Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

23 września 2024 r.
11:23

141 pomysłów na miasto. Rusza głosowanie w budżecie obywatelskim

Autor: Zdjęcie autora ArtS
(fot. Archiwum/DW)

Jak co roku mieszkańcy Lublina zagłosują w budżecie obywatelskim. System przyjmuje już pierwsze głosy. Do wyboru dziesiątki projektów, a do wydania niemal 15 mln zł. Co mieszkańcy mogą zmienić w stolicy Lubelszczyzny?

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Przypomnijmy, w Lublinie projekty do BO dzielą się na te ogólnomiejskie i dzielnicowe. W sumie jest ich 141, a najwięcej jest tych, które mają poprawić bezpieczeństwo rowerzystów czy nawierzchnie chodników. Na te pomysły miasto przeznacza do 400 tys. zł. Dla projektów, które swoim zasięgiem obejmą więcej niż jedną dzielnicę i będą miały wpływ na życie wielu mieszkańców w całym mieście przeznaczono do miliona złotych na każdy.

Propozycje te zakładają inwestycje w parki, szkoły i kluczowe dla miasta ulice. Ogólnomiejskich projektów, które przeszły procedurę i zostaną poddane pod głosowanie jest 54. Większość z nich zakłada wydanie całkowitej dostępnej kwoty. Wybraliśmy więc kilka z nich i przedstawiamy ich założenia:

  • Zalew Zemborzycki miejscem wypoczynku wszystkich Lublinian – Projekt stanowi kontynuację kilku zrealizowanych projektów z poprzednich lat. Aktualny projekt zakłada: 1. Kontynuację remontu chodników na nabrzeżach. 2. Odnowa trybun przy wieży sędziowskiej na Marinie na miejsce wypoczynku. 3. Remont i wykonanie nowych przyłączy elektrycznych na Marinie, bez których utrudnione będzie działanie istniejących budynków oraz uniemożliwione jest uruchamianie nowych inicjatyw.
  • Wąwóz Rury kolejny etap - łącznik do Filaretów – Aby uatrakcyjnić to miejsce oraz zmobilizować mieszkańców Lublina do aktywnego spędzania czasu na łonie natury chcemy zaproponować budowę ścieżki w kierunku Filaretów.
  • Dolina Czechówki – jako miejsce do aktywnego wypoczynku trasa spacerowo - biegowa dla aktywnych z torem przeszkód dla czworonogów. Potrzebne jest uporządkowanie terenu, stworzenie ścieżek spacerowych i biegowych, wyznaczenie miejsc na trawie na przykład do zajęć jogi na powietrzu, pikników. Na terenie doliny powinny znaleźć również elementy typu skatepark dla fanów jazdy na rolkach i deskorolkach oraz wrotkarzy, podobne do tych, które znajdują się w Parku Ludowym.
  • Przebudowa chodnika wzdłuż ulicy Głębokiej, obok Kampusu Zachodniego UMCS – Projekt proponuje przeprowadzenie gruntownego remontu chodnika położonego przy ulicy Głębokiej, na odcinku od ulicy Lesława Pagi do Alei Kraśnickiej. Obecnie ten odcinek jest w złym stanie technicznym, jednocześnie codziennie poruszają się nim setki studentów czterech wydziałów UMCS (Wydziału Politologii i Dziennikarstwa, Wydziału Pedagogiki i Psychologii, Wydziału Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej i Wydziału Artystycznego). Projekt zakłada kompleksową modernizację nawierzchni, eliminację dziur i nierówności, poszerzenie chodnika (w celu zwiększenia przepustowości) oraz instalację odpowiedniego oświetlenia, zapewniającego bezpieczne poruszanie nawet po zmierzchu.
  • Osiedle Skarpa - budowa wielofunkcyjnego boiska sportowego przy SP28 - etap I – Projekt obejmuje stworzenie przy Szkole Podstawowej nr 28 w Lublinie wielofunkcyjnego boiska sportowego o nawierzchni poliuretanowej z piłkochwytami. Dodatkowym elementem projektu będzie zakup koszy do gry w koszykówkę, bramek do gry w piłkę nożną i piłkę ręczną, zestawu słupów wielofunkcyjnych do gry w siatkówkę, badmintona, tenisa, dwóch zestawów ławek (pięciokrzesełkowych). Będzie to pierwszy etap większego projektu modernizacji zewnętrznych obiektów sportowych przy Szkole Podstawowej nr 28 w Lublinie.

Wśród projektów ogólnomiejskich znajdują się też te, na których realizację nie trzeba będzie przeznaczać milionów i zakładają na przykład remonty obiektów użyteczności publicznej, remont altanki w Ogrodzie Saskim, zakup defibrylatorów przez miasto, dokończenie wcześniej rozpoczętych remontów w mieście czy sfinansowanie inwestycji przy szkołach i przedszkolach.

Pełną listę tych projektów można znaleźć na stronie internetowej miasta dotyczącej BO.

Jak głosować?

Aby oddać głos w formie elektronicznej należy wejść na stronę www.decyduje.lublin.eu/glosuj, zarejestrować się, zalogować a następnie oddać swoje głosy.

Aby zagłosować w wersji tradycyjnej, należy osobiście wrzucić kartę  do urny w wyznaczonym punkcie.

- Prosimy nie przynosić zebranych wcześniej formularzy od innych osób. Nie będziemy ich przyjmować.  Dla wygody punkty do głosowania zlokalizowane będą we wszystkich BOMach oraz filiach Miejskiej Biblioteki Publicznej - przekazuje Ratusz.

Kartę można też samodzielnie wydrukować, wypełnić i przynieść do punktu. Karta do pobrania znajduje się tutaj.

Kartę do głosowania w formie tradycyjnej można dostarczyć do jednej z filii Miejskiej Biblioteki Publicznej, jednego z Biura Obsługi Mieszkańców lub Biuro Partycypacji Społecznej, Pałac Parysów ul. Gilasa 3, I piętro, pok. 107 i do Zarządu Dróg i Transportu Miejskiego (recepcja), ul. Krochmalna 13i.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Marcin Romanowski

Zwrot w sprawie Marcina Romanowskiego. Prokuratura nie odpuszcza

Prokuratura wydała Europejski Nakaz Dochodzeniowy wobec posła PiS Marcina Romanowskiego - poinformowała w środę rzeczniczka prokuratora generalnego Anna Adamiak. Treść wniosku nie jest na ten moment znana.

Wymiana drzwi zewnętrznych - praktyczny poradnik

Wymiana drzwi zewnętrznych - praktyczny poradnik

Wymiana drzwi zewnętrznych to inwestycja, która znacząco wpływa na bezpieczeństwo i estetykę domu lub mieszkania. Drzwi wejściowe stanowią nie tylko funkcjonalny element budynku, ale również wizytówkę domu. Właściwy wybór oraz prawidłowy montaż drzwi zewnętrznych pozwoli nam cieszyć się komfortem i bezpieczeństwem przez długie lata. Niezależnie od tego, czy wymieniasz drzwi wejściowe w domu jednorodzinnym, czy w bloku, ten poradnik przeprowadzi Cię przez najważniejsze aspekty tego procesu.

Z Jarosławem Niemcem o kopalni "Bogdanka"
Dzień Wschodzi
film

Z Jarosławem Niemcem o kopalni "Bogdanka"

O przyszłości kopalni „Bogdanka”, wielkim proteście w Lublinie i wielu innych tematach rozmawiamy z Jarosławem Niemcem, związkowcem przewodniczącym Związku Zawodowego „Przeróbka”

Jak działają systemy bezpieczeństwa w nowoczesnych samochodach?

Jak działają systemy bezpieczeństwa w nowoczesnych samochodach?

Motoryzacja przeszła prawdziwą rewolucję w zakresie bezpieczeństwa kierowcy oraz pasażerów. Pojazdy wyposażone są w zaawansowane technologie elektroniczne i sensory, które nieustannie monitorują otoczenie oraz zachowanie samochodu na drodze. Inteligentne systemy potrafią wykrywać potencjalne zagrożenia na długo przed tym, jak dostrzeże je ludzkie oko, a w razie potrzeby – błyskawicznie interweniują. Dzięki połączeniu nowoczesnych czujników, kamer oraz systemów komputerowych, podróżowanie stało się znacznie bezpieczniejsze niż jeszcze kilkanaście lat temu.

Kolonie letnie 2025 – lato, które zapamiętasz na długo

Kolonie letnie 2025 – lato, które zapamiętasz na długo

Wakacje to wyjątkowy czas, który każde dziecko powinno spędzić aktywnie i w inspirującym towarzystwie. Kolonie letnie 2025 z Kogis to gwarancja niezapomnianych przygód i rozwoju pasji w najpiękniejszych zakątkach Polski. Nasz zespół doświadczonych wychowawców i animatorów przygotował bogaty program, który łączy zabawę z nauką i poznawaniem świata. W nadchodzącym sezonie szczególną popularnością cieszą się wyjazdy nad polskie morze, gdzie dzieci mogą cieszyć się plażowaniem i kąpielami pod okiem ratowników, a także uczestniczyć w fascynujących zajęciach tematycznych. Równie atrakcyjne są pobyty na Mazurach i Kaszubach, gdzie natura i przygoda łączą się w jedną, niepowtarzalną całość.

Stand-up w Domu Kultury LSM – wystąpi Błażej Krajewski
stand-up
10 kwietnia 2025, 19:00

Stand-up w Domu Kultury LSM – wystąpi Błażej Krajewski

Początek kwietnia w Domu Kultury LSM będzie odjazdowy. Przygotujcie się na potężną dawkę humoru w wykonaniu Błażeja Krajewskiego. "Human" to jego nowy program, w którym z dystansem i humorem przygląda się temu, co nas wyróżnia jako ludzi.

Schizofrenię da się wyczytać z oczu? Sprawdzają to lubelscy naukowcy

Schizofrenię da się wyczytać z oczu? Sprawdzają to lubelscy naukowcy

Sztuczna inteligencja pomoże zdiagnozować schizofrenię. Lubelscy naukowcy sprawdzają, czy można tego dokonać za pomocą skanowania siatkówki.

Obywatel Rumunii jechał na Białoruś, ale wpadł w Polsce

Obywatel Rumunii jechał na Białoruś, ale wpadł w Polsce

Co obywatel Rumunii na przejściu granicznym w Terespolu miał? Fałszywe prawo jazdy i kradzione BMW. Miał też spotkanie z funkcjonariuszami z Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej.

Wypadek w Chełmie

Tragiczny wypadek nastolatków. Chełm pożegna Filipa i Mateusza

Chełm pożegna nastolatków, którzy zginęli tragicznie w wypadku samochodowym w niedzielę. Pogrzeby odbędą się w środę i czwartek.

Małopolska Hodowla Roślin i Krajowa Grupa Spożywcza strategicznymi sponsorami KPR Padwa Zamość

Małopolska Hodowla Roślin i Krajowa Grupa Spożywcza strategicznymi sponsorami KPR Padwa Zamość

Zamojska piłka ręczna posiada silne wsparcie ze strony liderów polskiego sektora rolniczego i spożywczego. Małopolska Hodowla Roślin sp. z o.o. oraz Krajowa Grupa Spożywcza S.A. to strategiczni sponsorzy Klubu Piłki Ręcznej Padwa Zamość. To ważny krok dla rozwoju klubu i promocji piłki ręcznej w regionie.

Jan Paweł II na tronie papieskim na dziedzińcu KUL w czasie spotkania ze społecznością akademicką
galeria

Już 20 lat nie ma z nami Jana Pawła II. Miał dużo wspólnego z Lublinem

Dzisiaj przypada 20. rocznica śmierci św. Jana Pawła II – papieża, wykładowcy i profesora Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Lubelski ratusz przypomina, że był Honorowym Obywatelem Lublina.

zdjęcie ilustracyjne

Linia 18 pojedzie dzisiaj objazdem

Linia 18 pojedzie dzisiaj objazdem. Ma to związek z przebudową drogi w Elizówce.

Dwie wyjątkowe inwestycje Gęsia 26 i Zielona 5A w ofercie Biura Ciesielczuk Nieruchomości
galeria

Dwie wyjątkowe inwestycje Gęsia 26 i Zielona 5A w ofercie Biura Ciesielczuk Nieruchomości

Biuro Ciesielczuk Nieruchomości oferuje możliwość zakupu mieszkań na rynku pierwotnym w dwóch prestiżowych inwestycjach znajdujących się na mapie Lublina: Gęsia 26 oraz Zielona 5A. Obie propozycje wyróżniają się nowoczesnymi, funkcjonalnymi mieszkaniami, które spełnią różne oczekiwania klientów.

Miasto rozdaje pieniądze na imprezy w dzielnicach. Projekt może złożyć nawet 10-latek

Miasto rozdaje pieniądze na imprezy w dzielnicach. Projekt może złożyć nawet 10-latek

Nawet 7 tysięcy złotych wsparcia na projekt. A do wydania jest 400 tysięcy złotych. W Lublinie rusza tegoroczna edycja programu „Dzielnice Kultury/Młodzież Inspiruje Dzielnice”.

Bogdanka LUK Lublin wygrała na wyjeździe z ZAKSĄ Kędzierzy-Koźle 3:0

Bogdanka LUK Lublin pozostaje w grze o półfinał

W drugim meczu ćwierćfinałowym play-off Bogdanka LUK Lublin pokonała ZAKSĘ Kędzierzyn-Koźle 3:0. Tym samym do wyłonienia półfinalisty konieczne będzie trzecie spotkanie, w niedzielę, w Lubinie. Początek o godzinie 14.45

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Komunikaty