Quantcast

Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

22 grudnia 2018 r.
15:16

Kradzież pieniędzy u Św. Brata Alberta. "Zaufaliśmy jej. Jak się okazało na wyrost"

0 16 A A
Adam Janasz, wiceprezes Bractwa Miłosierdzia im. Brata Alberta w Lublinie. W miniony czwartek Bractwo przygotowało wieczerzę wigilijną dla swoich podopiecznych. W organizacji Wigilii pomagali uczniowie lubelskich szkół m.in. z Zespołu Szkół Ekonomicznych im. A. i J. Vetterów.
Adam Janasz, wiceprezes Bractwa Miłosierdzia im. Brata Alberta w Lublinie. W miniony czwartek Bractwo przygotowało wieczerzę wigilijną dla swoich podopiecznych. W organizacji Wigilii pomagali uczniowie lubelskich szkół m.in. z Zespołu Szkół Ekonomicznych im. A. i J. Vetterów. (fot. Maciej Kaczanowski)

Rozmowa z Adamem Janaszem, wiceprezesem Bractwa Miłosierdzia im. Brata Alberta w Lublinie

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

• Na początku grudnia prezes Bractwa i dwie pracownice usłyszały prokuratorskie zarzuty. Odpowiedzą za przywłaszczenie blisko ćwierć miliona złotych. To chyba nie będą wesołe święta?

– Złe informacje dotarły do nas już pod koniec listopada, gdy przygotowania do Wigilii już były rozpoczęte. To, co się stało, to dla nas jedna wielka niewiadoma. Śledczy prowadzą swoje działania, a my realizujemy to co zaplanowaliśmy przy ogromnej pomocy młodzieży z lubelskich szkół. Pomagają nam nauczyciele i uczniowie z III LO im. Unii Lubelskiej i Zespołu Szkół Ekonomicznych im. A. i J. Vetterów, zarówno przy Wigilii, piątkowych Mikołajkach w kinie Bajka czy sobotniej Wigili dla mężczyzn przebywających w ośrodku przy ul. Dolnej Panny Marii. Chcemy aby cały nasz wysiłek nie poszedł na marne i Bractwo powstało „z popiołów”.

• W jakich okolicznościach dowiedział się pan, że z konta Bractwa znikają pieniądze i to już od dłuższego czasu?

– Jak każdego dnia byłem w Bystrzejowicach w Ośrodku Aktywizacji Społecznej i Zawodowej. Zadzwoniła do mnie pani skarbnik z płaczem i prosiła, żebym przyjechał najszybciej, jak tylko mogę. Tak też zrobiłem. Przyjechałem do naszej siedziby na ul. Zieloną. Na miejscu pani skarbnik powiedziała mi, że zostaliśmy okradzeni.

• Czy powiedziała, przez kogo?

– Tak. Powiedziała, że chodzi o panią prezes.

• Dlaczego pani prezes to zrobiła? Przecież to nie jest osoba zewnątrz, pracowała tutaj?

– Tak. W Bractwie pracowała od 7 lat. Mieliśmy dobre relacje. Zaufaliśmy jej. Jak się okazało na wyrost. Dlaczego to zrobiła? Nie umiem na to pytanie odpowiedzieć.

• Mówi się o jakiś bardzo dużych problemach finansowych pani prezes?

– Nic na ten temat nie wiem. Natomiast sytuacja finansowa Bractwa była stabilna. Wszystkie nasze działania przebiegały zgodnie z planem.

• To co się stało bardzo nadszarpnęło wasz wizerunek?

– Podcięło to autorytet Bractwa. Osoba, która to zrobiła krzywdę nie tylko naszemu stowarzyszeniu, ale też i swojej rodzinie. Pani prezes ma kilkuletnie dziecko. Zrobiła krzywdę też tym wszystkim osobom, które do nas przychodzą. Podtrzymujemy ich na duchu, że dopóki będziemy mogli to tej pomoc będziemy im dalej udzielać. Będziemy wydawać gorące posiłki.

• Jest spory brak w kasie – 250 tys. zł. Przetrwacie?

– Mam taką nadzieję. Za każdym razem apeluję w mediach do naszych darczyńców i sponsorów o nieoczernianie nas. Trzy osoby, które w tym uczestniczyły to nie jest całe Bractwo. Bractwo to nasi podopieczni, to m.in. te 350 osób dla których przygotowaliśmy wigilijną wieczerzę, którzy na co dzień korzystają z gorących posiłków. Nie chcielibyśmy, aby w którymś momencie dowiedzieli się, że nie mają co zjeść. Dlatego bardzo proszę o wsparcie i pomoc. My już teraz ten wdowi grosz będziemy oglądać z każdej strony. Dołożymy wszelkich starań, aby taka sytuacja nie miała nigdy miejsca. To krzywdzi rzeszę ludzi – podopiecznych, wolontariuszy, darczyńców.

• Czego życzyć Państwu na Nowy Rok?
– Siły, wiary i nadziei na to, że te nasze działania dalej będą realizowane. Że Bractwo było, jest i będzie. 

Skomentuj i udostępnij na Facebooku

Komentarze 16

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
anka / 22 grudnia 2018 r. o 17:56
Ks. Jan Mazur w grobie się przekręca. Pani pracowała przez 7 lat i zapewne nie było wobec niej zarzutów, ale czy nikt nie przeprowadzał rocznych kontroli stanu finansów? Czego jak czego, ale pieniędzy bez kontroli nie wolno nigdy powierzać jednej osobie.
Avatar
Gość / 22 grudnia 2018 r. o 22:37
Ciekawe czy zwróci co ukradła.... Dziwnie muszą się czuć darczyńcy, którzy chcieli pomóc a teraz dowiedzieli się, że zasponsorowali złodziejkę....
Avatar
Gość / 22 grudnia 2018 r. o 16:26
Dziwne to trochę, że wiceprezes nie miał żadnej wiedzy co się dzieje w finansach. Chyba ta kreatura nie wzięła ponad 200 tysięcy ot tak zwyczajnie i jednorazowo? Decydował się pan na funkcję wiceprezesa dla prestiżu? Przecież to odpowiedzialność!
Avatar
Ania / 22 grudnia 2018 r. o 21:03
Oni muszą tam obracać grubymi milionami złotych skoro można z tej „firmy” niezauwazenie wyprowadzić 250 tys i nikt nic nie wie. Zero kontroli, vice prezes nic nie słyszał, nic nie widział, nic nie wie i nic nie może. Chyba ze to taka dojna krowa gdzie biedni są potrzebni by inni mogli robić biznes na „dobroczynności” i darczyńcach naiwniakach. Z miliona datków na dobroczynność trafia pewnie ułamek. Wszystko teraz to biznes. Takie czasu
Avatar
Ja_sama / 22 grudnia 2018 r. o 22:06
A pani skarbnik była tak zapłakana, że zapomniała powiedziec, że tez cos uszczknela 
Avatar
Gość / 22 grudnia 2018 r. o 17:37
Wiceprezes - ja tu nie pracuję, ja tu tylko sprzątam.
Avatar
Gość / 22 grudnia 2018 r. o 15:41
Budować na ludzkim zaufaniu to jak zamek na piasku "ojciec chrzestny" .
Avatar
foka / 22 grudnia 2018 r. o 23:31
Każde stowarzyszenie ma uchwalony statut, który zatwierdza sąd rejestrowy. Wydaje mi się, że wypłata/przelew środków z konta odbywa się za kontrasygnatą skarbnika, 250 tys raczej nie znika ot tak sobie. Zresztą przy sprawozdaniu rocznym i tak wszystko by wyszło na jaw. W każdym stowarzyszeniu jest też organ nadzorczy w postaci komisji rewizyjnej. Zuchwałość i głupota wręcz nieprawdopodobienna.
Avatar
emeryt wolontariusz... / 22 grudnia 2018 r. o 23:35
..... te komentarze (w większości) są produktem zgorzknienia i zawiści, że ludzie chcą pomagać tym, których los doświadczył w sposób okrutny! Złodziejka nie może uniknąć kary, ponieważ dokonała czynu bardziej haniebnego od chosztaplera kiwającego banki! Ona ukradła chleb i zupę niezbędną do przetrwania licznej rzeszy naszych rodaków ...
Avatar
Gość / 23 grudnia 2018 r. o 15:47
Skoro wiadomo kto to zrobił to nie można tych pieniędzy odebrać ? Przecież ci złodzieje to nie pies któremu z gardła coś trzeba wydrzeć. Gdzieś te pieniądze trafiły a skoro pochodziły z przestępstwa to powinno się je odzyskać nawet gdyby złodzieje mieli zostać bez przysłowiowych majtek. Były miejsca gdzie za złodziejstwo obcinano ręce.
Avatar
zorientowany / 31 stycznia 2019 r. o 17:42
nie ma co ściemniać, dobrze pan wiedział co się dzieje.. ;) to okazja i otoczenie czyni złodzieja... a swój zawsze do swego .. i po swoje... czyli generalnie wstydu pan nie masz!
Avatar
Gość / 23 grudnia 2018 r. o 15:47
Skoro wiadomo kto to zrobił to nie można tych pieniędzy odebrać ? Przecież ci złodzieje to nie pies któremu z gardła coś trzeba wydrzeć. Gdzieś te pieniądze trafiły a skoro pochodziły z przestępstwa to powinno się je odzyskać nawet gdyby złodzieje mieli zostać bez przysłowiowych majtek. Były miejsca gdzie za złodziejstwo obcinano ręce.
Avatar
Gość / 23 grudnia 2018 r. o 11:39
A kiedy ta wylegarnia meneli zostanie orzeniesiona ze ścisłego centrum ???!!!!! Wstyd przed turystami że takie lapserdaki po centrum sie walesaja zaszczane, kasę wyciągają od każdego.... wstyd
Avatar
CELINA / 23 grudnia 2018 r. o 10:19
wszystkie stowarzyszenia i fundację, domy pomocy hospicja  powołane i prowadzone przez księzy, katolików powinnyni byc  z kontrolowane przez urządy skarbowe maja  duze wpływy  z 1%. nie dawno było głosno o Stowarzyszeniu Wiosna teraz Bractwo Alberta co roku zbierali na popsute piec a bezdomny nie ogrzeje, zamarznie. Prawda jest to że tacy ludzie w stowarzyszeniach, fundacjach katolickich zarabiajakrocie a podopiecznym dają  grosze.
 FAKTYCZNIE Z 1% SĄ BARDZO DUŻE WPLYWY I PANSTWO DAJE NA   FUNDACJE KATOLICKIE NP OJCA RYDZYKA A BEZDOMNY JAK NIE MIAŁ NIC TAK NIE MIAL
 FAKTYCZNIE Z 1% SĄ BARDZO DUŻE WPLYWY I PANSTWO DAJE NA   FUNDACJE KATOLICKIE NP OJCA RYDZYKA A BEZDOMNY JAK NIE MIAŁ NIC TAK NIE MIAL rozwiń
Avatar
polak / 23 grudnia 2018 r. o 08:12
wszystkie stowarzyszenia i fundację, domy pomocy hospicja  powołane i prowadzone przez księzy, katolików powinnyni byc  z kontrolowane przez urządy skarbowe maja  duze wpływy  z 1%. nie dawno było głosno o Stowarzyszeniu Wiosna teraz Bractwo Alberta co roku zbierali na popsute piec a bezdomny nie ogrzeje, zamarznie. Prawda jest to że tacy ludzie w stowarzyszeniach, fundacjach katolickich zarabiajakrocie a podopiecznym dają  grosze. 
Avatar
emeryt wolontariusz... / 22 grudnia 2018 r. o 23:35
..... te komentarze (w większości) są produktem zgorzknienia i zawiści, że ludzie chcą pomagać tym, których los doświadczył w sposób okrutny! Złodziejka nie może uniknąć kary, ponieważ dokonała czynu bardziej haniebnego od chosztaplera kiwającego banki! Ona ukradła chleb i zupę niezbędną do przetrwania licznej rzeszy naszych rodaków ...
Avatar
foka / 22 grudnia 2018 r. o 23:31
Każde stowarzyszenie ma uchwalony statut, który zatwierdza sąd rejestrowy. Wydaje mi się, że wypłata/przelew środków z konta odbywa się za kontrasygnatą skarbnika, 250 tys raczej nie znika ot tak sobie. Zresztą przy sprawozdaniu rocznym i tak wszystko by wyszło na jaw. W każdym stowarzyszeniu jest też organ nadzorczy w postaci komisji rewizyjnej. Zuchwałość i głupota wręcz nieprawdopodobienna.
Avatar
Gość / 22 grudnia 2018 r. o 22:37
Ciekawe czy zwróci co ukradła.... Dziwnie muszą się czuć darczyńcy, którzy chcieli pomóc a teraz dowiedzieli się, że zasponsorowali złodziejkę....
Avatar
Ja_sama / 22 grudnia 2018 r. o 22:06
A pani skarbnik była tak zapłakana, że zapomniała powiedziec, że tez cos uszczknela 
Avatar
Piarowiec / 22 grudnia 2018 r. o 21:18
A teraz za grubą kasę wynajmują pewnie agencje PR żeby rozwiazac kryzys medialny bo im się sponsorzy wycofują nie chcąc przykładać ręki do złodziejstwa.
Zobacz wszystkie komentarze 16

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Złoto dla Lublina. Motor żużlowym mistrzem Polski!

Złoto dla Lublina. Motor żużlowym mistrzem Polski!

Jak się okazuje 12 punktów to jednak nie jest strata nie do odrobienia. W niedzielny wieczór obejrzeliśmy kapitalne widowisko przy Al. Zygmuntowskich. W rewanżowym meczu finałowym PGE Ekstraligi Motor Lublin pokonał Moje Bermudy Stal Gorzów 53:37 i pierwszy raz w historii został mistrzem Polski!

Illusion - koncert na 30-lecie! W Lublinie
1 października 2022, 19:00

Illusion - koncert na 30-lecie! W Lublinie

Rockowa kapela Illusion świętuje w tym roku swoje 30-lecie. Z tej okazji już 1 października o godz. 19 wystąpi w lubelskiej Fabryce Kultury Zgrzyt (al. Piłsudskiego 13).

IV Dni Muzyki Ludomira Michała Rogowskiego
3 października 2022, 18:00

IV Dni Muzyki Ludomira Michała Rogowskiego

Stowarzyszenie Polskich Artystów Muzyków zaprasza na wyjątkowy koncert kameralny z cyklu IV Dni Muzyki Ludomira Michała Rogowskiego. Wydarzenie włącza odbędzie się już 3 października o godz. 18 w Trybunale Koronnym.

Tur Milejów – Sokół Konopnica 4:0, gol Kamila Oziemczuka i reszta wyników lubelskiej okręgówki

Tur Milejów – Sokół Konopnica 4:0, gol Kamila Oziemczuka i reszta wyników lubelskiej okręgówki

Tur Milejów rozgromił Sokół Konopnica. Jedną z bramek w tym spotkaniu zdobył Kamil Oziemczuk.

Cisowianka Drzewce – Unia Bełżyce 2:1. Spotkanie dwóch różnych światów

Cisowianka Drzewce – Unia Bełżyce 2:1. Spotkanie dwóch różnych światów

KS Cisowianka Drzewce dość niespodziewanie miał sporo problemów w starciu z Unią Bełżyce. Lider ostatecznie wygrał 2:1, ale o triumf drżał do ostatnich minut.

Grzegorz Tardwid Trio w cyklu Jazz na Peryferiach
30 września 2022, 20:00

Grzegorz Tardwid Trio w cyklu Jazz na Peryferiach

Dzielnicowy Dom Kultury Węglin (ul. Judyma 2a) zaprasza na koncert z cyklu Jazz na Peryferiach. W piątek, 30 września o godz. 20 na scenie instytucji wystąpi zespół Grzegorz Tarwid Trio.

Lubelski marszałek traci nerwy. „Ja tego pana nie znam, ja tylko podpisałem”

Lubelski marszałek traci nerwy. „Ja tego pana nie znam, ja tylko podpisałem”

Marszałek województwa Jarosław Stawiarski (PiS) przyznał, że nie zna szefa amerykańskiej fundacji, która w powiecie kraśnickim obiecuje zainwestować 5 mld zł. – Firmowali to burmistrz i wójt z Kraśnika, a podpisanie listu to wydarzenie symboliczne – przekonuje.

Motor Lublin - Moje Bermudy Stal Gorzów 53:37 [na żywo] MOTOR LUBLIN MISTRZEM POLSKI!
galeria

Motor Lublin - Moje Bermudy Stal Gorzów 53:37 [na żywo] MOTOR LUBLIN MISTRZEM POLSKI!

Motor Lublin w rewanżowym meczu finałowym PGE Ekstraligi podejmuje u siebie Moje Bermudy Stal Gorzów. Czy lublinianom uda się odrobić 12 punktów straty z pierwszego spotkania i sięgnąć po upragniony tytuł?

Chełm. Będzie kontrola, bo ktoś może oszukiwać na 1 zł

Chełm. Będzie kontrola, bo ktoś może oszukiwać na 1 zł

Urząd Miasta Chełm sprawdzi, czy mieszkańcy nie oszukują, by zaoszczędzić złotówkę miesięcznie. Do końca listopada potrwają kontrole nieruchomości, których właściciele zadeklarowali posiadanie kompostownika i w związku z tym korzystają z częściowego zwolnienia z opłat za wywóz śmieci

Złoty orszak na ulicach Lublina. Chcą powiedzieć o bardzo ważnej sprawie dla dzieci i ich rodziców
zdjęcia
galeria

Złoty orszak na ulicach Lublina. Chcą powiedzieć o bardzo ważnej sprawie dla dzieci i ich rodziców

To dla dobra dzieci – mówią organizatorzy Złotego Września. To duża akcja, której częścią był niedzielny przemarsz przez Lublin.

Pisarz z Lublina i jego "Maszyna losu"
magazyn

Pisarz z Lublina i jego "Maszyna losu"

Z Andrzejem Mathiaszem, autorem „Maszyny losu” rozmawiamy o jego najnowszej książce i o tym, czy czuje się pisarzem.

Spektakl i zajęcia dla rodzin w Warsztatach Kultury
1 października 2022, 11:00

Spektakl i zajęcia dla rodzin w Warsztatach Kultury

1 października w siedzibie Warsztatów Kultury (ul. Grodzka 5a) odbędą się spotkania z opowieściami i muzyką dla dzieci, rodziców i dziadków. W programie spektakl i warsztaty. Start o godz. 11.

Stal Kraśnik – POM Iskra Piotrowice 5:0. Koniec kiepskiej passy

Stal Kraśnik – POM Iskra Piotrowice 5:0. Koniec kiepskiej passy

Dwie kolejne porażki w lidze, a do tego koniec przygody z Pucharem Polski. Stal Kraśnik po świetnym początku sezonu wyraźnie złapała zadyszkę. Po 45 minutach meczu z POM Iskrą Piotrowice nic nie zapowiadało przełamania. Po przerwie drużyna Daniela Szewca spisała się jednak zdecydowanie lepiej i ostatecznie wygrała… 5:0.