Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

28 stycznia 2017 r.
8:00

Nauczyciele chcą referendum w sprawie reformy oświaty. Będą zbierać podpisy

228 34 A A
W listopadzie około 1500 mieszkańców Lubelszczyzny: nauczycieli, dyrektorów szkół i rodziców pojechało do Warszawy na organizowaną przez Związek Nauczycielstwa Polskiego manifestację „Nie dla chaosu w szkole”. Wcześniej przeciwko wprowadzaniu reformy oświaty protestowali też m.in. pod lubelskim Urzędem Wojewódzkim. Fot. Agnieszka Kasperska/Archiwum
W listopadzie około 1500 mieszkańców Lubelszczyzny: nauczycieli, dyrektorów szkół i rodziców pojechało do Warszawy na organizowaną przez Związek Nauczycielstwa Polskiego manifestację „Nie dla chaosu w szkole”. Wcześniej przeciwko wprowadzaniu reformy oświaty protestowali też m.in. pod lubelskim Urzędem Wojewódzkim. Fot. Agnieszka Kasperska/Archiwum

31 stycznia Związek Nauczycielstwa Polskiego ujawni treść pytania, jakie ma paść podczas ogólnopolskiego referendum w sprawie reformy oświaty. Tego dnia rozpocznie się też zbiórka podpisów pod inicjatywą referendalną. To kolejna próba powstrzymania, wydawałoby się przesądzonych już, zmian w polskim szkolnictwie

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Na początku stycznia prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o reformie edukacji. Na jej mocy już we wrześniu rozpocznie się likwidacja gimnazjów. Stopniowo zastępować będzie je ośmioletnia szkoła podstawowa i czteroletnie liceum lub pięcioletnie technikum. Zmienić mają się też szkoły zawodowe, które zastąpić miałyby szkoły branżowe pierwszego i drugiego stopnia. Reforma wymusi też m.in. zmianę programów nauczania oraz okręgów szkół podstawowych. Dla wielu uczniów podstawówek może oznaczać też przeniesienie do innego budynku, niż ten, w którym uczyli się dotychczas.

Praca i chaos

Reformę, która była jedną ze sztandarowych obietnic Prawa i Sprawiedliwości krytykuje Związek Nauczycielstwa Polskiego szacujący, że w jej efekcie pracę w całej Polsce stracić może 37 tys. nauczycieli.

- Reforma minister edukacji Anny Zalewskiej jest nieuzasadniona i nieprzemyślana, wprowadza wieloletni chaos organizacyjny i programowy, naraża dziesiątki tysięcy nauczycieli na utratę pracy, a koszt jej wdrożenia poniosą samorządy - napisali na swojej stronie internetowej po decyzji prezydenta członkowie ZNP.

Choć reforma jest już wprowadzana, związkowcy nie składają broni. W połowie stycznia członkowie związków złożyli u dyrektorów szkół i placówek oświatowych (trafiły one w sumie do ok. 30 tys. placówek w całej Polsce i ok. 2 tys. przedszkoli, szkół podstawowych, gimnazjów, liceów i techników na Lubelszczyźnie) żądania wycofania się ze szkodliwej ich zdaniem reformy,wzrostu wynagrodzeń i zapewnienia nauczycielom gwarancji zatrudnienia przez najbliższe lata.

Strajk w marcu?

W większości szkół rozpoczną się wkrótce rokowania i mediacje, a do końca lutego w poszczególnych szkołach odbyć ma się referendum pracowników dotyczące rozpoczęcia strajku. ZNP zapowiada, że jeśli jej postulaty nie zostaną spełnione w marcu nauczyciele w całej Polsce rozpoczną co najmniej jednodniowy strajk. Na razie nie wiadomo, ile szkół może do niego ostatecznie przystąpić. Nauczyciele podzielili się co do sensu organizowania takiego protestu. Wielu z nich po tym, jak prezydent podpisał reformę uznało, że sprawa jest już ostatecznie przegrana i nie ma siły, która skłoniłaby rządzących do wycofania się ze zmian. Najwięcej wątpliwości mają nauczyciele szkół podstawowych, których zmiany dotknął najmniej.

- W naszym środowisku mówi się, że wiele szkół z Lublina nie będzie zainteresowanych tego typu protestem. Lubelski wydział oświaty stworzył już jasny harmonogram przekształceń. Nauczyciele szkół podstawowych wiedzą już, jak będą funkcjonowały ich placówki po reformie. Liczymy, że uda się im przejść przez zmiany w miarę bezboleśnie i unikniemy zwolnień - mówi nauczycielka języka polskiego z podstawówki na Czechowie. - Do strajku prawdopodobnie będą chcieli przystąpić natomiast nauczyciele gimnazjów, bo oni na reformie stracą najwięcej.

Pytania o pytanie

Innym sposobem na zatrzymanie reformy oświaty ma być przeprowadzenie ogólnopolskiego referendum. W tej chwili w ZNP trwają spotkania z członkami organizacji, ruchów i partii popierającymi takie właśnie rozwiązanie. Na razie nie wiadomo jednak, jakie pytanie miałoby paść w referendum. Ustalono jedynie, że ma być tylko jedno (a nie tak, jak proponowano wcześniej, dwa) i dotyczyć musi zablokowania całej reformy (dlatego nie pojawi się w nim najprawdopodobniej słowo „gimnazja”). Przeciwnicy zmian w polskiej oświacie zastanawiają się teraz, czy w pytaniu referendalnym powinna paść nazwa PiS lub nazwisko premier, czy minister oświaty. Dlatego nie wiadomo, czy - jak mówi się nieoficjalnie - pytanie to będzie miało formę:

Czy jesteś za wstrzymaniem reformy edukacji rządu Beaty Szydło?

Przeciwnicy takiego zadania pytania argumentują, że nie chcą, żeby referendum przerodziło się w plebiscyt rządowy i żeby osoby biorące w nim udział zastanowili się nad samą zasadnością reformy, a nie prezentowali swoje sympatie polityczne. 

- Chcemy, by pytanie było jak najbardziej zrozumiałe i dotarło do jak największej grupy zainteresowanych, dlatego będziemy je jeszcze konsultować z rodzicami, prawnikami i ekspertami edukacyjnymi - mówi Krzysztof Baszczyński, wiceprezes Związku Nauczycielstwa Polskiego.

Jak najszybciej

To, jaka będzie jegoostateczna forma dowiemy się ostatniego dnia stycznia. Wtedy też wszystkie organizacje popierające pomysł ZNP m.in. PO, Nowoczesna, PSL, Razem, ruch „Rodzice przeciwko reformie edukacji” i „Koalicja NIE dla chaosu w szkole” podpisać mają wspólną deklarację, na mocy której będzie działał ogólnopolski komitet referendalny i rozpocznie się zbieranie podpisów.

- Chcemy to zrobić jak najszybciej, do końca marca, tak by wniosek szybko dostał marszałek Sejmu i by referendum zorganizować przed 1 września 2017 r. - zapowiada Baszczyński.

Żeby móc złożyć obywatelski wniosek o przeprowadzenie referendum potrzebne jest co najmniej 500 tys. podpisów osób. Jeśli uda się je zebrać, uchwałę w sprawie referendum Sejmpodejmuje większością głosów, w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów.

- Ponieważ przeciwko reformie protestuje bardzo wiele środowisk, a oprócz nich także indywidualni rodzice i dziadkowie uczniów liczę na to, że te pół miliona głosów zbierzemy w błyskawicznym tempie - uważa dyrektor jednego z lubelskich gimnazjów. - Boję się natomiast o to, czy projekt ma szansę w Sejmie oraz, czy jeśli już dojdzie do referendum ludzie zmobilizują się, żeby pójść i oddać swój głos. Liczę jednak na to, że w tak ważnej sprawie jaką jest przecież nie przyszłość nauczycieli, ale naszych dzieci frekwencja będzie gigantyczna.


 

Przeciwnicy reformy

Przeciwko reformie oświaty opowiedziało się m.in. Ogólnopolskie Stowarzyszenie Kadry Kierowniczej Oświaty, Koalicja „NIE dla chaosu w szkole”, ruch „Rodzice przeciwko reformie edukacji” oraz uczniowie z powołanej przy MEN Rady Dzieci i Młodzieży. Negatywnie o zmianach mówiła także Rada Języka Polskiego, Rzecznik Praw Dziecka oraz rodzice organizujący się w różne grupy sprzeciwu. Reforma nie spodobała się także samorządowcom. O przemyślenie zmian w edukacji zaapelowała m.in. Komisja Wspólna Rządu i Samorządu Terytorialnego, w skład której wchodzi Unia Metropolii Polskich, Unia Miasteczek Polskich, Związek Gmin Wiejskich RP, Związek Miast Polskich, Związek Powiatów Polskich i Związek Województw RP.

Pozostałe informacje

Budka Suflera na żywo w Radiu Lublin!
13 września 2024, 19:00

Budka Suflera na żywo w Radiu Lublin!

W piątek (13 września) w studiu koncertowym Radia Lublin im. Budki Suflera odbędzie się niezwykły koncert. Po raz pierwszy w tym miejscu wystąpi Budka Suflera, która w tym roku obchodzi 50-lecie istnienia.

Atakuje coraz młodsze kobiety. Często wykrywany jest za późno
Magazyn

Atakuje coraz młodsze kobiety. Często wykrywany jest za późno

To jeden z najczęściej występujących nowotworów wśród kobiet. Nie zawsze daje o sobie znać.

Masters, Piękni i Młodzi oraz Skolima ściągnęli tłumy. Huczny jubileusz na Bronowicach
Dużo zdjęć
galeria

Masters, Piękni i Młodzi oraz Skolima ściągnęli tłumy. Huczny jubileusz na Bronowicach

O tym wydarzeniu jeszcze długo będzie mówiło się na lubelskich Bronowicach i w Lublinie. 25-urodziny Społecznego Komitetu Mieszkańców ściągnęły na tereny zielone przy Szkole Podstawowej nr 33 przy ul. Pogodnej tłumy. Tak wyśmienicie, jak w piątek, podczas koncertów zespołów Masters, Piękni i Młodzi oraz Skolima publiczność w Lublinie już dawno się nie bawiła

W planach są m.in. maratony tworzenia gier

Specjaliści od gier będą się kształcić na lubelskiej uczelni

Lubelska Akademia WSEI podpisała porozumienie z Fundacją Lublin GameDev oraz firmą PoligonStudio. Ma to być nowy etap współpracy na rzecz rozwoju branży gier komputerowych w regionie.

Nowy dyrektor MOSiR
radzyń podlaski

Właściciel siłowni będzie zarządzać MOSiR-em

Właściciel siłowni pokieruje Miejskim Ośrodkiem Sportu i Rekreacji w Radzyniu Podlaskim. Paweł Marcinkowski był jedynym kandydatem na to stanowisko.

Staranował znaki drogowe, słupki i mercedesa. Był pijany

Staranował znaki drogowe, słupki i mercedesa. Był pijany

Nietrzeźwy kierowca z Zamościa zdemolował infrastrukturę drogową i jadąc pod prąd uderzył w mercedesa. Na koncie miał również zakaz prowadzenia pojazdów.

Ulica Sosnowa w Puławach

Budżet obywatelski w Puławach. Ruszyło głosowanie [lista projektów]

Dzisiaj rozpoczęło się internetowe głosowanie na projekty zgłoszonego do nowego budżetu obywatelskiego. Do wyboru jest 16 dużych i 24 małe projekty. Te, które zdobędą najwyższe poparcie, otrzymają finansowanie z puli w wysokości pół miliona złotych.

Ślusarzy nam trzeba, a nie magistrów
galeria
film

Ślusarzy nam trzeba, a nie magistrów

W ramach wojewódzkiej inauguracji kształcenia zawodowego 2024/2025 głos zabrali m.in. wiceminister edukacji Joanna Mucha oraz wojewoda lubelski Krzysztof Komorski. Politycy zachęcali młodzież do nauki konkretnych zawodów oczekiwanych przez rynek pracy

Rewanżowy mecz ekip z Lublina i Torunia już w najbliższy piątek przy Al. Zygmuntowskich

Sprowadzili nas troszkę do parteru, czyli opinie po meczu Apator Toruń – Orlen Oil Motor Lublin

Chyba nadal wielu kibiców i ekspertów jest w szoku, że Apator Toruń w pierwszym meczu półfinałowym PGE Ekstraligi pokonał Orlen Oil Motor aż 51:39. To oznacza, że przed rewanżem „Anioły” są w całkiem niezłej sytuacji. Mistrzowie Polski z Lublina szybko muszą się pozbierać, bo rewanż już w najbliższy piątek. Jak pierwsze starcie oceniają przedstawiciele obu ekip?

Gospodarze wygrali XX Memoriał Tragicznie Zmarłych Siatkarzy Avii Świdnik

Jakub Guz (PZL Leonardo Avia): Wygrana cieszy, ale są jeszcze elementy nad którymi musimy pracować

PZL Leonardo Avia triumfowała w XX Memoriale Tragicznie Zmarłych Siatkarzy Avii Świdnik. W finale świdniczanie pokonali lokalnego ligowego rywala CHKS Chełm 3:1.

Przystanek Biała Podlaska Wschodnia będzie uruchomiony w grudniu

Kilkuletni poślizg kolejowej inwestycji. Na przystanek przy uczelni trzeba poczekać

Z kilkuletnim poślizgiem kolejowa spółka rozlicza właśnie wielki remont na linii E20, który obejmował m.in. przebudowę stacji Biała Podlaska. Do końca tego roku pasażerowie skorzystają z nowego przystanku w pobliżu Akademii Bialskiej.

Ma 57 lat i nigdy nie miał prawa jazdy. Policja zatrzymała go za kółkiem

Ma 57 lat i nigdy nie miał prawa jazdy. Policja zatrzymała go za kółkiem

W piątek policjanci ruchu drogowego z Komendy Miejskiej Policji w Lublinie prowadzili kontrolę prędkości w miejscowości Piotrowice. W trakcie tej kontroli trafili na szybko jadącego seata. Okazało się, że jego kierowca nigdy nie miał prawa jazdy.

zdjęcie ilustracyjne
LUBLIN

Dopiero wyszedł z więzienia, a już zaczął okradać stragany

Policjanci z lubelskiego komisariatu zatrzymali 61-letniego mężczyznę. Postawiono mu zarzuty kradzieży. Miał on jej dokonać w czwartek na jednym ze straganów na Starym Mieście.

Na zakończenie okresu przygotowawczego KPR Padwa Zamość pokonała Enea Orlęta Zwoleń

Wygrana Padwy Zamość w ostatnim sparingu

Na zakończenie okresu przygotowawczego KPR Padwa Zamość pokonała Enea Orlęta Zwoleń 33:21. Już w sobotę zamościanie zainaugurują nowy sezon w I lidze centralnej spotkaniem z E.Link Gwardią Koszalin.

Lublin pod bombami – pamięć o przeszłości wciąż żywa
Zdjęcia/Wideo
galeria

Lublin pod bombami – pamięć o przeszłości wciąż żywa

9 września 1939 roku Lublin padł ofiarą jednych z największych nalotów niemieckich. Zniszczone zostało ścisłe centrum miasta, a wśród poległych znalazł się znany poeta – Józef Czechowicz.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium