Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

koronawirus

22 sierpnia 2020 r.
10:00

Lubelska Kurator Oświaty: „Decyzja o otwarciu szkół to dla nas wyzwanie”

 Lubelski Kurator Oświaty, Teresa Misiuk.
Lubelski Kurator Oświaty, Teresa Misiuk. (fot. Maciej Kaczanowski)

Rozpoczynamy cykl spotkań z dyrektorami szkół. Będziemy rozmawiać o tym, jakie rozwiązanie w danej placówce przyniosą najlepsze efekty – mówi o przygotowaniach do powrotu do szkoły Lubelski Kurator Oświaty, Teresa Misiuk.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

1 września uczniowie wracają do szkół. To dobra decyzja?

Tak. Dzieci powinny uczęszczać do szkół. Jest im to bardzo potrzebne nie tylko ze względu na dostęp do nauki, kształtowanie ich postaw czy zapewnienie opieki, ale także dlatego, że tylko w szkołach mają kontakt z rówieśnikami, który dla rozwoju psychicznego jest niezwykle ważny. Oczywiście decyzja o otwarciu szkół to dla nas wyzwanie, bo cały czas funkcjonujemy w czasie epidemii, która na szczęście jest pod kontrolą. Udało się też stworzyć zasady, dzięki którym powrót do szkół będzie bezpieczny.

Gdy w marcu zamykaliśmy szkoły w Polsce na Covid -19 chorowało kilka osób. Teraz, gdy je otwieramy, mamy kilkaset przypadków dziennie. Co się zmieniło?

W marcu mieliśmy sytuację absolutnie nową. Mieliśmy dużo pytań, na które nie było odpowiedzi. Podejmowane wtedy działania miały sprawić, że epidemia nie przyniesie nam dramatycznych wydarzeń. Teraz jesteśmy bogatsi o doświadczenia tego czasu. Korzystamy też z rozwiązań wypracowanych w Polsce i krajach Unii Europejskiej. Wszelkie raporty mówią o tym, że szkoły nie są miejscami stanowiącymi potencjalne zagrożenie.

Naukowcy radzą by rozpoczęcie roku szkolnego opóźnić o dwa tygodnie żeby dać wracającym z wakacji dzieciom czas na domową kwarantannę. Czy taki głos będzie brany pod uwagę?

Sam pobyt za granicą, o ile nie jest to kraj, w którym stan epidemiczny się pogarsza nie jest wskazaniem do kwarantanny. Nie jest nią też udział w zorganizowanej formie wypoczynku. Dotychczas żaden obóz, czy kolonia organizowana na terenie województwa lubelskiego nie była źródłem zakażenia lub rozprzestrzeniania się wirusa.

1 września odbędą się tradycyjne akademie?

Pozostawiamy tą decyzję dyrektorom poszczególnych szkół, którzy stworzyć mogą przecież harmonogram takich spotkań, by nie spotkało się na nich ze sobą zbyt wiele dzieci. Jeśli pogoda dopisze spotkania będzie można zorganizować na świeżym powietrzu. Oczywiście rozpoczęcie roku szkolnego będzie tym razem na pewno znacznie krótsze niż zwykle. W przypadku uczniów klas pierwszych różnych typów szkół taka uroczystość jest jednak bardzo potrzebna, bo to moment poznania szkoły.

Jak będzie wyglądała nauka w kolejnych dniach? Co radzicie dyrektorom?

Dziś rozpoczynamy cykl spotkań z dyrektorami szkół. Gdy tylko ukazały się rekomendacje GIS zaproponowaliśmy dyrektorom żeby analizując je odnosili je do sytuacji swojej szkoły. Dzięki temu na spotkaniach, w których wezmą też udział przedstawiciele organów prowadzących i sanepidu, będziemy analizując dokumenty odnosić się do konkretnych sytuacji i będziemy rozmawiać o tym, jakie rozwiązanie w danej placówce przyniosą najlepsze efekty.

Jakie będą rekomendacje?

Wszystko zależy od możliwości lokalowych konkretnych szkół. Jeśli są możliwości organizacyjne warto byłoby wprowadzić zasadę, że uczniowie nie zmieniają sal lekcyjnych, a przemieszczają się tylko nauczyciele. Warto wskazać konkretne strefy, w których uczniowie mogą przebywać w trakcie przerwy np. pozostawać na jednym piętrze. Wyjście na korytarz może mieć też charakter rotacyjny, by nie mieszać klas. Warto rozłożyć w czasie rozpoczynanie zajęć, by nie wszyscy uczniowie przychodzili na pierwszą godzinę lekcyjną i rozładować w ten sposób ruch w szatni. Możliwych rozwiązań jest wiele, ale nie można wskazać jednego dla wszystkich, bo mamy bardzo różne szkoły.

W województwie podkarpackim uczniowie mają nosić w szkołach przyłbice, a w województwie lubelskim…

W województwie podkarpackim to nie była decyzja tamtejszego kuratorium czy sanepidu. To tylko rekomendacja, możliwość jaką dano dyrektorom szkół. U nas też dyrektorzy, czy rodzice mogą zdecydować o tym, że w konkretnej placówce obowiązywać ma jakaś forma zasłaniania nosa i twarzy. Nie ma przeciwwskazań, ale nie ma też obowiązku.

Nie obawia się pani sytuacji, gdy w październiku szkoły opustoszeją nie ze względu na koronawirusa, ale dlatego, że wszystkie dzieci zostaną z katarem w domach?

Taka obawa istnieje, ale mamy z nią do czynienia przecież co roku. Zwiększenie zachorowań grypopodobnych występuje w pewnych porach roku. Przecież nawet w styczniu i lutym tego roku w woj. lubelskim mieliśmy z tego powodu sześć szkół zamkniętych na kilka dni. Zresztą zalecenie by do szkoły nie uczęszczały dzieci chore nie jest czymś nowym. To zasada, która po prostu nie była dotychczas przez część rodziców przestrzegana. Teraz musi być.

A co jeśli u ucznia lub nauczyciela wykryty zostanie koronawirus?

Mamy to precyzyjnie opisane. Decyzję o zawieszeniu zajęć i przejściu na edukację zdalną w całej szkole lub tylko w jakiejś grupie podejmie dyrektor, ale zrobi to w oparciu o jasną informację od służb sanitarnych. Wszystko zależeć będzie od konkretnej sytuacji. Decyzja zostanie podjęta w oparciu o przeprowadzone dochodzenie epidemiologiczne. Także po nim, tak jest to dzieje się teraz, zapadnie decyzja, kto musi być objęty kwarantanną lub nadzorem epidemiologicznym.

Ten rok szkolny to nauka stacjonarna, zdalna lub tryb mieszany. Jak ten ostatni będzie wyglądał w praktyce?

Może mieć wiele wariantów. W przypadku szkoły podstawowej najbardziej naturalnym wydaje się by naukę stacjonarną kontynuowały najmłodsze dzieci z klas I – IV. Ich oswojenie z technologią jest mniejsze i nie pozwala by samodzielnie radziły sobie ze zdalną formą pracy. To też kwestia opieki. Trochę inaczej będzie to wyglądało w szkole zawodowej, bo praktyczna nauka zawodu w sposób zdalny jest czasami zwyczajnie niemożliwa. Dlatego wszystko zależeć będzie od konkretnego profilu. Np. graficy komputerowi także w praktyce poradzą sobie przy zdalnej pracy. Wprowadzony może zostać też system rotacyjny np. jeden tydzień część klasy realizuje naukę zdalną, a drugi tydzień spędza w szkole. Wariantów może być bardzo dużo, ale pamiętajmy, że decyzję w tej sprawie dyrektor zawsze podejmie w oparciu o opinię sanepidu, która będzie poprzedzona przeprowadzonym wywiadem sanitarnym.

Czy starsi nauczyciele obawiając się zakażenia koronawirusem będą rezygnowali z nauczania i przechodzili we wrześniu na emeryturę?

Nie mamy takich informacji. Być może takie sygnały jeszcze usłyszymy. Jeśli nauczyciel nabywa prawa emerytalne to jest to jego indywidualna decyzja, kiedy z nich skorzysta. Przypominam natomiast, że dyrektorzy szkół mogą teraz wystąpić do Ministerstwa Zdrowia o przekazanie środków dezynfekcyjnych i maseczek dla pracowników szkoły.

Ma pani nadzieję, że w nowym roku szkolnym nie będzie żadnego przypadku zakażenia koronawirusem w szkołach na Lubelszczyźnie?

Bardzo chciałabym żeby tak się stało. Biorąc pod uwagę, że od momentu otwarcia przedszkoli mieliśmy tylko jeden przypadek zakażenia wiemy, że dzięki stosowaniu zaleceń takie przypadki są bardzo rzadkie. Głęboko wierzę, że będzie to bezpieczny rok jeśli wszyscy stosować będziemy się do zasad bezpieczeństwa.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Ryzykant wyprzedzał na wzniesieniu i podwójnej ciągłej. Dwa auta rozbite

Ryzykant wyprzedzał na wzniesieniu i podwójnej ciągłej. Dwa auta rozbite

62-latek na drodze w Wólce Hrusińskiej w gminie Krasnobród popełnił poważny błąd. Zaczął wyprzedzać na wzniesieniu i doprowadził do kolizji z autem jadącym z przeciwnej strony.

Mathieu Scalet od pierwszy od lutego pojawił się ostatnio w podstawowym składzie Motoru

Motor w piątek zagra sparing z Widzewem, kolejny mecz w lidze dopiero 9 maja

Motor kolejny mecz o punkty zagra dopiero 9 maja. Żótło-biało-niebiescy zmierzą się wtedy u siebie z Piastem Gliwice (godz. 18). To nie znaczy jednak, że piłkarze Mateusza Stolarskiego będą mieli wolne. W piątek o godz. 12 czeka ich sparing z Widzewem Łódź.

Wiec wyborczy Grzegorza Brauna zakończony skandalem. Usunęli flagę Ukrainy

Wiec wyborczy Grzegorza Brauna zakończony skandalem. Usunęli flagę Ukrainy

Wiec wyborczy Grzegorza Brauna w Białej Podlaskiej zakończył się skandalem. Przy pomocy swoich zwolenników kandydat na prezydenta Polski usunął z budynku Urzędu Miasta flagę Ukrainy.

Jarosław Gowin, były wicepremier i minister nauki w rządzie Mateusza Morawieckiego
samorząd

Jarosław Gowin wraca do gry. Nowa rola byłego wicepremiera w Chełmie

Jarosław Gowin, były wicepremier i minister nauki w rządzie Zjednoczonej Prawicy ma nową pracę. Został pełnomocnikiem ds. współpracy z uczelniami wyższymi oraz partnerstwa międzynarodowego w kancelarii prezydenta miasta Chełm, Jakuba Banaszka.

Kewin Sasak (Bogdanka LUK Lublin): W sobotę zagramy tak, jakby nadal było 0:0
galeria

Kewin Sasak (Bogdanka LUK Lublin): W sobotę zagramy tak, jakby nadal było 0:0

Pierwszy mecz finałowy PlusLigi dla drużyny z Lublina. Bogdanka LUK pokonała na wyjeździe ALuron CMC Wartę Zawiercie 3:0. Jak środowe spotkanie oceniają obie ekipy?

Uroczyste pochody pierwszomajowe. Jak kiedyś obchodzono 1-maja w Lublinie
Historia
galeria

Uroczyste pochody pierwszomajowe. Jak kiedyś obchodzono 1-maja w Lublinie

Święto Pracy, czyli 1-maja było jednym z najważniejszych świąt w czasach PRL, które obchodzono nad wyraz uroczyście, najczęściej z udziałem najwyższych władz partyjnych. O tym, w jaki sposób obchodzono to święto świadczą liczne, archiwalne fotografie.

Majówka czas start. Policja apeluje o rozwagę na drogach

Majówka czas start. Policja apeluje o rozwagę na drogach

Długi weekend majowy to czas, gdy Polacy tłumnie ruszają w drogę na zasłużony odpoczynek. Jednak policja apeluje, by w tym czasie nie wyłączać myślenia i pamiętać o zdrowym rozsądku podczas błogiego wypoczynku.

Piłkarze Górnika nie dostają pensji na czas. Zarząd klubu wydał w tej sprawie kolejny komunikat

Piłkarze Górnika nie dostają pensji na czas. Zarząd klubu wydał w tej sprawie kolejny komunikat

Piłkarze Górnika Łęczna nie otrzymują na czas pensji wobec czego przed niedzielnym meczem z Odrą Opole na jego piłkarze w ramach protestu wyszli na murawę z kilkuminutowym opóźnieniem. Po zakończeniu spotkania kibice zielono-czarnych domagali się w mediach społecznościowych odpowiedzi zarządu klubu do zaistniałej sytuacji. Ta została opublikowana w środę wieczorem

Walka o mistrzostwo LNBA jest bardzo zacięta

LNBA: Matematyka pokonała Patobasket i wyrównała stan rywalizacji

Wydawało się, że już w niedzielę poznamy mistrza LNBA. Okazało się jednak, że stara gwardia jeszcze się dobrze trzyma, co pokazał niedzielny mecz. Matematyka wygrała z Patobasketem i o losach tytułu zadecyduje trzecie spotkanie.

Nie żyje Tomasz Jakubiak. Znany kucharz przegrał walkę z chorobą

Nie żyje Tomasz Jakubiak. Znany kucharz przegrał walkę z chorobą

Kucharz, juror Masterchefa i Masterchefa Juniora, Tomasz Jakubiak nie żyje. Miał 41 lat.

Stal Kraśnik powiększyła przewagę nad Lublinianką do sześciu punktów

Stal Kraśnik ucieka Lubliniance, Hetman Zamość podziękował trenerowi

W środę została rozegrana 26. kolejka Keeza IV ligi. Stal Kraśnik bez problemów wygrała mecz z Kłosem Gmina Chełm 4:0, a skoro Lublinianka zostawiła trzy punkty w Janowie Lubelskim, to lider powiększył przewagę nad ekipą z Wieniawy do sześciu punktów. Kolejnej porażki doznał Hetman Zamość, a działacze szybko po spotkaniu poinformowali, że Robert Wieczerzak i jego sztab zostali odsunięci od prowadzenia drużyny.

Courtney Ramey rozegrał znakomite zawody

PGE Start Lublin pewnie pokonał PGE Spójnia Stargard

Środowe popołudnie w hali Globus upłynęło kibicom w przyjemnej atmosferze. Podopieczni Wojciecha Kamińskiego zrehabilitowali się za klęskę w Słupsku i pewnie ograli PGE Spójnia Stargard 86:75.

Bogdanka LUK Lublin pokonała Aluron CMC Wartę Zawiercie 3:0 i prowadzi w finałowej rywalizacji 1-0
ZDJĘCIA
galeria

Pierwszy mecz finału: Bogdanka LUK Lublin lepsza od Aluron CMC Warty Zawiercie

W pierwszym spotkaniu finałowym o mistrzostwo Polski Bogdanka LUK Lublin pokonała Aluron CMC Wartę Zawiercie 3:0 i w rywalizacji do trzech wygranych prowadzi 1-0. Drugi mecz finału w sobotę, w Lublinie

Grupa Azoty "Puławy" traci pieniądze, zmniejsza zatrudnienie i zaciąga kredyty. Strata netto za rok 2024 przekracza 360 mln zł
biznes

Azoty nadal na hamulcu. Setki milionów złotych straty

Grupa kapitałowa Zakładów Azotowych pokazała wyniki finansowe za rok 2024. Nie ma powodów do radości. Spółki kontrolowane przez "Puławy" straciły w tym czasie ponad 367 mln zł. Sprzedaż krajowa spadła o jedną czwartą. Pracę straciło kilkaset osób.

Mitsune

Wschód Kultury - Inne Brzmienia 2025: Kto w lipcu zagra w Lublinie?

Międzygatunkowe eksploracje, muzyczne eksperymenty, japoński folk, improwizacje i na przykład muzyka połączona z archiwalnymi nagraniami NASA z misji księżycowej. Festiwal Wschód Kultury - Inne Brzmienia coraz bliżej, a organizatorzy prezentują kolejnych wykonawców.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium