Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Puławy

4 kwietnia 2023 r.
11:12

Wiceprezes Zakładów Azotowych w ogniu pytań. Czy będą zwolnienia?

0 A A
Jacek Janiszek, wiceprezes Zakładów Azotowych w Puławach
Jacek Janiszek, wiceprezes Zakładów Azotowych w Puławach (fot. rs/archiwum)

Jacek Janiszek, wiceprezes Zakładów Azotowych w Puławach skorzystał z zaproszenia radnych i pojawił się na ostatniej sesji, na której odpowiadał na pytania dotyczące bieżących problemów chemicznego kombinatu. Te wynikają m.in. z rosnącego importu produktów z Chin.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Słabnący popyt na nawozy, melaminę i kaprolaktam, wyłączone instalacje i niepokój załogi - to część tematów, które zainteresowały puławskich samorządowców. Po raz pierwszy w tej kadencji z radnymi spotkał się przedstawiciel zarządu Zakładów Azotowych, który opowiedział o sytuacji, w jakiej znalazła się puławska spółka.

Chińczycy trzymają się mocno

- Sytuacja rynkowa, w jakiej znalazła się cała branża nawozowa i chemiczna w Polsce jest bezprecedensowa. W ciągu kilku ostatnich lat w Chinach powstało kilkanaście nowych fabryk kaprolaktamu, który jest sprowadzany do Europy w olbrzymiej skali. W przypadku melaminy perspektywy wyglądają lepiej, ale rynki wschodnie z uwagi na wojnę w Ukrainie, pozostają zamknięte. Na to nałożył się import z Chin, które w zeszłym roku wysłały do Europy pięć razy więcej melaminy, niż w poprzednim. Obowiązujące cła są niewystarczające - ocenił Jacek Janiszek, krytykując jednocześnie postawę Komisji Europejskiej, która wpisała melaminę na listę produktów potencjalnie szkodliwych.

Niewiele lepiej jest na rynku nawozów. - Europa zaimportowała 500 tysięcy ton mocznika z Afryki, Turcji i krajów Bliskiego Wschodu, na które Komisja Europejska zawiesiła cła - poinformował wiceprezes spółki, przypominając również o zeszłorocznych podwyżkach cen gazu, które negatywnie wpłynęły na koszty produkcji. Według jego oceny, obecnie jednym z głównym problemów jest niski popyt na droższe, rodzime produkty, które przegrywają walkę ze swoimi tańszymi odpowiednikami spoza kontynentu.

Czekamy na powojenną hossę

Mimo tej niekorzystnych okoliczności makroekonomicznych, zarząd puławskich Azotów zakłada, że przyszłość nie musi malować się w czarnych barwach. Zwłaszcza w przypadku melaminy. - Jesteśmy jej jedynym producentem w Polsce, a nasz produkt jest najlepszy na świecie. Jestem przekonany, że zakończenie wojny spowoduje hossę na puławską melaminę, bo zapotrzebowanie na żywice, kleje i meble wzrośnie - powiedział Janiszek.

Dobrą wiadomością jest także to, że ponad 450 osób zatrudnionych na wyłączonych obecnie instalacjach puławskiej melaminy, nie straci pracy. - Nie przewidujemy żadnych zwolnień. Jakaś część pracowników odeszła na emerytury, inni wykonują remonty, wybierają zaległe urlopy, przechodzą obowiązkowe szkolenia lub zatrudniani są na innych instalacjach, gdzie zwalniają się wakaty - tłumaczył.

Co z tym Tarnowem?

Prezydent Paweł Maj zwrócił uwagę na to, że w czasie, kiedy puławska instalacja kaprolaktamu pozostaje wyłączona, tarnowski kaprolaktam pracuje, a Grupa Azoty S.A. zatrudnia nowych pracowników. Przedstawiciel zarządu puławskich Azotów wyjaśnił, że w Tarnowie kaprolaktam produkowany jest na potrzeby wytwarzania poliamidu, a jego moce produkcyjne są ograniczone z uwagi na niskie zapotrzebowanie na rynku. Janiszek przyznał jednocześnie, że gdyby nie zamówienia z centrali GA, puławska instalacja kaprolaktamu zostałaby wyłączona znacznie wcześniej. - Gdyby nie odbiory z Tarnowa stalibyśmy już dawno. Z bólem muszę to powiedzieć - wyznał. Wiceprezes kombinatu zapewnił równocześnie, że pracownicy spółki "robią wszystko", żeby osiągać jak najlepsze ceny dla produktów z Puław.

Radny Grzegorz Bińczak ocenił że europejskie prawodawstwo "nie nadąża" za aktualnymi wyzwaniami rynkowymi. - Musimy stawić czoła sytuacji, która przerasta Europę - powiedział. Z kolei radny Waldemar Kowalczyk skrytykował decyzję o wstrzymaniu produkcji, co jego zdaniem ułatwiło zepchnięcie Azotów z rynku. - Czasem warto pozostać i dopłacić, niż się wycofać, bo utrata rynku jest kosztowna - stwierdził.

Rolnikom azotu nie zabraknie

Mimo wspomnianych zawirowań rynkowych i problemami ze zbytem towarów, puławskie przedsiębiorstwo na razie nie przygotowuje cięć w zatrudnieniu. Nie rezygnuje również z prowadzonych inwestycji. Jak wyliczył Jacek Janiszek, obecnie spółka prowadzi 73 projekty, a tylko w obszar nawozów w ciągu ostatnich lat zainwestowała 1,2 mld zł, a budowa nowych instalacji trwa. Ponadto w tym tygodniu rozpoczął się rozruch nowego bloku węglowego zakładowej elektrociepłowni. - Mamy dobre, bezpieczne i modernizowane instalacje. Wiemy, że rynek rolny musi dostawać azot, a my jesteśmy w tej dziedzinie potentatem, więc wszystkie ręce na pokład - zakończył wiceprezes. 

e-Wydanie

Pozostałe informacje

"Przysięga Ireny" film nakręcony w przestrzeniach Lublina już w kinach
ZDJĘCIA
galeria

"Przysięga Ireny" film nakręcony w przestrzeniach Lublina już w kinach

Premiera filmu " Przysięga Ireny"  z udziałem twórców, odbyła się w środę w Chatce Żaka. Premiera polsko-kanadyjskiej produkcji w reżyserii Louise Archambaut, trafi do kin już 19 kwietnia. Fabuła dramatu wojennego oparta jest na faktach z życia Ireny Gut-Opdyke, która z narażeniem życia ratowała Żydów ukrywających się po likwidacji getta. To przejmująca opowieść o zachowaniu człowieczeństwa w nieludzkich czasach II wojny światowej.

Samica sokoła przed gniazdem na kominie, ale to nie Wrotka. Co dalej z sokołami?
WIDEO

Samica sokoła przed gniazdem na kominie, ale to nie Wrotka. Co dalej z sokołami?

Fani lubelskich sokołów obserwując gniazdo na kominie elektrociepłowni Wrotków zauważyli obcą samicę sokoła. To może być trop w zaginięciu Wrotki.

Mateusz Cierniak z dziką kartą na Grand Prix w Warszawie

Mateusz Cierniak z dziką kartą na Grand Prix w Warszawie

To sytuacja, której chyba jeszcze nie było. Aż czterech zawodników Orlen Oil Motoru będzie występować w cyklu Grand Prix. Do Bartosza Zmarzlika, Fredrika Lindgrena i Jacka Holdera dołączył na stałe jeszcze Dominik Kubera. Co więcej, w środę gruchnęła wieść, że podczas zawodów w Warszawie, które odbędą się 11 maja, z dziką kartą wystartuje dodatkowo Mateusz Cierniak!

Dąb posadzony, teraz trzeba go nazwać

Dąb posadzony, teraz trzeba go nazwać

Posadzony z okazji 70-lecia uczelni dąb przezimował i teraz puszcza pierwsze wiosenne liście. Uczelnia ogłasza konkurs na imię dla niego.

XIV edycja Lublin Blues Session
patronat
17 maja 2024, 19:00

XIV edycja Lublin Blues Session

W dniach 17-18.05. w Dzielnicowym Domu Kultury SM „Czechów” odbędzie się po raz 14. „Lublin Blues Session”. Podczas tegorocznej edycji usłyszymy różne oblicza gitary rezofonicznej (dobro). Wystąpią: Puhovsky, Adam Bartoś oraz słowacki duet - Bena i Radvanyi.

Nie żyje Piotr Łachno, wieloletni szef schroniska dla bezdomnych zwierząt w Zamościu

Nie żyje Piotr Łachno, wieloletni szef schroniska dla bezdomnych zwierząt w Zamościu

W środę, 17 kwietnia zmarł Piotr Łachno, wieloletni szef schroniska dla bezdomnych zwierząt w Zamościu. Miał 61 lat.

Nieudana wyprawa do Bydgoszczy, PZL Leonardo Avia Świdnik zakończyła sezon

Nieudana wyprawa do Bydgoszczy, PZL Leonardo Avia Świdnik zakończyła sezon

PZL Leonardo Avia Świdnik przegrała decydujące spotkanie w ćwierćfinale play-off z BKS Visłą Proline Bydgoszcz 1:3. Tym samym zakończyła sezon 2023/2024.

Derby dla Lublinianki, nieudany debiut nowego trenera Stali Kraśnik i 10 goli Cisowianki [zdjęcia]
galeria

Derby dla Lublinianki, nieudany debiut nowego trenera Stali Kraśnik i 10 goli Cisowianki [zdjęcia]

W środę nasi czwartoligowcy rozegrali 23. kolejkę spotkań. Nie obyło się bez niespodzianek. Największą była zdecydowanie domowa porażka Stali Kraśnik ze swoją imienniczką z Poniatowej 0:1. Efekt nowej miotły nie zadziałał, bo w tym meczu na ławce gospodarzy zadebiutował Kamil Witkowski. Po dwóch porażkach z rzędu pełną pulę wywalczyła za to Lublinianka, która rozbiła rezerwy Motoru 4:0.

Trzeci mecz z Chrobrym Głogów też wyrównany, ale medalu Azotów Puławy w tym roku nie będzie

Trzeci mecz z Chrobrym Głogów też wyrównany, ale medalu Azotów Puławy w tym roku nie będzie

W trzecim decydującym spotkaniu ćwierćfinału play-off Azoty Puławy przegrały na wyjeździe z Chrobrym Głogów 24:26. Tym samym przegrali rywalizację o półfinał 1-2. Rafał Przybylski i spółka zagrają co najwyżej o piąte miejsce.

Lublin. Hospicjum zbiera na pompę. Można pomóc

Lublin. Hospicjum zbiera na pompę. Można pomóc

Trwa internetowa zbiórka na pokrycie kosztów wymiany uszkodzonej pompy w Hospicjum Dobrego Samarytanina w Lublinie.

Poleje się krew. Wampiriada studentów
Nasz patronat
galeria

Poleje się krew. Wampiriada studentów

Nie tylko wampiry potrzebują krwi. Uniwersytet Marii Curie - Skłodowskiej we współpracy z RCKiK zapraszają na wiosenną akcję honorowego krwiodawstwa.

Emeryci narzekają na godziny otwarcia poczty. Co zrobi centrala?

Emeryci narzekają na godziny otwarcia poczty. Co zrobi centrala?

Filia poczty otwiera się zbyt późno – tak uważają mieszkańcy jednego z łukowskich osiedli. W ich imieniu o zmianę godzin pracy placówki prosi centralę radny Łukasz Bober.

Piotr Wylężoł i jego miłość do muzyki
18 kwietnia 2024, 19:00

Piotr Wylężoł i jego miłość do muzyki

18 kwietnia w Klubie Muzycznym, w ramach cyklu Jazz w CSK wystąpi kwartet Piotra Wylężoła, który zaprezentuje materiał z ostatniej płyty.

Ponad 200 maturzystów odwiedziło lubelską „Wyspę"
Zdjęcia
galeria

Ponad 200 maturzystów odwiedziło lubelską „Wyspę"

Wirtualna rzeczywistość, warsztaty dziennikarstwa, negocjacji czy badanie i analiza pisma. Ponad 200 uczniów odwiedziło Wyższą Szkołę Przedsiębiorczości i Administracji w Lublinie.

Pierwsza pojawiła się na kampusie 40 lat temu. KUL sadzi kolejne magnolie
galeria

Pierwsza pojawiła się na kampusie 40 lat temu. KUL sadzi kolejne magnolie

Są nieodłącznym symbolem kampusu głównego KUL. Teraz także „Poczekajka” doczekała się tych pięknych roślin. Jednak na pełen rozkwit magnolii trzeba będzie poczekać kilka lat.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium