Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

6 sierpnia 2018 r.
11:12

Znamy wyniki finansowe Portu Lotniczego Lublin. Strata jeszcze wyższa niż rok wcześniej

95 94 A A

Ponad 31 mln zł wyniosła strata finansowa Portu Lotniczego Lublin za ubiegły rok. Na minusie są także m.in. Targi Lublin czy Lubelski Park Naukowo-Technologiczny. Zyski w 2017 roku wypracowały tylko trzy spółki, w których udziały ma samorząd województwa lubelskiego.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Sytuacja finansowa naszych spółek rzeczywiście jest skomplikowana, zwłaszcza w przypadku firm transportowych. Ale te podmioty nie zostały powołane po to, żeby być rentownymi, tylko do innych celów – przekonuje Paweł Nakonieczny, członek zarządu województwa lubelskiego odpowiedzialny za nadzór nad tymi spółkami.

Port lotniczy powiększa stratę

Patrząc jednak na bilanse finansowe marszałkowskich spółek za 2017 rok, trudno o optymizm. Największą, ponad 31-milionową stratę zanotował Port Lotniczy Lublin. To o ponad 6 mln zł więcej niż w 2016 roku. Cieszyć może wzrost przychodów (o 2 mln zł), ale do momentu, w którym lotnisko będzie samo zarabiać na swoje utrzymanie, dzielą nas jeszcze lata.

– Do tego potrzebny jest ruch na poziomie 1,5 mln pasażerów rocznie (w zeszłym roku było to 430 tys. – red.). I my to osiągniemy, to tylko kwestia czasu. Chcemy dojść do tego jak najszybciej, żeby odciąć się od finansowej kroplówki samorządów – mówił nam w wywiadzie udzielonym pod koniec ubiegłego roku prezes PLL Krzysztof Wójtowicz. – Nasza prognoza sprzed trzech lat zakładała, że 1,5 mln pasażerów będziemy obsługiwać w 2035 roku, kolejna mówiła o roku 2030. Mówimy hipotetycznie, ale na dzień dzisiejszy w grę wchodzi nawet rok 2025. To zasługa naszej dynamiki rozwoju, największej w kraju.

Chcieliśmy zapytać o aktualne wyniki finansowe, ale prezes obecnie przebywa na urlopie. – Na wynik wpłynęły wyższe koszty działalności lotniska, spowodowane rozwojem siatki połączeń – komentuje krótko Piotr Jankowski, rzecznik prasowy lotniskowej spółki.

Chodzi przede wszystkim o dopłaty dla przewoźników. Przypomnijmy, że w czerwcu bazę operacyjną na lubelskim lotnisku zlikwidowały linie Wizz Air, w związku z czym z rozkładów zniknęły loty do Liverpoolu, Doncaster Sheffield i Tel Awiwu. W połowie czerwca rejsy do trzech miast na Ukrainie zainaugurowało Bravo Airways. Ale z powodu problemów z flotą firma zawiesiła już jednak połączenia do Charkowa oraz Kijowa i obecnie lata jedynie do Chersonia. W okresie zimowym trasę do Mediolanu zamknie easyJet i nie ma gwarancji, że ten kierunek powróci latem.

Sprawozdania finansowe spółek

Dworce idą na milion

Jeśli chodzi o pozostałe marszałkowskie spółki, o prawie milion wzrosła strata Lubelskiego Parku Naukowo-Technologicznego. Za ubiegły rok wynosi ona 1,8 mln zł. Zmniejszyć deficyt udało się Targom Lublin, ale firma wciąż jest na minusie ze stratą w wysokości niemal 1,2 mln zł. Straty zanotowały też dwie pozostające pod opieką samorządu województwa spółki transportowe: PKS Zamość (-691 tys. zł) i PKS Międzyrzec Podlaski (-207 tys. zł).

– Te firmy były przejmowane po to, by uchronić je przed nieopanowaną likwidacją. Zakładano też, że ład komunikacyjny w Polsce zostanie opanowany po nowelizacji ustawy o transporcie zbiorowym. Rząd jednak się z tego wycofał – komentuje Paweł Nakonieczny.

Jedyną spółką przynoszącą zyski, w której udziały ma samorząd województwa, są Lubelskie Dworce. Do ich zadań należy przede wszystkim administrowanie terenem, na którym znajduje się dworzec autobusowy przy al. Tysiąclecia w Lublinie. Zysk za 2017 rok wyniósł 273 tys. zł, choć w 2016 roku sięgnął 1,2 mln zł.

– Za ubiegły rok był on mniejszy, bo zrobiliśmy odpis aktualizacji wyceny PKS Hrubieszów, który złożył wniosek o upadłość. Gdyby nie to, wyniósłby on ok. 1,6 mln zł. Ten rok planujemy zakończyć z milionowym zyskiem – zapowiada Mariusz Grad, prezes Lubelskich Dworców.

Na plusie ubiegły rok zamknęły także Przewozy Regionalne (70 tys. zł) i Lubelski Rynek Hurtowy Elizówka (80 tys. zł). Samorząd województwa w tych spółkach ma po kilka procent udziałów.

Komentarze 94

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Kurskij / 6 sierpnia 2018 o 12:52
+110
Panie Najjaśniejszy Jarosławie. Dziękuję za inflację, która jest ukryta, a sięga kilku (jak nie kilkunastu) procent (nieustające podwyżki: prądu, gazu, żywności, paliwa itd. itp.) . Panie Najjaśniejszy Jarosławie. Dziękuję za oddanie kilkuset milionów PLN dla jedynego najwspanialszego Ojca Rydzyka, a dla niepełnosprawnych brakuje. Panie Najjaśniejszy Jarosławie. Dziękuję, że większość osób pobierających 500+ rezygnuje z pracy, a ja muszę na to pracować, bo się nie mogę "załapać". Panie Najjaśniejszy Jarosławie. Dziękuję za wprowadzanie ponownie czasów PRL, choć uważa Pan, że tak nie jest. Panie Najjaśniejszy Jarosławie. Czemu chce Pan na siłę opuścić UE, chociaż ciągnie Pan od nich pieniądze? Panie Najjaśniejszy Jarosławie, czy Pan nie widzi, że pogrąża Pan nasz kraj?
Panie Najjaśniejszy Jarosławie. Dziękuję za inflację, która jest ukryta, a sięga kilku (jak nie kilkunastu) procent (nieustające podwyżki: prądu, gazu, żywności, paliwa itd. itp.) . Panie Najjaśniejszy Jarosławie. Dziękuję za oddanie kilkuset milionów PLN dla jedynego najwspanialszego Ojca Rydzyka, a dla niepełnosprawnych brakuje. Panie Najjaśniejszy Jarosławie. Dziękuję, że większość osób pobierających 500+ rezygnuje z pracy, a ja muszę na to pracować, bo się nie mogę "załapać". Panie Najjaśniejszy Jarosławie. Dziękuję ... rozwiń
Avatar
Odys / 6 sierpnia 2018 o 12:46
+80
W kwestii ponoszenia pensji to niech pisuary się nie wypowiadają. 630 tys radny Pruszkowskiego i 630 tys radny Frania. Mam wymieniać dalej. Hipokryci.
Avatar
Rex / 6 sierpnia 2018 o 12:56
+73
Ciekawe czym będziecie latać pisuary jak chcecie lotnisko zamknąć. 
Avatar
Gość / 6 sierpnia 2018 o 12:44
+73
PiS= Pieniądze i Stanowiska FRANIA MUSZYŃSKI PRUSZKOWSKI OLBORSKI MULAWA WOJCIECHOWSKI WINIARSKI ile łącznie zarobili w 2017??? PRAWIE 3 000 000 !!!!!!!!!!!!!!!!! A Ty ile zarabiasz 2200 brutto??
Avatar
Przemo / 6 sierpnia 2018 o 12:54
+72
Jakie dochody przynoszą spółki skarbu państwa przy milionowych zarobkach prezesów? Ja Zarabiam 2300 brutto a Wy PiSowskie mendy?
Avatar
Gość / 6 sierpnia 2018 o 12:48
+69
Szanowni Państwo, PiS (Pieniądze i Stanowiska): 6. Zbigniew Dżugaj działacz PiS, były wiceburmistrz Kraśnika, wiceprezes PGE Dystrybucja 7. Zdzisław Antoń szef klubu radnych PiS powiatu lubelskiego, dyrektor oddziału KRUS w Lublinie 8. Marek Wojciechowski radny PiS sejmiku lubelskiego, zastępca dyrektora oddziału ARR w Lublinie 9. Mariusz Deckert były dyrektor kancelarii prezydenta Lublina Andrzeja Pruszkowskiego z PiS, prezes Radia Lublin 10. Piotr Gawryszczak radny miejski PiS w Lublinie, wojewódzki komendant OHP w Lublinie
Avatar
Gość / 6 sierpnia 2018 o 12:43
+69
Latam często z lotniska i powiem wam że to najlepsza inwestycja w regionie od lat! Brawo żuczek!
Avatar
Gość / 6 sierpnia 2018 o 12:41
+69
No tak spółki skarbu państwa przynoszą zyski bo ceny i podatki poszły w górę! Orlen ma zyk? A po ile paliwo?PGE ma zysk a po ile prąd? Później takich dwóch jak Frania i Pruszkowski (radni sejmiku z PiS) zarabiają łącznie ponad 1,2 mln zł!!!
Avatar
Gość / 6 sierpnia 2018 o 13:08
+62
Pisowcy już jedno lotnisko zbudowali, w Radomiu. I latają z niego jedynie bociany.
Avatar
Mati / 6 sierpnia 2018 o 12:56
+60
Przetrzymaliśmy zabory przetrzymamy i Pisiory
Avatar
konkretny / 25 listopada 2018 o 14:20
+3
fachowcy od Żuka i same straty, tak to jest jak się małpie daje brzytwę. Samorządność jest dla mądrych, a nie pseudo fachowców, a teraz mam nadzieję, że straty pokryją zwolennicy PO, no lemingi wyskakiwać z kasy, bo to w końcu dzięki wam...
Avatar
Mustafa / 7 sierpnia 2018 o 14:35
+2
I co pan na to panie zuk
Avatar
fircyk w galotach / 7 sierpnia 2018 o 03:02
+4
Lubelszczyznie tak potrzebne jest lotnisko jak Warszawie chiński mur. Nobilitacja całą gęba...............mamy Mc Donaldsa i KFC to potrzeba lotnisko i kilka stacji metra....... najważniejsze żeby sami swoi towarzysze róznych opcji zarobili niezłą kasę ...bo liczy się tylko kasa Polska "D " jest 100 lat za cywilizacją zachodnią i paru idiotów któzy są za jakims tam lotniskiem tego nie zmieni
Avatar
Gucio / 6 sierpnia 2018 o 22:10
+1
Czyli każdy mieszkaniec Lublina bez względu na wiek dokłada ok 100zł rocznie do funkcjonowania lotniska. A lata sobie tylko garstka najbogatszych oraz tych co co zarabiają za granicą i tam placą podatki
zdajesz sobie sprawę ile dokładasz do 500+? :D 1337 rocznie. a i przypomnij sobie, że możesz zabrać swoja dotowaną przez pisdzielców rodzinę na wakacje nie tłukąc się najpierw do Warszawy
 zdajesz sobie sprawę , że tak naprawdę z lotniska korzysta wąskie grono osób ? ludzie latający 3-4 razy w roku . 100 tys. użytkowników lotniska to góra ( x 3 x 4 loty w roku ) 
 zdajesz sobie sprawę , że tak naprawdę z lotniska korzysta wąskie grono osób ? ludzie latający 3-4 razy w roku . 100 tys. użytkowników lotniska to góra ( x 3 x 4 loty w roku )  rozwiń
Avatar
Karol / 6 sierpnia 2018 o 22:04
+1
Zrozumcie nieuki jedne, że żadne lotnisko na świecie przez pierwsze kilka lat nie przynosiło zysków tylko straty. Potrzeba około 10 lat aby lotnisko stało się rentowne. Każde lotnisko. Takie są prawa ekonomii i koniec. Przestańcie szczekać i opowiadać głupoty bo się kompletnie na tym nie znacie. Zrozumcie, ten temat przerasta waszą inteligencję. Nic mądrego do zagadnienia nie wniesiecie.
 no dobrze . ale wiele lotnisk generuje potęzne obciążenia fiannsowe. i te obciążenia pozostają. więc niech Wójtowicz nie pieprzy głupot
Avatar
leon z / 6 sierpnia 2018 o 22:01
+1
30 milionów straty nie można rozpatrywać tylko pod bezpośrednim względem finansowym. Lotnisko, które działa (a nie takie jak Radom) wyciąga miasto i region z czarnej dziury informacyjnej i turystycznej. Nawet najbardziej atrakcyjne regiony, które nie są łatwo dostępne, nie będą znane w świecie. Można ze sporą rezerwą założyć, że 1/4 pasażerów z 200 tysięcy przylatujących to obcokrajowcy, którzy przyjeżdżają w celach turystycznych, medycznych, biznesowych. Kolejny ostrożny szacunek - niech każdy z nich zostawi w mieście, w jego okolicy przynajmniej 200 euro. Jako koszt noclegu, transportu, wyżywienia, usług. Część zostaje na weekend, część przyjeżdża na znacznie dłuższy pobyt. 50.000*200*4,26=około 42 milionów PLN. To są pieniądze, które nie pojawiłyby się w województwie, gdyby nie lotnisko. 31 milionów rocznie to inwestycja, która w pewnym stopniu się zwraca. I zdecydowanie była potrzebna, tak jak obwodnica.
 a gdzie te 42 mln złp wędruje ? do prywatnych kieszeni przeważnie.  czyli wszyscy mieszkańcy Lubelszczyzny dopłacają do tego interesu
 a gdzie te 42 mln złp wędruje ? do prywatnych kieszeni przeważnie.  czyli wszyscy mieszkańcy Lubelszczyzny dopłacają do tego interesu rozwiń
Avatar
antygnIDA / 6 sierpnia 2018 o 22:00
+1
Tomaszu Maciuszczak same klęski odnotowujesz .... ach ten PiS ... czyż byś tracił nadzieję że z powrotem na wygrzanych fotelach zasiądą Żuk , Sonowski ,Grabczuk a w Brukseli Hetman ? Nie strasz apokalipsą bo póki co to " piniądze" na to i owo się znajdują, a że do Izraela samoloty nie polecą - na Żydach jeszcze nikt się nie dorobił i nam to też nie grozi.
Avatar
Gucio / 6 sierpnia 2018 o 21:55
+1
Wójtowicz - nie bredź !
Avatar
jOOj / 6 sierpnia 2018 o 20:13
+2
"podmioty nie zostały powołane po to, żeby być rentownymi, tylko do innych celów"... czyli wyłącznie po to aby były intratne posadki dla prominentów z nadania politycznego... A na koniec roku premie milionowe "bo im sie po prostu należały"...
Avatar
Gość / 6 sierpnia 2018 o 20:03
+2
Nie byłbym takim optymistą jeżeli chodzi o rozwój lotniska . Jak uruchomią Radom to na pewno nasze lotnisko nie uzyska 1 mln. do 2025 roku. Smutne bo dopłata to pieniądze z naszych kieszeni i to czy ktoś korzysta czy nie.
Zobacz wszystkie komentarze 94

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Metalowiec – Tanew 2:1. Pozostałe wyniki zamojskiej klasy okręgowej

Metalowiec – Tanew 2:1. Pozostałe wyniki zamojskiej klasy okręgowej 0 0

Metalowiec Goraj pokonał na swoim obiekcie znajdującą się na podium Tanew Majdan Stary. Goście prowadzili do przerwy jedną bramką, ale w drugiej połowie dwa ciosy zadali gospodarze

Radni PiS chcieli "Samorządowej Karty Praw Rodzin" w Lublinie. To pomysł Ordo Iuris

Radni PiS chcieli "Samorządowej Karty Praw Rodzin" w Lublinie. To pomysł Ordo Iuris 0 1

Radni PiS nie namówili Radę Miasta do uchwalenia „Samorządowej Karty Praw Rodzin” będącej manifestem „przeciw podważaniu” praw małżeństwa rozumianego, jako związek kobiety i mężczyzny. Projekt karty firmuje fundacja Ordo Iuris, która trzy lata temu zasłynęła propozycją zaostrzenia prawa antyaborcyjnego

Wąwóz wyładnieje, ale dopiero w przyszłym roku

Wąwóz wyładnieje, ale dopiero w przyszłym roku 0 2

Na przyszły rok odłożone ma być urządzenie wąwozu na Czechowie między al. Kompozytorów Polskich i ul. Szeligowskiego.

Stal Kraśnik – Hutnik Kraków 2:3. Fotel lidera nie dla nich

Stal Kraśnik – Hutnik Kraków 2:3. Fotel lidera nie dla nich 0 2

Duży niedosyt w Kraśniku. Piłkarze Jarosława Pacholarza prowadzili już z Hutnikiem Kraków 2:0. Niestety, nie dopisali do swojego konta nawet jednego punktu. W drugiej połowie rywale strzelili trzy gole i ostatecznie wygrali 3:2

Orion Niedrzwica – GKS Niemce 0:2. Są na fali wznoszącej

Orion Niedrzwica – GKS Niemce 0:2. Są na fali wznoszącej 0 1

GKS Niemce nadspodziewanie łatwo pokonał Orion Niedrzwica. Podopieczni Tomasza Brzozowskiego są coraz wyżej w tabeli

Gryf – Grom 2:0. Lider się nie zatrzymuje!

Gryf – Grom 2:0. Lider się nie zatrzymuje! 0 0

W hicie 12 kolejki Gryf Gmina Zamość pokonał u siebie Grom Różaniec i zwiększył swoją przewagę nad jednym z kandydatów do awansu

Janów Podlaski: Pod nieobecność znajomej włamał się jej domu. Teraz odpowie za rozbój i kradzież

Janów Podlaski: Pod nieobecność znajomej włamał się jej domu. Teraz odpowie za rozbój i kradzież 0 0

Jest podejrzany o włamanie do domu swojej znajomej. 51-letni mieszkaniec gminy Janów Podlaski będzie odpowiadać przed sądem m.in. za kradzież. To nie jedyne przestępstwo, które ma na koncie.

Były lubelski polityk Janusz Palikot rozkręca swój alkoholowy biznes. Chce zebrać od ludzi 4 mln złotych

Były lubelski polityk Janusz Palikot rozkręca swój alkoholowy biznes. Chce zebrać od ludzi 4 mln złotych 1 14

Były lubelski polityk Janusz Palikot rozkręca swój alkoholowy interes. Prezes spółki Tenczyński Okovita rozpoczął publiczną zbiórkę pieniędzy. Chce zdobyć 4,2 mln zł na uruchomienie produkcji okowity.

Ponad 100 osób biegało w Lublinie, żeby pomóc chorym dzieciom [zdjęcia]
galeria

Ponad 100 osób biegało w Lublinie, żeby pomóc chorym dzieciom [zdjęcia] 3 0

Była zabawa, był też pomaganie, bo celem niedzielnego Pikniku Sportowego „Na Sygnale” w Lublinie było zebranie pieniędzy na leczenie i rehabilitację niepełnosprawnych dzieci. – Impreza się udała. Była świetna atmosfera. Na piknik przyszło sporo osób, także rodzin z dziećmi – cieszy się Magdalena Fijołek, współorganizatorka charytatywnego wydarzenia.

Biała Podlaska: Niepełnosprawni przygotowują filmy na festiwal
24 października 2019, 10:00

Biała Podlaska: Niepełnosprawni przygotowują filmy na festiwal 0 0

Podopieczni Warsztatów Terapii Zajęciowej już po raz ósmy organizują Festiwal Twórczości Osób Niepełnosprawnych. Tegoroczna edycja odbędzie się 24 października o godz. 10.00 w kinie Merkury w Białej Podlaskiej.

Amerykańska firma informatyczna otworzyła nowe biuro w Lublinie. Zatrudni więcej osób
galeria

Amerykańska firma informatyczna otworzyła nowe biuro w Lublinie. Zatrudni więcej osób 5 4

Od piątku w Lublinie działa nowe biuro amerykańskiej firmy informatycznej Team International. W tym momencie zatrudniają 26 osób, ale chcą przyjąć dwa razy więcej.

KUL zainaugurował rok akademicki. Na uczelni kształci się coraz więcej obcokrajowców [zdjęcia]
galeria

KUL zainaugurował rok akademicki. Na uczelni kształci się coraz więcej obcokrajowców [zdjęcia] 6 1

3427 nowych studentów rozpoczęło naukę w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Wśród nich jest coraz liczniejsze grono obcokrajowców – na co zwrócił uwagę podczas dzisiejszej inauguracji roku akademickiego rektor KUL ks. prof. Antoni Dębiński.

Biała Podlaska: Ulica Podmiejska doczeka się remontu. Dojazd do szkoły "Ananas" też

Biała Podlaska: Ulica Podmiejska doczeka się remontu. Dojazd do szkoły "Ananas" też 7 5

Pracownicy oraz rodzice prywatnej szkoły "Ananas" apelują do władz miasta o utwardzenie dojazdu do placówki. Okazuje się, że inwestycja będzie zrealizowana w przyszłym roku.

Rondo na ul. Grygowej będzie mieć nową nazwę

Rondo na ul. Grygowej będzie mieć nową nazwę 0 5

Nowe rondo na ul. Grygowej (przy zjeździe do ul. Rataja) ma dostać imię Geodetów.

Wjechał wypożyczonym samochodem w księgarnię w centrum Lublina. Kierowca uciekł [zdjęcia]
galeria

Wjechał wypożyczonym samochodem w księgarnię w centrum Lublina. Kierowca uciekł [zdjęcia] 19 7

Ktoś wjechał wypożyczonym samochodem w witrynę księgarni przy Krakowskim Przedmieściu w Lublinie. Po przyjeździe na miejsce policjantów osoby, która kierowała toyotą już nie było.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.