Quantcast

Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

4 lipca 2022 r.
19:06

Po 30 latach pracy ma minimalną pensję. Wyszedł protestować z innymi w Lublinie [zdjęcia]

Autor: Zdjęcie autora ask
57 6 A A

Pracują 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu z osobami chorymi, starszymi, często niepełnosprawnymi. Za takie poświęcenie otrzymują pensję minimalną, za którą ciężko związać koniec z końcem. Tak wygląda zatrudnienie w Domach Pomocy Społecznej

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Pracownicy DPS-ów z woj. lubelskiego mają dosyć. Dzisiaj i jutro stają przed urzędami miast i starostw powiatowych, żeby głośno mówić o warunkach swojej pracy.

– Będziemy jeździć wszędzie, gdzie to tylko możliwe, bo chcemy, żeby nasze warunki płacowe się wreszcie polepszyły. Wierzymy, że to się uda. Że zostaniemy wysłuchani – mówi Maria Czuba, starsza opiekunka w DPS w Surhowie (pow. krasnostawski), w którym przebywają osoby chore psychicznie. Ma 30-letni staż pracy i zarobki 2970 zł brutto. – Jest bardzo ciężko.

Rodziny się nie zostawia

Obok niej z transparentem „Ciężka praca = godna płaca” stoi Andrzej Łapa, rzemieślnik specjalista z DPS w Piaskach. Do jego zadań należy praktycznie wszystko: i prace hydrauliczne czy elektryczne, i sklejanie butów mieszkankom. Musi znać się na wszystkim.

– To tak jak w normalnym domu. Trzeba być złotą rączką – mówi i przyznaje: – W to wszystko wkłada się serce, bo my jesteśmy z mieszkankami jak rodzina. To jest taka sama relacja, ale jednocześnie to jest też ciężka praca.

Łapa ma 32-letni staż pracy i… minimalne wynagrodzenie.

– Myślałem, żeby to rzucić. Miałem nawet dobrze płatną propozycję, ale jak się ktoś z ludźmi zżyje, to ciężko się wyrwać. To jak rodzina. Rodziny się nie zostawia – mówi. – Ale to jest też taki wybór: praca lub zarobki, bo w DPS-ach ciągle borykamy się z problemami finansowymi. Nie mamy premii. Otrzymujemy najniższą krajową bez względu na to, czy ktoś pracuje szereg lat, czy dopiero przychodzi. Czy ktoś ma magistra, czy ktoś jest bez szkoły.

Najtrudniej, gdy odchodzą

– Pracujemy po 12 godzin. Są dyżury dzienne i nocne. Skład na dyżurach jest często okrojony. Pracujemy po trzy osoby, mając 70 pensjonariuszy – przyznaje Paulina Bytys, opiekun medyczny w lubelskim DPS Betania. Dochód niewiele ponad 2300 zł na rękę miesięcznie. – Nie mamy żadnych dodatków za święta czy za niedziele. Chcemy wreszcie godnie zarabiać, żeby móc jakoś żyć.

Pani Paulina lubi swoją pracę, chociaż nie ukrywa, że czasami jest bardzo trudno. Podczas dyżuru jest dla podopiecznych przez cały czas. Dla siebie nie ma ani chwili. Jest zmęczenie, ale zawsze trzeba pamiętać, że opiekuje się czyimiś rodzicami lub dziadkami. Chce się to robić tak, jakby byli to jej bliscy.

­– Najtrudniej jest jak ci ludzie odchodzą i gdy boją się tego odchodzenia – przyznaje. – Widzimy ten strach. Zdarza się, że przy tych osobach nie ma rodzin. Wtedy jesteśmy my, żeby nie umierali w samotności.

Miałbym o niebo lepiej

Sławomir Trubalski jest opiekunem medycznym w DPS Betania od 10 lat. W sumie jego staż pracy to 36 lat.

– Pracowałem kiedyś w szpitalu i zawsze mogę tam wrócić. To kwestia wyboru, że jeszcze tego nie zrobiłem. U nas w pracy bardzo przywiązujemy się do mieszkańców. Jesteśmy z wieloma osobami bardzo zżyci. To trochę jak w rodzinie. Są różni ludzie, różne charaktery, różne choroby, ale wszystkim chce się pomagać. Człowiek jakoś czuje, że jest potrzebny – mówi. – Ale gdzie indziej miałbym o niebo lepiej. Teraz wiele się zmieniło. Od 1 lipca obowiązuje nowy system wynagradzania. Ja zarabiam 3200 brutto, a w szpitalu na tym samym stanowisku miałbym podobno już 4800 zł. Jeśli zarobki w DPS-ach nie zwiększą się, to nie wiem co zrobię. Ciężko jest odchodzić, ale już tego nie wykluczam.

300 zł na osłodę

Protestujący chcą podwyżki płacy zasadniczej dla każdego pracownika o tysiąc złotych i dostosowania poziomu płac w DPS-ach do wysokości średniej płacy w gospodarce narodowej.

Do protestujących przed lubelskim ratuszem wyszła Monika Lipińska, zastępca prezydenta do spraw społecznych. Przyznaje, że problem niskich zarobków w DPS-ach zna od dawna. Na początku roku, po rozmowach ze związkowcami, miasto znalazło dodatkowe 200 zł na etat. Teraz udało się wygospodarować kolejne 300 zł.

– Okres wakacji to jest czas, kiedy liczymy budżet. Czekamy też na pewne rekompensaty z Ministerstwa Finansów. Nie wykluczamy, że jeszcze jakieś ruchy finansowe do końca tego roku nastąpią – mówi i przyznaje, że znacznie większy problem z wynagrodzeniem pracowników DPS-ów jest w mniejszych samorządach. – Żeby nie doszło do ucieczki pracowników i zapaści, potrzebne są rozwiązania systemowe. Dlatego wspólnie ze związkowcami przygotujemy i wniesiemy do Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej nasze propozycje. Są konieczne, bo w tej chwili średni koszt utrzymania mieszkańca w DPS to ok. 5200 zł miesięcznie. 80 proc. tej kwoty to wynagrodzenie kadry. Każda podwyżka zarobków pociągnie za sobą dodatkowe koszty, które mogą być nie do udźwignięcia. Potrzebne są wiec zmiany.

Podczas pikiety pod lubelskim starostwem powiatowym protestujący usłyszeli, że urząd nie ma pieniędzy na podwyżki.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 6

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
BillyShite / 5 lipca 2022 r. o 07:51
Jak wszedłem w wątek postów miałeś 9(choć dobrze wiemy, że na forum dodałeś ich znacznie więcej niż 9), teraz już tylko 4. Ciekawa sprawa.
 A co, śmierdzielu? Kolekcjonujesz posty użytkowników i wysyłasz ich zestawienia do Głównej Kadrowej, żeby wybrała sobie te, które P0leci swojemu mężusiowi zgłosić na P0licję, żeby P0szczuć na krytyków dewelo-nierządu?
Avatar
Janusz_Paliwas / 5 lipca 2022 r. o 06:46
A ile zniżki na paliwo na orlenie mają związkowcy? Proszę się nam wszystkim tu pochwalić.
Avatar
uwaga_na_trole_z_pis / 4 lipca 2022 r. o 20:52
Oho, naczelna etatowa pisowska szczekaczka przybiegła bronić drugiej, przyłapanej na usuwaniu archiwalnych wpisów. Witajcie na pisowskiej farmie trolli.
Avatar
P0ssij_deweloburaka / 4 lipca 2022 r. o 20:14
Jak wszedłem w wątek postów miałeś 9(choć dobrze wiemy, że na forum dodałeś ich znacznie więcej niż 9), teraz już tylko 4. Ciekawa sprawa.
 A ty, śmierdzielu z pato agencji pr ile już dodałeś K0mentarzy pod swoimi 200 fejK0wymi loginami? Fakt, że nawet takie drobne gnidy podczepione pod dewelo-bandę jak g00vno do okrętu zarabiają więcej niż pracownicy DPS-ów, dobrze ilustruje kirunek "rozwoju" Dziadogrodu. Ale karma wraca - jak bańka kurnikowa pęknie i dewelo-buraki wyniosą się z tego miasta, odpadki z Pańskiego stołu przestaną spadać do takich padlinożerców.
 A ty, śmierdzielu z pato agencji pr ile już dodałeś K0mentarzy pod swoimi 200 fejK0wymi loginami? Fakt, że nawet takie drobne gnidy podczepione pod dewelo-bandę jak g00vno do okrętu zarabiają więcej niż pracownicy DPS-ów, dobrze ilustruje kirunek "rozwoju" Dziadogrodu. Ale karma wraca - jak bańka kurnikowa pęknie i dewelo-buraki wyniosą się z tego miasta, odpadki z Pańskiego stołu przestaną spadać do takich padlinożerców. rozwiń
Avatar
latif / 4 lipca 2022 r. o 19:47
Jak wszedłem w wątek postów miałeś 9(choć dobrze wiemy, że na forum dodałeś ich znacznie więcej niż 9), teraz już tylko 4. Ciekawa sprawa.
Avatar
latif / 4 lipca 2022 r. o 19:46
Po co protestujecie?!! Będzie nowy stadion żużlowy dla prywatnej spółki za 500 000 000zł Czy to mało dla was??? :)
  Oj tak, dzięki polityce PiS już mamy rekordowo niski poziom inwestycji. Zatrzymajmy jeszcze te samorządowe i katastrofa gospodarcza gotowa. Ps. Po co usuwasz swoje stare wpisy? Rozkaz z partyjnej centrali?
Avatar
BillyShite / 5 lipca 2022 r. o 07:51
Jak wszedłem w wątek postów miałeś 9(choć dobrze wiemy, że na forum dodałeś ich znacznie więcej niż 9), teraz już tylko 4. Ciekawa sprawa.
 A co, śmierdzielu? Kolekcjonujesz posty użytkowników i wysyłasz ich zestawienia do Głównej Kadrowej, żeby wybrała sobie te, które P0leci swojemu mężusiowi zgłosić na P0licję, żeby P0szczuć na krytyków dewelo-nierządu?
Avatar
Janusz_Paliwas / 5 lipca 2022 r. o 06:46
A ile zniżki na paliwo na orlenie mają związkowcy? Proszę się nam wszystkim tu pochwalić.
Avatar
uwaga_na_trole_z_pis / 4 lipca 2022 r. o 20:52
Oho, naczelna etatowa pisowska szczekaczka przybiegła bronić drugiej, przyłapanej na usuwaniu archiwalnych wpisów. Witajcie na pisowskiej farmie trolli.
Avatar
P0ssij_deweloburaka / 4 lipca 2022 r. o 20:14
Jak wszedłem w wątek postów miałeś 9(choć dobrze wiemy, że na forum dodałeś ich znacznie więcej niż 9), teraz już tylko 4. Ciekawa sprawa.
 A ty, śmierdzielu z pato agencji pr ile już dodałeś K0mentarzy pod swoimi 200 fejK0wymi loginami? Fakt, że nawet takie drobne gnidy podczepione pod dewelo-bandę jak g00vno do okrętu zarabiają więcej niż pracownicy DPS-ów, dobrze ilustruje kirunek "rozwoju" Dziadogrodu. Ale karma wraca - jak bańka kurnikowa pęknie i dewelo-buraki wyniosą się z tego miasta, odpadki z Pańskiego stołu przestaną spadać do takich padlinożerców.
 A ty, śmierdzielu z pato agencji pr ile już dodałeś K0mentarzy pod swoimi 200 fejK0wymi loginami? Fakt, że nawet takie drobne gnidy podczepione pod dewelo-bandę jak g00vno do okrętu zarabiają więcej niż pracownicy DPS-ów, dobrze ilustruje kirunek "rozwoju" Dziadogrodu. Ale karma wraca - jak bańka kurnikowa pęknie i dewelo-buraki wyniosą się z tego miasta, odpadki z Pańskiego stołu przestaną spadać do takich padlinożerców. rozwiń
Avatar
latif / 4 lipca 2022 r. o 19:47
Jak wszedłem w wątek postów miałeś 9(choć dobrze wiemy, że na forum dodałeś ich znacznie więcej niż 9), teraz już tylko 4. Ciekawa sprawa.
Avatar
latif / 4 lipca 2022 r. o 19:46
Po co protestujecie?!! Będzie nowy stadion żużlowy dla prywatnej spółki za 500 000 000zł Czy to mało dla was??? :)
  Oj tak, dzięki polityce PiS już mamy rekordowo niski poziom inwestycji. Zatrzymajmy jeszcze te samorządowe i katastrofa gospodarcza gotowa. Ps. Po co usuwasz swoje stare wpisy? Rozkaz z partyjnej centrali?
Zobacz wszystkie komentarze 6

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Będzie nowy dyrektor pogotowia w Lublinie.  "Pewniakiem" zaufany człowiek marszałka
Tylko u nas

Będzie nowy dyrektor pogotowia w Lublinie. "Pewniakiem" zaufany człowiek marszałka

Szykuje się zmiana dyrektora Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego w Lublinie. Następca odchodzącego na emeryturę Zdzisława Kuleszy ma zostać wyłoniony w drodze konkursu, ale w Urzędzie Marszałkowskim można już usłyszeć o mocnej kandydaturze do objęcia tej funkcji.

Kreml manipuluje nie tylko w Rosji. Jak to robi za granicą?
Reportaż Uwagi! TVN
film

Kreml manipuluje nie tylko w Rosji. Jak to robi za granicą?

Kreml od lat, za pomocą kanału Russia Today, fabryk trolli oraz influencerów, manipuluje zagraniczną opinią publiczną. Jak to robi? W dzisiejszej Uwadze! reportaż w cyklu „Tu mówi Moskwa”.

Milionerów w Lubelskiem przybywa. Jeden miał do zapłacenia 15,6 mln zł podatku

Milionerów w Lubelskiem przybywa. Jeden miał do zapłacenia 15,6 mln zł podatku

Mimo pandemicznego roku w Lubelskim przybyło milionerów. Z naszych zeznań wynika też, że dużo więcej zapłaciliśmy podatków, byliśmy też bardziej hojni i bardzo, ale to bardzo polubiliśmy ulgę, dzięki której możemy zaoszczędzić na wymianie okien, drzwi, czy pieca.

Kiedy pojedziemy nowym mostem na Wieprzu?

Kiedy pojedziemy nowym mostem na Wieprzu?

Przebudowa drogi wojewódzkiej nr 801 w Dęblinie zbliża się do końca. Jej otwarcie przewidziane jest na wiosnę przyszłego roku. W planach jest również budowa nowego mostu na Wieprzu w Borowej oraz rozbiórka istniejącej przeprawy.

Kino Perła: "Pianista"
12 sierpnia 2022, 21:00

Kino Perła: "Pianista"

Słynny film Romana Polańskiego, "Pianista", będzie można zobaczyć na początek kolejnego weekendu w Kinie Perła (ul. Bernardyńska 15).

Misja Dubaj za miliony złotych. Efekty znikome, nagrody urzędnikom wypłacone
Pierwsza strona dziennika
galeria

Misja Dubaj za miliony złotych. Efekty znikome, nagrody urzędnikom wypłacone

Ponad 2,2 mln złotych kosztowała prezentacja naszego regionu podczas tygodnia lubelskiego na Expo 2020 w Dubaju. Mimo braku wymiernych gospodarczych efektów tej misji, 13 pracowników Urzędu Marszałkowskiego otrzymało nagrody uznaniowe.

 Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 8 sierpnia 2022 r.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 8 sierpnia 2022 r.

Motor Lublin rozbił u siebie Moje Bermudy Stal Gorzów. O medale powalczy z pozycji lidera

Motor Lublin rozbił u siebie Moje Bermudy Stal Gorzów. O medale powalczy z pozycji lidera

Motor Lublin zakończył rundę zasadniczą efektownym zwycięstwem na własnym torze. W niedzielę podopieczni duetu Maciej Kuciapa-Jacek Ziółkowski rozbili Moje Bermudy Stal Gorzów 59:31, a w dwumeczu 105:75. „Koziołki” przystąpią do play-off z pozycji lidera stawki

Olivier już jest gotowy. Teraz czas, żeby dla niego zagrać w Hrubieszowie

Olivier już jest gotowy. Teraz czas, żeby dla niego zagrać w Hrubieszowie

Jeden turnus rehabilitacyjny to minimum 3 tys. zł. Fotelik samochodowy dla niepełnosprawnego dziecka – 6 tys., wypożyczenie urządzenia, które spionizuje chłopca – drugie tyle. A jeszcze koszty dojazdów na zajęcia, dodatkowe lekcje... Wydatków jest mnóstwo. Ale dzięki piłkarskiej imprezie, rodzicom Oliviera będzie choć trochę łatwiej.

Piker Open Summer Jumping Cup. Czyli świetna zabawa na koniach
zdjęcia
galeria

Piker Open Summer Jumping Cup. Czyli świetna zabawa na koniach

W weekend odbyły się zawody jeździeckie, które były pierwszym etapem zmagań. Piker Open Summer Jumping Cup.

Bliżej roślin w Ogrodzie Botanicznym UMCS
zdjęcia
galeria

Bliżej roślin w Ogrodzie Botanicznym UMCS

W niedzielę w Ogrodzie Botanicznym UMCS odbyło się Święto Botaniki. Wydarzenie, będące częścią obchodów Jubileuszu 100-lecia Polskiego Towarzystwa Botanicznego oraz corocznych obchodów Roku Botaniki.

KS Wiązownica – Orlęta Spomlek Radzyń Podlaski 1:2. Eksperymentalna obrona zdała egzamin

KS Wiązownica – Orlęta Spomlek Radzyń Podlaski 1:2. Eksperymentalna obrona zdała egzamin

Mimo wielu problemów kadrowych Orlęta Spomlek na otwarcie nowego sezonu wywalczyły trzy punkty na trudnym terenie w Wiązownicy. Biało-zieloni pokonali beniaminka 2:1, a decydującą bramkę w końcówce strzelił Arkadiusz Maj