Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

22 grudnia 2018 r.
15:16

Kradzież pieniędzy u Św. Brata Alberta. "Zaufaliśmy jej. Jak się okazało na wyrost"

0 16 A A
Adam Janasz, wiceprezes Bractwa Miłosierdzia im. Brata Alberta w Lublinie. W miniony czwartek Bractwo przygotowało wieczerzę wigilijną dla swoich podopiecznych. W organizacji Wigilii pomagali uczniowie lubelskich szkół m.in. z Zespołu Szkół Ekonomicznych im. A. i J. Vetterów.
Adam Janasz, wiceprezes Bractwa Miłosierdzia im. Brata Alberta w Lublinie. W miniony czwartek Bractwo przygotowało wieczerzę wigilijną dla swoich podopiecznych. W organizacji Wigilii pomagali uczniowie lubelskich szkół m.in. z Zespołu Szkół Ekonomicznych im. A. i J. Vetterów. (fot. Maciej Kaczanowski)

Rozmowa z Adamem Janaszem, wiceprezesem Bractwa Miłosierdzia im. Brata Alberta w Lublinie

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

• Na początku grudnia prezes Bractwa i dwie pracownice usłyszały prokuratorskie zarzuty. Odpowiedzą za przywłaszczenie blisko ćwierć miliona złotych. To chyba nie będą wesołe święta?

– Złe informacje dotarły do nas już pod koniec listopada, gdy przygotowania do Wigilii już były rozpoczęte. To, co się stało, to dla nas jedna wielka niewiadoma. Śledczy prowadzą swoje działania, a my realizujemy to co zaplanowaliśmy przy ogromnej pomocy młodzieży z lubelskich szkół. Pomagają nam nauczyciele i uczniowie z III LO im. Unii Lubelskiej i Zespołu Szkół Ekonomicznych im. A. i J. Vetterów, zarówno przy Wigilii, piątkowych Mikołajkach w kinie Bajka czy sobotniej Wigili dla mężczyzn przebywających w ośrodku przy ul. Dolnej Panny Marii. Chcemy aby cały nasz wysiłek nie poszedł na marne i Bractwo powstało „z popiołów”.

• W jakich okolicznościach dowiedział się pan, że z konta Bractwa znikają pieniądze i to już od dłuższego czasu?

– Jak każdego dnia byłem w Bystrzejowicach w Ośrodku Aktywizacji Społecznej i Zawodowej. Zadzwoniła do mnie pani skarbnik z płaczem i prosiła, żebym przyjechał najszybciej, jak tylko mogę. Tak też zrobiłem. Przyjechałem do naszej siedziby na ul. Zieloną. Na miejscu pani skarbnik powiedziała mi, że zostaliśmy okradzeni.

• Czy powiedziała, przez kogo?

– Tak. Powiedziała, że chodzi o panią prezes.

• Dlaczego pani prezes to zrobiła? Przecież to nie jest osoba zewnątrz, pracowała tutaj?

– Tak. W Bractwie pracowała od 7 lat. Mieliśmy dobre relacje. Zaufaliśmy jej. Jak się okazało na wyrost. Dlaczego to zrobiła? Nie umiem na to pytanie odpowiedzieć.

• Mówi się o jakiś bardzo dużych problemach finansowych pani prezes?

– Nic na ten temat nie wiem. Natomiast sytuacja finansowa Bractwa była stabilna. Wszystkie nasze działania przebiegały zgodnie z planem.

• To co się stało bardzo nadszarpnęło wasz wizerunek?

– Podcięło to autorytet Bractwa. Osoba, która to zrobiła krzywdę nie tylko naszemu stowarzyszeniu, ale też i swojej rodzinie. Pani prezes ma kilkuletnie dziecko. Zrobiła krzywdę też tym wszystkim osobom, które do nas przychodzą. Podtrzymujemy ich na duchu, że dopóki będziemy mogli to tej pomoc będziemy im dalej udzielać. Będziemy wydawać gorące posiłki.

• Jest spory brak w kasie – 250 tys. zł. Przetrwacie?

– Mam taką nadzieję. Za każdym razem apeluję w mediach do naszych darczyńców i sponsorów o nieoczernianie nas. Trzy osoby, które w tym uczestniczyły to nie jest całe Bractwo. Bractwo to nasi podopieczni, to m.in. te 350 osób dla których przygotowaliśmy wigilijną wieczerzę, którzy na co dzień korzystają z gorących posiłków. Nie chcielibyśmy, aby w którymś momencie dowiedzieli się, że nie mają co zjeść. Dlatego bardzo proszę o wsparcie i pomoc. My już teraz ten wdowi grosz będziemy oglądać z każdej strony. Dołożymy wszelkich starań, aby taka sytuacja nie miała nigdy miejsca. To krzywdzi rzeszę ludzi – podopiecznych, wolontariuszy, darczyńców.

• Czego życzyć Państwu na Nowy Rok?
– Siły, wiary i nadziei na to, że te nasze działania dalej będą realizowane. Że Bractwo było, jest i będzie. 

Skomentuj i udostępnij na Facebooku

Komentarze 16

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
anka / 22 grudnia 2018 r. o 17:56
+20
Ks. Jan Mazur w grobie się przekręca. Pani pracowała przez 7 lat i zapewne nie było wobec niej zarzutów, ale czy nikt nie przeprowadzał rocznych kontroli stanu finansów? Czego jak czego, ale pieniędzy bez kontroli nie wolno nigdy powierzać jednej osobie.
Avatar
Gość / 22 grudnia 2018 r. o 22:37
+15
Ciekawe czy zwróci co ukradła.... Dziwnie muszą się czuć darczyńcy, którzy chcieli pomóc a teraz dowiedzieli się, że zasponsorowali złodziejkę....
Avatar
Gość / 22 grudnia 2018 r. o 16:26
+12
Dziwne to trochę, że wiceprezes nie miał żadnej wiedzy co się dzieje w finansach. Chyba ta kreatura nie wzięła ponad 200 tysięcy ot tak zwyczajnie i jednorazowo? Decydował się pan na funkcję wiceprezesa dla prestiżu? Przecież to odpowiedzialność!
Avatar
Ania / 22 grudnia 2018 r. o 21:03
+10
Oni muszą tam obracać grubymi milionami złotych skoro można z tej „firmy” niezauwazenie wyprowadzić 250 tys i nikt nic nie wie. Zero kontroli, vice prezes nic nie słyszał, nic nie widział, nic nie wie i nic nie może. Chyba ze to taka dojna krowa gdzie biedni są potrzebni by inni mogli robić biznes na „dobroczynności” i darczyńcach naiwniakach. Z miliona datków na dobroczynność trafia pewnie ułamek. Wszystko teraz to biznes. Takie czasu
Avatar
Gość / 22 grudnia 2018 r. o 17:37
+10
Wiceprezes - ja tu nie pracuję, ja tu tylko sprzątam.
Avatar
Gość / 22 grudnia 2018 r. o 15:41
+10
Budować na ludzkim zaufaniu to jak zamek na piasku "ojciec chrzestny" .
Avatar
Ja_sama / 22 grudnia 2018 r. o 22:06
+9
A pani skarbnik była tak zapłakana, że zapomniała powiedziec, że tez cos uszczknela 
Avatar
foka / 22 grudnia 2018 r. o 23:31
+8
Każde stowarzyszenie ma uchwalony statut, który zatwierdza sąd rejestrowy. Wydaje mi się, że wypłata/przelew środków z konta odbywa się za kontrasygnatą skarbnika, 250 tys raczej nie znika ot tak sobie. Zresztą przy sprawozdaniu rocznym i tak wszystko by wyszło na jaw. W każdym stowarzyszeniu jest też organ nadzorczy w postaci komisji rewizyjnej. Zuchwałość i głupota wręcz nieprawdopodobienna.
Avatar
CELINA / 23 grudnia 2018 r. o 10:19
+4
wszystkie stowarzyszenia i fundację, domy pomocy hospicja  powołane i prowadzone przez księzy, katolików powinnyni byc  z kontrolowane przez urządy skarbowe maja  duze wpływy  z 1%. nie dawno było głosno o Stowarzyszeniu Wiosna teraz Bractwo Alberta co roku zbierali na popsute piec a bezdomny nie ogrzeje, zamarznie. Prawda jest to że tacy ludzie w stowarzyszeniach, fundacjach katolickich zarabiajakrocie a podopiecznym dają  grosze.
 FAKTYCZNIE Z 1% SĄ BARDZO DUŻE WPLYWY I PANSTWO DAJE NA   FUNDACJE KATOLICKIE NP OJCA RYDZYKA A BEZDOMNY JAK NIE MIAŁ NIC TAK NIE MIAL
 FAKTYCZNIE Z 1% SĄ BARDZO DUŻE WPLYWY I PANSTWO DAJE NA   FUNDACJE KATOLICKIE NP OJCA RYDZYKA A BEZDOMNY JAK NIE MIAŁ NIC TAK NIE MIAL rozwiń
Avatar
emeryt wolontariusz... / 22 grudnia 2018 r. o 23:35
+4
..... te komentarze (w większości) są produktem zgorzknienia i zawiści, że ludzie chcą pomagać tym, których los doświadczył w sposób okrutny! Złodziejka nie może uniknąć kary, ponieważ dokonała czynu bardziej haniebnego od chosztaplera kiwającego banki! Ona ukradła chleb i zupę niezbędną do przetrwania licznej rzeszy naszych rodaków ...
Avatar
zorientowany / 31 stycznia 2019 r. o 17:42
+2
nie ma co ściemniać, dobrze pan wiedział co się dzieje.. ;) to okazja i otoczenie czyni złodzieja... a swój zawsze do swego .. i po swoje... czyli generalnie wstydu pan nie masz!
Avatar
Gość / 23 grudnia 2018 r. o 15:47
+3
Skoro wiadomo kto to zrobił to nie można tych pieniędzy odebrać ? Przecież ci złodzieje to nie pies któremu z gardła coś trzeba wydrzeć. Gdzieś te pieniądze trafiły a skoro pochodziły z przestępstwa to powinno się je odzyskać nawet gdyby złodzieje mieli zostać bez przysłowiowych majtek. Były miejsca gdzie za złodziejstwo obcinano ręce.
Avatar
Gość / 23 grudnia 2018 r. o 11:39
+2
A kiedy ta wylegarnia meneli zostanie orzeniesiona ze ścisłego centrum ???!!!!! Wstyd przed turystami że takie lapserdaki po centrum sie walesaja zaszczane, kasę wyciągają od każdego.... wstyd
Avatar
CELINA / 23 grudnia 2018 r. o 10:19
+4
wszystkie stowarzyszenia i fundację, domy pomocy hospicja  powołane i prowadzone przez księzy, katolików powinnyni byc  z kontrolowane przez urządy skarbowe maja  duze wpływy  z 1%. nie dawno było głosno o Stowarzyszeniu Wiosna teraz Bractwo Alberta co roku zbierali na popsute piec a bezdomny nie ogrzeje, zamarznie. Prawda jest to że tacy ludzie w stowarzyszeniach, fundacjach katolickich zarabiajakrocie a podopiecznym dają  grosze.
 FAKTYCZNIE Z 1% SĄ BARDZO DUŻE WPLYWY I PANSTWO DAJE NA   FUNDACJE KATOLICKIE NP OJCA RYDZYKA A BEZDOMNY JAK NIE MIAŁ NIC TAK NIE MIAL
 FAKTYCZNIE Z 1% SĄ BARDZO DUŻE WPLYWY I PANSTWO DAJE NA   FUNDACJE KATOLICKIE NP OJCA RYDZYKA A BEZDOMNY JAK NIE MIAŁ NIC TAK NIE MIAL rozwiń
Avatar
polak / 23 grudnia 2018 r. o 08:12
+3
wszystkie stowarzyszenia i fundację, domy pomocy hospicja  powołane i prowadzone przez księzy, katolików powinnyni byc  z kontrolowane przez urządy skarbowe maja  duze wpływy  z 1%. nie dawno było głosno o Stowarzyszeniu Wiosna teraz Bractwo Alberta co roku zbierali na popsute piec a bezdomny nie ogrzeje, zamarznie. Prawda jest to że tacy ludzie w stowarzyszeniach, fundacjach katolickich zarabiajakrocie a podopiecznym dają  grosze. 
Avatar
emeryt wolontariusz... / 22 grudnia 2018 r. o 23:35
+4
..... te komentarze (w większości) są produktem zgorzknienia i zawiści, że ludzie chcą pomagać tym, których los doświadczył w sposób okrutny! Złodziejka nie może uniknąć kary, ponieważ dokonała czynu bardziej haniebnego od chosztaplera kiwającego banki! Ona ukradła chleb i zupę niezbędną do przetrwania licznej rzeszy naszych rodaków ...
Avatar
foka / 22 grudnia 2018 r. o 23:31
+8
Każde stowarzyszenie ma uchwalony statut, który zatwierdza sąd rejestrowy. Wydaje mi się, że wypłata/przelew środków z konta odbywa się za kontrasygnatą skarbnika, 250 tys raczej nie znika ot tak sobie. Zresztą przy sprawozdaniu rocznym i tak wszystko by wyszło na jaw. W każdym stowarzyszeniu jest też organ nadzorczy w postaci komisji rewizyjnej. Zuchwałość i głupota wręcz nieprawdopodobienna.
Avatar
Gość / 22 grudnia 2018 r. o 22:37
+15
Ciekawe czy zwróci co ukradła.... Dziwnie muszą się czuć darczyńcy, którzy chcieli pomóc a teraz dowiedzieli się, że zasponsorowali złodziejkę....
Avatar
Ja_sama / 22 grudnia 2018 r. o 22:06
+9
A pani skarbnik była tak zapłakana, że zapomniała powiedziec, że tez cos uszczknela 
Avatar
Piarowiec / 22 grudnia 2018 r. o 21:18
+4
A teraz za grubą kasę wynajmują pewnie agencje PR żeby rozwiazac kryzys medialny bo im się sponsorzy wycofują nie chcąc przykładać ręki do złodziejstwa.
Zobacz wszystkie komentarze 16

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Szymon Ładniak walczył na torze Automotodrom Grobnik

Szymon Ładniak walczył na torze Automotodrom Grobnik

Lublinianin w pierwszym wyścigu zajął 9 miejsce

Sochy. Tu 1 czerwca jest dniem zmarłych
galeria
film

Sochy. Tu 1 czerwca jest dniem zmarłych

Dla mieszkańców niewielkiej miejscowość koło Zwierzyńca 1 czerwca jest jak dzień Wszystkich Świętych. Nie ma rodziny, by nie pamiętali o kimś pochowanym na wojennym cmentarzu. Jednego dnia Niemcy zamordowali tu blisko 200 osób.

Tylko jedna aplikacja do opłat za postój w Strefie Płatnego Parkowania w Lublinie. Kierowcy krytykują

Tylko jedna aplikacja do opłat za postój w Strefie Płatnego Parkowania w Lublinie. Kierowcy krytykują

Od dziś tylko jedna aplikacja na smartfony umożliwia opłatę za postój w Strefie Płatnego Parkowania. Wielu kierowców jest z tego niezadowolonych i twierdzą, że aplikacja nie jest praktyczna i ma fatalne oceny.

Pod osłoną nocy zaczęli przesadzać drzewa z ul. Lipowej w Lublinie. Mieszkańcy stanęli naprzeciwko maszyn
Wideo
galeria
film

Pod osłoną nocy zaczęli przesadzać drzewa z ul. Lipowej w Lublinie. Mieszkańcy stanęli naprzeciwko maszyn

Po godzinie 22 mieszkańców ulicy Lipowej zaniepokoiły odgłosy maszyn. Okazało się, że właśnie o tej porze, w środku nocy, rozpoczęło się usuwanie drzew przeznaczonych do przesadzenia. Na miejscu doszło do słownych utarczek, gdy przeciwnicy operacji namawiali pracowników firmy ogrodniczej do zaniechania pracy.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 1 czerwca 2020 r.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 1 czerwca 2020 r.

Lubartów: Latarnia przy starej garbarni zagrażała kierowcom. Interweniowali strażacy
Alarm 24

Lubartów: Latarnia przy starej garbarni zagrażała kierowcom. Interweniowali strażacy

Nieczynna od dawna latarnia oświetleniowa znajdująca się przed wjazdem na teren dawnej garbarni w Chlewiskach pod Lubartowem stwarzała zagrożenie dla bezpieczeństwa osób podróżujących po drodze powiatowej.

Radio Lublin: koncert Damiana Ukeje
5 czerwca 2020, 19:00

Radio Lublin: koncert Damiana Ukeje

W piątek, 5 czerwca o godz. 19 w Studio im. Budki Suflera Radia Lublin odbędzie się koncert Damiana Ukeje. Wydarzenie będzie zamknięte dla publiczności, a koncert transmitowany będzie na antenie rozgłośni i w Internecie.

Wydział Komunikacji w Lublinie. Wciąż trzeba się umówić na wizytę

Wydział Komunikacji w Lublinie. Wciąż trzeba się umówić na wizytę

Każdy, kto zamierza załatwić sprawę w miejskim Wydziale Komunikacji powinien się wcześniej umówić, mimo usunięcia trwającej kilka dni awarii systemu kolejkowego.

Radzyń Podlaski. "Do tematu parkometrów wrócimy, bo miasto jest zakorkowane"

Radzyń Podlaski. "Do tematu parkometrów wrócimy, bo miasto jest zakorkowane"

Radzyń Podlaski jednak wróci do pomysłu poszerzenia strefy płatnego parkowania. Niedawno radni zdecydowali, że zamiast wydawać pieniądze na parkometry, w mieście powstanie rondo.

Lubelska Wymiana Roślin
7 czerwca 2020, 10:00

Lubelska Wymiana Roślin

Akademia Kreatywności zaprasza na drugą odsłonę Lubelskiej Wymiany Roślin. Wydarzenie adresowane do wszystkich, którzy chcieliby kupić lub sprzedać rośliny odbędzie się 7 czerwca o godz. 10 w Akademii Kreatywności (ul. Zamojska 21).

To ostatnia linia obrony na wojnie z Covid-19. Kolejny pacjent na intensywnej terapii w SPSK 1 w Lublinie

To ostatnia linia obrony na wojnie z Covid-19. Kolejny pacjent na intensywnej terapii w SPSK 1 w Lublinie

Na intensywną terapię do szpitala klinicznego nr 1 w Lublinie trafił kolejny pacjent z Covid-19, który wymagał podłączenia do tzw. płucoserca. – Efektem ostatniego poluzowania restrykcji mogą być kolejni pacjenci w ciężkim stanie – ostrzega szef lubelskiej kliniki.

Szalony mecz w Gdańsku. Lechia i Arka poszły na całość!
film

Szalony mecz w Gdańsku. Lechia i Arka poszły na całość!

Cztery rzuty karne, samobój, nieuznany gol i przechylenie szali zwycięstwa na korzyść gospodarzy w szóstej minucie doliczonego czasu gry. To wszystko działo się w niedzielę na stadionie Lechii Gdańsk w meczu derbowym z Arką Gdynia

Epitafium arcybiskupa Bolesława Pylaka. Zostanie poświęcone w rocznicę śmierci hierarchy

Epitafium arcybiskupa Bolesława Pylaka. Zostanie poświęcone w rocznicę śmierci hierarchy

W rocznicę śmierci w lubelskiej archikatedrze zostanie poświęcone epitafium arcybiskupa Bolesława Pylaka – zapowiedział metropolita lubelski arcybiskup Stanisław Budzik. Abp Pylak zmarł 6 czerwca 2019 roku. Miał 98 lat.

Lubelskie: Kierowca zakleszczony w ciężarówce po wypadku. Wideo z kamery na hełmie strażaka
film

Lubelskie: Kierowca zakleszczony w ciężarówce po wypadku. Wideo z kamery na hełmie strażaka

O poważnym wypadku na drodze krajowej nr 19 w Wólce Rozwadowskiej pisaliśmy wczoraj.

Lubelski sanepid wydał 123 decyzje o ukaraniu na łączną kwotę ponad 680 tys. zł
film

Lubelski sanepid wydał 123 decyzje o ukaraniu na łączną kwotę ponad 680 tys. zł

– Kary wymierzane ludziom przez sanepid są bezprawne – alarmuje Rzecznik Praw Obywatelskich. Zwraca również uwagę, że policjanci nie mają prawa przekazywać naszych danych urzędnikom. Tylko w naszym regionie służby sanitarne nałożyły na obywateli kary o wartości blisko 700 tys. zł.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!