Lublin

19 czerwca 2024 r.
8:45

Jubileusz - niestety tylko w pamięci

Autor: Zdjęcie autora Krzysztof Kot

Gdyby wciąż istniały, skończyłyby właśnie 55 lat. Mowa o Zespołach Artystycznych Państwowych Szkół Budownictwa w Lublinie. Niestety już wiele lat temu zlikwidowano je. Ich założyciel oraz byli członkowie, wciąż jednak pamiętają o nich i już poza szkołą kultywują tradycję.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

W Lublinie, gdzie tradycje artystyczne i edukacyjne splatają się w jedno, odbyło się niezwykłe spotkanie byłych członków zespołów, które skłoniło do refleksji nad przeszłością i zachęciło do ponownego zainicjowania kulturalnych przedsięwzięć.

 

Narodziny i rozwój zespołów

Krzysztof Kramek, określany mianem „człowieka orkiestry”, rozpoczął swoją przygodę z Zespołami Artystycznymi Państwowych Szkół Budownictwa w 1969 roku. Wtedy to, świeżo po ukończeniu edukacji, został zachęcony przez swojego profesora do pracy z młodzieżą w Zespole Pieśni i Tańca przy Uniwersytecie Przyrodniczym w Lublinie. To doświadczenie stało się fundamentem dla jego przyszłej kariery jako nauczyciela muzyki w PSB.

- Zawsze chciałem pracować ze starszą młodzieżą. Stąd pomysł pracy w zespole studenckim. Mój profesor zaproponował mi pracę w zespole Pieśni i Tańca, co otworzyło mi drzwi do przyszłej kariery również w budowlance — wspomina Kramek.

Pomysł na stworzenie zespołów artystycznych w PSB zrodził się z potrzeby stworzenia miejsca, gdzie młodzież mogłaby rozwijać swoje talenty muzyczne. Kramek, zainspirowany swoją wizją, postanowił formalnie zorganizować działalność muzyczną, co zaowocowało powstaniem Stowarzyszenia Zespołów Artystycznych PSB. Organizacja ta miała własny statut, pieczątkę, odznaki i legitymacje członkowskie. – Chcieliśmy, żeby wszyscy czuli się jako rodzina, zespół, trochę wyjątkowo – mówi Kramek.

 

Edukacja muzyczna

Zespoły artystyczne PSB obejmowały różnorodne formacje muzyczne, takie jak orkiestra, chór, Big Band, zespół rozrywkowy i kabaret. Uczniowie, często bez wcześniejszego przygotowania muzycznego, mieli możliwość nauki gry na różnych instrumentach pod okiem Kramka. Antoni Pietrzak wspomina: -Profesor Kramek potrafił zmotywować i zdyscyplinować swoich podopiecznych, co przynosiło znakomite rezultaty. Był nie tylko nauczycielem, ale i mentorem- dodaje. Sam znał 3 chwyty gitarowe, gdy przychodził do zespołu. Uczył się gitary, ale też gry na trąbce. Dzięki temu po skończeniu szkoły, gdy trafił do zasadniczej służby wojskowej, bez problemu zakwalifikował się do orkiestry wojskowej. Zresztą nie on jeden, wywodzących się z orkiestry.

 

Niektórzy uczniowie zaczynali od podstaw, ale dzięki systematycznej pracy osiągali wysoki poziom umiejętności. Wielu z nich kontynuowało edukację muzyczną, a nawet wybierało karierę profesjonalnych muzyków. Przykładem są bracia Ziemkowscy, którzy po latach gry w zespołach PSB zostali muzykami w filharmoniach w Lublinie i Bydgoszczy. Dwóch wychowanków do tej pory gra w zespole BAJM.

 

Wyjątkowe osiągnięcia

Przez lata działalności zespołów artystycznych PSB przewinęło się przez nie około tysiąca uczniów, a liczba występów przekroczyła tysiąc. Wyjazdy zagraniczne, takie jak koncerty we Lwowie, były wyjątkowym osiągnięciem w czasach, gdy takie możliwości były rzadkością. Uczniowie PSB zdobywali liczne nagrody i puchary na przeglądach szkolnych, co świadczyło o wysokim poziomie artystycznym zespołów.

 - To były niesamowite czasy. Mieliśmy piękne sale, stroje i instrumenty, nawet zachodnie, co w latach 80. było niezwykłe. Byli uczniowie, którzy zmieniali szkoły, aby móc grać na naszych instrumentach — wspomina Kramek.

 

Tradycja, która żyje

Choć oficjalnie zespoły artystyczne PSB zakończyły działalność, duch tych grup nadal żyje w sercach dawnych członków. Regularne zjazdy absolwentów są dowodem na to, jak silne więzi stworzyły się w tamtych latach. Uczestnicy wspominają dawne czasy, dzielą się historiami i planują przyszłe spotkania. Dzięki inicjatywie Krzysztofa Kramka i Antoniego Pietrzaka tradycje muzyczne są kontynuowane, a ich wpływ sięga nawet na kolejne pokolenia.

-Zespoły były jak rodzina. Wielu z nas utrzymuje kontakty do dziś Spotykamy się, czasem gramy-  podkreśla Pietrzak.

Mamy bodajże 19 małżeństw, które poznały się właśnie w zespołach – dodaje Kramek.

 

Apel o reaktywację

W kontekście rozmowy o historii i osiągnięciach zespołów artystycznych PSB pojawia się apel o ich reaktywację. Krzysztof Kramek, Antoni Pietrzak oraz inni dawni członkowie są gotowi wspierać takie inicjatywy, oferując swoją pomoc i doświadczenie. Wspólne działania mogą przyczynić się do odrodzenia tradycji, która kiedyś była chlubą Państwowych Szkół Budownictwa i ważnym elementem kulturalnym Lublina.

-Marzę, aby te zespoły znów ożyły. Jestem pewien, że wielu wychowanków z chęcią wróciłoby, aby pomóc w reaktywacji — mówi Kramek.

 

 

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Trwa budowa brakującego fragmentu ścieżki

Przez lata ścieżki miasta i gminy nie mogły się połączyć. W końcu powstaje brakujący odcinek

Dobra wiadomość dla rowerzystów. Trwa budowa wyczekiwanego fragmentu ścieżki rowerowej w Sławacinku Starym, który połączy szlaki miasta i gminy.

Kampus uczelni

UMCS otwiera drzwi dla kandydatów

Stoiska z ofertą edukacyjną, doradztwo zawodowe i spacer po kampusie. Sprawdzamy, co Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej przygotował dla swoich kandydatów.

Nielegalny połów ryb na jeziorze. 48-latek w rękach policji

Nielegalny połów ryb na jeziorze. 48-latek w rękach policji

Można powiedzieć, że we "własne sidła" wpadł 48-letni mieszkaniec gminy Uścimów, który podejrzany jest o nielegalny połów ryb. Grozi mu nawet 2 lata pozbawienia wolności.

Dlaczego warto postawić na używane części samochodowe? Poznaj Global Parts!

Dlaczego warto postawić na używane części samochodowe? Poznaj Global Parts!

Zakup używanych części samochodowych to rozwiązanie, które zyskuje coraz większą popularność. Decydują o tym przede wszystkim względy ekonomiczne, dostępność oryginalnych części oraz troska o środowisko. Szczególnie właściciele starszych modeli samochodów doceniają ten sposób na utrzymanie swoich pojazdów w dobrym stanie technicznym. Jednak używane części to nie tylko oszczędność – to także świetna okazja do tuningu i personalizacji auta.

Jakub Rzeźniczak podpisał w Kraśniku umowę do końca sezonu 24/25, ale z opcją przedłużenia

Były reprezentant Polski zagra w Stali Kraśnik

W ostatnich dniach pojawiały się plotki, że były reprezentant Polski Jakub Rzeźniczak może wznowić karierę w Kraśniku. Ze względu na datę, czyli 1 kwietnia wielu kibiców uznało jednak te doniesienia za primaaprilisowy żart. Tymczasem w piątek czwartoligowiec rzeczywiście poinformował, że 38-letni obrońca podpisał ze Stalą kontrakt do końca sezonu.

"Chcę być Polakiem". Wojewoda przekazał akty obywatelstwa
ZDJĘCIA
galeria

"Chcę być Polakiem". Wojewoda przekazał akty obywatelstwa

Liczba obywateli Rzeczypospolitej Polskiej powiększyła się o 18 osób. Wojewoda lubelski wręczył polskie obywatelstwa, konstytucję oraz flagę RP.

Lublin w weekend będzie gospodarzem Akademickich Mistrzostw Polski w pływaniu

Lublin w weekend będzie gospodarzem Akademickich Mistrzostw Polski w pływaniu

Już w sobotę startują Akademickie Mistrzostwa Polski w pływaniu. Tym razem w zawodach, które będą rozgrywane na Aqua Lublin weźmie udział ponad tysiąc zawodników i zawodniczek, które reprezentują aż 86 uczelni z całego kraju.

Zdjęcie ilustracyjne

Zderzenie czterech pojazdów - poważne utrudnienia w ruchu

3 osobówki i dostawczak zderzyły się na trasie w kierunku Chełma. Utrudnienia mogą potrwać kilka godzin.

Sejm obniża składkę zdrowotną dla przedsiębiorców. Rząd podzielony, a opozycja przeciw

Sejm obniża składkę zdrowotną dla przedsiębiorców. Rząd podzielony, a opozycja przeciw

W piątek Sejm przyjął długo wyczekiwaną nowelizację ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Zmiana ta oznacza obniżenie składki zdrowotnej dla przedsiębiorców, a skorzysta na niej – według szacunków Ministerstwa Finansów – około 2,5 miliona małych i średnich firm. Reforma, która wejdzie w życie od 1 stycznia 2026 roku, będzie kosztować budżet państwa 4,6 miliarda złotych rocznie.

Food Truck Festivals powraca do Lublina! Kulinarna podróż dookoła świata
4 kwietnia 2025, 15:00

Food Truck Festivals powraca do Lublina! Kulinarna podróż dookoła świata

Lublin znów stanie się stolicą ulicznego jedzenia! Już w drugi weekend kwietnia, na parkingu przed Motor Areną, odbędzie się długo wyczekiwany zlot food trucków – Food Truck Festivals. To nie tylko uczta dla podniebienia, ale również wyjątkowa okazja do spotkań i wspólnego spędzenia czasu.

Imprezy klubowe w weekend (4-5 kwietnia)
imprezy
4 kwietnia 2025, 20:00

Imprezy klubowe w weekend (4-5 kwietnia)

Lublin nie zwalnia tempa i nie zasypia. Czy czas dobry, czy czas zły, imprezuje przez cały czas. Nawet w post. Specjalnie dla was przygotowaliśmy krótki informator, gdzie w Lublinie odbędą się najlepsze imprezy.

Pomagają i chronią nie tylko ludzi. Policjanci wykazali się wielkim sercem

Pomagają i chronią nie tylko ludzi. Policjanci wykazali się wielkim sercem

Kolejny raz policjanci udowodnili, że ich motto "Pomagamy i chronimy" nie jest tylko pustym frazesem. Tym razem pomogli maleńkiej wiewiórce.

Poszukiwany za bójki i rozboje odnaleziony w Szwecji

Poszukiwany za bójki i rozboje odnaleziony w Szwecji

36-letni mieszkaniec powiatu chełmskiego poszukiwany listem gończym za rozbój został odnaleziony w Szwecji. Teraz w polskim więzieniu odsiedzi zasądzone 4 lata.

Fotowoltaika w gospodarstwie rolnym – jakie niesie za sobą korzyści?

Fotowoltaika w gospodarstwie rolnym – jakie niesie za sobą korzyści?

Współczesne gospodarstwa rolne charakteryzują się wysokim zapotrzebowaniem na energię elektryczną. Chłodnie, suszarnie, systemy nawadniające oraz maszyny rolnicze generują znaczne koszty eksploatacyjne. W ostatnich latach ceny energii elektrycznej znacząco wzrosły, co stanowi poważne obciążenie finansowe dla rolników. Uzależnienie od konwencjonalnych źródeł energii może prowadzić do niestabilności kosztowej i negatywnie wpływać na rentowność produkcji.

Marcin Wójcik bawi i edukuje – został ambasadorem otoNoclegi.pl!

Marcin Wójcik bawi i edukuje – został ambasadorem otoNoclegi.pl!

Marcin Wójcik ambasadorem nowego serwisu noclegowego

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Komunikaty