Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

24 listopada 2020 r.
7:48

Bezużyteczny sprzęt i brak laboratoriów w chlubie naukowej UMCS. CBA donosi do prokuratury

Autor: Zdjęcie autora sko
0 10 A A
(fot. Maciej Kaczanowski)

Megadrogi rezonans UMCS nie służy do badań. CBA ma jeszcze więcej zastrzeżeń do budowy jednostki badawczej ECOTECH-COMPLEX, a straty są liczone w milionach złotych. Z tym wszystkim agenci poszli do prokuratury.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

ECOTECH-COMPLEX to nowoczesna jednostka badawcza UMCS wybudowana przy ul. Głębokiej m.in. za przyznane uczelni 145,1 mln zł dofinansowania. Centrum rozpoczęło działalność w styczniu 2016 r.

–  Wyposażone w najnowocześniejszy w kraju sprzęt, miało być unikalnym miejscem prowadzenia multidyscyplinarnych, skomplikowanych prac badawczych. Była to wspólna inicjatywa najważniejszych jednostek prowadzących działalność naukowo badawczą na terenie woj. lubelskiego i podkarpackiego – przypomina w komunikacie CBA i dodaje: – Projekt miał na niespotykaną dotychczas skalę konsolidować potencjał badawczy i produkcyjny regionu, w zakresie zarządzania środowiskiem dla polepszenia jakości życia i wzrostu konkurencyjności sektora B+R (działalność badawczo-rozwojowa).

Agenci wzięli pod lupę budowę centrum. Wykryli, że już etapie projektowania i wyposażania obiektu „nie przeprowadzono rzetelnych konsultacji w zakresie planowanych zakupów aparatury badawczej ani z pracownikami naukowymi wydziałów UMCS, ani pracownikami innych jednostek Konsorcjum”.

Według CBA skutkowało to tym, że zakupiono zbędny sprzęt, który w wielu przypadkach nie jest używany wcale, bądź używany jest sporadycznie.

Co więcej, według agentów doszło do naruszenia umowy o dofinansowanie. Projekt jest nieprawidłowo zrealizowany. Jego celem było stworzenie ośrodka o wysokim potencjale naukowo-badawczym. CBA dodaje, że nie brakuje realizacji wskaźników rezultatu projektu.

(fot. Archiwum)

Źle zaprojektowany

– Kontrola wykazała również, że budynek Centrum nie spełnia podstawowego wymagania postawionego przez UMCS w Lublinie tzn. nie jest budynkiem laboratoryjnym. Zamiast budynku laboratoryjnego uniwersytet otrzymał budynek składający się głównie z pomieszczeń technicznych – zauważa CBA i tłumaczy: – I tak powierzchnia laboratoryjna stanowi 35 proc. powierzchni budynku, zamiast planowanych 60 proc. powierzchnia pomieszczeń pomocniczych zamiast 15 proc. stanowi ponad 55 proc., zaś powierzchnia sal dydaktyczno-edukacyjnych zamiast około 25 proc. stanowi zaledwie 9 proc. powierzchni użytkowej.

Hotel zamiast nauki

W ocenie kontrolujących aż siedem pomieszczeń laboratoryjnych już w momencie projektowania nie mogło pełnić funkcji laboratoriów specjalistycznych z dziedzin badań biologicznych, chemicznych i medycznych. Nie spełniały kryteriów określonych dla takich pomieszczeń. Nawet winda dedykowana do transportu aparatury laboratoryjnej, okazała się za wąska i nie jest użytkowana zgodnie z przeznaczeniem.

– Nieprawidłowo zaprojektowane i wybudowane zostały także pokoje do pracy cichej. One także nie spełniły kryteriów dla pomieszczeń sanitarnych użyteczności publicznej. W rzeczywistości zostały zaprojektowane i wybudowane jako pokoje hotelowe – punktuje CBA.

Bezużyteczny sprzęt

Co więcej ECOTECH-COMPLEX nawet podczas kontroli nie funkcjonowała prawidłowo. Nie podejmowała m. in. skutecznych działań mających na celu pozyskiwanie funduszy, naukowców i projektów badawczych. – W efekcie Centrum ECOTECH-COMPLEX nie otrzymało żadnego dofinansowania na działalność naukową z wykorzystaniem unikatowego na skalę światową wysokopolowego rezonansu magnetycznego o indukcji pola magnetycznego 7 Tesli (MRI 7T), o wartości 32 mln zł – wyjaśnia biuro.

Zaznaczmy, że urządzenie to nie jest maszyna stosowana powszechnie szpitalach, ale jest to zaawansowany technicznie rezonans do zastosowań badawczo-naukowych. – Z przedstawionych kontrolującym informacji oraz zebranych w toku kontroli materiałów wynika, że wykorzystanie tego unikatowego urządzenia do prac badawczych pozostaje wciąż we wstępnej fazie przygotowania zarówno samego sprzętu, jak i naukowców go obsługujących – wylicza CBA.

Do prokuratury  

CBA przesłano wystąpienia pokontrolne do Narodowego Centrum Badań i Rozwoju oraz do UMCS w Lublinie. Do Prokuratury Okręgowej w Lublinie przekazano zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa oszustwa i poświadczenia nieprawdy przez 2 osoby, w tym dyrektora ECOTECH-COMPLEX.

– Osoby te wprowadziły w błąd Narodowe Centrum Badań i Rozwoju co do wysokości osiągniętego wskaźnika komercjalizacji stanowiącego podstawę uzyskania dofinansowania w ramach projektu Panda 2 za rok 2018, powodując tym samym szkodę w mieniu NCBiR w wysokości blisko 400 000,00 zł – informuje biuro.

Kolejne zawiadomienie do prokuratury dotyczy podejrzenia popełnienia przestępstwa niegospodarności i poświadczenia nieprawdy przez ówczesnego prorektora UMCS oraz poświadczenia nieprawdy przez dyrektora ECOTECH-COMPLEX.

Mieli oni podpisać protokoły przyjęcia I i II etapu dokumentacji projektowej centrum, upoważniając wykonawcę do wystawienia faktur pomimo, że dokumentacja projektowa nie była zgodna z założeniami zamawiającego.

– Poświadczając nieprawdę co do zgodności otrzymanej dokumentacji z umową i dokonując zapłaty za wykonanie dokumentacji projektowej niezgodnej z założeniami oraz za pełnienie nadzoru autorskiego, wyrządzili w mieniu UMCS szkodę w wysokości co najmniej 3 172 000,00 zł. Ponadto odbiór dokumentacji i w konsekwencji wybudowanie obiektu niezgodnego z założeniami UMCS doprowadziło do dalszego wydatkowania kwoty nie mniejszej niż 44 868 229,29 zł. W skutek powyższego mogło dojść do powiększenia wyrządzonej szkody o wskazaną kwotę. Takie działanie mogło także doprowadzić do zagrożenia realizacji Projektu, którego łączna wartość wyniosła 145 140 000,00 zł – kwituje CBA.

Zobacz: Centrum naukowo-badawcze ECOTECH-COMPLEX

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 10

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
azja / 24 listopada 2020 r. o 08:35
+41
u zapraszamy CBA na KUL .Też wystawione budynki i aparatura za grube miliony i wiatr hula. Uczelnie w całym kraju to w tej chwili najbardziej dojne krowy,dostają grube pieniądze,które wydaje garstka ludzi,którzy znają sie na wszystkim .Ale to niestety też wynik słabości NIK ,CBA i tp.Daje sie i już ,pisze bzdurne projekty,zakłada sie założenia z kosmosu a potem no taki mamy rynek itp Rektorzy nie panują nad tym bo sie zwyczajnie nie znają i ważne aby wszystko wydać bo pieniądze przepadną I nikt nie poniesie za to kary.Przecież uczelnie nie mają swoich pieniedzy.Kto zapłaci karę ,Państwo z subwencji
u zapraszamy CBA na KUL .Też wystawione budynki i aparatura za grube miliony i wiatr hula. Uczelnie w całym kraju to w tej chwili najbardziej dojne krowy,dostają grube pieniądze,które wydaje garstka ludzi,którzy znają sie na wszystkim .Ale to niestety też wynik słabości NIK ,CBA i tp.Daje sie i już ,pisze bzdurne projekty,zakłada sie założenia z kosmosu a potem no taki mamy rynek itp Rektorzy nie panują nad tym bo sie zwyczajnie nie znają i ważne aby wszystko wydać bo pieniądze przepadną I nikt nie poniesie za to kary.Przecież uczelnie nie ... rozwiń
Avatar
Janusz_Paliwas / 24 listopada 2020 r. o 08:46
+32
u zapraszamy CBA na KUL .Też wystawione budynki i aparatura za grube miliony i wiatr hula. Uczelnie w całym kraju to w tej chwili najbardziej dojne krowy,dostają grube pieniądze,które wydaje garstka ludzi,którzy znają sie na wszystkim .Ale to niestety też wynik słabości NIK ,CBA i tp.Daje sie i już ,pisze bzdurne projekty,zakłada sie założenia z kosmosu a potem no taki mamy rynek itp Rektorzy nie panują nad tym bo sie zwyczajnie nie znają i ważne aby wszystko wydać bo pieniądze przepadną I nikt nie poniesie za to kary.Przecież uczelnie nie mają swoich pieniedzy.Kto zapłaci karę ,Państwo z subwencji
   cyt. ,,Narodowe Centrum Nauki właśnie ogłosiło, kto otrzymał pieniądze i na liście jest kilku naukowców z Lublina.'' ,,KUL Na liście NCN  (z innego jednak działania) jest też doktorantka z Wydziału Filozofii KUL i pracownik dydaktyczny II Katedry Sinologii mgr Zhenxu Fan. Otrzymała 118,5 tys. zł na badania na temat tego, jak udało się  pogodzić chrześcijańską koncepcję Boga z tradycyjnymi wierzeniami Chin.''                    Na uwagę zasługuje że bóg na chrześcijańskiej uczelni jest jednak tylko koncepcją.
   cyt. ,,Narodowe Centrum Nauki właśnie ogłosiło, kto otrzymał pieniądze i na liście jest kilku naukowców z Lublina.'' ,,KUL Na liście NCN  (z innego jednak działania) jest też doktorantka z Wydziału Filozofii KUL i pracownik dydaktyczny II Katedry Sinologii mgr Zhenxu Fan. Otrzymała 118,5 tys. zł na badania na temat tego, jak udało się  pogodzić chrześcijańską koncepcję Boga z tradycyjnymi wierzeniami Chin.''                    Na uwagę zasługuje że bóg na chrześcijańskiej uczelni jest jednak tylko koncepcją. rozwiń
Avatar
azja / 24 listopada 2020 r. o 09:35
+24
jeszcze dodam jak to się w dobie covid pracuje na uczelniach ,W tym przypadku KUL Naukowcy pracuja,prowadza zajęcia.Obce firmy na KUL pracują wykonują remonty a administracja?,nic nie załatwisz wszyscy sie chronią.Jakieś dyżury i co z tego jak jedna Pani po drugiej nie załatwi ,bo to nie jej kompetencje. To samo biblioteka .Wszystkie pracowały a głowna do września nieczynna .Wypożyczalnia działała -nota bene ,najbardziej narażona. Teraz akcja chcesz ksiązkę ,zadzwoń ale do budynku nie wchodź.Strzegą 2 szatniarki ,portier i ochroniarz .Ta grupa nie jest narażona plus sprzataczki.One też moga pracować .Za to bibliotekarze jacyś pojedyńczy a reszta praca zdalna.Z głównej, z zakładowych.Jednocześnie Ci sami ludzie chodzą na zakupy itp. Tak sie pracuje na państwowym i pensja 100 %.Gdyby zapłacić im 80 % wszyscy by chcieli pracować. A wystarczyłoby wprowadzić zmiany ,po 1 osobie na pokój,niech sie mijają,mogą pracować nawet przy katalogach,stoją komputery i nie rosły by góry zaległości.Naprawdę jak w sklepie tak w bibliotece można pracować normalnie. A w zakładowych to już praca marzenie.Nie ma czytelnika ,luz spokój ale po co. Firmy bankrutują ale w niektórych sektorach finansowanych z budzetu naprawde jest fajnie
jeszcze dodam jak to się w dobie covid pracuje na uczelniach ,W tym przypadku KUL Naukowcy pracuja,prowadza zajęcia.Obce firmy na KUL pracują wykonują remonty a administracja?,nic nie załatwisz wszyscy sie chronią.Jakieś dyżury i co z tego jak jedna Pani po drugiej nie załatwi ,bo to nie jej kompetencje. To samo biblioteka .Wszystkie pracowały a głowna do września nieczynna .Wypożyczalnia działała -nota bene ,najbardziej narażona. Teraz akcja chcesz ksiązkę ,zadzwoń ale do budynku nie wchodź.Strzegą 2 szatniarki ,portier i ochroniarz .Ta gru... rozwiń
Avatar
Przyjaciel_lub_NIE / 24 listopada 2020 r. o 08:05
+21
Nikt obcy tam się nie dostał (musiały to być osoby powiązane z obecną władzą). To na kogo donosi CBA ???
Avatar
Jasek / 24 listopada 2020 r. o 08:53
+18
Próbowałem wynająć tam pomieszczenia laboratoryjne. Oprócz tego, że gość, który mnie oprowadzał zniechęcał mnie abym nie wynajmował, to cena za metr kwadratowy jest jak w Mariott-cie w Warszawie za apartament królewski
Avatar
pepik / 24 listopada 2020 r. o 08:30
+14
Lublin w pigułce czyli dziadostwo i propaganda.
Avatar
kronikidewelorozwoju / 24 listopada 2020 r. o 16:00
+12
UMCS to relikt komunizmu i najbardziej nieefektywna i przerośnięta instytucja w Lublinie. Tam się nic mentalnie nie zmieniło od 50 lat. Tak się składa że to też największy pracodawca w mieście.  Pracują tam tysiące naukowców i gdzie są efekty ich twórczości?
 A jakimi efektami może POchwalić się prywatna WSEI? PS. Przypadek eco-techu to obraz miasta-wydmuszki w pigułce - tak i w sektorze publicznym jak i prywatnym - setki milionów wpompowane na wytworzenie fasady "rozwoju" - pustego w środku balona (jak np. prywatnych geszeftów wynajmu w dewelo-apartamĘtach), który tylko czeka na pęknięcie.
 A jakimi efektami może POchwalić się prywatna WSEI? PS. Przypadek eco-techu to obraz miasta-wydmuszki w pigułce - tak i w sektorze publicznym jak i prywatnym - setki milionów wpompowane na wytworzenie fasady "rozwoju" - pustego w środku balona (jak np. prywatnych geszeftów wynajmu w dewelo-apartamĘtach), który tylko czeka na pęknięcie. rozwiń
Avatar
pepik / 24 listopada 2020 r. o 08:32
+11
Nikt obcy tam się nie dostał (musiały to być osoby powiązane z obecną władzą). To na kogo donosi CBA ???
 Czy nikt obcy się tam nie dostał to się przekonamy.
Avatar
krokodylowy / 24 listopada 2020 r. o 13:07
+8
Ciekawe o którego byłego prorektora chodzi? Przecież obecny nowy rektor był wcześniej prorektorem (ale jednym z kilku).
Avatar
TECZOWY_ZSL / 24 listopada 2020 r. o 12:52
+5
kuźnia kadr proletariushy znowu zaszalała :)
Avatar
kronikidewelorozwoju / 24 listopada 2020 r. o 16:00
+12
UMCS to relikt komunizmu i najbardziej nieefektywna i przerośnięta instytucja w Lublinie. Tam się nic mentalnie nie zmieniło od 50 lat. Tak się składa że to też największy pracodawca w mieście.  Pracują tam tysiące naukowców i gdzie są efekty ich twórczości?
 A jakimi efektami może POchwalić się prywatna WSEI? PS. Przypadek eco-techu to obraz miasta-wydmuszki w pigułce - tak i w sektorze publicznym jak i prywatnym - setki milionów wpompowane na wytworzenie fasady "rozwoju" - pustego w środku balona (jak np. prywatnych geszeftów wynajmu w dewelo-apartamĘtach), który tylko czeka na pęknięcie.
 A jakimi efektami może POchwalić się prywatna WSEI? PS. Przypadek eco-techu to obraz miasta-wydmuszki w pigułce - tak i w sektorze publicznym jak i prywatnym - setki milionów wpompowane na wytworzenie fasady "rozwoju" - pustego w środku balona (jak np. prywatnych geszeftów wynajmu w dewelo-apartamĘtach), który tylko czeka na pęknięcie. rozwiń
Avatar
krokodylowy / 24 listopada 2020 r. o 13:07
+8
Ciekawe o którego byłego prorektora chodzi? Przecież obecny nowy rektor był wcześniej prorektorem (ale jednym z kilku).
Avatar
TECZOWY_ZSL / 24 listopada 2020 r. o 12:52
+5
kuźnia kadr proletariushy znowu zaszalała :)
Avatar
azja / 24 listopada 2020 r. o 09:35
+24
jeszcze dodam jak to się w dobie covid pracuje na uczelniach ,W tym przypadku KUL Naukowcy pracuja,prowadza zajęcia.Obce firmy na KUL pracują wykonują remonty a administracja?,nic nie załatwisz wszyscy sie chronią.Jakieś dyżury i co z tego jak jedna Pani po drugiej nie załatwi ,bo to nie jej kompetencje. To samo biblioteka .Wszystkie pracowały a głowna do września nieczynna .Wypożyczalnia działała -nota bene ,najbardziej narażona. Teraz akcja chcesz ksiązkę ,zadzwoń ale do budynku nie wchodź.Strzegą 2 szatniarki ,portier i ochroniarz .Ta grupa nie jest narażona plus sprzataczki.One też moga pracować .Za to bibliotekarze jacyś pojedyńczy a reszta praca zdalna.Z głównej, z zakładowych.Jednocześnie Ci sami ludzie chodzą na zakupy itp. Tak sie pracuje na państwowym i pensja 100 %.Gdyby zapłacić im 80 % wszyscy by chcieli pracować. A wystarczyłoby wprowadzić zmiany ,po 1 osobie na pokój,niech sie mijają,mogą pracować nawet przy katalogach,stoją komputery i nie rosły by góry zaległości.Naprawdę jak w sklepie tak w bibliotece można pracować normalnie. A w zakładowych to już praca marzenie.Nie ma czytelnika ,luz spokój ale po co. Firmy bankrutują ale w niektórych sektorach finansowanych z budzetu naprawde jest fajnie
jeszcze dodam jak to się w dobie covid pracuje na uczelniach ,W tym przypadku KUL Naukowcy pracuja,prowadza zajęcia.Obce firmy na KUL pracują wykonują remonty a administracja?,nic nie załatwisz wszyscy sie chronią.Jakieś dyżury i co z tego jak jedna Pani po drugiej nie załatwi ,bo to nie jej kompetencje. To samo biblioteka .Wszystkie pracowały a głowna do września nieczynna .Wypożyczalnia działała -nota bene ,najbardziej narażona. Teraz akcja chcesz ksiązkę ,zadzwoń ale do budynku nie wchodź.Strzegą 2 szatniarki ,portier i ochroniarz .Ta gru... rozwiń
Avatar
Jasek / 24 listopada 2020 r. o 08:53
+18
Próbowałem wynająć tam pomieszczenia laboratoryjne. Oprócz tego, że gość, który mnie oprowadzał zniechęcał mnie abym nie wynajmował, to cena za metr kwadratowy jest jak w Mariott-cie w Warszawie za apartament królewski
Avatar
Janusz_Paliwas / 24 listopada 2020 r. o 08:46
+32
u zapraszamy CBA na KUL .Też wystawione budynki i aparatura za grube miliony i wiatr hula. Uczelnie w całym kraju to w tej chwili najbardziej dojne krowy,dostają grube pieniądze,które wydaje garstka ludzi,którzy znają sie na wszystkim .Ale to niestety też wynik słabości NIK ,CBA i tp.Daje sie i już ,pisze bzdurne projekty,zakłada sie założenia z kosmosu a potem no taki mamy rynek itp Rektorzy nie panują nad tym bo sie zwyczajnie nie znają i ważne aby wszystko wydać bo pieniądze przepadną I nikt nie poniesie za to kary.Przecież uczelnie nie mają swoich pieniedzy.Kto zapłaci karę ,Państwo z subwencji
   cyt. ,,Narodowe Centrum Nauki właśnie ogłosiło, kto otrzymał pieniądze i na liście jest kilku naukowców z Lublina.'' ,,KUL Na liście NCN  (z innego jednak działania) jest też doktorantka z Wydziału Filozofii KUL i pracownik dydaktyczny II Katedry Sinologii mgr Zhenxu Fan. Otrzymała 118,5 tys. zł na badania na temat tego, jak udało się  pogodzić chrześcijańską koncepcję Boga z tradycyjnymi wierzeniami Chin.''                    Na uwagę zasługuje że bóg na chrześcijańskiej uczelni jest jednak tylko koncepcją.
   cyt. ,,Narodowe Centrum Nauki właśnie ogłosiło, kto otrzymał pieniądze i na liście jest kilku naukowców z Lublina.'' ,,KUL Na liście NCN  (z innego jednak działania) jest też doktorantka z Wydziału Filozofii KUL i pracownik dydaktyczny II Katedry Sinologii mgr Zhenxu Fan. Otrzymała 118,5 tys. zł na badania na temat tego, jak udało się  pogodzić chrześcijańską koncepcję Boga z tradycyjnymi wierzeniami Chin.''                    Na uwagę zasługuje że bóg na chrześcijańskiej uczelni jest jednak tylko koncepcją. rozwiń
Avatar
azja / 24 listopada 2020 r. o 08:35
+41
u zapraszamy CBA na KUL .Też wystawione budynki i aparatura za grube miliony i wiatr hula. Uczelnie w całym kraju to w tej chwili najbardziej dojne krowy,dostają grube pieniądze,które wydaje garstka ludzi,którzy znają sie na wszystkim .Ale to niestety też wynik słabości NIK ,CBA i tp.Daje sie i już ,pisze bzdurne projekty,zakłada sie założenia z kosmosu a potem no taki mamy rynek itp Rektorzy nie panują nad tym bo sie zwyczajnie nie znają i ważne aby wszystko wydać bo pieniądze przepadną I nikt nie poniesie za to kary.Przecież uczelnie nie mają swoich pieniedzy.Kto zapłaci karę ,Państwo z subwencji
u zapraszamy CBA na KUL .Też wystawione budynki i aparatura za grube miliony i wiatr hula. Uczelnie w całym kraju to w tej chwili najbardziej dojne krowy,dostają grube pieniądze,które wydaje garstka ludzi,którzy znają sie na wszystkim .Ale to niestety też wynik słabości NIK ,CBA i tp.Daje sie i już ,pisze bzdurne projekty,zakłada sie założenia z kosmosu a potem no taki mamy rynek itp Rektorzy nie panują nad tym bo sie zwyczajnie nie znają i ważne aby wszystko wydać bo pieniądze przepadną I nikt nie poniesie za to kary.Przecież uczelnie nie ... rozwiń
Avatar
pepik / 24 listopada 2020 r. o 08:32
+11
Nikt obcy tam się nie dostał (musiały to być osoby powiązane z obecną władzą). To na kogo donosi CBA ???
 Czy nikt obcy się tam nie dostał to się przekonamy.
Avatar
pepik / 24 listopada 2020 r. o 08:30
+14
Lublin w pigułce czyli dziadostwo i propaganda.
Avatar
Przyjaciel_lub_NIE / 24 listopada 2020 r. o 08:05
+21
Nikt obcy tam się nie dostał (musiały to być osoby powiązane z obecną władzą). To na kogo donosi CBA ???
Zobacz wszystkie komentarze 10

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

"Podstawił paletę z napojami, dwukrotnie z niej spadł". Włamywacz nie potrafił wydostać się z okradanego sklepu
film

"Podstawił paletę z napojami, dwukrotnie z niej spadł". Włamywacz nie potrafił wydostać się z okradanego sklepu

41-latek, recydywista z Częstochowy, podczas ostatniej próby kradzieży napotkał ogromne trudności z wydostaniem się z okradanego sklepu. Mężczyzna najpierw wszedł do niego przez okno, ale później nie potrafił wyjść, bo okno okazał się być zbyt wysoko. Jego bolesne próby uchwyciła kamera monitoringu.

Avia – Świdniczanka 7:2. Potrzebują jeszcze kogoś do środka pola

Avia – Świdniczanka 7:2. Potrzebują jeszcze kogoś do środka pola

Trener trzecioligowca Łukasz Mierzejewski może być zadowolony. W pierwszym meczu kontrolnym Avia wysoko pokonała Świdniczankę 7:2.

Badacze prognozują, jak zmieni się epidemia SARS-CoV2 w ciągu dekady

Badacze prognozują, jak zmieni się epidemia SARS-CoV2 w ciągu dekady

Naukowcy stworzyli model rozwoju epidemii, który wskazuje, że może ona dążyć do postaci endemicznej, czyli lokalnej i ustabilizowanej. Prawdopodobnie łagodnie wtedy chorować będą dzieci, co będzie po części chronić późniejszą dorosłą populację.

Motycz: Robotnicy zamkną przejazd kolejowy

Motycz: Robotnicy zamkną przejazd kolejowy

Na ponad dwie doby zamknięty ma być przejazd kolejowy w podlubelskim Motyczu.

Cenna wygrana Pszczółki Polski Cukier AZS UMCS Lublin w Gdańsku z DGT AZS Politechniką

Cenna wygrana Pszczółki Polski Cukier AZS UMCS Lublin w Gdańsku z DGT AZS Politechniką

Koszykarki Pszczółki Polski Cukier AZS UMCS Lublin odniosły cenne zwycięstwo na wyjeździe. W sobotę pewnie pokonały DGT AZS Politechniką Gdańską 77:70

K2 zdobyte zimą. Wyprawa Nepalczyków przechodzi do historii

K2 zdobyte zimą. Wyprawa Nepalczyków przechodzi do historii

Nepalscy wspinacze zdobyli K2, drugi co do wysokości szczyt Ziemi. K2 jako jedyny ośmiotysięcznik nie został dotąd zdobyty zimą.

Rafał Król (Motor Lublin): Powinienem dać zespołowi dużo więcej

Rafał Król (Motor Lublin): Powinienem dać zespołowi dużo więcej

Rozmowa z Rafałem Królem, kapitanem Motoru Lublin

Zapisy na szczepienia przeciwko COVID-19. Zrejestrowało się 280 tys. seniorów

Zapisy na szczepienia przeciwko COVID-19. Zrejestrowało się 280 tys. seniorów

Na szczepienia przeciwko COVID-19 zarejestrowało się do tej pory 280 tys. seniorów, a chęć szczepień zadeklarowało 1,1 mln Polaków - poinformował w sobotę szef KPRM, pełnomocnik rządu ds. szczepień Michał Dworczyk.

Ośrodek w Chrzanowie dalej działa. "Nie możemy ukarać kogoś za jazdę na nartach czy sankach"
galeria

Ośrodek w Chrzanowie dalej działa. "Nie możemy ukarać kogoś za jazdę na nartach czy sankach"

Ośrodek narciarski w Chrzanowie (powiat janowski), który wczoraj zaczął działać po przerwie dziś także jest otwarty. Wczoraj na miejscu byli policjanci i pracownicy inspekcji sanitarnej. Kontrola ma być też dzisiaj.

Lublin: Proszą o zwołanie "okrągłego stołu" w sprawie Starego Gaju

Lublin: Proszą o zwołanie "okrągłego stołu" w sprawie Starego Gaju

Zwołanie „okrągłego stołu” w sprawie Starego Gaju proponują lubelscy ekolodzy. To odpowiedź na ogłoszony przez Ratusz zamiar uznania części lasu za zespół przyrodniczo-krajobrazowy. O taką decyzję apelują sami ekolodzy, ale przyznają, że potrzeba jeszcze mocniejszej ochrony lasu, więc proponują rozmowy

Koronawirus w Lubelskiem: 358 nowych zakażeń. 27 przypadków śmiertelnych

Koronawirus w Lubelskiem: 358 nowych zakażeń. 27 przypadków śmiertelnych

98 nowych przypadków zakażenia koronawirusem w Lublinie, 24 – w powiecie lubelskim i 23 – w powiecie włodawskim. W sumie w ciągu ostatniej doby u 358 mieszkańców województwa lubelskiego zostało potwierdzone zakażenie wirusem SARS-CoV-2.

Ponad 7 tysięcy nowych przypadków. Sobotni raport zakażeń koronawirusem

Ponad 7 tysięcy nowych przypadków. Sobotni raport zakażeń koronawirusem

7 412 nowych, potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem w Polsce – podało w sobotę rano Ministerstwo Zdrowia. Zmarło 369 osób.

Zabójstwo 13-letniej Patrycji. Ulicami Piekar Śląskich przeszedł marsz przeciwko przemocy
film

Zabójstwo 13-letniej Patrycji. Ulicami Piekar Śląskich przeszedł marsz przeciwko przemocy

Piekary Śląskie (woj. śląskie). Wieczorem ulicami Piekar Śląskich przeszedł marsz przeciwko przemocy, aby uczcić pamięć 13-letniej Patrycji, która została zamordowana przez byłego chłopaka - 15-letniego Kacpra. Dziewczynę pożegnała najbliższa rodzina, przyjaciele, znajomi ze szkoły, a także mieszkańcy miasta.

Sąd nakazał śpiewakowi oddać pieniądze. Artysta tego nie zrobił, więc wkroczył komornik

Sąd nakazał śpiewakowi oddać pieniądze. Artysta tego nie zrobił, więc wkroczył komornik

W lipcu Sąd Okręgowy w Lublinie odrzucił apelację śpiewaka Marka Torzewskiego. Tenor, zgodnie z wyrokiem, powinien oddać pieniądze Bialskiemu Centrum Kultury. Ale w związku z tym, że się do tego nie kwapił, wkroczył komornik.

Lublin. Takich trolejbusów jeszcze nie mieliśmy. Wkrótce wyjadą [ZDJĘCIA]
galeria

Lublin. Takich trolejbusów jeszcze nie mieliśmy. Wkrótce wyjadą [ZDJĘCIA]

W przyszłym tygodniu na ulice mogą wyjechać nowe przegubowe trolejbusy kupione przez miasto. Od już używanych różnią się m.in. tym, że kupując bilet w automacie nie zapłacimy już monetami

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.