Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Kraj Świat

26 września 2018 r.
7:59

Skazany za morderstwo, na przepustce zabił matkę z dzieckiem

0 19 A A

To podwójne zabójstwo wstrząsnęło całą Polską. Mężczyzna, który odsiadywał wyrok za zamordowanie swojej dziewczyny, w ostatnim czasie otrzymał 96 przepustek z więzienia. Na ostatniej zamordował kolejną kobietę i jej trzyletniego syna.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Pani Monika, matka trzyletniego Oskara, w maju na Facebooku poznała 40-letniego Artura K. Mężczyzna twierdził, że jest blacharzem samochodowym, pani Monika sprzątała w jednym z warszawskich hoteli.

Mimo tak krótkiej znajomości, para miała wyznaczoną datę ślubu. - Czy ona się zakochała, ślepo zauroczyła? Nie mam zielonego pojęcia. Ślub był zaplanowany na 22 września. Pisała do mnie, że bardzo się z niego cieszy, że on jest miłością jej życia. Wysyłała zdjęcia obrączek. Mieli zawiesić kłódkę na moście: „Artur i Monika na zawsze razem” – opowiada koleżanka pani Moniki.

Część znajomych kobiety była zaskoczona tak szybkim obrotem sprawy.
- Powiedziałem jej: „Monisia uważaj na niego, bo on mi nie pasuje” – przywołuje Mariusz Hutkowski.

Siostrze pani Moniki nie udało się nawet poznać Artura K. - Znałam go tylko z Facebooka i z opowieści naszej mamy. Pytałam mamę, dlaczego ona tak wcześnie bierze ślub? Po trzech miesiącach? Sugerowałam, żeby poczekała. Mama na te słowa mówiła: „Dzieciaku, to jest dobry człowiek” – mówi Ewa Ochman.

W sobotę 8 września w jednym z mieszkań na terenie warszawskiego Śródmieścia policja znalazła ciało kobiety i jej dziecka. 40-letni partner ofiary sam zgłosił się na policję, w niedzielę po południu usłyszał zarzuty.

Nie wiemy, co dokładnie tego dnia stało się w mieszkaniu Moniki K. Na pewno doszło do kłótni miedzy narzeczonymi. Tuż przed śmiercią kobieta rozmawiała telefonicznie z matką. Mieszkały razem, jednak tego dnia mama Moniki była ponad 100 kilometrów od Warszawy.

- Córka podczas rozmowy była strasznie roztrzęsiona. Powiedziała tylko: „Dał mi do wiwatu, powyrzucał wszystko z szuflad. Przyjedziesz do domu, to będziesz miała sprzątanie”. To były ostatnie jej słowa – wspomina Mieczysława Rozpara, matka zamordowanej i dodaje, że tego dnia miała wrócić do stolicy wcześniej, ale uciekł jej autobus. - Cudem żyję, bo to samo, by mnie spotkało. Kat i mnie by zamordował – uważa.

Rodzina i znajomi pani Moniki są wstrząśnięci szczegółami zbrodni. - Ona podobno w buzi miała napchane szmaty, żeby nie mogła krzyczeć. I dziecko też – mówi koleżanka.

- Widziałam ciała. Ledwo ich rozpoznałam. Oni leżeli na podłodze. Oskarek miał skierowana główkę na ramię swojej mamy. To musiało być ułożone. Nie wyobrażam sobie jak można przebywać w takim domu. Jeszcze patrzeć na to. To jest potwór, bestia. Tak nie robi człowiek – mówi Ewa Ochman i dodaje, że siostra tajemnicę śmierci zabrała do grobu.

- On powie to, co będzie chciał powiedzieć. Oskarek to było bezbronne, niewinne dziecko. Mógł go na klatkę zaprowadzić. Jechał po niego tata. On to dokładnie wiedział. Jakim prawem, taki gad odebrał życie siostrze i dziecku?

Najbliższa rodzina pani Moniki dopiero po jej śmierci dowiedziała się, że Artur K., to przestępca odsiadujący wyrok za morderstwo. 15 lat temu udusił i utopił w wannie swoją ówczesną dziewczynę. Mężczyzna ostatnio odsiadywał wyrok w tym półotwartym zakładzie karnym na warszawskim Bemowie.

- Ani ja, ani córka nie wiedziałyśmy, że on siedział w więzieniu. Byłam w szoku – przyznaje Mieczysława Rozpara.
- Czujemy się oszukani, bo nie mieści mi się w głowie, że on chodził na przepustki. Że on odsiaduje wyrok za morderstwo i w czasie siedzenia w więzieniu układa sobie życie na nowo – mówi Ewa Ochman.

Artur K. regularnie wychodził na przepustki. - Na przepustki wychodził, co tydzień, co dwa, a czasami kilka razy w tygodniu. I większość tych przepustek spędzał z Moniką i malutkim Oskarkiem – mówi znajoma zamordowanej.

Mężczyzna przepustki miał wykorzystywać na udział w maratonach. - Biegał. Nawet tego dnia, co popełnił tę okrutną zbrodnię, biegał w Żabieńcu pod Warszawą. Miał dwie twarze, w więzieniu, żeby wyjść na przepustkę, był normalny, starał się, przechodził niby proces resocjalizacji, a na zewnątrz był diabłem. Potworem – mówi znajoma zamordowanej.

Pani Monika prawdopodobnie bała się powiedzieć najbliższej rodzinie, że jej narzeczony siedzi w więzieniu.
- Ona sama chyba od początku wiedziała, że siedzi w więzieniu. On nie ukrywał tego, ale mówił, że siedzi za napady i rozboje. Na pewno nie wiedziała, że jest mordercą. Gdyby to wiedziała, na pewno by się z nim nie związała – podkreśla znajoma zamordowanej.

Nasz reporter spotkał się z siostrą cioteczną dziewczyny, którą Artura K. zamordował 15 lat temu. Okazało się, że oba morderstwa są do siebie podobne.

- Obie te dziewczyny prawie nie wiedziały, kim był ten człowiek. Jedna spotykała się z nim dwa miesiące, a druga cztery. On na początku nie ujawnił swojej przeszłości. Ona się dowiedziała, jakie życie wcześniej prowadził, że siedział w więzieniu. Chciała to skończyć. Dzień przed śmiercią zadzwoniłam do niej z pracy. Była zdenerwowana, mówiła, że się go boi. Zapytałam, dlaczego, co się dzieje? Powiedziała, że musi kończyć, bo on stoi pod drzwiami. To była nasza ostatnia rozmowa.

Z relacji kobiety wynika, że Artur K. poddusił swoją ofiarę i włożył do wanny. - Nalał do pełna wody. W papierach z sekcji zwłok jest napisane, że umarła na skutek gwałtownego zadzierzgnięcia. Sekcja wykazała wodę w płucach, więc ona musiała, w tej wannie ocknąć. To jak grał, to jak się odnosił do innych, przynosił kwiaty, Mówił: „Nigdy, nic się państwa córce nie stanie”. To dokładnie ten sam schemat i te same bzdury, które powtarzał matce pani Moniki.

Sprawdziliśmy przeszłość Artura K. Za uduszenie i utopienie swojej dziewczyny w 2004 roku został skazany na 25 lat więzienia, ale Sąd Apelacyjny zmniejszył ten wyrok do 15 lat. Jak już był za kratami okazało się, że trzy lata wcześniej przed morderstwem, brał udział w porwaniu i pobiciu trzech mężczyzn. Za to został skazany na kolejne cztery lata. Jednak sąd połączył oba wyroki i w ten sposób drugi wyrok skrócił się o kolejne dwa lata. W tym czasie Artur K. zaczął korzystać z jednodniowych przepustek.

Czy łatwo jest uzyskać przepustkę dla osoby skazanej za zabójstwo? - Na pewno nie jest to łatwe. Zbrodnia zabójstwa jest najsurowszą zbrodnią. Jest to najcięższe przestępstwo zagrożone najsurowszą karą – mówi adwokat prof. Piotr Kruszyński.

Jednak Artur K. w ciągu ostatnich dwóch lat miał 96 przepustek, to oznacza, że co 11 dni był na wolności. - To jest dla mnie szokujące. Niezależnie od postępów resocjalizacji, nawet, gdyby były nadzwyczajne, w co nie wierzę, to jest rzecz, która mnie zdumiała. Zwłaszcza, że równocześnie był skazany za bardzo poważne przestępstwo. Za porwanie. To powinno być bardzo poważnym sygnałem ostrzegawczym dla administracji zakładu karnego i dla sądu, żeby tych przepustek mu nie dawać – podkreśla prof. Kruszyński.

Służba więzienna nie chciała z nami rozmawiać. Odpowiedziała nam pisemnie na zadane pytania. W odpowiedzi czytamy: „sytuacja prawna Artura K. wielokrotnie ulegała zmianie. Spowodowało, to, że został on prze sądy potraktowany łagodnie. Dlatego mógł ubiegać się o wcześniejsze przepustki”.

- Powinien siedzieć i nie wychodzić na wolność. Nie powinien mieć przepustek. Nie powinni mu kary zdejmować. Powinni byli go obserwować i mu nie ufać – mówi Ochman i podkreśla.

- Najbardziej mnie boli, dlaczego kurator, wychowawca nie poinformował siostry, kto to jest w momencie, jak było wiadomo, że jest ślub – mówi.

Czytaj więcej o:

Komentarze 19

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Henio / 26 września 2018 o 09:00
+29
Jakim cudem morderca, który powinien wisieć, mógł w ostatnim czasie otrzymać 96 przepustek z więzienia?
Avatar
Gość / 26 września 2018 o 08:30
+22
Kto ma nadzór nad więziennictwem? Ziobro? Jaki? Do dymisji. Gdy za poprzedniej ekipy miały miejsce jakieś kaszany w więzieniach Ziobro pierwszy darł gębę żeby minister podał się do dymisji.
Avatar
bolo / 26 września 2018 o 10:22
+11
Drugi dzien w wojsku,lysa pala strach, bo kapral drze mordke. Umiera mi ojciec. Owszem dostaje przepustke , ale z konwojentem. czyt. obstawa, ktora jest przy mnie przez 48 godzin. a tu morderca 96 razy, czyt. dziewiecdziesiat szesc razy wychodzi na przepustke.Przyznam sie ze zaniemowilem na dluzszy czas!!
Avatar
Maria / 26 września 2018 o 09:51
+11
służba więzienna ma na sumieniu matkę i niewinne dziecko
Avatar
Bezprawie / 26 września 2018 o 09:42
+11
Wyrok za porwanie, wyrok za morderstwo i ten zwierz systematycznie wychodzi na przepustki. Afryka- tam chociaż małpy porządek trzymaja
Avatar
Ewq / 26 września 2018 o 10:41
+10
Dziki kraj! Gorsze są tylko kraje buszmeńskie. 
Avatar
Skok / 26 września 2018 o 09:25
+6
Pojechać z nim w dupsko 
Avatar
sdw / 26 września 2018 o 12:12
+5
Tak... Robi się PO-PISówkę z tego biednego chłopka Komendy co był niewinnie skazany i pisie łby ujadają, że to przez PO niewinny siedział, mimo, że to było za kadencji Kaczyńskiego jako ministra sprawiedliwości, który jak dobrze poszukacie w necie informacji z tego okresu, jawnie wywierał presję na prokuratorów co by go jak najszybciej skazać. Teraz za wspaniałych czasów dobrej zmiany cudownie uznany za niewinnego Komenda wychodzi na wolność co obóz ŚP Lecha Kaczyńskiego przypisuje sobie jako zasługę niebywałą. A tu takie kwiatki, tak się dzieje za wspaniałości rządów dobrej zmiany, że morderca degenerat morduje na przepustce kobietę z maleńkim dzieckiem, bo ma co parę dni przepustkę z zakładu karnego. Cóż, nie uważam, że do wszystkiego można przypisać winę obozu rządzącego, ale tak samo jest z zasługami. Nie ma w PISie żadnej zasługi w sprawie Komendy. Wszędzie są ludzie a ci się mylą a czasem i specjalnie robią nie tak jak trzeba i nie ma tak, że nad wszystkim władza może mieć kontrolę. Stało się, ale z obsady zakładu karnego, w którym to bydle odsiadywało wyrok powinny zostać co najwyżej sprzątaczki, a dyrektor powinien mieć zarzut współudziału w zbrodni z uwagi na zaniedbania jakich się dopuścił być może nawet celowo. A druga kwestia to ten cały ślub, znajomość z facebooka itd... Na litość boską. Głupota, naiwność i brak myślenia przyszłościowego tej kobiety mocno się przyczyniły do tego co się stało. Już same słowa zamordowanej, które są tu przytoczone :"Dał mi do wiwatu, powyrzucał wszystko z szuflad. Przyjedziesz do domu, to będziesz miała sprzątanie" świadczą o tym jaki to był pokrój człowieka. Mimo wszystko żal i smutek. Współczuję rodzinie. A tą gnidę jak najszybciej spalić żywcem w spopielarni, bo szkoda nawet tego powietrza, którym zwyrodnialec oddycha
Tak... Robi się PO-PISówkę z tego biednego chłopka Komendy co był niewinnie skazany i pisie łby ujadają, że to przez PO niewinny siedział, mimo, że to było za kadencji Kaczyńskiego jako ministra sprawiedliwości, który jak dobrze poszukacie w necie informacji z tego okresu, jawnie wywierał presję na prokuratorów co by go jak najszybciej skazać. Teraz za wspaniałych czasów dobrej zmiany cudownie uznany za niewinnego Komenda wychodzi na wolność co obóz ŚP Lecha Kaczyńskiego przypisuje sobie jako zasługę niebywałą. A tu takie kwiatki, tak się dz... rozwiń
Avatar
Gość / 26 września 2018 o 15:57
+2
Straszna tragedia!!! Dla mnie jest oczywiste, że wypuszczanie osaczonego w więzieniu zabójcę, na przepustki jest co najmniej dziwne. I tu nasz wymiar sprawiedliwości!!! Ktoś zarzucił tej nieszczęsnej kobiecie naiwność. Tak, była naiwna, bo chciała kochać i być kochana, a to "bydlę" wykorzystało to. Ci, co siedzą w więzieniu wiedzą, jakich słów użyć, aby kobieta dała się złapać. Ale... jak czytałam, kiedy ktoś mówi "nigdy Cię nie skrzywdzę" lub w tym przypadku "nic, państwa córce się nie stanie" to jest sygnał, że ten człowiek może skrzywdzić.
Straszna tragedia!!! Dla mnie jest oczywiste, że wypuszczanie osaczonego w więzieniu zabójcę, na przepustki jest co najmniej dziwne. I tu nasz wymiar sprawiedliwości!!! Ktoś zarzucił tej nieszczęsnej kobiecie naiwność. Tak, była naiwna, bo chciała kochać i być kochana, a to "bydlę" wykorzystało to. Ci, co siedzą w więzieniu wiedzą, jakich słów użyć, aby kobieta dała się złapać. Ale... jak czytałam, kiedy ktoś mówi "nigdy Cię nie skrzywdzę" lub w tym przypadku "nic, państwa córce się nie stanie" to jest sygnał, ż... rozwiń
Avatar
Marecki / 4 listopada 2018 o 20:09
+1
Jak można skrzywdzić dziecko ,DZIECKO bydlaku aż się zagotowałem jak obejrzałem program państwo w państwie ten zwierz wychodzi na wolność służba więzienna miejcie na sumieniu tą biedną matkę i dziecko jakim skur....elem trzeba być aby popełnić taką zbrodnię BĘDZIESZ CWELUCHU ZA TO UKARANY ! ! Chłopaki charakterne pedofilu zajmą się tobą napewno ! Po mydło się nie schylisz bo będziesz miał pojechane w dupsko na pewno ty kur.....
Avatar
Marecki / 4 listopada 2018 o 20:09
+1
Jak można skrzywdzić dziecko ,DZIECKO bydlaku aż się zagotowałem jak obejrzałem program państwo w państwie ten zwierz wychodzi na wolność służba więzienna miejcie na sumieniu tą biedną matkę i dziecko jakim skur....elem trzeba być aby popełnić taką zbrodnię BĘDZIESZ CWELUCHU ZA TO UKARANY ! ! Chłopaki charakterne pedofilu zajmą się tobą napewno ! Po mydło się nie schylisz bo będziesz miał pojechane w dupsko na pewno ty kur.....
Avatar
Marecki / 4 listopada 2018 o 19:56
+1
Ty cwelu yebany obyś był cwelony do końca dożywocia za tak straszną zbrodnię łep za łeb najgorszy cweluchu puto yebana s***elu!
Avatar
Marecki / 4 listopada 2018 o 19:53
+1
Takie mamy państwo i sądy w 2018 roku
Avatar
Gość / 26 września 2018 o 15:57
+2
Straszna tragedia!!! Dla mnie jest oczywiste, że wypuszczanie osaczonego w więzieniu zabójcę, na przepustki jest co najmniej dziwne. I tu nasz wymiar sprawiedliwości!!! Ktoś zarzucił tej nieszczęsnej kobiecie naiwność. Tak, była naiwna, bo chciała kochać i być kochana, a to "bydlę" wykorzystało to. Ci, co siedzą w więzieniu wiedzą, jakich słów użyć, aby kobieta dała się złapać. Ale... jak czytałam, kiedy ktoś mówi "nigdy Cię nie skrzywdzę" lub w tym przypadku "nic, państwa córce się nie stanie" to jest sygnał, że ten człowiek może skrzywdzić.
Straszna tragedia!!! Dla mnie jest oczywiste, że wypuszczanie osaczonego w więzieniu zabójcę, na przepustki jest co najmniej dziwne. I tu nasz wymiar sprawiedliwości!!! Ktoś zarzucił tej nieszczęsnej kobiecie naiwność. Tak, była naiwna, bo chciała kochać i być kochana, a to "bydlę" wykorzystało to. Ci, co siedzą w więzieniu wiedzą, jakich słów użyć, aby kobieta dała się złapać. Ale... jak czytałam, kiedy ktoś mówi "nigdy Cię nie skrzywdzę" lub w tym przypadku "nic, państwa córce się nie stanie" to jest sygnał, ż... rozwiń
Avatar
tttt / 26 września 2018 o 13:21
+1
jaka zenada ty z***y cwelu?? nawet jak wiedziala ze jest to cewl morderca to co???? pytam sie ***?? ma prawo zabijac dziecko?? matke?? bo byl w  wiezieniu!!!! 
Avatar
Gość / 26 września 2018 o 12:31
+1
Jezli romanoswala z bandziorem z wiezienia to musiala zdawac sobie sprawe z potencjalnego zagrozenia, widze, ze tutaj pelno przyglupow, ktorzy bronia glupoty tej kobiety. Zenada.
Avatar
Gość / 26 września 2018 o 12:28
0
"Zakochac sie w mordercy moze tylko glupia i zboczona baba; ta zaplacila za to najwyzsza cene, szkoda tylko, ze dziecko pociagnela przez swoja glupote i chore fantazje za soba... " Nie wiedziała ponoć, za to ty jesteś zwykłym gó---m pisząc w ten sposób o kobiecie, której nie znałeś i wiesz tyle co wyczytasz a i to z trudem ci przychodzi, boś nie doczytał, że nie wiedziała że to morderca. Co tu wymagać od kogoś kto czytać ze zrozumieniem nie potrafi. siano masz między uszami a nasiąknięte gnojówką żeby się łeb na wietrze nie chwiał..
Avatar
Gość / 26 września 2018 o 12:25
+1
"Co posiejesz to zbierzesz, ta kobieta wiedziala, ze ten facet jest mordercą a mimo to bręła w tą znajomość. Sama sobie winna. " No podomno nie wiedziała za co siedzi. Uważam podobnie jak Ty, że jednak mało było w niej roztropności, niemniej mogła nie mieć poczucia, iż jest to potwór, bo miał ciągle przepustki, a zwyrodnialców przecież się nie wypuszcza, a już na pewno nie tak często (przynajmniej sam tak myślałem). Nawet gdyby wiedziała, to oczywiście rolą wymiaru sprawiedliwości jest chronić wszystkich, nawet tych co postępują głupio.
Avatar
sdw / 26 września 2018 o 12:12
+5
Tak... Robi się PO-PISówkę z tego biednego chłopka Komendy co był niewinnie skazany i pisie łby ujadają, że to przez PO niewinny siedział, mimo, że to było za kadencji Kaczyńskiego jako ministra sprawiedliwości, który jak dobrze poszukacie w necie informacji z tego okresu, jawnie wywierał presję na prokuratorów co by go jak najszybciej skazać. Teraz za wspaniałych czasów dobrej zmiany cudownie uznany za niewinnego Komenda wychodzi na wolność co obóz ŚP Lecha Kaczyńskiego przypisuje sobie jako zasługę niebywałą. A tu takie kwiatki, tak się dzieje za wspaniałości rządów dobrej zmiany, że morderca degenerat morduje na przepustce kobietę z maleńkim dzieckiem, bo ma co parę dni przepustkę z zakładu karnego. Cóż, nie uważam, że do wszystkiego można przypisać winę obozu rządzącego, ale tak samo jest z zasługami. Nie ma w PISie żadnej zasługi w sprawie Komendy. Wszędzie są ludzie a ci się mylą a czasem i specjalnie robią nie tak jak trzeba i nie ma tak, że nad wszystkim władza może mieć kontrolę. Stało się, ale z obsady zakładu karnego, w którym to bydle odsiadywało wyrok powinny zostać co najwyżej sprzątaczki, a dyrektor powinien mieć zarzut współudziału w zbrodni z uwagi na zaniedbania jakich się dopuścił być może nawet celowo. A druga kwestia to ten cały ślub, znajomość z facebooka itd... Na litość boską. Głupota, naiwność i brak myślenia przyszłościowego tej kobiety mocno się przyczyniły do tego co się stało. Już same słowa zamordowanej, które są tu przytoczone :"Dał mi do wiwatu, powyrzucał wszystko z szuflad. Przyjedziesz do domu, to będziesz miała sprzątanie" świadczą o tym jaki to był pokrój człowieka. Mimo wszystko żal i smutek. Współczuję rodzinie. A tą gnidę jak najszybciej spalić żywcem w spopielarni, bo szkoda nawet tego powietrza, którym zwyrodnialec oddycha
Tak... Robi się PO-PISówkę z tego biednego chłopka Komendy co był niewinnie skazany i pisie łby ujadają, że to przez PO niewinny siedział, mimo, że to było za kadencji Kaczyńskiego jako ministra sprawiedliwości, który jak dobrze poszukacie w necie informacji z tego okresu, jawnie wywierał presję na prokuratorów co by go jak najszybciej skazać. Teraz za wspaniałych czasów dobrej zmiany cudownie uznany za niewinnego Komenda wychodzi na wolność co obóz ŚP Lecha Kaczyńskiego przypisuje sobie jako zasługę niebywałą. A tu takie kwiatki, tak się dz... rozwiń
Avatar
hubert / 26 września 2018 o 11:11
+1
To morderca z krwi i kości.Dożywotka,a nie 15 lat.