Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Polityka

19 grudnia 2021 r.
21:21

W Lublinie w obronie wolnych mediów i przeciwko lex TVN. „PiS na czele z Kaczyńskim stoi tam, gdzie kiedyś ZOMO”

384 44 A A

Z apelem do prezydenta Andrzeja Dudy o zawetowanie tzw. ustawy lex TVN zwrócili się w Lublinie działacze Komitetu Obrony Demokracji. W manifestacji w obronie wolnych mediów wzięło udział ponad tysiąc osób.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Ta ustawa to kolejny krok do odbierania naszych praw obywatelskich – powiedziała Magdalena Bielska z lubelskiego Komitetu Obrony Demokracji. – Nas tutaj nie powinno być dzisiaj. Powinniśmy się zajmować przygotowaniami do świąt. Ale nie możemy, kiedy wiemy, że na granicy umierają ludzie. Kiedy wszystkie wskaźniki gospodarcze pokazują nam niemoc i nieudolność tego rządu. I właśnie dlatego rząd chce uciszyć media, żebyśmy o tym nie wiedzieli. Żebyśmy uważali, że temu co się dzieje winna jest Europa, albo Donald Tusk.

– Jest czas, żeby powiedzieć im w oczy, że ta władza PiS-owska tonie, tapla się w bagnie moralnym, a wiemy to dzięki wolnym mediom, nie z telewizji Kurskiego – mówił z kolei Krzysztof Kamiński z KOD.

Paweł Krysiak, redaktor naczelny Gazety Wyborczej Lublin, podkreślił jak bardzo ważna jest solidarność dla wszystkich mediów w Polsce, które starają się zachować wolność i niezależność. – Przeciwników mamy różnych, wie o tym Gazeta Wyborcza, wie o tym Dziennik Wschodni, ale wszystkim nam zależy na tym, żeby zachować niezależność dziennikarską. Dlatego tak bardzo potrzebujemy solidarności z obywatelami. I dzisiaj państwo tak licznie przyszliście, w deszczowy wieczór, ja tą solidarność po prostu czuję i za to wam bardzo dziękuję – powiedział Krysiak i zaapelował również o solidarność do polityków opozycji należących do obozu niepodległościowego.

Na schodach przed Ratuszem rzeczywiście pojawili się i przemawiali posłowie wszystkich opozycyjnych partii. Byli Marta Wcisło i Michał Krawczyk z Platformy Obywatelskiej, europoseł Krzysztof Hetman z PSL, senator Jacek Bury z Polski 2050, radna Maja Zaborowska z Nowoczesnej i reprezentujący Lewicę Jakub Karpiński z Federacji Młodych Socjaldemokratów.

– To co się wydarzyło w Sejmie, nie ma nic wspólnego, ani z parlamentaryzmem, ani z legislacją, ani z demokracją, ani z żadnymi prawami. Rząd Zjednoczonej Prawicy od sześciu lat buduje państwo na kłamstwie i goebbelsowskiej propagandzie, oszukując Polaków. A teraz na gwiazdkę uchwalili sobie i prezesowi lex TVN. Ale my im wkrótce ufundujemy osiem gwiazdek, bo tylko na to zasługują – powiedziała Marta Wcisło. Po czym uczestnicy zgromadzenia odpowiedzieli jej okrzykami: „J***ć PiS”.

– Prawo i Sprawiedliwość i ich liderzy bardzo często odwołują się do idei Solidarności i twierdzą, że są kontynuatorami tej Solidarności – powiedział europoseł Krzysztof Hetman. – Chyba wszyscy pamiętamy, co powiedział Jarosław Kaczyński w 2006 roku na wiecu w Stoczni Gdańskiej. Wypowiedział takie słynne zdanie o tym, że on stoi tam gdzie wtedy, a oni stoją tam gdzie stało ZOMO. Dzisiaj sobie trzeba zadać pytanie, kto faktycznie gdzie stoi, bo 17 sierpnia 1980 roku Międzyzakładowy Komitet Strajkowy na czele którego stał Lech Wałęsa ogłosił słynne 21 postulatów sierpniowych. Już trzeci punkt wśród tych postulatów mówił o tym, żeby przestrzegać tego, co jest zapisane w konstytucji: wolności słowa, druku, wydawnictw i nie represjonowania niezależnych wydawców. (…) O to walczyła Solidarność, o to walczymy tutaj dziś stojąc, o wolność słowa, o wolność publikacji i druku, o to, żeby nie represjonować niezależnych wydawców. A Prawo i Sprawiedliwość dzisiaj z pogardą depcze te idee Solidarności. I trzeba sobie jasno powiedzieć: że są zwykłymi zdrajcami. A my tutaj dzisiaj w Lublinie możemy powiedzieć, że my tu stoimy tak, gdzie kiedyś stała Solidarność, a Prawo i Sprawiedliwość na czele z Kaczyńskim stoi tam gdzie kiedyś stało ZOMO.

Poseł Michał Krawczyk przekonywał, że Polska z roku na rok kroczy w stronę autorytaryzmu: – Czy autorytarnym nie jest kraj, w którym pisze się jedną ustawę po to, żeby wykończyć największą niezależną telewizję w 40-milionowym kraju? Krawczyk zaapelował też do posłów PiS, „którzy mają jeszcze w sercu cząstkę przyzwoitości”: – Miejcie odwagę w sytuacji, kiedy jawnie zmierzamy w kierunku autorytaryzmu. Miejcie odwagę powiedzieć „nie”. Uratujcie honor swój, swojego nazwiska, bo inaczej wam historia nigdy tego nie zapomni.

– Kaczyński nie szanuje nikogo. Kaczyński łamie kręgosłupy nawet swoich wahających się posłów czy senatorów. Nieraz rozmawiałem w Senacie i „koledzy z PiS-u” mówili: no tak, tego lepiej by było nie robić. Po czym podnosili rękę zgodnie z wolą Kaczyńskiego. Tam nie ma ludzi wolnych, oni są niewolnikami – mówił z kolei senator Jacek Bury.

– Dzisiejszy protest nie jest tylko protestem w walce o telewizję TVN. To jest protest w walce o konstytucyjność i podstawową zasadę wolności mediów. To jest protest, w którym walczymy, żeby każdy, nawet ten nieprzychylny rządowi, mógł w telewizji niezależnej od rządu wypowiedzieć się i ten rząd skrytykować – powiedział Jakub Karpiński, przewodniczący Federacji Młodych Socjaldemokratów w województwie lubelskim. 

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 44

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
-Christopher. / 19 grudnia 2021 r. o 22:38
"Bo tu polityka wysysa mózg, To tutaj asa zabija król, Gdy trwa zimna wojna w sercach i słowach, Coraz mniej miejsca żeby się schować...w moim kraju "
Avatar
Kroll / 19 grudnia 2021 r. o 23:23
Warto poczytać komentarze jak niżej. Znaczy nie czytać, przelecieć wzrokiem. Prawdziwa sztuka ludowa. Prymitywizm kresów wschodnich miesza się totalnym niezrozumieniem życia. Takie zagubiony element rozwoju cywilizacji. Kursywa, bold, urwane zdania świadczące o braku ciągów myślowych, treści wyuczone ale całkowicie niezrozumiałe. "a wyście, a jego matka, dziadek jego. a korzenie tego, bo szczepienia tamto, a na YT jeden rudy z oxfordu powiedział....." Obraz Naszego społeczeństwa: zagubionego, pustego, manipulowanego i ograniczonego. PiS wam dał przyzwolenie na taką wolność to innej nie znacie. No i PiS z wami i benzyną po 6 złotych. Oby raty kredytów lekkie wam nie były.
Warto poczytać komentarze jak niżej. Znaczy nie czytać, przelecieć wzrokiem. Prawdziwa sztuka ludowa. Prymitywizm kresów wschodnich miesza się totalnym niezrozumieniem życia. Takie zagubiony element rozwoju cywilizacji. Kursywa, bold, urwane zdania świadczące o braku ciągów myślowych, treści wyuczone ale całkowicie niezrozumiałe. "a wyście, a jego matka, dziadek jego. a korzenie tego, bo szczepienia tamto, a na YT jeden rudy z oxfordu powiedział....." Obraz Naszego społeczeństwa: zagubionego, pustego, manipulowanego i ograniczonego... rozwiń
Avatar
Adam_z_Lublina / 19 grudnia 2021 r. o 23:18
Wolny Lublin stanął tłumnie w obronie Wolnych Mediów. Brawo Lublinianie. Brawo KOD!
Avatar
Hooth / 19 grudnia 2021 r. o 23:43
brawo Lublin !! Klamczynski i jego pacholki musza odejsc !!!
Avatar
___K___ / 20 grudnia 2021 r. o 11:30
sprawdzam.... w TValterowNi idzie materiał o wolności jak ona jest ważna.... wolność wyboru....  wylicza prezenter. 10 minut wczesniej w innym materiale - kiedy inne kraje wprowadzają obowiązek szczepień, to  rząd nic nie robi. - WTF?!  robienie qr vy z logiki? a pelikany łykaja...
Tyle razy ci pisałem, matole bez honoru, że twoja wolność kończy się tam, gdzie zaczyna ingerować w moją wolność. Dopóki tego nie zrozumiesz, będziesz idiotą.
Avatar
___K___ / 20 grudnia 2021 r. o 11:29
PILNE !!!   TW MEWA i TW KONARSKI też już protestowali ?
 Już się TVPiS naoglądałeś?
Avatar
___K___ / 20 grudnia 2021 r. o 11:31
Ojciec i matka Lubnauer - towarzysze z PZPR - pouczali Polaków jak żyć. Teraz córka. Komunistyczne korzenie zastępczyni Petru. kabaret demokracji....
Może pochwal się swoimi przodkami?... Tylko pewnie nie bardzo jest kim...
Avatar
LLUbelak / 20 grudnia 2021 r. o 13:43
w tvp mówili coś o pewnym WOT-owcu dumnie kroczącym przez granicę? jak swoich nie potrafią służby sprawdzić może lepiej postawmy ten płot
Avatar
-Christopher. / 21 grudnia 2021 r. o 11:22
TW Tęcza. Nie chodzi o dochodzenie do prawdy i sprawiedliwości, ale o polityczną hucpę; to próba budowania nieustannego stanu zagrożenia i sensacji.
Avatar
LLUbelak / 20 grudnia 2021 r. o 18:49
Kalosz sam jesteś zdzira. Nie będzie episkopat do macic zaglądać niech sobie pod sutanny patrzą
Avatar
ajs66 / 22 grudnia 2021 r. o 10:12
Uważam, że porównanie jest obraźliwe dla ZOMO
Avatar
stop_propagandzie / 22 grudnia 2021 r. o 08:40
A dlaczego platformersko-deweloperscy posłowie Krawczyk i Wcisło nie protestowali jak próbowano zlikwidować niezależną gazetę jaką jest Dziennik Wschodni? Dlaczego wtedy nie było protestów przed Ratuszem?
Avatar
___K___ / 21 grudnia 2021 r. o 11:40
51 lat temu - 21 grudnia 1970 r. elektryk ze stoczni stał się TW Bolkiem ! "wolnościowcom" tefauenów  gratulujemy ;)
A TW Balbina kiedy?
Avatar
-Christopher. / 21 grudnia 2021 r. o 11:22
TW Tęcza. Nie chodzi o dochodzenie do prawdy i sprawiedliwości, ale o polityczną hucpę; to próba budowania nieustannego stanu zagrożenia i sensacji.
Avatar
TECZOWY_ZSL / 21 grudnia 2021 r. o 09:01
51 lat temu - 21 grudnia 1970 r. elektryk ze stoczni stał się TW Bolkiem ! "wolnościowcom" tefauenów gratulujemy ;)
Avatar
LLUbelak / 20 grudnia 2021 r. o 18:49
Kalosz sam jesteś zdzira. Nie będzie episkopat do macic zaglądać niech sobie pod sutanny patrzą
Avatar
TECZOWY_ZSL / 20 grudnia 2021 r. o 15:12
KALENDARIUM GRASOWANIA WIRUSA: Chanuka - nie ma ----Protesty "WONYCH MENDIÓW" - nie ma -----Strajk zdzir - nie ma ----Sylwester Marzeń - nie ma ----Wszystkich Świętych - jest---- Święta Bożego Narodzenia - jest -----Marsz Niepdloegłości - jest
Avatar
Wielejebny / 20 grudnia 2021 r. o 15:06
Wolny Lublin stanął tłumnie w obronie Wolnych Mediów. Brawo Lublinianie. Brawo KOD!
 U ciebie we wiosce to pewnie byłby tłum,a w Lublinie to jak w leclerku kolejka po karpia na wigilie
Avatar
-Christopher. / 20 grudnia 2021 r. o 14:42
Leży facet w łóżku, odmawia modlitwę:- Panie Boże spraw bym rano obudził się z 1,5 m ch*jem. Facet budzi się rano, a obok niego...Kaczyński.
Avatar
LLUbelak / 20 grudnia 2021 r. o 13:43
w tvp mówili coś o pewnym WOT-owcu dumnie kroczącym przez granicę? jak swoich nie potrafią służby sprawdzić może lepiej postawmy ten płot
Zobacz wszystkie komentarze 44

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Caritas Archidiecezji Lubelskiej z nowym dyrektorem

Caritas Archidiecezji Lubelskiej z nowym dyrektorem

Dyrektorem Caritas Archidiecezji Lubelskiej został ks. dr Łukasz Mudrak. Zastąpił na stanowisku ks. Pawła Tomaszewskiego

Radni Lublina wyrzucili do kosza projekt mieszkańców

Radni Lublina wyrzucili do kosza projekt mieszkańców

Rada Miasta nie zgodziła się na wprowadzenie zmian w statucie, które zwiększyłyby uprawnienia rad dzielnic. Projekt uchwały osobiście zachwalał senator Jacek Bury, który stwierdził, że Lublin boryka się z "poważnym kryzysem demokracji". Słowa polityka Polski 2050 spotkały się ze stanowczą reakcją samorządowców.

Automatyczna, kontenerowa i na kwadrans

Automatyczna, kontenerowa i na kwadrans

W Białej Podlaskiej brakuje miejskiego szaletu. To się miało zmienić w ubiegłym roku, ale przetarg unieważniono. Miasto po raz kolejny szuka wykonawcy „automatycznej toalety kontenerowej”.

Lublin zbiera świece dla Ukrainy

Lublin zbiera świece dla Ukrainy

ŚwiatłoZLublina – pod takim hasłem trwa zbiórka świec dla mieszkańców Ukrainy. Trafią one do ukraińskich miast i miejscowości z regionów, gdzie w wyniku rosyjskich ataków infrastruktura energetyczna uległa największym uszkodzeniom.

Lublin. Co za wpadka. Podejrzanego taksówkarza zauważyło policyjne małżeństwo

Lublin. Co za wpadka. Podejrzanego taksówkarza zauważyło policyjne małżeństwo

Ogromnego pecha miał mężczyzna, który na dachu swojego samochodu miał koguta taksówki.

Wielki protest rolników w Dorohusku. „W stodole mam tony zboża z ubiegłorocznych zbiorów”
dużo zdjęć
galeria

Wielki protest rolników w Dorohusku. „W stodole mam tony zboża z ubiegłorocznych zbiorów”

Do Dorohuska–Okopy, bazy protestu, zmierza kolumna ciągników rolniczych i oflagowanych samochodów osobowych. Czuć jest atmosferę protestu zorganizowanego przez Stowarzyszenie „Oszukana Wieś”. Tak zaczyna się czwartkowy poranek przed przejściem granicznym w Dorohusku.

Straż Miejska pokazuje mistrzów parkowania. Miejsce 1. w pełni zasłużone. Zdjęcia
galeria

Straż Miejska pokazuje mistrzów parkowania. Miejsce 1. w pełni zasłużone. Zdjęcia

Strażnicy zapowiadają, że takie zdjęcia będą przedstawiali cyklicznie. Na razie jest trzech mistrzów.

Kierowca volkswagena śmiertelnie potrącił kobietę. Przechodziła przez jezdnię poza pasami

Kierowca volkswagena śmiertelnie potrącił kobietę. Przechodziła przez jezdnię poza pasami

Piesza była reanimowana, ale nie udało się jej uratować. Przechodziła przez jezdnię w dobrze oświetlonym miejscu.

Dęblin. Ruszają zmiany przy dworcu. Najpierw chodnik i zatoka

Dęblin. Ruszają zmiany przy dworcu. Najpierw chodnik i zatoka

Jeszcze tej zimy mieszkańcy doczekają się remontu zatoki autobusowej oraz nowego chodnika wzdłuż ul. Dworcowej. Inwestorem są Polskie Koleje Państwowe S.A. To pierwszy etap zmian w tej części miasta. W planach są już kolejne zadania, w tym remont dworca.

W "Orfeuszu" na Czechowie działa nowa firma. To ukraińska poczta

W "Orfeuszu" na Czechowie działa nowa firma. To ukraińska poczta

Nie wyjeżdżając z Lublina można pójść na ukraińską pocztę. Kurierska firma ze wschodu ma u nas dwa oddziały. Kadra i klienci: z obu stron granicy.

"One RoMan Show" w Centrum Kongresowym UP
10 lutego 2023, 20:00

"One RoMan Show" w Centrum Kongresowym UP

W piątek, 10 lutego o godz. 20 w Centrum Kongresowym Uniwersytetu Przyrodniczego (ul. Akademicka 15) wystąpi Roman Żurek z programem "Tapioka".

Nowy partner Lublina. To rodzinne miasto prezydenta Ukrainy i najdłuższe miasto w Europie

Nowy partner Lublina. To rodzinne miasto prezydenta Ukrainy i najdłuższe miasto w Europie

Krzywy Róg będzie miastem partnerskim Lublina. Zgodę na podpisanie umowy z rodzinnym miastem prezydenta Ukrainy wyrazili lubelscy radni.

Kolędujmy z orkiestrą reprezentacyjną WP

Kolędujmy z orkiestrą reprezentacyjną WP

Orkiestra Koncertowa Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego zaprasza dziś na wyjątkowe wydarzenie w Krasnymstawie

Lubelskie. Rolnicy blokują drogi w Hrebennem i Dorohusku. NA ŻYWO

Lubelskie. Rolnicy blokują drogi w Hrebennem i Dorohusku. NA ŻYWO

Protest ma trwać do północy 3 lutego. Na miejscu jest policja, która ostrzega kierowców przez utrudnieniami.

Nie wolno zapomnieć. Uroczystości w rocznicę „Krwawego Dnia w Tomaszowie Ordynackim”
5 lutego 2023, 10:00

Nie wolno zapomnieć. Uroczystości w rocznicę „Krwawego Dnia w Tomaszowie Ordynackim”

Złożenie kwiatów, msza i okolicznościowe wystąpienia. W najbliższą niedzielę w Tomaszowie Lubelskim odbędą się uroczystości z okazji 160. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego, ale też upamiętniające rosyjską pacyfikację Tomaszowa Ordynackiego dokonaną przez Rosjan 5 lutego 1863 roku.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium