Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Łęczna

3 sierpnia 2024 r.
7:15

Za mało zieleni na łęczyńskim rynku. Apelują o zmiany na "wyspie ciepła"

Autor: Zdjęcie autora rs
0 0 A A
Po lewej stary Rynek II przed rewitalizacją, po prawej jego nowa wersja. Część mieszkańców Łęcznej krytykuje zmiany, które doprowadziły do usunięcia drzew
Po lewej stary Rynek II przed rewitalizacją, po prawej jego nowa wersja. Część mieszkańców Łęcznej krytykuje zmiany, które doprowadziły do usunięcia drzew (fot. geoportal/google)

Przeprowadzona trzy lata temu "rewitalizacja" Rynku II w Łęcznej, zgodnie z wolą konserwatora zabytków, zakończyła się wycięciem 64 drzew. Dzisiaj łęcznianie apelują do lokalnych władz o przywrócenie zieleni dającej cień.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Rynki polskich miast i miasteczek zwłaszcza w latach dwutysięcznych były masowo "rewitalizowane" w niewłaściwy sposób. Zieleni z centrów wielu miejscowości pozbywano się z wyjątkowym zacięciem, tworząc przestronne, ale często puste place z nowymi ławkami, na których w gorące dni nikt nie chciał korzystać. Kraj ogarnęła tak zwana betonoza, z której samorządowcy pod naciskiem społecznej krytyki zaczęli wycofywać się dopiero w ostatnich latach.

W Łęcznej nowymi, zielonymi trendami nikt się jednak nie przejmował. Lokalne władze uznały, że projekt z roku 2014, który zakłada wycięcie z Rynku II ponad 60 drzew, to właściwy kierunek. Właśnie tak, bez zieleni, łęczyński rynek miał wyglądać w dawnych czasach, a zdaniem ówczesnej konserwator zabytków, Haliny Landeckiej, w rewitalizacji chodzi właśnie o przywracanie przestrzeni do stanu oryginalnego (tylko bez błota i furmanek). Urzędnicy koncepcję przyjętą przez konserwatora poparli, w ruch poszły piły łańcuchowe, a dzieło dokończyli brukarze.

Wyczyszczony z wszelkiego cienia rynek, nie wszystkim łęcznianiom przypadł do gustu. Niezadowoleni ze stworzenia miejskiej patelni mieszkańcy do burmistrza Leszka Włodarskiego i rady miejskiej w lipcu tego roku wystosowali petycję.

- Rynek II do 2021 roku był aleją otoczoną drzewami i miejscemi odpoczynku dla mieszkańców. Obecnie, gdy trwa południe i popołudnie, w sezonie letnim i nie tylko, plac nagrzewa się i jest miejscem nienadającym się do spędzania na nim wolnego czasu. Sami mieszkańcy nazywają to miejsce "wyspą ciepła" - argumentują autorzy petycji. - Ogromny, nieatrakcyjny, pozbawiony zieleni obszar, uniemożliwia mieszkańcom korzystanie z niego w pełni - dodają.

Łęcznianie zwracają uwagę również na zalety drzew w miastach, które absorbują dwutlenek węgla i regulują temperaturę, poprawiając jednocześnie jakość powietrza.

- Działając w trosce o nasze otoczenie i przyszłe pokolenia apeluję o podjęcie działań mających na celu przekształcenie przestrzeni Rynku II w Łęcznej w uroczy, funkcjonalny zakątek - proponują.

Czy władze Łęcznej posłuchają tego głosu? Odpowiedź na tę petycję powinna zostać udzielona w ciągu najbliższych tygodni. Przypominamy, że rewitalizacja była poważną inwestycją, na którą miasto wydało kilka milionów złotych pozykując przy tym unijne i rządowe wsparcie finansowe. W jej ramach powstał nie tylko nowy plac, ale wyremontowano również ulice w centrum, wybudowano kładkę, rozbudowano podziemne sieci itp.

Pod koniec 2022 roku wykonano zaplanowane nasadzenia drzew, w tym klonów i jesionów. Końcówka prac w zimowej scenerii przez chwilę znalazła się na ustach internautów z całego kraju po tym jak w sieci pojawiło się nagranie pracownika z palnikiem gazowym, którym ten rozpuszczał śnieg w celu wykonania zaplanowanych przez miasto zadań.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Oskarżony nie był obecny na ogłoszeniu wyroku

Potrącił policjanta i uciekał przez całe miasto. Dzisiaj kibol usłyszał wyrok

Jechał samochodem, biegł i przepłynął rzekę. Wszystko po to, aby uciec przed wymiarem sprawiedliwości. W tle sprawy porachunki kibiców Motoru Lublin.

Po porażce z Ostrovią Ostrów Wielkopolski i Górnikiem Zabrze puławscy liczą, że ich drużyna w końcu wywalczy komplet punktów

Azoty Puławy kontra Gwardia Opole. Chcą w końcu wygrać u siebie

Rywalem Azotów Puławy będzie COROTOP Gwardia Opole. Środowe spotkanie w hali przy ul. Lubelskiej rozpocznie się o godzinie 18. Będzie to mecz drugiej kolejki rundy rewanżowej.

Trzy starsze panie zginęły w wypadku. Ruszył proces kierowców

Trzy starsze panie zginęły w wypadku. Ruszył proces kierowców

Koleżanki Wanda, Janina i Teresa z Poniatowej zginęły w sierpniu ubiegłego roku w wypadku samochodowym w Chodlu. W opolskim sądzie ruszył proces dwóch oskarżonych kierowców.

Policja w okresie przedświątecznym. Więcej patroli i walka z wakatami?
film

Policja w okresie przedświątecznym. Więcej patroli i walka z wakatami?

Okres przedświąteczny to czas wzmożonej pracy dla policji. Większy ruch na drogach, tłumy w galeriach handlowych i ryzyko kradzieży to wyzwania, z którymi mierzą się funkcjonariusze. Rzecznik Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie opowiada o planach na najbliższe tygodnie.

Radosław Muszyński prowadził Lewart od 27 września do 10 grudnia

Lewart Lubartów znowu zmienia trenera

Niespodziewane wieści z Lubartowa. Tamtejszy Lewart zdecydował się na kolejną zmianę trenera. Sezon na ławce rozpoczynał Grzegorz Białek, który wywalczył z drużyną awans do III ligi. Rundę kończył za to Radosław Muszyński. We wtorek działacze ekipy beniaminka poinformowali jednak, że zdecydowali się podziękować szkoleniowcowi.

Lublin w klimacie Bożego Narodzenia
ZDJĘCIA
galeria

Lublin w klimacie Bożego Narodzenia

Gdy dzień staje się coraz krótszy i chłodniejszy, Lublin ubiera się w iluminację, tworząc wyjątkowy klimat w całym mieście. Od Bramy Krakowskiej po Centrum Spotkania Kultur – każdy zakątek emanuje magią Bożego Narodzenia.

Sergi Samper na razie ma kontrakt z Motorem do końca sezonu 24/25

Sergi Samper na dłużej w Motorze Lublin? „Dobrze się tutaj czuję”

Ten transfer był hitem letniego okienka transferowego w PKO BP Ekstraklasie. Do Motoru Lublin dołączył Sergi Samper, były zawodnik FC Barcelony i kolega klubowy Leo Messiego, który w karierze cieszył się z: mistrzostwa Hiszpanii, Superpucharu Hiszpanii, tytułu Klubowych Mistrzów Świata, a wygrywał też Ligę Mistrzów. Jego umowa obowiązuje do końca sezonu 24/25. A czy jest szansa, że zostanie w drużynie na dłużej?

ME w pływaniu: Medal i finał, czyli świetny dzień Kacpra Stokowskiego z AZS UMCS Lublin

ME w pływaniu: Medal i finał, czyli świetny dzień Kacpra Stokowskiego z AZS UMCS Lublin

To się nazywa udane otwarcie zawodów. Pierwszego dnia mistrzostw Europy na krótkim basenie, które wystartowały w Budapeszcie mnóstwo powodów do radości miał Kacper Stokowski. Pływak AZS UMCS Lublin najpierw awansował do finału na 100 metrów stylem grzbietowym. Niedługo później wraz ze sztafetą 4x100 metrów stylem dowolnym wywalczył brązowy medal.

Terapia z Dr Misio
koncert
20 grudnia 2024, 18:00

Terapia z Dr Misio

Dr Misio, to rock’n’rollowa ekipa grająca ostrego rocka pod wodzą niesamowitego Arka Jakubika – jednego z najbardziej rozpoznawalnych polskich aktorów oraz scenarzysty, znanego m.in. z ról w filmach Wojtka Smarzowskiego („Wesele”, „Dom zły”, „Drogówka”, „Wołyń”, „Kler”). Już 20 grudnia (piątek) w lubelskiej Fabryce Kultury Zgrzyt Dr Misio pokaże Wam co to znaczy rock’n’roll.

Kluby Płomyków: nowe świetlice dla podopiecznych lubelskiego szpitala dziecięcego
DLA PACJENTÓW
galeria

Kluby Płomyków: nowe świetlice dla podopiecznych lubelskiego szpitala dziecięcego

Dziś (10 grudnia) na Oddziale Ortopedycznym Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Lublinie otwarto dwie wyjątkowe świetlice: „salę morską” i „salę leśną”. To miejsca, w których mali pacjenci mogą bawić się i integrować z rówieśnikami, znajdując emocjonalne wsparcie w procesie leczenia.

Całoroczne domki mobilne - nowy trend jako alternatywa dla mieszkania w bloku

Całoroczne domki mobilne - nowy trend jako alternatywa dla mieszkania w bloku

W ostatnich latach obserwujemy fascynujący trend w branży mieszkaniowej - rosnącą popularność całorocznych domków mobilnych. Te innowacyjne konstrukcje łączą w sobie zalety tradycyjnego domu z elastycznością i swobodą, jakiej nie zapewni żadne mieszkanie w bloku. Czym właściwie są całoroczne domki mobilne? To kompaktowe, przenośne jednostki mieszkalne, zaprojektowane z myślą o komfortowym użytkowaniu przez cały rok, niezależnie od warunków pogodowych. Doskonałym przykładem są domki mobilne od firmy Mobildom, które łączą w sobie skandynawską jakość wykonania z polską myślą techniczną

Pamiątki z prywatnego archiwum Krzysztofa Cugowskiego
DO ZOBACZENIA
19 grudnia 2024, 18:00

Pamiątki z prywatnego archiwum Krzysztofa Cugowskiego

19 grudnia o godz. 18 w Klubie Muzycznym CSK odbędzie się spotkanie z Krzysztofem Cugowskim. Pretekstem do spotkania będzie otwarcie ekspozycji pamiątek z prywatnego archiwum artysty.

Świąteczne upominki dla samotnych. Ostatnie dni zbiórki
WSPARCIE

Świąteczne upominki dla samotnych. Ostatnie dni zbiórki

W Puławach mieszka ponad setka starszych, ubogich i samotnych osób, dla których święta nie są najszczęśliwszym okresem w roku. Żeby dać im chociaż niewielki powód do uśmiechu, zainicjowana została zbiórka świątecznych podarunków. Akcja trwa do końca tygodnia.

Waterjet vs. inne metody cięcia – kiedy warto wybrać wycinarkę wodną?

Waterjet vs. inne metody cięcia – kiedy warto wybrać wycinarkę wodną?

Cięcie wodą, znane jako technologia waterjet, to jedna z najbardziej uniwersalnych i zaawansowanych metod obróbki materiałów. Zastosowanie tej technologii pozwala osiągnąć wysoką precyzję i czystość krawędzi przy jednoczesnym minimalizowaniu strat materiału. Jednak wybór waterjeta wymaga zrozumienia jego zalet w kontekście alternatywnych metod, takich jak cięcie laserowe, plazmowe czy mechaniczne.

Lex deweloper umożliwi budowę osiedla na ul. Wojciechowskiej? W planach ponad 600 mieszkań
LUBLIN

Lex deweloper umożliwi budowę osiedla na ul. Wojciechowskiej? W planach ponad 600 mieszkań

Właściciel działki przy ul. Wojciechowskiej 42b w Lublinie planuje budowę ośmiu bloków mieszkalnych, w których miałoby powstać ponad 600 mieszkań. To wymaga jednak zgody miejskich radnych na wykorzystanie przepisów tzw. „lex deweloper”.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium