Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Polityka

29 listopada 2019 r.
20:38

Był kuratorem oświaty oraz posłem. Teraz został nowym wojewodą lubelskim. Rozmowa z Lechem Sprawką

0 44 A A
(fot. Maciej Kaczanowski)

- Ja lubię stabilność. To jest dobre też dla samego urzędu, bo jeśli ciągle zmienia się szef, nie jest to korzystne dla profesjonalnego funkcjonowania. Nie zakładam, że będę pełnił tę funkcję krótko, ale nie mnie o tym przesądzać. Ale uważam, że cztery lata to dobry okres, choć w historii bywało różnie - mówi nowy wojewoda lubelski Lech Sprawka.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

• Był pan dyrektorem lubelskich szkół, dwukrotnie kuratorem oświaty, wiceministrem edukacji, a przez ostatnie 12 lat posłem. Jak się pan odnajduje w roli wojewody lubelskiego?

- Można powiedzieć, że jest to dla mnie powrót sentymentalny. Wspomniana funkcja kuratora oświaty to służba zespolona wojewody. W związku z tym w pewnym sensie wracam do Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego. Z tą różnicą, że przychodzę w innej roli, już nie podwładnego, a przełożonego. Niewątpliwie ułatwia mi to rozpoczęcie pracy.

Struktura i sposób funkcjonowania urzędu są mi znane, mimo że od mojego kuratorowania minęło już dwanaście lat. Utrzymywałem zresztą stały kontakt chociażby z wojewodą Przemysławem Czarnkiem, kiedy rozmawialiśmy na tematy związane z edukacją, które były moim naturalnym polem zainteresowania.

Moje doświadczenie zawodowe jest dwojakiego rodzaju. Z jednej strony funkcjonowałem w administracji rządowej na stanowiskach kuratora i wiceministra, a z drugiej będąc przez trzy kadencje posłem miałem do czynienia z władzą ustawodawczą.

Wydaje mi się, że z tymi doświadczeniami wracając do administracji rządowej łatwiej mi będzie zrozumieć prawo, bo byłem świadkiem jego tworzenia. A teraz będę je stosował na terenie województwa lubelskiego.

• Powołanie na stanowisko wojewody nie było zaskoczeniem, bo pańskie nazwisko od samego początku było wymienianie w kontekście pełnienia funkcji wojewody w związku z tym, że nie dostał się pan do Sejmu. Czy to taka nagroda pocieszenia?

- Premier Mateusz Morawiecki i prezes PiS Jarosław Kaczyński po rozstrzygnięciach wyborczych zapewniali, że będą w jakiś sposób starali się zagospodarować w życiu zawodowym tych posłów, którzy nie dostali się do Sejmu. W takiej sytuacji znalazłem się nie tylko ja, ale kilkudziesięciu parlamentarzystów z całej Polski. Jeśli chodzi o moją osobę, to propozycja objęcia funkcji wojewody uwzględniała moje doświadczenie zawodowe z pracy w administracji rządowej.

• Co pana zdaniem zdecydowało o tym, że nie został pan ponownie posłem?

- Mówiłem o tym już w powyborczy poniedziałek i ta diagnoza pozostaje niezmienna. To efekt pogorszenia nastrojów i dużych emocji w środowisku oświatowym, szczególnie w okresie strajku nauczycieli. Byłem zawsze kojarzony z tym środowiskiem, tam byłem najbardziej rozpoznawalny i miałem największe poparcie. Prawdopodobnie właśnie to zdecydowało o tym, że zabrakło mi trzech tysięcy głosów.

Zdobyłem ich 7,1 tys., a wynik dający miejsce w Sejmie wynosił 9,5 tys. głosów. Największy spadek poparcia zanotowałem w samym Lublinie, a to oznacza, że duża część nauczycieli nie zagłosowała na mnie.

• Losy byłych wojewodów pokazują, że ta funkcja otwiera drogę do Sejmu. Najświeższy przykład to Przemysław Czarnek, wcześniej jego drogą poszli Wojciech Żukowski i Genowefa Tokarska, a Wojciech Wilk powrócił do poselskich ław po dwóch latach na stanowisku wojewody. Pan myśli jeszcze o powrocie do parlamentu?

- Nie wykluczam takiej sytuacji. Zgadzam się z zawartą w pytaniu tezą. Było to szczególnie widoczne w tych wyborach, w których praktycznie połowa wojewodów weszła do parlamentu i to z dobrymi wynikami. Weźmy chociażby przykład Przemysława Czarnka, który zdobył prawie 90 tys. głosów i używając karcianego określenia, wywrócił stolik.

Przyznaję, że praca poselska, jak każda inna, ma elementy pasjonujące i odstręczające, ale więcej jest tych pierwszych. Ja w Sejmie funkcjonowałem trochę mniej widowiskowo, nie byłem frontmanem na mównicy.

Może to była druga przyczyna mojej przegranej w wyborach. Ale pracowałem w ostatniej kadencji w trzech dużych komisjach: edukacji narodowej, finansów publicznych i ds. Unii Europejskiej. Zdarzały się dni, kiedy uczestniczyłem w dziesięciu, a nawet piętnastu posiedzeniach. Krótko mówiąc, nie było czasu, żeby aktywnie zafunkcjonować na sali plenarnej. Tylko w Komisji Finansów Publicznych w ciągu czteroletniej kadencji miałem ok. 970 posiedzeń. Jeśli rozbijemy to na cztery lata, wychodzi na to, że nie licząc sobót i niedziel, posiedzenia odbywały się codziennie. Mogę się pochwalić, że była to aktywność merytoryczna, bo w ciągu moich pierwszych dwóch kadencji byłem jednym z nielicznych posłów opozycji, których poprawki były akceptowane przez rządzącą wówczas koalicję PO-PSL.

Uważam, że mam kilka sukcesów i mnóstwo satysfakcji z pracy poselskiej. Może zabrakło z mojej strony komunikacji pokazującej od kuchni tę aktywność.

Wracając do pytania, nie chcę niczego przesądzać, ale nie wykluczam chęci powrotu do Sejmu.

• Przemysław Czarnek odchodząc z urzędu przyznał, że kiedy zostawał wojewodą, biorąc pod uwagę wcześniejsze rotacje na tym stanowisku zakładał, że pozostanie na nim przez rok, może dwa. A z jakiego założenia wychodzi pan?

- Ja lubię stabilność. To jest dobre też dla samego urzędu, bo jeśli ciągle zmienia się szef, nie jest to korzystne dla profesjonalnego funkcjonowania. Nie zakładam, że będę pełnił tę funkcję krótko, ale nie mnie o tym przesądzać. Ale uważam, że cztery lata to dobry okres, choć w historii bywało różnie.

• Ostatnia kadencja trochę zmieniła postrzeganie funkcji wojewody. Z jednej strony pojawiły się nowe programy rządowe, jak 500 plus czy Fundusz Dróg Samorządowych, które są nadzorowane przez urzędy wojewódzkie. Z drugiej strony pański poprzednik przyzwyczaił nas do swojej medialnej aktywności, często komentując bieżące wydarzenia, związane nie tylko z funkcjonowaniem urzędu. Jakim wojewodą będzie Lech Sprawka?

- Pamiętajmy o tym, że wojewoda jest organem władzy wykonawczej, ale pragnę zaznaczyć, że każda władza czy to na poziomie centralnym, czy wojewódzkim wiąże się także z aktywnością polityczną. Stąd też jeśli chodzi o to, jakim będę wojewodą, mogę powiedzieć, że będzie dualizm. Będę tym bezpośrednio zarządzającym, ale będzie też ten aspekt polityczny. Co do aktywności, to dorównać poprzednikowi pewnie nie będzie łatwo, ale będę się starał. Zarówno na polu zadań wynikających bezpośrednio z prawa, ale też z tej działalności związanej z możliwością współpracy z różnymi podmiotami jak samorządy czy uczelnie wyższe.

Słusznie pan zauważył, że wojewoda jest bardziej widoczny medialnie po tych czterech latach. I bardzo dobrze, bo rola wojewody w propagowaniu polityki rządu i rządowych programów jest niezwykle ważna. A żeby z tym przekazem docierać do obywateli, musi on być aktywny. W tym przypadku jest to bardzo pozytywna cecha.

• A będzie pan angażował się w sprawy światopoglądowe? Pański poprzednik często poruszał chociażby temat walki z LGBT, udzielając ostrych i często kontrowersyjnych wypowiedzi.

- Mam wrażenie, że problematyka, o którą pan pyta, zajmuje nieproporcjonalnie dużo miejsca w przestrzeni publicznej. Uważam, że jeżeli dobrze poznalibyśmy Konstytucję, ustawy chroniące godność człowieka, a nawet idąc dalej, zapisy podstawy programowej, to przy konsekwentnej realizacji i reagowaniu na naruszanie praw, nie byłoby powodu do tego, żeby określone osoby musiały głośno upominać się o swoje prawa. Moja aktywność będzie wynikała właśnie z tego. Nie ukrywam, że bardzo duże pole do popisu ma tutaj szkoła. Ale nie na zasadzie wchodzenia osób z zewnątrz. Tym powinni zajmować się nauczyciele i wychowawcy, którzy znają młodzież, jej wrażliwość i to oni są najlepszymi osobami, by przy współpracy z rodzicami kształtować cechy osobowości. Tu nie trzeba niczego zmieniać, szanując jednocześnie prawo rodziców do wychowania dzieci zgodnie ze swoimi przekonaniami.

Oczywiście na przejawy zachowań sprzecznych z prawem, jeśli chodzi o równe traktowanie niezależnie od poglądów, orientacji seksualnej, wyznania itp. i to niezależnie po której stronie będę reagował. Po to jestem przedstawicielem rządu w terenie.

• Obejmując urząd mówił pan o wspieraniu samorządów. Jak widzi pan współpracę z prezydentem Lublina Krzysztofem Żukiem? Jego relacje z pańskim poprzednikiem nie były najlepsze.

- W 2010 roku uczestniczyłem w wyścigu o fotel prezydenta Lublina właśnie z Krzysztofem Żukiem. Po wyborach w dalszym ciągu ze sobą rozmawialiśmy, a często zdarza się konkurenci tak sobie dają w kość podczas kampanii, że później ciężko jest nawiązać relacje. Z prezydentem nawet jeśli się różniliśmy, to różniliśmy się merytorycznie, nigdy nie wchodziliśmy w spór polityczny. Nie widzę powodu, żeby to się miało zmienić.

Natomiast trzecia zasada dynamiki mówi o tym, że jeżeli jest akcja, to jest reakcja. Jeśli więc w tej współpracy pojawią elementy działań politycznych, wtedy należy się spodziewać podobnej reakcji na tym samym forum. Mam nadzieję, że takich sytuacji nie będzie. I nie mówię tu tylko o Lublinie, ale o wszystkich samorządach na terenie województwa lubelskiego. Bardzo zależy mi na tym, żebyśmy nie toczyli politycznych i światopoglądowych bojów. Lubelszczyzna jest w takiej sytuacji, że potrzeba jak najmniej wojny, a jak najwięcej kooperacji.

• Szykuje pan zmiany kadrowe w urzędzie? 

- Ponieważ wybory parlamentarne wygrało to samo ugrupowanie, nie zmieniła się ekipa rządząca, stąd i wojewoda jako reprezentant rządu siłą rzeczy będzie kontynuował dotychczasową politykę. Przez cztery lata Przemysław Czarnek ukształtował pewien skład personalny i nie mam żadnych podstaw, by w tym momencie podważać jego pomysły w tym zakresie. Już zapowiedziałem, że nie będzie rewolucji kadrowej. Natomiast będę przyglądał temu, jak pracują poszczególne komórki organizacyjne i ich szefowie. Z czasem może się zdarzyć tak, że jakieś zmiany zostaną dokonane. Ale to nie jest ta chwila. Myślę, że pracownicy urzędu spędzą Święta w dobrych nastrojach.

• Czy do gabinetu wojewody wróci flaga Unii Europejskiej? Przemysław Czarnek już na początku swojego urzędowania ostentacyjnie schował do szuflady.

- Mój gabinet jest w trakcie organizacji. Zapewniam, że zorganizuję w nim następną konferencję prasową. Wtedy poznacie państwo odpowiedź na to pytanie.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 44

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 30 listopada 2019 r. o 11:35
+14
Oj tak wojewodą się jest - premier w 5 minut zawsze może odwołać jak będzie zły - zobaczymy, na razie trzeba jak każdemu dać szansę ?
Avatar
pogromca leserów / 29 listopada 2019 r. o 23:48
+14
Lech Sprawka to fajny facet, myślę że sprawdzi się na stanowisku wojewody. Nie ma żadnego układu PO-PiS, to wymysł Konfederacji, na marszu 11 listopada krzyczeli "PiS, PO jedno zło", nie trzeba śledzić na bieżąco polityki żeby wiedzieć, że różnic pomiędzy obu partiami jest mnóstwo.
 A Sprawkowa jako dyrektorka u Żuka to też wymysł Konfederacji?! Sprawka to człowiek leniwy i takie są fakty. Leniwy jako kurator oświaty, jako poseł i taki będzie ten 64 letni pan jako wojewoda.
Avatar
ja / 29 listopada 2019 r. o 23:15
+14
Zadziwiające są decyzje rządzących: człowiek, któremu, mimo długiej obecności w Sejmie, wyborcy pokazali gdzie jego miejsce (wybierając nawet 30 z listy  a nie jego) powinien trafić w niebyt polityczny. Nie znam człowieka, ale w bywał czasami w sobotnich programach Radia Lublin i pokazał się jako osoba arogancka (żeby nie powiedzieć chamska), prymitywna i niekompetetna.
Avatar
Gość / 30 listopada 2019 r. o 00:10
+13
Wojewoda to trochę takie stanowisko że dzisiaj się jest, jutro nie zależy od decyzji premiera
Avatar
Trzeba tylko dystansować się od Żuka / 30 listopada 2019 r. o 13:43
+12
Oj tak wojewodą się jest - premier w 5 minut zawsze może odwołać jak będzie zły - zobaczymy, na razie trzeba jak każdemu dać szansę ? Trzeba tylko dystansować się od Żuka i go kontrolować
Avatar
500$ / 30 listopada 2019 r. o 13:41
+12
Ciekawe co tam u tego Grodzkiego? Pewnie tak jak zwykle w platformie jak u Gawłaowskiego, Tuska, Nemana, Kwitkowskiego itd
Avatar
... / 30 listopada 2019 r. o 00:18
+12
" W 2010 roku uczestniczyłem w wyścigu o fotel prezydenta Lublina właśnie z Krzysztofem Żukiem. Po wyborach w dalszym ciągu ze sobą rozmawialiśmy, a często zdarza się konkurenci tak sobie dają w kość podczas kampanii, że później ciężko jest nawiązać relacje. Z prezydentem nawet jeśli się różniliśmy, to różniliśmy się merytorycznie, nigdy nie wchodziliśmy w spór polityczny. Nie widzę powodu, żeby to się miało zmienić" Panie Sprawka, skończ pan pie.....ć. Wszyscy pamiętamy, ze pan przerznął tamte wybory z własnej woli kosztem zachowania stanowiska dla żony i stolca poselskiego dla pana. Niech pan nie robi z ludzi idiotów!
" W 2010 roku uczestniczyłem w wyścigu o fotel prezydenta Lublina właśnie z Krzysztofem Żukiem. Po wyborach w dalszym ciągu ze sobą rozmawialiśmy, a często zdarza się konkurenci tak sobie dają w kość podczas kampanii, że później ciężko jest nawiązać relacje. Z prezydentem nawet jeśli się różniliśmy, to różniliśmy się merytorycznie, nigdy nie wchodziliśmy w spór polityczny. Nie widzę powodu, żeby to się miało zmienić" Panie Sprawka, skończ pan pie.....ć. Wszyscy pamiętamy, ze pan przerznął tamte wybory z własnej woli kosztem zachowa... rozwiń
Avatar
$ Grodzki $ / 30 listopada 2019 r. o 13:39
+11
Dobrze że pomogli platformersom - Karpiński już MPWIK w Warszawie - chwała że te genderowe i lewackie platformersy i ZSl ma co robić i dalej łupić Polaków ;)
Avatar
Gość / 30 listopada 2019 r. o 13:37
+11
Oj tak wojewodą się jest - premier w 5 minut zawsze może odwołać jak będzie zły - zobaczymy, na razie trzeba jak każdemu dać szansę ?
Avatar
Gość / 30 listopada 2019 r. o 13:42
+10
Nowy wojewoda jest sPOko. Nawet zagłosowałem na niego w wyborach na prezydenta Lublina bo namówił mnie mój ojciec
Avatar
Gość / 23 lutego 2020 r. o 15:34
0
Były wojewoda czy lepiej cz y zle ale lubi być na topie co nie oznacza merytorycznego stanowiska Niestety ?
Avatar
Trzydziestopięciolatek / 6 grudnia 2019 r. o 19:29
0
Jak przyglądam się prężnym władzom w Rzeszowie i Kielcach i widzę ile tam się dzieje jak te miasta zdystansowały Lublin który obecnie jest naprawdę marnym zaściankiem, to wziąłbym i pogonił lubelskich włodarzy || Powinni to być ludzie młodzi, a starsi mają emerycki mocno skostniały sposób myslenia. Dziadki rządzą no i kicha !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Avatar
and / 1 grudnia 2019 r. o 09:38
+2
Ludzie rodem z budżetówki a szczególnie z oświaty nie powinni pełnić funkcji pozwalających na zarządzanie dużymi kwotami pieniędzy, decydować o rozwoju regionu bo nie mają żadnego szacunku dla pieniędzy. Żyją w oderwaniu od rzeczywistości w przeświadczeniu że pieniądze skądś się biorą i lekką ręką wydają je na bzdury nie generujące nowych miejsc pracy i zachęcające potencjalnych inwestorów. Będziemy mieli kolejne solary na dachach szkół, zrewitalizowane boiska, kupę komisji do spraw nijakich itd zamiast nowych dróg, terenów inwestycyjnych walki o połączenie województwa z resztą kraju chociażby takim pendolino, nowych połączeń lotniczych etc.
Ludzie rodem z budżetówki a szczególnie z oświaty nie powinni pełnić funkcji pozwalających na zarządzanie dużymi kwotami pieniędzy, decydować o rozwoju regionu bo nie mają żadnego szacunku dla pieniędzy. Żyją w oderwaniu od rzeczywistości w przeświadczeniu że pieniądze skądś się biorą i lekką ręką wydają je na bzdury nie generujące nowych miejsc pracy i zachęcające potencjalnych inwestorów. Będziemy mieli kolejne solary na dachach szkół, zrewitalizowane boiska, kupę komisji do spraw nijakich itd zamiast nowych dróg, terenów inwestycyjnych wa... rozwiń
Avatar
gość / 30 listopada 2019 r. o 18:13
+7
Rozwalił oświatę w lubelszczyźnie, rozwali resztę. Jako poseł mierny, bierny, ale wierny. Osady ściekowe.
Avatar
Gość / 30 listopada 2019 r. o 15:48
+7
Ta postać przywodzi na myśl dobrego wujka, który za biurkiem lubi założyć sobie papucie albo uciąć sobie okazjonalną drzemkę. Tymczasem województwo lubelskie, w tym zwłaszcza Kozi Gród, potrzebuje komisarza o zacięciu Dzierżyńskiego, który miałby zapał, energię i zdolności poskromić żerujący na ludności układ samorządy-geszefciarze.
Avatar
lsw / 30 listopada 2019 r. o 15:39
+8
Pora na audyt i porządki w Wydziale Gospodarki Nieruchomościami i Skarbu Państwa LUW
 Zgadzam się i wypieprzyć tych nieudacznków pisowskich ze Świdnika i Łęcznej 
Avatar
Gość / 30 listopada 2019 r. o 15:03
+4
Pan czarnek dużo mówił i na każdy temat zabierał głos czesto za dużo a nie rozwiązał prostego tematu kolejek w biurach paszportowych.Temat prosty do załatwienia .Przyuczyć paru urzedników dopuścić do systemu info i temat załatwiony.Dlaczego ludzie w 21 wieku mają stać godzinami po coś co gwarantuje im prawo
Avatar
Gość / 30 listopada 2019 r. o 14:59
+4
W delegaturach Panie Wojewodo dobrze byłoby albo dodać kompetencji albo zlikwidować podobnie zreszta jak i w delegaturach urzedu marszałkowskiego.Tam jest zwykła przechowalnia swoich.
Avatar
swój chłop? / 30 listopada 2019 r. o 14:47
+3
"Lubelskie" dewelopki chyba są zadowolone z tej nominacji, o czym świadczyć może fakt, że nie poszczuli na Sprawkę swojej trolo-farmy.
Avatar
Trzeba tylko dystansować się od Żuka / 30 listopada 2019 r. o 14:44
+3
Oj tak wojewodą się jest - premier w 5 minut zawsze może odwołać jak będzie zły - zobaczymy, na razie trzeba jak każdemu dać szansę ? Trzeba tylko dystansować się od Żuka i go kontrolować
Zobacz wszystkie komentarze 44

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 4 grudnia 2020 r.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 4 grudnia 2020 r.

Liga Europy. Porażka Lecha Poznań w Lizbonie

Liga Europy. Porażka Lecha Poznań w Lizbonie

Lech Poznań przegrał na Stadionie Światła w Lizbonie z tamtejszą Benficą aż 0:4 i stracił jakiekolwiek szanse na awans do fazy pucharowej Ligi Europy

ME piłkarek ręcznych. Norwegia pokonała Polskę 35:22

ME piłkarek ręcznych. Norwegia pokonała Polskę 35:22

W swoim pierwszym meczu mistrzostw Europy piłkarek ręcznych Polska nie miała większych szans w starciu z Norwegią. Do przerwy walka była w miarę wyrównana, ale po zmianie stron faworytki odjechały Biało-Czerwonym i ostatecznie wygrały aż 35:22.

Nie działa ani metoda "na trawnik" ani "na żywopłot". Kierowcy uparcie tu parkują

Nie działa ani metoda "na trawnik" ani "na żywopłot". Kierowcy uparcie tu parkują

Świeżo posadzony żywopłot, chociaż taką miał spełnić rolę, nie powstrzymał kierowców przed dzikim parkowaniem na skraju pl. Kaczyńskiego. Wcześniej zastawiany był tutaj chodnik, później autami niszczony był trawnik, a teraz kierowcy zaczynają rozjeżdżać krzewy.

Afera respiratorowa. Gdzie jest sprzęt za miliony od firmy E&K?

Afera respiratorowa. Gdzie jest sprzęt za miliony od firmy E&K?

– Sprzęt w dużej części jest w Polsce, ale Ministerstwo Zdrowia nie chce go odebrać – twierdzi prezes kontrowersyjnej firmy E&K z Lublina. Sąd Okręgowy w Warszawie właśnie postanowił, że spółka ma zwrócić resortowi 70 mln zł za respiratory, których nie dostarczyła.

Wielki diabelski młyn stanął w Lublinie i za diabły nikt nie wie, jakim prawem
galeria

Wielki diabelski młyn stanął w Lublinie i za diabły nikt nie wie, jakim prawem

30-metrowy diabelski młyn pojawił się na Błoniach obok Zamku. Problem w tym, że ustawiono go bez pozwolenia konserwatora zabytków, który zapewnia, że takiej zgody nawet nie by nie wydał, bo konstrukcja przytłacza widok na Stare Miasto. Konserwator zapowiada również, że wyda nakaz usunięcia obiektu .

Zastal Enea BC – Pszczółka Start Lublin 90:75. Zbyt duże osłabienia
film

Zastal Enea BC – Pszczółka Start Lublin 90:75. Zbyt duże osłabienia

Pszczółka Start Lublin wystąpiła w Zielonej Górze w mocno osłabionym składzie. Porażka z mistrzami Polski 75:90 nie jest więc wielkim powodem do narzekań.

Proszą o meble do szpitala w Lublinie, który powstaje za miliony złotych
galeria

Proszą o meble do szpitala w Lublinie, który powstaje za miliony złotych

Nie będzie internetowej zbiórki mebli wypoczynkowych dla medyków ze szpitala tymczasowego w Lublinie. - Inicjatywa spotkała się z krytyką i została wycofana - poinformowała rzeczniczka wojewody lubelskiego.

Za śmieci od zużytej wody? Kolejne lubelskie miasto chce zmienić stawki

Za śmieci od zużytej wody? Kolejne lubelskie miasto chce zmienić stawki

Głosu ośmiu radnych potrzeba, by od 1 stycznia mieszkańcy płacili za śmieci w powiązaniu ze zużyciem wody. Władze miasta przekonują, że to konieczność. W tajemniczy sposób ubywa mieszkańców regulujących opłaty, śmieci przybywa a zużycie wody jest, jakie było. Rada miasta obraduje w piątek

Wypadek na trasie Lublin – Kraśnik. Jedna osoba ranna

Wypadek na trasie Lublin – Kraśnik. Jedna osoba ranna

Jedna osoba została ranna w wypadku w miejscowości Strzeszkowice Duże. Droga w tym miejscu jest zablokowana.

GastroChallenge. Żeby ratować restauracje, zamawiają na wynos i nominują kolejnych

GastroChallenge. Żeby ratować restauracje, zamawiają na wynos i nominują kolejnych

Zamawiają jedzenie na wynos w miejscowych restauracjach, zamieszczają zdjęcia posiłków na Facebooku i „nominują” do tego samego kolejne firmy, instytucje i osoby prywatne. Tak lokalnej branży gastronomicznej pomagają mieszkańcy Lubartowa .

Polski Cukier Avia zagra w Kluczborku, a LUK Politechnika podejmuje KPS Siedlce

Polski Cukier Avia zagra w Kluczborku, a LUK Politechnika podejmuje KPS Siedlce

LUK Politechnika Lublin zagra w sobotę o godzinie 20 z KPS Siedlce. Dwie godziny wcześniej na boisko wyjdą siatkarze Polskiego Cukru Avia Świdnik w spotkaniu wyjazdowym z Kluczborku.

Jednego złapali, ale na wolności pozostaje 7 potężnych byków

Jednego złapali, ale na wolności pozostaje 7 potężnych byków

Jeśli zobaczysz - nie podchodź, nie łap na własną rękę, zwierzęta mogą być niebezpieczne – apeluje policja. Z jednego z gospodarstw uciekło 8 byków. 7 pozostaje na wolności.

Wmawiała, że potrzebuje pieniędzy na szczepionkę przeciw Covid. Szuka jej policja

Wmawiała, że potrzebuje pieniędzy na szczepionkę przeciw Covid. Szuka jej policja

Policja szuka kobiety, która od 80-latki wyłudziła kilkadziesiąt tysięcy złotych. Oszustka podała się za koleżankę wnuczki, która pilnie potrzebuje pieniędzy na zakup szczepionki przeciw Covid-19, aby rzekomo ratować życie swych ciężko chorych rodziców.

30. Mikołajki Folkowe z Lublina lecą w kosmos. Zobacz jak powstaje scenografia
Zdjęcia
galeria

30. Mikołajki Folkowe z Lublina lecą w kosmos. Zobacz jak powstaje scenografia

Studenci Wydziału Artystycznego UMCS odlecieli w kosmos. I to dosłownie. Kończą pracę nad scenografią Mikołajków Folkowych.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.