Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

10 stycznia 2022 r.
6:36

Drożyzna. Chleb tylko dla bogatych

442 38 A A
Stawka za jednostkę gazu dla Piekarni Kuźmiuk w Lublinie wzrosła z 8 gr. do 79 gr.
Stawka za jednostkę gazu dla Piekarni Kuźmiuk w Lublinie wzrosła z 8 gr. do 79 gr. (fot. Maciej Kaczanowski)

Rachunki za gaz wyższe o ponad 800 proc. W oczach drożeją wszystkie surowce potrzebne do wypieku pieczywa. – Obecne ceny to kosmos – przyznaje jeden z lubelskich piekarzy. – Ja dziś nawet nie wiem w jakiej cenie kupię w przyszłym tygodniu mąkę. O ile podniosą mi opłaty? Jedno wielkie wróżenie z fusów – denerwuje się inny.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Gdy rozmawiamy w piątkowe przedpołudnie, Katarzyna Goławska jest już po wywiadach dla Polsat News i TVN 24. – Robię co mogę – przyznaje. – Mam nadzieję, że do kogoś w końcu to dotrze.

Dzwonią z całej Polski

Od czasu, gdy Piekarnia Kuźmiuk z Lublina napisała na Facebooku o swojej nowej taryfie za gaz („podwyżka dla nas 887 proc.”), do Goławskiej i jej męża dzwonią nie tylko dziennikarze, ale i piekarze całej Polski.

– Przed chwilą rozmawiałam z panią z Przeworska, która również prowadzi tradycyjną piekarnię i zatrudnia podobną liczbę pracowników - kilkanaście osób. Podobnie jak my dostała już nowe taryfy z PGNiG i też nie wie, czego się spodziewać – mówi.

Stawka za jednostkę gazu dla najstarszej lubelskiej piekarni wzrosła z 8 gr do 79 gr.

– Mąka czy margaryna drożeje z niemal każdą dostawą. Ale czy słyszała pani, by coś z dnia na dzień wzrosło o 887 proc? – denerwuje się współwłaścicielka piekarni. Jak podkreśla galopujące podwyżki uderzają głównie w małe rzemieślnicze zakłady, które w 100 proc. produkują z naturalnych składników. – Marketowy odpiek jak w fabryce to jest zupełnie inna skala działania. U nas wszystko robi się ręcznie, od zakwasu poczynając. Produkcja jednego bochenka trwa ok. 16 godzin – tłumaczy.

O przyszłość swojej ulubionej piekarni (Kuźmiuk wypieka od 1943 r.) martwią się też klienci. – Wielu nas pyta czy to prawda, że się zamykamy. Dla ludzi to logiczne, że tak wysokiej podwyżki nie wytrzymamy – mówi Goławska.

Na razie cen nie podniosła. Czeka na pierwszy rachunek z PGNiG po nowych stawkach.

– Mam wrażenie, że robi się to po to, by był szok. Potem podwyżkę się zmniejszy i nikt już nie będzie narzekał, ale raczej się cieszył, że podrożało tylko 5 razy a nie 8 razy – komentuje.

40 groszy na bochenku. Na początek

Marcin Orlikowski, właściciel siedmiu piekarni w Lublinie i cukierni w Dominowie, już policzył o ile musi podnieść ceny.

– O ok. 40 groszy na bochenku. Na razie – szacuje. – Na pewno nie będziemy niczego robić z górką. Jedynie na tyle, by wystarczyło na pokrycie rosnących kosztów. Nie chcemy robić klientom nieprzyjemnej niespodzianki przy kasie. Choć sami już dopytują, dlaczego jeszcze nie podnieśliśmy cen.

Piekarnie Orlikowskiego gazu używają tylko do ogrzewania, ale piece piekarnicze zużywają ogromne ilości prądu.

– Praca jednego to koszt 8-10 tys. zł – zdradza właściciel. I wylicza. – Do tej pory miesięczne rachunki za energie elektryczną zamykały się w przedziale 35-40 tys. zł. Obecnie to ponad 80 tys. zł.

Jak tłumaczy, dramatycznie drożeje nie tylko prąd. – Obecne ceny to kosmos. W górę poszły wszystkie potrzebne do produkcji pieczywa surowce. Nie ma ani jednego, którego cena nie wzrosłaby o co najmniej 50 proc. Np. pszenica w skupie to dziś 1400 zł, choć niedawno kosztowała 600 zł za tonę.

Wróżenie z fusów

– Jadę właśnie do brata. Porozmawiać o sytuacji na rynku piekarniczym – mówi mi Tadeusz Zubrzycki, gdy w piątek po południu odbiera telefon.

Piekarnia Krzysztofa Zubrzyckiego działa w Nałęczowie od 1940 r. Nieco krócej istnieje piekarnia Zubrzyckich w Kraczewicach Prywatnych, którą Tadeusz przejął zakład po ojcu. W takiej sytuacji jak dziś bracia piekarze nie byli nigdy.

– Już pieczywo zdrożało. Ale to dopiero początek podwyżek – nie ma wątpliwości Krzysztof Zubrzycki.

– Kalkulację można zrobić, gdy są znane ceny surowców, produkcji, prądu czy gazu. A ja dziś nawet nie wiem w jakiej cenie kupię w przyszłym tygodniu mąkę. Nie mam pojęcia o ile podniosą mi opłaty za gaz. Jedno wielkie wróżenie z fusów – denerwuje się Tadeusz. I dodaje. – Cena benzyny zmienia się dziś dwa razy w tygodniu, nikt już nawet nie reaguje. Ale każda podwyżka cen chleba odbija się w społeczeństwie szerokim echem. Chleb to towar newralgiczny.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 38

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Askier / 10 stycznia 2022 r. o 12:19
+29
Przyjdzie jeść imitację chleba z marketu. Dzięki PISIORY i ich wyborcy za kraj mlekiem i miodem płynący
Avatar
___K___ / 10 stycznia 2022 r. o 11:08
+28
PiS z całym swoim słabiutkim merytorycznie zapleczem, w tym z panem Glapińskim, opowiada od lat, jakie to cuda na kiju gospodarczo nam zapewniają. Realny z tego jest jednak tylko kij. Możesz sobie, TECZOWY_ZSL, obwiniać Unię, ale to świadczy wyłącznie o tym, jak nie rozumiesz dzisiejszego świata i nie rozumiesz tego, co PiS nam zaserwował. Gdyby rządzili mądrze, nie rozdawali pieniędzy w czasie dobrobytu, ale je inwestowali, to byłoby zupełnie inaczej, Gdyby nie ignorowali unijnej polityki klimatycznej - byłoby zupełnie inaczej. Gdyby nie bali się górników - byłoby zupełnie inaczej. Konkluzja? Gdyby nie PiS - byłoby zupełnie inaczej. To PiS nakręcił inflację swoją debilną polityką i opowiadaniem bajek, że popyt wewnętrzny stymulkowany rozdawnictwem nakręci gospodarkę. Szkoda tylko, że nie naszą, bo w Polsce już na tyle niewiele się produkuje, że ów popyt wewnętrzny skupił się na produktach importowanych. PiS doprowadził Polskę na skraj przepaści i szykuje się do zrobienia wielkiego kroku w przód.
PiS z całym swoim słabiutkim merytorycznie zapleczem, w tym z panem Glapińskim, opowiada od lat, jakie to cuda na kiju gospodarczo nam zapewniają. Realny z tego jest jednak tylko kij. Możesz sobie, TECZOWY_ZSL, obwiniać Unię, ale to świadczy wyłącznie o tym, jak nie rozumiesz dzisiejszego świata i nie rozumiesz tego, co PiS nam zaserwował. Gdyby rządzili mądrze, nie rozdawali pieniędzy w czasie dobrobytu, ale je inwestowali, to byłoby zupełnie inaczej, Gdyby nie ignorowali unijnej polityki klimatycznej - byłoby zupełnie inaczej. Gdyby nie ba... rozwiń
Avatar
Janusz_Paliwas / 10 stycznia 2022 r. o 07:12
+21
"Trzeba słuchać ludu, obiecać im, czego oczekują, a potem wygaszać ich oczekiwania. Mają zap…ać za miskę ryżu"
Avatar
Janusz_Paliwas / 10 stycznia 2022 r. o 11:40
+17
,,Proszę państwa, ceny rosną. Ja sobie zdaję z tego sprawę, że ceny rosną. Ale musicie mieć państwo świadomość, że jak rosną wynagrodzenia, to niestety rosną też i ceny’’ - mówił p.rezydent andrzej d.
Avatar
TECZOWY_ZSL / 10 stycznia 2022 r. o 07:52
+12
Chiny uruchamiają największą elektrownię węglową. Za 4 lata +150 GIGAWATÓW mocy. A Europa pogrążona w „zielonej rewolucji” dewastuje ekonomię państw bloku wschodniego...
Avatar
Harpagan / 10 stycznia 2022 r. o 07:16
+12
Złodzieje z PiS-u tak zarządzają Polską. To muszą być putinowscy agenci. Mi na przykład o 60% w stosunku do poprzedniego roku wzrosły koszty stałe za ogrzewanie. Mimo, że prawie nie grzeję, bo zimy teraz łagodne, temperatura w mieszkaniu co najmniej 22st C, nadpłata za ogrzewania radykalnie spadła. Niedługo trzeba będzie dopłacać mimo braku ogrzewania. Taki k..a mać ład tych złodziei. Z niepokojem czekam na rachunki za prąd i gaz. Jak tylko przyjdą to zgłoszę się do Pitucha albo innego Sobonia niech mi to wyjaśnią!!!
Avatar
TECZOWY_ZSL / 10 stycznia 2022 r. o 07:54
+10
"Chiny planują budowę 150 reaktorów atomowych w najbliższych 15 latach. To więcej niż reszta świata zbudowała przez ostatnie 35 lat "... a Polska?
Avatar
wnikliwy / 10 stycznia 2022 r. o 07:05
+10
OTO DO CZEGO PRZEZ 6 LAT RZĄDÓW PISIORY DOPROWADZIŁY. TOTALNY ROZKŁAD PAŃSTWA I UPADEK GOSPODARCZY I MORALNY. I JESZCZE TE GNIDY PRZY INFLACJI 30 PROC. MAJĄ CZELNOŚĆ OBNIŻAĆ LUDZIOM WYNAGRODZENIA
Avatar
TECZOWY_ZSL / 10 stycznia 2022 r. o 22:35
+9
26.04.2020 - GWymiotna: "... pszenica podrożała z 750 zł za tonę w styczniu 2020 do 940 zł pod koniec kwietnia 2020. Wzrost cen nakręciła panika wywołana koronawirusem i wzmożony popyt na produkty mączne wewnątrz krajów Unii, jak i ssanie na rynku światowym (Chiny).
Avatar
_XD_ / 10 stycznia 2022 r. o 10:50
+9
Chiny uruchamiają największą elektrownię węglową. Za 4 lata +150 GIGAWATÓW mocy. A Europa pogrążona w „zielonej rewolucji” dewastuje ekonomię państw bloku wschodniego...
 Dziwię się, że jeszcze się nie wyniosłeś do Chin. Przecież to kraina dobrobytu. XD
Avatar
___K___ / 16 stycznia 2022 r. o 10:29
+1
Unijny Fit for 55 zamienia sie na polski DEAD 23. Blokowac debilne decyzje brukselskich urzedasow i ich przdupasow z PO i lewicy bo pojdziemy z torbami.
Chcesz sobie żyć w dymie, to żyj. Gdyby Polska miała mądry rząd, to już dawno odpowiednie środki byłyby przeznaczone na rozwój OZE i nie mielibyśmy galopujących cen nośników energii. Ale PiS nie inwestuje, bo nie ma o tym zielonego pojęcia, a tylko rozdaje, bo to łatwe i populistyczne. Tylko ty, twoje dzieci, a i wnuki jeszcze na pewno będą spłacać tą dzisiejszą rozrzutność matołów z Nowogrodzkiej. Kaczora już nie będzie, ale twoi potomkowie będą pluć na twoje wybory polityczne i krótkowzroczność.
Popytaj Tuska, dlaczego tak wiele razy ignorował ten problem, mimo, że jego ministrowie i doradcy wielokrotnie uświadamiali go, że zaniechanie jakichkolwiek działań będzie miało dalekosiężne konsekwencje. Ale ten rudy kłamca nigdy nie podjął żadnej odpowiedzialnej decyzji, nie zrobił nic dobrego dla Polski. Uciekł do Brukseli w czasie, gdy jego lenistwo i nonszalancja przyczyniły się do zapaści gospodarczej i nie miał już szans na jakąkolwiek dobrą opinię ze strony społeczeństwa. Zwiał, jak to tchórz, a teraz takim jak ty, każe flaki z siebie wypruwać, żeby on mógł rozdawać nie swoje pieniądze.
Daj sobie spokój z tą TVPiSowską propagandą - na mnie ona nie działa. Może u ciebie w Kraśniku to trafia na podatny grunt, ale mi tej ciemnoty nie wciskaj. Jeśli zaś chcesz pogadać o ucieczkach do Brukseli, to co powiesz o takich ludzikach, jak Szydło, Brudziński, Kempa i inne "gwiazdy" PiSu, które narobiły bałaganu w Polsce i uciekły do PE?
Daj sobie spokój z tą TVPiSowską propagandą - na mnie ona nie działa. Może u ciebie w Kraśniku to trafia na podatny grunt, ale mi tej ciemnoty nie wciskaj. Jeśli zaś chcesz pogadać o ucieczkach do Brukseli, to co powiesz o takich ludzikach, jak Szydło, Brudziński, Kempa i inne "gwiazdy" PiSu, które narobiły bałaganu w Polsce i uciekły do PE? rozwiń
Avatar
___K___ / 16 stycznia 2022 r. o 10:27
+1
Dane z czapy wzięte. Zobaczcie po ile chleb w Biedronce i jedzcie aż pękniecie, bo stać was na to. Można? można! Przetrwają najlepsi, zgodnie ze złotą zasadą rynku :) A jak komuś nie pasuje, to sobie sam może chleb w domu upiec.
Nie najlepsi, tylko najtańsi, matołku kraśnicki.
Masz jełopie problem z tym Kraśnikiem? Tak go chcesz wyprzeć z siebie? Bo mnie on wisi i powiewa, a łączy mnie z nim to samo, co i ciebie: PO.
Nie wiem do kogo piszesz per "jełopie", ale widzę, że nerwy ci puszczają. Jeśli jednak do mnie się zwracałeś, matołku kraśnicki, to nie, nie mam problemów z Kraśnikiem. Wstyd mi tylko, że część mieszkańców miasta na Lubelszczyźnie przynosi taki wstyd całemu regionowi.
Nie wiem do kogo piszesz per "jełopie", ale widzę, że nerwy ci puszczają. Jeśli jednak do mnie się zwracałeś, matołku kraśnicki, to nie, nie mam problemów z Kraśnikiem. Wstyd mi tylko, że część mieszkańców miasta na Lubelszczyźnie przynosi taki wstyd całemu regionowi. rozwiń
Avatar
poker / 13 stycznia 2022 r. o 18:19
-3
Unijny Fit for 55 zamienia sie na polski DEAD 23. Blokowac debilne decyzje brukselskich urzedasow i ich przdupasow z PO i lewicy bo pojdziemy z torbami.
Chcesz sobie żyć w dymie, to żyj. Gdyby Polska miała mądry rząd, to już dawno odpowiednie środki byłyby przeznaczone na rozwój OZE i nie mielibyśmy galopujących cen nośników energii. Ale PiS nie inwestuje, bo nie ma o tym zielonego pojęcia, a tylko rozdaje, bo to łatwe i populistyczne. Tylko ty, twoje dzieci, a i wnuki jeszcze na pewno będą spłacać tą dzisiejszą rozrzutność matołów z Nowogrodzkiej. Kaczora już nie będzie, ale twoi potomkowie będą pluć na twoje wybory polityczne i krótkowzroczność.
 Popytaj Tuska, dlaczego tak wiele razy ignorował ten problem, mimo, że jego ministrowie i doradcy wielokrotnie uświadamiali go, że zaniechanie jakichkolwiek działań będzie miało dalekosiężne konsekwencje. Ale ten rudy kłamca nigdy nie podjął żadnej odpowiedzialnej decyzji, nie zrobił nic dobrego dla Polski. Uciekł do Brukseli w czasie, gdy jego lenistwo i nonszalancja przyczyniły się do zapaści gospodarczej i nie miał już szans na jakąkolwiek dobrą opinię ze strony społeczeństwa. Zwiał, jak to tchórz, a teraz takim jak ty, każe flaki z siebie wypruwać, żeby on mógł rozdawać nie swoje pieniądze.
 Popytaj Tuska, dlaczego tak wiele razy ignorował ten problem, mimo, że jego ministrowie i doradcy wielokrotnie uświadamiali go, że zaniechanie jakichkolwiek działań będzie miało dalekosiężne konsekwencje. Ale ten rudy kłamca nigdy nie podjął żadnej odpowiedzialnej decyzji, nie zrobił nic dobrego dla Polski. Uciekł do Brukseli w czasie, gdy jego lenistwo i nonszalancja przyczyniły się do zapaści gospodarczej i nie miał już szans na jakąkolwiek dobrą opinię ze strony społeczeństwa. Zwiał, jak to tchórz, a teraz takim jak ty, ka... rozwiń
Avatar
poker / 13 stycznia 2022 r. o 18:09
0
Dane z czapy wzięte. Zobaczcie po ile chleb w Biedronce i jedzcie aż pękniecie, bo stać was na to. Można? można! Przetrwają najlepsi, zgodnie ze złotą zasadą rynku :) A jak komuś nie pasuje, to sobie sam może chleb w domu upiec.
Nie najlepsi, tylko najtańsi, matołku kraśnicki.
 Masz jełopie problem z tym Kraśnikiem? Tak go chcesz wyprzeć z siebie? Bo mnie on wisi i powiewa, a łączy mnie z nim to samo, co i ciebie: PO.
Avatar
Komentator / 13 stycznia 2022 r. o 07:47
+1
Unijny Fit for 55 zamienia sie na polski DEAD 23. Blokowac debilne decyzje brukselskich urzedasow i ich przdupasow z PO i lewicy bo pojdziemy z torbami.
Chcesz sobie żyć w dymie, to żyj. Gdyby Polska miała mądry rząd, to już dawno odpowiednie środki byłyby przeznaczone na rozwój OZE i nie mielibyśmy galopujących cen nośników energii. Ale PiS nie inwestuje, bo nie ma o tym zielonego pojęcia, a tylko rozdaje, bo to łatwe i populistyczne. Tylko ty, twoje dzieci, a i wnuki jeszcze na pewno będą spłacać tą dzisiejszą rozrzutność matołów z Nowogrodzkiej. Kaczora już nie będzie, ale twoi potomkowie będą pluć na twoje wybory polityczne i krótkowzroczność.
 Gdyby Polska miała mądry rząd, to pieniądze z emisji CO2 (grube miliardy) pozwoliłyby już na zbudowanie elektrowni atomowej. Ale niestety poszły na (zgodnie z pisowską demagogią) "coś tam, coś tam", którego to "coś tam" nie potrafią wyjaśnić. Do tego przewała Morawieckiego z wyprowadzaniem miliardów zł poza budżet i już by można było myśleć o drugiej EJ albo modernizacji całej sieci energetycznej w kraju.
 Gdyby Polska miała mądry rząd, to pieniądze z emisji CO2 (grube miliardy) pozwoliłyby już na zbudowanie elektrowni atomowej. Ale niestety poszły na (zgodnie z pisowską demagogią) "coś tam, coś tam", którego to "coś tam" nie potrafią wyjaśnić. Do tego przewała Morawieckiego z wyprowadzaniem miliardów zł poza budżet i już by można było myśleć o drugiej EJ albo modernizacji całej sieci energetycznej w kraju. rozwiń
Avatar
___K___ / 11 stycznia 2022 r. o 19:58
0
Unijny Fit for 55 zamienia sie na polski DEAD 23. Blokowac debilne decyzje brukselskich urzedasow i ich przdupasow z PO i lewicy bo pojdziemy z torbami.
Chcesz sobie żyć w dymie, to żyj. Gdyby Polska miała mądry rząd, to już dawno odpowiednie środki byłyby przeznaczone na rozwój OZE i nie mielibyśmy galopujących cen nośników energii. Ale PiS nie inwestuje, bo nie ma o tym zielonego pojęcia, a tylko rozdaje, bo to łatwe i populistyczne. Tylko ty, twoje dzieci, a i wnuki jeszcze na pewno będą spłacać tą dzisiejszą rozrzutność matołów z Nowogrodzkiej. Kaczora już nie będzie, ale twoi potomkowie będą pluć na twoje wybory polityczne i krótkowzroczność.
Chcesz sobie żyć w dymie, to żyj. Gdyby Polska miała mądry rząd, to już dawno odpowiednie środki byłyby przeznaczone na rozwój OZE i nie mielibyśmy galopujących cen nośników energii. Ale PiS nie inwestuje, bo nie ma o tym zielonego pojęcia, a tylko rozdaje, bo to łatwe i populistyczne. Tylko ty, twoje dzieci, a i wnuki jeszcze na pewno będą spłacać tą dzisiejszą rozrzutność matołów z Nowogrodzkiej. Kaczora już nie będzie, ale twoi potomkowie będą pluć na twoje wybory polityczne i krótkowzroczność. rozwiń
Avatar
___K___ / 11 stycznia 2022 r. o 19:56
+3
Dane z czapy wzięte. Zobaczcie po ile chleb w Biedronce i jedzcie aż pękniecie, bo stać was na to. Można? można! Przetrwają najlepsi, zgodnie ze złotą zasadą rynku :) A jak komuś nie pasuje, to sobie sam może chleb w domu upiec.
Nie najlepsi, tylko najtańsi, matołku kraśnicki.
Avatar
___K___ / 11 stycznia 2022 r. o 19:55
+1
PiS z całym swoim słabiutkim merytorycznie zapleczem, w tym z panem Glapińskim, opowiada od lat, jakie to cuda na kiju gospodarczo nam zapewniają. Realny z tego jest jednak tylko kij. Możesz sobie, TECZOWY_ZSL, obwiniać Unię, ale to świadczy wyłącznie o tym, jak nie rozumiesz dzisiejszego świata i nie rozumiesz tego, co PiS nam zaserwował. Gdyby rządzili mądrze, nie rozdawali pieniędzy w czasie dobrobytu, ale je inwestowali, to byłoby zupełnie inaczej, Gdyby nie ignorowali unijnej polityki klimatycznej - byłoby zupełnie inaczej. Gdyby nie bali się górników - byłoby zupełnie inaczej. Konkluzja? Gdyby nie PiS - byłoby zupełnie inaczej. To PiS nakręcił inflację swoją debilną polityką i opowiadaniem bajek, że popyt wewnętrzny stymulkowany rozdawnictwem nakręci gospodarkę. Szkoda tylko, że nie naszą, bo w Polsce już na tyle niewiele się produkuje, że ów popyt wewnętrzny skupił się na produktach importowanych. PiS doprowadził Polskę na skraj przepaści i szykuje się do zrobienia wielkiego kroku w przód.
PiS z całym swoim słabiutkim merytorycznie zapleczem, w tym z panem Glapińskim, opowiada od lat, jakie to cuda na kiju gospodarczo nam zapewniają. Realny z tego jest jednak tylko kij. Możesz sobie, TECZOWY_ZSL, obwiniać Unię, ale to świadczy wyłącznie o tym, jak nie rozumiesz dzisiejszego świata i nie rozumiesz tego, co PiS nam zaserwował. Gdyby rządzili mądrze, nie rozdawali pieniędzy w czasie dobrobytu, ale je inwestowali, to byłoby zupełnie inaczej, Gdyby nie ignorowali unijnej polityki klimatycznej - byłoby zupełnie inaczej. Gdyby nie... rozwiń
Avatar
___K___ / 11 stycznia 2022 r. o 19:55
+2
.... pszenica w 2013 roku kosztowała 600 pln/t... cena przez lata lekko oscyluje, w przeciwieństwie do cen nawozów i paliw.  pięknie widać jak przez wysztkich przetwórców okradani są rolnicy.
  Dodaj jeszcze, przez kogo są okradani, Śmiało, Tak - przez PiSowski rząd! To on robi rolników w bambuko.
Avatar
___K___ / 11 stycznia 2022 r. o 19:54
+2
26.04.2020 - GWymiotna: "... pszenica podrożała z 750 zł za tonę w styczniu 2020 do 940 zł pod koniec kwietnia 2020. Wzrost cen nakręciła panika wywołana koronawirusem i wzmożony popyt na produkty mączne wewnątrz krajów Unii, jak i ssanie na rynku światowym (Chiny).
I z czego drwisz, matole? Siedzisz w domu, nie wyściubiasz nosa do realnego świata, a udajesz wszechwiedzącego. Tylko że tak właśnie było - wiosną 2020 roku ludzie na pniu wykupowali makaron, ryż, mąkę, papier toaletowy i konserwy. Czego nie rozumiesz, debilu?
I z czego drwisz, matole? Siedzisz w domu, nie wyściubiasz nosa do realnego świata, a udajesz wszechwiedzącego. Tylko że tak właśnie było - wiosną 2020 roku ludzie na pniu wykupowali makaron, ryż, mąkę, papier toaletowy i konserwy. Czego nie rozumiesz, debilu? rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze 38

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Koronawirus 24 stycznia. Niemal 30 tys. zakażeń w Polsce. Ile w woj. lubelskim?

Koronawirus 24 stycznia. Niemal 30 tys. zakażeń w Polsce. Ile w woj. lubelskim?

29 100 nowych przypadków zakażenia koronawirusem i 2 ofiary śmiertelne - Ministerstwo Zdrowia podało dzisiaj o godz. 10.30 najnowszy raport na temat sytuacji epidemiologicznej w Polsce. W woj. lubelskim 1 147 zakażeń

Koncert promocyjny płyty "AZANCA" w Filharmonii
29 stycznia 2022, 18:00

Koncert promocyjny płyty "AZANCA" w Filharmonii

W sobotę, 29 stycznia o godz. 18 w Filharmonii Lubelskiej (ul. Curie-Skłodowskiej 5) odbędzie się koncert muzyki inspirowanej tangiem argentyńskim.

Jak czyścić zlewozmywak granitowy?

Jak czyścić zlewozmywak granitowy?

Zlewy granitowe stały się bardzo popularne za sprawą ich eleganckiego wyglądu oraz trwałości. Powstają dzięki zmieszaniu drobnego piasku granitowego ze środkiem wiążącym z żywicą akrylową. W efekcie powstaje materiał bardzo przypominający tradycyjny granit. Zlewozmywaki granitowe wykazują odporność na wysoką temperaturę oraz zużycie, które można zaobserwować na zwykłych zlewach kuchennych wykonanych ze stali. Dodatkową zaletą jest możliwość doboru atrakcyjnego koloru do aranżacji kuchni. Nie jesteśmy skazani na zwykły, srebrny kolor, możemy wybrać taki, który będzie komponował się z blatem lub innymi elementami wystroju. W jaki sposób dbać o zlew granitowy?

Szalony tydzień Pszczółki Polski Cukier AZS UMCS Lublin. Najpierw EuroCup, a potem Puchar Polski

Szalony tydzień Pszczółki Polski Cukier AZS UMCS Lublin. Najpierw EuroCup, a potem Puchar Polski

Wiele wydarzyło się w ostatnich dniach w obozie Pszczółki Polski Cukier AZS UMCS Lublin. Nie oglądaliśmy koszykarek na parkiecie, a najwięcej pracy mieli działacze. Ten tydzień będzie niezwykle intensywny dla zielono-białych – w najbardziej optymistycznym wariancie mogą rozegrać nawet pięć spotkań w sześć dni

Dyrektor szpitala przy al. Kraśnickiej dziękuje pielęgniarkom. Pyta czy związek nie popełnił błędu

Dyrektor szpitala przy al. Kraśnickiej dziękuje pielęgniarkom. Pyta czy związek nie popełnił błędu

Dyrektor szpitala przy al. Kraśnickiej w Lublinie dziękuje pielęgniarkom i pielęgniarzom, którzy w ostatniej chwili zrezygnowali z zaplanowanego na dziś strajku.

Przez rok lubelska policja dostała aż 415 takich filmów

Przez rok lubelska policja dostała aż 415 takich filmów

Rekordową liczbę nagrań piratów drogowych dostała w ubiegłym roku policja. Filmy z kamer w prywatnych samochodach pomagają też ustalić przebieg wypadków drogowych czy pomóc w poszukiwaniach osób zaginionych.

Lublin: Ponikwoda z szansą na plac zabaw

Lublin: Ponikwoda z szansą na plac zabaw

Dziewięć firm rywalizuje o miejski kontrakt na budowę placu zabaw przy Bluszczowej. Tylko jedna z nich złożyła ofertę z ceną mieszczącą się w kwocie zarezerwowanej na te prace przez Urząd Miasta, który w piątek poznał oferty chętnych wykonawców

Bus zderzył się z ciężarówką między Lublinem a Łęczną. Wiele osób rannych, kierowca tira uciekł