Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

6 sierpnia 2018 r.
11:12

Znamy wyniki finansowe Portu Lotniczego Lublin. Strata jeszcze wyższa niż rok wcześniej

95 94 A A

Ponad 31 mln zł wyniosła strata finansowa Portu Lotniczego Lublin za ubiegły rok. Na minusie są także m.in. Targi Lublin czy Lubelski Park Naukowo-Technologiczny. Zyski w 2017 roku wypracowały tylko trzy spółki, w których udziały ma samorząd województwa lubelskiego.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Sytuacja finansowa naszych spółek rzeczywiście jest skomplikowana, zwłaszcza w przypadku firm transportowych. Ale te podmioty nie zostały powołane po to, żeby być rentownymi, tylko do innych celów – przekonuje Paweł Nakonieczny, członek zarządu województwa lubelskiego odpowiedzialny za nadzór nad tymi spółkami.

Port lotniczy powiększa stratę

Patrząc jednak na bilanse finansowe marszałkowskich spółek za 2017 rok, trudno o optymizm. Największą, ponad 31-milionową stratę zanotował Port Lotniczy Lublin. To o ponad 6 mln zł więcej niż w 2016 roku. Cieszyć może wzrost przychodów (o 2 mln zł), ale do momentu, w którym lotnisko będzie samo zarabiać na swoje utrzymanie, dzielą nas jeszcze lata.

– Do tego potrzebny jest ruch na poziomie 1,5 mln pasażerów rocznie (w zeszłym roku było to 430 tys. – red.). I my to osiągniemy, to tylko kwestia czasu. Chcemy dojść do tego jak najszybciej, żeby odciąć się od finansowej kroplówki samorządów – mówił nam w wywiadzie udzielonym pod koniec ubiegłego roku prezes PLL Krzysztof Wójtowicz. – Nasza prognoza sprzed trzech lat zakładała, że 1,5 mln pasażerów będziemy obsługiwać w 2035 roku, kolejna mówiła o roku 2030. Mówimy hipotetycznie, ale na dzień dzisiejszy w grę wchodzi nawet rok 2025. To zasługa naszej dynamiki rozwoju, największej w kraju.

Chcieliśmy zapytać o aktualne wyniki finansowe, ale prezes obecnie przebywa na urlopie. – Na wynik wpłynęły wyższe koszty działalności lotniska, spowodowane rozwojem siatki połączeń – komentuje krótko Piotr Jankowski, rzecznik prasowy lotniskowej spółki.

Chodzi przede wszystkim o dopłaty dla przewoźników. Przypomnijmy, że w czerwcu bazę operacyjną na lubelskim lotnisku zlikwidowały linie Wizz Air, w związku z czym z rozkładów zniknęły loty do Liverpoolu, Doncaster Sheffield i Tel Awiwu. W połowie czerwca rejsy do trzech miast na Ukrainie zainaugurowało Bravo Airways. Ale z powodu problemów z flotą firma zawiesiła już jednak połączenia do Charkowa oraz Kijowa i obecnie lata jedynie do Chersonia. W okresie zimowym trasę do Mediolanu zamknie easyJet i nie ma gwarancji, że ten kierunek powróci latem.

Sprawozdania finansowe spółek

Dworce idą na milion

Jeśli chodzi o pozostałe marszałkowskie spółki, o prawie milion wzrosła strata Lubelskiego Parku Naukowo-Technologicznego. Za ubiegły rok wynosi ona 1,8 mln zł. Zmniejszyć deficyt udało się Targom Lublin, ale firma wciąż jest na minusie ze stratą w wysokości niemal 1,2 mln zł. Straty zanotowały też dwie pozostające pod opieką samorządu województwa spółki transportowe: PKS Zamość (-691 tys. zł) i PKS Międzyrzec Podlaski (-207 tys. zł).

– Te firmy były przejmowane po to, by uchronić je przed nieopanowaną likwidacją. Zakładano też, że ład komunikacyjny w Polsce zostanie opanowany po nowelizacji ustawy o transporcie zbiorowym. Rząd jednak się z tego wycofał – komentuje Paweł Nakonieczny.

Jedyną spółką przynoszącą zyski, w której udziały ma samorząd województwa, są Lubelskie Dworce. Do ich zadań należy przede wszystkim administrowanie terenem, na którym znajduje się dworzec autobusowy przy al. Tysiąclecia w Lublinie. Zysk za 2017 rok wyniósł 273 tys. zł, choć w 2016 roku sięgnął 1,2 mln zł.

– Za ubiegły rok był on mniejszy, bo zrobiliśmy odpis aktualizacji wyceny PKS Hrubieszów, który złożył wniosek o upadłość. Gdyby nie to, wyniósłby on ok. 1,6 mln zł. Ten rok planujemy zakończyć z milionowym zyskiem – zapowiada Mariusz Grad, prezes Lubelskich Dworców.

Na plusie ubiegły rok zamknęły także Przewozy Regionalne (70 tys. zł) i Lubelski Rynek Hurtowy Elizówka (80 tys. zł). Samorząd województwa w tych spółkach ma po kilka procent udziałów.

Komentarze 94

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Kurskij / 6 sierpnia 2018 o 12:52
+108
Panie Najjaśniejszy Jarosławie. Dziękuję za inflację, która jest ukryta, a sięga kilku (jak nie kilkunastu) procent (nieustające podwyżki: prądu, gazu, żywności, paliwa itd. itp.) . Panie Najjaśniejszy Jarosławie. Dziękuję za oddanie kilkuset milionów PLN dla jedynego najwspanialszego Ojca Rydzyka, a dla niepełnosprawnych brakuje. Panie Najjaśniejszy Jarosławie. Dziękuję, że większość osób pobierających 500+ rezygnuje z pracy, a ja muszę na to pracować, bo się nie mogę "załapać". Panie Najjaśniejszy Jarosławie. Dziękuję za wprowadzanie ponownie czasów PRL, choć uważa Pan, że tak nie jest. Panie Najjaśniejszy Jarosławie. Czemu chce Pan na siłę opuścić UE, chociaż ciągnie Pan od nich pieniądze? Panie Najjaśniejszy Jarosławie, czy Pan nie widzi, że pogrąża Pan nasz kraj?
Panie Najjaśniejszy Jarosławie. Dziękuję za inflację, która jest ukryta, a sięga kilku (jak nie kilkunastu) procent (nieustające podwyżki: prądu, gazu, żywności, paliwa itd. itp.) . Panie Najjaśniejszy Jarosławie. Dziękuję za oddanie kilkuset milionów PLN dla jedynego najwspanialszego Ojca Rydzyka, a dla niepełnosprawnych brakuje. Panie Najjaśniejszy Jarosławie. Dziękuję, że większość osób pobierających 500+ rezygnuje z pracy, a ja muszę na to pracować, bo się nie mogę "załapać". Panie Najjaśniejszy Jarosławie. Dziękuję ... rozwiń
Avatar
Odys / 6 sierpnia 2018 o 12:46
+79
W kwestii ponoszenia pensji to niech pisuary się nie wypowiadają. 630 tys radny Pruszkowskiego i 630 tys radny Frania. Mam wymieniać dalej. Hipokryci.
Avatar
Rex / 6 sierpnia 2018 o 12:56
+72
Ciekawe czym będziecie latać pisuary jak chcecie lotnisko zamknąć. 
Avatar
Gość / 6 sierpnia 2018 o 12:44
+72
PiS= Pieniądze i Stanowiska FRANIA MUSZYŃSKI PRUSZKOWSKI OLBORSKI MULAWA WOJCIECHOWSKI WINIARSKI ile łącznie zarobili w 2017??? PRAWIE 3 000 000 !!!!!!!!!!!!!!!!! A Ty ile zarabiasz 2200 brutto??
Avatar
Przemo / 6 sierpnia 2018 o 12:54
+71
Jakie dochody przynoszą spółki skarbu państwa przy milionowych zarobkach prezesów? Ja Zarabiam 2300 brutto a Wy PiSowskie mendy?
Avatar
Gość / 6 sierpnia 2018 o 12:48
+68
Szanowni Państwo, PiS (Pieniądze i Stanowiska): 6. Zbigniew Dżugaj działacz PiS, były wiceburmistrz Kraśnika, wiceprezes PGE Dystrybucja 7. Zdzisław Antoń szef klubu radnych PiS powiatu lubelskiego, dyrektor oddziału KRUS w Lublinie 8. Marek Wojciechowski radny PiS sejmiku lubelskiego, zastępca dyrektora oddziału ARR w Lublinie 9. Mariusz Deckert były dyrektor kancelarii prezydenta Lublina Andrzeja Pruszkowskiego z PiS, prezes Radia Lublin 10. Piotr Gawryszczak radny miejski PiS w Lublinie, wojewódzki komendant OHP w Lublinie
Avatar
Gość / 6 sierpnia 2018 o 12:43
+68
Latam często z lotniska i powiem wam że to najlepsza inwestycja w regionie od lat! Brawo żuczek!
Avatar
Gość / 6 sierpnia 2018 o 12:41
+68
No tak spółki skarbu państwa przynoszą zyski bo ceny i podatki poszły w górę! Orlen ma zyk? A po ile paliwo?PGE ma zysk a po ile prąd? Później takich dwóch jak Frania i Pruszkowski (radni sejmiku z PiS) zarabiają łącznie ponad 1,2 mln zł!!!
Avatar
Gość / 6 sierpnia 2018 o 13:08
+61
Pisowcy już jedno lotnisko zbudowali, w Radomiu. I latają z niego jedynie bociany.
Avatar
Mati / 6 sierpnia 2018 o 12:56
+59
Przetrzymaliśmy zabory przetrzymamy i Pisiory
Avatar
konkretny / 25 listopada 2018 o 14:20
+1
fachowcy od Żuka i same straty, tak to jest jak się małpie daje brzytwę. Samorządność jest dla mądrych, a nie pseudo fachowców, a teraz mam nadzieję, że straty pokryją zwolennicy PO, no lemingi wyskakiwać z kasy, bo to w końcu dzięki wam...
Avatar
Mustafa / 7 sierpnia 2018 o 14:35
0
I co pan na to panie zuk
Avatar
fircyk w galotach / 7 sierpnia 2018 o 03:02
+1
Lubelszczyznie tak potrzebne jest lotnisko jak Warszawie chiński mur. Nobilitacja całą gęba...............mamy Mc Donaldsa i KFC to potrzeba lotnisko i kilka stacji metra....... najważniejsze żeby sami swoi towarzysze róznych opcji zarobili niezłą kasę ...bo liczy się tylko kasa Polska "D " jest 100 lat za cywilizacją zachodnią i paru idiotów któzy są za jakims tam lotniskiem tego nie zmieni
Avatar
Gucio / 6 sierpnia 2018 o 22:10
0
Czyli każdy mieszkaniec Lublina bez względu na wiek dokłada ok 100zł rocznie do funkcjonowania lotniska. A lata sobie tylko garstka najbogatszych oraz tych co co zarabiają za granicą i tam placą podatki
zdajesz sobie sprawę ile dokładasz do 500+? :D 1337 rocznie. a i przypomnij sobie, że możesz zabrać swoja dotowaną przez pisdzielców rodzinę na wakacje nie tłukąc się najpierw do Warszawy
 zdajesz sobie sprawę , że tak naprawdę z lotniska korzysta wąskie grono osób ? ludzie latający 3-4 razy w roku . 100 tys. użytkowników lotniska to góra ( x 3 x 4 loty w roku ) 
 zdajesz sobie sprawę , że tak naprawdę z lotniska korzysta wąskie grono osób ? ludzie latający 3-4 razy w roku . 100 tys. użytkowników lotniska to góra ( x 3 x 4 loty w roku )  rozwiń
Avatar
Karol / 6 sierpnia 2018 o 22:04
0
Zrozumcie nieuki jedne, że żadne lotnisko na świecie przez pierwsze kilka lat nie przynosiło zysków tylko straty. Potrzeba około 10 lat aby lotnisko stało się rentowne. Każde lotnisko. Takie są prawa ekonomii i koniec. Przestańcie szczekać i opowiadać głupoty bo się kompletnie na tym nie znacie. Zrozumcie, ten temat przerasta waszą inteligencję. Nic mądrego do zagadnienia nie wniesiecie.
 no dobrze . ale wiele lotnisk generuje potęzne obciążenia fiannsowe. i te obciążenia pozostają. więc niech Wójtowicz nie pieprzy głupot
Avatar
leon z / 6 sierpnia 2018 o 22:01
0
30 milionów straty nie można rozpatrywać tylko pod bezpośrednim względem finansowym. Lotnisko, które działa (a nie takie jak Radom) wyciąga miasto i region z czarnej dziury informacyjnej i turystycznej. Nawet najbardziej atrakcyjne regiony, które nie są łatwo dostępne, nie będą znane w świecie. Można ze sporą rezerwą założyć, że 1/4 pasażerów z 200 tysięcy przylatujących to obcokrajowcy, którzy przyjeżdżają w celach turystycznych, medycznych, biznesowych. Kolejny ostrożny szacunek - niech każdy z nich zostawi w mieście, w jego okolicy przynajmniej 200 euro. Jako koszt noclegu, transportu, wyżywienia, usług. Część zostaje na weekend, część przyjeżdża na znacznie dłuższy pobyt. 50.000*200*4,26=około 42 milionów PLN. To są pieniądze, które nie pojawiłyby się w województwie, gdyby nie lotnisko. 31 milionów rocznie to inwestycja, która w pewnym stopniu się zwraca. I zdecydowanie była potrzebna, tak jak obwodnica.
 a gdzie te 42 mln złp wędruje ? do prywatnych kieszeni przeważnie.  czyli wszyscy mieszkańcy Lubelszczyzny dopłacają do tego interesu
 a gdzie te 42 mln złp wędruje ? do prywatnych kieszeni przeważnie.  czyli wszyscy mieszkańcy Lubelszczyzny dopłacają do tego interesu rozwiń
Avatar
antygnIDA / 6 sierpnia 2018 o 22:00
0
Tomaszu Maciuszczak same klęski odnotowujesz .... ach ten PiS ... czyż byś tracił nadzieję że z powrotem na wygrzanych fotelach zasiądą Żuk , Sonowski ,Grabczuk a w Brukseli Hetman ? Nie strasz apokalipsą bo póki co to " piniądze" na to i owo się znajdują, a że do Izraela samoloty nie polecą - na Żydach jeszcze nikt się nie dorobił i nam to też nie grozi.
Avatar
Gucio / 6 sierpnia 2018 o 21:55
0
Wójtowicz - nie bredź !
Avatar
jOOj / 6 sierpnia 2018 o 20:13
+1
"podmioty nie zostały powołane po to, żeby być rentownymi, tylko do innych celów"... czyli wyłącznie po to aby były intratne posadki dla prominentów z nadania politycznego... A na koniec roku premie milionowe "bo im sie po prostu należały"...
Avatar
Gość / 6 sierpnia 2018 o 20:03
+1
Nie byłbym takim optymistą jeżeli chodzi o rozwój lotniska . Jak uruchomią Radom to na pewno nasze lotnisko nie uzyska 1 mln. do 2025 roku. Smutne bo dopłata to pieniądze z naszych kieszeni i to czy ktoś korzysta czy nie.
Zobacz wszystkie komentarze 94

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Lublin: Duża kasa na otarcie łez. Nagrody dla ponad 1000 urzędników

Lublin: Duża kasa na otarcie łez. Nagrody dla ponad 1000 urzędników 2 5

28 tys. zł dla skarbniczki, po ponad 20 tys. zł dla pani sekretarz województwa i szefów niektórych departamentów. Nagrody były roczne, ale przyznano je już w listopadzie. Tak pożegnał swoich urzędników ustępujący marszałek

Kazimierski Jarmark Świąteczny
15 grudnia 2018, 0:00

Kazimierski Jarmark Świąteczny 0 1

Co Gdzie Kiedy. Już po raz 12 w Kazimierzu Dolnym odbędzie się barwny Jarmark Świąteczny połączony z Kiermaszem Smaków Regionalnych Zasmakuj w Kazimierzu. Wydarzenie odbędzie się w dniach 15-16 grudnia na Rynku.

Stand-up "Nic o komedii" w Puławach
14 grudnia 2018, 20:00

Stand-up "Nic o komedii" w Puławach 0 0

Co Gdzie Kiedy. W piątek, 14 grudnia o godz. 20 w puławskim Peweksie (ul. Centralna 1) wystąpią stand-uperzy Bartosz Zalewski Jasiek Borkowski.

ZOMO rozgoniło demonstrantów. "Niektórzy czasem za mocno wczuwają się w rolę"
galeria

ZOMO rozgoniło demonstrantów. "Niektórzy czasem za mocno wczuwają się w rolę" 1 6

Na tyłach Szkoły Muzycznej studenckiej demonstracji drogę zagrodził uzbrojony po zęby oddział ZOMO. Doszło do brutalnej konfrontacji Autorzy rekonstrukcji w dramatyczny sposób przywołali zdarzenia sprzed 37 lat

Coraz lepsze występy Marty Orłowskiej z AZS Lublin

Coraz lepsze występy Marty Orłowskiej z AZS Lublin 0 0

Marta Orłowska zajęła dwunaste miejsce w zawodach Pucharu Europy w skeletonie w niemieckim Konigssee

Matka skazana za zabicie dwóch córek [wideo]
film

Matka skazana za zabicie dwóch córek [wideo] 0 0

Sąd Okręgowy w Legnicy wydał wyrok dożywocia na Natalię W. z Lubina za podwójne zabójstwo. Kobieta zamordowała dwie swoje córki - 12-letnią Emilię i 13-miesięczną Laurę.

Czy powinno się zabierać prawo jazdy na 3 miesiące? RPO w obronie kierowców

Czy powinno się zabierać prawo jazdy na 3 miesiące? RPO w obronie kierowców 7 13

Rzecznik Praw Obywatelskich kwestionuje przepisy o automatycznym zabieraniu prawa jazdy na trzy miesiące za przekroczenie dozwolonej prędkości o 50 km/h w terenie zabudowanym. W tym roku w Lubelskiem dotknęło to aż 2000 kierowców

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 12 grudnia 2018 roku

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 12 grudnia 2018 roku 0 1

Liverpool-Napoli 1:0. Milik zmarnował świetną okazję. "Jest mi przykro" [wideo]
film

Liverpool-Napoli 1:0. Milik zmarnował świetną okazję. "Jest mi przykro" [wideo] 1 1

W najciekawszym wtorkowym meczu ostatniej serii gier w fazie grupowej Liverpool pokonał na swoim stadionie zespół z Włoch i zapewnił sobie awans do drugiej rundy. Minorowe nastroje zapanowały też w Mediolanie, bo z Ligą Mistrzów pożegnał się tamtejszy Inter

Pracownicy sądów masowo idą na zwolnienia lekarskie. "Od kilku lat nie dostajemy podwyżek"

Pracownicy sądów masowo idą na zwolnienia lekarskie. "Od kilku lat nie dostajemy podwyżek" 95 50

Sądowi pracownicy administracyjni biorą masowe zwolnienia lekarskie. W Sądzie Rejonowym w Puławach ich absencja sięga już 60 proc. W trybie awaryjnym w rolę protokolantów wchodzą sami sędziowie i ich asystenci

Szukają padłych dzików. W akcji uczestniczą żołnierze WOT

Szukają padłych dzików. W akcji uczestniczą żołnierze WOT 5 9

Dzisiaj zaczęli, jutro skończą. Na terenie powiatu kraśnickiego m.in. żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej szukają padłych dzików. To ostatnia tego typu akcja na terenie województwa lubelskiego w tym roku związana z przeciwdziałaniem rozprzestrzenianiu się wirusa afrykańskiego pomoru świń (ASF).

Wygrał wybory, będzie w radzie nadzorczej. Kowalczyk za Rychliczka

Wygrał wybory, będzie w radzie nadzorczej. Kowalczyk za Rychliczka 0 10

Szef klubu radnych PiS w sejmiku województwa Leszek Kowalczyk zostanie nowym wiceprzewodniczącym rady nadzorczej Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Lublinie. Zastąpi w tej roli związanego z PSL Adama Rychliczka.

Bilety po 12 zł na Święto Kina!
15 grudnia 2018, 0:00

Bilety po 12 zł na Święto Kina! 6 2

Co Gdzie Kiedy. Przed nami kolejna edycja ogólnopolskiego Święta Kina, które w tym roku odbędzie się w weekend 15-16 grudnia. Widzowie z całej Polski będą mogli oglądać filmy za jedyne 12 zł. W Lublinie w akcji udział wezmą kina Cinema City Plaza, Cinema City Felicity i Multikino.

Klęska Pride of Poland. Kupcy  z Izraela i Belgii nie zapłacili za konie

Klęska Pride of Poland. Kupcy z Izraela i Belgii nie zapłacili za konie 55 32

Nie ponad pół miliona euro, a zaledwie 259 tys. euro – tyle wynosić ma przychód z sierpniowej aukcji Pride of Poland (Duma Polski) w Janowie Podlaskim. Tak źle jeszcze nie było.

Ile zarobi nowy prezydent Puław? Mniej niż poprzednik

Ile zarobi nowy prezydent Puław? Mniej niż poprzednik 27 53

Wiadomo już ile będzie zarabiać nowy prezydent Puław. Uposażenie to będzie niewiele niższe od tego pobieranego przez Janusza Grobla. Więcej od Pawła Maja zarobią także starosta puławski i kilku wójtów. Uchwała w tej sprawie została podjęta podczas wtorkowej sesji.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!