Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Hrubieszów

25 czerwca 2024 r.
14:39

Przemytnicy na granicy, czyli papierosy, mrówki i skrytki

Autor: Zdjęcie autora Paweł Puzio
0 A A
Największy w tym roku przemyt papierosów w ruchu kolejowym udaremniony został przez Służbę Celno-Skarbową z Oddziału Celnego w Małaszewiczach. W pociągu z Białorusi funkcjonariusze znaleźli, przy pomocy urządzenia rtg, 241 tys. paczek papierosów o wartości 4 mln zł. Przemyt ukryty był w wagonie z nawozem rolniczym.
Największy w tym roku przemyt papierosów w ruchu kolejowym udaremniony został przez Służbę Celno-Skarbową z Oddziału Celnego w Małaszewiczach. W pociągu z Białorusi funkcjonariusze znaleźli, przy pomocy urządzenia rtg, 241 tys. paczek papierosów o wartości 4 mln zł. Przemyt ukryty był w wagonie z nawozem rolniczym. (fot. IAS LUBLIN)

Przemyt na przejściach granicznych z Ukrainą i Białorusią w naszym województwie od lat zdominowany jest przez nielegalne wyroby tytoniowe. Co zmieniła rosyjska napaść na Ukrainę i wojna hybrydowa?

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Przemyt na przejściach granicznych z Ukrainą i Białorusią w naszym województwie od lat zdominowany jest przez nielegalne wyroby tytoniowe.

Wojna w Ukrainie znacząco nie wpłynęła na zmianę profilu kontrabandy. W dalszym ciągu dominują papierosy – mówi Michał Deruś, rzecznik prasowy Izby Administracji Skarbowej w Lublinie. – W związku z agresją Rosji na Ukrainę znacząco zmniejszyła się liczba turystów, spadł typowy ruch przygraniczny. Zmieniona została też organizacja przejść – przykładowo zawieszony do odwołania został ruch osobowy na drogowym przejściu granicznym w Dorohusku. W związku z tym zmalała liczba prób przemytu z kierunku Ukrainy. Mniej jest tzw. mrówek, czyli osób, które przemycają po kilkadziesiąt paczek papierosów.
Nieco inaczej sprawy mają się na przejściach z Białorusią. Na odcinku polsko-białoruskim cały ruch – osobowy i towarowy – odbywa się obecnie wyłącznie przez przejścia graniczne w województwie lubelskim; zamknięte są przejścia z Białorusią w województwie podlaskim. W zawiązku z wojną kontrole są bardzo szczegółowe, a dodatkowo obejmują też kontrole w zakresie sankcji nałożonych na Rosję i Białoruś.

Być może dlatego zorganizowane formy kontrabandy są rzadsze.

– W dalszym ciągu niezależnie od kierunku, dominują próby przemytu w specjalnie przygotowanych skrytkach w pojazdach ciężarowych czy pociągach. – dodaje rzecznik Michał Deruś.

Kreatywność przemytników nie zna granic. 30 tys. zł grzywny zapłacił kierowca autokaru, który przekraczał przejście graniczne w Hrebennem. 64-latek próbował przemycić do Polski 790 paczek papierosów bez polskich znaków akcyzy. Kontrabandę ukrył w schowku pod podłogą pojazdu. W Koroszczynie wpadł w oko funkcjonariuszom samochód ciężarowy wjeżdżający z Białorusi. Zgodnie z dokumentacją pojazd jechał bez ładunku. Jednak naczepa nie była całkiem pusta. Pies Służby Celno-Skarbowej, przeszkolony w wykrywaniu wyrobów tytoniowych, jednoznacznie wskazał przód naczepy. I nie pomylił się. W podwójnej, specjalnie przerobionej przedniej ścianie naczepy, funkcjonariusze znaleźli 89 tys. paczek papierosów różnych marek bez polskich znaków akcyzy. Wartość rynkowa zabezpieczonych wyrobów tytoniowych to blisko 1,5 mln zł. To był jeden z większych przemytów udaremnionych przez nasze służby na granicy.

