Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Polityka

17 listopada 2021 r.
19:39

Zbigniew Ziobro zapowiada reformę sądów. Sędzia przypomina co stało się w Lublinie

1 18 A A
Ministerstwo Sprawiedliwości przekonuje, że po reformie sądy będą działać sprawniej. Ale przedstawiciele stowarzyszenia sędziowskiego Iustitia widzą wiele zagrożeń
Ministerstwo Sprawiedliwości przekonuje, że po reformie sądy będą działać sprawniej. Ale przedstawiciele stowarzyszenia sędziowskiego Iustitia widzą wiele zagrożeń (fot. Kazimierz Chmiel / archiwum)

Podporządkowanie wymiaru sprawiedliwości i możliwość usunięcia niewygodnych sędziów. To zagrożenia, jakie niosą ze sobą planowane przez PiS zmiany w prawie - oceniają sędziowie. Ministerstwo Sprawiedliwości przekonuje, że po reformie sądy będą działać sprawniej, a sędziowie staną się bardziej niezależni.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Zniknie funkcjonujący od lat podział na sądy apelacyjne, okręgowe i rejonowe. To jeden z głównych elementów zaprezentowanej przez Zbigniewa Ziobro reformy systemu sądownictwa. Po zmianach w prawie 350 miejscowościach mają powstać sądy regionalne i okręgowe.

– Żaden z sądów nie będzie zlikwidowany, ale zmieni się ich struktura, która będzie teraz prosta, przejrzysta i przyjazna dla obywatela – zapewnia resort sprawiedliwości.

Konstytucja pozwala w związku ze zmianą ustroju sądów na przeniesienie sędziego do innego sądu lub w stan spoczynku.

Reforma może więc doprowadzić do szybkiej „weryfikacji” sędziów i usunięciu tych, którzy krytykują wprowadzane w ostatnich latach zmiany w sądownictwie.

– Wydaje się to oczywiste dla każdego logicznie myślącego człowieka. Zmiany wprowadzane na przestrzeni ostatnich miały przede wszystkim wymiar personalny. Sądy nie działają sprawniej – ocenia sędzia Agnieszka Straub-Cegiełko, prezes lubelskiego oddziału Stowarzyszenia Sędziów Polskich Iustitia.

Jako przykład podaje Sąd Rejonowy Lublin-Zachód. Przed kilkoma laty był on w ścisłej krajowej czołówce, m.in. pod względem szybkości wyznaczania spraw.

– Prezes sądu został wówczas odwołany faksem. Teraz, jak wynika z prezentowanych niedawno statystyk, sprawność działania sądu znacznie spadła. Widać więc, że wprowadzane zmiany nie poprawiły sytuacji. Dotychczasowe reformy sprowadziły się do zmian kadrowych – dodaje sędzia Straub-Cegiełko.

Reforma ma wprowadzić zasadę równości zawodu sędziowskiego. Nie będzie podziału np. na sędziów sądu rejonowego czy okręgowego. Każdy sędzia stanie się sędzią sądu powszechnego. Wszyscy będą mieli taki sam status i możliwość orzekania w sądach obu instancji.

– Chcemy skończyć z tworzeniem sędziowskich grup interesu. Nie będzie oligarchii ani kast, ale jedno środowisko, gdzie każdy sędzia będzie równy – podkreślał minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro, prezentując założenia reformy sądownictwa.

Według resortu, zrównanie statusu sędziów ma wzmocnić ich niezawisłość i wyrównać drastycznie różnice w zarobkach. Przedstawiciele „Iustiti” ostrzegają jednak przed kolejnymi zagrożeniami.

– Nie wiadomo jak mają przebiegać te zmiany. Czy jednego dnia wszyscy przestaniemy być sędziami i ktoś nas będzie weryfikował, czy może będzie to wprowadzane etapami – dodaje Agnieszka Straub-Cegiełko. – Poza tym brak przypisania sędziego do konkretnego sądu może pozwolić na dowolne przenoszenie z miasta do miasta. Oczywiście może to być metodą nacisku. Takie zjawisko obserwujemy już w prokuraturze.

Reforma ma doprowadzić do daleko posuniętej cyfryzacji sądownictwa. Resort zapowiada wprowadzenie rozpraw on-line, w których można będzie uczestniczyć przez smartfon. W gminach mają również powstać punkty sądowe. Będzie tam można uzyskać informacje o terminach rozpraw i stanie sprawy.

– Punkty będą też wyposażone w nowoczesny system elektroniczny do prowadzenia rozpraw zdalnych – zapowiedział Marcin Warchoł, wiceminister sprawiedliwości.

Przedstawiciele „Iustitii” podchodzą do tych zapowiedzi z ostrożnością. Zwracają uwagę, że obecnie nawet korzystanie z materiałów dowodowych w formie elektronicznej, czy prowadzenie rozpraw on-line nierzadko wiąże się z problemami technicznymi. Szybkie wprowadzenie rozwiązań cyfrowych może więc spowodować kolejne problemy. Pracownicy sądów musieliby również liczyć się z dodatkowymi obowiązkami, związanymi np. z digitalizacją akt.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 18

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
poker / 17 listopada 2021 r. o 20:55
+31
Wystarczy zlikwidować immunitet i po sprawie. Zgodnie z Konstytucją: wszyscy powinni być równi wobec prawa.
Avatar
Max... / 17 listopada 2021 r. o 20:51
+9
Wszystkim obywatelom przypominam o będących w posiadaniu szanujących się adwokatów listach sędziów nieprawidłowo powołanych! Jeśli więc okaże się, że w Waszym procesie orzekali takowi, to cała sprawa jest do ponownego rozpatrzenia! Z wyrokami się nie dyskutuje, ale należy dbać o to, abyście byli weryfikowani w sposób niepozostawiający żadnych wątpliwości !!! Wszak nawet wyrok zapadający na Wasza korzyść może być podważony właśnie z przyczyn proceduralnych! Roztropność przede wszystkim!
Avatar
_miki_ / 18 listopada 2021 r. o 08:57
+7
wypuścili tego .. i trzeba było go sprowadzać z holandii
Avatar
TECZOWY_ZSL / 17 listopada 2021 r. o 22:01
+6
... gen FIELDORF "NIL" pamiętacie ?? Główni winowajcy zabójstwa polskiego bohatera to: Fajga Mindla-Danielak, która zadecydowała o bezprawnym aresztowaniu . Wyrok śmierci na generała w sfabrykowanym procesie wydała Maria Gurowska z domu Sand, córka Moryca i Frajdy z domu Einseman. Dodajmy do tego żymskie pochodzenie trzech z czterech osób wchodzących w skład kolegium Sądu Najwyższego, które zatwierdziły wyrok śmierci na polskiego bohatera (sędziego dr. Emila Merza, sędziego Gustawa Auscalera i prokurator Pauliny Kern). Cała trójka później szczęśliwie i beztrosko dożywała ostatnich lat swego życia na cieplutkich Wzgórzach Golan.
... gen FIELDORF "NIL" pamiętacie ?? Główni winowajcy zabójstwa polskiego bohatera to: Fajga Mindla-Danielak, która zadecydowała o bezprawnym aresztowaniu . Wyrok śmierci na generała w sfabrykowanym procesie wydała Maria Gurowska z domu Sand, córka Moryca i Frajdy z domu Einseman. Dodajmy do tego żymskie pochodzenie trzech z czterech osób wchodzących w skład kolegium Sądu Najwyższego, które zatwierdziły wyrok śmierci na polskiego bohatera (sędziego dr. Emila Merza, sędziego Gustawa Auscalera i prokurator Pauliny Kern). Cała trójka... rozwiń
Avatar
TECZOWY_ZSL / 18 listopada 2021 r. o 11:59
+5
Po upadku muru w BERLINIE w NRD zwolniono około 70 proc. sędziów i prokuratorów. U nas pozostawiono niemal wszystkich ... precz z komunistycznymi spadkobiercami reżimu PZPR w togach !!!
Avatar
TECZOWY_ZSL / 18 listopada 2021 r. o 11:58
+5
  ... gen FIELDORF "NIL" pamiętacie ?? Główni winowajcy zabójstwa polskiego bohatera to: Fajga Mindla-Danielak, która zadecydowała o bezprawnym aresztowaniu . Wyrok śmierci na generała w sfabrykowanym procesie wydała Maria Gurowska z domu Sand, córka Moryca i Frajdy z domu Einseman. Dodajmy do tego żymskie pochodzenie trzech z czterech osób wchodzących w skład kolegium Sądu Najwyższego, które zatwierdziły wyrok śmierci na polskiego bohatera (sędziego dr. Emila Merza, sędziego Gustawa Auscalera i prokurator Pauliny Kern). Cała trójka później szczęśliwie i beztrosko dożywała ostatnich lat swego życia na cieplutkich Wzgórzach Golan.  
  A Ty nie kop tak głęboko, górniku szuwarowo bagienny. Bo się jeszcze do przodków swoich obsr...tęczowych gumioków dokopiesz. I do brzegu, do brzegu, pływaku! Zamiast bezmiaru bełkotu bez sensu - postaraj się choć cień związku tych bredni z tematem znaleźć. W       każdym        temacie.                                                                                                                    P.S. ZeroZbynio ze swoim przydupasem KnuroŚwięczkiem już nas doprowadzili do skraju wywalenia z UE, a sami wkrótce staną przed Trybunałem Sprawiedlwości UE za łamanie praw człowieka. Więc reformy (najlepiej damskie) niech sobie na łby powsadzają. Lepiej nie będzie, ale za to śmieszniej.
 prawda boli ?!.... jest jeszcze czas na zadośćuczynienie
 prawda boli ?!.... jest jeszcze czas na zadośćuczynienie rozwiń
Avatar
TECZOWY_ZSL / 17 listopada 2021 r. o 22:04
+5
"Między 1945 a 1949 rokiem w obozie w Jaworznie zmarło około 10 tysięcy więźniów". Te aż tak przerażające dane liczbowe brzmią wprost niewiarygodnie i wymagają gruntownego sprawdzenia, choć Chodakiewicz przytacza je za źródłową pracą M. Wyrwicha, (Łagier Jaworzno, Warszawa 1995). - ktoś ze sprawców poniósł konsekwencje tamtych zbrodni ??? Gruba kreska Mazowietzkiego działa do dzisiaj ?
Avatar
_XD_ / 17 listopada 2021 r. o 23:50
+3
Wystarczy zlikwidować immunitet i po sprawie. Zgodnie z Konstytucją: wszyscy powinni być równi wobec prawa.
 I zacząć od rządu i parlamentu.
Avatar
___K___ / 21 listopada 2021 r. o 09:40
+2
Po upadku muru w BERLINIE w NRD zwolniono około 70 proc. sędziów i prokuratorów. U nas pozostawiono niemal wszystkich ... precz z komunistycznymi spadkobiercami reżimu PZPR w togach !!!
Dzisiejsi sędziowie w Polsce mają srednią wieku ok, 40 lat. To znaczy, że zdecydwana większość z nich zna PRL tylko z książek, matole bez honoru!
Łżesz! Jak zwykle. I nie używaj pojęć, o których nie masz pojęcia.
Zarzucasz mi kłamstwo, więc udowodnij, że rzeczywiście kłamię. No, śmiało!
Zarzucasz mi kłamstwo, więc udowodnij, że rzeczywiście kłamię. No, śmiało! rozwiń
Avatar
_XD_ / 19 listopada 2021 r. o 00:27
+1
Po upadku muru w BERLINIE w NRD zwolniono około 70 proc. sędziów i prokuratorów. U nas pozostawiono niemal wszystkich ... precz z komunistycznymi spadkobiercami reżimu PZPR w togach !!!
 Takie pytanie. Za jakiego systemu szkoliły się PiSdzieckie elyty? Dajmy na ten przykład "sędziów" trybunału kucharskiego? XD
Avatar
___K___ / 21 listopada 2021 r. o 09:40
+2
Po upadku muru w BERLINIE w NRD zwolniono około 70 proc. sędziów i prokuratorów. U nas pozostawiono niemal wszystkich ... precz z komunistycznymi spadkobiercami reżimu PZPR w togach !!!
Dzisiejsi sędziowie w Polsce mają srednią wieku ok, 40 lat. To znaczy, że zdecydwana większość z nich zna PRL tylko z książek, matole bez honoru!
Łżesz! Jak zwykle. I nie używaj pojęć, o których nie masz pojęcia.
Zarzucasz mi kłamstwo, więc udowodnij, że rzeczywiście kłamię. No, śmiało!
Zarzucasz mi kłamstwo, więc udowodnij, że rzeczywiście kłamię. No, śmiało! rozwiń
Avatar
poker / 20 listopada 2021 r. o 20:28
-3
Po upadku muru w BERLINIE w NRD zwolniono około 70 proc. sędziów i prokuratorów. U nas pozostawiono niemal wszystkich ... precz z komunistycznymi spadkobiercami reżimu PZPR w togach !!!
Dzisiejsi sędziowie w Polsce mają srednią wieku ok, 40 lat. To znaczy, że zdecydwana większość z nich zna PRL tylko z książek, matole bez honoru!
 Łżesz! Jak zwykle. I nie używaj pojęć, o których nie masz pojęcia.
Avatar
___K___ / 20 listopada 2021 r. o 14:56
0
Po upadku muru w BERLINIE w NRD zwolniono około 70 proc. sędziów i prokuratorów. U nas pozostawiono niemal wszystkich ... precz z komunistycznymi spadkobiercami reżimu PZPR w togach !!!
Dzisiejsi sędziowie w Polsce mają srednią wieku ok, 40 lat. To znaczy, że zdecydwana większość z nich zna PRL tylko z książek, matole bez honoru!
Avatar
___K___ / 20 listopada 2021 r. o 14:55
0
"Między 1945 a 1949 rokiem w obozie w Jaworznie zmarło około 10 tysięcy więźniów". Te aż tak przerażające dane liczbowe brzmią wprost niewiarygodnie i wymagają gruntownego sprawdzenia, choć Chodakiewicz przytacza je za źródłową pracą M. Wyrwicha, (Łagier Jaworzno, Warszawa 1995).  - ktoś ze sprawców poniósł konsekwencje tamtych zbrodni ??? Gruba kreska Mazowietzkiego działa do dzisiaj ?
A kiedy w latach 2020-2021 w Polsce z powodu koronawirusa zmarło ponad 80.000 ludzi, to cieszysz się jak dziecko, że się nie zaszczepili. Czy mam cię w takim razie nazywać zbrodniarzem? I  jaki masz przekaz do rodzin osób, które zmarły w związku z Covidem? Zwłaszcza do rodzin osób, które się nie zaszczepiły, choć mogły? Konkretnie - co mógłbyś im napisać?
A kiedy w latach 2020-2021 w Polsce z powodu koronawirusa zmarło ponad 80.000 ludzi, to cieszysz się jak dziecko, że się nie zaszczepili. Czy mam cię w takim razie nazywać zbrodniarzem? I  jaki masz przekaz do rodzin osób, które zmarły w związku z Covidem? Zwłaszcza do rodzin osób, które się nie zaszczepiły, choć mogły? Konkretnie - co mógłbyś im napisać? rozwiń
Avatar
_XD_ / 19 listopada 2021 r. o 00:27
+1
Po upadku muru w BERLINIE w NRD zwolniono około 70 proc. sędziów i prokuratorów. U nas pozostawiono niemal wszystkich ... precz z komunistycznymi spadkobiercami reżimu PZPR w togach !!!
 Takie pytanie. Za jakiego systemu szkoliły się PiSdzieckie elyty? Dajmy na ten przykład "sędziów" trybunału kucharskiego? XD
Avatar
Jasin / 18 listopada 2021 r. o 12:15
0
prawda boli ?!.... jest jeszcze czas na zadośćuczynienie
Chyba Ciebie - tęczowe obsr... gumioki uwierają i myślenie szwankuje. Przydałoby się zadośćuczenienie dla sponiewieranych gumioków...
Avatar
TECZOWY_ZSL / 18 listopada 2021 r. o 11:59
+5
Po upadku muru w BERLINIE w NRD zwolniono około 70 proc. sędziów i prokuratorów. U nas pozostawiono niemal wszystkich ... precz z komunistycznymi spadkobiercami reżimu PZPR w togach !!!
Avatar
TECZOWY_ZSL / 18 listopada 2021 r. o 11:58
+5
  ... gen FIELDORF "NIL" pamiętacie ?? Główni winowajcy zabójstwa polskiego bohatera to: Fajga Mindla-Danielak, która zadecydowała o bezprawnym aresztowaniu . Wyrok śmierci na generała w sfabrykowanym procesie wydała Maria Gurowska z domu Sand, córka Moryca i Frajdy z domu Einseman. Dodajmy do tego żymskie pochodzenie trzech z czterech osób wchodzących w skład kolegium Sądu Najwyższego, które zatwierdziły wyrok śmierci na polskiego bohatera (sędziego dr. Emila Merza, sędziego Gustawa Auscalera i prokurator Pauliny Kern). Cała trójka później szczęśliwie i beztrosko dożywała ostatnich lat swego życia na cieplutkich Wzgórzach Golan.  
  A Ty nie kop tak głęboko, górniku szuwarowo bagienny. Bo się jeszcze do przodków swoich obsr...tęczowych gumioków dokopiesz. I do brzegu, do brzegu, pływaku! Zamiast bezmiaru bełkotu bez sensu - postaraj się choć cień związku tych bredni z tematem znaleźć. W       każdym        temacie.                                                                                                                    P.S. ZeroZbynio ze swoim przydupasem KnuroŚwięczkiem już nas doprowadzili do skraju wywalenia z UE, a sami wkrótce staną przed Trybunałem Sprawiedlwości UE za łamanie praw człowieka. Więc reformy (najlepiej damskie) niech sobie na łby powsadzają. Lepiej nie będzie, ale za to śmieszniej.
 prawda boli ?!.... jest jeszcze czas na zadośćuczynienie
 prawda boli ?!.... jest jeszcze czas na zadośćuczynienie rozwiń
Avatar
Jasin / 18 listopada 2021 r. o 10:12
-4
... gen FIELDORF "NIL" pamiętacie ?? Główni winowajcy zabójstwa polskiego bohatera to: Fajga Mindla-Danielak, która zadecydowała o bezprawnym aresztowaniu . Wyrok śmierci na generała w sfabrykowanym procesie wydała Maria Gurowska z domu Sand, córka Moryca i Frajdy z domu Einseman. Dodajmy do tego żymskie pochodzenie trzech z czterech osób wchodzących w skład kolegium Sądu Najwyższego, które zatwierdziły wyrok śmierci na polskiego bohatera (sędziego dr. Emila Merza, sędziego Gustawa Auscalera i prokurator Pauliny Kern). Cała trójka później szczęśliwie i beztrosko dożywała ostatnich lat swego życia na cieplutkich Wzgórzach Golan.
A Ty nie kop tak głęboko, górniku szuwarowo bagienny. Bo się jeszcze do przodków swoich obsr...tęczowych gumioków dokopiesz. I do brzegu, do brzegu, pływaku! Zamiast bezmiaru bełkotu bez sensu - postaraj się choć cień związku tych bredni z tematem znaleźć. W   każdym   temacie.                                                                                                                    P.S. ZeroZbynio ze swoim przydupasem KnuroŚwięczkiem już nas doprowadzili do skraju wywalenia z UE, a sami wkrótce staną przed Trybunałem Sprawiedlwości UE za łamanie praw człowieka. Więc reformy (najlepiej damskie) niech sobie na łby powsadzają. Lepiej nie będzie, ale za to śmieszniej.
A Ty nie kop tak głęboko, górniku szuwarowo bagienny. Bo się jeszcze do przodków swoich obsr...tęczowych gumioków dokopiesz. I do brzegu, do brzegu, pływaku! Zamiast bezmiaru bełkotu bez sensu - postaraj się choć cień związku tych bredni z tematem znaleźć. W   każdym   temacie.                                                                                                                    P.S. ZeroZbynio ze swoim przydupasem KnuroŚwięczkiem już nas doprowadzili do skraju wywalenia z UE, a sami w... rozwiń
Avatar
_miki_ / 18 listopada 2021 r. o 08:57
+7
wypuścili tego .. i trzeba było go sprowadzać z holandii
Zobacz wszystkie komentarze 18

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Miasto szuka dyrektora Galerii Labirynt. Działania obecnego nie podobają się radnym PiS

Miasto szuka dyrektora Galerii Labirynt. Działania obecnego nie podobają się radnym PiS

Władze Lublina ogłosiły konkurs na dyrektora Galerii Labirynt, miejskiej instytucji kultury, mieszczącej się na rogu ul. Poniatowskiego i Popiełuszki. Nowy szef ma kierować jednostką od 1 marca przez trzy lata.

To już ostatnie dni naboru. Nie zwlekaj, aplikuj już dziś!

To już ostatnie dni naboru. Nie zwlekaj, aplikuj już dziś!

2700 zł stypendium dla Twojego dziecka? Dowiedz się więcej i aplikuj.

Jedna osoba zatrzymana podczas meczu Motoru Lublin z Legią Warszawa
galeria

Jedna osoba zatrzymana podczas meczu Motoru Lublin z Legią Warszawa

Lubelscy policjanci wspierani przez mundurowych z innych garnizonów zabezpieczali wczoraj mecz Pucharu Polski w piłce nożnej pomiędzy drużynami Motoru Lublin i Legii Warszawa.

Czym jest beton architektoniczny i jakie ma zastosowania?

Czym jest beton architektoniczny i jakie ma zastosowania?

Każdy, kto ceni sobie ciekawe koncepcje i niebanalne, odważne rozwiązania, powinien zwrócić uwagę na możliwości estetyczne betonu architektonicznego. Ten materiał cechuje się nie tylko niezwykłą wytrzymałością, lecz także niezwyczajnym środkiem wyrazu pozwalającym na plastyczność, a więc tym samym na pewnego rodzaju swobodę.

Priorytety w lubelskim, REACT-EU – odpowiedź na kryzys po pandemii

Priorytety w lubelskim, REACT-EU – odpowiedź na kryzys po pandemii

Tradycyjnie pojmowany rozwój cywilizacji ludzkiej jest powszechnie akceptowanym i pożądanym procesem. Niesie on jednak za sobą pewne konsekwencje, z którymi musimy się mierzyć. Konsekwencje te, to przede wszystkim stale rosnące zapotrzebowanie na zasoby naturalne oraz narastający negatywny wpływ na środowisko, prowadzący między innymi do pogorszenia jakości życia. Nic więc dziwnego, że ochrona środowiska jest jednym z priorytetów dobiegającego już końca Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2014-2020.

Z umów cywilnoprawnych korzysta się na coraz większą skalę. Czym różnią się one od dobrze znanego etatu?

Z umów cywilnoprawnych korzysta się na coraz większą skalę. Czym różnią się one od dobrze znanego etatu?

Stosunek pracy nawiązywany między pracodawcą i pracownikiem zwykle kojarzy nam się z takimi terminami jak etat czy umowa o pracę. Słusznie, choć w ciągu ostatnich kilkunastu lat na rynku pracy pojawiły się nowe modele zatrudnienia, przez co sytuacja mocno się skomplikowała. Mowa tu oczywiście o umowach cywilnoprawnych. Jeśli chcesz dowiedzieć się, czym dokładnie różnią się one od umowy o pracę, zachęcamy do lektury poniższego artykułu.

AZS UMCS Start II Lublin – Decka Pelplin 92:70

AZS UMCS Start II Lublin – Decka Pelplin 92:70

AZS UMCS Start II Lublin zwycięstwem rozpoczął 12 kolejkę Suzuki I liga koszykarzy

Ludzie chcą się szczepić, ale system nie nadąża

Ludzie chcą się szczepić, ale system nie nadąża

Puławianie, którzy chcieliby przyjąć szczepionkę przeciw COVID-19 muszą uzbroić się w cierpliwość. Na jedyną infolinię dla publicznych przychodni trudno się dodzwonić, a te prywatne większość terminów grudniowych mają już zarezerwowane. Punkty szczepień ledwo nadążają z zastrzykami.

Środki do dezynfekcji powierzchni. Dlaczego są dla nas tak istotne?

Środki do dezynfekcji powierzchni. Dlaczego są dla nas tak istotne?

Zagrożenie związane z pandemią i kolejnymi mutacjami wirusa SARS-CoV-2 jeszcze długo nie minie. To sytuacja, która wymusza na nas dopasowanie się do tych trudnych okoliczności i zastosowanie odpowiednich środków ochrony.

Pompy membranowe – szeroki wybór, efektywne działanie

Pompy membranowe – szeroki wybór, efektywne działanie

Pneumatyczne pompy membranowe są niezwykle uniwersalne dzięki czemu znajdują zastosowanie w różnorodnych obszarach przemysłu. Odpowiednia budowa pompy z wykorzystaniem solidnych i trwałych materiałów są wytrzymałe i wykorzystywane w szerokim zakresie głównie w przemyśle spożywczym oraz chemicznym. Ich szczególna konstrukcja daje możliwość przesyłania materiałów lepkich i agresywnych chemikaliów, jak również materiałów o silnych właściwościach ściernych.

Jaka glebogryzarka będzie najlepsza dla małego i średniego ogrodu?

Jaka glebogryzarka będzie najlepsza dla małego i średniego ogrodu?

Czy warto kupować glebogryzarkę do swojego przydomowego ogrodu? Jak najbardziej! Może ona znacząco poprawić jakość gleby, a co za tym idzie ułatwić Ci uprawę warzyw, a także polepszyć warunki dla kwiatów czy trawnika. Sprawdź jakiego rodzaju urządzenie będzie najlepsze dla małych i średnich powierzchni.

Kolejny dzień i ponad 500 ofiar śmiertelnych. Koronawirus w Polsce, 2 grudnia

Kolejny dzień i ponad 500 ofiar śmiertelnych. Koronawirus w Polsce, 2 grudnia

W całej Polsce jest 27 356 przypadków zakażenia koronawirusem – informuje Ministerstwo Zdrowia w raporcie z 2 grudnia 2021 r. Zmarły 502 osoby zakażone koronawirusem.

200. urodziny Teatru Starego w Lublinie. Najciekawsze wydarzenia

200. urodziny Teatru Starego w Lublinie. Najciekawsze wydarzenia

200. urodziny będzie świętować w przyszłym roku Teatr Stary, chociaż działa zaledwie 10 lat. Dziś zaczyna się sprzedaż biletów na wydarzenia ujęte w repertuarze na pierwsze jubileuszowe półrocze.

Myśliwi chcą rekompensat za stan wyjątkowy

Myśliwi chcą rekompensat za stan wyjątkowy

Straty ponoszą koła łowieckie i rolnicy. Na obszarze objętym stanem wyjątkowym obowiązuje zakaz polowań. Starosta bialski, Mariusz Filipiuk (PSL) apeluje do rządu o zmianę przepisów, choćby w zakresie rekompensat.

Osłabiona Pszczółka Polski Cukier jedzie na Białoruś po awans do play-off EuroCup

Osłabiona Pszczółka Polski Cukier jedzie na Białoruś po awans do play-off EuroCup

Albo koszykarki Pszczółki Polski Cukier AZS UMCS Lublin będą kowalami swojego losu, albo będą musiały liczyć na łut szczęścia. W czwartek podopieczne Krzysztofa Szewczyka zmierzą się w ostatnim grupowym spotkaniu z BC Horizont Mińsk. Stawka tego starcia jest bardzo duża, a zespół z Lublina osłabiony

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium