Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

28 stycznia 2017 r.
8:00

Nauczyciele chcą referendum w sprawie reformy oświaty. Będą zbierać podpisy

228 34 A A
W listopadzie około 1500 mieszkańców Lubelszczyzny: nauczycieli, dyrektorów szkół i rodziców pojechało do Warszawy na organizowaną przez Związek Nauczycielstwa Polskiego manifestację „Nie dla chaosu w szkole”. Wcześniej przeciwko wprowadzaniu reformy oświaty protestowali też m.in. pod lubelskim Urzędem Wojewódzkim. Fot. Agnieszka Kasperska/Archiwum
W listopadzie około 1500 mieszkańców Lubelszczyzny: nauczycieli, dyrektorów szkół i rodziców pojechało do Warszawy na organizowaną przez Związek Nauczycielstwa Polskiego manifestację „Nie dla chaosu w szkole”. Wcześniej przeciwko wprowadzaniu reformy oświaty protestowali też m.in. pod lubelskim Urzędem Wojewódzkim. Fot. Agnieszka Kasperska/Archiwum

31 stycznia Związek Nauczycielstwa Polskiego ujawni treść pytania, jakie ma paść podczas ogólnopolskiego referendum w sprawie reformy oświaty. Tego dnia rozpocznie się też zbiórka podpisów pod inicjatywą referendalną. To kolejna próba powstrzymania, wydawałoby się przesądzonych już, zmian w polskim szkolnictwie

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Na początku stycznia prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o reformie edukacji. Na jej mocy już we wrześniu rozpocznie się likwidacja gimnazjów. Stopniowo zastępować będzie je ośmioletnia szkoła podstawowa i czteroletnie liceum lub pięcioletnie technikum. Zmienić mają się też szkoły zawodowe, które zastąpić miałyby szkoły branżowe pierwszego i drugiego stopnia. Reforma wymusi też m.in. zmianę programów nauczania oraz okręgów szkół podstawowych. Dla wielu uczniów podstawówek może oznaczać też przeniesienie do innego budynku, niż ten, w którym uczyli się dotychczas.

Praca i chaos

Reformę, która była jedną ze sztandarowych obietnic Prawa i Sprawiedliwości krytykuje Związek Nauczycielstwa Polskiego szacujący, że w jej efekcie pracę w całej Polsce stracić może 37 tys. nauczycieli.

- Reforma minister edukacji Anny Zalewskiej jest nieuzasadniona i nieprzemyślana, wprowadza wieloletni chaos organizacyjny i programowy, naraża dziesiątki tysięcy nauczycieli na utratę pracy, a koszt jej wdrożenia poniosą samorządy - napisali na swojej stronie internetowej po decyzji prezydenta członkowie ZNP.

Choć reforma jest już wprowadzana, związkowcy nie składają broni. W połowie stycznia członkowie związków złożyli u dyrektorów szkół i placówek oświatowych (trafiły one w sumie do ok. 30 tys. placówek w całej Polsce i ok. 2 tys. przedszkoli, szkół podstawowych, gimnazjów, liceów i techników na Lubelszczyźnie) żądania wycofania się ze szkodliwej ich zdaniem reformy,wzrostu wynagrodzeń i zapewnienia nauczycielom gwarancji zatrudnienia przez najbliższe lata.

Strajk w marcu?

W większości szkół rozpoczną się wkrótce rokowania i mediacje, a do końca lutego w poszczególnych szkołach odbyć ma się referendum pracowników dotyczące rozpoczęcia strajku. ZNP zapowiada, że jeśli jej postulaty nie zostaną spełnione w marcu nauczyciele w całej Polsce rozpoczną co najmniej jednodniowy strajk. Na razie nie wiadomo, ile szkół może do niego ostatecznie przystąpić. Nauczyciele podzielili się co do sensu organizowania takiego protestu. Wielu z nich po tym, jak prezydent podpisał reformę uznało, że sprawa jest już ostatecznie przegrana i nie ma siły, która skłoniłaby rządzących do wycofania się ze zmian. Najwięcej wątpliwości mają nauczyciele szkół podstawowych, których zmiany dotknął najmniej.

- W naszym środowisku mówi się, że wiele szkół z Lublina nie będzie zainteresowanych tego typu protestem. Lubelski wydział oświaty stworzył już jasny harmonogram przekształceń. Nauczyciele szkół podstawowych wiedzą już, jak będą funkcjonowały ich placówki po reformie. Liczymy, że uda się im przejść przez zmiany w miarę bezboleśnie i unikniemy zwolnień - mówi nauczycielka języka polskiego z podstawówki na Czechowie. - Do strajku prawdopodobnie będą chcieli przystąpić natomiast nauczyciele gimnazjów, bo oni na reformie stracą najwięcej.

Pytania o pytanie

Innym sposobem na zatrzymanie reformy oświaty ma być przeprowadzenie ogólnopolskiego referendum. W tej chwili w ZNP trwają spotkania z członkami organizacji, ruchów i partii popierającymi takie właśnie rozwiązanie. Na razie nie wiadomo jednak, jakie pytanie miałoby paść w referendum. Ustalono jedynie, że ma być tylko jedno (a nie tak, jak proponowano wcześniej, dwa) i dotyczyć musi zablokowania całej reformy (dlatego nie pojawi się w nim najprawdopodobniej słowo „gimnazja”). Przeciwnicy zmian w polskiej oświacie zastanawiają się teraz, czy w pytaniu referendalnym powinna paść nazwa PiS lub nazwisko premier, czy minister oświaty. Dlatego nie wiadomo, czy - jak mówi się nieoficjalnie - pytanie to będzie miało formę:

Czy jesteś za wstrzymaniem reformy edukacji rządu Beaty Szydło?

Przeciwnicy takiego zadania pytania argumentują, że nie chcą, żeby referendum przerodziło się w plebiscyt rządowy i żeby osoby biorące w nim udział zastanowili się nad samą zasadnością reformy, a nie prezentowali swoje sympatie polityczne. 

- Chcemy, by pytanie było jak najbardziej zrozumiałe i dotarło do jak największej grupy zainteresowanych, dlatego będziemy je jeszcze konsultować z rodzicami, prawnikami i ekspertami edukacyjnymi - mówi Krzysztof Baszczyński, wiceprezes Związku Nauczycielstwa Polskiego.

Jak najszybciej

To, jaka będzie jegoostateczna forma dowiemy się ostatniego dnia stycznia. Wtedy też wszystkie organizacje popierające pomysł ZNP m.in. PO, Nowoczesna, PSL, Razem, ruch „Rodzice przeciwko reformie edukacji” i „Koalicja NIE dla chaosu w szkole” podpisać mają wspólną deklarację, na mocy której będzie działał ogólnopolski komitet referendalny i rozpocznie się zbieranie podpisów.

- Chcemy to zrobić jak najszybciej, do końca marca, tak by wniosek szybko dostał marszałek Sejmu i by referendum zorganizować przed 1 września 2017 r. - zapowiada Baszczyński.

Żeby móc złożyć obywatelski wniosek o przeprowadzenie referendum potrzebne jest co najmniej 500 tys. podpisów osób. Jeśli uda się je zebrać, uchwałę w sprawie referendum Sejmpodejmuje większością głosów, w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów.

- Ponieważ przeciwko reformie protestuje bardzo wiele środowisk, a oprócz nich także indywidualni rodzice i dziadkowie uczniów liczę na to, że te pół miliona głosów zbierzemy w błyskawicznym tempie - uważa dyrektor jednego z lubelskich gimnazjów. - Boję się natomiast o to, czy projekt ma szansę w Sejmie oraz, czy jeśli już dojdzie do referendum ludzie zmobilizują się, żeby pójść i oddać swój głos. Liczę jednak na to, że w tak ważnej sprawie jaką jest przecież nie przyszłość nauczycieli, ale naszych dzieci frekwencja będzie gigantyczna.


 

Przeciwnicy reformy

Przeciwko reformie oświaty opowiedziało się m.in. Ogólnopolskie Stowarzyszenie Kadry Kierowniczej Oświaty, Koalicja „NIE dla chaosu w szkole”, ruch „Rodzice przeciwko reformie edukacji” oraz uczniowie z powołanej przy MEN Rady Dzieci i Młodzieży. Negatywnie o zmianach mówiła także Rada Języka Polskiego, Rzecznik Praw Dziecka oraz rodzice organizujący się w różne grupy sprzeciwu. Reforma nie spodobała się także samorządowcom. O przemyślenie zmian w edukacji zaapelowała m.in. Komisja Wspólna Rządu i Samorządu Terytorialnego, w skład której wchodzi Unia Metropolii Polskich, Unia Miasteczek Polskich, Związek Gmin Wiejskich RP, Związek Miast Polskich, Związek Powiatów Polskich i Związek Województw RP.

Komentarze 34

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 1 lutego 2017 o 17:53
0
Po co zmieniac cos o co walczono przez sporo lat,teraz jak się wszystko dotarło,wracac do czasów komuny i aby zmienic historię dla małego kurdupla to jest smiech na sali w psychiatryku!!!
Avatar
misoa / 31 stycznia 2017 o 01:21
0
Super sprawa, z tym referendum, ale zdecydowanie za późno. Zresztą czego oczekiwać od związków, które swego czasu czasu "załatwiły" nauczycielom 8 godz pracy w miesiącu za darmo. Od jakichś 15 lat mam wrażenie, że ZNP z jakiegoś powodu nie dba o swoich i tylko składki zbierać potrafi... Podzielowalam im już kilka lat temu.
Avatar
Gość / 29 stycznia 2017 o 08:22
0
Ja, jako lewak mówię do protestujących tak, ta reforma PiS jest ok,
Avatar
Gość / 28 stycznia 2017 o 19:31
0
A co się stało z podpisami zebranymi w czasie rządów PO i PSL? Poszły na przemiał? I jakoś tak po cichu...
Avatar
Gość / 28 stycznia 2017 o 17:57
0
Przeciwnicy reformy po co tyle wymieniać - łatwiej - zwolennicy lewactwa, kod, platformy oraz urzędnicy powołani przez PO/PSL oraz samorządy PO/PSL ;)
Avatar
Gość / 28 stycznia 2017 o 17:54
0
2/3 nauczycieli ze szkół podstawowych i średnich (LO, Technika, Zawodowe) popiera reformę :) ZNP i Broniarz to 10% nauczycieli, a ostatnio Broniarz upolitycznił ZNP do granic - ZNP powinno oficjalnie wstąpić do PO lub KOD albo przynajmniej do międzynarodówki socjalistycznej ;)
Avatar
Gość / 28 stycznia 2017 o 17:51
0
oj oj oj, zacznijmy od tego, że system podstawówka + liceum był bardzo dobrym rozwiązaniem, gimnazja to twór absolutnie zbędny, cały problem polega na tym, że nauczyciele boją się utraty pracy - przyzwyczajeni do swojej socjalistycznej Karty Nauczyciela, która gwarantuje im kasiorę do emerytury nawet za nicnierobienie - no bo zwolnić mianowanego czy dyplomowanego się nie da; prawda jest taka, ze szkoły są tworzone dla uczniów a nie dla nauczycieli o czym szanowni pedagodzy raczą zapominać - niestety ale szkoła to zakład pracy taki jak każdy inny - liczba zatrudnionych pracowników jest równa zapotrzebowaniu na pracę
oj oj oj, zacznijmy od tego, że system podstawówka + liceum był bardzo dobrym rozwiązaniem, gimnazja to twór absolutnie zbędny, cały problem polega na tym, że nauczyciele boją się utraty pracy - przyzwyczajeni do swojej socjalistycznej Karty Nauczyciela, która gwarantuje im kasiorę do emerytury nawet za nicnierobienie - no bo zwolnić mianowanego czy dyplomowanego się nie da; prawda jest taka, ze szkoły są tworzone dla uczniów a nie dla nauczycieli o czym szanowni pedagodzy raczą zapominać - niestety ale szkoła to zakład pracy taki jak każdy ... rozwiń
Avatar
Gość / 28 stycznia 2017 o 17:48
0
Rodzice dzieci w klasach 4-6 szkół podstawowych w przytłaczającej większości cieszą się likwidacji gimnazjów, a w różnych badaniach w ostatnich 3 latach za likwidacją tych przybytków było 65-80% Polaków, a tylko w jednym było to 49%, ale i tak było więcej przeciwników gimnazjów.
Avatar
Gość / 28 stycznia 2017 o 17:45
0
Program likwidacji gimnazjów był oficjalnym programem PiS więc w wyborach 25.10.2015 wygrał PiS ma większość i to było jak referendum. Platforma 2 lata temu nie chciała referendum w sprawie 6 latków i gimnazjów, więc nie ma co się wychylać - obiecała że nie podwyższy wieku emerytalnego, a go podniosła - wtedy referendum nie zrobiła - a była to zmiana obietnic PO. Broniarz 1,5 roku temu podpisał program SLD, który zakładał likwidację gimnazjów.
Avatar
Gość / 28 stycznia 2017 o 17:41
0
Bardzo dobrze że wygaszają niewydolne w 90% gimnazja
Avatar
Gość / 1 lutego 2017 o 17:53
0
Po co zmieniac cos o co walczono przez sporo lat,teraz jak się wszystko dotarło,wracac do czasów komuny i aby zmienic historię dla małego kurdupla to jest smiech na sali w psychiatryku!!!
Avatar
misoa / 31 stycznia 2017 o 01:21
0
Super sprawa, z tym referendum, ale zdecydowanie za późno. Zresztą czego oczekiwać od związków, które swego czasu czasu "załatwiły" nauczycielom 8 godz pracy w miesiącu za darmo. Od jakichś 15 lat mam wrażenie, że ZNP z jakiegoś powodu nie dba o swoich i tylko składki zbierać potrafi... Podzielowalam im już kilka lat temu.
Avatar
Gość / 29 stycznia 2017 o 08:22
0
Ja, jako lewak mówię do protestujących tak, ta reforma PiS jest ok,
Avatar
Gość / 28 stycznia 2017 o 19:31
0
A co się stało z podpisami zebranymi w czasie rządów PO i PSL? Poszły na przemiał? I jakoś tak po cichu...
Avatar
Gość / 28 stycznia 2017 o 17:57
0
Przeciwnicy reformy po co tyle wymieniać - łatwiej - zwolennicy lewactwa, kod, platformy oraz urzędnicy powołani przez PO/PSL oraz samorządy PO/PSL ;)
Avatar
Gość / 28 stycznia 2017 o 17:54
0
2/3 nauczycieli ze szkół podstawowych i średnich (LO, Technika, Zawodowe) popiera reformę :) ZNP i Broniarz to 10% nauczycieli, a ostatnio Broniarz upolitycznił ZNP do granic - ZNP powinno oficjalnie wstąpić do PO lub KOD albo przynajmniej do międzynarodówki socjalistycznej ;)
Avatar
Gość / 28 stycznia 2017 o 17:51
0
oj oj oj, zacznijmy od tego, że system podstawówka + liceum był bardzo dobrym rozwiązaniem, gimnazja to twór absolutnie zbędny, cały problem polega na tym, że nauczyciele boją się utraty pracy - przyzwyczajeni do swojej socjalistycznej Karty Nauczyciela, która gwarantuje im kasiorę do emerytury nawet za nicnierobienie - no bo zwolnić mianowanego czy dyplomowanego się nie da; prawda jest taka, ze szkoły są tworzone dla uczniów a nie dla nauczycieli o czym szanowni pedagodzy raczą zapominać - niestety ale szkoła to zakład pracy taki jak każdy inny - liczba zatrudnionych pracowników jest równa zapotrzebowaniu na pracę
oj oj oj, zacznijmy od tego, że system podstawówka + liceum był bardzo dobrym rozwiązaniem, gimnazja to twór absolutnie zbędny, cały problem polega na tym, że nauczyciele boją się utraty pracy - przyzwyczajeni do swojej socjalistycznej Karty Nauczyciela, która gwarantuje im kasiorę do emerytury nawet za nicnierobienie - no bo zwolnić mianowanego czy dyplomowanego się nie da; prawda jest taka, ze szkoły są tworzone dla uczniów a nie dla nauczycieli o czym szanowni pedagodzy raczą zapominać - niestety ale szkoła to zakład pracy taki jak każdy ... rozwiń
Avatar
Gość / 28 stycznia 2017 o 17:48
0
Rodzice dzieci w klasach 4-6 szkół podstawowych w przytłaczającej większości cieszą się likwidacji gimnazjów, a w różnych badaniach w ostatnich 3 latach za likwidacją tych przybytków było 65-80% Polaków, a tylko w jednym było to 49%, ale i tak było więcej przeciwników gimnazjów.
Avatar
Gość / 28 stycznia 2017 o 17:45
0
Program likwidacji gimnazjów był oficjalnym programem PiS więc w wyborach 25.10.2015 wygrał PiS ma większość i to było jak referendum. Platforma 2 lata temu nie chciała referendum w sprawie 6 latków i gimnazjów, więc nie ma co się wychylać - obiecała że nie podwyższy wieku emerytalnego, a go podniosła - wtedy referendum nie zrobiła - a była to zmiana obietnic PO. Broniarz 1,5 roku temu podpisał program SLD, który zakładał likwidację gimnazjów.
Avatar
Gość / 28 stycznia 2017 o 17:41
0
Bardzo dobrze że wygaszają niewydolne w 90% gimnazja
Zobacz wszystkie komentarze 34

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 17 lipca 2018

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 17 lipca 2018 0 0

Sound'n'Grace & Filip Lato na Zamku w Kazimierzu
20 lipca 2018, 20:30

Sound'n'Grace & Filip Lato na Zamku w Kazimierzu 1 0

W piątek, 20 lipca o godz. 20.30 na Zamku w Kazimierzu Dolnym odbędzie się koncert Sound'n'Grace & Filip Lato.

Pani Anna ma 30 lat, ale w internecie udaje 14-letnią Kamilkę. Ma ważny cel [wideo]
film

Pani Anna ma 30 lat, ale w internecie udaje 14-letnią Kamilkę. Ma ważny cel [wideo] 9 1

Pani Anna ma 30 lat. W internecie funkcjonuje jako 14-latka i od półtora roku odpowiada na ogłoszenia mężczyzn, oferujących dzieciom seks. Dzięki niej, policja zatrzymała już 40 pedofili.

Setki tysięcy drzew może pójść pod topór. "Po wycince kierowcy zawsze jeżdżą szybciej"

Setki tysięcy drzew może pójść pod topór. "Po wycince kierowcy zawsze jeżdżą szybciej" 30 20

Setki tysięcy przydrożnych drzew w całym kraju może pójść pod topór. Szykuje się zmiana w prawie ułatwiająca wycinkę. Ekolodzy protestują, a fachowcy od bezpieczeństwa na drogach są w tej sprawie podzieleni.

Michałek ma marzenie: Pójść do zerówki. Możesz mu w tym pomóc

Michałek ma marzenie: Pójść do zerówki. Możesz mu w tym pomóc 52 2

6-letni Michałek z Jedlanki urodził się z wadą genetyczną lewej nogi. Chłopczyk marzy aby we wrześniu pójść do zerówki. Będzie to możliwe, jeżeli dziecko przejdzie operację ratującą staw kolanowy i wyskakujące biodro. Ale potrzeba na to 176 tys. zł

Lublin: Zamkną ul. Staszica

Lublin: Zamkną ul. Staszica 0 0

Z powodu awarii kanalizacji burzowej zamknięty dla ruchu będzie we wtorek fragment ul. Staszica.

Lawina krytyki nad pomnikiem Lecha Kaczyńskiego w Kraśniku. Autor odpowiada
galeria
film

Lawina krytyki nad pomnikiem Lecha Kaczyńskiego w Kraśniku. Autor odpowiada 102 20

Postać Lecha Kaczyńskiego z pomnika smoleńskiego w Kraśniku zdaniem internautów i specjalistów przypomina raczej Maliniaka z „Czterdziestolatka” albo hobbita z trylogii Tolkiena niż tragicznie zmarłego prezydenta. Niektórzy wskazują też, że umieszczony na monumencie napis jest błędny.

Wege Festiwal znów w Lublinie
21 lipca 2018, 12:00

Wege Festiwal znów w Lublinie 4 0

Co Gdzie Kiedy. Klub Radość (ul. Bernardyńska 15) zaprasza na wakacyjną odsłonę Wege Festiwalu. Wydarzenie odbędzie się 21 lipca o godz. 12.

Nietypowe znalezisko po ulewie w Lublinie. Wystarczyła większa kałuża
film

Nietypowe znalezisko po ulewie w Lublinie. Wystarczyła większa kałuża 41 1

Po ulewie jaka przeszła w poniedziałek nad Lublinem tylko w jednym miejscu aż kilkunastu kierowców zgubiło tablice rejestracyjne.

Nowy pomysł na pomoc dla sadowników z woj. lubelskiego. Wojewoda winą obarcza PSL

Nowy pomysł na pomoc dla sadowników z woj. lubelskiego. Wojewoda winą obarcza PSL 69 107

Lubelski Rynek Hurtowy w Elizówce chce wydzierżawiać zakład produkcyjny w Poniatowej i jak najszybciej rozpocząć skup interwencyjny oraz produkcję. Ma to pomóc w fatalnej sytuacji na rynku owoców miękkich.

Najlepsze z najgorszych: "Turecki Rambo" w Centrum Kultury w Lublinie
19 lipca 2018, 21:00

Najlepsze z najgorszych: "Turecki Rambo" w Centrum Kultury w Lublinie 2 1

Co Gdzie Kiedy. W ramach cyklu filmowego Najlepsze z najgorszych w Centrum Kultury w Lublinie (ul. Peowiaków 12) będzie można zobaczyć film Turecki Rambo. Projekcja odbędzie się 19 lipca o godz. 21.

Moje codzienne, dorosłe życie jest proste. Potomek królewskiego rodu Poniatowskich na południowym Podlasiu

Moje codzienne, dorosłe życie jest proste. Potomek królewskiego rodu Poniatowskich na południowym Podlasiu 0 2

Hrabia Guillaume de Louvencourt Poniatowski, potomek królewskiego rodu Poniatowskich od ponad dziesięciu lat odwiedza Polskę. Ostatnio był na południowym Podlasiu. Uczestniczył we mszy świętej w Sanktuarium Matki Bożej Leśniańskiej w Leśnej Podlaskiej.

Udane starty lubelskich żużlowców

Udane starty lubelskich żużlowców 1 0

Zawodnik lubelskiego Speed Car Motoru Robert Lambert wygrał II rundę Tauron SEC

Coraz ostrzejszy konflikt w puławskich Azotach. Poważne oskarżenia ze strony związkowców

Coraz ostrzejszy konflikt w puławskich Azotach. Poważne oskarżenia ze strony związkowców 20 22

Związkowcy zakładowej Solidarności zapowiadają ogólnopolską pikietę przed siedzibą Zakładów Azotowych Puławy. Zamierzają protestować przeciwko łamaniu swoich praw. Jednocześnie narasta konflikt między organizacjami działającymi w firmie.

Zaginęła 13-latka z Lublina. Policjanci znaleźli ją w krzakach

Zaginęła 13-latka z Lublina. Policjanci znaleźli ją w krzakach 7 10

W niedzielę wieczorem policjanci z VII komisariatu w Lublinie otrzymali zgłoszenie o zaginięciu nastolatki.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.