Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

25 marca 2020 r.
15:45

Lublin: Pracownicy socjalni pomagają z zakupami. Co kiedy ktoś zażyczy sobie krewetek?

31 0 A A
Katarzyna Fus, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Lublinie
Katarzyna Fus, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Lublinie

Rozmowa z Katarzyną Fus, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Lublinie.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

• Jak w czasie epidemii wygląda praca lubelskiego MOPR?

– Ta niespodziewana w swoim zasięgu epidemia przeorganizowała nie tylko nasze życie osobiste, ale i urzędnicze. Zmusiła nas do innej organizacji pracy. Jako pomoc społeczna, czyli misja niosąca wsparcie potrzebującym musieliśmy się dostosować do istniejącej sytuacji. Żeby zminimalizować niebezpieczeństwo zakażenia moich pracowników musiałam podjąć szereg drastycznych rozwiązań.

• Czyli?

– Pracownicy socjalni nie chodzą w teren. Wywiady środowiskowe przeprowadzają telefonicznie spisując na kartce jakie wsparcie potrzebne jest konkretnym osobom. Przed wszystkimi naszymi filiami wystawiliśmy specjalnie opisane skrzyneczki, do których nasi podopieczni mogą wrzucać spisane prośby, wnioski, dokumenty. Sprawdzane są one sukcesywnie przez pracowników. Żeby zachować bezpieczeństwo i ułatwić składanie dokumentów przy skrzynkach wyłożyliśmy koperty, zszywacze i płyn dezynfekujący. Uruchomiliśmy też obsługiwaną przez naszych pracowników linię dedykowaną przede wszystkim seniorom i osobom niesamodzielnym, ale też wszystkim potrzebującym wsparcia w tej trudnej dla nas wszystkich sytuacji kryzysowej.

• Jak ona działa?

– Pod numerami telefonów 81 466-53-30 oraz 882-431-094 czekamy na zgłoszenia. Dzwonić powinni wszyscy potrzebujący, także osoby nie będące dotychczas naszymi beneficjentami. Okazać może się przecież, że ktoś ma dobrą lub wręcz bardzo dobrą sytuację dochodową nie predysponującą do korzystania ze świadczeń opieki społecznej, ale z racji na samotność, czy brak najbliższej rodziny lub stan zdrowia nie jest w stanie wyjść z domu i zrobić sobie zakupów. Mogą to być seniorzy, dla których wirus jest bardzo groźny i po prostu boją się wyjść z domu i zrobić podstawowych zakupów. Przyjmujemy takie zgłoszenia i nasi pracownicy podstawowe zakupy wykonują.

• Podkreśla pani słowo „podstawowe” zakupy dlatego domyślam się, że prośby były różne.

– Mamy telefony, w których ludzie proszą o rzeczy bardzo szczegółowe np. jogurt lub krem do rąk w określonej pojemności i od ściśle określonego producenta. Ktoś chce otrzymać krewetki. Ktoś inny owoce niesezonowe. Takie zakupy wymagają dużego zaangażowania i odwiedzania wielu sklepów. Uczulamy na to, że jesteśmy pomocą społeczną i w pierwszej kolejności musimy zaspokoić najbardziej podstawowe potrzeby bytowe. Wygląda to w ten sposób, że pracownik socjalny bierze pieniądze od osoby zgłaszającej potrzebę wykonania niezbędnych zakupów, robi je w najbliższym sklepie i dostarcza.

• Wiele osób potrzebuje takiej pomocy?

– W miarę możliwości kadrowych staramy się sprostać tym potrzebom, ale nie ukrywam, że jest to coraz cięższe. Dlatego będziemy apelować do mieszkańców potrzebujących wsparcia żeby ograniczyli listę zakupów do najbardziej niezbędnych. Żebym nie absorbowała pracowników do szukania po całym mieście towarów luksusowych. Apelujemy też, by nie wzywać pracowników socjalnych w sytuacji, gdy okazuje się, że w sąsiedniej klatce mieszka jego córka, a na ulicy dalej wnuczka. To taki przykład, ale mieliśmy i takie zgłoszenia.

• A jak reagują w tej sytuacji pracownicy MOPR? Tak zwyczajnie, po ludzku. Boją się pomagać w ten sposób skoro wszyscy słyszymy apele do zostania w domu?

– Sytuacja zagrożenia koronawirusem nie jest komfortowa dla nikogo z nas. Budzi wiele leków i obaw. My też jesteśmy ludźmi, mamy swoje rodziny i boimy się o swoje i ich bezpieczeństwo. Ale jesteśmy też służbą i staramy się stanąć na wysokości zadania. Jestem bardzo dumna ze swoich pracowników, którzy robią w tej chwili, co mogą. Dwoją się i troją. Często podejmują działania, które są ponadetatowe. Taką priorytetową akcją jest szycie maseczek dla służb walczących z epidemią. Wspierają nas w tym zakonnice z dwóch zgromadzeń, ale też radni miejscy i osoby prywatne. W poniedziałek dzięki temu dostarczyli 600 maseczek do Szpitala Wojewódzkiego, Straży Miejskiej i Wojewódzkiej Stacji Pogotowia z ul. Kompozytorów Polskich. Chciałam im bardzo za to serdecznie podziękować.

• Przyłączamy się do podziękowań. Wróćmy jednak do potrzeb. Możemy wyobrazić sobie na razie teoretyczną sytuację, w której dobrze zarabiające do tej pory osoby z dnia na dzień tracą pracę i zostają bez dochodów. Czy mogą szukać u was wsparcia?

– Takich osób będzie przybywało. Ustawa o pomocy społecznej pozwala na objęcie ich pomocą. To przecież szczególny przypadek dotyczący klęski epidemii. Nawet jeśli ktoś straci nagle dochód to od razu może zwrócić się do nas. Jeżeli potrzebuje wsparcia to musimy zrobić wszystko żeby ich wesprzeć. Robimy to oczywiście w granicach prawa opierając się na oświadczeniu rodziny czy osoby, z którego wynika, że w konkretnym miesiącu nie posiada dochodu z racji na…W tym miejscu powinny paść argumenty. Takie osoby obejmiemy ją na pewno pomocą. Na zgłoszenia w takich przypadkach czekamy pod numerami telefonów, które już podałam lub drogą mailową na centrum@mopr.lublin.eu lub kontaktowanie się z konkretnymi filiami.

• Pomagacie też osobom objętym kwarantanną domową.

– W tej chwili mamy 27 takich rodzin, a w nich 43 osoby. Informuje nas o nich codziennie Centrum Zarządzania Kryzysowego przekazując konkretne listy osób. Moi pracownicy sukcesywnie na podstawie rozmów telefonicznych z nimi robią im zakupy, które potem wspólnie ze strażą miejską są dostarczane. Dzieje się to przy zachowaniu szczególnych zasad ostrożności. Na zakupy nie bierzemy pieniędzy. Są one finansowa z budżetu miasta Lublin. Pracownicy nie wchodzą do mieszkań, tylko zostawiają zakupy pod drzwiami. Kontaktu bezpośredniego nie ma.

• Długotrwałe pozostanie w domu rodzi też problemy nie tylko związane z koniecznością zaspokojenia potrzeb żywieniowych.

– Oczywiście dlatego uruchomiliśmy też wsparcie psychologiczne. Najważniejsze dla nas jest przeprowadzenie przez ten kryzys seniorów. Oni najbardziej tego wsparcia potrzebują. Koronawirus stał się wśród nich iskrą zapalną, która powoduje że coraz częściej pojawiają się lęki ksenofobiczne. Z myślą przede wszystkim o nich, ale i o wszystkich potrzebujących uruchomiliśmy całodobowy telefon zaufania funkcjonujący siedem dni w tygodniu. Psycholodzy czekają pod numerem 733-588-900. pomocą służą też psycholodzy pracujący w specjalistycznej poradni dla rodzin. Dyżurują oni od 7.30 do 19.00 pod telefonami.

• Potrzebne są zatem bardzo różne formy pomocy.

– Tak. Ta trudna sytuacja pokazuje też pozytywne zjawiska. Zgłaszają się do nas darczyńcy oferujący bardzo różnorodną pomoc. Ludzie w takich sytuacjach naprawdę umieją się jednoczyć i to jest miód na nasze serce.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Nocny pożar w Idalinie. Zginęło troje dzieci
galeria

Nocny pożar w Idalinie. Zginęło troje dzieci

W pożarze domu w Idalinie (gm. Józefów nad Wisłą) zginęły cztery osoby. Strażacy dotarli na miejsce, gdy cały budynek był w płomieniach.

Rosyjskie rakiety atakują zachodnią Ukrainę. Polskie myśliwce poderwane

Rosyjskie rakiety atakują zachodnią Ukrainę. Polskie myśliwce poderwane

Polskie wojsko poderwało myśliwce. Ma to związek z kolejnym atakiem rosyjskich rakiet na zachodnią Ukrainę.

Przyszła zima, a zwierzętom w potrzebie jest coraz trudniej. Możemy pomóc... robiąc tatuaż
film

Przyszła zima, a zwierzętom w potrzebie jest coraz trudniej. Możemy pomóc... robiąc tatuaż

Jak zwierzęta, szczególnie te w schroniskach i nie mające swoich domów radzą sobie zimą? Co zrobić, gdy widzimy nieodpowiednie traktowanie pupili? Jak pomagać zwierzętom w ramach fundacji i na własną rękę? Na wszystkie te pytania odpowie Aleksandra Lipianin-Białogrzywy z fundacji Wzajemnie Pomocni - Fundacja dla Ludzi i Zwierząt. Dowiemy się również jak w najbliższą sobotę zrobienie tatuażu czy piercingu może wesprzeć walkę o dobro dla zwierząt.

Koszykarze Startu mają ostatnio sporo powodów do radości

Start Lublin dzisiaj podejmie Zastal Zielona Góra. Walczą o udział w pucharze

W piątkowy wieczór Start Lublin podejmie Zastal Zielona Góra. Czy podopieczni Wojciecha Kamińskiego przedłużą serię zwycięstw?

Wbiła partnerowi nóż w serce. Zabójczyni aresztowana

Wbiła partnerowi nóż w serce. Zabójczyni aresztowana

We wtorek Sąd Rejonowy w Lubartowie na wniosek prokuratury aresztował na trzy miesiące 54-letnią Ewę T. mieszkankę Niedźwiady, która kilka dni wcześniej zabiła swojego młodszego konkubenta. Kobieta dźgnęła go nożem w klatkę piersiową uszkadzając serce. Zeznała, że to był wypadek.

Samuel Mraz zdobył już w tym sezonie 9 goli

Samuel Mraz w czołówce snajperów PKO BP Ekstraklasy. Dlaczego napastnik Motoru zaczął strzelać gole?

Pewnie nie było kibica Motoru, który po dziesięciu kolejkach nie psioczył na Samuela Mraza. Napastnik ze Słowacji po tych dziesięciu występach miał na koncie... jednego gola i mnóstwo zmarnowanych sytuacji. Sztab szkoleniowcy ekipy z Lublina zachował jednak spokój, przeanalizował sytuację i wprowadził małe korekty. Jakie były efekty wszyscy doskonale wiedzą. 27-latek zakończył 2024 rok w czołówce strzelców PKO BP Ekstraklasy.

Inscenizacja interwencji ZOMO
43. rocznica stanu wojennego/dużo zdjęć
galeria

„Teleranek” rozjechały czołgi

13 grudnia 1981 r. było zimno i biało. Jak zwykle o 9 rano w telewizorze miał być emitowany kultowy program dla dzieci „Teleranek”. Zamiast bajek pojawił się generał w ciemnych okularach, który zapowiedział stan wojenny. Kreskówki Disneya zastąpiły czołgi jeżdżące po ulicach Lublina. I nie był to kolejny sezon „Czterech pancernych i psa”.

Dzięki Funduszom Europejskim Lubelskie Pięknieje!

Dzięki Funduszom Europejskim Lubelskie Pięknieje!

Dnia 29 listopada 2024 roku w siedzibie Lubelskiej Agencji Wspierania Przedsiębiorczości w Lublinie przy ul. Wojciechowskiej 9A Marszałek Województwa Lubelskiego Jarosław Stawiarski oraz Dyrektor Departamentu Zarządzania Programami Regionalnymi Urzędu Marszałkowskiego Województwa (UMWL) w Lublinie Anna Brzyska, wręczyli nagrody Laureatom oraz Wyróżnionym w piątej edycji konkursu plastycznego pn. Lubelskie Pięknieje. Jak Fundusze Europejskie zmieniają Twoja okolicę.

Stan wojenny w Lublinie na zdjęciach
historia
galeria

Stan wojenny w Lublinie na zdjęciach

W 43. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego przypominamy te tragiczne wydarzenia, których celem była eliminacja opozycji demokratycznej w PRL i umocnienie władzy komunistycznej.

Sportowcy mają wielkie i słodkie serca
ZDJĘCIA
galeria

Sportowcy mają wielkie i słodkie serca

W czwartkowy wieczór, w hali MOSiR im. Zdzisława Niedzieli odbył się Mecz Słodkich Serc.

Choinka na LSM już udekorowana

Choinka na LSM już udekorowana

Mieszkańcy osiedla Mickiewicza tradycyjnie udekorowali osiedlową choinkę, świętując rozpoczęcie okresu bożonarodzeniowego.

Tworzenie i projektowanie sklepów internetowych – Klucz do sukcesu Twojego biznesu online

Tworzenie i projektowanie sklepów internetowych – Klucz do sukcesu Twojego biznesu online

W dzisiejszym dynamicznym świecie cyfrowym, skuteczne tworzenie sklepów internetowych to nie tylko kwestia technologii, ale także odpowiedniego podejścia do designu i użyteczności. Z odpowiednio zaprojektowanym sklepem internetowym możesz osiągnąć znaczną przewagę nad konkurencją i skutecznie zwiększyć swoje przychody.

Poczuj magię pisania z piórami wiecznymi

Poczuj magię pisania z piórami wiecznymi

Pióra wieczne to nie tylko narzędzie do pisania, ale także symbol elegancji, klasy i indywidualności. Od dekad stanowią one niezastąpiony element codziennego życia osób ceniących tradycję oraz jakość.

Aleksandra Mirosław inspiruje najmłodszych
galeria

Aleksandra Mirosław inspiruje najmłodszych

Wczoraj XXX LO, a dzisiaj SP29 odwiedziła złota medalistka olimpijska Aleksandra Mirosław. Lublinianka rozmawiała z najmłodszymi o sporcie, wyzwaniach i codziennym życiu zawodowych sportowców.

Julia Szeremeta zmierzy się z Leną Buchner w ramach Suzuki Boxing Night. Andrzej Gołota gościem specjalnym?
ZDJĘCIA Z CEREMONII WAŻENIA
galeria

Julia Szeremeta zmierzy się z Leną Buchner w ramach Suzuki Boxing Night. Andrzej Gołota gościem specjalnym?

Piątkowy wieczór w hali MOSiR im. Zdzisława Niedzieli w Lublinie upłynie pod znakiem boksu. O godz. 20.45 wystartuje gala Suzuki Boxing Night 32. Gwiazdami tego wieczoru będą Julia Szeremeta oraz Damian Durkacz. W czwartek odbyło się oficjalne ważenie przed imprezą.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Rolnictwo -> Maszyny rolnicze -> Sprzedam

opryskiwacz

lublin

0,00 zł

Maszyny i narzędzia -> Sprzedam

Montażówka

lublin

0,00 zł

Rolnictwo -> Maszyny rolnicze -> Sprzedam

rozrzutnik

lublin

0,00 zł

Rolnictwo -> Maszyny rolnicze -> Sprzedam

przyczepa 10 ton

lublin

0,00 zł

Rolnictwo -> Maszyny rolnicze -> Sprzedam

ciągnik Zetor 5011

lublin

0,00 zł

Komunikaty