Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

24 listopada 2018 r.
20:55

Seans sprzedaży garnków. Lubelskie od lat jest handlowym eldorado dla takich firm

0 40 A A
(fot. archiwum)

Nasze województwo od lat jest handlowym eldorado dla firm organizujących tzw. pokazy zestawów naczyń, „zdrowej pościeli”, czy antyalergicznych odkurzaczy.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Zaczyna się od telefonu. Dzwoni miła pani oferując zaproszenie na pokaz markowych naczyń, czy „zdrowej” pościeli, który wkrótce odbędzie się w naszym mieście. Wystarczy przyjść, żeby za darmo odebrać prezent, np. ekspres do kawy, toster, czy samochodową kamerkę. To wabiki, które mają nas zachęcić do udziału w seansie. Ten często trwa około trzech godzin, a upominek (gadżet o wartości 20-50 zł) otrzymujemy dopiero po jego zakończeniu.

2 tysiące za wyciskarkę

Kto korzysta z takich „okazji”? Żeby zobaczyć jak to wygląda z bliska, udało nam się dostać na jeden z pokazów, który był organizowany w Puławach. Na sali przeważają osoby starsze, emeryci, ale widać także rodziny z dziećmi. Organizatorzy już od progu dbają o to, żeby wkupić się w ich łaski. Ubrani w białe koszule, żartują, zagadują, starają się wejść w pozytywną relację z każdą osobą na sali i wzbudzić jej zaufanie.

Główny prowadzący zaczyna od pytań o to, kto pije soki. Wchodzi w rolę specjalisty od zdrowego żywienia, wylicza korzyści z picia naturalnych przecierów, a w tle widzimy materiał wideo pokazującym możliwości oferowanej wyciskarki. Później sprzęt możemy podziwiać już na żywo.

– Kto chciałby mieć ją w domu? – pyta mistrz tej handlowej ceremonii, a zebrani podnoszą ręce. Pierwszym zaskoczeniem jest cena, 3,5 tys. złotych. Dla gości pokazu jest niższa, wynosi niecałe dwa tysiące. Sprzedawca przekonuje, że to okazja, bo sprzęt w salonach drożeje z każdym rokiem. Podobne, a nawet wyższe sumy dotyczą także innych produktów „z chirurgicznej stali”, prosto z „włoskiej fabryki”.

Raty spłaca się „szybciutko”

Hasłem przewodnim jest zdrowie. Zdrowo jest pić soki, więc warto mieć wyciskarkę, czy patelnię do smażenia bez tłuszczu. Zdrowie jest jedno, a raty to przecież tylko 30-40 zł miesięcznie, które się „szybciutko spłaca”. Tak mówi sprzedawca, chociaż wcześniej wspomina, że rozpisane są one na 5 lat. Prowadzący często stara się posiłkować także opinią osób z publiczności. Niektórzy przyznają, że od dawna posiadają sprzęt tej firmy i są z niego bardzo zadowoleni. Oni pierwsi składają nowe zamówienia, przecierają szlak.

Kulminacyjnym momentem pokazu jest odsłonięcie głównego zestawu naczyń za ponad 9 tysięcy złotych. Garnki połyskują oświetlone lampami. Część osób z sali otrzyma wkrótce niepowtarzalną okazję do ich zakupu w niższej cenie. „Szczęśliwcy” są wybierani przez prowadzącego i proszeni na środek (w innych pokazach stosuje się także losowanie). Publiczność bije im brawo. Prowadzący wręcza wybrańcom duży, ładnie zdobiony bon rabatowy, kilka prezentów oraz „korzystny system ratalny”. Połykają haczyk. Dwa małżeństwa udają się na tył sali, gdzie dopinane są warunki sprzedaży.

Podgrzewanie atmosfery

Prowadzący do zakupów stara się przekonać nie tylko komplementując publiczność, ale także wchodząc jej „na ambicję”. – Tylko od was zależy, czy osiągnięcie coś w życiu – mówi, powtarzając utarte slogany. Jego sposób gry z uczestnikami zebrania przypomina połączenie kabaretowego konferansjera z weselnym wodzirejem. Sprzedawca atakuje gości kolejnymi bodźcami. Do obrazków wideo oraz niekończącego się słowotoku o zaletach kolejnych produktów, dochodzą nowe. To zapach i smak.

Prowadzący na oczach widowni smaży rozdrobnione kawałki piersi z kurczaka, a następnie częstuje widownię. Salę zaczyna wypełniać przyjemna woń. A jakie są dania smażone na patelni? Oczywiście zdrowe, a nawet zdrowe, bo prowadzący lubi zachęcać zebranych do dokańczania urywanych zdań lub wyrazów. Celem tego zabiegu jest stałe podtrzymywanie zaangażowania i uwagi.

Gdy atmosfera „siada”, prowadzący rozgrzewa gości.

– Puławy, co z wami? – pyta, przyznając, że na poprzednim pokazie, uczestnicy byli bardziej żywiołowi. Chwilę później ścisza głos, mówiąc coś, co ma „zostać między nami”. Tłumaczy, że jeśli ktoś nie posiada stałego dochodu (warunek umowy) umowę może podsunąć do podpisu babci albo dziadkowi. – Pamiętajcie, że wystarczy posiadać ziemię, ziemia też jest dochodem – podkreśla.

Gwarantowane upominki

Z każdą kolejną godziną prowadzącemu coraz trudniej ukryć zdenerwowanie, bo sprzedaż nie osiągnęła zadowalającego poziomu. Sprzedawca, pod koniec pokazu pozwala więc sobie na drwiny z osób, które nic nie kupiły i „nie zrobiły niczego ze swoim życiem”.
Na koniec, po niemal trzech godzinach, próbuje sprzedać jeszcze blender. – Czy to dobra oferta? Kto z was chciałby go mieć? – pyta, ale goście są już wyraźnie znużeni. Prowadzący liczy do pięciu, ale nikt nie podnosi rąk. W odpowiedzi sprzedawca przyznaje, że sprzęt był prawdziwym prezentem, za darmo. – Komuś z was właśnie przeszedł koło nosa.

Przed wyjściem goście dostają jeszcze gwarantowane upominki. Okazuje się, że tego, który wybraliśmy brakuje. – Ale to badziew, nie ma czego żałować – mówi kolega prowadzącego, wręczając nam pudełko z innym „gadżetem”. Spotkanie się kończy.

Część kupowanych w ten sposób towarów szybko ląduje na internetowych aukcjach. Ich ceny bywają tam kilkukrotnie niższe od tych z pokazów. To ilustruje, jak bardzo zawyżona bywa ich wartość.

– Uważam, że to, co robią ci sprzedawcy jest niemoralne. Z pełną świadomością wciskają drogie produkty starszym, ubogim ludziom. Wykorzystują ich naiwność, atakując dopracowanymi do perfekcji technikami sprzedaży – mówi kobieta, która przed rokiem uczestniczyła w pokazie sprzętu AGD. Jak sama przyznaje, niewiele zabrakło, a sama stałaby wtedy posiadaczką odkurzacza za 6 tys. złotych. Dzisiaj na pokazy już nie chodzi. – Nie chcę już na to patrzeć.

O czym pamiętać

– Każdemu konsumentowi przysługuje prawo od zwrotu towaru bez podawania przyczyn w ciągu 2 tygodni od zawarcia umowy poza siedzibą firmy. Zdarzają się przypadki, w których osoby z takich pokazów zwracają się do nas o pomoc, a my jej udzielamy. Pomagamy sporządzić odpowiednie oświadczenie – mówi Ewa Piech, Powiatowy Rzecznik Konsumenta w Lubartowie. Przestrzega jednocześnie przed eksploatowaniem nabytego towaru. – Można go rozpakować, sprawdzić, czy działa, przetestować, ale w garnku gotować już nie powinniśmy – precyzuje.

Chodzi o to, że firmy, które pobrały zaliczkę, czy zadatek, nie zawsze chcą go zwracać, a bronią się przed tym wykazywaniem różnego rodzaju uszczerbków na otrzymanym towarze. Odstąpienie od umowy po 14 dniach jest trudniejsze, ale możliwe. – Wtedy możemy powołać się np. na wprowadzenie nas w błąd przez sprzedawcę lub korzystanie z niego z nieuczciwych praktyk – tłumaczy Ewa Piech.

Na co uważać

Podstawowym haczykiem, na który nabierają się klienci pokazów jest pseudo-unikalność danej oferty (tylko dzisiaj, bo ceny wrosną) oraz podbicie ceny „katalogowej” tak wysoko, żeby udzielony rabat uznać za wyjątkową okazję. Przykład: odkurzacz za 10 tys., który podczas pokazu można nabyć np. za 5-6 tys. zł. Do tego dochodzi sztuczka z losowaniem, mająca wyrobić w klientach przekonanie, że los się do nich uśmiechnął. Istotna jest także motywacja opierająca się na takich wartościach, jak zdrowie, oszczędność pieniędzy i czasu. Podkreślana jest również wyjątkowa jakość i trwałość produktów oraz długa, nawet dożywotnia gwarancja.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku

Komentarze 40

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 24 listopada 2018 r. o 21:14
+66
Szkoda tylko tych biednych ludzi, którzy w swojej naiwności życiowej dają się nabrać takim k....m !!!!
Avatar
Tede / 24 listopada 2018 r. o 21:16
+42
Jak trafić na takie spotkanie? Ja tam pójdę i w twarz mu napluję, wtedy nikt nic mu nie kupi
Avatar
KL / 24 listopada 2018 r. o 21:54
+40
Wysoki poziom sprzedaży cudownych naczyń, zdrowej pościeli itp itd świadczy tylko i wyłącznie o ciemnocie ludu mieszkającego w Lubelskiem.
Avatar
wstyd / 25 listopada 2018 r. o 00:12
+29
Te "pokazy" trwają w Puławach około 20 lat. Radosław Szczęch - prawdziwy "dziennikarz śledczy" odkrył Amerykę! Eureka!!! A co zrobił? Czy porozmawiał z tymi ludźmi i ich ostrzegł? Nie ??? Czyli co? Patrzył jak nabijają emerytów w butelkę i nic??? Panie Szczęch to niezwykle podłe aby pójść na takie spotkanie - widzieć jak ogłupionym starszym osobom technikami marketingowymi wciskają kit i nie zareagować. Dla napisania artykułu i wzrostu poczytności gazety pan tam poszedł? Bo emocje ludzi tak "zrobionych w konia" spowodują, że przeczytają pana artykuł w wersji papierowej. Jesteś pan taki sam sprzedawca jak ci z z tych firm - tylko wciskasz pan gazetę. Apeluję do redaktora naczelnego Dziennika Wschodniego aby pouczył pana Szczęcha, że dziennikarstwo to misja aby uczynić świat lepszym, a nie opisanie zła, patrzenie na nie i niereagowanie. Bo z artykułu jednoznacznie to wynika - opisano zło. Dziennikarz to widzi, opisuje i niereaguje będąc na miejscu. Wstyd.
Te "pokazy" trwają w Puławach około 20 lat. Radosław Szczęch - prawdziwy "dziennikarz śledczy" odkrył Amerykę! Eureka!!! A co zrobił? Czy porozmawiał z tymi ludźmi i ich ostrzegł? Nie ??? Czyli co? Patrzył jak nabijają emerytów w butelkę i nic??? Panie Szczęch to niezwykle podłe aby pójść na takie spotkanie - widzieć jak ogłupionym starszym osobom technikami marketingowymi wciskają kit i nie zareagować. Dla napisania artykułu i wzrostu poczytności gazety pan tam poszedł? Bo emocje ludzi tak "zrobionych w konia" ... rozwiń
Avatar
Bizon / 25 listopada 2018 r. o 07:57
+23
Do "Wstyd"-strzel sobie barana z przytupem i nie marudź bo to ty jesteś pewnie tym handlarzem ! "Na wnuczka","Na policjanta"itp.nabierają się ludzie w całej Polsce nie tylko w Lubelskim przeważnie ludzie w podeszłym wieku.Ktoś młody spławia ich przy pierwszym telefonie nie rzadko z wulgarnym słowem,to przyspiesza rozłączanie!Autorowi tego artykułu należą się brawa za opisanie tego procederu! Osobiście w nagłówku tego artykułu napisałbym "UWAGA NA NACIĄGACZY"!!!
Avatar
Ja wiem coś o tym / 24 listopada 2018 r. o 23:26
+12
Wystarczy powiedzieć jak dzwoni pan lub pani że nie mieszka się w Puławach wtedy szybko się rozlaczaja i jest spokój
Avatar
HI / 25 listopada 2018 r. o 08:17
+10
To nie eldorado tylko wschodniej Polski B ciemnota i telewizja rezimowa ,która pierze mózg od rana do wieczora ,robi robotę dlatego taka ciemnota jest tutaj !!!!.
 " To nie eldorado tylko wschodniej Polski B ciemnota (...)"***W zachodniej Polsce wszystko jest lepsze. Ciemnota - też, :)
Avatar
Gość / 24 listopada 2018 r. o 21:14
+10
Wstęp na takie spotkania jest dla osób pełnoletnich, a często powyżej 21 lub 25 roku życia.Skąd więc info, że na spotkania przychodzą rodziny z dziećmi-to nieprawda. Na takie pokazy nie powinny przychodzić osoby-niezależnie od wieku-łatwowierne, bo na pewno wyjdą z balastem, którego będą żałować...Identyczne produkty jak oferują są na portalach aukcyjnych kilka lub kilkanaście razy taniej.
Avatar
Chelmianin / 25 listopada 2018 r. o 10:15
+8
Mój dziadek z babcią, gdy byli zdrowsi to jeździli na pokazy z nudów i po darmowy fant. Wiedzieli, że tam będą jakieś garnki, materace po 5 tyś pln, i nic nie będą kupować. Raz chciałem pojechać tam, bo moja mama dostała zaproszenie. Zrobiłbym prowokację itp. ale okazało się, że jestem za młody (wymagali 27+, sprawdzali dowody os) to nie pojechaliśmy.
Avatar
HI / 25 listopada 2018 r. o 13:55
+6
Jak trafić na takie spotkanie? Ja tam pójdę i w twarz mu napluję, wtedy nikt nic mu nie kupi
 Obiecanki - cacanki . . .
Avatar
antytotal / 5 stycznia 2019 r. o 21:53
+2
Wysoki poziom sprzedaży cudownych naczyń, zdrowej pościeli itp itd świadczy tylko i wyłącznie o ciemnocie ludu mieszkającego w Lubelskiem.
 Chłopcze obrażasz porządnych ludzi. To są ludzie uczciwi, nie wierzą,że ktoś może ich oszukiwać. Może najwyższy czas przed takim pokaze tych ludzi uświadomić o co chodzi w tych "cudownych" garnkach, a ręczę za nich,że postarali by się o to , by więcej "cudownych garnków" już u nich nie było. Czekam na takie wydarzenie- w lubelskiem.
Avatar
Gość / 30 listopada 2018 r. o 22:59
+1
Np.dzisiaj tj.30 listopad mielismy z zona po kilka zapraszen na spotkania z kamerka samochodowa jako gratisem.Pomimo moich odpowiedzi dosc wulgarnych sadze,ze jutro sytuacja sie powtorzy.Ciekaw jestem skad maja numery telefonow dzwoniacy z Poznania czy Gdyni.
Avatar
Gość / 29 listopada 2018 r. o 22:17
+2
Do mnie najczęściej dzwonią z Primy z takimi zaproszeniami. Dzwonią jakby różne firmy, ale pokaz zawsze jest w Primie. Mam wrażenie jakby jakaś książka telefoniczna leżała w Primie i była do dyspozycji dzwoniących telefonistek. Możecie opisać czy w waszych przypadkach jest tak samo?
Avatar
Karol / 26 listopada 2018 r. o 19:02
+2
Szkoda tylko tych biednych ludzi, którzy w swojej naiwności życiowej dają się nabrać takim k....m !!!!
 to odnosi się nie tylko do garnków...
Avatar
Pulawianka / 26 listopada 2018 r. o 09:29
+3
Większość osób które tam idą, to stali bywalcy, idą poprostu po prezent. Sztuczki z wizytowkami chyba zna każdy, kto był tam chodź raz. Kolejne kilka osób to zwyczajne słupy na widowni, którzy podbijają zachęty. Poszłam kiedyś z babcia, zobaczyć z ciekawości, przez telefon namawiali, że mimo wieku poniżej 25lat dostanę prezent, a później problem robili, nawet z wpuszczeniem mnie razem z Babcia, koniec końców mojej upartosci i weszłam i dostałam ten zasrany grill. Babcia sobie chodzi, bo lubi, nudzi jej się, idzie, zna sztuczki, nic nie kupuje, zbiera prezenty
Avatar
Gość / 25 listopada 2018 r. o 21:46
+3
Byłem kiedyś na takim pokazie, a gdy wykazałem się wrodzoną inteligencją i brakiem ochoty na udział w pokoju hotelowym w Hiszpanii za 12.000 zł 1 raz do roku po sezonie i na pięć lat czy za pięć kilkudniowych pobytów, to goście szybciutko zorganizowali konkurs, w którym wygrałem dwuosobowe wczasy na Kanarach, bezpłatne oczywiście tylko żebym się więcej nie odzywał... Nie pojechałem, bo warunkiem była wpłata kaucji za garnki i sztućce znanej firmy, bo... Polacy kradną...
Avatar
Gość / 25 listopada 2018 r. o 18:02
+2
To było w hotelu Prima słabe jest to że nowi młodzi jego właściciele biorą też w tym udział udostepniając go oszustom pozwalajac na skrzywdzenie naszych Puławskich seniorów
Avatar
orwell1990 / 25 listopada 2018 r. o 16:16
0
no to patrzcie niedowiarki hurom.pl/pol_m_Modele-wyciskarek_Hurom-HZS-Alpha-Plus-416.html SUPER WYCISKARKA WOLNOOBROTOWA 17 obr/min A w sklepach firmy Phi.... obroty 100 na minute
Avatar
zbig / 25 listopada 2018 r. o 15:44
+5
w Lublinie tacy naciągacze stale wabią naiwnych do hotelu Młyn a na zakończenie mówią, że po prostu obiecanego prezentu w postaci odkurzacza samochodowego już zabrakło ale mają dla ciebie superkulę do pralki automatycznej. No prokurator za to naciąganie się nie weźnie?
Avatar
dd / 25 listopada 2018 r. o 15:36
+4
wystarczy powołać się na RODO i spytać, skąd mają numer telefonu, i oświadczyć, że rozmowa jest nagrywana oraz że nie wyraza zgdy na przetwarzanie moich danych osobowych w postaci numeru telefonu. Rzut słuchawką natychmiastowy :)
Zobacz wszystkie komentarze 40

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Biała Podlaska: Samorząd buduje bloki wspólnie z deweloperem

Biała Podlaska: Samorząd buduje bloki wspólnie z deweloperem

Samorząd wybuduje ulicę wspólnie z prywatnym przedsiębiorcą. To już kolejna taka współpraca w Białej Podlaskiej. Tym razem chodzi o budowę fragmentu ulicy Żeromskiego. Będzie to wspólna inwestycja miasta i spółki KT&M, która buduje tam bloki.

Motor znowu trenuje, najbliższy mecz dopiero za tydzień

Motor znowu trenuje, najbliższy mecz dopiero za tydzień

Piłkarze Motoru zakończyli kwarantannę i we wtorek wrócili już do treningów. W weekend nie zagrają jednak o punkty z powodu meczów 1/16 finału Pucharu Polski. Najbliższym rywalem żółto-biało-niebieskich będzie Chojniczanka Chojnice. Zawody ze spadkowiczem z Fortuna I ligi odbędą się w środę, 4 listopada (godz. 19.30)

Cezary Kucharski usłyszał zarzuty. Wyszedł na wolność za 1 mln euro poręczenia

Cezary Kucharski usłyszał zarzuty. Wyszedł na wolność za 1 mln euro poręczenia

Zarzuty stosowania bezprawnych gróźb pod adresem Roberta Lewandowskiego usłyszał były menadżer najsłynniejszego polskiego piłkarza Cezary Kucharski. Prokuratura zastosowała wobec byłego posła z Łukowa poręczenie majątkowe w wysokości 1 mln euro

Otwarcie wystawy "Lublin-Lwów" w Galerii Przy Bramie
6 listopada 2020, 17:00

Otwarcie wystawy "Lublin-Lwów" w Galerii Przy Bramie

Prace artystów lubelskich i lwowskich będzie można oglądać od 6 listopada w Galerii Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Lublinie "Przy Bramie" (ul. Grodzka 34/36). To efekt współpracy między między miastami.

Lubelska Kolej Aglomeracyjna. Wybrano firmę, która opracuje koncepcję

Lubelska Kolej Aglomeracyjna. Wybrano firmę, która opracuje koncepcję

Wybrana została firma, która w niecałe półtora roku ma opracować koncepcję Lubelskiej Kolei Aglomeracyjnej. Ma uwzględnić m.in. budowę nowego przystanku kolejowego Kraśnik Miasto, budowę torów do Łęcznej oraz wspólny bilet na pociąg i komunikację miejską .

Podlasie wróciło do treningów po kwarantannie. Z Wiązownicą nie zagrają

Podlasie wróciło do treningów po kwarantannie. Z Wiązownicą nie zagrają

Piłkarze Podlasia w końcu mogli spotkać się na wspólnym treningu po okresie kwarantanny. W zespole brakowało oczywiście i w kolejnych dniach nadal brakować będzie zawodników, którzy otrzymali pozytywny wynik testu na obecność koronawirusa. Wiadomo już także, że w ten weekend biało-zieloni nie zagrają z KS Wiązownica

Łęczna odsłania kolejną tajemnicę. Odkryto drugi poziom starych piwnic

Łęczna odsłania kolejną tajemnicę. Odkryto drugi poziom starych piwnic

Po raz kolejny Łęczna odsłoniła część swoich podziemnych tajemnic. Podczas prac ziemnych związanych w rewitalizacją Rynku II odkryto drugi poziom starych piwnic.

Protest w Lublinie: Uczniowie dla praw kobiet!
Na żywo
galeria
film

Protest w Lublinie: Uczniowie dla praw kobiet!

Środa to kolejny dzień protestów w obronie praw kobiet. Tym razem w Lublinie protestujący spotykają się pod hasłem: "Uczniowie dla praw kobiet!"

W Baranowie marzą o nowym centrum kultury

W Baranowie marzą o nowym centrum kultury

Władze Baranowa w powiecie puławskim starają się o rządowe dofinansowanie przebudowy starej plebanii. Opuszczony budynek mógłby zostać nowym centrum gminnej kultury.

Lubelskie: Zajęte około 75 proc. wszystkich łóżek dla pacjentów z COVID-19

Lubelskie: Zajęte około 75 proc. wszystkich łóżek dla pacjentów z COVID-19

Dla pacjentów zarażonych koronawirusem we wszystkich szpitalach w woj. lubelskim jest 1298 łóżek, w tym zajętych jest 968 - informuje Lubelski Urząd Wojewódzki. Baza łóżkowa jest stale powiększana. Uruchomiono nabór kadry do szpitala tymczasowego w Lublinie.

Zaduszki Jazzowe w Filharmonii
30 października 2020, 19:00

Zaduszki Jazzowe w Filharmonii

Filharmonia Lubelska (ul. Curie-Skłodowskiej 5) zaprasza po raz pierwszy na piękny koncert z cyklu Zaduszki Jazzowe. Wydarzenie zostanie zrealizowane 30 października o godz. 19.