Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Polityka

26 października 2021 r.
15:40

PiS szykuje się do wojny i pracuje nad "ustawą o obronie ojczyzny". Powróci obowiązkowa służba wojskowa?

115 10 A A
(fot. Ministerstwo Obrony Narodowej/Twitter)

– Jeżeli chcemy uniknąć wojny, to musimy działać zgodnie ze starą zasadą: „chcesz pokoju, szykuj się do wojny” – takich słów użył we wtorek Jarosław Kaczyński, kiedy przedstawiał założenia tzw. ustawy o obronie ojczyzny. Najważniejsze założenia tego projektu to zwiększenie liczebności polskiego wojska, dozbrojenie go i zmiana sposobu jego finansowania

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

W ostatnich dniach atmosferę wokół sytuacji Polski na arenie międzynarodowej – i tak już napiętej w związku z kryzysem na granicy polsko-białoruskiej – podgrzał premier Mateusz Morawiecki, który w rozmowie z brytyjskim dziennikiem „Financial Times” mówił o „trzeciej wojnie światowej”. Szef rządu odniósł się do tego, co działo się w ubiegłym tygodniu w Brukseli, gdzie przedstawiciele polskich władz – nie po raz pierwszy zresztą – musieli zmierzyć się z oskarżeniami o nieprzestrzeganie zasad praworządności we własnym kraju. W skrócie: Prawo i Sprawiedliwość upiera się przy forsowaniu reform w polskim wymiarze sprawiedliwości, a w odpowiedzi unijni urzędnicy grożą sankcjami wobec Polski.

– Co się stanie, jeśli Komisja Europejska rozpocznie trzecią wojnę światową? Jeśli do tego dojdzie, będziemy bronić naszych praw wszelką bronią, która jest w naszej dyspozycji – deklarował w wywiadzie dla „Financial Times” Mateusz Morawiecki. Szef rządu nie gryzł się w język, bo mówił także o „przystawianiu (Polsce – dop. red.) pistoletu do głowy”.

Więcej i lepiej

We wtorek Jarosław Kaczyński, prezes PiS i wicepremier ds. bezpieczeństwa, razem z ministrem obrony narodowej Mariuszem Błaszczakiem przedstawił założenia nowej „ustawy o obronie ojczyzny”. Jak mówił pierwszy z polityków, pretekstem do intensywnych prac nad takim dokumentem ma być „polityka mocarstwowa” Rosji, działania Białorusi na granicy oraz to, że na Polsce spoczywa odpowiedzialność za bycie „przedmurzem sił zbrojnych NATO i ONZ”.

– Państwo, które leży na granicy NATO i UE, musi mieć poważną siłę odstraszającą. Musi w razie potrzeby mieć możliwość naprawdę skutecznej obrony, także samodzielnie. Ponieważ mechanizm prowadzący do uruchomienia sił NATO trochę trwa – mówił Jarosław Kaczyński.

Na konferencji prasowej przedstawiono dziewięć głównych założeń nowej ustawy: uporządkowanie przepisów dotyczących Sił Zbrojnych RP, zwiększenie budżetu na obronność, wdrażanie koncepcji obrony powszechnej, zwiększenie liczebności Wojska Polskiego, uproszczenie systemu służby wojskowej, odtworzenie systemu rezerw, lepsze wyszkolenie żołnierzy, zwiększenie zainteresowania służbą wojskową i studiami wojskowymi oraz stworzenie systemu zachęt dla kandydatów do służby.

Teoria a praktyka

Liczebność polskiego wojska ma być kilkukrotnie większa niż obecnie – 250 tys. żołnierzy zawodowych i 50 tys. żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej. Jak podkreślił Mariusz Błaszczak, osiągnięcie takiego pułapu to „cel minimum”.

Istotną zmianą ma być wprowadzenie nowego sposobu finansowania – Funduszu Wsparcia Sił Zbrojnych , który będzie prowadzony przez Bank Gospodarstwa Krajowego. Ma się on opierać na czterech filarach: wpływach ze skarbowych papierów wartościowych, środkach z obligacji wyemitowanych przez BGK i objętych gwarancją skarbu państwa, wpływach z budżetu państwa oraz wpłatach z zysku Narodowego Banku Polskiego.

– Wprowadzimy nowe rodzaje służby: żołnierze zawodowi, podchorążowie. Wprowadzamy dobrowolną służbę wojskową. Dla tych, którzy przejdą ten kurs, mogą przystąpić do zawodowej służby – tłumaczył szef MON. – Nie przywracamy obowiązkowej służby wojskowej. Zasadnicza służba jest zawieszona, ale wprowadzamy dobrowolną służbę wojskową – zastrzegł.

Pojawi się nowy stopień w armii: starszy szeregowy specjalista. Do życia powołana zostanie też całkowicie nowa formacja: Wojska Obrony Cyberprzestrzeni.

Jedną z zachęt do pójścia do wojska ma być wynagrodzenie. Po kwalifikacji wojskowej, organizowanej przez MON, rekrut przejdzie dobrowolne, 28-dniowe szkolenie, złoży przysięgę i przejdzie na zawodowstwo. Ma mu to zapewnić zarobki na poziomie około 4400 złotych brutto. Potem żołnierza czeka jeszcze 11-miesięczne szkolenie specjalistyczne.

Coś dla studentów

– Mamy pięć uczelni wojskowych, obecnie mają oni (studenci uczelni wojskowych – dop. red.) status podchorążych w służbie kandydackiej. Niestety, w służbie podchorążych są ograniczenia, czego doświadczyliśmy w czasie pandemii, a poza tym, uposażenie podchorążych jest niższe niż żołnierzy zawodowych. Po zmianach studenci uczelni wojskowych uzyskają status żołnierzy zawodowych od pierwszego roku studiów, będą także uzyskiwać uposażenia równe uposażeniu żołnierzy zawodowych – wyjaśniał Mariusz Błaszczak.

Rząd chce także dotrzeć do studentów z uczelni cywilnych i zachęcić ich do pójścia w kamasze. Pierwszy sposób to oferowanie im stypendiów. Chętny będzie mógł pobierać świadczenie przez cały okres nauki, ale w zamian będzie musiał spędzić kolejne pięć lat w wojsku. Co więcej, ta propozycja skierowana jest do studentów tylko tych kierunków, których nie ma na uczelniach wojskowych. Druga zachęta to rozszerzenie programu „Legia Akademicka”. Student będzie brał udział w zajęciach wojskowych na wskazanych przez MON uczelniach cywilnych, otrzyma za to wynagrodzenie, a po ich ukończeniu również stopień kaprala rezerwy (po odbyciu dodatkowych praktyk i ćwiczeń będzie mógł się ubiegać o stopień oficerski).

Uporządkowanych ma zostać również 14 aktów prawnych, w tym tych pochodzących jeszcze z lat 60. ubiegłego wieku.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 10

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Janusz_Paliwas / 26 października 2021 r. o 15:42
+39
,,Przed wydaniem ogromnych pieniędzy na obronę, trzeba stworzyć dla ludzi taki poziom życia, którego sami będą bronić.'' - Carl Gustaf Mannerheim
Avatar
Kroll / 26 października 2021 r. o 18:47
+22
A kogo PiS chce atakować? Rosję? Za duża zbieżność interesów. Rozbicie UE, rozchwianie NATO i sojusz z partiami prokremlowskimi z Europy na wzór międzynarodówki. Z Białorusią? Przecież to sojusznik naszego sojusznika. Z zachodem już mamy wojnę więc to nie to. No to zostaje wróg wewnętrzny. Naród krnąbrny. I oporny. Naród który nie kocha tłustych kotów pisowskich i ceni wolność. Wredne elity mówiące z szacunkiem o kobietach, otwarte na świat. No i wszystko jasne.
Avatar
Witek1 / 26 października 2021 r. o 20:28
+20
wiem wiem jeszcze zostało nam Morze Bałtyckie jeszcze tylko z nim nie jesteśmy skłóceni ale któż to wie
Avatar
METATRON / 26 października 2021 r. o 17:42
+19
Nie ma lepszej fuchy. W Europie przez najbliższe pół dekady nie planuje się wojny. Jesli teraz się załapią, to do emerytury bezpiecznie będzie im kaska wpływać. Żółnierz to dzisiaj pracownik biurowy, a nie wojownik. Chociaż, znając zapędy Kaczyńskiego i zapowiedzi Morawieckiego o Trzeciej Wojnie światowej, to może i będzie tak, że kilka kontyngentó pójdzie na mięso armatnie.
Avatar
METATRON / 26 października 2021 r. o 17:47
+16
,,Przed wydaniem ogromnych pieniędzy na obronę, trzeba stworzyć dla ludzi taki poziom życia, którego sami będą bronić.'' - Carl Gustaf Mannerheim
 żeby nie było tak jak w Kampanii Wrześniowej, że Wojsko Polskie na złotych koniach opuści Lublin w pośpiechu by "bronić Lwowa". Tyle Polskiego Wojska tu widział 80 lat temu. Z tego co pamiętam, to starzy emeryci, tacy pamiętający powstanie styczniowe i weterani wojenni plus harcerze co zostali w Lublinie, zorganizowali odpór i obronę miasta przed atakiem Wermachtu. Wytrzymali ile, z dwa dni? Ale fakt faktem, Wojsko Polskie to dobre w czasach pokoju grochówkę gotować.
 żeby nie było tak jak w Kampanii Wrześniowej, że Wojsko Polskie na złotych koniach opuści Lublin w pośpiechu by "bronić Lwowa". Tyle Polskiego Wojska tu widział 80 lat temu. Z tego co pamiętam, to starzy emeryci, tacy pamiętający powstanie styczniowe i weterani wojenni plus harcerze co zostali w Lublinie, zorganizowali odpór i obronę miasta przed atakiem Wermachtu. Wytrzymali ile, z dwa dni? Ale fakt faktem, Wojsko Polskie to dobre w czasach pokoju grochówkę gotować. rozwiń
Avatar
antypiss / 26 października 2021 r. o 18:15
+15
Ja za pisowskie polin walczył nie będę. Niech zaorają ten marny kraj i ciebie mały uju.
Avatar
Przyjaciel_lub_NIE / 26 października 2021 r. o 20:18
+13
Czyżby Pan Prezes szykował nam - "niedzielę bez teleranka" ? Już to kiedyś przerabialiśmy !
Avatar
eagon123 / 27 października 2021 r. o 11:41
+1
Niech Pan Prezes i wszyscy jemu podobni sami wypie.... do wojska, a najlepiej na pierwszą linię frontu, a nie siedzą i sterują obywatelami jak kukłami. Widzę że bardzo im zależy na powtórzeniu Operacji Barbarossa tylko tym razem w wykonaniu Polski...
Avatar
kjsz / 26 października 2021 r. o 18:09
-14
Tytuł i komentarze godne " Sztandaru Ludu"
Avatar
poker / 26 października 2021 r. o 19:59
-15
Ja za pisowskie polin walczył nie będę. Niech zaorają ten marny kraj i ciebie mały uju.
 Nikt cię tu na siłę nie trzyma! Wy....dalaj!
Avatar
eagon123 / 27 października 2021 r. o 11:41
+1
Niech Pan Prezes i wszyscy jemu podobni sami wypie.... do wojska, a najlepiej na pierwszą linię frontu, a nie siedzą i sterują obywatelami jak kukłami. Widzę że bardzo im zależy na powtórzeniu Operacji Barbarossa tylko tym razem w wykonaniu Polski...
Avatar
Witek1 / 26 października 2021 r. o 20:28
+20
wiem wiem jeszcze zostało nam Morze Bałtyckie jeszcze tylko z nim nie jesteśmy skłóceni ale któż to wie
Avatar
Przyjaciel_lub_NIE / 26 października 2021 r. o 20:18
+13
Czyżby Pan Prezes szykował nam - "niedzielę bez teleranka" ? Już to kiedyś przerabialiśmy !
Avatar
poker / 26 października 2021 r. o 19:59
-15
Ja za pisowskie polin walczył nie będę. Niech zaorają ten marny kraj i ciebie mały uju.
 Nikt cię tu na siłę nie trzyma! Wy....dalaj!
Avatar
Kroll / 26 października 2021 r. o 18:47
+22
A kogo PiS chce atakować? Rosję? Za duża zbieżność interesów. Rozbicie UE, rozchwianie NATO i sojusz z partiami prokremlowskimi z Europy na wzór międzynarodówki. Z Białorusią? Przecież to sojusznik naszego sojusznika. Z zachodem już mamy wojnę więc to nie to. No to zostaje wróg wewnętrzny. Naród krnąbrny. I oporny. Naród który nie kocha tłustych kotów pisowskich i ceni wolność. Wredne elity mówiące z szacunkiem o kobietach, otwarte na świat. No i wszystko jasne.
Avatar
antypiss / 26 października 2021 r. o 18:15
+15
Ja za pisowskie polin walczył nie będę. Niech zaorają ten marny kraj i ciebie mały uju.
Avatar
kjsz / 26 października 2021 r. o 18:09
-14
Tytuł i komentarze godne " Sztandaru Ludu"
Avatar
METATRON / 26 października 2021 r. o 17:47
+16
,,Przed wydaniem ogromnych pieniędzy na obronę, trzeba stworzyć dla ludzi taki poziom życia, którego sami będą bronić.'' - Carl Gustaf Mannerheim
 żeby nie było tak jak w Kampanii Wrześniowej, że Wojsko Polskie na złotych koniach opuści Lublin w pośpiechu by "bronić Lwowa". Tyle Polskiego Wojska tu widział 80 lat temu. Z tego co pamiętam, to starzy emeryci, tacy pamiętający powstanie styczniowe i weterani wojenni plus harcerze co zostali w Lublinie, zorganizowali odpór i obronę miasta przed atakiem Wermachtu. Wytrzymali ile, z dwa dni? Ale fakt faktem, Wojsko Polskie to dobre w czasach pokoju grochówkę gotować.
 żeby nie było tak jak w Kampanii Wrześniowej, że Wojsko Polskie na złotych koniach opuści Lublin w pośpiechu by "bronić Lwowa". Tyle Polskiego Wojska tu widział 80 lat temu. Z tego co pamiętam, to starzy emeryci, tacy pamiętający powstanie styczniowe i weterani wojenni plus harcerze co zostali w Lublinie, zorganizowali odpór i obronę miasta przed atakiem Wermachtu. Wytrzymali ile, z dwa dni? Ale fakt faktem, Wojsko Polskie to dobre w czasach pokoju grochówkę gotować. rozwiń
Avatar
METATRON / 26 października 2021 r. o 17:42
+19
Nie ma lepszej fuchy. W Europie przez najbliższe pół dekady nie planuje się wojny. Jesli teraz się załapią, to do emerytury bezpiecznie będzie im kaska wpływać. Żółnierz to dzisiaj pracownik biurowy, a nie wojownik. Chociaż, znając zapędy Kaczyńskiego i zapowiedzi Morawieckiego o Trzeciej Wojnie światowej, to może i będzie tak, że kilka kontyngentó pójdzie na mięso armatnie.
Avatar
Janusz_Paliwas / 26 października 2021 r. o 15:42
+39
,,Przed wydaniem ogromnych pieniędzy na obronę, trzeba stworzyć dla ludzi taki poziom życia, którego sami będą bronić.'' - Carl Gustaf Mannerheim
Zobacz wszystkie komentarze 10

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 9 grudnia 2021 r.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 9 grudnia 2021 r.

Makieta starego Lublina przesunięta, bo przeszkadzała taksówkarzom jeździć po chodniku

Makieta starego Lublina przesunięta, bo przeszkadzała taksówkarzom jeździć po chodniku

Na polecenie Ratusza przesunięto makietę starego Lublina zamontowaną niedawno na ul. Królewskiej. Urzędnicy wyjaśniają, że przeszkadzała taksówkarzom w jeździe po chodniku.

Lublin. Miejsce na uboczu, bez kamer. Od dziś można tu zostawić dziecko i dać mu życie
galeria

Lublin. Miejsce na uboczu, bez kamer. Od dziś można tu zostawić dziecko i dać mu życie

– Ktoś w momencie beznadziejności swojego życia będzie mógł powiedzieć: wiem, co mam robić, bo w hospicjum jest okno życia – mówi o. Filip Buczyński. Od środy w Hospicjum dla Dzieci im. Małego Księcia w Lublinie można zostawić nowo narodzone dziecko.

Jak nowoczesna wieś wykańcza dzikie ptaki

Jak nowoczesna wieś wykańcza dzikie ptaki

Za spadek liczby ptaków we wsiach i na polach odpowiada w dużej mierze modernizacja gospodarstw.

Świąteczny jarmark wraca do Kazimierza Dolnego
10 grudnia 2021, 10:00

Świąteczny jarmark wraca do Kazimierza Dolnego

W najbliższy weekend kazimierski rynek zaświeci tysiącami lampek jarmarkowych straganów. Na gości będą czekały świąteczne, ręczne robione ozdoby, wianki, stroiki, a także regionalne wypieki i przekąski. Zakupy będzie umilała muzyka na żywo w wykonaniu dzieci i młodzieży.

Lubelskie. Wyciągi narciarskie szykują się do otwarcia

Lubelskie. Wyciągi narciarskie szykują się do otwarcia

Tegoroczny sezon narciarski rozpocznie się wcześniej, niż w ostatnich latach. Na puławskich stokach pracują już śnieżne armatki i ratraki. Start: w ciągu najbliższych dni

Wycięli stare drzewa, a obrońcom mówili, że projektu nie można zmieniać. A jednak można

Wycięli stare drzewa, a obrońcom mówili, że projektu nie można zmieniać. A jednak można

Kilka miesięcy temu, pomimo protestów mieszkańców, na Rynku w Radzyniu Podlaskim wycięto kilkanaście drzew. Wszystko w ramach rewitalizacji tego miejsca. Urzędnicy tłumaczyli wówczas, że nie mogą już zmienić projektu. Okazuje się, że mogą to zrobić… teraz

Dwóch chętnych na stanowisko szefa DDK "Węglin"

Dwóch chętnych na stanowisko szefa DDK "Węglin"

Co najmniej dwie osoby przystąpiły do konkursu na stanowisko dyrektora Dzielnicowego Domu Kultury „Węglin”. W poniedziałek minął termin zgłaszania kandydatur w konkursie ogłoszonym przez Urząd Miasta

Psiaki będą miały gdzie pobiegać. W Lublinie powstał nowy wybieg

Psiaki będą miały gdzie pobiegać. W Lublinie powstał nowy wybieg

Nowy wybieg dla psów powstał na skraju os. Piastowskiego. Jego budowę zlecił Urząd Miasta za pieniądze przeznaczone przez Radę Dzielnicy Rury, która wyłożyła na ten cel 25 tys. zł

Uczelnia zaczyna kształcić położne. Szpital już chce przyjąć do pracy cały rocznik

Uczelnia zaczyna kształcić położne. Szpital już chce przyjąć do pracy cały rocznik

Bialska uczelnia ruszyła z naborem na położnictwo. To nowy kierunek studiów stacjonarnych przygotowany we współpracy ze szpitalem. – Za trzy lata jesteśmy gotowi przyjąć cały rocznik – deklaruje dyrektor Adam Chodziński.

Azoty Puławy szykują się do kluczowego spotkania w tej rundzie

Azoty Puławy szykują się do kluczowego spotkania w tej rundzie

PGNIG SUPERLIGA PIŁKARZY RĘCZNYCH Azoty Puławy zyskały na wygranej Gwardii Opole z Górnikiem Zabrze. Już w sobotę puławianie staną przed szansą powiększenia przewagi nad najgroźniejszym konkurentem do brązowego medalu

Budżet Lublina 2022. Jest kluczowa opinia

Budżet Lublina 2022. Jest kluczowa opinia

Prezydent miasta może odetchnąć. Regionalna Izba Obrachunkowa uznała, że planowany przez niego wzrost zadłużenia Lublina jest wciąż dozwolony. Orzekła też, że jego projekt budżetu miasta na rok 2022 jest zgodny z prawem.

Biała Podlaska: Radni dostaną służbowe konta e-mail

Biała Podlaska: Radni dostaną służbowe konta e-mail

Radni miejscy w kontakcie z mieszkańcami posługują się prywatnymi adresami mailowymi. To się jednak zmieni, bo rada uznała właśnie, że petycja mieszkańca w tej sprawie zasługuje na uwzględnienie. Pan Andrzej proponował, by te adresy ujednolicić.

Miał stanąć nowy blok w Lublinie, ale został przyblokowany

Miał stanąć nowy blok w Lublinie, ale został przyblokowany

Władze Lublina starają się uniemożliwić budowę bloku mieszkalnego u zbiegu ul. Zemborzyckiej i Wolińskiego. Lubelski deweloper stara się o decyzję, która pozwoli mu na taką inwestycję, ale Ratusz posłał jego wniosek do urzędowej zamrażarki.

Kiermasz świąteczny w "Ładno Pracowni"
11 grudnia 2021, 10:00

Kiermasz świąteczny w "Ładno Pracowni"

Fundacja Piękno Panie zaprasza na kiermasz świąteczny, który będzie odbywał się przez dwa najbliższe weekendy w "Ładno Pracowni" przy ul. Lubartowskiej 30a.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium