej.

Po drugie, żądają by polskie władze natychmiast rozpoczęły skuteczne działania prawne i polityczne prowadzące do redukcji emisji gazów cieplarnianych do zera netto w 2025 roku. Domagają się także reformy gospodarki w takim kierunku, aby zasoby odnawialne były eksploatowane w tempie pozwalającym na ich całkowite odtworzenie się.

Ich ostatnim postulatem jest powołanie Panelu Obywatelskiego, którego zadaniem będzie wypracowanie wiążących dla rządu rozwiązań związanych z przeciwdziałanie oraz zwalczaniem skutków kryzysu klimatycznego.

Dlaczego działają?

– Symbol naszego ruchu to klepsydra, która ma mówić o tym, że czas na działania się kończy. Wiem, że przyjdzie nam żyć w świecie, który będzie istniał ze skutkiem zmian klimatu. Wiemy, że jeśli zwykli obywatele nie będą wywierać wpływu na władzę, to ona nic nie zrobi, bo to tej pory nie podjęła żadnych działań – mówi jeden z aktywistów Extinction Rebellion.

Licealistka Natalia ekologią interesuje się od kilku miesięcy. To zajęcia języka niemieckiego poświęcone tematowi związanemu z motywowały ją do podjęcia zmian w swoim życiu. Od tej pory bardziej zwraca uwagę na to, ile wody zużywa, bierze jak najkrótsze prysznice, zawsze gasi światło, jak tylko wyjdzie z pokoju czy segreguje śmieci. – Działam, bo zależy mi na tym, żeby w Polsce było lepiej. Uważam, że dzięki naszym działaniom, można „nawrócić” klimatycznie resztę społeczeństwa – opowiada.

Lidia obecnie uczy się w liceum. Wrażliwość na przyrodę towarzyszyła jej od najmłodszych lat. Do podjęcia działań przekonał ją wywiad z fizykiem, jaki obejrzała w programie „7 metrów pod ziemią” na YouTube. Z ust naukowca padały w nim stwierdzenia o kryzysie klimatycznym i innych współczesnych problemach związanych z ekologią. Po wysłuchaniu go, całkowicie zmieniła swoje postrzeganie, momentalnie podjęła wiele zmian w swoim życiu. Przeszła na wegetarianizm. – Dieta wegetariańska jest bardzo ważna dla klimatu, żeby ograniczyć zużycie wody. Zaczęłam żyć w stylu zero waste. Mam poczucie misji. Wiem, że odmówienie sobie takiej małej rzeczy, jak jedzenie mięsa potrafi wiele zmienić – opowiada, tłumacząc także, że podejmowanie działań należy zacząć od stawiania małych kroków, niekoniecznie nagle zmieniając wszystko. – Nie chodzi o to, żeby kilka osób robiło to doskonale, tylko żeby jak najwięcej osób robiło to niedoskonale. Wtedy rzeczywiście nastąpią jakieś zmiany.

Quiz: Ile wiesz o polskiej przyrodzie?

Ile wiesz o polskiej przyrodzie?
Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 15

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Okres dojrzewania? / 20 grudnia 2019 r. o 18:00
+5
Podoba mi się to całe tłumaczenie skąd u nich ta cała motywacja... programy na YT, zajęcia z niemieckiego i pewnie jakaś propaganda z podręcznika... itd. Dorosną, zaczną zarabiać, płacić podatki, kupią sobie samochody w dieslu bo tańsze i cała ta ekologia im się odechce.
Avatar
Gość / 20 grudnia 2019 r. o 17:15
+5
Ci sami ludzie byli też wczoraj pod sądem w sprawie tej lewackiej zadymy o Górki Czechowskie. To pokazuje jakie lobby stoi za tymi protestami.
Avatar
Gość / 20 grudnia 2019 r. o 16:15
+5
Niech jadą do Chin protestować.
Avatar
Gość / 20 grudnia 2019 r. o 21:13
+3
Ciekawe z czego żyją owi "aktywiści", z czego organizują swoją aktywność. Wszak przecież aby dojechać na umówione miejsce trzeba mieć środki na przejazd. A inne koszty?
Avatar
Gość / 20 grudnia 2019 r. o 17:54
+3
Skoro walczą o zastopowanie zmian klimatycznych to DLACZEGO robią sobie zdjęcia przy instalacji artystycznej zużywającej energię elektryczną pochodzącą z wielką dozą prawdopodobieństwa ze spalania węgla??????????????
Avatar
TLEN / 20 grudnia 2019 r. o 16:48
+3
Ciśnie mi się jedno słowo p........
Avatar
Gość 51 / 29 grudnia 2019 r. o 14:02
+2
Największy ekologiczny, ale i gospodarczy problem dzisiejszej Polski to deficyt wody i stan naszych rzek i jezior, a nie stan powietrza. Niestety, sterowane przez unijne centrum, polskie ekologiczne towarzystwo nie ma o tym pojęcia i nawet nie zauważyło  zrzutu ścieków, które zamiast do warszawskiej oczyszczlni trafiały do Wisly. 
Avatar
GargameLL / 20 grudnia 2019 r. o 20:14
+2
Jezeli są tacy PRO-klimatyczni, dlaczego robią sobie zdjęcia na tle zapalonej dekoracji świątecznej? zwiekszone zużycie energii elektrycznej (przy takich "eko-akcjach") wpływa negatywnie na zmiany klimatyczne, Panie & Panowie Aktywiści "shame on you"!!!
Avatar
lubelak / 20 grudnia 2019 r. o 16:47
+2
Powinien ich zbadać dobry weterynarz ...
Avatar
Gość / 20 grudnia 2019 r. o 23:54
+1
Chciałbym tym państwu zaproponować aby wyjechali jak najszybciej do stref zielonego ładu w Korei Północnej.
Avatar
Gość 51 / 29 grudnia 2019 r. o 14:02
+2
Największy ekologiczny, ale i gospodarczy problem dzisiejszej Polski to deficyt wody i stan naszych rzek i jezior, a nie stan powietrza. Niestety, sterowane przez unijne centrum, polskie ekologiczne towarzystwo nie ma o tym pojęcia i nawet nie zauważyło  zrzutu ścieków, które zamiast do warszawskiej oczyszczlni trafiały do Wisly. 
Avatar
qwerty / 21 grudnia 2019 r. o 11:51
0
Poziom CO2 zależy od aktywności słońca a nie ludzi. Ten cały alert klimatuczny to bujda dla frajerów. Ile CO2 wypuszcza wulkan podczas erupcji, co wulkany zatkacie ? Zwykłe ciemniactwo tyle !
  Co ty robiłeś na lekcjach? CO2 nie zależy od aktywności słońca, co to za brednie? wulkan podczas wybuchu wypuszcza dużo mniej niż polska alektrownia w Bełchatowie.
Avatar
aser / 21 grudnia 2019 r. o 11:49
0
Jak będzie akcja jak będą biegać nago, ale nastki do 25 lat max to chętnie przyjdę pokibicowac.
Avatar
Gość / 20 grudnia 2019 r. o 23:54
+1
Chciałbym tym państwu zaproponować aby wyjechali jak najszybciej do stref zielonego ładu w Korei Północnej.
Avatar
Gość / 20 grudnia 2019 r. o 21:13
+3
Ciekawe z czego żyją owi "aktywiści", z czego organizują swoją aktywność. Wszak przecież aby dojechać na umówione miejsce trzeba mieć środki na przejazd. A inne koszty?
Avatar
GargameLL / 20 grudnia 2019 r. o 20:14
+2
Jezeli są tacy PRO-klimatyczni, dlaczego robią sobie zdjęcia na tle zapalonej dekoracji świątecznej? zwiekszone zużycie energii elektrycznej (przy takich "eko-akcjach") wpływa negatywnie na zmiany klimatyczne, Panie & Panowie Aktywiści "shame on you"!!!
Avatar
Gość / 20 grudnia 2019 r. o 20:05
0
Wyjaśnię teraz do czego zmierza fanatyczna polityka eko-terroru zielonej politycznej poprawności(którą pragnie realizować także UE): 1. Zakazać węgla i wymusić stosowanie jedynie energii opartej o odnawialne źródła energii( o ile opieranie gospodarki jedynie o odnawialne źródła energii miałoby sens, gdybyśmy żyli w XVI wieku, kiedy to populacji na świecie było około miliarda, tak w obecnych czasach oznacza to energetyczne fiasko - nie dość, że ludzie marzną, bo zostają pozbawieni możliwości palenia węglem czy drewnem w piecach w domach jednorodzinnych to patrząc w skali kraju dochodzi do spowolnienia gospodarczego, energia pochodząca z odnawialnych źródeł energii nie jest w stanie sprostać zapotrzebowaniu energetycznemu ludzi). 2. Gospodarka o obiegu zamkniętym - kolejna bujda na resorach - spowolnienie gospodarki, produkcja spowalnia także - produkty się łatwiej psują, dezelują, niszczą, trzeba częściej wymieniać coś, dawać do naprawy, nie powstaje nic nowego - wszystko poddawane jest recyklingowi, słowem życie z odzysku - złudne przekonanie jakoby śmieci miały cenną wartość. 3. Zakaz używania prywatnych samochodów( poupychają ludzi do komunikacji miejskiej a że skandaliczne warunki jazdy wówczas będą to nikogo obchodzić nie będzie - nie podoba ci się to powiedzą ci idź na piechotę albo rowerem tudzież hulajnogą do pracy/szkoły się przemieszczaj - to będzie frustrujące doświadczenie, w imię rzekomej troski o planetę pozbawi się wygodnego przemieszczania ludzi po mieście samochodami - nie da się tak zrobić by siła wszystkich do transportu publicznego/zbiorowego przekonać można natomiast ustalić w ten sposób aby 60-70% społeczności jeździło komunikacją miejską a 30-40% w dalszym ciągu mogło używać komunikacji prywatnej - samochodowej tak często jak mają potrzebę, to byłoby jak już w miarę sprawiedliwe) 4. Zakaz korzystania z wód śródlądowych, mórz, oceanów oraz zakaz rybołówstwa i wchodzenia do lasów( wszystko w imię rzekomego ratowania planety Ziemia, ludzi mieszkających na peryferiach miast oraz na wsiach wygoni się ze swoich miejsc zamieszkania i upchnie jak resztę do ciasnych blokowisk-gett najeżonych kamerkami i podsłuchami oraz ogrodzonych ogrodzeniami) 5. Wyniszczenie rolnictwa - promowanie eko-żywności oraz GMO a także takiej która szybko syci, bogata w polepszacze i konserwanty( po co? aby wyprodukować tego mało żeby przyhamować nawyki konsumpcyjne pośród społeczeństwa, kaloryczne i szybko sycące jedzenie/posiłki sprawią, że ludzie będą mniej konsumować, jednakże poskutkuje to wzmożonymi wizytami w służbie zdrowia - a wówczas biznes farmaceutyczny się rozkręci - będzie można ludzi leczyć ale nie wyleczyć, po to by mieć stałe źródło utrzymania z klientów/pacjentów, będą przepisywać różne specyfiki i preparaty i nabierać ludzi). To jest 5 głównych punktów zrównoważonego rozboju Agendy 2030. Ci ludzie z Extinction Rebellion powinni się zastanowić do czego chcą zmierzać.
Wyjaśnię teraz do czego zmierza fanatyczna polityka eko-terroru zielonej politycznej poprawności(którą pragnie realizować także UE): 1. Zakazać węgla i wymusić stosowanie jedynie energii opartej o odnawialne źródła energii( o ile opieranie gospodarki jedynie o odnawialne źródła energii miałoby sens, gdybyśmy żyli w XVI wieku, kiedy to populacji na świecie było około miliarda, tak w obecnych czasach oznacza to energetyczne fiasko - nie dość, że ludzie marzną, bo zostają pozbawieni możliwości palenia węglem czy drewnem w piecach w domach jedno... rozwiń
Avatar
Okres dojrzewania? / 20 grudnia 2019 r. o 18:00
+5
Podoba mi się to całe tłumaczenie skąd u nich ta cała motywacja... programy na YT, zajęcia z niemieckiego i pewnie jakaś propaganda z podręcznika... itd. Dorosną, zaczną zarabiać, płacić podatki, kupią sobie samochody w dieslu bo tańsze i cała ta ekologia im się odechce.
Avatar
Gość / 20 grudnia 2019 r. o 17:54
+3
Skoro walczą o zastopowanie zmian klimatycznych to DLACZEGO robią sobie zdjęcia przy instalacji artystycznej zużywającej energię elektryczną pochodzącą z wielką dozą prawdopodobieństwa ze spalania węgla??????????????
Avatar
Gość / 20 grudnia 2019 r. o 17:15
+5
Ci sami ludzie byli też wczoraj pod sądem w sprawie tej lewackiej zadymy o Górki Czechowskie. To pokazuje jakie lobby stoi za tymi protestami.
Zobacz wszystkie komentarze 15

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

 Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 19 stycznia 2021 r.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 19 stycznia 2021 r.

Mieli tylko bieganie, ale się przeziębiali. W poniedziałek otworzyli im siłownię w Lublinie
zdjęcia
galeria

Mieli tylko bieganie, ale się przeziębiali. W poniedziałek otworzyli im siłownię w Lublinie

Siłownia K1 w Lublinie wznowiła działalność. Mogą z niej korzystać osoby należące do np. Polskiego Związku Przeciągania Liny. I wszystko zgodnie z prawem.

Lubelskie. Start szczepień w DPS-ach odwołany. Nie ma szczepionek
galeria

Lubelskie. Start szczepień w DPS-ach odwołany. Nie ma szczepionek

W poniedziałek miały zacząć się szczepienia przeciwko Covid-19 mieszkańców domów pomocy społecznej. Terminy zostały jednak przesunięte, ale wojewoda zapewnia, że pacjenci zostaną zaszczepieni do 22 stycznia.

Rząd dzieli kasę unijną. Dla lubelskiego 1,7 mld euro plus bonus

Rząd dzieli kasę unijną. Dla lubelskiego 1,7 mld euro plus bonus

Województwo lubelskie ma otrzymać ponad 1,7 mld zł z funduszy unijnych. Jest też w gronie regionów, które mają zapewnione dodatkowe pieniądze.

Wypadek koło Lublina. 3 ciężarówki i 2 auta osobowe

Wypadek koło Lublina. 3 ciężarówki i 2 auta osobowe

Służby drogowe informują o utrudnieniach w Jakubowicach Konińskich koło Lublina.

Lubelskie. Specjalnie najął się do remontu plebanii żeby kraść

Lubelskie. Specjalnie najął się do remontu plebanii żeby kraść

7 tys. zł skradziono z plebanii kościoła pw. Św. Trójcy w Wólce pod Lublinem. Sprawcą okazał się 29-latek z Chełma, który był zatrudniony w firmie prowadzącej remont. Gdy inni pracowali, złodziejaszek podciągał proboszczowi pieniądze.

Pszczółka Start Lublin we wtorek zagra ostatni mecz w koszykarskiej Lidze Mistrzów

Pszczółka Start Lublin we wtorek zagra ostatni mecz w koszykarskiej Lidze Mistrzów

Pszczółka Start Lublin we wtorek zakończy swoje występy na europejskiej arenie meczem z Casademont Saragossa. W ekipie Davida Dedka zadebiutuje Devin Searcy

Jest przełom w sprawie rozbudowy szkoły podstawowej na Felinie

Jest przełom w sprawie rozbudowy szkoły podstawowej na Felinie

Po wielu miesiącach wyczekiwania poznaliśmy oferty firm gotowych rozbudować miejską podstawówkę na Felinie. Wiadomo już, że nie powinno zabraknąć na to pieniędzy, bo każda z siedmiu ofert mieści się w kwocie zarezerwowanej przez miasto na tę inwestycję.

PZPN: Szczegóły zwolnienia Brzęczka poznamy w czwartek
wideo
film

PZPN: Szczegóły zwolnienia Brzęczka poznamy w czwartek

Polski Związek Piłki Nożnej poinformował w poniedziałek (18 stycznia) o zwolnieniu Jerzego Brzęczka z posady selekcjonera naszej reprezentacji.

Coraz większy chaos na kolei. Opóźnienia dłuższe od samej jazdy

Coraz większy chaos na kolei. Opóźnienia dłuższe od samej jazdy

Pociąg z Warszawy do Lublina nie zdążył nawet rozpocząć kursu o godzinie, o której powinien go kończyć. To tylko jeden z wielu przykładów utrudnień, z którymi zmagają się dzisiaj osoby korzystające z połączeń kolejowych.

Bury u Hołowni. Senator już planuje skok na fotel prezydenta Lublina?

Bury u Hołowni. Senator już planuje skok na fotel prezydenta Lublina?

Lubelski senator Jacek Bury odchodzi z klubu Koalicji Obywatelskiej. Polityk będzie współpracował z formacją Szymona Hołowni. Nie jest jedynym, który dostał taką propozycję.

Sokół Zwierzyniec dopina wzmocnienia przed rundą rewanżową

Sokół Zwierzyniec dopina wzmocnienia przed rundą rewanżową

Sokół Zwierzyniec jesienią wywalczył zalewie pięć punktów i na półmetku rozgrywek zajmuje przedostatnie miejsce w tabeli. Zimą w Zwierzyńcu do zespołu ma dołączyć kilku doświadczonych graczy. Wszystko po to by wiosną zapewnić sobie utrzymanie

Prognoza pogody 19.01. Będzie znacznie cieplej
galeria

Prognoza pogody 19.01. Będzie znacznie cieplej

Synoptycy przewidują na wtorek ocieplenie. Ale mróz nadal będzie trzymał.

Radny Lublina obiecuje pomoc prawną dla odmrażających biznesy

Radny Lublina obiecuje pomoc prawną dla odmrażających biznesy

Bezpłatną pomoc prawną dla przedsiębiorców otwierających swoje biznesy pomimo obostrzeń wprowadzonych przez rząd obiecuje miejski radny Marcin Nowak. Tłumaczy, że zdecydował się na to w odpowiedzi na „zapowiedziane przez rząd wzmożone kontrole”

Górnik Łęczna rozpoczął trzeci tydzień przygotowań do rundy wiosennej

Górnik Łęczna rozpoczął trzeci tydzień przygotowań do rundy wiosennej

Górnik Łęczna ma już za sobą dwa tygodnie przygotowań do rundy rewanżowej na zapleczu PKO BP Ekstraklasy. W sobotę zielono-czarni zagrali pierwszy mecz kontrolny, a w kolejnych tygodniach zawodników trenera Kamila Kieresia czekają następne sparingi

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.