Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

16 lutego 2017 r.
21:25

Wycięli 42 drzewa, zbudują parking. "Przecież ta zieleń oddzielała osiedle od ruchliwej ulicy"

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
345 78 A A
Miejsca parkingowe mają powstać w miejscu zadrzewionego trawnika między jezdnią ul. Tumidajskiego a chodnikiem wzdłuż al. Andersa. Trawnik już nie jestzadrzewiony
Miejsca parkingowe mają powstać w miejscu zadrzewionego trawnika między jezdnią ul. Tumidajskiego a chodnikiem wzdłuż al. Andersa. Trawnik już nie jestzadrzewiony (fot. Maciej Kaczanowski)

Dla jednych to skandal, dla innych wyczekiwana inwestycja. 52 miejsca parkingowe powstają na Kalinowszczyźnie kosztem 42 drzew i ponad 300 tys. złotych. Ratusz zapewnia, że w zamian posadzi nowe rośliny. Gdzie? Tego nie wiadomo

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Są tu potrzebne jak powietrze do życia, jak woda dla ryby – mówi Adam Osiński, przewodniczący Zarządu Dzielnicy Kalinowszczyzna. Ale nie o drzewach, tylko o nowych miejscach parkingowych, które mają powstać w miejscu zadrzewionego trawnika między jezdnią ul. Tumidajskiego a chodnikiem wzdłuż al. Andersa.

Ich projekt jest gotowy od 2015 r., ale do dziś leży na półce. O budowę parkingu regularnie dopominała się w Ratuszu radna Marta Wcisło, ale dopiero w tym roku inwestycja ma się doczekać realizacji.

Przygotowania już się zaczęły. Zadrzewiony plac został niemal całkowicie ogołocony. Na zlecenie władz miasta usunięto stąd 42 drzewa. – Wycinka została zlecona w ramach bieżącego utrzymania ze względu na planowaną budowę parkingu – informuje Karol Kieliszek z Urzędu Miasta. Ratusz już teraz kazał usunąć drzewa, by zdążyć przed sezonem ochronnym ptaków, który zaczyna się 1 marca.

Wycinka wywołuje wśród mieszkańców sporo kontrowersji. – Przecież ta zieleń oddzielała osiedle od dużej, ruchliwej i głośnej al. Andersa – oburza się pan Radosław, jeden z przeciwników tej inwestycji.

Inaczej patrzą na to dzielnicowi radni. – Drzew niby szkoda, bo były piękne. Ale niektóre były już w takim stanie, że i tak za kilka lat groziłoby im uszkodzenie. Nie było innej możliwości budowy parkingu, a mamy z tym duży problem – podkreśla Osiński. – Samochody są parkowane na trawnikach, na chodnikach. Niedawno nawet mieszkańcy os. Niepodległości mieli pretensje, że zrobiono nowy chodnik, który służy samochodom, a piesi muszą iść środkiem jezdni.

Budowa nowych miejsc parkingowych ma się zacząć wiosną. – Przy Tumidajskiego zbudujemy 52 miejsca, głównie prostopadłe. Będą wykonane z ażurowych płyt, a stanowiska postojowe będą oddzielone rzędami z kostki brukowej – wylicza Kieliszek. Zbudowane mają być też nowe chodniki. – Koszt inwestycji to 340 tys. zł brutto.

W zamian za wyciętą zieleń miasto posadzić ma 100 drzew liściastych i 474 krzewy. Takie wymogi znalazły się w decyzji pozwalającej na wycinkę. – Lokalizacje nie zostały jeszcze wybrane. Decyzja ich nie wskazuje – przyznaje Kieliszek. Wskazany jest za to termin, do którego miasto musi posadzić nowe rośliny. To koniec listopada przyszłego roku.

Komentarze 78

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
SKOK / 17 lutego 2017 o 16:00
+1
Mieszkaniec Lublina napisał:
Użytkownik niezarejestrowany napisał:
TAK DLA PARKINGU
To chyba wielki pan przewodniczący w ten sposób podpiera się tym komentarzem. Parking dla kilkunastu sób A tracą na tym tysiące mieszkańców
przestań pisać farmazony o tysiącach mieszkańców, na Kalinie zdecydowana większość popiera budowę parkingu
Avatar
Gość / 16 lutego 2017 o 23:12
+1
Gadają ciągle o smogu, ale drzewa wycinają non stop. Nasadzenia powinny być w każdym możliwym miejscu w pobliżu drzew wycinanych. Posadzenie jakichś rachitycznych drzew w donicach jak ma to ostatnio miejsce jest żałosnym udawaniem, że spełnia się obowiązek nasadzeń.
Avatar
olo / 16 lutego 2017 o 22:30
+1
Użytkownik niezarejestrowany napisał:
Zgroza co się w tym mieście dzieje z zielenią. Nie pozwalajmy!!!! bo zostaniemy niedługo w betonowej dżungli jak tak dalej pójdzie. Nigdy nie będzie tak, że da się zapewnić wszystkim autom miejsca parkingowe. Skupują coraz więcej gratów za 500+ i robi się problem...... Tylko patrzeć jak będą wszystkie drzewa w mieście wykarczowane. Faktycznie trzeba wyjeżdżać z tak głupio zarządzanego miasta
Żegnam !
Avatar
Gość / 16 lutego 2017 o 22:26
+1
Zgroza co się w tym mieście dzieje z zielenią. Nie pozwalajmy!!!! bo zostaniemy niedługo w betonowej dżungli jak tak dalej pójdzie. Nigdy nie będzie tak, że da się zapewnić wszystkim autom miejsca parkingowe. Skupują coraz więcej gratów za 500+ i robi się problem...... Tylko patrzeć jak będą wszystkie drzewa w mieście wykarczowane. Faktycznie trzeba wyjeżdżać z tak głupio zarządzanego miasta
Avatar
Gość / 16 lutego 2017 o 21:56
+1
Efekt pis
Avatar
Miś / 21 lutego 2017 o 23:03
0
Kwiaty wam posadzą w skrzynkach na stojaczkach !
Avatar
Gość / 21 lutego 2017 o 15:37
0
Gdzie nie stanąć ubywa zieleni. Powinno się wprowadzić ograniczenia jazdy pojazdami spalinowymi, a wygodnickich wysłać na rower, Lublin nie jest aż tak dużym miastem, że nie można dojechać innym środkiem lokomocji. Poza tym w tym rejonie jest gdzie parkować, a pasy zieleni powinny być sprawą normalną, widać to np. na zdjęciach przedwojennego Lublina. Przykro patrzeć na takie ułomności ludzkie, ręce opadają.
Avatar
gość / 21 lutego 2017 o 12:57
0
Użytkownik niezarejestrowany napisał:
Efekt pis
To decyzja urzedasów o Żuka z PO w gwoli prawdy.
Avatar
Gość / 21 lutego 2017 o 08:17
0
Wiadomo,że dla miastowych to samochodzik jest najważniejszy. Jakby mogli to na balkony by wjeżdżali.
Avatar
Gość / 21 lutego 2017 o 00:05
0
Drzewa do lasu !
Avatar
Miś / 21 lutego 2017 o 23:03
0
Kwiaty wam posadzą w skrzynkach na stojaczkach !
Avatar
Gość / 21 lutego 2017 o 15:37
0
Gdzie nie stanąć ubywa zieleni. Powinno się wprowadzić ograniczenia jazdy pojazdami spalinowymi, a wygodnickich wysłać na rower, Lublin nie jest aż tak dużym miastem, że nie można dojechać innym środkiem lokomocji. Poza tym w tym rejonie jest gdzie parkować, a pasy zieleni powinny być sprawą normalną, widać to np. na zdjęciach przedwojennego Lublina. Przykro patrzeć na takie ułomności ludzkie, ręce opadają.
Avatar
gość / 21 lutego 2017 o 12:57
0
Użytkownik niezarejestrowany napisał:
Efekt pis
To decyzja urzedasów o Żuka z PO w gwoli prawdy.
Avatar
Gość / 21 lutego 2017 o 08:17
0
Wiadomo,że dla miastowych to samochodzik jest najważniejszy. Jakby mogli to na balkony by wjeżdżali.
Avatar
Gość / 21 lutego 2017 o 00:05
0
Drzewa do lasu !
Avatar
Gość / 20 lutego 2017 o 21:51
0
Oczywiście, że "nie wiadomo gdzie posadzą nowe drzewa" - bo przecież to nie ma żadnego znaczenia. Najlepiej gdzieś w Dąbrowie, może chociaż tam nie będą przeszkadzały w ROZWOJU.
Avatar
Gość / 20 lutego 2017 o 18:03
0
co za ulga! wytna mi zieleń pod oknem a posadzą na Czechowie !!A nam zostanie do wąchania ozon z rur wydwchowych!!! kto to wymyślil? Naprawdę mają nas za debili?
Avatar
Gość / 20 lutego 2017 o 14:36
0
Na Oś. Przyjaźni nic się nie da zrobić. Od kilku lat słychać te same słowa kierownika administracji.
Avatar
Gość / 20 lutego 2017 o 14:35
0
W jednym domu po dwa trzy samochody a miejsc parkingowych brak. ciekawi mnie gdzie Ci wszyscy krzykacze trzymają swoje samochody bo nie na parkingu strzeżonym. W nowych osiedlach tego problemu nie ma do każdego mieszkania przypisane jest jedno miejsce parkingowe masz dwa samochody masz problem albo wykupujesz dodatkowe. Takie problemy są na wszystkich osiedlach Spółdzielni MOTOR. Na ul. Przyjaźni spółdzielnia nic nie robi aby powiększyć miejsca parkingowe. Jedynie co to Straż Miejską wzywają na nieprawidłowo parkujących. To ja pytam gdzie mam zaparkować ?
Avatar
mieszkaniec / 20 lutego 2017 o 10:25
0
Ciekawy jestem gdzie swoje samochody parkują ci, co tu najgłośniej krzyczą? A może wszyscy dla zmniejszenia ilości smogu przesiedli się jak jeden mąż w komunikację miejską?? Sorry, ale parking tam to konieczność. Żeby pchać wózek z dzieckiem trzeba iść środkiem ulicy bo na chodnikach samochód na samochodzie. Z dwukierunkowej ulicy nagle się jednokierunkowa zrobiła. Ciekawe co byście mowili jakby się do was czy do waszych dzieci/ żon/ rodziców karetka spóźniła o minutę, bo przejazd nie był taki jak być powiniem... Ludzie opanujcie się, to drzewa a nie toś komuś rękę odciął. Żebyście tak głośno krzyczeli jak sąsiad  pomocy potrzebuje. No ale wtedy przecież nikt nosa ze swojej nory nie wynurzy. A co do parkingu to przeciez po jego skończeniu można cały teren dookoła obsadziś krzewami, to dużo lepsza zapora przed smogiem, wystarczy pomyśleć. Ale przecież lepiej ponarzekać na politykę.....
Ciekawy jestem gdzie swoje samochody parkują ci, co tu najgłośniej krzyczą? A może wszyscy dla zmniejszenia ilości smogu przesiedli się jak jeden mąż w komunikację miejską?? Sorry, ale parking tam to konieczność. Żeby pchać wózek z dzieckiem trzeba iść środkiem ulicy bo na chodnikach samochód na samochodzie. Z dwukierunkowej ulicy nagle się jednokierunkowa zrobiła. Ciekawe co byście mowili jakby się do was czy do waszych dzieci/ żon/ rodziców karetka spóźniła o minutę, bo przejazd nie był taki jak być powiniem... Ludzie opanujcie się, to dr... rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze 78

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 16 lipca 2018

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 16 lipca 2018 0 0

Duże zamieszanie z kolorowymi pojemnikami na śmieci w Lublinie

Duże zamieszanie z kolorowymi pojemnikami na śmieci w Lublinie 14 8

Do dziś na lubelskich osiedlach powinny się pojawić kolorowe pojemniki do segregacji śmieci, ale mało gdzie je widać. Tylko właśnie do niedzieli miał trwać „okres przejściowy” w dzielnicach, które przechodzą na nowy system segregacji odpadów, ale okazuje się, że zamieszanie jeszcze może potrwać.

Końskowola bawiła się podczas Święta Róż [zdjęcia]
galeria

Końskowola bawiła się podczas Święta Róż [zdjęcia] 13 0

Miłośnicy kwiatów z całego województwa lubelskiego w niedzielę przybyli do Końskowoli, żeby zrobić zakupy podczas Święta Róż. To jedna z najlepszych okazji do zaopatrzenia się w sadzonki, kwiaty, a także lokalne, zdrowe produkty żywnościowe. Na scenie zagrały m.in. zespoły taneczne.

Folwark w Łęcznej się zmienia. "Park z miesiąca na miesiąc pięknieje"

Folwark w Łęcznej się zmienia. "Park z miesiąca na miesiąc pięknieje" 0 4

Mieszkańcy coraz częściej odwiedzają folwark w łęczyńskim Podzamczu. Kibicują inwestycji, która odmienia ten dawniej zapuszczony fragment Łęcznej.

Wacław Golonka na Festiwalu Muzyki Organowej w Puławach
16 lipca 2018, 19:00

Wacław Golonka na Festiwalu Muzyki Organowej w Puławach 0 0

Przed nami trzeci koncert w ramach tegorocznej edycji Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej w Puławach. W poniedziałek, 16 lipca o godz. 19 w Kościele pw. św. Brata Alberta wystąpi Wacław Golonka.

Lublin: Bez przejazdu przez ul. Dunikowskiego

Lublin: Bez przejazdu przez ul. Dunikowskiego 0 2

W poniedziałek zacznie się kolejny etap przebudowy sieci gazowej w rejonie powstającej drogi, która pobiegnie od Kunickiego do Wrotkowskiej.

Rolnicy zagłuszyli premiera Morawieckiego w Kraśniku. Antyrządowa manifestacja pod pomnikiem smoleńskim
Wideo, zdjęcia
galeria
film

Rolnicy zagłuszyli premiera Morawieckiego w Kraśniku. Antyrządowa manifestacja pod pomnikiem smoleńskim 461 40

Przy dźwiękach syren i okrzykach wściekłych rolników przemawiał w niedzielę w Kraśniku premier Mateusz Morawiecki. Uroczystość odsłonięcia pomnika smoleńskiego zamieniła się w antyrządowy protest przeciwko niskim cenom malin, agrestu, porzeczek i wiśni.

MUNDIAL 2018. Francja mistrzem świata 2018!
film

MUNDIAL 2018. Francja mistrzem świata 2018! 2 0

MUNDIAL 2018 Trójkolorowi wygrali w finale z Chorwacją 4:2 po kapitalnym spotkaniu na moskiewskich Łużnikach i zdobyli drugi w historii Puchar Świata. To ogromny sukces dla selekcjonera Didiera Deschampsa, który zdobył to trofeum zarówno jako piłkarz jak i trener

Jeden kierowca zginął, drugi był ranny. Policjanci szukają świadków wypadków

Jeden kierowca zginął, drugi był ranny. Policjanci szukają świadków wypadków 8 0

Lubelscy policjanci szukają świadków dwóch wypadków drogowych, do których doszło na początku lipca.

Alarm 24: Podwodna mogiła na dnie zalewu? Film czytelnika
film

Alarm 24: Podwodna mogiła na dnie zalewu? Film czytelnika 17 9

Co znajdowało się na niewielkim wzgórzu zalanym podczas budowy Zalewu Zemborzyckiego?

Zdradziło go dziwne zachowanie. Policjanci odkryli gdzie znikały rowery

Zdradziło go dziwne zachowanie. Policjanci odkryli gdzie znikały rowery 3 0

W piątkowe południe dyżurny łukowskiej komendy policji otrzymał telefoniczną informację o młodym mężczyźnie, którego zachowanie wskazywało, że chce ukraść rower. Zawiadamiający opisując jego wygląd, informował dyżurnego o trasie ucieczki młodzieńca.

Megaprojekt drogowy w powiecie lubelskim. Dwie duże inwestycje

Megaprojekt drogowy w powiecie lubelskim. Dwie duże inwestycje 19 6

Rozpoczęła się przebudowa drogi Krężnica Jara - Strzeszkowice w powiecie lubelskim. To jedna z dwóch inwestycji, realizowanych przez samorząd powiatowy w ramach megaprojektu drogowego, w którym biorą udział także pozostałe powiaty ziemskie województwa lubelskiego.

Festiwal "Śladami Singera" 2018: Bawić i przypominać [program]
16 lipca 2018, 17:30

Festiwal "Śladami Singera" 2018: Bawić i przypominać [program] 2 0

Co Gdzie Kiedy. W poniedziałek w podróż po Lubelszczyźnie wyrusza Festiwal "Śladami Singera". W tym roku artyści zawitają do 12 miast i miejscowości. – Chcemy bawić, zachwycać, ale też skłaniać do refleksji – mówią organizatorzy. Słowo-klucz to pamięć lokalna.

MUNDIAL 2018. Francja – Chorwacja 4:2 [ZAPIS RELACJI NA ŻYWO]
film

MUNDIAL 2018. Francja – Chorwacja 4:2 [ZAPIS RELACJI NA ŻYWO] 6 4

W ostatnim meczu mistrzostw świata w Rosji Francja gra na Łużnikach z Moskwie z Chorwacją. Czy powtórzy wynik sprzed 20 lat, czy po raz pierwszy złoto zdobędzie zespół z Bałkanów?

Wyjeżdżasz za granicę? Ile trzeba poczekać na nowy paszport?

Wyjeżdżasz za granicę? Ile trzeba poczekać na nowy paszport? 0 5

Tradycyjnie już okres wakacyjny to czas wzmożonego ruchu w punktach paszportowych. Wiele osób dopiero tuż przed planowanym urlopem zdaje sobie sprawę, że ma nieważny paszport. Dlatego warto sprawdzić termin ważności naszego paszportu. Tylko w czerwcu br. wydano prawie 215 tys. nowych paszportów, a w całym pierwszym półroczu 2018 r. aż 977 tys. dokumentów.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!