Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Puławy

4 kwietnia 2023 r.
11:12

Wiceprezes Zakładów Azotowych w ogniu pytań. Czy będą zwolnienia?

0 A A
Jacek Janiszek, wiceprezes Zakładów Azotowych w Puławach
Jacek Janiszek, wiceprezes Zakładów Azotowych w Puławach (fot. rs/archiwum)

Jacek Janiszek, wiceprezes Zakładów Azotowych w Puławach skorzystał z zaproszenia radnych i pojawił się na ostatniej sesji, na której odpowiadał na pytania dotyczące bieżących problemów chemicznego kombinatu. Te wynikają m.in. z rosnącego importu produktów z Chin.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Słabnący popyt na nawozy, melaminę i kaprolaktam, wyłączone instalacje i niepokój załogi - to część tematów, które zainteresowały puławskich samorządowców. Po raz pierwszy w tej kadencji z radnymi spotkał się przedstawiciel zarządu Zakładów Azotowych, który opowiedział o sytuacji, w jakiej znalazła się puławska spółka.

Chińczycy trzymają się mocno

- Sytuacja rynkowa, w jakiej znalazła się cała branża nawozowa i chemiczna w Polsce jest bezprecedensowa. W ciągu kilku ostatnich lat w Chinach powstało kilkanaście nowych fabryk kaprolaktamu, który jest sprowadzany do Europy w olbrzymiej skali. W przypadku melaminy perspektywy wyglądają lepiej, ale rynki wschodnie z uwagi na wojnę w Ukrainie, pozostają zamknięte. Na to nałożył się import z Chin, które w zeszłym roku wysłały do Europy pięć razy więcej melaminy, niż w poprzednim. Obowiązujące cła są niewystarczające - ocenił Jacek Janiszek, krytykując jednocześnie postawę Komisji Europejskiej, która wpisała melaminę na listę produktów potencjalnie szkodliwych.

Niewiele lepiej jest na rynku nawozów. - Europa zaimportowała 500 tysięcy ton mocznika z Afryki, Turcji i krajów Bliskiego Wschodu, na które Komisja Europejska zawiesiła cła - poinformował wiceprezes spółki, przypominając również o zeszłorocznych podwyżkach cen gazu, które negatywnie wpłynęły na koszty produkcji. Według jego oceny, obecnie jednym z głównym problemów jest niski popyt na droższe, rodzime produkty, które przegrywają walkę ze swoimi tańszymi odpowiednikami spoza kontynentu.

Czekamy na powojenną hossę

Mimo tej niekorzystnych okoliczności makroekonomicznych, zarząd puławskich Azotów zakłada, że przyszłość nie musi malować się w czarnych barwach. Zwłaszcza w przypadku melaminy. - Jesteśmy jej jedynym producentem w Polsce, a nasz produkt jest najlepszy na świecie. Jestem przekonany, że zakończenie wojny spowoduje hossę na puławską melaminę, bo zapotrzebowanie na żywice, kleje i meble wzrośnie - powiedział Janiszek.

Dobrą wiadomością jest także to, że ponad 450 osób zatrudnionych na wyłączonych obecnie instalacjach puławskiej melaminy, nie straci pracy. - Nie przewidujemy żadnych zwolnień. Jakaś część pracowników odeszła na emerytury, inni wykonują remonty, wybierają zaległe urlopy, przechodzą obowiązkowe szkolenia lub zatrudniani są na innych instalacjach, gdzie zwalniają się wakaty - tłumaczył.

Co z tym Tarnowem?

Prezydent Paweł Maj zwrócił uwagę na to, że w czasie, kiedy puławska instalacja kaprolaktamu pozostaje wyłączona, tarnowski kaprolaktam pracuje, a Grupa Azoty S.A. zatrudnia nowych pracowników. Przedstawiciel zarządu puławskich Azotów wyjaśnił, że w Tarnowie kaprolaktam produkowany jest na potrzeby wytwarzania poliamidu, a jego moce produkcyjne są ograniczone z uwagi na niskie zapotrzebowanie na rynku. Janiszek przyznał jednocześnie, że gdyby nie zamówienia z centrali GA, puławska instalacja kaprolaktamu zostałaby wyłączona znacznie wcześniej. - Gdyby nie odbiory z Tarnowa stalibyśmy już dawno. Z bólem muszę to powiedzieć - wyznał. Wiceprezes kombinatu zapewnił równocześnie, że pracownicy spółki "robią wszystko", żeby osiągać jak najlepsze ceny dla produktów z Puław.

Radny Grzegorz Bińczak ocenił że europejskie prawodawstwo "nie nadąża" za aktualnymi wyzwaniami rynkowymi. - Musimy stawić czoła sytuacji, która przerasta Europę - powiedział. Z kolei radny Waldemar Kowalczyk skrytykował decyzję o wstrzymaniu produkcji, co jego zdaniem ułatwiło zepchnięcie Azotów z rynku. - Czasem warto pozostać i dopłacić, niż się wycofać, bo utrata rynku jest kosztowna - stwierdził.

Rolnikom azotu nie zabraknie

Mimo wspomnianych zawirowań rynkowych i problemami ze zbytem towarów, puławskie przedsiębiorstwo na razie nie przygotowuje cięć w zatrudnieniu. Nie rezygnuje również z prowadzonych inwestycji. Jak wyliczył Jacek Janiszek, obecnie spółka prowadzi 73 projekty, a tylko w obszar nawozów w ciągu ostatnich lat zainwestowała 1,2 mld zł, a budowa nowych instalacji trwa. Ponadto w tym tygodniu rozpoczął się rozruch nowego bloku węglowego zakładowej elektrociepłowni. - Mamy dobre, bezpieczne i modernizowane instalacje. Wiemy, że rynek rolny musi dostawać azot, a my jesteśmy w tej dziedzinie potentatem, więc wszystkie ręce na pokład - zakończył wiceprezes. 

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Pozostałe informacje

Strażacy mieli swój dzień. Awanse i odznaczenia

Strażacy mieli swój dzień. Awanse i odznaczenia

W ramach poniedziałkowych obchodów Dnia Strażaka wręczono m.in. medale za zasługi dla pożarnictwa i odznaki św. Floriana. Dziesięciu strażaków otrzymało awanse na wyższe stopnie. Impreza odbyła w sali konferencyjnej parku naukowo-technologicznego.

KPR Padwa Zamość zaliczy niedawno zakończony sezon na plus

KPR Padwa Zamość zaliczy niedawno zakończony sezon na plus

Siódme miejsce na zapleczu ligi zawodowej - to efekt rocznej pracy w Zamościu trenera Zbigniewa Markuszewskiego

Takie rzeczy tylko w Lublinie. Niezwykły pokaz na basenie

Takie rzeczy tylko w Lublinie. Niezwykły pokaz na basenie

Znane lublinianki ze świata kultury, mediów i sportu wystąpią w niezwykłym pokazie mody. Za wybieg posłuży basen olimpijski, a wszystkiemu będzie przyświecał szczytny cel.

Gala puławskiego "Powiśla". Tańczą i śpiewają od 70 lat
galeria

Gala puławskiego "Powiśla". Tańczą i śpiewają od 70 lat

Zespół Pieśni i Tańca "Powiśle" obchodzi jubileusz. Z tej okazji artyści otrzymali kwiaty, podziękowania, nagrodę prezydenta oraz... złote medale "Gloria Artis".

Zamość. Radni nie chcą „doić” rodziców

Zamość. Radni nie chcą „doić” rodziców

Tylko dwoje z radnych Zamościa było za podwyższeniem o 50 zł opłat stałych za opiekę nad maluchami w miejskim żłobku. Przeciwko zagłosowało 15, a 6 osób od głosu się wstrzymało. To oznacza, że czesne pozostanie na poziomie 400 zł za pierwsze i 360 zł za drugie dziecko.

Balonowe show w Centrum Kongresowym UP
2 czerwca 2023, 16:00

Balonowe show w Centrum Kongresowym UP

2 czerwca o godz. 16 i 18 będzie w Centrum Kongresowym Uniwersytetu Przyrodniczego (ul. Akademicka 15) zostaną zorganizowane pokazy widowiska dla dzieci "Funny Balls Show".

Azoty Puławy mają nowego trenera

Azoty Puławy mają nowego trenera

Ukrainiec Serhiy Bebeshko poprowadzi Azoty Puławy w nowych sezonie. 55-letni szkoleniowiec podpisał z puławskim klubem kontrakt na dwa lata

Start basenów w Świdniku. Ale będzie drożej

Start basenów w Świdniku. Ale będzie drożej

Trochę drożej i trochę wcześniej. 1 czerwca zaczyna się kolejny sezon zewnętrznych basenów w Parku Avia. To popularne miejsce wypoczynku. W zeszłym roku organizatorzy doliczyli się około 40 tysięcy użytkowników.

Akt pod strażnicę wmurowany. Rośnie nowa komenda
galeria

Akt pod strażnicę wmurowany. Rośnie nowa komenda

Na rogu Słowackiego i Lubelskiej trwa budowa nowej strażnicy Państwowej Straży Pożarnej. W poniedziałek podpisano i wmurowano schowany w stalowej tubie akt erekcyjny. Inwestycja warta ponad 30 mln zł powinna zostać ukończona w przyszłym roku.

Platinum Motor Lublin tuż za Spartą Betard Wrocław przed rewanżami w PGE Ekstralidze

Platinum Motor Lublin tuż za Spartą Betard Wrocław przed rewanżami w PGE Ekstralidze

W siódmej kolejce PGE Ekstraligi każdy z meczów miał wyraźnego faworyta. Nie było niespodzianek i każdy z gospodarzy pewnie zwyciężył w swoim spotkaniu.

Kolejna rezygnacja z członkostwa w Radzie Społecznej szpitala. Kto tym razem?

Kolejna rezygnacja z członkostwa w Radzie Społecznej szpitala. Kto tym razem?

Kolejna rezygnacja w Radzie Społecznej bialskiego szpitala. Wcześniej poseł Dariusz Stefaniuk (PiS), a teraz jej skład opuszcza Dariusz Litwiniuk, kierownik filii Urzędu Marszałkowskiego w Białej Podlaskiej i miejski radny.

Załóż firmę w Austrii zgodnie z prawem i ciesz się dobrymi zarobkami!

Załóż firmę w Austrii zgodnie z prawem i ciesz się dobrymi zarobkami!

Marzy Ci się firma w Austrii, jednak wychodzisz z założenia, że jest to niemożliwe do spełnienia? Wręcz przeciwnie! Mając na uwadze obowiązujące w UE prawo, obywatel Polski, który jest uczciwy i nie był karany, ma możliwość założenia firmy w innym kraju, który również należy do UE.

Firma z lubelskiego z godłem „Teraz Polska”

Firma z lubelskiego z godłem „Teraz Polska”

Tym razem godłem „Teraz Polska” nagrodzono 22 firmy. Jedno z nich trafiło do województwa lubelskiego.

Wilkołaskie Święto Boszczu przyciągnęło tłumy. Łobuzy bezkonkurencyjne (zdjęcia)
Zdjęcia
galeria

Wilkołaskie Święto Boszczu przyciągnęło tłumy. Łobuzy bezkonkurencyjne (zdjęcia)

Za nami Wilkołaskie Święto Boszczu. Chętnych na przepyszny barszcz biały, pierogi i inne regionalne smakołyki przygotowane przez Koła Gospodyń Wiejskich z terenu gminy Wilkołaz było tak wielu, że nie dla wszystkich wystarczyło. Przekonali się o tym członkowie zespołu Łobuzy.

Lubelskie: policja stawia nowe posterunki modułowe (wideo)
film

Lubelskie: policja stawia nowe posterunki modułowe (wideo)

Prace prowadzone są w Wilkołazie (powiat kraśnicki) oraz Turobinie (powiat biłgorajski) i polegają na montażu gotowych modułów 3D. Oba budynki komisariatów będą liczyć prawie 160 mkw., a budynki garażowo-magazynowe około 70 mkw.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium