Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

28 czerwca 2020 r.
18:01

Ks. Mirosław Matuszny pożegnał się z parafianami. "Abp Budzik nam go zabrał"

Autor: Zdjęcie autora aa
326 3 A A

Były kwiaty, podziękowania, łzy wzruszenia i goście z Warszawy. Po 5 latach z parafią pw. Nawrócenia św. Pawła w Lublinie pożegnał się dzisiaj proboszcz ks. Mirosław Matuszny. Na mszy pożegnalnej była m.in. działaczka pro-life Kaja Godek.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

W czwartek ks. Mirosław Matuszny otrzymał od arcybiskupa Stanisława Budzika dokument zwalniający go z obowiązków proboszcza parafii p.w. Nawrócenia św. Pawła w Lublinie.

– I powierzający obowiązki proboszcza w parafii p.w. bł. Karoliny Kózkówny w Snopkowie – kapłan mówił dziś zebranym w kościele przy ul. Bernardyńskiej 5 osobom. – Czytam otrzymywane przez Was i pisane wiadomości, że tyle jeszcze jest do zrobienia i że zostałem wam zabrany. Z całą pokorą i całym sercem chcę powiedzieć, że łatwiej nam wszystkim będzie spojrzeć na czas, który minął jako na dar pięciu wspaniałych lat, który był nam wspólnie dany, niż na odejście jako stratę. Z Bożą pomocą, moją modlitwą i nie mniejszą miłością, jaką żywię do Was, obejmuję moich nowych parafian. Was wszystkich już dziś z serca zapraszam w odwiedziny. Na mszę św. i braterskie spotkanie.

Ks. Matuszny jest znany w Lublinie m.in. z organizacji mszy o miłość i Marszy Wszystkich Świętych. Założył Fundacją pod Damaszkiem. Jest też współorganizatorem Męskiego Różańca. Duchowny gorliwie broni życia. Wypowiada się też o osobach LGBT i organizatorach Marszu Równości w Lublinie określając ich „tęczowymi terrorystami” czy „sodomitami wylegającymi na ulicę”, co wzbudziło kontrowersje.

Kiedy wybuchła pandemia koronawirusa ks. Matuszny przemierzał ulice Lublina w samotnej procesji z relikwiami św. Antoniego, tłumacząc, że chce dawać ludziom nadzieję a nie zwalczać wirusa. Inicjatywą duchownego z Lublina zainteresowały się i opisały światowe media. Ostatecznie metropolita lubelski abp Stanisław Budzik zakazał proboszczowi parafii pw. Nawrócenia św. Pawła kontynuowania akcji jak też jakichkolwiek wystąpień publicznych.

Nowym proboszczem Parafii pw. Nawrócenia św. Pawła został ks. Cezary Kowalski, który od 2009 r. był wikariuszem Parafii pw. św. Mikołaja na Czwartku.

– Lżej jest odchodzić wiedząc, że przychodzi po mnie Boży Kapłan i czciciel Matki Najświętszej. Człowiek prawy i bogobojny, któremu z całego serca życzę Bożego błogosławieństwa i opieki naszych świętych patronów – zwrócił się do swojego następcy ks. Matuszny. Prosił też swoich dotychczasowych parafian: Spójrzcie na niego z jeszcze większą życzliwością, niż darzyliście mnie samego i przyjmijcie go po stokroć lepiej i serdeczniej, niż chcielibyście, aby mnie samego przyjęto na nowej parafii.

Wielu osobom zmiany nie przypadły, zwłaszcza przedstawicielom środowisk prawicowych.

"Pożegnaliśmy najlepszego duszpasterza w Lublinie! Ksiądz Mirosław Matuszny mówił prawdę nawet wtedy, gdy środowiska lewackie bezlitośnie go linczowały. Aborcję nazywał morderstwem, krytykował homoideologię i in vitro. To wielka strata dla naszego miasta, że abp Budzik nam go zabrał" – napisał na Twitterze Krzysztof Kasprzak, członek zarządu Fundacji Życie i Rodzina, której szefową jest Kaja Godek.

Przed kościołem działacze fundacji rozstawili baner z napisem "Aborcję nazywał morderstwem. Sprzeciwiał się in vitro i LGBT. Odmawiał różaniec za mieszkańców. Musi opuścić Lublin".

Cały tekst pożegnania (pisownia oryginalna)

Najukochańsi Bracia i Siostry

We czwartek otrzymałem od ks. Arcybiskupa dokument zwalniający mnie z obowiązków proboszcza parafii p.w. Nawrócenia św. Pawła w Lublinie i powierzający obowiązki Proboszcza w parafii p.w. bł. Karoliny Kózkówny w Snopkowie.

Czytam otrzymywane przez Was i pisane wiadomości, że tyle jeszcze jest do zrobienia i że zostałem Wam zabrany. Z całą pokorą i całym sercem chcę powiedzieć, że łatwiej nam wszystkim będzie spojrzeć na czas, który minął jako na dar pięciu wspaniałych lat, który był nam wspólnie dany, niż na odejście jako stratę. Z Bożą pomocą, moją modlitwą i nie mniejszą miłością, jaką żywię do Was, obejmuję moich nowych parafian. Was wszystkich już dziś z serca zapraszam w odwiedziny. Na mszę św. i braterskie spotkanie.

Dziękuję wszystkim, z którymi dobry Bóg złączył mnie w latach służby Bogu i ludziom. Na ręce księdza kanonika Ryszarda Wieczorka składam podziękowanie dla wszystkich kapłanów posługujących w naszej parafii. Księże Kanoniku, mogłem zawsze na Księdza liczyć, i choć zapewne niełatwo jest służyć jedynie radą i pomocą w parafii, którą się kiedyś kierowało, dziękuję za pokorę z jaką Ksiądz służył i radził. Nigdy nie usłyszałem od Księdza złego słowa, uniesionego głosu, czy słów świadczących o braku szacunku, a jedynie braterskie rady, pełne troski i życzliwości. To postawa nie tak znowu częsta, zatem tym bardziej godna wdzięczności i szacunku, zatem raz jeszcze dziękuję.

Dziękuję załodze świeckich pracowników, którą dobierałem przez pięć lat, kierując się wezwaniem św. Jana Pawła II, że „człowiek jest drogą Kościoła”. Po wielokroć znajdowałem wśród was oparcie, pomocną dłoń i niesamowitą życzliwość. Odchodząc, mogę śmiało publicznie zaświadczyć, że byliście nie tylko moimi pracownikami, ale prawdziwymi braćmi i siostrami w Chrystusie, przyjaciółmi, za których jestem wdzięczny Bogu.

Dziękuję Wam wszystkim, Parafianom, Gościom i tym, którzy przychodzili modlić się do naszego kościoła. Dziękuję darczyńcom i przyjaciołom Parafii, Wam, którzy towarzyszyliście mi modlitwą i cichą obecnością, tu w Kościele czy za pośrednictwem mediów. Wszystkim, którzy mnie wspierali w trosce o sprawy Boże. Dziękuję Zarządowi powołanej przeze mnie ponad dwa lata temu Fundacji pod Damaszkiem. Fundacja tworzy biuro zamiejscowe w mojej nowej parafii i będzie wspomagać wszystko, co służy chwale Bożej w tych czasach próby naszej wiary. Dziś rozdając „Boże Krówki” zbieramy ofiary do puszek na tę właśnie Fundację, aby już w nowym miejscu móc odważnie świadczyć o wierze i świętości życia oraz tworzyć nowe inicjatywy. Dziękuję zatem za każde, nawet najmniejsze wsparcie udzielone Fundacji pod Damaszkiem. Dotychczasowe, dziś i w przyszłości. Moich pielgrzymów zapraszam już dziś na mszę św. i spotkanie w Snopkowie.

Słowa szczególnego podziękowania kieruję do niezależnych mediów. Tych lokalnych i o zasięgu ponadregionalnym. Każdy z nas zachowuje prawo do własnej oceny wydarzeń i słów, których jesteśmy autorami, uczestnikami czy świadkami. Na tym przecież polega korzystanie z daru wolności. Jednak dzięki Wam kochani dziennikarze, po wielokroć mimo różnic w poglądach na świat, wszystko, co starałem się czynić na chwałę Bożą i na pożytek ludzi mknęło w świat i sprawiło, że zwłaszcza ostatnimi czasy dotarłem ze słowami nadziei i Ewangelii do tak wielu odbiorców. Jestem wdzięczny za Waszą pracę, a także za szacunek, jakim darzyliśmy się wzajemnie także wówczas, kiedy nasza ocena relacjonowanych wydarzeniach znacznie się różniła. Niech Bóg Was błogosławi i służcie prawdzie…

Wiele chciałbym Wam jeszcze powiedzieć, ale pozwólcie, że skromnym dziękuję za wszystko, przepraszam za moją ludzką słabość i proszę o modlitwę obejmę raz jeszcze was wszystkich i że w tej chwili pożegnania odwołam się do słów Apostoła Narodów, Patrona Naszej Parafii, które są mi szczególnie bliskie.

„Chwila mojej rozłąki nadeszła. W dobrych zawodach wystąpiłem, bieg ukończyłem, wiary ustrzegłem. Na ostatek odłożono dla mnie wieniec sprawiedliwości, który mi w owym dniu odda Pan, sprawiedliwy Sędzia, a nie tylko mnie, ale i wszystkim, którzy umiłowali pojawienie się Jego.” „Dlatego czuwajcie, pamiętając, że przez (…) lata we dnie i w nocy nie przestawałem ze łzami upominać każdego z was. A teraz polecam was Bogu i słowu Jego łaski władnemu zbudować i dać dziedzictwo ze wszystkimi świętymi”. „Wiecie, jakim byłem wśród was od pierwszej chwili (…). ”Nie pożądałem srebra ani złota, ani szaty niczyjej.” „Jak służyłem Panu z całą pokorą wśród (…) doświadczeń, które mnie spotkały (…) Jak nie uchylałem się tchórzliwie od niczego, co pożyteczne, tak że przemawiałem i nauczałem was publicznie (…) nawołując (…) do nawrócenia się do Boga i do wiary w Pana naszego Jezusa.”

Lżej jest odchodzić wiedząc, że przychodzi po mnie Boży Kapłan i czciciel Matki Najświętszej. Człowiek prawy i bogobojny, któremu z całego serca życzę Bożego błogosławieństwa i opieki naszych świętych patronów. Spójrzcie na niego z jeszcze większą życzliwością, niż darzyliście mnie samego i przyjmijcie go po stokroć lepiej i serdeczniej, niż chcielibyście, aby mnie samego przyjęto na nowej parafii. Księdzu Cezaremu, nowemu Proboszczowi dedykuję inne słowa św. Pawła:

„Zaklinam cię wobec Boga i Chrystusa Jezusa, który będzie sądził żywych i umarłych, i na Jego pojawienie się, i na Jego królestwo: głoś naukę, nastawaj w porę, nie w porę, [w razie potrzeby] wykaż błąd, poucz, podnieś na duchu z całą cierpliwością, ilekroć nauczasz.”.

Niech Bóg Was błogosławi i do zobaczenia

Ksiądz Mirosław Matuszny (fot. Maciej Kaczanowski)
Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 3

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Brrrr / 28 czerwca 2020 r. o 18:49
+19
Krzysiu K dlaczego tak nie broniles ks. Mirka jak odchodził z twojej parafii z Matki Bożej Fatimskiej? Bądź spokojny Do Snopkowa jeździ MPK.
Avatar
TECZOWY_ZSL / 29 czerwca 2020 r. o 08:17
+11
Filozofie szatana są niczym forteca, w której uwięzieni są ludzie, a z której można się uwolnić jedynie z pomocą Chrystusa. Teologa Benedykta zmienili na lewicującego Franciszka - a Wy owieczki co im możecie ??? Władza zaślepia, ogłusza i knebluje - dlatego tak wiele objawień ludziom prostego serca.
Avatar
maciejlublin / 28 czerwca 2020 r. o 18:40
-11
To skandal. Wspaniałego człowieka i księdza odsuwają. Zapewne Bp Cisło po znajomości wpłynie na obsadzenie stanowiska. To straszne jak postępuje się z dobrymi i prawymi kapłanami. Od dawna było tak że Tych co nie pasują to się odsuwa a po znajomości i układach daje innym parafie. Ilu młodych i niedoświadczonych dostaje parafie tylko dlatego że są ulubieńcami bp Mieczysława. Zawsze był układ zwykły ksiądz ma najgorzej było tak i będzie. A najgorsze że najwięksi pupilkowie bp wywijają różne cyrki. Szkoda gadać koledzy dobrze wiedzą o czym mówię.... Prawdziwi kaplani zawsze sa niszczeni przez swoich pasterzy... Od dawna podstawowa zasada mierny bierny i wierny...
To skandal. Wspaniałego człowieka i księdza odsuwają. Zapewne Bp Cisło po znajomości wpłynie na obsadzenie stanowiska. To straszne jak postępuje się z dobrymi i prawymi kapłanami. Od dawna było tak że Tych co nie pasują to się odsuwa a po znajomości i układach daje innym parafie. Ilu młodych i niedoświadczonych dostaje parafie tylko dlatego że są ulubieńcami bp Mieczysława. Zawsze był układ zwykły ksiądz ma najgorzej było tak i będzie. A najgorsze że najwięksi pupilkowie bp wywijają różne cyrki. Szkoda gadać koledzy dobrze wiedzą o czym mówi... rozwiń
Avatar
TECZOWY_ZSL / 29 czerwca 2020 r. o 08:17
+11
Filozofie szatana są niczym forteca, w której uwięzieni są ludzie, a z której można się uwolnić jedynie z pomocą Chrystusa. Teologa Benedykta zmienili na lewicującego Franciszka - a Wy owieczki co im możecie ??? Władza zaślepia, ogłusza i knebluje - dlatego tak wiele objawień ludziom prostego serca.
Avatar
Brrrr / 28 czerwca 2020 r. o 18:49
+19
Krzysiu K dlaczego tak nie broniles ks. Mirka jak odchodził z twojej parafii z Matki Bożej Fatimskiej? Bądź spokojny Do Snopkowa jeździ MPK.
Avatar
maciejlublin / 28 czerwca 2020 r. o 18:40
-11
To skandal. Wspaniałego człowieka i księdza odsuwają. Zapewne Bp Cisło po znajomości wpłynie na obsadzenie stanowiska. To straszne jak postępuje się z dobrymi i prawymi kapłanami. Od dawna było tak że Tych co nie pasują to się odsuwa a po znajomości i układach daje innym parafie. Ilu młodych i niedoświadczonych dostaje parafie tylko dlatego że są ulubieńcami bp Mieczysława. Zawsze był układ zwykły ksiądz ma najgorzej było tak i będzie. A najgorsze że najwięksi pupilkowie bp wywijają różne cyrki. Szkoda gadać koledzy dobrze wiedzą o czym mówię.... Prawdziwi kaplani zawsze sa niszczeni przez swoich pasterzy... Od dawna podstawowa zasada mierny bierny i wierny...
To skandal. Wspaniałego człowieka i księdza odsuwają. Zapewne Bp Cisło po znajomości wpłynie na obsadzenie stanowiska. To straszne jak postępuje się z dobrymi i prawymi kapłanami. Od dawna było tak że Tych co nie pasują to się odsuwa a po znajomości i układach daje innym parafie. Ilu młodych i niedoświadczonych dostaje parafie tylko dlatego że są ulubieńcami bp Mieczysława. Zawsze był układ zwykły ksiądz ma najgorzej było tak i będzie. A najgorsze że najwięksi pupilkowie bp wywijają różne cyrki. Szkoda gadać koledzy dobrze wiedzą o czym mówi... rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze 3

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Fałszywe wyniki testów na COVID-19? „Dużo zależy od metody pobrania wymazu”
film

Fałszywe wyniki testów na COVID-19? „Dużo zależy od metody pobrania wymazu”

Na kwarantannie przebywa w Polsce ponad 83 tysiące osób. Dla każdego z nich, końcem przymusowego pobytu w domu jest podwójny negatywny wynik testu. Niestety, część z nich daje fałszywe wyniki. Dlaczego?

Spływ kajakowy po rzece Wieprz
16 lipca 2020, 9:00

Spływ kajakowy po rzece Wieprz

W ramach akcji "Aktywne Puławy" POK Dom Chemika i tamtejszy MOSiR zapraszają na spływ kajakowy po rzece Wieprz, który odbędzie się 18 lipca o godz. 9.

Wstydliwy problem w Kraśniku

Wstydliwy problem w Kraśniku

O budowę i przebudowę miejskich szaletów w Kraśniku dopytywali radni. Po raz kolejny. Tymczasem okazuje się, że sprawa zamkniętego sanitariatu przy ul. Olejnej nie jest taka prosta.

Zwijanie przewodu po grillowaniu zakończyło się tragedią

Zwijanie przewodu po grillowaniu zakończyło się tragedią

26-latek zwijał przewód po grillowaniu. Poraził go prąd. Pomimo reanimacji, mężczyzna nie przeżył.

Lubelska spółka oddaje miliony za respiratory

Lubelska spółka oddaje miliony za respiratory

Lubelska spółka E&K zwróciła 14 mln euro przedpłaty za niezrealizowane dostawy respiratorów – zapewnia Ministerstwo Zdrowia. W ubiegłym tygodniu resort odstąpił od części umowy z kontrowersyjną firmą.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 6 lipca 2020 r.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 6 lipca 2020 r.

Lubelskie: 14-latka zadzwoniła na numer alarmowy. Powiedziała, że została zgwałcona

Lubelskie: 14-latka zadzwoniła na numer alarmowy. Powiedziała, że została zgwałcona

Z uwagi na wiek, nieletnią przesłuchano przed sądem. Z relacji 14-letniej mieszkanki powiatu chełmskiego wynika, że została zgwałcona przez starszego, bo 24-letniego mężczyznę. Do zdarzenia miało dojść w ostatnich dniach czerwca.

500 zł za „Parafię z zasadami”. Jak razem z proboszczem zniknęła strona na Facebooku
Alarm 24

500 zł za „Parafię z zasadami”. Jak razem z proboszczem zniknęła strona na Facebooku

Strona parafii przy ul. Bernardyńskiej w Lublinie na Facebooku zmieniła nie tylko nazwę, ale i właściciela. Kilkanaście dni przed odejściem proboszcza ks. Mirosława Matusznego została sprzedana.

Złotówka za gaz ma zostać w kieszeni. Co jeszcze potaniało od 1 lipca?

Złotówka za gaz ma zostać w kieszeni. Co jeszcze potaniało od 1 lipca?

Od 1 lipca taniej płacimy m.in. za gaz, pączki i pieluchy. Wbrew wcześniejszym zapowiedziom nie wzrosły jeszcze ceny słodkich napojów.

Zmiany kadrowe w MOSiR Bystrzyca

Zmiany kadrowe w MOSiR Bystrzyca

Zmieniony został skład rady nadzorczej Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji „Bystrzyca”.

Dobry czas dla krwiopijców. Lublin nie będzie walczył z komarami

Dobry czas dla krwiopijców. Lublin nie będzie walczył z komarami

Nie będzie w tym roku oprysków przeciw komarom na publicznych terenach zielonych.

Puławy: Uczniom szykują zmiany przed szkołą

Puławy: Uczniom szykują zmiany przed szkołą

Teren przed Szkołą Podstawową nr 11 w Puławach w ciągu najbliższych miesięcy przejdzie metamorfozę. Przebudowana zostanie droga rowerowa, powstanie deptak, oświetlenie, a starą nawierzchnię z płyt zastąpi kostka. Za pobliskim przedszkolem zaplanowano plac zabaw.

Premier do seniorów: nie bójcie się koronawirusa. A w weekend w woj. lubelskim 24 nowe przypadki

Premier do seniorów: nie bójcie się koronawirusa. A w weekend w woj. lubelskim 24 nowe przypadki

O tym, że „wirus jest w odwrocie” i „już nie trzeba się go bać” przekonuje w ostatnich dniach premier Mateusz Morawiecki, zachęcając do głosowania w drugiej turze wyborów prezydenckich zwłaszcza osoby starsze. Tymczasem w weekend w województwie lubelskim potwierdzono aż 24 nowe przypadki zakażenia.

Były reprezentant Polski w Chełmiance?

Były reprezentant Polski w Chełmiance?

Kolejne, ciekawe wieści napływają z Chełma. Działacze biało-zielonych chcieliby dokonać jeszcze jednego, głośnego transferu. W kuluarach od dłuższego czasu mówi się, że na celowniku Chełmianki znalazł się były reprezentant Polski Dawid Janczyk.

Skażona woda w gminie Niemce. Wykryto bakterie coli

Skażona woda w gminie Niemce. Wykryto bakterie coli

W ujęciu wody w Niemcach wykryto bakterie coli. Trwa chlorowanie wodociągu. Jutro zostaną pobrane próbki do badań, które wykażą czy woda jest już czysta.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.