Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Polityka

26 października 2021 r.
15:40

PiS szykuje się do wojny i pracuje nad "ustawą o obronie ojczyzny". Powróci obowiązkowa służba wojskowa?

(fot. Ministerstwo Obrony Narodowej/Twitter)

– Jeżeli chcemy uniknąć wojny, to musimy działać zgodnie ze starą zasadą: „chcesz pokoju, szykuj się do wojny” – takich słów użył we wtorek Jarosław Kaczyński, kiedy przedstawiał założenia tzw. ustawy o obronie ojczyzny. Najważniejsze założenia tego projektu to zwiększenie liczebności polskiego wojska, dozbrojenie go i zmiana sposobu jego finansowania

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

W ostatnich dniach atmosferę wokół sytuacji Polski na arenie międzynarodowej – i tak już napiętej w związku z kryzysem na granicy polsko-białoruskiej – podgrzał premier Mateusz Morawiecki, który w rozmowie z brytyjskim dziennikiem „Financial Times” mówił o „trzeciej wojnie światowej”. Szef rządu odniósł się do tego, co działo się w ubiegłym tygodniu w Brukseli, gdzie przedstawiciele polskich władz – nie po raz pierwszy zresztą – musieli zmierzyć się z oskarżeniami o nieprzestrzeganie zasad praworządności we własnym kraju. W skrócie: Prawo i Sprawiedliwość upiera się przy forsowaniu reform w polskim wymiarze sprawiedliwości, a w odpowiedzi unijni urzędnicy grożą sankcjami wobec Polski.

– Co się stanie, jeśli Komisja Europejska rozpocznie trzecią wojnę światową? Jeśli do tego dojdzie, będziemy bronić naszych praw wszelką bronią, która jest w naszej dyspozycji – deklarował w wywiadzie dla „Financial Times” Mateusz Morawiecki. Szef rządu nie gryzł się w język, bo mówił także o „przystawianiu (Polsce – dop. red.) pistoletu do głowy”.

Więcej i lepiej

We wtorek Jarosław Kaczyński, prezes PiS i wicepremier ds. bezpieczeństwa, razem z ministrem obrony narodowej Mariuszem Błaszczakiem przedstawił założenia nowej „ustawy o obronie ojczyzny”. Jak mówił pierwszy z polityków, pretekstem do intensywnych prac nad takim dokumentem ma być „polityka mocarstwowa” Rosji, działania Białorusi na granicy oraz to, że na Polsce spoczywa odpowiedzialność za bycie „przedmurzem sił zbrojnych NATO i ONZ”.

– Państwo, które leży na granicy NATO i UE, musi mieć poważną siłę odstraszającą. Musi w razie potrzeby mieć możliwość naprawdę skutecznej obrony, także samodzielnie. Ponieważ mechanizm prowadzący do uruchomienia sił NATO trochę trwa – mówił Jarosław Kaczyński.

Na konferencji prasowej przedstawiono dziewięć głównych założeń nowej ustawy: uporządkowanie przepisów dotyczących Sił Zbrojnych RP, zwiększenie budżetu na obronność, wdrażanie koncepcji obrony powszechnej, zwiększenie liczebności Wojska Polskiego, uproszczenie systemu służby wojskowej, odtworzenie systemu rezerw, lepsze wyszkolenie żołnierzy, zwiększenie zainteresowania służbą wojskową i studiami wojskowymi oraz stworzenie systemu zachęt dla kandydatów do służby.

Teoria a praktyka

Liczebność polskiego wojska ma być kilkukrotnie większa niż obecnie – 250 tys. żołnierzy zawodowych i 50 tys. żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej. Jak podkreślił Mariusz Błaszczak, osiągnięcie takiego pułapu to „cel minimum”.

Istotną zmianą ma być wprowadzenie nowego sposobu finansowania – Funduszu Wsparcia Sił Zbrojnych , który będzie prowadzony przez Bank Gospodarstwa Krajowego. Ma się on opierać na czterech filarach: wpływach ze skarbowych papierów wartościowych, środkach z obligacji wyemitowanych przez BGK i objętych gwarancją skarbu państwa, wpływach z budżetu państwa oraz wpłatach z zysku Narodowego Banku Polskiego.

– Wprowadzimy nowe rodzaje służby: żołnierze zawodowi, podchorążowie. Wprowadzamy dobrowolną służbę wojskową. Dla tych, którzy przejdą ten kurs, mogą przystąpić do zawodowej służby – tłumaczył szef MON. – Nie przywracamy obowiązkowej służby wojskowej. Zasadnicza służba jest zawieszona, ale wprowadzamy dobrowolną służbę wojskową – zastrzegł.

Pojawi się nowy stopień w armii: starszy szeregowy specjalista. Do życia powołana zostanie też całkowicie nowa formacja: Wojska Obrony Cyberprzestrzeni.

Jedną z zachęt do pójścia do wojska ma być wynagrodzenie. Po kwalifikacji wojskowej, organizowanej przez MON, rekrut przejdzie dobrowolne, 28-dniowe szkolenie, złoży przysięgę i przejdzie na zawodowstwo. Ma mu to zapewnić zarobki na poziomie około 4400 złotych brutto. Potem żołnierza czeka jeszcze 11-miesięczne szkolenie specjalistyczne.

Coś dla studentów

– Mamy pięć uczelni wojskowych, obecnie mają oni (studenci uczelni wojskowych – dop. red.) status podchorążych w służbie kandydackiej. Niestety, w służbie podchorążych są ograniczenia, czego doświadczyliśmy w czasie pandemii, a poza tym, uposażenie podchorążych jest niższe niż żołnierzy zawodowych. Po zmianach studenci uczelni wojskowych uzyskają status żołnierzy zawodowych od pierwszego roku studiów, będą także uzyskiwać uposażenia równe uposażeniu żołnierzy zawodowych – wyjaśniał Mariusz Błaszczak.

Rząd chce także dotrzeć do studentów z uczelni cywilnych i zachęcić ich do pójścia w kamasze. Pierwszy sposób to oferowanie im stypendiów. Chętny będzie mógł pobierać świadczenie przez cały okres nauki, ale w zamian będzie musiał spędzić kolejne pięć lat w wojsku. Co więcej, ta propozycja skierowana jest do studentów tylko tych kierunków, których nie ma na uczelniach wojskowych. Druga zachęta to rozszerzenie programu „Legia Akademicka”. Student będzie brał udział w zajęciach wojskowych na wskazanych przez MON uczelniach cywilnych, otrzyma za to wynagrodzenie, a po ich ukończeniu również stopień kaprala rezerwy (po odbyciu dodatkowych praktyk i ćwiczeń będzie mógł się ubiegać o stopień oficerski).

Uporządkowanych ma zostać również 14 aktów prawnych, w tym tych pochodzących jeszcze z lat 60. ubiegłego wieku.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Ryzykant wyprzedzał na wzniesieniu i podwójnej ciągłej. Dwa auta rozbite

Ryzykant wyprzedzał na wzniesieniu i podwójnej ciągłej. Dwa auta rozbite

62-latek na drodze w Wólce Hrusińskiej w gminie Krasnobród popełnił poważny błąd. Zaczął wyprzedzać na wzniesieniu i doprowadził do kolizji z autem jadącym z przeciwnej strony.

Mathieu Scalet od pierwszy od lutego pojawił się ostatnio w podstawowym składzie Motoru

Motor w piątek zagra sparing z Widzewem, kolejny mecz w lidze dopiero 9 maja

Motor kolejny mecz o punkty zagra dopiero 9 maja. Żótło-biało-niebiescy zmierzą się wtedy u siebie z Piastem Gliwice (godz. 18). To nie znaczy jednak, że piłkarze Mateusza Stolarskiego będą mieli wolne. W piątek o godz. 12 czeka ich sparing z Widzewem Łódź.

Wiec wyborczy Grzegorza Brauna zakończony skandalem. Usunęli flagę Ukrainy

Wiec wyborczy Grzegorza Brauna zakończony skandalem. Usunęli flagę Ukrainy

Wiec wyborczy Grzegorza Brauna w Białej Podlaskiej zakończył się skandalem. Przy pomocy swoich zwolenników kandydat na prezydenta Polski usunął z budynku Urzędu Miasta flagę Ukrainy.

Jarosław Gowin, były wicepremier i minister nauki w rządzie Mateusza Morawieckiego
samorząd

Jarosław Gowin wraca do gry. Nowa rola byłego wicepremiera w Chełmie

Jarosław Gowin, były wicepremier i minister nauki w rządzie Zjednoczonej Prawicy ma nową pracę. Został pełnomocnikiem ds. współpracy z uczelniami wyższymi oraz partnerstwa międzynarodowego w kancelarii prezydenta miasta Chełm, Jakuba Banaszka.

Kewin Sasak (Bogdanka LUK Lublin): W sobotę zagramy tak, jakby nadal było 0:0
galeria

Kewin Sasak (Bogdanka LUK Lublin): W sobotę zagramy tak, jakby nadal było 0:0

Pierwszy mecz finałowy PlusLigi dla drużyny z Lublina. Bogdanka LUK pokonała na wyjeździe ALuron CMC Wartę Zawiercie 3:0. Jak środowe spotkanie oceniają obie ekipy?

Uroczyste pochody pierwszomajowe. Jak kiedyś obchodzono 1-maja w Lublinie
Historia
galeria

Uroczyste pochody pierwszomajowe. Jak kiedyś obchodzono 1-maja w Lublinie

Święto Pracy, czyli 1-maja było jednym z najważniejszych świąt w czasach PRL, które obchodzono nad wyraz uroczyście, najczęściej z udziałem najwyższych władz partyjnych. O tym, w jaki sposób obchodzono to święto świadczą liczne, archiwalne fotografie.

Majówka czas start. Policja apeluje o rozwagę na drogach

Majówka czas start. Policja apeluje o rozwagę na drogach

Długi weekend majowy to czas, gdy Polacy tłumnie ruszają w drogę na zasłużony odpoczynek. Jednak policja apeluje, by w tym czasie nie wyłączać myślenia i pamiętać o zdrowym rozsądku podczas błogiego wypoczynku.

Piłkarze Górnika nie dostają pensji na czas. Zarząd klubu wydał w tej sprawie kolejny komunikat

Piłkarze Górnika nie dostają pensji na czas. Zarząd klubu wydał w tej sprawie kolejny komunikat

Piłkarze Górnika Łęczna nie otrzymują na czas pensji wobec czego przed niedzielnym meczem z Odrą Opole na jego piłkarze w ramach protestu wyszli na murawę z kilkuminutowym opóźnieniem. Po zakończeniu spotkania kibice zielono-czarnych domagali się w mediach społecznościowych odpowiedzi zarządu klubu do zaistniałej sytuacji. Ta została opublikowana w środę wieczorem

Walka o mistrzostwo LNBA jest bardzo zacięta

LNBA: Matematyka pokonała Patobasket i wyrównała stan rywalizacji

Wydawało się, że już w niedzielę poznamy mistrza LNBA. Okazało się jednak, że stara gwardia jeszcze się dobrze trzyma, co pokazał niedzielny mecz. Matematyka wygrała z Patobasketem i o losach tytułu zadecyduje trzecie spotkanie.

Nie żyje Tomasz Jakubiak. Znany kucharz przegrał walkę z chorobą

Nie żyje Tomasz Jakubiak. Znany kucharz przegrał walkę z chorobą

Kucharz, juror Masterchefa i Masterchefa Juniora, Tomasz Jakubiak nie żyje. Miał 41 lat.

Stal Kraśnik powiększyła przewagę nad Lublinianką do sześciu punktów

Stal Kraśnik ucieka Lubliniance, Hetman Zamość podziękował trenerowi

W środę została rozegrana 26. kolejka Keeza IV ligi. Stal Kraśnik bez problemów wygrała mecz z Kłosem Gmina Chełm 4:0, a skoro Lublinianka zostawiła trzy punkty w Janowie Lubelskim, to lider powiększył przewagę nad ekipą z Wieniawy do sześciu punktów. Kolejnej porażki doznał Hetman Zamość, a działacze szybko po spotkaniu poinformowali, że Robert Wieczerzak i jego sztab zostali odsunięci od prowadzenia drużyny.

Courtney Ramey rozegrał znakomite zawody

PGE Start Lublin pewnie pokonał PGE Spójnia Stargard

Środowe popołudnie w hali Globus upłynęło kibicom w przyjemnej atmosferze. Podopieczni Wojciecha Kamińskiego zrehabilitowali się za klęskę w Słupsku i pewnie ograli PGE Spójnia Stargard 86:75.

Bogdanka LUK Lublin pokonała Aluron CMC Wartę Zawiercie 3:0 i prowadzi w finałowej rywalizacji 1-0
ZDJĘCIA
galeria

Pierwszy mecz finału: Bogdanka LUK Lublin lepsza od Aluron CMC Warty Zawiercie

W pierwszym spotkaniu finałowym o mistrzostwo Polski Bogdanka LUK Lublin pokonała Aluron CMC Wartę Zawiercie 3:0 i w rywalizacji do trzech wygranych prowadzi 1-0. Drugi mecz finału w sobotę, w Lublinie

Grupa Azoty "Puławy" traci pieniądze, zmniejsza zatrudnienie i zaciąga kredyty. Strata netto za rok 2024 przekracza 360 mln zł
biznes

Azoty nadal na hamulcu. Setki milionów złotych straty

Grupa kapitałowa Zakładów Azotowych pokazała wyniki finansowe za rok 2024. Nie ma powodów do radości. Spółki kontrolowane przez "Puławy" straciły w tym czasie ponad 367 mln zł. Sprzedaż krajowa spadła o jedną czwartą. Pracę straciło kilkaset osób.

Mitsune

Wschód Kultury - Inne Brzmienia 2025: Kto w lipcu zagra w Lublinie?

Międzygatunkowe eksploracje, muzyczne eksperymenty, japoński folk, improwizacje i na przykład muzyka połączona z archiwalnymi nagraniami NASA z misji księżycowej. Festiwal Wschód Kultury - Inne Brzmienia coraz bliżej, a organizatorzy prezentują kolejnych wykonawców.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium