Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

25 kwietnia 2022 r.
21:05

Członek, skarpety i woda, czyli dzielnicowa wolność słowa

15 12 A A
Tomasz A. wyśmiewał na obradach rady dzielnicy Kośminek białe skarpetki Dariusza Grudnia. Sam ubrany był na sportowo, w obcisły rowerowy trykot
Tomasz A. wyśmiewał na obradach rady dzielnicy Kośminek białe skarpetki Dariusza Grudnia. Sam ubrany był na sportowo, w obcisły rowerowy trykot (fot. FOT. SCREEN Z YOUTUBE.COM)

Tomasz A., członek rady dzielnicy Kośminek w Lublinie, nie chciał, by jeden z mieszkańców nagrywał posiedzenie. Oblał go więc wodą, a potem wyśmiewał się, że ubiera się jak wieśniak. Sąd w Lublinie skazał go właśnie na grzywnę.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Hejter i wieśniak

Jedna z kobiet staje w obronie Grudnia. – Ale dlaczego nie nagrywać, przecież nie mamy nic do ukrycia. Jest nas 11 osób, a pan Tomek jest jedyną osobą, która się sprzeciwia – mówi.

Na posiedzeniu pojawia się policja. Później prokuratura oskarża i A. za nazwanie Grudnia hejterem i wieśniakiem oraz za naruszenie jego nietykalności cielesnej poprzez oblanie wodą. Zarzuty dostaje też inny członek rady dzielnicy Andrzej M. On odpowiada z kolei za nakłanianie A. do znieważenia oraz naruszenia nietykalności cielesnej nagrywającego obrady. – Ja w ogóle w tym nie uczestniczyłem, słówkiem się nie odezwałem, siedziałem jak trusia. Tomek się wygłupił, mieli jakieś swoje porachunki, a ja pana Grudnia pierwszy raz wtedy zobaczyłem – utrzymuje dziś M. Zaznacza, że nie klaskał w momencie oblewania wodą, a tylko tak trzymał złożone ręce.

Ostatni wyrok w tej sprawie, jeszcze nieprawomocny, zapada 12 kwietnia tego roku. Sąd uznał, że A. działając z oczywiście błahego powodu publicznie znieważył Grudnia słowami obraźliwymi i naruszył jego nietykalność. Wyrok: grzywna 1500 złotych oraz 2500 zł nawiązki na rzecz poszkodowanego. Andrzej M. ma z kolei zapłacić 1150 zł grzywny oraz 1500 zł nawiązki.

Bo ma stać za obywatelem

Tomaszowi A. sprawa w sądzie nie przeszkadza w awansie w radzie dzielnicy. Po odejściu w atmosferze skandalu jej przewodniczącej Ireny W. (została w zeszłym roku prawomocnie skazana za podrabianie podpisów na liście obecności i jej mandat został wygaszony) zajmuje jej miejsce. Jak odnosi się do sprawy? – Nagranie w internecie prezentuje jedynie kilka minut z 1,5 godzinnego posiedzenia, a pan Grudzień wcześniej utrudniał prowadzenie obrad. Przyznaję jednak, że moje zachowanie było niewłaściwe. Jest to jednak prywatna sprawa, bo wyrok jest wobec mnie jako osoby prywatnej, a nie jako radnego i nie chcę tego komentować. Próbowałem dwa razy podejść w sądzie do pana Grudnia i go przeprosić, ale on się do mnie odwracał wówczas plecami – mówi Dziennikowi A.

Grudzień twierdzi, że tylko raz A. powiedział w sądzie, że nie powinien tak sie zachowywać w stosunku do niego, ale nigdy nie przeprosił. – Zdecydowałem się kontynuować sprawę w sądzie, bo pan A. składał przysięgę, że zawsze będzie stał za obywatelem. A ja po prostu chcę, żeby w przyszłości taka sytuacja już nigdy się nie powtórzyła.

Pokrzywdzony nie chodzi już na posiedzenia rady dzielnicy. – Do czasu uprawomocnienia się wyroku nie chcę, by zarzucano mi, że samą swoją obecnością mógłbym kogoś prowokować – wyjaśnia.

W czerwcu 2019 roku na posiedzeniu rady Kośminka w Lublinie było nie tylko gorąco ze względu na upał, ale i na temperaturę dyskusji na sali. – Było to jedno z pierwszych zgromadzeń nowo wybranej rady, dlatego jako mieszkaniec chciałem zarejestrować jego przebieg – mówi Dziennikowi Dariusz Grudzień, pokrzywdzony w tej sprawie obserwator debaty.

Kłótnia pod godłem

Przebieg zajścia, nagrany przez Grudnia, można obejrzeć internecie. Niewielka sala, złączone stoły, żółte ściany. Nad prowadzącą obrady godło Polski, na stołach butelki z wodą i plastikowe kubki. Na początku nagrania odzywa się członek rady dzielnicy Tomasz A. (na początku zgadza się na podanie nazwiska, ale potem wycofuje się z tego). Jest poirytowany, że Grudzień nagrywa telefonem przebieg spotkania.

– Jeżeli zaraz stąd nie wyjdzie, to wezwę policję – zapowiada A.

– Bardzo proszę o wezwanie policji – odpowiada zza kadru Grudzień.

– Ale panie Tomku, chwileczkę, rada dzielnicy jest ciałem społecznym, wszystkie funkcje są funkcjami publicznymi – próbuje schłodzić atmosferę jedna z kobiet.

– Zgadza się, ale ja nie wyrażam zgody na nagrywanie – upiera się A.

– Konstytucja mi na to pozwala, mam prawo nagrywać – odpowiada Grudzień.

– Za chwilę Dariusza Grudnia stąd wyprowadzę. Patrz, nie rozumiesz, co się do ciebie mówi? – A. płynnie przechodzi na „ty” i wstaje zza stołu.

Od słów do czynów

To, co się zdarzyło potem, nie jest widoczne na filmie. Tak sytuację relacjonuje pokrzywdzony: – Podszedł do mnie, chciał mi wyrwać telefon, a potem chlusnął mi wodą z kubka w twarz. Większość rady była zaskoczona tym zachowaniem, ale część osób śmiała się, a nawet przyklasnęła.

Na tym incydencie jednak się nie kończy. A. nadal jest zaczepny. – Nie chcę, żeby pan Grudzień mnie nagrywał, więc schłodziłem go wodą – mówi zebranym.

Potem zaczyna nabijać się z ubioru nagrywającego: – Patrz, jeszcze sobie białe skarpetki założył, jaki wieśniak! – dodaje wyraźnie rozbawiony. Sam jednak na posiedzenie rady dzielnicy przyszedł, jakby wrócił z przejażdżki rowerowej, na co zresztą zwraca mu uwagę jedna z kobiet. – A pan jak się ubrał? – pyta go. A. ubrany jest w obcisły trykot: koszulka z krótkim rękawem i krótkie spodenki. Na głowie przeciwsłoneczne okulary. – Zawsze ubieram się stosownie do sytuacji – mówi tymczasem Grudzień. – Byłem wtedy w koszuli, pod krawatem, spodnie pod kant, miałem czarne pantofle i białe skarpetki. Na pewno nie przyszedłbym na obrady ubrany jak do jazdy na rowerze.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 12

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
lbn / 25 kwietnia 2022 r. o 22:26
Ten cały Tomek zrobił z siebie buraka. Sportowiec z nadwagą bez krzty samokrytyki.
Avatar
wnikliwy / 26 kwietnia 2022 r. o 06:50
NAJGORSZE JEST TO ŻE TAKICH PROSTAKÓW JEST CORAZ WIĘCEJ NIESTETY NIE BRAKUJE TEŻ PODOBNIE ZACHOWUJĄCYCH SIĘ MADEK
Avatar
Zlyktos_666 / 26 kwietnia 2022 r. o 01:05
Tego jest znacznie więcej.. np w Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w moim mieście, siedzą ludzie, którzy bez małpeczki dziennie nie są w stanie normalnie funkcjonować, hipokryci kur** jego mać. Albo jak ten typ, jakbym widział u siebie takiego jednego xd a'la sportowiec w obcisłym podkoszulku z bojlerkiem i napompowanym ego, takich to do tarcia chrzanu najlepiej ..
Avatar
wnikliwy / 25 kwietnia 2022 r. o 21:32
ALE BURACTWO
Avatar
lublinsylwia / 26 kwietnia 2022 r. o 05:55
Mamy o podobnym charakterze prezesa spółdzielni na osiedlu ,,Górki", bardzo podoba się mieszkańcom. Ludzkie preferencje dziczeją.
Avatar
Izydor / 25 kwietnia 2022 r. o 21:54
Cały elyta post PRL w jednym kawałku. Podszedł przecież, to tak jak by przeprosił. Mojemu sąsiadowi drugi sąsiad złamał nogę po pijaku waląc go pałą i też jest ten połamany po tym dziwny, unika tamtego, woli żeby nie podszedł..no i nie iskrzy...
Avatar
pb88 / 25 kwietnia 2022 r. o 22:21
Nie wiem, kto pisał ten artykuł, ale narobił masakrycznie dużo błędów. Naprawdę przydałoby się czytać artykuły przed publikowaniem ich.
Avatar
patrykb / 27 kwietnia 2022 r. o 16:01
"Z tym nagrywaniem jest duży problem. Bo byle wiesniak wyjmuje i nagrywa a zgodę powinien wyrazić nagrywany-jeśli nie wyraża nikt nie ma prawa nagrywać" @Lubelak71 niestety ale piszesz głupoty, "wieśniak" ma prawo Cię nagrywać czy wyrażasz zgodę czy nie, o ile jesteś w miejscu publicznym. Zabronić możesz co najwyżej opublikowania swojego wizerunku, ale i tak jedyne co możesz zrobić, to pozwać nagrywającego do sądu, a nie wdawać się w szarpaniny i atakować fizycznie. Jedynymi wieśniakami są tutaj państwo radni, ucieszeni z wybryku swojego kolegi, który zasługuje na miano troglodyty.
"Z tym nagrywaniem jest duży problem. Bo byle wiesniak wyjmuje i nagrywa a zgodę powinien wyrazić nagrywany-jeśli nie wyraża nikt nie ma prawa nagrywać" @Lubelak71 niestety ale piszesz głupoty, "wieśniak" ma prawo Cię nagrywać czy wyrażasz zgodę czy nie, o ile jesteś w miejscu publicznym. Zabronić możesz co najwyżej opublikowania swojego wizerunku, ale i tak jedyne co możesz zrobić, to pozwać nagrywającego do sądu, a nie wdawać się w szarpaniny i atakować fizycznie. Jedynymi wieśniakami są tutaj państwo radni, ucieszeni ... rozwiń
Avatar
Peyto / 26 kwietnia 2022 r. o 08:19
Jeden i drugi się nadaje do … tarcia chrzanu , takie w domu chowanie
Avatar
Stan85 / 25 kwietnia 2022 r. o 22:20
Typowy "nowoczesny" przedstawiciel Patologii Obywatelskiej
Avatar
patrykb / 27 kwietnia 2022 r. o 16:01
"Z tym nagrywaniem jest duży problem. Bo byle wiesniak wyjmuje i nagrywa a zgodę powinien wyrazić nagrywany-jeśli nie wyraża nikt nie ma prawa nagrywać" @Lubelak71 niestety ale piszesz głupoty, "wieśniak" ma prawo Cię nagrywać czy wyrażasz zgodę czy nie, o ile jesteś w miejscu publicznym. Zabronić możesz co najwyżej opublikowania swojego wizerunku, ale i tak jedyne co możesz zrobić, to pozwać nagrywającego do sądu, a nie wdawać się w szarpaniny i atakować fizycznie. Jedynymi wieśniakami są tutaj państwo radni, ucieszeni z wybryku swojego kolegi, który zasługuje na miano troglodyty.
"Z tym nagrywaniem jest duży problem. Bo byle wiesniak wyjmuje i nagrywa a zgodę powinien wyrazić nagrywany-jeśli nie wyraża nikt nie ma prawa nagrywać" @Lubelak71 niestety ale piszesz głupoty, "wieśniak" ma prawo Cię nagrywać czy wyrażasz zgodę czy nie, o ile jesteś w miejscu publicznym. Zabronić możesz co najwyżej opublikowania swojego wizerunku, ale i tak jedyne co możesz zrobić, to pozwać nagrywającego do sądu, a nie wdawać się w szarpaniny i atakować fizycznie. Jedynymi wieśniakami są tutaj państwo radni, ucieszeni ... rozwiń
Avatar
Lubelak71 / 26 kwietnia 2022 r. o 16:14
Z tym nagrywaniem jest duży problem. Bo byle wiesniak wyjmuje i nagrywa a zgodę powinien wyrazić nagrywany-jeśli nie wyraża nikt nie ma prawa nagrywać. Po Lublinie jeździ kilku oszołomów, którzy specjalnie jadą 30 km/h by prowokować innych do wyprzedzania w miejscu niedozwolonym, nagrywa to (jakim prawem?!)i taki wysyła filmiki na policję a policja tez mądra inaczej wzywa i każe ofiary jakiegoś wieśniaka. Kamerki powinny być zakazane jak w Austrii.
Avatar
zorro2222 / 26 kwietnia 2022 r. o 08:27
kodziarstwo z KOdu przychodzi, krzyczy konstytucja konstytucja,a potem łazi po sadach i dokucza ludziom
Avatar
Peyto / 26 kwietnia 2022 r. o 08:19
Jeden i drugi się nadaje do … tarcia chrzanu , takie w domu chowanie
Avatar
wnikliwy / 26 kwietnia 2022 r. o 06:50
NAJGORSZE JEST TO ŻE TAKICH PROSTAKÓW JEST CORAZ WIĘCEJ NIESTETY NIE BRAKUJE TEŻ PODOBNIE ZACHOWUJĄCYCH SIĘ MADEK
Avatar
lublinsylwia / 26 kwietnia 2022 r. o 05:55
Mamy o podobnym charakterze prezesa spółdzielni na osiedlu ,,Górki", bardzo podoba się mieszkańcom. Ludzkie preferencje dziczeją.
Avatar
Zlyktos_666 / 26 kwietnia 2022 r. o 01:05
Tego jest znacznie więcej.. np w Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w moim mieście, siedzą ludzie, którzy bez małpeczki dziennie nie są w stanie normalnie funkcjonować, hipokryci kur** jego mać. Albo jak ten typ, jakbym widział u siebie takiego jednego xd a'la sportowiec w obcisłym podkoszulku z bojlerkiem i napompowanym ego, takich to do tarcia chrzanu najlepiej ..
Avatar
lbn / 25 kwietnia 2022 r. o 22:26
Ten cały Tomek zrobił z siebie buraka. Sportowiec z nadwagą bez krzty samokrytyki.
Avatar
pb88 / 25 kwietnia 2022 r. o 22:21
Nie wiem, kto pisał ten artykuł, ale narobił masakrycznie dużo błędów. Naprawdę przydałoby się czytać artykuły przed publikowaniem ich.
Avatar
Stan85 / 25 kwietnia 2022 r. o 22:20
Typowy "nowoczesny" przedstawiciel Patologii Obywatelskiej
Zobacz wszystkie komentarze 12

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

 Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 20 maja 2022 r.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 20 maja 2022 r.

Lublin. Już planują lato dla małych uchodźców i chcą zaprosić polskie dzieci

Lublin. Już planują lato dla małych uchodźców i chcą zaprosić polskie dzieci

Mali uchodźcy wciąż mogą korzystać z pomocy świetlicy działającej w Galerii Labirynt. W planach na lato są spotkania integrujące małych Ukraińców i Polaków.

Zmiany koło dworca PKS w Lublinie. Tego budynku już nie ma

Zmiany koło dworca PKS w Lublinie. Tego budynku już nie ma

Obok Dworca Głównego PKS zburzono jeden z budynków handlowych. Pozostałe na razie zostają.

Łukasz Maciec wraca do ringu

Łukasz Maciec wraca do ringu

Pięściarz z Lublina w piątek w Środzie Wielkopolskiej zmierzy się z Joelem Julio

Lublin. 160 osób na bruk. Przez sankcje

Lublin. 160 osób na bruk. Przez sankcje

Szwajcarska firma likwiduje swoje podmioty w Polsce. Taka zapowiedź to efekt odrzucenia przez polski rząd wniosku firmy o skreślenie z listy podmiotów objętych sankcjami. W tle jest rosyjski oligarcha i najazd armii Putina na Ukrainę.

Premier: KE zaakceptowała krajowy plan odbudowy
wideo
film

Premier: KE zaakceptowała krajowy plan odbudowy

Komisja Europejska zaakceptowała polski krajowy plan odbudowy, a pieniądze z unijnych funduszy na rzecz odbudowy po pandemii COVID-19 za kilka miesięcy popłyną do Polski szerokim strumieniem - zapewnił Mateusz Morawiecki.

IPN znalazł ludzkie kości na górkach czechowskich. Co na to TBV i miasto?
zdjęcia
galeria

IPN znalazł ludzkie kości na górkach czechowskich. Co na to TBV i miasto?

Około 50 fragmentów ludzkich kości należących do dwóch osób odnaleźli specjaliści z IPN na górkach czechowskich. Teraz znaleziskiem zajmą się eksperci z Zakładu Medycyny Sądowej.

Zamość. ZOO zaprasza do siebie do kina
22 maja 2022, 12:00

Zamość. ZOO zaprasza do siebie do kina

22 maja przypada Międzynarodowy Dzień Różnorodności Biologicznej. Ogród Zoologiczny im. Stefana Milera w Zamościu postanowił to uczcić.

Czy to przyszli lekarze? Dni otwarte Uniwersytetu Medycznego w Lublinie
zdjęcia
galeria

Czy to przyszli lekarze? Dni otwarte Uniwersytetu Medycznego w Lublinie

Jeszcze w piątek będzie można odwiedzić Uniwersytet Medyczny, żeby poznać ofertę uczelni.

Zielone Agro Show. Coś specjalnie dla rolników już w ten weekend

Zielone Agro Show. Coś specjalnie dla rolników już w ten weekend

Zielone Agro Show w Ułężu (powiat rycki) już w ten weekend. „Jest pierwszą imprezą w Polsce poświęconą nowoczesnej technice i technologii produkcji wysokiej jakości pasz zielonych dla bydła” – zapewniają organizatorzy.

Nowy odcinek S19 w Lubelskiem. Otwarcie uzależnione od kalendarza premiera
Zdjęcia tuż przed otwarciem
galeria

Nowy odcinek S19 w Lubelskiem. Otwarcie uzależnione od kalendarza premiera

Najprawdopodobniej w sobotę zostanie otwarty 20-kilometrowy odcinek drogi ekspresowej S19 między Kraśnikiem i Niedrzwicą Dużą. To ostatni fragment ekspresówki z Lublina do Rzeszowa, jaki nie został jeszcze oddany do użytku.

Granica Terespol i Ar-Tig Huta Dąbrowa będą do końca walczyć o utrzymanie

Granica Terespol i Ar-Tig Huta Dąbrowa będą do końca walczyć o utrzymanie

Sytuacja obu ekip na tym etapie rozgrywek nie wygląda różowo. Granica i Ar-Tig zajmują bowiem dwa ostatnie miejsca

Lubelskie. 20 ton na kołach, a za kierownicą pijany Rosjanin
wideo
film

Lubelskie. 20 ton na kołach, a za kierownicą pijany Rosjanin

Na opublikowanym przez policję nagraniu widać, jak ciężarówka jedzie środkiem jezdni. I t w miejscu przejścia dla pieszych.

"Jak rozlana woda" - nowy spektakl Teatru Pierwszego Kontaktu
21 maja 2022, 17:00

"Jak rozlana woda" - nowy spektakl Teatru Pierwszego Kontaktu

W sobotę, 21 maja o godz. 17 w Domu Kultury Błonie (ul. Dragonów 2) zostanie zorganizowana premiera nowego spektaklu Teatru Pierwszego Kontaktu pt. "Jak rozlana woda".

Kancelaria prawna – jakimi sprawami się zajmuje?

Kancelaria prawna – jakimi sprawami się zajmuje?

Nieznajomość prawa szkodzi – tak mówi jedna z podstawowych prawniczych zasad. Trudno jednak wymagać od przeciętnego Kowalskiego biegłości we wszystkich przepisach, kruczkach, pozwach, wnioskach czy procedurach sądowych. Kancelaria prawna jest podmiotem zatrudniającym adwokatów lub radców prawnych, którzy służą poradą prawną oraz reprezentują swoich klientów przed sądami, organami administracji, czy w trakcie transakcji biznesowych.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!