Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

24 stycznia 2020 r.
14:36

Prezydencie, szanuj zieleń! I mieszkańców

Ul. Lipowa. Tu urząd miasta zamierza usunąć 30 z 69 drzew. Te na zdjęciu przeszkadzają w poszerzeniu jezdni (pośrodku przejścia dla pieszych będzie wysepka)
Ul. Lipowa. Tu urząd miasta zamierza usunąć 30 z 69 drzew. Te na zdjęciu przeszkadzają w poszerzeniu jezdni (pośrodku przejścia dla pieszych będzie wysepka) (fot. Maciej Kaczanowski/ Archiwum)

Środa, 15 stycznia. Spotkanie pt. „Zielony Lublin” w ramach Strategii Lublin 2030. Na korytarzu ciasteczka i owoce. Na sali świeże foldery o rowerowym Lublinie i – poza pracownikami kilku wydziałów Urzędu Miasta – kilkanaście zainteresowanych tematem osób. Słuchamy o sprawdzonych sposobach na łapanie deszczówki, zielonych parkingach, zazielenianiu skrzyżowań.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

>>> Samochody kontra drzewa, czyli wielka przebudowa Al. Racławickich w Lublinie. Za i przeciw

– Porozmawiajmy! – zachęca miasto zapraszając na te spotkania, więc rozmawiamy. Słowo „zieleń” i „drzewa” odmieniamy przez wszystkie możliwe przypadki. Kolorowymi markerami piszemy listę potrzeb i życzeń. Wymyślamy Lublin 2030, miasto naszych marzeń, gdzie „dzikie jest piękne”, stare drzewa traktowane są z szacunkiem, a urząd słucha mieszkańców.

Poniedziałek, 20 stycznia. Otwarcie ofert w przetargu na przebudowę Al. Racławickich, Poniatowskiego, Lipowej. Tym razem pieniędzy powinno wystarczyć. Urzędnicy mówią, że inwestycję chcieliby zacząć już wiosną.

Skalę wycinki mają rozmydlić obietnice o przesadzaniu. 110 drzew do wycięcia i 102 do przesadzenia brzmi przecież mniej drastycznie, niż 212 do usunięcia. Zwłaszcza, że miasto robi to „na prośbę” protestujących latem zeszłego roku.

Fakt, że ul. Lipowa zostaje praktycznie ogołocona z drzew (ma zniknąć 30 z 69) urząd pomija milczeniem. Podobnie jak to, że do przesadzania (pomijając już wątpliwe szanse na powodzenie tej operacji) kwalifikuje drzewa małe. A gra się toczy o te stare i duże. Te, które w największym stopniu produkują tlen, dają cień, magazynują wodę, są wizualną i ekosystemową przeciwwagą dla wszechobecnego betonu. Po przebudowie na swoją nazwę nie będą zasługiwać też Aleje Racławickie. Znikną szpalery drzew, ale będzie nowa równa nawierzchnia (miejscami tak szeroka, że trzeba budować wysepki), nowe chodniki i ścieżki rowerowe, z których żaden pień wystawać nie będzie.

Mam wrażenie, że wiedza o zmianach klimatycznych do świadomości lubelskiego Ratusza jeszcze się nie przebiła. Lublin zarządzany jest tak, jakby zimą nie zabijał nas smog, a latem nie doskwierały nam upały i susza, a już za chwilę także ekstremalne zjawiska atmosferyczne, jak gwałtowne burze i ulewy.

To problemy, z którymi miasta muszą się zmierzyć. I niektóre to robią. Rezygnują z planów rewitalizacji kosztem drzew (Włodawa), betonowe skwery i parkingi zamieniają w zieleńce (Wrocław, Kraków), ulice przerabiają na deptaki i woonerfy (Vancouver, Nowy Jork), na dachach zakładają miejskie farmy (Paryż), w oazy zieleni zamieniają nie tylko zewnętrzne ściany budynków, ale i wiadukty (Seul). I na potęgę sadzą drzewa.

Co w tym czasie robi Lublin? Też sporo uwagi poświęca zieleni. Zgadza się na kompletne ogołocenie ul. Zielonej; bezkrytycznie przyjmuje projekty polegające na wycięciu dużych drzew pod parkingi i ścieżki (ul. Pana Tadeusza, Kalinowszczyzna), piłami „rewitalizuje” Park Ludowy, zgadza się na zabudowę ostatnich wolnych przestrzeni między blokami (os. Botanik) i korytarzy powietrznych (górki czechowskie), itd., itp.

Przebudowa Racławickich i Lipowej w planowanej formule jest pomysłem nie tylko fatalnym, ale i kompletnie zaprzeczającym kierunkom, w których dziś rozwijają się nowoczesne miasta. Czuję się, jakbyśmy żyli w alternatywnej rzeczywistości do reszty Europy i świata.

Równie szybko jak klimat zmieniają się ludzie. Im coraz bardziej nie jest wszystko jedno i wiedzą więcej, niż może się z perspektywy Ratusza wydawać. Wielu z nich nie przejdzie obojętnie obok pracujących pił. Szczerze w to wierzę i na to liczę. Tak, panie prezydencie, my mieszkańcy, naprawdę chcemy o przyszłości Lublina POROZMAWIAĆ.

Do pobrania: dokumentacja projektowa

e-Wydanie

Pozostałe informacje

20 lat tańca, pasji i emocji – zapowiedź XX Turnieju Tańca Nowoczesnego w Łęcznej
Nasz Patronat
24 maja 2025, 9:00

20 lat tańca, pasji i emocji – zapowiedź XX Turnieju Tańca Nowoczesnego w Łęcznej

W dniach 24-25 maja w Łęcznej, odbędzie się XX edycja Turnieju Tańca Nowoczesnego o Puchar Burmistrza. Turniej w Łęcznej jest jednym z najważniejszych wydarzeń związanych z tańcem na Lubelszczyźnie.

Wiktor Przyjemski z kolejnym sukcesem na koncie

Wiktor Przyjemski z kolejnym sukcesem na koncie

Kolejny sukces Wiktora Przyjemskiego. Zawodnik Orlen Oil Motoru Lublin w poniedziałek okazał się najlepszy w zawodach Srebrnego Kasku, które zostały w Świętochłowicach. W zmaganiach rywalizowali także Bartosz Bańbor i Bartosz Jaworski, ale zajęli odległe lokaty

3 dni zabawy na trzech scenach. Organizatorzy odsłaniają karty kto wystąpi na Lublinaliach 2025
DNI KULTURY STUDENCKIEJ
23 maja 2025, 0:00

3 dni zabawy na trzech scenach. Organizatorzy odsłaniają karty kto wystąpi na Lublinaliach 2025

20 artystów na trzech scenach podczas trzech dni imprezy - tak zapowiadają się Lublinalia 2025. Pełny line-up nie jest jeszcze znany, ale już zapowiada się, że będzie gorąco.

Taniec to ich pasją. Formacja Tańca Towarzyskiego Politechniki Lubelskiej GAMZA obchodzi 55-lecie istnienia
Nasz Patronat
30 maja 2025, 18:00

Taniec to ich pasją. Formacja Tańca Towarzyskiego Politechniki Lubelskiej GAMZA obchodzi 55-lecie istnienia

Formacja Tańca Towarzyskiego Politechniki Lubelskiej „GAMZA” to jedna z najstarszych i najbardziej rozpoznawalnych grup tanecznych w Lublinie. Założona 1 kwietnia 1970 roku przez studentów Wiktora Życzyńskiego i Krystynę Majdan. W tym roku obchodzi piękny jubileusz 55-lecia istnienia.

Latanie z Lublina nabiera rozpędu. Nowe kierunki, więcej pasażerów i świetne wyniki połączeń

Latanie z Lublina nabiera rozpędu. Nowe kierunki, więcej pasażerów i świetne wyniki połączeń

W Porcie Lotniczym Lublin kwiecień upłynął pod znakiem wzrostów – i to nie tylko tych wysokościowych. Wpływ na to ma więcej lotów, nowe kierunki i obiecujące statystyki przewoźników.

Wpadł z narkotykami. 30-latek z gminy Opole Lubelskie w areszcie

Wpadł z narkotykami. 30-latek z gminy Opole Lubelskie w areszcie

Policjanci z wydziału kryminalnego z Komendy Wojewódzkiej w Opolu Lubelskim zatrzymali 30-letniego mieszkańca gminy, który w miejscu zamieszkania posiadał znaczną ilość narkotyków. W trakcie przeszukania funkcjonariusze zabezpieczyli amfetaminę oraz susz konopi innych niż włókniste.

Rezerwat Dzikich Dzieci - przyjdź, miej swój wkład w budowę

Rezerwat Dzikich Dzieci - przyjdź, miej swój wkład w budowę

Kolejka tyrolka, drewniane konstrukcje na których można ćwiczyć balans i wiele wiele więcej... Rezerwat Dzikich Dzieci nieustannie się rozbudowuje, a do współpracy zaprasza wszystkich chętnych do pomocy.

Pędzili ponad 100 km/h w zabudowanym. Trzech kierowców straciło prawo jazdy w Tworyczowie

Pędzili ponad 100 km/h w zabudowanym. Trzech kierowców straciło prawo jazdy w Tworyczowie

W Tworyczowie (gmina Sułów) policjanci z zamojskiej drogówki zatrzymali trzech kierowców, którzy w obszarze zabudowanym znacznie przekroczyli dopuszczalną prędkość. Wszyscy jechali ponad 100 km/h, mimo że obowiązywało tam ograniczenie do 50 km/h.

Walczą o finansowanie oddziału kardiochirurgii. Pracownicy Szpitala Wojewódzkiego w Lublinie wyjdą na ulicę

Walczą o finansowanie oddziału kardiochirurgii. Pracownicy Szpitala Wojewódzkiego w Lublinie wyjdą na ulicę

We wtorek, 13 maja, w godzinach 10:00–12:00 przed Lubelskim Urzędem Wojewódzkim odbędzie się manifestacja pracowników Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. Stefana kardynała Wyszyńskiego. To wyraz sprzeciwu wobec braku kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia na finansowanie działalności nowo utworzonego Oddziału Kardiochirurgii, który działa od początku tego roku wyłącznie dzięki środkom własnym placówki.

Floriany 2025 - oddaj swój głos w naszym plebiscycie dla strażaków-ochotników

Floriany 2025 - oddaj swój głos w naszym plebiscycie dla strażaków-ochotników

Zakończyliśmy przyjmowanie zgłoszeń, teraz czas na głosowanie. To Wy, Czytelnicy Dziennika Wschodniego, wybierzecie najlepszą drużynę OSP, najlepszego strażaka OSP oraz drużynę młodzieżową w naszym plebiscycie Floriany 2025.

Z sierpem do urzędu. 57-latek z zarzutami gróźb karalnych trafił do aresztu

Z sierpem do urzędu. 57-latek z zarzutami gróźb karalnych trafił do aresztu

Mężczyzna podczas wizyty w urzędzie wyjął sierp i zaczął się nim odgrażać. Sprawą zajęły się służby.

Przywłaszczyli pieniądze KUL-u, od wyroku będą się odwoływać

Przywłaszczyli pieniądze KUL-u, od wyroku będą się odwoływać

Do lubelskiego sądu wpłynęło 9 apelacji w sprawie radców prawnych, którzy w lutym zostali uznani za winnych przywłaszczenia 3 mln zł, które miały należeć do Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Akta nie zostały jeszcze przekazane do sądu apelacyjnego.

Dyrektor ZDiTM Grzegorz Malec i prezes PRD Lubartów Janusz Białek podpisują umowę na remont al. Unii Lubelskiej
Duże utrudnienia

Aleja Unii Lubelskiej już z umową. Sprawdź, jak będzie przebiegał remont

Nowe mosty, przebudowa drogi, zieleń i udogodnienia dla pasażerów. Inwestycja za 65 mln zł potrwa do maja 2027 roku i przyniesie duże zmiany w centrum Lublina. Dzisiaj podpisano umowę z wykonawcą remontu alei Unii Lubelskiej.

Astra Leśniowice pokonała na wyjeździe Spartę Rejowiec Fabryczny

Wygrane Ruchu Izbica i Brata Siennica Nadolna, Sparta wciąż bez punktów na wiosnę

Ruch Izbica lepszy od Granicy Dorohusk, a Brat Siennica Nadolna od Ogniwa Wierzbica. Wciąż bez punktów w rundzie wiosennej jest Sparta Rejowiec Fabryczny. Ważna wyjazdowa wygrana GKS Łopiennik.

Ktoś zniszczył znak i odjechał. Resztki leżały kilka dni

Ktoś zniszczył znak i odjechał. Resztki leżały kilka dni

Znak na wysepce w ciągu przejścia dla pieszych na al. Zygmuntowskich miał nieprzyjemne spotkanie z samochodem. Jego resztki leżały przez kilka dni, na co zwrócili uwagę mieszkańcy. Czy znak wróci w to miejsce?

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

rurakom

ZAMOŚĆ

165,00 zł

Różne -> Sprzedam

pasek

ZAMOŚĆ

33,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

zawór

ZAMOŚĆ

46,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

trojnik

ZAMOŚĆ

12,00 zł

Różne -> Sprzedam

kolkom

ZAMOŚĆ

165,00 zł

Komunikaty