Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Puławy

14 listopada 2024 r.
17:18

Fala hejtu na puławską szkołę za "Czerwoną Kalinę"

"Czerwona kalina" to ukraińska pieśń patriotyczna z 1911 roku, którą za hymn uznał Legion Ukraińskich Strzelców Siczowych. Z kolei według zamojskich Wołyniaków to utwór wykorzystywany również przez banderowców, co przywołuje nie najlepsze skojarzenia historyczne po polskiej stronie
"Czerwona kalina" to ukraińska pieśń patriotyczna z 1911 roku, którą za hymn uznał Legion Ukraińskich Strzelców Siczowych. Z kolei według zamojskich Wołyniaków to utwór wykorzystywany również przez banderowców, co przywołuje nie najlepsze skojarzenia historyczne po polskiej stronie (fot. AI/ilustracyjne)

Nagranie grupy dzieci śpiewających ukraińską pieśń "Czerwona kalina" podczas akademii z okazji 11 listopada w puławskiej podstawówce wywołało falę hejtu. Słowna agresja była tak duża, że nauczyciele zaczęli obawiać się o bezpieczeństwo uczniów. Filmik już usunięto, a komentarze na szkolnym profilu zablokowano. O pomoc poproszono policję.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Kiedy w 2022 roku Rosja zaatakowała Ukrainę, Polacy w sposób spontaniczny i masowy rzucili się na pomoc swojemu sąsiadowi. Miliony uchodźców parły do Europy, wielu znalazło schronienie w naszym kraju, w tym w powiecie puławskim. Dzieci ukraińskich rodzin na mocy decyzji władz centralnych zyskały prawo do edukacji. Część z nich znalazła się w SP nr 2 im. K. K. Baczyńskiego w Puławach. Polskie i ukraińskie dzieci razem się uczyły i razem występowały na szkolnych apelach. Nie inaczej było 11 listopada 2022 roku. Gdy polscy uczniowie wykonali nasze pieśni patriotyczne, ukraińscy wystąpili ze swoją. Wykonali "Czerwoną Kalinę" - ukraiński marsz z 1911 roku, popularny wśród nacjonalistów, ale także stary i nowy symbol oporu wobec rosyjskiego okupanta.

Gra na emocjach

Co ciekawe, wtedy, w 2022 roku, wykonanie ukraińskiej pieśni podczas szkolnej akademii przeszło zupełnie bez echa, tonąc w morzu podobnych gestów jednoczących obydwa narody. W tym roku jednak, gdy społeczne nastroje mają już nieco inny charakter, 11 listopada ktoś znalazł tamto nagranie, opublikował na X (twitter) i opatrzył komentarzem sugerującym, że polskie dzieci podczas święta narodowego właśnie teraz, w 2024 roku, śpiewały ukraińską pieśń. I to taką, która w przeszłości była popularna wśród formacji zbrojnych walczących z Polakami. Nagranie zaczęło szybko krążyć po wszelkich grupach, stronach i profilach.

Część komentujących zaczęła nawoływać do "wyciągnięcia konsekwencji" wobec dyrektorki SP nr 2, a nawet "oficjalnych przeprosin polskiego narodu i tych biednych zindoktrynowanych dzieci". Inny wpis zachęcał do "zwolnienia dyrekcji i nauczycieli". Doszło nawet do tego, że ktoś miał opublikować na X adres dyrektorki puławskiej placówki. Wydaje się, że większość piszących była przekonana, że pieśń wykonują polskie dzieci, a samo nagranie jest nowe. Nie bez powodu zostało wyciągnięte właśnie 11 listopada. Prawdopodobnie przez osoby działające w celu wywołania określonych emocji społecznych.

W tym roku tylko po polsku

Co na to wszystko szkoła? W wydanym oświadczeniu, dyrektor podkreśliła, że w tym roku podczas 11 listopada śpiewano tylko polskie pieśni patriotyczne. - Jest to nasza coroczna tradycja - przypomniała, informując jednocześnie o tym, że "Czerwoną kalinę" dzieci ukraińskie wykonały w roku 2022 "w podziękowaniu społeczności puławskiej za okazaną pomoc po zbrojnej napaści Rosji na Ukrainę". - Ukraińskie dzieci zaśpiewały ją w najlepszej wierze i z wdzięczności za okazane im dobro - podkreśliła Edyta Białota-Chaber. Poproszona o komentarz w tej sprawie odmówiła. - Z uwagi na bezpieczeństwo, dobro dzieci i wizerunek szkoły powstrzymujemy się od komentarzy - napisała nam dyrektorka.

Samo nagranie, które wywołało tyle zamieszania, zniknęło już ze szkolnego facebooka, a komentarze pod postami zostały zablokowane. Także pod tymi niezwiązanymi ze sprawą, co świadczy tylko o skali przeprowadzonego na puławską "Dwójkę" internetowego ataku. Sprawa, jak informuje szkoła, została już zgłoszona na policję, do Lubelskiego Kuratorium Oświaty i Urzędu Miasta. Z uwagi na zapewnienie bezpieczeństwa dzieci, służby zostały poproszone o wzmożone kontrole w pobliżu szkoły. Na razie nie mamy informacji o jakichkolwiek incydentach.

Radni podzieleni

- Ja bym zaapelował o spokój, o niepodgrzewanie niepotrzebnych emocji. Tak, żeby ta sytuacja nie wpłynęła na bezpieczeństwo dzieci i wizerunek szkoły. To przecież placówka, która od lat promuje wartości patriotyczne, organizuje akademie poświęcone polskim bohaterom narodowym, robi wiele dobrego. A co do samej pieśni, moim zdaniem był to wtedy przede wszystkim wyraz sprzeciwu wobec rosyjskiej agresji - tłumaczy Sławomir Seredyn z Polski 2050, szef komisji oświaty w puławskiej radzie miasta.

Nieco innego zdania jest były kandydat na prezydenta Puław, rady Prawa i Sprawiedliwości, Mariusz Wicik .- Zdecydowanie i kategorycznie potępiam fakt, że w szkole podstawowej w 2022 roku doszło do odśpiewania pieśni "Czerwona kalina", która kojarzona jest z tragicznymi wydarzeniami historycznymi i postaciami odpowiedzialnymi za zbrodnie na Polakach. To absolutnie niedopuszczalne (...). Szkoły powinny być miejscem jednoczącym, a nie dzielącym. Miejscem, gdzie pielęgnowane są wartości patriotyczne oraz historyczna prawda, a nie upamiętniane symbole budzące głębokie rany i niepokój w społeczeństwie.

Prokuratura nie karze z kalinę

Nie był to pierwszy raz, kiedy ukraiński utwór wywołuje w Polsce takie emocje. Dwa lata temu polska i ukraińska młodzież licealna zaśpiewała razem "Czerwoną kalinę", a teledysk do tego nagrał Zamojski Dom Kultury. Sprawa trafiła wtedy do Prokuratury Rejonowej w Hrubieszowie zawiadomionej przez Stowarzyszenie upamiętnienia Polaków pomordowanych na Wołyniu. Zdaniem Wołyniaków pieśń gloryfikuje banderyzm, co łamie zakaz propagowania faszyzmu oraz innych ustrojów totalitarnych na terenie RP. Dochodzenia jednak nie wszczęto. - Wobec stwierdzenia, że czyn ten nie zawiera znamion czynu zabronionego, w tej sprawie wydano postanowienie o odmowie wszczęcia dochodzenia. Uznaliśmy, że nie popełniono przestępstwa – powiedziała nam wtedy prokurator Magdalena Sobańska-Janik.

Komentarz autora - jak zauważają osoby posiadające głębszą wiedzę historyczną na temat trudnej polsko-ukraińskiej historii, nie wszystkie ukraińskie pieśni patriotyczne mają czarno-czerwone zabarwienie, więc wybór akurat tej można uznać za dość niefortunny. Nawet jeśli nie szły za tym żadne złe intencje ze strony całej szkolnej, międzynarodowej obecnie, społeczności. Jednocześnie łatwość, z jaką hejterzy wywołali falę nienawiści wobec szkoły i jej dyrektorki, bez sprawdzenia kontekstu i prawdziwości podrzucanych haseł, może budzić niepokój, bo dowodzi tego jak łatwo o manipulowanie emocjami polskich internautów.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Piłkarze Górnika nie dostają pensji na czas. Zarząd klubu wydał w tej sprawie kolejny komunikat

Piłkarze Górnika nie dostają pensji na czas. Zarząd klubu wydał w tej sprawie kolejny komunikat

Piłkarze Górnika Łęczna nie otrzymują na czas pensji wobec czego przed niedzielnym meczem z Odrą Opole na jego piłkarze w ramach protestu wyszli na murawę z kilkuminutowym opóźnieniem. Po zakończeniu spotkania kibice zielono-czarnych domagali się w mediach społecznościowych odpowiedzi zarządu klubu do zaistniałej sytuacji. Ta została opublikowana w środę wieczorem

Walka o mistrzostwo LNBA jest bardzo zacięta

LNBA: Matematyka pokonała Patobasket i wyrównała stan rywalizacji

Wydawało się, że już w niedzielę poznamy mistrza LNBA. Okazało się jednak, że stara gwardia jeszcze się dobrze trzyma, co pokazał niedzielny mecz. Matematyka wygrała z Patobasketem i o losach tytułu zadecyduje trzecie spotkanie.

Nie żyje Tomasz Jakubiak. Znany kucharz przegrał walkę z chorobą

Nie żyje Tomasz Jakubiak. Znany kucharz przegrał walkę z chorobą

Kucharz, juror Masterchefa i Masterchefa Juniora, Tomasz Jakubiak nie żyje. Miał 41 lat.

Stal Kraśnik powiększyła przewagę nad Lublinianką do sześciu punktów

Stal Kraśnik ucieka Lubliniance, Hetman Zamość podziękował trenerowi

W środę została rozegrana 26. kolejka Keeza IV ligi. Stal Kraśnik bez problemów wygrała mecz z Kłosem Gmina Chełm 4:0, a skoro Lublinianka zostawiła trzy punkty w Janowie Lubelskim, to lider powiększył przewagę nad ekipą z Wieniawy do sześciu punktów. Kolejnej porażki doznał Hetman Zamość, a działacze szybko po spotkaniu poinformowali, że Robert Wieczerzak i jego sztab zostali odsunięci od prowadzenia drużyny.

Courtney Ramey rozegrał znakomite zawody

PGE Start Lublin pewnie pokonał PGE Spójnia Stargard

Środowe popołudnie w hali Globus upłynęło kibicom w przyjemnej atmosferze. Podopieczni Wojciecha Kamińskiego zrehabilitowali się za klęskę w Słupsku i pewnie ograli PGE Spójnia Stargard 86:75.

Bogdanka LUK Lublin pokonała Aluron CMC Wartę Zawiercie 3:0 i prowadzi w finałowej rywalizacji 1-0
ZDJĘCIA
galeria

Pierwszy mecz finału: Bogdanka LUK Lublin lepsza od Aluron CMC Warty Zawiercie

W pierwszym spotkaniu finałowym o mistrzostwo Polski Bogdanka LUK Lublin pokonała Aluron CMC Wartę Zawiercie 3:0 i w rywalizacji do trzech wygranych prowadzi 1-0. Drugi mecz finału w sobotę, w Lublinie

Grupa Azoty "Puławy" traci pieniądze, zmniejsza zatrudnienie i zaciąga kredyty. Strata netto za rok 2024 przekracza 360 mln zł
biznes

Azoty nadal na hamulcu. Setki milionów złotych straty

Grupa kapitałowa Zakładów Azotowych pokazała wyniki finansowe za rok 2024. Nie ma powodów do radości. Spółki kontrolowane przez "Puławy" straciły w tym czasie ponad 367 mln zł. Sprzedaż krajowa spadła o jedną czwartą. Pracę straciło kilkaset osób.

Mitsune

Wschód Kultury - Inne Brzmienia 2025: Kto w lipcu zagra w Lublinie?

Międzygatunkowe eksploracje, muzyczne eksperymenty, japoński folk, improwizacje i na przykład muzyka połączona z archiwalnymi nagraniami NASA z misji księżycowej. Festiwal Wschód Kultury - Inne Brzmienia coraz bliżej, a organizatorzy prezentują kolejnych wykonawców.

79-latek potrącił 77-latkę. Starszy kierowca nie zauważył pieszej

79-latek potrącił 77-latkę. Starszy kierowca nie zauważył pieszej

Wczoraj około godziny 10:00 na Alejach Jana Pawła II w Zamościu doszło do niebezpiecznego zdarzenia drogowego. 79-letni kierowca cofając samochodem potrącił 77-letnią kobietę. Piesza trafiła do szpitala.

Lublin w popkulturze. Sprawdź, ile pamiętasz z filmowych i serialowych kadrów!
QUIZ

Lublin w popkulturze. Sprawdź, ile pamiętasz z filmowych i serialowych kadrów!

Lublin od lat przyciąga nie tylko turystów spragnionych historii i klimatycznych zaułków, ale także... filmowców! Stolica województwa lubelskiego to prawdziwy skarb dla reżyserów szukających niebanalnych lokalizacji – z jednej strony tętniące życiem Stare Miasto, z drugiej – zabytkowe ulice, klimatyczne kamienice i plenery, które z powodzeniem "grają" nie tylko Lublin, ale też Paryż, Wilno czy fikcyjne miasta z dawnych epok. Znasz te kultowe produkcje i wiesz że Lublin w nich występował? Sprawdź się w naszym quizie!

Tragiczny finał poszukiwań. Ciało seniorki znalezione w lesie

Tragiczny finał poszukiwań. Ciało seniorki znalezione w lesie

Zakończono poszukiwania 73-letniej seniorki z powiatu włodawskiego, która zaginęła w lutym ubiegłego roku.

Muzeum Wsi Lubelskiej ma nowych lokatorów

Muzeum Wsi Lubelskiej ma nowych lokatorów

Do Muzeum Wsi Lubelskiej zawitały wyjątkowe, czworonożne mieszkanki – owce świniarki wraz ze swoimi jagniętami. Zwierzęta będzie można podziwiać do jesieni. Nowych mieszkańców jest jednak więcej.

Chirurgia nie w Janowie Lubelskim. Na razie przez miesiąc

Chirurgia nie w Janowie Lubelskim. Na razie przez miesiąc

Przez cały maj zamknięty dla pacjentów zostanie oddział chirurgii w janowskim szpitalu. Nie jest znana przyczyna tej decyzji.

Przełom w diagnostyce endometriozy. Szpital w Lublinie testuje innowacyjne rozwiązanie

Przełom w diagnostyce endometriozy. Szpital w Lublinie testuje innowacyjne rozwiązanie

W Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym nr 4 rozpoczął się nabór pacjentek do przełomowego badania, które może zrewolucjonizować sposób diagnozowania endometriozy. 160 kobiet w wieku 18–45 lat będzie mogło bezpłatnie przetestować innowacyjny test EndoRNA, który — jeśli okaże się skuteczny — może zastąpić bolesną laparoskopię.

Spowodował katastrofę w ruchu drogowym. 19-latek dalej pozostanie w areszcie

Spowodował katastrofę w ruchu drogowym. 19-latek dalej pozostanie w areszcie

Sąd Okręgowy w Lublinie nie miał wątpliwości – Szymon C., 19-latek podejrzany o spowodowanie tragicznego wypadku w Chełmie, pozostanie dalej w areszcie. W wypadku który miał miejsce pod koniec marca zginęli dwaj 18-latkowie przewożeni w bagażniku.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium