Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

26 kwietnia 2020 r.
13:16

Pandemia uderzyła w branżę turystyczną i rozrywkową. Przedsiębiorcy nie wiedzą, czy przetrwają kryzys

35 2 A A
Kazimierz Dolny
Kazimierz Dolny (fot. Jacek Szydłowski)

Dla powiatu puławskiego branża turystyczna i rozrywkowa stanowią istotną część gospodarki. Brak gości oznacza brak pieniędzy i niższe zatrudnienie. Właściciele hoteli i restauracji wyczekują zgody na odmrożenie swoich biznesów, które są w stanie dostosować do nowych obostrzeń.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Powiat puławski to jeden z najbardziej rozwiniętych gospodarczo regionów na Lubelszczyźnie, który poza dużymi przedsiębiorstwami przemysłowymi co roku mógł liczyć także na rzesze turystów z całego kraju. W tym roku dochodów z wynajmu pokojów, czy zwiedzania lokalnych atrakcji będzie znacznie mniej, niż w latach ubiegłych. A to kłopot zarówno dla właścicieli przedsiębiorstw nastawionych na turystę, lokalnych samorządów oraz rynku pracy.

Na odmrożenie gospodarki czekają m.in. właściciele Parku Labiryntów w Rąblowie.

– Przygotowujemy się do otwarcia w maju, ale nadal nie wiemy, czy będzie to możliwe. Koszty ponosimy takie same, jak zawsze, bo rośliny nie mogą czekać i muszą być pielęgnowane, a perspektyw na dochody na razie nie widać. Telefony milczą, a jeśli już ktoś dzwoni, to tylko po to, żeby odwołać rezerwację – przyznaje Ryszard Sobczuk, współwłaściciel rąblowskiego parku z labiryntami i miniaturami, jednej z najpopularniejszych atrakcji w gminie Wąwolnica. – Mam nadzieję, że tego sezonu nie będziemy musieli w całości spisać na straty.

Jeśli uda się otworzyć park, goście w tym roku będą mogli obejrzeć m.in. nową ścieżkę przyrodniczą i malinowy labirynt.

Kryzys związany z epidemią uderza także w największe ośrodki turystyczne jak położone koło Janowca Magiczne Ogrody. – Sytuacja jest bardzo trudna dla wszystkich, a sami, bez zgody rządzących, właściwie nie możemy nic zrobić. Najgorsze jest to, że nie wiemy, jak długo to potrwa, a w takich warunkach trudno podejmować decyzje. Możemy jedynie zagwarantować, że dostosujemy się do wszelkich rozsądnych wytycznych, takich jak zapewnienie masek, dezynfekowanie obiektów czy większe odległości między stolikami w ogródkach gastronomicznych – wylicza Cezary Bożemski, jeden ze współwłaścicieli puławskiej spółki FunPark, operatora Magicznych Ogrodów.

Władze firmy na razie zdecydowały o obniżeniu wysokości wynagrodzenia i czasu pracy kadry menedżerskiej oraz wstrzymali rekrutację na najbliższy sezon (w lecie zatrudniano dodatkowe 200 osób). Przedsiębiorstwo korzysta także z krótkich wakacji kredytowych, ale ponoszone koszty są tak wysokie, że utrata całego sezonu może postawić pod znakiem zapytania przyszłość firmy. – Nie wiemy, czy przetrwalibyśmy, jeśli do tego dojdzie. Niestety, nie mogę tego zagwarantować – przyznaje prezes Bożemski.

Magiczne Ogrody co roku zatrudniały w sezonie dodatkowo ok. 200 osób do obsługi parku rozrywki. W tym roku rekrutacja m.in. na krasnoludy i wróżki, została wstrzymana do odwołania. (fot. Radosław Szczęch/archiwum)

Problemy finansowe zaglądają w oczy także właścicielom małych gospodarstw agroturystycznych.

– Jest naprawdę ciężko. Sama mam kredyty w banku, które muszę spłacać i sporo zwierząt na utrzymaniu, które stanowią największą atrakcję gospodarstwa. Z pieniędzmi jest coraz bardziej krucho, więc mam nadzieję, że w czerwcu to wszystko ruszy – mówi Anna Antkowiak z Agroturystyki Przy Wąwozie w Karmanowicach. – Na szczęście na czerwiec mam już rezerwacje. Miłe jest także to, że niektórzy z tych najbardziej zaprzyjaźnionych turystów z Warszawy sami, z własnej inicjatywy, powysyłali mi po 100-200 zł, żebym mogła utrzymać zwierzęta.

Piotr Szałas, współwłaściciel puławskiego hotelu Prima, to jeden z nielicznych przedsiębiorców, który nie zamknął swojego obiektu. - Prawo zezwala nam na przyjmowanie gości, jeśli korzystają z podróży służbowych. Jest ich garstka, więc ekonomicznego uzasadnienia w tym nie ma, ale zdecydowaliśmy, że będziemy działać. Niestety, mimo tego, że jesteśmy u progu sezonu, rezerwacji właściwie nie mamy. Goście najczęściej pytają o wrzesień i październik, ale przyjazdu nie gwarantują - przyznaje przedsiębiorca. Zwolnień, na razie, podobnie jak inni nasi rozmówcy, nie planuje.

Jak tłumaczy nam puławski hotelarz, turystykę w regionie napędzają duże imprezy, wydarzenia artystyczne, które w tym roku najpewniej się nie odbędą. Tym samym nie przyjadą goście, na których zazwyczaj mogli liczyć. A to znaczy, że nawet możliwość normalnego funkcjonowania hoteli, bez uruchomienia całego ich otoczenia, nie wystarczy do osiągnięcia przedepidemicznej „normalności”.

Kazimierz Dolny (fot. Jacek Szydłowski)

Rezerwacji na razie nie ma

– Nie podjęłam akcji ze sprzedażą voucherów, którą pierwotnie planowałam, bo nie wiem, czy w ogóle przetrwamy i czy kiedyś otworzymy. Byłoby to więc nieuczciwe wobec tych, którzy kupiliby taki voucher – mówi właścicielka jednej z restauracji w Kazimierzu Dolnym. – Sytuacja jest tak naprawdę coraz gorsza, musimy płacić czynsz, rachunki i pracownikom, którzy są teraz na tzw. przestoju. Nawet jeśli się otworzymy w lecie, to na ile, jak to będzie funkcjonować, czy ktoś w ogóle przyjdzie, czy za chwilę na jesieni będzie druga fala epidemii i znowu będziemy musieli zamknąć? To, co się teraz dzieje, to markowanie, że się żyje.

Nasza rozmówczyni skorzystała z niskoprocentowego kredytu z urzędu pracy. – To 5 tys. zł na utrzymanie firmy. Taka jednorazowa pomoc nijak się jednak ma do moich miesięcznych kosztów prowadzenia działalności na poziomie kilkudziesięciu tys. zł, to kpina – zaznacza restauratorka. – Zawiesiłam też ZUS. Nikt jednak nie wie, co ZUS powie za trzy miesiące, czy nie trzeba będzie zwracać astronomicznych kwot. Nadal jest dużo znaków zapytania.

– Skupiamy się też na promocji Kazimierza, żeby turyści wiedzieli, że na nich czekamy. Prowadzimy fanpage na Facebooku "Co robić w Kazimierzu Dolnym". Publikujemy tam informacje i filmiki na temat atrakcji Kazimierza, a także bezpłatnie promujemy lokalnych przedsiębiorców. Każdy, kto działa w branży turystycznej, może się do nas zgłosić – mówi Elżbieta Skoczylas, która oferuje usługi turystyczne w Kazimierzu Dolnym, m.in. Nocne zwiedzanie Kazimierza. – Co do wsparcia ze strony państwa, na razie skorzystałam z odroczenia ZUS-u za luty, marzec, kwiecień i zawieszenia na kolejne trzy miesiące. Chcę też skorzystać z mikropożyczki na działalność w wysokości 5 tys. zł i będę składać wniosek o wsparcie w związku ze spadkiem przychodów już na poziomie 80 proc. Zobaczymy, jak to się przełoży na naszą sytuację. Niestety: na razie nikt z naszych klientów, na przykład firm, które chciałyby organizować imprezy branżowe, nie podjął decyzji o zarezerwowaniu konkretnych terminów, nawet tych bardziej odległych. Sądzę, że dopóki sytuacja związana z epidemią nie będzie stabilna, nikt nie będzie ryzykować. (kp)

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 2

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
LBN / 26 kwietnia 2020 r. o 14:57
+27
Kiedykolwiek nie byłem w Kazimierzu w sezonie zawsze były kolejki na rynku szczególnie lody , kawiarnie itp. i jeszcze nigdy nie dostałem tam paragonu. O dziwo nie tylko ja nie dostawałem ale nikt nie dostawał i to bez żadnego skrępowania. Domyślam się że na rynku nie prowadzą biznesu przypadkowi ludzie z ulicy i bez odpowiedniego poparcia. W każdym razie podatków nie płacą ale teraz do płaczu i wyciągania rąk po pomoc są pewnie pierwsi. Nieliczni uczciwi płacący podatki pewnie poradzą sobie i bez jałmużny wyborczej od rządu.
Avatar
fillip75 / 26 kwietnia 2020 r. o 18:53
+4
LBN... nie dają, bo i tak byś nie wziął. Ongiś pracowałem w sprzedaży detalicznej w Niemczech. Przez miesiąc pytałem, czy klient chce parago. O dziwo nikt nie chciał. A ponieważ byli to stali klienci, to przestałem pytać. Paragony szły od razu do woreczka pod kasą. Pytasz dlaczego w ogóle drukowałem paragony. Było parę powodu. Po pierwsze jestem uczciwy, po drugie szef miał znajomych w mieście i oni informowali go o jakichkolwiek nieprawidłowościach, no i to co zapewnie do ciebie LBN, by przemówiło... kara za brak nabitego paragonu do 3000€. Sądzisz, że w Polsce jest ona mniej dotkliwa dla sprzedającego? Tym bardziej, że od razu wylecisz z pracy. Spróbuj opłacić komuś czynsz za mieszkanie i nie skorzystać z tego lokum. Byłbyś zadowolony? A te lokale kosztują nie tysiąc za miesiąc, lecz kilkanaście tysięcy. A to rząd zakazał ludziom korzystać z ich usług. To do kogo mają mieć pretensje, czy roszczenia? Oni wywiązali się z obowiązku zaprzestania pracy, a rząd co daje im wzamian? Długi, długi i jakiś dziurawy, niesprawny parasol. Bo pomocą nie da się nazwać nie pobieranie ZUSu. Co za łaska!!! Normalnie brzmi to tak, jak skini uratowali życie staruszce... Przestali ją kopać.
LBN... nie dają, bo i tak byś nie wziął. Ongiś pracowałem w sprzedaży detalicznej w Niemczech. Przez miesiąc pytałem, czy klient chce parago. O dziwo nikt nie chciał. A ponieważ byli to stali klienci, to przestałem pytać. Paragony szły od razu do woreczka pod kasą. Pytasz dlaczego w ogóle drukowałem paragony. Było parę powodu. Po pierwsze jestem uczciwy, po drugie szef miał znajomych w mieście i oni informowali go o jakichkolwiek nieprawidłowościach, no i to co zapewnie do ciebie LBN, by przemówiło... kara za brak nabitego paragonu do 3000€.... rozwiń
Avatar
fillip75 / 26 kwietnia 2020 r. o 18:53
+4
LBN... nie dają, bo i tak byś nie wziął. Ongiś pracowałem w sprzedaży detalicznej w Niemczech. Przez miesiąc pytałem, czy klient chce parago. O dziwo nikt nie chciał. A ponieważ byli to stali klienci, to przestałem pytać. Paragony szły od razu do woreczka pod kasą. Pytasz dlaczego w ogóle drukowałem paragony. Było parę powodu. Po pierwsze jestem uczciwy, po drugie szef miał znajomych w mieście i oni informowali go o jakichkolwiek nieprawidłowościach, no i to co zapewnie do ciebie LBN, by przemówiło... kara za brak nabitego paragonu do 3000€. Sądzisz, że w Polsce jest ona mniej dotkliwa dla sprzedającego? Tym bardziej, że od razu wylecisz z pracy. Spróbuj opłacić komuś czynsz za mieszkanie i nie skorzystać z tego lokum. Byłbyś zadowolony? A te lokale kosztują nie tysiąc za miesiąc, lecz kilkanaście tysięcy. A to rząd zakazał ludziom korzystać z ich usług. To do kogo mają mieć pretensje, czy roszczenia? Oni wywiązali się z obowiązku zaprzestania pracy, a rząd co daje im wzamian? Długi, długi i jakiś dziurawy, niesprawny parasol. Bo pomocą nie da się nazwać nie pobieranie ZUSu. Co za łaska!!! Normalnie brzmi to tak, jak skini uratowali życie staruszce... Przestali ją kopać.
LBN... nie dają, bo i tak byś nie wziął. Ongiś pracowałem w sprzedaży detalicznej w Niemczech. Przez miesiąc pytałem, czy klient chce parago. O dziwo nikt nie chciał. A ponieważ byli to stali klienci, to przestałem pytać. Paragony szły od razu do woreczka pod kasą. Pytasz dlaczego w ogóle drukowałem paragony. Było parę powodu. Po pierwsze jestem uczciwy, po drugie szef miał znajomych w mieście i oni informowali go o jakichkolwiek nieprawidłowościach, no i to co zapewnie do ciebie LBN, by przemówiło... kara za brak nabitego paragonu do 3000€.... rozwiń
Avatar
LBN / 26 kwietnia 2020 r. o 14:57
+27
Kiedykolwiek nie byłem w Kazimierzu w sezonie zawsze były kolejki na rynku szczególnie lody , kawiarnie itp. i jeszcze nigdy nie dostałem tam paragonu. O dziwo nie tylko ja nie dostawałem ale nikt nie dostawał i to bez żadnego skrępowania. Domyślam się że na rynku nie prowadzą biznesu przypadkowi ludzie z ulicy i bez odpowiedniego poparcia. W każdym razie podatków nie płacą ale teraz do płaczu i wyciągania rąk po pomoc są pewnie pierwsi. Nieliczni uczciwi płacący podatki pewnie poradzą sobie i bez jałmużny wyborczej od rządu.
Zobacz wszystkie komentarze 2

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Samochodowy protest kobiet w Lublinie
Zdjęcia
galeria
film

Samochodowy protest kobiet w Lublinie

Spore utrudnienia w ruchu w Lublinie powoduje samochodowy protest kobiet będący odpowiedzią na wyrok Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji.

Powiślak Końskowola – Górnik II Łęczna 1:2. Dwa debiuty i trzy cenne punkty

Powiślak Końskowola – Górnik II Łęczna 1:2. Dwa debiuty i trzy cenne punkty

W niedzielę druga drużyna Górnika Łęczna niespodziewanie przegrała u siebie ze Spartą Rejowiec Fabryczny 1:2. Można jednak powiedzieć, że szybko odrobiła te punkty, bo chyba niewielu spodziewało się, że zielono-czarni będą w stanie ograć na wyjeździe Powiślaka. A we wtorek, w zaległym meczu z 13. kolejki triumfowali goście (2:1).

Pilnie zatrudnię ze znajomością obsługi respiratora! Wojewoda szuka medyków do nowego szpitala

Pilnie zatrudnię ze znajomością obsługi respiratora! Wojewoda szuka medyków do nowego szpitala

Nawet kilkaset lekarzy i pielęgniarek chce zatrudnić wojewoda lubelski w nowo tworzonym szpitalu tymczasowym w Targach Lublin. Jeśli parlament przyjmie najnowszą ustawę covidowską, pracujący tam mają zarabiać dwa razy tyle, ile w dotychczasowym miejscu pracy.

Chcą zabudować wąwozy w Lublinie i mają konkretne plany
galeria

Chcą zabudować wąwozy w Lublinie i mają konkretne plany

Jest zgoda Urzędu Miasta na budowę w wąwozie, którym przebiega park Jana Pawła II. Pozwolenie na wybudowanie garaży niedaleko niedokończonego wiaduktu w ul. Filaretów dostała lubelska spółka Global Rent. Ta sama, która stara się o możliwość budowy biurowca w wąwozie między os. Górki a pobliskimi torami.

Ruszyły rozgrywki LNBA

Ruszyły rozgrywki LNBA

W pierwszej kolejce nie brakowało emocji. Najbardziej interesująco w pierwszej serii zapowiadał się mecz Alco i Rodmosu. Już patrząc na protokół meczowy można zauważyć, że długa przerwa w rozgrywkach sprawiła, że na razie drużyny występują w mocno okrojonych składach.

„Obrońcy Katedry” zbierają się dziś w Lublinie, bo „lewicowi aktywiści są zdolni do wszystkiego”
galeria

„Obrońcy Katedry” zbierają się dziś w Lublinie, bo „lewicowi aktywiści są zdolni do wszystkiego”

Dziś o godzinie 17.30 pod lubelską katedrą mają się zebrać jej „obrońcy”. Chwilę wcześniej rozpocznie się samochodowy protest w sprawie praw kobiet.

Nie żyje Teresa Rauner, była radna miasta Puławy

Nie żyje Teresa Rauner, była radna miasta Puławy

Radna drugiej, trzeciej i czwartej kadencji puławskiej rady miasta. Malarka, aktorka, sobowtórka amerykańskiej gwiazdy, Elizabeth Taylor, zmarła w niedzielę 25 października. Teresa Rauner miała 75 lat.

Urzędnicy ze Starostwa Powiatowego w Kraśniku z Covid-19. Starosta: "pracuję sam"

Urzędnicy ze Starostwa Powiatowego w Kraśniku z Covid-19. Starosta: "pracuję sam"

Najbliżsi współpracownicy starosty kraśnickiego Andrzeja Rolli, ze względu na zakażenie koronawirusem przebywają w izolacji domowej. – W tym momencie jednoosobowo kieruję urzędem – mówi nam starosta.

25 proc. Polaków podczas lockdownu rozważało… rozwód

25 proc. Polaków podczas lockdownu rozważało… rozwód

W czasie lockdownu prawie co drugi Polak doświadczył przemęczenia i kryzysu fizycznego lub psychicznego. Większość jest jednak zadowolona z życia, a około połowy - także z życia seksualnego - powiedział we wtorek prof. Zbigniew Izdebski.

IMGW ostrzega: przez mgły widoczność spadnie do 100 metrów

IMGW ostrzega: przez mgły widoczność spadnie do 100 metrów

Synoptycy ostrzegają przed gęstą mgłą, która ma wystąpić na terenie całego województwa lubelskiego.

Ognisko Covid-19 w DPS w Gościeradowie. Kolejne osoby miały robione wymazy

Ognisko Covid-19 w DPS w Gościeradowie. Kolejne osoby miały robione wymazy

20 podopiecznych Domu Pomocy Społecznej dla dzieci, młodzieży i osób dorosłych niepełnosprawnych intelektualnie w Gościeradowie jest zakażonych koronawirusem. Pensjonariuszami opiekują się cztery pracownice, które mimo ujemnego testu zgodziły się zostać w placówce.

Lublin znów rozda pieniądze najlepszym studentom

Lublin znów rozda pieniądze najlepszym studentom

Jeszcze tylko przez kilka dni przyjmowane będą wnioski studentów i doktorantów o stypendia od władz Lublina. Studenci mogą liczyć w tym roku na 1040 zł miesięcznie, a od stycznia stypendium wzrośnie do 1200 zł. Doktoranci dostaną w tym roku po 1300 zł miesięcznie, a w przyszłym roku o 100 zł więcej.

Bogusław Leśnodorski będzie w Motorze Lublin tylko doradzał

Bogusław Leśnodorski będzie w Motorze Lublin tylko doradzał

Po tym, jak Bogusław Leśnodorski znalazł się w radzie nadzorczej Motoru wielu kibiców miało nadzieję, że to były prezes Legii będzie podejmował ważne decyzje odnośnie najbliższej przyszłości klubu z Lublina. Sam zainteresowany na łamach portalu sport.pl wyjaśnia jednak, że jego rola będzie bardziej doradcza.

Dwie osoby nie żyją, 17 pracowników i 71 pacjentów szpitala psychiatrycznego jest zakażonych

Dwie osoby nie żyją, 17 pracowników i 71 pacjentów szpitala psychiatrycznego jest zakażonych

Coraz trudniejsza staje się sytuacja zakładu leczniczego dla psychicznie i nerwowo chorych w Celejowie. W ciągu ostatni dni potwierdzono 71 zakażeń koronawirusem wśród pacjentów oraz 17 wśród personelu. Dwie osoby nie żyją. Na kwarantannie przebywa 25 osób i brakuje pracowników.

Drzewa dostosowują się do zmian klimatycznych, ale robią to wolno

Drzewa dostosowują się do zmian klimatycznych, ale robią to wolno

Drzewa są w stanie przystosować się do zmian klimatu. Ich ewolucyjna odpowiedź następuje jednak powoli, znacznie wolniej niż globalne ocieplenie, którego teraz doświadczamy.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.