Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Kraśnik

25 stycznia 2017 r.
12:45

Kraśnik: Likwidują gimnazjum. Jaka przyszłość czeka nauczycieli?

Magistrat zapewnia, że o zwolnieniach nauczycieli na razie nie ma mowy
Magistrat zapewnia, że o zwolnieniach nauczycieli na razie nie ma mowy

Nauczyciele z Publicznego Gimnazjum nr 1 w Kraśniku boją się, że stracą pracę. Władze miasta nie planują szkoły podstawowej w wygaszanym gimnazjum. Nie chcą też łączyć szkół

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Boimy się o swoją przyszłość. Ludzie nie śpią po nocach. Zastanawiają się co będzie z nami dalej – przyznają nauczyciele Publicznego Gimnazjum nr 1 w Kraśniku. – To jest najgorsza z możliwych koncepcji. Obecnie wygląda to tak, że nasz zakład pracy - gimnazjum może znaleźć się w stanie likwidacji. A to wiąże się ze zwolnieniami.

Urząd Miasta w Kraśniku uspokaja. – Wczoraj pan burmistrz podpisał projekt dostosowania sieci szkół w związku z reformą oświaty – mówi Emilia Łukasik, p.o. rzecznik prasowy Urzędu Miasta w Kraśniku. – Rzeczywiście w przypadku Publicznego Gimnazjum nr 1 nie jest przewidziane przekształcenie w szkołę podstawową ani łączenie z żadną inną szkołą. W budynku będą uczyć się tylko gimnazjaliści.

Dlaczego? – Gdyby w miejsce wygaszanego gimnazjum miała powstać szkoła podstawowa wiązałoby się to ze zmianą obwodów szkolnych. Trzeba by było tworzyć je na nowo – wskazuje Łukasik. – A gdy obwody szkolne się nie zmieniają to zyskujemy na czasie. Do 2019 roku (wtedy gimnazjum ukończą ostatni uczniowie-red.) mamy czas, aby zaobserwować jak wygląda sytuacja demograficzna w Kraśniku, ilu rzeczywiście jest uczniów. Zdarza się bowiem tak, że dzieci są w mieście zameldowane, ale do naszych szkół nie uczęszczają. 

Póki co żadne decyzje co do przyszłości PG nr 1 nie zapadły. – Projekt nowej sieci szkół został skierowany do kuratorium oświaty. Opinia kuratora będzie dla nas wiążąca – dodaje Łukasik. – Może okazać się, że kurator na naszą propozycję się nie zgodzi.

Magistrat zapewnia, że o zwolnieniach nauczycieli na razie nie ma mowy. – Póki co żadne ruchu kadrowe nie są zaplanowane – mówi Łukasik.

W roku szkolnym 2017/2018 w Publicznym Gimnazjum nr 1 w Kraśniku będzie się uczyć 317 uczniów, obecnie jest ich 459.

Dwie siedziby podstawówki

Podobnego rozwiązania obawiali się też pedagodzy w przypadku Publicznego Gimnazjum w Trzydniku Dużym (powiat kraśnicki). Dariusz Maciąg, zastępca wójta gminy Trzydnik Duży, rozwiewa te obawy.

– Pięć szkół 6-klasowych z mocy prawa stanie się 8-klasowymi i pozostają w tych samych budynkach z wyjątkiem jednej - Szkoły Podstawowej w Woli Trzydnickiej – tłumaczy zastępca wójta. – Ta szkoła będzie mieć dwie siedziby. W Woli Trzydnickiej chcemy aby uczyły się młodsze dzieci z klas 1-3 i przedszkolaki, zaś w Trzydniku Dużym (obecnie jest to gimnazjum-red.) zajęcia mieli by starsi uczniowie z klas 4-8. Szkoła w Trzydniku Dużym jest najlepiej wyposażoną placówką oświatową w naszej gminie i głupotą byłoby gdyby nie była wykorzystywana – dodaje.

Podobnie jak w przypadku Kraśnika, tak i w gminie Trzydnik Duży – projekt dostosowania sieci szkół do nowej ustawy będzie jeszcze opiniowany przez kuratorium oświaty.

Dziś Spotkanie u wojewody

Dzisiaj w Sali Błękitnej Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego w Lublinie odbędą się dwie tury spotkań (pierwsze rozpocznie się o godz. 9, drugie o godz. 12) poświęconych uchwałom jednostek samorządu terytorialnego ws. dostosowania sieci szkół do zmian wynikających z reformy edukacji. W spotkaniu informacyjnym wezmą udział m.in. samorządowcy – przedstawiciele gmin, powiatów i województwa. Będą w nim uczestniczyć także wojewoda i kurator oświaty.

Pozostałe informacje

Grzegorz Braun (z prawej) ma kłopoty. Uchylenia jego immunitetu domaga się szef resortu sprawiedliwości
polityka

Adam Bodnar chce ukarania Grzegorza Brauna. Za zabranie ukraińskiej flagi

Ekscesy Grzegorza Brauna nie pozostaną bezkarne - oświadczył dzisiaj minister sprawiedliwości Adam Bodnar, odnosząc się do zachowania polityka w szpitalu w Oleśnicy oraz na wiecu w Białej Podlaskiej.

Grafika stworzona przy użyciu SI
magazyn

"Umiem rozmawiać o sensie życia i tworzyć sonety"

O tym czy jest sztuczna inteligencja, do czego służy, jak widzi ludzi i przyszłość społeczeństwa rozmawiamy ze...sztuczną inteligencją. Na nasze pytania odpowiada Chat GPT w wersji 4.o - najpopularniejszy model językowy na świecie.

Zamkowe owce z Janowca rozpoczęły wypas
przyroda

Zamkowe owce z Janowca rozpoczęły wypas

Tuż przed długim weekendem majowym do Janowca wróciły owce. Jest ich 43, a ich zadaniem jest pielęgnacja zamkowego krajobrazu poprzez poprawę tzw. bioróżnorodności parku.

Jaka pogoda na majówkę? Ładnie i ciepło, ale tylko do piątku
pogoda
film

Jaka pogoda na majówkę? Ładnie i ciepło, ale tylko do piątku

Długi weekend majowy rozpocznie się pogodowym optymizmem – słonecznie, sucho i coraz cieplej. W piątek czeka nas 20°C i spokojne niebo. Niestety, sobota i niedziela będą już chłodniejsze z możliwymi miejscowo niewielkimi opadami deszczu.

Po bezbramkowym remisie w Opolu Górnik zagra u siebie z Pogonią Siedlce

Górnik Łęczna w piątek zagra z Pogonią Siedlce. Celem powrót na ścieżkę zwycięstw

Po wyjazdowym remisie w Opolu piłkarze Górnika Łęczna wracają na swój stadion. W piątek (godz. 19) zielono-czarni podejmą broniącą się przed spadkiem Pogoń Siedlce z byłym napastnikiem łęcznian w składzie

Polonez w lubartowskim parku. Tańczyli i świętowali - historycznie
zdjęcia

Polonez w lubartowskim parku. Tańczyli i świętowali - historycznie

Trzeci maja dopiero w sobotę, ale tegoroczni maturzyści Zespołu Szkół nr 2 im. ks. P.K. Sanguszki w Lubartowie już w zeszłym tygodniu postanowoli to święto uczczić. Zatańczyli poloneza w miejskim parku.

Ryzykant wyprzedzał na wzniesieniu i podwójnej ciągłej. Dwa auta rozbite

Ryzykant wyprzedzał na wzniesieniu i podwójnej ciągłej. Dwa auta rozbite

62-latek na drodze w Wólce Hrusińskiej w gminie Krasnobród popełnił poważny błąd. Zaczął wyprzedzać na wzniesieniu i doprowadził do kolizji z autem jadącym z przeciwnej strony.

Mathieu Scalet od pierwszy od lutego pojawił się ostatnio w podstawowym składzie Motoru

Motor w piątek zagra sparing z Widzewem, kolejny mecz w lidze dopiero 9 maja

Motor kolejny mecz o punkty zagra dopiero 9 maja. Żótło-biało-niebiescy zmierzą się wtedy u siebie z Piastem Gliwice (godz. 18). To nie znaczy jednak, że piłkarze Mateusza Stolarskiego będą mieli wolne. W piątek o godz. 12 czeka ich sparing z Widzewem Łódź.

Wiec wyborczy Grzegorza Brauna zakończony skandalem. Usunęli flagę Ukrainy

Wiec wyborczy Grzegorza Brauna zakończony skandalem. Usunęli flagę Ukrainy

Wiec wyborczy Grzegorza Brauna w Białej Podlaskiej zakończył się skandalem. Przy pomocy swoich zwolenników kandydat na prezydenta Polski usunął z budynku Urzędu Miasta flagę Ukrainy.

Jarosław Gowin, były wicepremier i minister nauki w rządzie Mateusza Morawieckiego
samorząd

Jarosław Gowin wraca do gry. Nowa rola byłego wicepremiera w Chełmie

Jarosław Gowin, były wicepremier i minister nauki w rządzie Zjednoczonej Prawicy ma nową pracę. Został pełnomocnikiem ds. współpracy z uczelniami wyższymi oraz partnerstwa międzynarodowego w kancelarii prezydenta miasta Chełm, Jakuba Banaszka.

Kewin Sasak (Bogdanka LUK Lublin): W sobotę zagramy tak, jakby nadal było 0:0
galeria

Kewin Sasak (Bogdanka LUK Lublin): W sobotę zagramy tak, jakby nadal było 0:0

Pierwszy mecz finałowy PlusLigi dla drużyny z Lublina. Bogdanka LUK pokonała na wyjeździe ALuron CMC Wartę Zawiercie 3:0. Jak środowe spotkanie oceniają obie ekipy?

Uroczyste pochody pierwszomajowe. Jak kiedyś obchodzono 1-maja w Lublinie
Historia
galeria

Uroczyste pochody pierwszomajowe. Jak kiedyś obchodzono 1-maja w Lublinie

Święto Pracy, czyli 1-maja było jednym z najważniejszych świąt w czasach PRL, które obchodzono nad wyraz uroczyście, najczęściej z udziałem najwyższych władz partyjnych. O tym, w jaki sposób obchodzono to święto świadczą liczne, archiwalne fotografie.

Majówka czas start. Policja apeluje o rozwagę na drogach

Majówka czas start. Policja apeluje o rozwagę na drogach

Długi weekend majowy to czas, gdy Polacy tłumnie ruszają w drogę na zasłużony odpoczynek. Jednak policja apeluje, by w tym czasie nie wyłączać myślenia i pamiętać o zdrowym rozsądku podczas błogiego wypoczynku.

Piłkarze Górnika nie dostają pensji na czas. Zarząd klubu wydał w tej sprawie kolejny komunikat

Piłkarze Górnika nie dostają pensji na czas. Zarząd klubu wydał w tej sprawie kolejny komunikat

Piłkarze Górnika Łęczna nie otrzymują na czas pensji wobec czego przed niedzielnym meczem z Odrą Opole na jego piłkarze w ramach protestu wyszli na murawę z kilkuminutowym opóźnieniem. Po zakończeniu spotkania kibice zielono-czarnych domagali się w mediach społecznościowych odpowiedzi zarządu klubu do zaistniałej sytuacji. Ta została opublikowana w środę wieczorem

Walka o mistrzostwo LNBA jest bardzo zacięta

LNBA: Matematyka pokonała Patobasket i wyrównała stan rywalizacji

Wydawało się, że już w niedzielę poznamy mistrza LNBA. Okazało się jednak, że stara gwardia jeszcze się dobrze trzyma, co pokazał niedzielny mecz. Matematyka wygrała z Patobasketem i o losach tytułu zadecyduje trzecie spotkanie.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium