Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

koronawirus

22 sierpnia 2020 r.
10:00

Lubelska Kurator Oświaty: „Decyzja o otwarciu szkół to dla nas wyzwanie”

25 2 A A
 Lubelski Kurator Oświaty, Teresa Misiuk.
Lubelski Kurator Oświaty, Teresa Misiuk. (fot. Maciej Kaczanowski)

Rozpoczynamy cykl spotkań z dyrektorami szkół. Będziemy rozmawiać o tym, jakie rozwiązanie w danej placówce przyniosą najlepsze efekty – mówi o przygotowaniach do powrotu do szkoły Lubelski Kurator Oświaty, Teresa Misiuk.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

1 września uczniowie wracają do szkół. To dobra decyzja?

Tak. Dzieci powinny uczęszczać do szkół. Jest im to bardzo potrzebne nie tylko ze względu na dostęp do nauki, kształtowanie ich postaw czy zapewnienie opieki, ale także dlatego, że tylko w szkołach mają kontakt z rówieśnikami, który dla rozwoju psychicznego jest niezwykle ważny. Oczywiście decyzja o otwarciu szkół to dla nas wyzwanie, bo cały czas funkcjonujemy w czasie epidemii, która na szczęście jest pod kontrolą. Udało się też stworzyć zasady, dzięki którym powrót do szkół będzie bezpieczny.

Gdy w marcu zamykaliśmy szkoły w Polsce na Covid -19 chorowało kilka osób. Teraz, gdy je otwieramy, mamy kilkaset przypadków dziennie. Co się zmieniło?

W marcu mieliśmy sytuację absolutnie nową. Mieliśmy dużo pytań, na które nie było odpowiedzi. Podejmowane wtedy działania miały sprawić, że epidemia nie przyniesie nam dramatycznych wydarzeń. Teraz jesteśmy bogatsi o doświadczenia tego czasu. Korzystamy też z rozwiązań wypracowanych w Polsce i krajach Unii Europejskiej. Wszelkie raporty mówią o tym, że szkoły nie są miejscami stanowiącymi potencjalne zagrożenie.

Naukowcy radzą by rozpoczęcie roku szkolnego opóźnić o dwa tygodnie żeby dać wracającym z wakacji dzieciom czas na domową kwarantannę. Czy taki głos będzie brany pod uwagę?

Sam pobyt za granicą, o ile nie jest to kraj, w którym stan epidemiczny się pogarsza nie jest wskazaniem do kwarantanny. Nie jest nią też udział w zorganizowanej formie wypoczynku. Dotychczas żaden obóz, czy kolonia organizowana na terenie województwa lubelskiego nie była źródłem zakażenia lub rozprzestrzeniania się wirusa.

1 września odbędą się tradycyjne akademie?

Pozostawiamy tą decyzję dyrektorom poszczególnych szkół, którzy stworzyć mogą przecież harmonogram takich spotkań, by nie spotkało się na nich ze sobą zbyt wiele dzieci. Jeśli pogoda dopisze spotkania będzie można zorganizować na świeżym powietrzu. Oczywiście rozpoczęcie roku szkolnego będzie tym razem na pewno znacznie krótsze niż zwykle. W przypadku uczniów klas pierwszych różnych typów szkół taka uroczystość jest jednak bardzo potrzebna, bo to moment poznania szkoły.

Jak będzie wyglądała nauka w kolejnych dniach? Co radzicie dyrektorom?

Dziś rozpoczynamy cykl spotkań z dyrektorami szkół. Gdy tylko ukazały się rekomendacje GIS zaproponowaliśmy dyrektorom żeby analizując je odnosili je do sytuacji swojej szkoły. Dzięki temu na spotkaniach, w których wezmą też udział przedstawiciele organów prowadzących i sanepidu, będziemy analizując dokumenty odnosić się do konkretnych sytuacji i będziemy rozmawiać o tym, jakie rozwiązanie w danej placówce przyniosą najlepsze efekty.

Jakie będą rekomendacje?

Wszystko zależy od możliwości lokalowych konkretnych szkół. Jeśli są możliwości organizacyjne warto byłoby wprowadzić zasadę, że uczniowie nie zmieniają sal lekcyjnych, a przemieszczają się tylko nauczyciele. Warto wskazać konkretne strefy, w których uczniowie mogą przebywać w trakcie przerwy np. pozostawać na jednym piętrze. Wyjście na korytarz może mieć też charakter rotacyjny, by nie mieszać klas. Warto rozłożyć w czasie rozpoczynanie zajęć, by nie wszyscy uczniowie przychodzili na pierwszą godzinę lekcyjną i rozładować w ten sposób ruch w szatni. Możliwych rozwiązań jest wiele, ale nie można wskazać jednego dla wszystkich, bo mamy bardzo różne szkoły.

W województwie podkarpackim uczniowie mają nosić w szkołach przyłbice, a w województwie lubelskim…

W województwie podkarpackim to nie była decyzja tamtejszego kuratorium czy sanepidu. To tylko rekomendacja, możliwość jaką dano dyrektorom szkół. U nas też dyrektorzy, czy rodzice mogą zdecydować o tym, że w konkretnej placówce obowiązywać ma jakaś forma zasłaniania nosa i twarzy. Nie ma przeciwwskazań, ale nie ma też obowiązku.

Nie obawia się pani sytuacji, gdy w październiku szkoły opustoszeją nie ze względu na koronawirusa, ale dlatego, że wszystkie dzieci zostaną z katarem w domach?

Taka obawa istnieje, ale mamy z nią do czynienia przecież co roku. Zwiększenie zachorowań grypopodobnych występuje w pewnych porach roku. Przecież nawet w styczniu i lutym tego roku w woj. lubelskim mieliśmy z tego powodu sześć szkół zamkniętych na kilka dni. Zresztą zalecenie by do szkoły nie uczęszczały dzieci chore nie jest czymś nowym. To zasada, która po prostu nie była dotychczas przez część rodziców przestrzegana. Teraz musi być.

A co jeśli u ucznia lub nauczyciela wykryty zostanie koronawirus?

Mamy to precyzyjnie opisane. Decyzję o zawieszeniu zajęć i przejściu na edukację zdalną w całej szkole lub tylko w jakiejś grupie podejmie dyrektor, ale zrobi to w oparciu o jasną informację od służb sanitarnych. Wszystko zależeć będzie od konkretnej sytuacji. Decyzja zostanie podjęta w oparciu o przeprowadzone dochodzenie epidemiologiczne. Także po nim, tak jest to dzieje się teraz, zapadnie decyzja, kto musi być objęty kwarantanną lub nadzorem epidemiologicznym.

Ten rok szkolny to nauka stacjonarna, zdalna lub tryb mieszany. Jak ten ostatni będzie wyglądał w praktyce?

Może mieć wiele wariantów. W przypadku szkoły podstawowej najbardziej naturalnym wydaje się by naukę stacjonarną kontynuowały najmłodsze dzieci z klas I – IV. Ich oswojenie z technologią jest mniejsze i nie pozwala by samodzielnie radziły sobie ze zdalną formą pracy. To też kwestia opieki. Trochę inaczej będzie to wyglądało w szkole zawodowej, bo praktyczna nauka zawodu w sposób zdalny jest czasami zwyczajnie niemożliwa. Dlatego wszystko zależeć będzie od konkretnego profilu. Np. graficy komputerowi także w praktyce poradzą sobie przy zdalnej pracy. Wprowadzony może zostać też system rotacyjny np. jeden tydzień część klasy realizuje naukę zdalną, a drugi tydzień spędza w szkole. Wariantów może być bardzo dużo, ale pamiętajmy, że decyzję w tej sprawie dyrektor zawsze podejmie w oparciu o opinię sanepidu, która będzie poprzedzona przeprowadzonym wywiadem sanitarnym.

Czy starsi nauczyciele obawiając się zakażenia koronawirusem będą rezygnowali z nauczania i przechodzili we wrześniu na emeryturę?

Nie mamy takich informacji. Być może takie sygnały jeszcze usłyszymy. Jeśli nauczyciel nabywa prawa emerytalne to jest to jego indywidualna decyzja, kiedy z nich skorzysta. Przypominam natomiast, że dyrektorzy szkół mogą teraz wystąpić do Ministerstwa Zdrowia o przekazanie środków dezynfekcyjnych i maseczek dla pracowników szkoły.

Ma pani nadzieję, że w nowym roku szkolnym nie będzie żadnego przypadku zakażenia koronawirusem w szkołach na Lubelszczyźnie?

Bardzo chciałabym żeby tak się stało. Biorąc pod uwagę, że od momentu otwarcia przedszkoli mieliśmy tylko jeden przypadek zakażenia wiemy, że dzięki stosowaniu zaleceń takie przypadki są bardzo rzadkie. Głęboko wierzę, że będzie to bezpieczny rok jeśli wszyscy stosować będziemy się do zasad bezpieczeństwa.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Poszukiwania Marcina Romanowskiego. Jest list gończy

Poszukiwania Marcina Romanowskiego. Jest list gończy

Komenda Stołeczna Policji wystąpiła do Prokuratury Krajowej z wnioskiem o wydanie listu gończego wobec byłego wiceministra sprawiedliwości Marcina Romanowskiego - poinformował w czwartek rzecznik MSWiA Jacek Dobrzyński.

ChKS Chełm ponownie lepszy od PZL Leonardo Avii Świdnik

ChKS Chełm ponownie lepszy od PZL Leonardo Avii Świdnik

W trzeciej rundzie TAURON Pucharu Polski ChKS Chełm pokonał PZL Leonardo Avię Świdnik 3:0.

Dlaczego warto zainwestować w folię przeciwsłoneczną na okna – 5 najważniejszych powodów

Dlaczego warto zainwestować w folię przeciwsłoneczną na okna – 5 najważniejszych powodów

W dzisiejszych czasach rosnące koszty energii i rosnąca świadomość ekologiczna sprawiają, że firmy coraz częściej poszukują rozwiązań, które nie tylko poprawią komfort pracy, ale też pozwolą na oszczędności finansowe. Jednym z takich rozwiązań jest folia przeciwsłoneczna na okna.

Studenci medycyny KUL wyjadą na praktyki poza Lublin. Powiatowy szpital liczy na przyszłe kadry

Studenci medycyny KUL wyjadą na praktyki poza Lublin. Powiatowy szpital liczy na przyszłe kadry

KUL będzie współpracować ze szpitalem w Radzyniu Podlaskim. Studenci medycyny będą odbywać praktyki w placówce. A docelowo znajdą tam pracę.

Wojciech Stefański to jeden z kandydatów na nowego trenera Lewartu Lubartów

Kto nowym trenerem Lewartu Lubartów?

We wtorek trzecioligowiec z Lubartowa poinformował o rozstaniu z trenerem Radosławem Muszyńskim, który prowadził zespół od 27 września. Pod jego wodzą beniaminek wywalczył jednak tylko trzy punkty i działacze zdecydowali się dokonać kolejnej roszady na ławce. Kto może zastąpić popularnego „Muchę”?

Chełm nie zwalnia tempa i zapowiada kolejną sportową inwestycję. Prace mają zakończyć się w 2027 roku.

Miasto inwestuje w zapasy. Chce przyciągnąć kolejnych mistrzów

To kolejna inicjatywa chełmskiego samorządu w rozwój sportu, tym razem w zapasy. Ośrodek treningowy Cement- Gryf Chełm zyska nowy wygląd i stanie się Wschodnim Centrum Zapasów za prawie 20 mln zł. Prace mają zacząć się już w przyszłym roku.

Kim jest Budda? Ile zarabia radny? Tego szukaliśmy w Google w 2024 roku

Kim jest Budda? Ile zarabia radny? Tego szukaliśmy w Google w 2024 roku

Google, jedna z ulubionych wyszukiwarek internautów podsumowała rok. Z raportu wynika, że Polacy szukali najczęściej informacji związanych ze sportem i polityką.

Plac budowy przed starostwem. Powstaje nowa siedziba

Plac budowy przed starostwem. Powstaje nowa siedziba

Pierwsze wykopy już widać. Za nieco ponad dwa lata w tym miejscu stanie nowa siedziba starostwa powiatu bialskiego.

Motor wróci do treningów 6 stycznia

Zgrupowanie w Turcji i cztery sparingi. Znamy plan przygotowań Motoru Lublin

W środowy wieczór Motor Lublin poinformował, jak będą wyglądały przygotowania do rundy wiosennej sezonu 24/25. Żółto-biało-niebiescy w sumie rozegrają cztery mecze kontrolne, a czeka ich także zgrupowanie w tureckim Belek.

50 implantów jodu w walce z rakiem. To pierwsze takie zabiegi w Lublinie
NAUKA I MEDYCYNA

50 implantów jodu w walce z rakiem. To pierwsze takie zabiegi w Lublinie

Implanty z jodem zamiast tradycyjnego leczenia raka gruczołu krokowego. Nowa metoda wprowadzona przez COZL może osiągać nawet stuprocentową skuteczność.

Agata Kornhauser-Duda w Puławach. Pakowała świąteczne paczki
WSPARCIE
galeria

Agata Kornhauser-Duda w Puławach. Pakowała świąteczne paczki

Pomóż Dzieciom Przetrwać Zimę: w Puławach, w Szkole Podstawowej nr 2, z wolontariuszami spotkała się pierwsza dama, małżonka prezydenta Andrzeja Dudy, która objęła tę inicjatywę honorowym patronatem.

Odkryj magię roślin egzotycznych w Twoim domu

Odkryj magię roślin egzotycznych w Twoim domu

Rośliny egzotyczne od lat przyciągają uwagę miłośników natury i aranżacji wnętrz. Ich niezwykłe kształty, intensywne kolory i egzotyczny wygląd potrafią odmienić każde wnętrze, nadając mu charakteru i unikalności.

Dlaczego uzdatnianie wody jest tak istotne?

Dlaczego uzdatnianie wody jest tak istotne?

Woda jest jednym z najważniejszych zasobów na naszej planecie. Codziennie wykorzystujemy ją do picia, gotowania, higieny osobistej oraz wielu procesów przemysłowych. Niestety, woda, która trafia do naszych kranów, nie zawsze spełnia najwyższe standardy jakości.

Świetnie zaczęli, ale źle skończyli. Kolejna domowa porażka Azotów Puławy

Świetnie zaczęli, ale źle skończyli. Kolejna domowa porażka Azotów Puławy

W spotkaniu drugiej kolejki rundy rewanżowej Azoty Puławy przegrały z COROTOP Gwardią Opole 26:29. Była to trzecia domowa porażka puławian.

Kacper Stokowski (z prawej) był trzeci na 100 m stylem grzbietowym

MŚ w pływaniu: Kacper Stokowski z AZS UMCS Lublin znowu na podium

Drugi dzień mistrzostw świata na krótkim basenie i drugi medal Kacpra Stokowskiego. Zawodnik AZS UMCS Lublin w środę był trzeci na 100 metrów stylem grzbietowym.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium