Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

22 grudnia 2018 r.
15:16

Kradzież pieniędzy u Św. Brata Alberta. "Zaufaliśmy jej. Jak się okazało na wyrost"

20 16 A A
Adam Janasz, wiceprezes Bractwa Miłosierdzia im. Brata Alberta w Lublinie. W miniony czwartek Bractwo przygotowało wieczerzę wigilijną dla swoich podopiecznych. W organizacji Wigilii pomagali uczniowie lubelskich szkół m.in. z Zespołu Szkół Ekonomicznych im. A. i J. Vetterów.
Adam Janasz, wiceprezes Bractwa Miłosierdzia im. Brata Alberta w Lublinie. W miniony czwartek Bractwo przygotowało wieczerzę wigilijną dla swoich podopiecznych. W organizacji Wigilii pomagali uczniowie lubelskich szkół m.in. z Zespołu Szkół Ekonomicznych im. A. i J. Vetterów. (fot. Maciej Kaczanowski)

Rozmowa z Adamem Janaszem, wiceprezesem Bractwa Miłosierdzia im. Brata Alberta w Lublinie

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

• Na początku grudnia prezes Bractwa i dwie pracownice usłyszały prokuratorskie zarzuty. Odpowiedzą za przywłaszczenie blisko ćwierć miliona złotych. To chyba nie będą wesołe święta?

– Złe informacje dotarły do nas już pod koniec listopada, gdy przygotowania do Wigilii już były rozpoczęte. To, co się stało, to dla nas jedna wielka niewiadoma. Śledczy prowadzą swoje działania, a my realizujemy to co zaplanowaliśmy przy ogromnej pomocy młodzieży z lubelskich szkół. Pomagają nam nauczyciele i uczniowie z III LO im. Unii Lubelskiej i Zespołu Szkół Ekonomicznych im. A. i J. Vetterów, zarówno przy Wigilii, piątkowych Mikołajkach w kinie Bajka czy sobotniej Wigili dla mężczyzn przebywających w ośrodku przy ul. Dolnej Panny Marii. Chcemy aby cały nasz wysiłek nie poszedł na marne i Bractwo powstało „z popiołów”.

• W jakich okolicznościach dowiedział się pan, że z konta Bractwa znikają pieniądze i to już od dłuższego czasu?

– Jak każdego dnia byłem w Bystrzejowicach w Ośrodku Aktywizacji Społecznej i Zawodowej. Zadzwoniła do mnie pani skarbnik z płaczem i prosiła, żebym przyjechał najszybciej, jak tylko mogę. Tak też zrobiłem. Przyjechałem do naszej siedziby na ul. Zieloną. Na miejscu pani skarbnik powiedziała mi, że zostaliśmy okradzeni.

• Czy powiedziała, przez kogo?

– Tak. Powiedziała, że chodzi o panią prezes.

• Dlaczego pani prezes to zrobiła? Przecież to nie jest osoba zewnątrz, pracowała tutaj?

– Tak. W Bractwie pracowała od 7 lat. Mieliśmy dobre relacje. Zaufaliśmy jej. Jak się okazało na wyrost. Dlaczego to zrobiła? Nie umiem na to pytanie odpowiedzieć.

• Mówi się o jakiś bardzo dużych problemach finansowych pani prezes?

– Nic na ten temat nie wiem. Natomiast sytuacja finansowa Bractwa była stabilna. Wszystkie nasze działania przebiegały zgodnie z planem.

• To co się stało bardzo nadszarpnęło wasz wizerunek?

– Podcięło to autorytet Bractwa. Osoba, która to zrobiła krzywdę nie tylko naszemu stowarzyszeniu, ale też i swojej rodzinie. Pani prezes ma kilkuletnie dziecko. Zrobiła krzywdę też tym wszystkim osobom, które do nas przychodzą. Podtrzymujemy ich na duchu, że dopóki będziemy mogli to tej pomoc będziemy im dalej udzielać. Będziemy wydawać gorące posiłki.

• Jest spory brak w kasie – 250 tys. zł. Przetrwacie?

– Mam taką nadzieję. Za każdym razem apeluję w mediach do naszych darczyńców i sponsorów o nieoczernianie nas. Trzy osoby, które w tym uczestniczyły to nie jest całe Bractwo. Bractwo to nasi podopieczni, to m.in. te 350 osób dla których przygotowaliśmy wigilijną wieczerzę, którzy na co dzień korzystają z gorących posiłków. Nie chcielibyśmy, aby w którymś momencie dowiedzieli się, że nie mają co zjeść. Dlatego bardzo proszę o wsparcie i pomoc. My już teraz ten wdowi grosz będziemy oglądać z każdej strony. Dołożymy wszelkich starań, aby taka sytuacja nie miała nigdy miejsca. To krzywdzi rzeszę ludzi – podopiecznych, wolontariuszy, darczyńców.

• Czego życzyć Państwu na Nowy Rok?
– Siły, wiary i nadziei na to, że te nasze działania dalej będą realizowane. Że Bractwo było, jest i będzie. 

Komentarze 16

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
anka / 22 grudnia 2018 o 17:56
+20
Ks. Jan Mazur w grobie się przekręca. Pani pracowała przez 7 lat i zapewne nie było wobec niej zarzutów, ale czy nikt nie przeprowadzał rocznych kontroli stanu finansów? Czego jak czego, ale pieniędzy bez kontroli nie wolno nigdy powierzać jednej osobie.
Avatar
Gość / 22 grudnia 2018 o 22:37
+12
Ciekawe czy zwróci co ukradła.... Dziwnie muszą się czuć darczyńcy, którzy chcieli pomóc a teraz dowiedzieli się, że zasponsorowali złodziejkę....
Avatar
Gość / 22 grudnia 2018 o 16:26
+12
Dziwne to trochę, że wiceprezes nie miał żadnej wiedzy co się dzieje w finansach. Chyba ta kreatura nie wzięła ponad 200 tysięcy ot tak zwyczajnie i jednorazowo? Decydował się pan na funkcję wiceprezesa dla prestiżu? Przecież to odpowiedzialność!
Avatar
Ania / 22 grudnia 2018 o 21:03
+10
Oni muszą tam obracać grubymi milionami złotych skoro można z tej „firmy” niezauwazenie wyprowadzić 250 tys i nikt nic nie wie. Zero kontroli, vice prezes nic nie słyszał, nic nie widział, nic nie wie i nic nie może. Chyba ze to taka dojna krowa gdzie biedni są potrzebni by inni mogli robić biznes na „dobroczynności” i darczyńcach naiwniakach. Z miliona datków na dobroczynność trafia pewnie ułamek. Wszystko teraz to biznes. Takie czasu
Avatar
Gość / 22 grudnia 2018 o 17:37
+10
Wiceprezes - ja tu nie pracuję, ja tu tylko sprzątam.
Avatar
Gość / 22 grudnia 2018 o 15:41
+10
Budować na ludzkim zaufaniu to jak zamek na piasku "ojciec chrzestny" .
Avatar
foka / 22 grudnia 2018 o 23:31
+6
Każde stowarzyszenie ma uchwalony statut, który zatwierdza sąd rejestrowy. Wydaje mi się, że wypłata/przelew środków z konta odbywa się za kontrasygnatą skarbnika, 250 tys raczej nie znika ot tak sobie. Zresztą przy sprawozdaniu rocznym i tak wszystko by wyszło na jaw. W każdym stowarzyszeniu jest też organ nadzorczy w postaci komisji rewizyjnej. Zuchwałość i głupota wręcz nieprawdopodobienna.
Avatar
Ja_sama / 22 grudnia 2018 o 22:06
+6
A pani skarbnik była tak zapłakana, że zapomniała powiedziec, że tez cos uszczknela 
Avatar
CELINA / 23 grudnia 2018 o 10:19
+3
wszystkie stowarzyszenia i fundację, domy pomocy hospicja  powołane i prowadzone przez księzy, katolików powinnyni byc  z kontrolowane przez urządy skarbowe maja  duze wpływy  z 1%. nie dawno było głosno o Stowarzyszeniu Wiosna teraz Bractwo Alberta co roku zbierali na popsute piec a bezdomny nie ogrzeje, zamarznie. Prawda jest to że tacy ludzie w stowarzyszeniach, fundacjach katolickich zarabiajakrocie a podopiecznym dają  grosze.
 FAKTYCZNIE Z 1% SĄ BARDZO DUŻE WPLYWY I PANSTWO DAJE NA   FUNDACJE KATOLICKIE NP OJCA RYDZYKA A BEZDOMNY JAK NIE MIAŁ NIC TAK NIE MIAL
 FAKTYCZNIE Z 1% SĄ BARDZO DUŻE WPLYWY I PANSTWO DAJE NA   FUNDACJE KATOLICKIE NP OJCA RYDZYKA A BEZDOMNY JAK NIE MIAŁ NIC TAK NIE MIAL rozwiń
Avatar
emeryt wolontariusz... / 22 grudnia 2018 o 23:35
+3
..... te komentarze (w większości) są produktem zgorzknienia i zawiści, że ludzie chcą pomagać tym, których los doświadczył w sposób okrutny! Złodziejka nie może uniknąć kary, ponieważ dokonała czynu bardziej haniebnego od chosztaplera kiwającego banki! Ona ukradła chleb i zupę niezbędną do przetrwania licznej rzeszy naszych rodaków ...
Avatar
zorientowany / 31 stycznia 2019 o 17:42
+1
nie ma co ściemniać, dobrze pan wiedział co się dzieje.. ;) to okazja i otoczenie czyni złodzieja... a swój zawsze do swego .. i po swoje... czyli generalnie wstydu pan nie masz!
Avatar
Gość / 23 grudnia 2018 o 15:47
+1
Skoro wiadomo kto to zrobił to nie można tych pieniędzy odebrać ? Przecież ci złodzieje to nie pies któremu z gardła coś trzeba wydrzeć. Gdzieś te pieniądze trafiły a skoro pochodziły z przestępstwa to powinno się je odzyskać nawet gdyby złodzieje mieli zostać bez przysłowiowych majtek. Były miejsca gdzie za złodziejstwo obcinano ręce.
Avatar
Gość / 23 grudnia 2018 o 11:39
+1
A kiedy ta wylegarnia meneli zostanie orzeniesiona ze ścisłego centrum ???!!!!! Wstyd przed turystami że takie lapserdaki po centrum sie walesaja zaszczane, kasę wyciągają od każdego.... wstyd
Avatar
CELINA / 23 grudnia 2018 o 10:19
+3
wszystkie stowarzyszenia i fundację, domy pomocy hospicja  powołane i prowadzone przez księzy, katolików powinnyni byc  z kontrolowane przez urządy skarbowe maja  duze wpływy  z 1%. nie dawno było głosno o Stowarzyszeniu Wiosna teraz Bractwo Alberta co roku zbierali na popsute piec a bezdomny nie ogrzeje, zamarznie. Prawda jest to że tacy ludzie w stowarzyszeniach, fundacjach katolickich zarabiajakrocie a podopiecznym dają  grosze.
 FAKTYCZNIE Z 1% SĄ BARDZO DUŻE WPLYWY I PANSTWO DAJE NA   FUNDACJE KATOLICKIE NP OJCA RYDZYKA A BEZDOMNY JAK NIE MIAŁ NIC TAK NIE MIAL
 FAKTYCZNIE Z 1% SĄ BARDZO DUŻE WPLYWY I PANSTWO DAJE NA   FUNDACJE KATOLICKIE NP OJCA RYDZYKA A BEZDOMNY JAK NIE MIAŁ NIC TAK NIE MIAL rozwiń
Avatar
polak / 23 grudnia 2018 o 08:12
+2
wszystkie stowarzyszenia i fundację, domy pomocy hospicja  powołane i prowadzone przez księzy, katolików powinnyni byc  z kontrolowane przez urządy skarbowe maja  duze wpływy  z 1%. nie dawno było głosno o Stowarzyszeniu Wiosna teraz Bractwo Alberta co roku zbierali na popsute piec a bezdomny nie ogrzeje, zamarznie. Prawda jest to że tacy ludzie w stowarzyszeniach, fundacjach katolickich zarabiajakrocie a podopiecznym dają  grosze. 
Avatar
emeryt wolontariusz... / 22 grudnia 2018 o 23:35
+3
..... te komentarze (w większości) są produktem zgorzknienia i zawiści, że ludzie chcą pomagać tym, których los doświadczył w sposób okrutny! Złodziejka nie może uniknąć kary, ponieważ dokonała czynu bardziej haniebnego od chosztaplera kiwającego banki! Ona ukradła chleb i zupę niezbędną do przetrwania licznej rzeszy naszych rodaków ...
Avatar
foka / 22 grudnia 2018 o 23:31
+6
Każde stowarzyszenie ma uchwalony statut, który zatwierdza sąd rejestrowy. Wydaje mi się, że wypłata/przelew środków z konta odbywa się za kontrasygnatą skarbnika, 250 tys raczej nie znika ot tak sobie. Zresztą przy sprawozdaniu rocznym i tak wszystko by wyszło na jaw. W każdym stowarzyszeniu jest też organ nadzorczy w postaci komisji rewizyjnej. Zuchwałość i głupota wręcz nieprawdopodobienna.
Avatar
Gość / 22 grudnia 2018 o 22:37
+12
Ciekawe czy zwróci co ukradła.... Dziwnie muszą się czuć darczyńcy, którzy chcieli pomóc a teraz dowiedzieli się, że zasponsorowali złodziejkę....
Avatar
Ja_sama / 22 grudnia 2018 o 22:06
+6
A pani skarbnik była tak zapłakana, że zapomniała powiedziec, że tez cos uszczknela 
Avatar
Piarowiec / 22 grudnia 2018 o 21:18
+2
A teraz za grubą kasę wynajmują pewnie agencje PR żeby rozwiazac kryzys medialny bo im się sponsorzy wycofują nie chcąc przykładać ręki do złodziejstwa.
Zobacz wszystkie komentarze 16

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Koncert Agnieszki Rosnerówny w DK LSM
5 kwietnia 2019, 18:00

Koncert Agnieszki Rosnerówny w DK LSM 0 0

W piątek, 5 kwietnia o godz. 18 w Domu Kultury LSM (ul. Wallenroda 4a) odbędzie się nastrojowy koncert literacko-kabaretowy "Są na świecie..." w wykonaniu Agnieszki Rosnerówny.

W Świdniku przyjęli stanowisko ws. ideologii LGBT. W Lublinie wymiatali homofobię [wideo]
film

W Świdniku przyjęli stanowisko ws. ideologii LGBT. W Lublinie wymiatali homofobię [wideo] 2 9

Rada Powiatu w Świdniku przyjęła we wtorek stanowisko „w sprawie powstrzymania ideologii LGBT przez wspólnotę samorządową”. – To jest kompletnie niepoważne – komentuje opozycyjny radny. Tymczasem podobne inicjatywy podejmują też inne samorządy w Lubelskiem, związane m.in. z Prawem i Sprawiedliwością.

Mickiewicz-Stasiuk-Haydamaky. Koncert w Centrum Spotkania Kultur
31 marca 2019, 17:00

Mickiewicz-Stasiuk-Haydamaky. Koncert w Centrum Spotkania Kultur 1 1

W niedzielę, 31 marca o godz. 17 na scenie Centrum Spotkania Kultur (plac Teatralny 1) z koncertem symfonicznym wystąpi Andrzej Stasiuk z grupą Haydamaky.

Lubelskie zespoły wyraźnie przegrały swoje mecze w fazie play-off

Lubelskie zespoły wyraźnie przegrały swoje mecze w fazie play-off 0 0

To dopiero pierwsza runda, a nasze zespoły są już bardzo blisko zakończenia sezonu.

"Odchodziłeś w wielkim heroizmie". Tłumy pożegnały prof. Józefa Bergiera [zdjęcia]
galeria

"Odchodziłeś w wielkim heroizmie". Tłumy pożegnały prof. Józefa Bergiera [zdjęcia] 30 0

Tłumy studentów, pracowników uczelni, polityków i przyjaciół żegnały we wtorek prof. Józef Bergera, rektora i założyciela Państwowej Szkoły Wyższej im. Papieża Jana Pawła II. Zmarł on 21 marca po ciężkiej chorobie.

Prezes TBV składa przyrzeczenie ws. budowy parku. Ile bloków ma powstać na górkach czechowskich?
film

Prezes TBV składa przyrzeczenie ws. budowy parku. Ile bloków ma powstać na górkach czechowskich? 47 56

5 lat – tyle czasu daje sobie TBV na zbudowanie parku naturalistycznego na 75 ha i oddanie go miastu. Warunek jest ciągle ten sam: Rada Miasta zgodzi się na taką zmianę przeznaczenia tego terenu, by na 30 ha deweloper mógł zbudować bloki i lokale usługowe.

Policjanci na pomoc szczeniakom

Policjanci na pomoc szczeniakom 0 0

Bialscy policjanci uratowali dwa szczeniaki porzucone w lesie. Odnaleźli je dzięki zgłoszeniu mieszkanki Białej Podlaskiej.

Wyrzucił psa przez okno z czwartego piętra. Marcin S. usłyszał wyrok

Wyrzucił psa przez okno z czwartego piętra. Marcin S. usłyszał wyrok 106 9

Mieszkaniec Puław został skazany na więzienie w zawieszeniu za wyrzucenie psa przez okno. Zrobił to podczas kłótni z dziewczyną. Upadek z czwartek piętra zakończył się dla czworonoga poważnymi obrażeniami.

The Lord of the Rings: Gollum. Nowa wyprawa do Śródziemia

The Lord of the Rings: Gollum. Nowa wyprawa do Śródziemia 0 0

Szczegółów zbyt wielu na razie nie ma, ale The Lord of the Rings: Gollum ma być "grą dla czytelników, którzy zostają graczami". Kiedy premiera? Dopiero w 2021 roku.

LNBA. Alco zameldowało się w finale

LNBA. Alco zameldowało się w finale 1 0

Alco zameldowało się w wielkim finale rozgrywek. Obrońcy tytułu drugi raz pokonali Nadar

PE przyjął dyrektywę o prawach autorskich razem z kontrowersyjnymi zapisami

PE przyjął dyrektywę o prawach autorskich razem z kontrowersyjnymi zapisami 0 18

Parlament Europejski przyjął dyrektywę o prawach autorskich – za głosowało 348 europosłów, przeciw 274, a 36 wstrzymało się od głosu. Przeciwne wprowadzeniu nowego prawa było pięć krajów, w tym Polska.