Na towarowym przejściu kolejowym z Białorusią przemyt zawsze miał formę bardziej hurtową. Pod koniec kwietnia, podczas kontroli pociągów towarowych wjeżdżających z Białorusi, funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej i Straży Granicznej z Terespola zabezpieczyli blisko 12,8 tys. paczek nielegalnych wyrobów tytoniowych. Szczegółowa rewizja dwóch składów towarowych jadących z Brześcia do Małaszewicz przyniosła efekt w postaci 10 tys. paczek zabezpieczonych papierosów. W obu przypadkach w wagonach typu węglarka pod wierzchnią warstwą towaru ukrytych było po 5 tys. paczek. Papierosy często są także ukrywane u w ramach wagonów i platform. Były też przykłady przemytu papierosów w ładunku soli drogowej czy w wentylatorze chłodzenia silnika trakcyjnego. Jak zwykle nikt z przesłuchiwanych pracowników obsługi pociągów nie przyznaje się do próby przemytu.
Największy w tym roku przemyt papierosów w ruchu kolejowym udaremniony został przez Służbę Celno-Skarbową z Oddziału Celnego w Małaszewiczach. W pociągu z Białorusi funkcjonariusze znaleźli, przy pomocy urządzenia rtg, 241 tys. paczek papierosów o wartości 4 mln zł. Przemyt ukryty był w wagonie z nawozem rolniczym.
W 2023 r. funkcjonariusze lubelskiej Służby Celno-Skarbowej zatrzymali na przejściach granicznych i na terenie kraju blisko 1,4 mln paczek papierosów, w 2022 roku – 1,9 mln paczek.

(fot. IAS LUBLIN)

Wojna w Ukrainie wywołała efekt mrożący. W związku z agresją Rosjan funkcjonariusze NOSG uszczelnili granicę z Białorusią i Ukrainą.

– Liczba prób przemytu przez tzw. „zieloną granicę” spada – mówi kpt. SG Dariusz Sienicki, rzecznik prasowy Komendanta Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej. – W 2021 roku funkcjonariusze NOSG ujawnili 57 prób przemytu, w 2022 już 32, a w 2023 już tylko 17 – wylicza kpt. Sienicki. Metody są wciąż te same. Mniej wyszukane to przeprawy pontonami pakunków z papierosami przez Bug lub te bardziej zaawansowane, np. przy użyciu dronów.

Od lat też krajowe grupy przestępcze same wytwarzają podrabiane papierosy. Tytoń z upraw np. pod Biłgorajem jest kupowany przez grupy przestępcze i następnie przerabiany w „podziemnych” wytwórniach. Potem podrabiane papierosy trafiają na targowiska lub jadą na Zachód.

Handel nielegalnymi papierosami i tytoniem jest zjawiskiem wciąż spotykanym na bazarach i targowiskach, mimo trwającej wojny w Ukrainie. Warto jednak wiedzieć, że kupując nielegalne wyroby tytoniowe nabywcy, wchodzą w konflikt z prawem oraz tego, że grożą im za to wysokie grzywny. Nabywanie, przechowywanie, przewożenie, przesyłanie i przenoszenie nielegalnych wyrobów tytoniowych, a także pomaganie w ich zbyciu czy ukryciu stanowi przestępstwo lub wykroczenie skarbowe. Osoby kupujące papierosy niewiadomego pochodzenia często nie zdają sobie też sprawy, że za produkcją i handlem nielegalnymi wyrobami tytoniowymi stoją zorganizowane grupy przestępcze i dokonując takich zakupów, dają im zarobić.
Papierosy kupowane na bazarach często są podróbkami, pochodzą z nielegalnego źródła – z przemytu lub „podziemnej" produkcji i nie spełniają żadnych norm jakości.
Często produkowane są przy użyciu prymitywnych maszyn, a surowiec wykorzystywany do ich wytwarzania zawiera wiele niebezpiecznych dla zdrowia substancji.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

"Przeskoczyć" mukowiscydozę. Lublin solidarny z chorymi
foto/wideo
galeria
film

"Przeskoczyć" mukowiscydozę. Lublin solidarny z chorymi

Rodzice, pacjenci i pracownicy Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego zjednoczyli siły i wspólnie skakali na skakankach. Akcja #PrzeskoczMukowiscydozę to wyraz solidarności z chorymi, promowanie aktywności fizycznej oraz dobra zabawa.

Lubelscy seniorzy uczyli się jak ratować życie
Zdjęcia
galeria

Lubelscy seniorzy uczyli się jak ratować życie

Okres letni jest szczególnie niebezpieczny dla najstarszych ze względu na wysokie temperatury. Z tego powodu lubelscy seniorzy mieli okazję do nauki zasad pierwszej pomocy.

Plakaty, które pomagają spełniać marzenia młodzieży  z niepełnosprawnością intelektualną. 26 i 27 lipca możesz dać im poMOC!
galeria

Plakaty, które pomagają spełniać marzenia młodzieży z niepełnosprawnością intelektualną. 26 i 27 lipca możesz dać im poMOC!

Rysunki dzieci ze Stowarzyszenia Na Rzecz Osób z Niepełnoprawnością Intelektualną „Camino” zamieniły się w profesjonalne plakaty, które pomogą spełniać ich marzenia. Jak? 26 lipca Plakaty poMocy trafią do sprzedaży. Ta wyjątkowa kolekcja powstała z okazji Karnawału Sztukmistrzów. Pierwsze będzie można kupić w Skende. Inicjatywa ma na celu aktywizację młodzieży z niepełnosprawnością intelektualną i bezpośrednią pomoc finansową, która pozwoli na ich dalszy rozwój.

Brakujący kawałek drogi. Właściciele nie chcą sprzedać działek
lublin

Brakujący kawałek drogi. Właściciele nie chcą sprzedać działek

Ulica Józefa Mackiewicza na Czechowie Południowym od kilku lat prawie cała jest wyasfaltowana. Prawie, bo w jej ciągu brakuje około 60 metrów nawierzchni.

Świetny występ Pawła Szóstki w Memoriale Andrzeja Trochanowskiego

Świetny występ Pawła Szóstki w Memoriale Andrzeja Trochanowskiego

Impreza rozgrywana wokół Mławy to jeden z najważniejszych wyścigów w polskim kalendarzu. Rywalizacja toczyła się w bardzo mocnej obsadzie, a w peletonie pojawiły się dwie grupy z województwa lubelskiego – Lubelskie Perła Polski Cycling Team oraz Pogoń Mostostal Puławy.

Jak wykorzystać półki do sypialni w swojej przestrzeni?

Jak wykorzystać półki do sypialni w swojej przestrzeni?

Półki do sypialni stanowią niezastąpione rozwiązanie dla osób poszukujących sposobu na efektywne wykorzystanie przestrzeni w tym pomieszczeniu. Niezależnie od tego, czy masz do czynienia z niewielką sypialnią w mieszkaniu miejskim, czy przestronną przestrzenią w domu, odpowiednio dobrana półka może pomóc w zorganizowaniu rzeczy oraz dodaniu estetyki.

Kombajn wciągnął rękę rolnika

Kombajn wciągnął rękę rolnika

Tragedia na wsi. Rolnik włożył rękę do kombajnu. Potrzebna była pomoc lotniczego pogotowia ratunkowego.

Samsung Galaxy Z Fold6 - rewolucja w świecie smartfonów z unikalnym designem

Samsung Galaxy Z Fold6 - rewolucja w świecie smartfonów z unikalnym designem

Samsung Galaxy Z Fold6 to najnowszy model składanych smartfonów od Samsunga, który wprowadza szereg innowacyjnych rozwiązań technologicznych, oferując jednocześnie najwyższy komfort użytkowania. Sprawdzamy funkcje, zastosowanie oraz zmiany w dziedzinie składanych urządzeń!

Sygnaliści w pracy będą chronieni - Od kiedy? Kto to jest sygnalista?

Sygnaliści w pracy będą chronieni - Od kiedy? Kto to jest sygnalista?

W dobie rosnącej świadomości społecznej na temat nadużyć i nieprawidłowości w miejscu pracy, rola sygnalistów jest coraz większa. Sygnaliści czyli osoby zgłaszające nieprawidłowości, często narażają się na poważne konsekwencje za swoją odwagę. Dlatego tak ważne jest, aby państwo zapewniło im odpowiednią ochronę prawną. W Polsce krokiem w tym kierunku jest ustawa z dnia 14 czerwca 2024 roku o ochronie sygnalistów, która wprowadza nowe standardy ochrony i wspierania osób zgłaszających nieprawidłowości. W tym artykule przybliżymy Wam kim jest sygnalista, jakie zasady ochrony wprowadza nowa ustawa oraz od kiedy przepisy te wejdą w życie.

Co Polacy najchętniej kupują do ogrodu?

Co Polacy najchętniej kupują do ogrodu?

Z każdym rokiem Polacy coraz bardziej dbają o swoje ogrody, przekształcając je w oazy relaksu i estetyczne przestrzenie do spotkań z rodziną i przyjaciółmi. Najnowsze dane pokazują, że inwestycje w ogrody obejmują szeroki wachlarz produktów, które podnoszą komfort i funkcjonalność tych przestrzeni. Przyjrzyjmy się, co najchętniej kupują Polacy, aby ich ogrody były piękne i praktyczne.

Pociąg nad morze bez miejsc do spania. Gdzie się podziały wagony sypialne?
lublin

Pociąg nad morze bez miejsc do spania. Gdzie się podziały wagony sypialne?

Kiedyś podróżni z Lublina udający się na wakacje nad morze pociągiem mogli skorzystać z wagonów sypialnych. Dzisiaj w składzie do Kołobrzegu takiego wagonu nie ma, a podróż trwa 10 godzin.

Horoskopy AI: Jak sztuczna inteligencja rewolucjonizuje astrologię?

Horoskopy AI: Jak sztuczna inteligencja rewolucjonizuje astrologię?

W dobie dynamicznego rozwoju technologii, sztuczna inteligencja (SI) znalazła zastosowanie w wielu dziedzinach, w tym także w astrologii. Horoskopy miesięczne generowane przez zaawansowane algorytmy SI łączą starożytną mądrość z nowoczesnymi technologiami, oferując prognozy, które są zarówno dokładne, jak i spersonalizowane. Dzięki temu użytkownicy mogą czerpać korzyści z precyzyjnych przewidywań, które są dostosowane do ich indywidualnych potrzeb, jednocześnie korzystając z wygody i dostępności, jakie niesie ze sobą technologia.

Kimberly Sanford (z prawej) została nową zawodniczką Górnika Łęczna

Amerykański duet w Górniku Łęczna

27 zawodniczek Górnika Łęcza ćwiczy na obozie w Gniewinie. Wśród nich jest kolejna nowa piłkarka - Kimberly Sanford.

Oszuści nie mają wakacji. O tym w nowym odcinku (do)RADCY
(do)RADCY
film

Oszuści nie mają wakacji. O tym w nowym odcinku (do)RADCY

W najnowszym odcinku podcastu prowadzący, Krzysztof Kot i mecenas Ewa Urbanowicz oraz gość mecenas dr hab. Marek Kulik, omawiają potencjalne zagrożenia związane z publikowaniem informacji o wakacjach w internecie. Takie działania mogą przyciągać złodziei, którzy wykorzystują publicznie dostępne dane do planowania przestępstw.

"Jak się masz?" Burmistrz chce rozmowy z mieszkańcami
radzyń podlaski

"Jak się masz?" Burmistrz chce rozmowy z mieszkańcami

Radzyń! Jak się masz? Burmistrz chce o to zapytać mieszkańców.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium