Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

koronawirus

8 lutego 2022 r.
6:34

Poważny problem szpitali. Nie mają pojęcia, czy mogą pytać o szczepienia

82 9 A A
(fot. Jacek Szydłowski/archiwum)

Do 1 marca medycy muszą się zaszczepić przeciwko Covid-19. Szpitale muszą kombinować jak sprawdzać swoich pracowników, bo minister zdrowia wciąż nie dał żadnych wytycznych. Podobny problem mają uczelnie medyczne.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– W tym momencie nie ma żadnego rozwiązania, które mogłoby w stu procentach wyegzekwować obowiązek szczepień. Niestety mamy pracowników, do których trafiają żadne argumenty – przyznaje Tomasz Kwiatkowski, dyrektor szpitala w Biłgoraju.

– W grupie lekarzy mam dwóch niezaszczepionych specjalistów, którzy mają swoje teorie na temat covidowych szczepień. Jako pracodawca mam związane ręce. Przy obecnej sytuacji na rynku, nie jestem w stanie pozbyć się jednego pracownika i natychmiast znaleźć kogoś na jego miejsce – tłumaczy dyrektor.

Podobnie jest w przypadku pielęgniarek.

– W tej grupie jest sporo niezaszczepionych osób. Ale zwalniając kogokolwiek, strzelilibyśmy sobie w stopę, bo w tej grupie zawodowej cały czas mamy braki – przyznaje dyr. Kwiatkowski.

– Minister narzucił na nas poważny obowiązek, ale rozporządzenie nie daje narzędzi do jego egzekwowania. Nie mamy prawnych możliwości weryfikowania wprost. Musimy sami szukać rozwiązań – przyznaje Kamila Ćwik, dyrektor szpitala wojewódzkiego w Chełmie. – Jest kilka sposobów, ale nasi prawnicy cały czas pracują nad ostatecznym rozwiązaniem. Czekamy też na jakieś konkrety z Ministerstwa Zdrowia.

Dyrektorzy szpitali mogą skorzystać z przepisów BHP, bo obowiązek szczepień można ująć w zapisach o ryzyku zawodowym.

– Z kolei ustawa o Rzeczniku Praw Pacjenta, mówi o zapewnieniu pacjentom bezpieczeństwa przez szpital czyli ryzyka nie może stwarzać też personel – tłumaczy dyrektor chełmskiego szpitala. – Rozważamy też podobne rozwiązanie jak przy szczepieniach WZW typu B. Takie szczepienia weryfikuje lekarz, który odpowiada za okresowe badania pracowników. Jeśli takich szczepień nie ma, pracownik nie dostaje zaświadczenia.

Co z tymi, którzy się nie zaszczepią do 1 marca?

 – Wśród personelu niemedycznego niezaszczepionych jest ok. 20-30 proc. Podobnie jest w grupie pielęgniarek, a także personelu pomocniczego, do którego należą m.in. salowe czy opiekunowie medyczni – wylicza dyr. Ćwik. Zaznacza jednak: – Nie możemy sobie pozwolić na to, żeby ich zwalniać, mimo że na to wskazuje rozporządzenie. Nie mamy nadwyżek kadrowych.

Podobny problem mają uczelnie medyczne.

– Studenci są zobowiązani do przestrzegania regulaminu studiów, a ten mówi, że muszą przestrzegać przepisów prawa. Obowiązek szczepień przeciwko Covid-19 jest takim przepisem – mówi Wojciech Brakowiecki, rzecznik Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.

Przyznaje jednak, że uczelnie medyczne, podobnie jak szpitale nie mają narzędzi prawnych, żeby sprawdzać kto jest zaszczepiony, a kto nie. – W przypadku naszej uczelni dotyczy to ok. 10 proc. studentów. Zdecydowana większość zaszczepiła się zanim jeszcze został wprowadzony ten obowiązek. O ile zajęcia teoretyczne mogą odbywać się w formie zdalnej, o tyle sprawa komplikuje się przy zajęciach praktycznych. Student ma obowiązek w nich uczestniczyć. A jeśli w nich uczestniczy to musi przestrzegać regulaminu.

Czy studenci, którzy się nie zaszczepią, zostaną skreśleni z listy?

– Jesteśmy w gronie uczelni, które zwróciły się do Ministerstwa Zdrowia z prośbą o wytyczne dotyczące nowego obowiązku. Nie mamy jeszcze odpowiedzi – mówi Brakowiecki.

Zapytaliśmy  resort zdrowia o to, w jaki sposób szpitale i uczelnie mają sprawdzać, kto jest zaszczepiony, a kto nie. Na odpowiedź czekamy.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

W Lublinie 23 nauczycieli ma nowe stopnie
EDUKACJA
galeria

W Lublinie 23 nauczycieli ma nowe stopnie

23 pedagogów z lubelskich szkół i placówek awansowało. Miasto uroczyście przyznało stopnie nauczycieli mianowanych.

Wycięli duży dąb. Teraz wreszcie rozpoczęli sadzenie drzew na osiedlu Poręba
LUBLIN

Wycięli duży dąb. Teraz wreszcie rozpoczęli sadzenie drzew na osiedlu Poręba

Na prywatnej działce przy ul. Bursztynowej i Perłowej, gdzie w 2021 roku wycięto duży dąb, w końcu rozpoczęło się sadzenie nowych drzew. Proces ten miał zostać zakończony do końca listopada 2024 roku, jednak pierwsze nasadzenia zobaczyliśmy dopiero dzisiaj.

Łukasz Łukawski (z piłką) to lider 4tego Piętra
NA PARKIECIE

Pod Koszami Dziennika Wschodniego: Problemy 4tego Piętra

4te Piętro miało potężne problemy z pokonaniem Quattro Tech w ramach kolejnej serii gier rozgrywek Pod koszami Dziennika Wschodniego im. Andrzeja Wawrzyckiego .

Daniel Obajtek zarekomendował mieszkańcom Puław fuzję miejscowego kombinatu z Orlenem, którym zarządzał w czasie rządów PiS. Obecne władze Grupy Azoty stanowczo odcinają się od takich sugestii, nazywając ich potencjalne skutki osłabianiem polskiej branży chemicznej
POMYSŁY i MILIARDY

Daniel Obajtek i jego pomysły na "Puławy". Grupa Azoty odpowiada

Daniel Obajtek skrytykował sposób zarządzania Grupą Azoty. Stwierdził, że porzucony po wyborach plan fuzji z Orlenem, byłby najlepszym rozwiązaniem dla Zakładów Azotowych. Na te słowa odpowiedziała rzecznik tarnowskiego przedsiębiorstwa.

Lublin jest jednym z dziewięciu miast w Polsce, które otrzymało zaproszenie do udziału w projekcie „Urban Lab – Miasto dla Młodych” oraz pierwszym z podpisaną umową na dofinansowanie.
URBAN LAB

Lublin to pierwsze takie miasto w Polsce. Miasto dla młodych

Miasto Lublin jako pierwsze miasto w Polsce podpisało umowę na dofinansowanie w ramach projektu „Urban Lab – Miasto dla Młodych”.

Szach i mat: Czas na Międzypokoleniowy Turniej Szachowy
GONIEC NA G7

Szach i mat: Czas na Międzypokoleniowy Turniej Szachowy

Kiedy? 14 grudnia. Gdzie? Arena Lublin. Będą pojedynki w najlepszej grze świata, będzie współpraca i będzie wsparcie dla potrzebujących.

Miasto otwiera nabór do Centrum Opiekuńczo-Mieszkalnego w Lublinie

Miasto otwiera nabór do Centrum Opiekuńczo-Mieszkalnego w Lublinie

Rozpoczął się nabór uczestników do nowej placówki przy ul. Poturzyńskiej 1 w Lublinie. Centrum Opiekuńczo-Mieszkalne zapewni wsparcie 20 osobom z niepełnosprawnościami.

W trzeciej rundzie TAURON Pucharu Polski ChKS Chełm podejmie PZL Leonardo Avię Świdnik

ChKS Chełm znowu zagra z PZL Leonardo Avią Świdnik, tym razem w Tauron Pucharze Polski

ChKS Chełm zmierzy się z PZL Leonardo Avią Świdnik w trzeciej rundzie TAURON Pucharu Polski. Początek spotkania w środę o godzinie 19

Siedemdziesięciolatka jechała "na zderzaku" busa. Nie zdążyła wyhamować

Siedemdziesięciolatka jechała "na zderzaku" busa. Nie zdążyła wyhamować

Trzy osoby trafiły do szpitala po zdarzeniu drogowym w m. Szopinek w gminie Zamość. Kierująca toyotą 70-latka uderzyła w jadącego przed nią citroena. Jak wstępnie ustaliła policja, kobieta nie zachowała właściwej odległości od jadącego przed nią pojazdu.

Oskarżony nie był obecny na ogłoszeniu wyroku

Potrącił policjanta i uciekał przez całe miasto. Dzisiaj kibol usłyszał wyrok

Jechał samochodem, biegł i był w stanie zrobić wszystko, aby uciec przed wymiarem sprawiedliwości. W tle sprawy porachunki kibiców Motoru Lublin.

Po porażce z Ostrovią Ostrów Wielkopolski i Górnikiem Zabrze puławscy liczą, że ich drużyna w końcu wywalczy komplet punktów

Azoty Puławy kontra Gwardia Opole. Chcą w końcu wygrać u siebie

Rywalem Azotów Puławy będzie COROTOP Gwardia Opole. Środowe spotkanie w hali przy ul. Lubelskiej rozpocznie się o godzinie 18. Będzie to mecz drugiej kolejki rundy rewanżowej.

Trzy starsze panie zginęły w wypadku. Ruszył proces kierowców

Trzy starsze panie zginęły w wypadku. Ruszył proces kierowców

Koleżanki Wanda, Janina i Teresa z Poniatowej zginęły w sierpniu ubiegłego roku w wypadku samochodowym w Chodlu. W opolskim sądzie ruszył proces dwóch oskarżonych kierowców.

Policja w okresie przedświątecznym. Więcej patroli i walka z wakatami?
film

Policja w okresie przedświątecznym. Więcej patroli i walka z wakatami?

Okres przedświąteczny to czas wzmożonej pracy dla policji. Większy ruch na drogach, tłumy w galeriach handlowych i ryzyko kradzieży to wyzwania, z którymi mierzą się funkcjonariusze. Rzecznik Komendy Miejskiej Policji w Lublinie opowiada o planach na najbliższe tygodnie.

Radosław Muszyński prowadził Lewart od 27 września do 10 grudnia

Lewart Lubartów znowu zmienia trenera

Niespodziewane wieści z Lubartowa. Tamtejszy Lewart zdecydował się na kolejną zmianę trenera. Sezon na ławce rozpoczynał Grzegorz Białek, który wywalczył z drużyną awans do III ligi. Rundę kończył za to Radosław Muszyński. We wtorek działacze ekipy beniaminka poinformowali jednak, że zdecydowali się podziękować szkoleniowcowi.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium