Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

26 grudnia 2019 r.
8:06

Klejenie jednego modelu to czasem nawet kilka miesięcy pracy. Papierowy świat

Autor: Zdjęcie autora Patryk Pytlak
265 9 A A

Po prostu wolę modele kartonowe. Żeby stworzyć model z kartonu każdy element trzeba wyciąć. Jak jest 5 tys. elementów to trzeba je wszystkie wyciąć, skleić, pomalować. I dopiero wtedy można być zadowolonym ze swojej pracy. Rozmowa z Beatą Michoń, modelarką z Lublina.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

• Dlaczego zaczęła pani interesować się modelarstwem?

– To wszystko zaczęło się od mojego męża. Był absolwentem szkoły w Dęblinie. W wolnych chwilach kleił samoloty. We dwoje wieczorami siedzieliśmy i ja mu pomagałam, malowałam jego modele. On akurat kleił modele plastikowe. Ja składam modele kartonowe. W pewnym momencie sama pomyślałam, że spróbuję, jak to się klei. Wtedy trafił mi się samolot SU-22. Ten pierwszy model wyszedł mi prawie, jak przystanek autobusowy. Ale najważniejsze, że udało mi się go skleić. W kolejnych latach wyemigrowaliśmy do Hiszpanii. Tam trzeba było zaspokoić sobie czas w trakcie zimy czy jesieni. Trzeba było się czymś zająć. Mąż siedział z jednej strony stołu, ja z drugiej. I tak jest do dziś: „dłubię” w tych modelach. Teraz trochę mniej ich produkuję, bo jak przychodzę z pracy to wolę sobie odpocząć.

• Ale jednak znajduje pani czas, żeby ciągle powstawały nowe modele?

– Tak, ale głównie w sobotę i niedzielę. Ja lubię się bawić z papierem, bo on daje dużo możliwości. Można wyciąć, pomalować czy zaprojektować, jak nasz model ma wyglądać.

• Tworzy pani modele tylko z kartonu. Dlaczego nie z plastiku?

– Po prostu wolę modele kartonowe. Żeby stworzyć model z kartonu każdy element trzeba wyciąć. Jak jest 5 tys. elementów to trzeba je wszystkie wyciąć, skleić, pomalować. I dopiero wtedy można być zadowolonym ze swojej pracy.

• Ile czasu trwa praca nad takim jednym modelem?

– W gruncie rzeczy to zależy czy projekt jest bardziej zdetalizowany czy mniej. Model Shermana (M4 Sherman - amerykański czołg średni, produkowany w czasie II wojny światowej - przyp. aut.) jest bardzo zdetalizowany. Kleiłam go 9 miesięcy. Ten model zajął mi najwięcej czasu. Jak miałam więcej wolnego czasu to model zdetalizowany potrafiłam skleić nawet w 2 miesiące.

Beata Michoń (fot. Krzysztof Mazur)

• Trzeba znać się na historii, żeby tworzyć modele? Czy wystarczy tylko „zacięcie” w dążeniu do celu?

– Jeśli tworzy się replikę danego pojazdu czy samolotu, to trzeba znać historię. Jeżeli jednak robimy to dla własnej przyjemności, kleimy modele, bo chcemy spędzić jakoś wolną chwilę, bo to lubimy, to już aż tak bardzo nie trzeba się znać na historii.

• Pani to robimy dla przyjemności czy żeby idealnie odwzorować dany model?

– Ja jestem człowiekiem, który dąży do tego, żeby wszystkie modele były odwzorowane idealnie.

• Poza tym prowadzi pani warsztaty modelarskie.

– Propozycja zorganizowania takich warsztatów wyszła od Instytutu Pamięci Narodowej w Lublinie. Przychodzą na nie głównie dzieci. Im na początku trzeba studzić zapał. W naszym środowisku się śmiejemy, że początkujący skacze na głęboką wodę nie umiejąc pływać. Chce skleić przypuśćmy dwumetrowego Bismarcka (niemiecki pancernik - przyp. aut.) i wiadomo, że takiego modelu na początku nie zrobi. I rezygnuje. Powinien zacząć od prostszego modelu, ale uważa, ze każdy taki sklei. Ale to nie jest wcale takie łatwe. Trzeba „nauczyć się papieru”. Jak go uformować czy wyciąć. Papier można formować na sto różnych sposobów. Każdy musi na początku siąść, zobaczyć, posłuchać, jak się tworzy takie modele.

• Jakie cechy powinien mieć przyszły modelarz?

– Trzeba mieć odrobinę talentu plastycznego. Potrzebna jest również wyobraźnia przestrzenna. Modelarz, jak spojrzy na płaski rysunek od razu wie, jak to będzie wyglądało w 3D. To trzeba mieć w głowie. Bez tego jest trudno projektować modele kartonowe. Trzeba oczywiście mieć czas. I jednak trzeba być konsekwentnym. Nie zrażać się po pierwszej nieudanej próbie, bo tak naprawdę nikt nie zrobił pierwszego modelu idealnie. Trzeba się tego nauczyć. Picasso również nie był od razu wielkim malarzem. Jeśli ktoś złapie takiego „bakcyla” jako dziecko, to wraca do tego już jako dorosły człowiek.

• Ważna jest również postać takiego mentora; osoby, która poprowadzi młodego modelarza?

– Na pewno. My się uczyliśmy kleić na własną rękę, ale dla młodego modelarza ważne jest, żeby miał taką osobę, która złapie za rękę. Powie co zrobił źle, a co dobrze. Teraz prowadzi się dużo warsztatów czy szkółek modelarskich. Żeby ta młodzież chociaż na chwilę odeszła od komputera czy telefonu. To jest szokujące, że oni nic innego teraz nie robią. My warsztaty prowadzimy nie tylko w Lublinie, ale również i w Dęblinie. Tam dzieciaki też się świetnie bawią.

• Trudno jest zaciekawić chłopca, który chciałby sklejać modele. A co dopiero dziewczynkę.

– Tak to prawda. Dziewczyny uważają, że modelarstwo nie jest dla nich. A ja się pytam dlaczego? Według mnie jest, jak najbardziej. Każdy znajdzie swoją niszę. Teraz klei się nie tylko czołgi czy samoloty, ale można np. zamek czy latarnię morską. W internecie jest bardzo dużo stron, z których można ściągnąć projekty modeli i wcale nie trzeba ich kupować. Te modele, które są projektowane przez wydawnictwa są o wiele droższe.

• Jednak w ogólnej świadomości modele to głównie czołgi i samoloty.

– Tak kiedyś było. Taki był trend, że projektowało się czołgi, samoloty albo okręty. Dopiero od niedawna zaczęto sklejać inne obiekty. Architekturę czy zwierzęta. Naprawdę jest bardzo dużo przeróżnych rodzajów modeli.

• Jest pani jedyną modelarką w Lublinie. Jak się pani czuje w tym środowisku, w którym, jednak jest znaczna przewaga mężczyzn?

– Mnie to w ogóle nie przeszkadza. W Lublinie, to prawda, jestem jedyną modelarką, ale mam koleżanki w innych miastach naszego województwa, np. w Krasnymstawie. Ja do tego nie podchodzę, że jestem jedyną kobietą, która klei modele. Nigdy się nad tym nie zastanawiałam czy jest nas sto czy jestem jedyna. Ja chcę udowodnić dziewczynom, że modele nie są przeznaczone tylko dla mężczyzn, ale i my możemy to robić.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie
Czytaj więcej o:

Komentarze 9

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 26 grudnia 2019 r. o 08:30
+19
W koncu jakas kobieta z pasja. To niestety biale kruki w zalewie tandety i tylko checi "wygladania" i "podobania sie" oraz pindolenia bzdetow przez srajfona. Szkoda, ze mlodsze dziewczyny nie maja zadnych hobby ( nie pisze tutaj o klasycznym: muzyka, taniec itp gdzie umie taka grac tylko na nerwach i tanczyc po pijaku jak na rurze).
Avatar
q / 26 grudnia 2019 r. o 22:45
+10
Dzisiaj jak laska potrafi gotować to jest już wyczyn, a co dopiero aby jakieś hobby miała. I szczerze to że jest np. jakimś prezesem czy innym doktorem ale ktoś nie potrafi gotować, nie posiada umiejętności zaspokojenia podstawowych potrzeb życiowych, to dla mnie jest zwykłą miernotą, i tyczy się to zarówno kobiet i mężczyzn.
Avatar
xyz / 26 grudnia 2019 r. o 12:19
+9
W gimnazjum byłem modelarzem kartonowym i super wspominam ten czas a zwłaszcza pierwszy medal z konkursu :D Potem przeskoczyłem na modelarstwo zdalnie sterowane (samoloty) i to było cos co mnie wciągneło na dobre.Modelarstwo pozwala cwiczyc cierpliwosc juz od najmłodszych lat więc polecam .
Avatar
. / 26 grudnia 2019 r. o 11:19
+9
Brawo. Powodzenia.
Avatar
Gość / 26 grudnia 2019 r. o 18:52
+8
Miło poczytać o ludziach z pasją, bo współczesne społeczenstwo jest przyklejone do fotela przed tv. O umiejętnościach manualnych szkoda gadać.
Avatar
... / 26 grudnia 2019 r. o 12:00
+4
W koncu jakas kobieta z pasja. To niestety biale kruki w zalewie tandety i tylko checi "wygladania" i "podobania sie" oraz pindolenia bzdetow przez srajfona. Szkoda, ze mlodsze dziewczyny nie maja zadnych hobby ( nie pisze tutaj o klasycznym: muzyka, taniec itp gdzie umie taka grac tylko na nerwach i tanczyc po pijaku jak na rurze).
"Chłopak: - [...], więc powiedz mi czym się interesujesz? Dziewczyna z dumą napuszonego koczkodana dopowiada - Muzyka, taniec, film i podróże."
Avatar
iluminati / 26 grudnia 2019 r. o 12:48
+3
W koncu jakas kobieta z pasja. To niestety biale kruki w zalewie tandety i tylko checi "wygladania" i "podobania sie" oraz pindolenia bzdetow przez srajfona. Szkoda, ze mlodsze dziewczyny nie maja zadnych hobby ( nie pisze tutaj o klasycznym: muzyka, taniec itp gdzie umie taka grac tylko na nerwach i tanczyc po pijaku jak na rurze).
"Chłopak: - [...], więc powiedz mi czym się interesujesz? Dziewczyna z dumą napuszonego koczkodana dopowiada - Muzyka, taniec, film i podróże."
 Muzyka: sluchanie disco lub hip hopolo; taniec: krecenie tylkiem i prezenie sie jak na teledyskach ich ulubionych celebrytek; film: tanie romansidla i seriale; podroze: lezenie plackiem na plazy, ew. spacerowanie w stroju kapielowym majac w jednej lapie drinka a w drugiej smartfona i "wyrywanie ciach".
 Muzyka: sluchanie disco lub hip hopolo; taniec: krecenie tylkiem i prezenie sie jak na teledyskach ich ulubionych celebrytek; film: tanie romansidla i seriale; podroze: lezenie plackiem na plazy, ew. spacerowanie w stroju kapielowym majac w jednej lapie drinka a w drugiej smartfona i "wyrywanie ciach". rozwiń
Avatar
... / 26 grudnia 2019 r. o 13:43
0
W koncu jakas kobieta z pasja. To niestety biale kruki w zalewie tandety i tylko checi "wygladania" i "podobania sie" oraz pindolenia bzdetow przez srajfona. Szkoda, ze mlodsze dziewczyny nie maja zadnych hobby ( nie pisze tutaj o klasycznym: muzyka, taniec itp gdzie umie taka grac tylko na nerwach i tanczyc po pijaku jak na rurze).
"Chłopak: - [...], więc powiedz mi czym się interesujesz? Dziewczyna z dumą napuszonego koczkodana dopowiada - Muzyka, taniec, film i podróże."
Muzyka: sluchanie disco lub hip hopolo; taniec: krecenie tylkiem i prezenie sie jak na teledyskach ich ulubionych celebrytek; film: tanie romansidla i seriale; podroze: lezenie plackiem na plazy, ew. spacerowanie w stroju kapielowym majac w jednej lapie drinka a w drugiej smartfona i "wyrywanie ciach".
  Thank you Captain Obvious  Thank you Captain Obvious 
  Thank you Captain Obvious  Thank you Captain Obvious  rozwiń
Avatar
Gość / 27 stycznia 2020 r. o 17:37
-3
Może tak zamiast promować starą wygę skupcie się na młodszych modelarzach bo tacy też są i też powinni być promowani by pokazać innym młodszym że można mieć takie hobby.
Avatar
Gość / 27 stycznia 2020 r. o 17:37
-3
Może tak zamiast promować starą wygę skupcie się na młodszych modelarzach bo tacy też są i też powinni być promowani by pokazać innym młodszym że można mieć takie hobby.
Avatar
q / 26 grudnia 2019 r. o 22:45
+10
Dzisiaj jak laska potrafi gotować to jest już wyczyn, a co dopiero aby jakieś hobby miała. I szczerze to że jest np. jakimś prezesem czy innym doktorem ale ktoś nie potrafi gotować, nie posiada umiejętności zaspokojenia podstawowych potrzeb życiowych, to dla mnie jest zwykłą miernotą, i tyczy się to zarówno kobiet i mężczyzn.
Avatar
Gość / 26 grudnia 2019 r. o 18:52
+8
Miło poczytać o ludziach z pasją, bo współczesne społeczenstwo jest przyklejone do fotela przed tv. O umiejętnościach manualnych szkoda gadać.
Avatar
... / 26 grudnia 2019 r. o 13:43
0
W koncu jakas kobieta z pasja. To niestety biale kruki w zalewie tandety i tylko checi "wygladania" i "podobania sie" oraz pindolenia bzdetow przez srajfona. Szkoda, ze mlodsze dziewczyny nie maja zadnych hobby ( nie pisze tutaj o klasycznym: muzyka, taniec itp gdzie umie taka grac tylko na nerwach i tanczyc po pijaku jak na rurze).
"Chłopak: - [...], więc powiedz mi czym się interesujesz? Dziewczyna z dumą napuszonego koczkodana dopowiada - Muzyka, taniec, film i podróże."
Muzyka: sluchanie disco lub hip hopolo; taniec: krecenie tylkiem i prezenie sie jak na teledyskach ich ulubionych celebrytek; film: tanie romansidla i seriale; podroze: lezenie plackiem na plazy, ew. spacerowanie w stroju kapielowym majac w jednej lapie drinka a w drugiej smartfona i "wyrywanie ciach".
  Thank you Captain Obvious  Thank you Captain Obvious 
  Thank you Captain Obvious  Thank you Captain Obvious  rozwiń
Avatar
iluminati / 26 grudnia 2019 r. o 12:48
+3
W koncu jakas kobieta z pasja. To niestety biale kruki w zalewie tandety i tylko checi "wygladania" i "podobania sie" oraz pindolenia bzdetow przez srajfona. Szkoda, ze mlodsze dziewczyny nie maja zadnych hobby ( nie pisze tutaj o klasycznym: muzyka, taniec itp gdzie umie taka grac tylko na nerwach i tanczyc po pijaku jak na rurze).
"Chłopak: - [...], więc powiedz mi czym się interesujesz? Dziewczyna z dumą napuszonego koczkodana dopowiada - Muzyka, taniec, film i podróże."
 Muzyka: sluchanie disco lub hip hopolo; taniec: krecenie tylkiem i prezenie sie jak na teledyskach ich ulubionych celebrytek; film: tanie romansidla i seriale; podroze: lezenie plackiem na plazy, ew. spacerowanie w stroju kapielowym majac w jednej lapie drinka a w drugiej smartfona i "wyrywanie ciach".
 Muzyka: sluchanie disco lub hip hopolo; taniec: krecenie tylkiem i prezenie sie jak na teledyskach ich ulubionych celebrytek; film: tanie romansidla i seriale; podroze: lezenie plackiem na plazy, ew. spacerowanie w stroju kapielowym majac w jednej lapie drinka a w drugiej smartfona i "wyrywanie ciach". rozwiń
Avatar
xyz / 26 grudnia 2019 r. o 12:19
+9
W gimnazjum byłem modelarzem kartonowym i super wspominam ten czas a zwłaszcza pierwszy medal z konkursu :D Potem przeskoczyłem na modelarstwo zdalnie sterowane (samoloty) i to było cos co mnie wciągneło na dobre.Modelarstwo pozwala cwiczyc cierpliwosc juz od najmłodszych lat więc polecam .
Avatar
... / 26 grudnia 2019 r. o 12:00
+4
W koncu jakas kobieta z pasja. To niestety biale kruki w zalewie tandety i tylko checi "wygladania" i "podobania sie" oraz pindolenia bzdetow przez srajfona. Szkoda, ze mlodsze dziewczyny nie maja zadnych hobby ( nie pisze tutaj o klasycznym: muzyka, taniec itp gdzie umie taka grac tylko na nerwach i tanczyc po pijaku jak na rurze).
"Chłopak: - [...], więc powiedz mi czym się interesujesz? Dziewczyna z dumą napuszonego koczkodana dopowiada - Muzyka, taniec, film i podróże."
Avatar
. / 26 grudnia 2019 r. o 11:19
+9
Brawo. Powodzenia.
Avatar
Gość / 26 grudnia 2019 r. o 08:30
+19
W koncu jakas kobieta z pasja. To niestety biale kruki w zalewie tandety i tylko checi "wygladania" i "podobania sie" oraz pindolenia bzdetow przez srajfona. Szkoda, ze mlodsze dziewczyny nie maja zadnych hobby ( nie pisze tutaj o klasycznym: muzyka, taniec itp gdzie umie taka grac tylko na nerwach i tanczyc po pijaku jak na rurze).
Zobacz wszystkie komentarze 9

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Euro 2020. Polska - Słowacja 1:2. Fatalne otwarcie Biało-Czerwonych

Euro 2020. Polska - Słowacja 1:2. Fatalne otwarcie Biało-Czerwonych

Reprezentacja Polski w swoim pierwszym meczu na Euro 2020 przegrała ze Słowacją i mocno skomplikowała sobie szansę na wyjście z grupy

Studenci interweniują na osiedlu Błonie w Lublinie. Znajdź ich prace
galeria

Studenci interweniują na osiedlu Błonie w Lublinie. Znajdź ich prace

To jedne z najbardziej ulotnych działań w miejskiej przestrzeni. Tym razem studentów Architektury Krajobrazu KUL można spotkać na lubelskim osiedlu Błonie. Część prac już jest, kolejne w środę

Umowa na obwodnicę Chełma podpisana, a lada dzień otwarcie nowej części S19

Umowa na obwodnicę Chełma podpisana, a lada dzień otwarcie nowej części S19

Za cztery lata kierowcy ominą Chełm nową obwodnicą. Podpisano umowę na realizację inwestycji. W ciągu kilku najbliższych dni kierowcy powinni też pojechać nowym odcinkiem S19 od Janowa Lubelskiego do Lasów Janowskich. Ta droga zostanie przekazana kierowcom na zasadzie tymczasowej organizacji ruchu.

Świdnik. Baseny pod chmurką czynne od wtorku. Są nowe atrakcje
zdjęcia
galeria

Świdnik. Baseny pod chmurką czynne od wtorku. Są nowe atrakcje

We wtorek ruszają baseny na świeżym powietrzu. Park Avia w Świdniku szykuje też kolejną atrakcję – park linowy. Prawdopodobnie ruszy z początkiem lata. – Zaczyny drugi sezon i serdecznie wszystkich zapraszamy – mówi Marcin Dmowski, zastępca burmistrza Świdnika.

Euro 2020. Szkocja – Czechy 0:2
film

Euro 2020. Szkocja – Czechy 0:2

Reprezentacja Czech niczym wytrawny bokser pokonała w Glasgow Szkotów po dwóch golach swojego snajpera Patricka Shicka. A drugą bramkę z tego spotkania czescy kibice będą wspominać latami

Gigant z Zalewu Zemborzyckiego. Wyłowili go i wrócił do wody
wideo
film

Gigant z Zalewu Zemborzyckiego. Wyłowili go i wrócił do wody

Ponad 2-metrowy sum w lubelskim zalewie? Tak, wędkarze udowodnili, że takie połowy są możliwe.

Lubelski sąd skazał syna za zabójstwo ojca. Prokurator chce surowszej kary

Lubelski sąd skazał syna za zabójstwo ojca. Prokurator chce surowszej kary

Prokuratura zapowiada apelację w sprawie Artura P. Mężczyzna zamordował swojego ojca, zadając mu serię ciosów nożem. Sąd skazał go za to na 18 lat więzienia.

W Chełmie mogą już myśleć na co wydać 2,5 miliona złotych

W Chełmie mogą już myśleć na co wydać 2,5 miliona złotych

Do 9 lipca mieszkańcy mogą zgłaszać swoje projekty do Budżetu Obywatelskiego Miasta Chełm. Po ich zweryfikowaniu i zaopiniowaniu zostaną poddane głosowaniu w dniach 6-10 września.

Piotr Roszkowski: W pumptracku ciężko określić, co to jest profesjonalizm

Piotr Roszkowski: W pumptracku ciężko określić, co to jest profesjonalizm

Rozmowa z Piotrem Roszkowskim, zwycięzcą Pucharu Polski w pumptracku

Mężczyzna wypchnięty z okna wieżowca w Lublinie. Chciał spać, a oni szli do pracy

Mężczyzna wypchnięty z okna wieżowca w Lublinie. Chciał spać, a oni szli do pracy

Jest wyrok w sprawie zabójstwa młodego mężczyzny na lubelskim Czechowie. Piotr B. został pobity i wypchnięty z okna na 10 piętrze przez kolegów, z którymi pił alkohol. Chciał spać, a oni spieszyli się do pracy.

Weekend w Kinie Perła: Greenland, Sługi Boże, Ambassada
18 czerwca 2021, 21:00

Weekend w Kinie Perła: Greenland, Sługi Boże, Ambassada

W miniony weekend została zainaugurowana tegoroczna odsłona plenerowego Kina Berła (ul. Bernardyńska 15). Przed nami kolejne czerwcowe projekcje. 18 czerwca ok. godz. 21 zobaczymy film "Greenland".

Assassin's Creed: Valhalla. Era wikingów i oblężenie Paryża (wideo)
film

Assassin's Creed: Valhalla. Era wikingów i oblężenie Paryża (wideo)

Nowa wyprawa i lekcja historii o IX-wiecznej Norwegii i Anglii, czyli najbliższe dodatki do gry Assassin's Creed: Valhalla.

Lublin bez miejskiej strefy kibica. Dwa inne miasta w regionie przygotowały się na Euro 2020

Lublin bez miejskiej strefy kibica. Dwa inne miasta w regionie przygotowały się na Euro 2020

Wuwuzele, flagi oraz wspólne kibicowanie reprezentacji Polski – za taką atmosferą kibice tęsknili długich kilka lat. Niestety w niewielu miejscach w regionie będzie można poczuć choć trochę atmosferę mistrzostw Europy.

Jak pójdzie biało-czerwonym na Euro? Pytamy puławian
film

Jak pójdzie biało-czerwonym na Euro? Pytamy puławian

Polscy piłkarze rozpoczynają dzisiaj walkę w Mistrzostwach Europy. W pierwszym meczu zmierzą się ze Słowacją. W grupie mamy także Hiszpanów i Szwedów. Sprawdziliśmy jakie oczekiwania, co do gry biało-czerwonych mają puławianie i osoby związane z miastem.

Ewelina Kamczyk i Małgorzata Grec znalazły nowych pracodawców

Ewelina Kamczyk i Małgorzata Grec znalazły nowych pracodawców

O odejściu tych dwóch zawodniczek było wiadomo już od dawna. Górnik zdążył nawet je oficjalnie pożegnać. Miało to miejsce przy okazji wieńczącego sezon sparingu z pierwszoligową Resovią. Długo nie znani byli jednak ich nowi pracodawcy.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!