Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Kraj Świat

3 marca 2023 r.
14:57

Człowiek jest pełen plastiku. To nie są żarty

Autor: Zdjęcie autora PAP
0 A A
(fot. Pixabay)

Mikroplastik, czyli obecne w środowisku mikroskopijne cząstki tworzyw sztucznych, dostają się do naszych organizmów z jedzeniem i mogą odkładać się w narządach. Młodzi ludzie są świadomi zagrożenia, ale ich wiedza jest niepełna i nieprecyzyjna - oceniają naukowcy ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Mikroplastik to granulaty z tworzyw sztucznych o średnicy mniejszej niż 5 mm, pochodzące z rozpadu plastików. Są zaliczane do antropogenicznych zanieczyszczeń środowiska. Najczęściej ich obecność potwierdza się w morzach i oceanach, stąd mylne przekonanie, że ewentualne zagrożenie dla człowieka wiąże się jedynie z jedzeniem ryb czy owoców morza.

Naukowcy ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach postanowili sprawdzić wiedzę oraz świadomość obecności mikroplastików w wodzie i żywności w grupie kilkuset studentów. Pytano również o możliwe konsekwencje zdrowotne związane z mikroplastikiem w organizmie człowieka.

Wiedzą, ale mało

- Celem pracy było zbadanie aktualnej wiedzy i świadomości młodych konsumentów na temat źródeł pochodzenia, skali ekspozycji oraz potencjalnych skutków zdrowotnych wynikających z obecności mikroplastiku w wodzie i środkach spożywczych; w szczególności jego toksycznego oddziaływania na narządy wewnętrzne, procesy metaboliczne oraz funkcje reprodukcyjne – wyjaśniła dr n. med. Klaudia Oleksiuk z Zakładu Epidemiologii Katedry Epidemiologii i Biostatystyki Wydziału Nauk o Zdrowiu śląskiej uczelni.

Badanie dowiodło, że młodzi ludzie wiedzą, czym jest mikroplastik i skąd bierze się w środowisku. Przeważająca większość badanych wiedziała też o potencjalnej obecności mikrodrobin plastiku w wodzie, ale już zdecydowanie mniejsza była świadomość zanieczyszczenia mikroplastikiem pozostałych elementów środowiska - gleby, powietrza i żywych organizmów.

Woda i krew

Spora część młodych konsumentów wiedziała, iż mikroplastik może znajdować się w artykułach spożywczych, jednak najczęściej jako produkty narażone na zanieczyszczenie wskazywano ryby morskie i słodkowodne oraz owoce morza.

- Tymczasem w dotychczas przeprowadzonych badaniach wykazano obecność cząstek mikroplastiku w wielu różnych produktach spożywczych, nie tylko w żywności pochodzenia morskiego. Mikroplastik jest w soli, cukrze, warzywach, a nawet w wodzie - przypominają przedstawiciele Śląskiego Uniwersytetu Medycznego.

Po dostaniu się do organizmu człowieka mikroplastik może odkładać się w narządach wewnętrznych - potwierdziła większość ankietowanych studentów. Wśród związanych z tym potencjalnych skutków zdrowotnych najczęściej wymieniano nowotwory, choroby układu pokarmowego, stan zapalny i choroby tarczycy. Niewiele osób wskazało na zaburzenia pracy układu rozrodczego, podczas gdy udowodniono, iż mikroplastik ma negatywny wpływ na płodność. Nie wszyscy też wiedzieli, że mikroplastik odkryto już nie tylko na naszych włosach, ale również we krwi.

Kulki w brzuchu

Wyniki badań potwierdziły, że większą wiedzę o źródłach narażenia na mikroplastik drogą pokarmową oraz wynikających z tego negatywnych konsekwencjach zdrowotnych miały osoby kształcące się w obszarze nauk ścisłych i przyrodniczych oraz nauk medycznych i nauk o zdrowiu. Statystycznie więcej na ten temat wiedziały kobiety oraz studenci mieszkający w dużych miastach.

Naukowcy nie mają wątpliwości, że głównym źródłem narażenia człowieka na mikroplastik jest dieta - cząsteczki tworzyw sztucznych dostają się do organizmu przede wszystkim drogą pokarmową. Zdaniem ekspertów Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, potrzebne są dalsze badania zarówno dotyczące świadomości konsumentów w tym zakresie, jak i badania poszerzające wiedzę o toksyczności mikroplastiku i jego wpływie na nasze zdrowie.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Witaminy i suplementy dla aktywnych fizycznie - co wybrać?

Witaminy i suplementy dla aktywnych fizycznie - co wybrać?

Wzmożona aktywność fizyczna prowadzi do zwiększonego zapotrzebowania na witaminy i minerały. Odpowiedzą na te potrzeby są suplementy z jakościowym składem. Wybór właściwych produktów może znacząco wpłynąć na Twoją wydolność, regenerację oraz ogólny stan zdrowia. Tylko które witaminy i suplementy warto wybrać?

Wiceprezydent Mariusz Banach: mam nadzieję, że ten rok szkolny nie będzie wyjątkowy
dzień wschodzi
film

Wiceprezydent Mariusz Banach: mam nadzieję, że ten rok szkolny nie będzie wyjątkowy

Wiceprezydent ds. oświaty i wychowania Mariusz Banach jest gościem programu Dzień Wschodzi. Rozmowa dotyczyła tematów związanych z nowym rokiem szkolnym, pracy w wakacje, ale także sporu politycznego z opozycyjnymi radnymi Prawa i Sprawiedliwości, którzy twierdzą, że Lublin nie potrzebuje większej ilości szkół. Banach opowiedział, jakie są jego zdaniem najważniejsze inwestycje w szkołach w stolicy województwa oraz co przynosi Ratuszowi największy wstyd w tej dziedzinie.

Kibice ciągle czekają na debiut Wilfredo Leona w barwach Bogdanki LUK Lublin

Kiedy debiut Wilfredo Leona w Bogdance LUK Lublin? Klub wyjaśnia sytuację siatkarza

Przyjmujący reprezentacji Polski i Bogdanki LUK Lublin Wilfredo Leon podczas okresu przygotowawczego nie zagrał w ani jednym meczu kontrolnym swojego nowego zespołu. Klub z Lublina wyjaśnia, że zawodnik cały czas realizuje przygotowany specjalnie dla niego indywidualny plan treningowy.

Krytyczna sytuacja w banku krwi. Brakuje aż czterech grup

Krytyczna sytuacja w banku krwi. Brakuje aż czterech grup

Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa bije na alarm. Zapasy krwi są na wyczerpaniu.

Jesienny piknik z podopiecznymi schroniska dla zwierząt

Jesienny piknik z podopiecznymi schroniska dla zwierząt

Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt w Lublinie zaprasza na piknik charytatywny. Będzie można poznać czworonożnych podopiecznych, wysłuchać rad behawiorystów i wziąć udział w sesji zdjęciowej z własnym pupilem.

Wojciech Szacoń został nowym trenerem Avii Świdnik

Avia Świdnik ma nowego trenera. Zmiany także w zarządzie klubu

Wojciech Makowski nie jest już trenerem Avii Świdnik. W poniedziałek wieczorem żółto-niebiescy poinformowali o rozwiązaniu umowy ze szkoleniowcem za porozumieniem stron. Drużynę poprowadzi teraz Wojciech Szacoń, który był najpierw asystentem Łukasza Mierzejewskiego, a ostatnio Makowskiego.

Celebryci lubią lubelskie. Sprawdź czy wiesz o kogo chodzi
QUIZ

Celebryci lubią lubelskie. Sprawdź czy wiesz o kogo chodzi

Ich nazwiska zna cała Polska, pojawiają się na ekranach. Ale mało kto wie, że są związani z Lubelszczyzną. Zapraszamy na drugą odsłonę quizu o lubelskich celebrytach

Budka Suflera na żywo w Radiu Lublin!
13 września 2024, 19:00

Budka Suflera na żywo w Radiu Lublin!

W piątek (13 września) w studiu koncertowym Radia Lublin im. Budki Suflera odbędzie się niezwykły koncert. Po raz pierwszy w tym miejscu wystąpi Budka Suflera, która w tym roku obchodzi 50-lecie istnienia.

Atakuje coraz młodsze kobiety. Często wykrywany jest za późno
Magazyn

Atakuje coraz młodsze kobiety. Często wykrywany jest za późno

To jeden z najczęściej występujących nowotworów wśród kobiet. Nie zawsze daje o sobie znać.

Masters, Piękni i Młodzi oraz Skolim ściągnęli tłumy. Huczny jubileusz na Bronowicach
Dużo zdjęć
galeria

Masters, Piękni i Młodzi oraz Skolim ściągnęli tłumy. Huczny jubileusz na Bronowicach

O tym wydarzeniu jeszcze długo będzie mówiło się na lubelskich Bronowicach i w Lublinie. 25-urodziny Społecznego Komitetu Mieszkańców ściągnęły na tereny zielone przy Szkole Podstawowej nr 33 przy ul. Pogodnej tłumy. Tak wyśmienicie, jak w piątek, podczas koncertów zespołów Masters, Piękni i Młodzi oraz Skolima publiczność w Lublinie już dawno się nie bawiła

W planach są m.in. maratony tworzenia gier

Specjaliści od gier będą się kształcić na lubelskiej uczelni

Lubelska Akademia WSEI podpisała porozumienie z Fundacją Lublin GameDev oraz firmą PoligonStudio. Ma to być nowy etap współpracy na rzecz rozwoju branży gier komputerowych w regionie.

Staranował znaki drogowe, słupki i mercedesa. Był pijany

Staranował znaki drogowe, słupki i mercedesa. Był pijany

Nietrzeźwy kierowca z Zamościa zdemolował infrastrukturę drogową i jadąc pod prąd uderzył w mercedesa. Na koncie miał również zakaz prowadzenia pojazdów.

Nowy dyrektor MOSiR
radzyń podlaski

Właściciel siłowni będzie zarządzać MOSiR-em

Właściciel siłowni pokieruje Miejskim Ośrodkiem Sportu i Rekreacji w Radzyniu Podlaskim. Paweł Marcinkowski był jedynym kandydatem na to stanowisko.

Ulica Sosnowa w Puławach

Budżet obywatelski w Puławach. Ruszyło głosowanie [lista projektów]

Dzisiaj rozpoczęło się internetowe głosowanie na projekty zgłoszonego do nowego budżetu obywatelskiego. Do wyboru jest 16 dużych i 24 małe projekty. Te, które zdobędą najwyższe poparcie, otrzymają finansowanie z puli w wysokości pół miliona złotych.

Ślusarzy nam trzeba, a nie magistrów
galeria
film

Ślusarzy nam trzeba, a nie magistrów

W ramach wojewódzkiej inauguracji kształcenia zawodowego 2024/2025 głos zabrali m.in. wiceminister edukacji Joanna Mucha oraz wojewoda lubelski Krzysztof Komorski. Politycy zachęcali młodzież do nauki konkretnych zawodów oczekiwanych przez rynek pracy

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium