Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Puławy

2 września 2020 r.
22:02

Po śmierci rowerzystki specjalna komisja uznała, że sam chodnik tu nie wystarczy

Protest w Parchatce
Protest w Parchatce (fot. Jedrzej Halerz (archiwum))

Odcinkowy pomiar prędkości i zmiana organizacji ruchu. Specjalna komisja powołana po tym, jak w Parchatce zginęła rowerzystka uznała, że sama budowa chodnika to za mało. A nawet na to nie ma pieniędzy.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

W Parchatce pomiędzy Puławami a Kazimierzem Dolnym w ciągu ostatnich 10 lat w wyniku wypadków życie straciło 5 osób, a 19 odniosło obrażenia.

Droga wojewódzka nr 824 jest niebezpieczna z kilku powodów. Tym najważniejszym, nie licząc wysokiego natężenia ruchu jest brak chodnika dla pieszych oraz odseparowanej od jezdni ścieżki rowerowej. Ta ostatnia biegnie co prawda przy wale wiślanym, ale urywa się przed Bochotnicą.

W związku z tym, część rowerzystów planujących dłuższe wycieczki wybiera drogę wojewódzką. Żadnej alternatywy nie mają natomiast piesi, którzy muszą korzystać z wąskich poboczy, bo budowa chodnika w Parchatce przez ostatnie lata pozostawała (i nadal pozostaje) poza zainteresowaniem Zarządu Dróg Wojewódzkich w Lublinie.

ZDW z powodu ograniczonych funduszy prowadzi politykę dofinansowywania wybranych inwestycji na swoim terenie. O te najpilniejsze starają się więc poszczególne gminy. Pierwszym krokiem jest przygotowanie dokumentacji.

Jak informuje Urząd Miasta w Kazimierzu Dolnym, ta dotycząca chodnika jest gotowa od 2017 roku. Jego pierwszy etap (584 metry) został już wykonany. Kolejny (494 metry) nadal czeka na swoją kolej.

– Już w 2019 roku mieliśmy zabezpieczone środki na ten cel (wkład gminy - przyp.) w budżecie. Potrzebowaliśmy tylko zgody Zarządu Dróg Wojewódzkich na ujęcie tej inwestycji w ramach zadań wspólnych, co oznaczałoby także przyznanie dofinansowania. Niestety otrzymaliśmy odpowiedź odmowną. W tym roku z pewnością ponowimy nasz wniosek z nadzieją na to, że tym razem pieniądze na ten cel zostaną nam przyznane – tłumaczy Magdalena Kowalska z kazimierskiego magistratu.

W najlepszym przypadku chodnik w Parchatce mógłby więc powstać w roku 2021.

Tymczasem ostatni śmiertelny wypadek (w sierpniu zginęła tam rowerzystka Karolina), poza protestem mieszkańców gminy i blokadą drogi, wywołał także reakcję ze strony powiatowego samorządu oraz urzędników odpowiedzialnych za drogi w regionie.

– Tuż po wypadku zwołana została specjalna komisja do spraw bezpieczeństwa na drogach, w obradach której wzięli udział m.in. przedstawiciele starostwa powiatowego, Zarządu Dróg Wojewódzkich i gminy Kazimierz Dolny. Komisja ustaliła, że w Parchatce, poza chodnikiem, którego budowa jest oczekiwana przez mieszkańców, powinien zostać zamontowany odcinkowy pomiar prędkości – informuje Jan Ziomka z zarządu powiatu puławskiego.

Wniosek dotyczący inwestycji został wysłany do Generalnego Inspektora Transportu Drogowego.

Odpowiedzi na razie nie ma, ale szanse na zamontowanie infrastruktury mierzącej prędkość pojazdów w Parchatce są niewielkie. Tego typu urządzenia na ogół trafiają na drogi krajowe. Na tych wojewódzkich częściej stosowane są zwyczajne radary. Ale nawet jeśli skończy się na radarze np. przed jedynym w miejscowości przejściem dla pieszych, istnieje szansa, że część kierowców swoją prędkość zredukuje.

Komisja wskazała również na potrzebę częściowej zmiany organizacji ruchu. Chodzi o przedłużenie zakazu wyprzedzenia poprzez ustawienie dodatkowego znaku oraz przedłużenie linii ciągłych na jezdni.

Ale nawet tak proste rozwiązanie nie pojawi się od razu. Najpierw ma powstać projekt, który następnie będzie opiniowany przez odpowiednie organy itd. Jak długo potrwa ta​ procedura - nie wiadomo.

Sprawą bezpieczeństwa w Parchatce nie od dzisiaj interesują się samorządowcy. Jeszcze przed wakacjami o potrzebie działań poprawiających bezpieczeństwo pieszych mówił m.in. sołtys tej miejscowości, Ryszard Rybczyński, a także radny Mariusz Wicik (PiS). Podczas ostatniej sesji głos w tej sprawie zabrała natomiast Teresa Gutowska (PO). – Czas najwyższy zabrać się za działania, które przyniosłyby skutek – motywowała lokalne władze radna.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Auto szorowało po asfalcie

Jechał gratem na zakazie

Policjanci z ryckiej drogówki pełnili służbę na terenie Dęblina. Na ulicy Kockiej zauważyli osobowe renault, które tylnym zderzakiem niemalże ocierało o nawierzchnię. Wszystko wskazywało na to, że pojazd jest poważnie uszkodzony i nie ma prawa jeździć po drodze publicznej.

W Lublinie powinni mieć wolne do środy, czyli opinie po złotym medalu siatkarzy Bogdanki LUK
ZDJĘCIA
galeria

W Lublinie powinni mieć wolne do środy, czyli opinie po złotym medalu siatkarzy Bogdanki LUK

Czwarta po rundzie zasadniczej PlusLigi Bogdanka LUK Lublin w sobotę wywalczyła pierwszy w historii klubu tytuł mistrza Polski. Jak spotkanie i ten sezon oceniają siatkarze i eksperci?

PGE MKS FunFloor zakończył występy u siebie wygraną z Gnieznem

Udane pożegnanie, PGE MKS FunFloor Lublin bez problemów pokonał rywalki z Gniezna

Szczypiornistki PGE MKS FunFloor w niedzielny wieczór pożegnały się ze swoimi kibicami. W ostatnim, domowym meczu sezonu 24/25 lublinianki pokonały w hali Globus MKS URBiS Gniezno 36:31. Bohaterką spotkania była Magda Balsam, która rzuciła aż 11 bramek.

Pavol Stano (Górnik Łęczna): Mamy już tylko matematyczne szanse na baraże

Pavol Stano (Górnik Łęczna): Mamy już tylko matematyczne szanse na baraże

Górnik Łęczna w niedzielę przegrał w Niecieczy z Bruk-Bet Termaliką i jego szanse na zajęcie miejsca w strefie barażowej spadły do minimum. Jak spotkanie podsumowali szkoleniowcy obydwu ekip?

Milenium Koronacji Bolesława Chrobrego w Lublinie. Historyczne widowisko na miarę tysiąclecia
ZDJĘCIA
galeria

Milenium Koronacji Bolesława Chrobrego w Lublinie. Historyczne widowisko na miarę tysiąclecia

Biało-czerwone flagi, średniowieczni wojowie i echo hymnu rozbrzmiewające w sercu miasta – tak Lublin świętował jedną z najważniejszych rocznic w historii Polski.

Cyklista w drodze do więzienia

Napadł na lombard, czmychnął na rowerze. Teraz nie pojeździ nawet 7,5 roku

Kryminalni z lubartowskiej komendy zatrzymali 26-latka, który pod koniec kwietnia b.r. wtargnął do jednego z miejscowych lombardów i ukradł tacę ze złotą biżuterią. Z łupem w ręku złodziej uciekł, odjeżdżając rowerem. Pokrzywdzony właściciel oszacował wówczas straty na kilkanaście tysięcy złotych.

Rowerowa wiosna w Świdniku

Rowerowa wiosna w Świdniku

To lepsze i zdrowsze rozwiązanie od siedzenia w domu przez komputerem. Władze Świdnika zachęcają dzieci i młodzież do aktywnego spędzania czasu. Służy temu akcja „Rowerowa Wiosna w Świdniku”.

Justyna Szafranek i Dorota Krać z Polskiego Związku Niewidomych w Lublinie podkreślają, że najwięcej barier powoduje zbyt mała świadomość na temat specyfiki dysfunkcji wzroku Codzienne bariery to nie tylko schody, ale porzucone hulajnogi i krawężniki
Magazyn

Codziennych barier jest coraz mniej. Osoby z niepełnosprawnościami mogą żyć jak inni

Miasto rozbudowuje infrastrukturę, oferuje asystentów, dostosowuje szkoły i wspiera edukację. Ale osoby z niepełnosprawnością wciąż wskazują na bariery, które dla innych są niewidoczne.

Wicelider był za mocny. Górnik Łęczna przegrał w Niecieczy z Bruk-Bet Termaliką

Wicelider był za mocny. Górnik Łęczna przegrał w Niecieczy z Bruk-Bet Termaliką

Kibice, którzy wspierają Górnika Łęczna od kilku ładnych lat doskonale wiedzą, że mecze zielono-czarnych z Bruk-Bet Tetmaliką Nieciecza bywają bardzo emocjonujące. Tak też było w niedzielę. Popularne „Słoniki” wygrały u siebie 3:1, ale spotkanie było zdecydowanie bardziej emocjonujące i zacięte niż wskazuje na to wynik

Kamil Ożarowski chce pomóc wychowankom domu dziecka w Zwierzyńcu

Opuści salon masażu i ruszy przez Polskę. Robi to dla dzieci

Pomysł: Pokonać na nartorolkach Polskę od Zakopanego po Hel. Cel: Pomóc potrzebującym dzieciom, chorym i z domów dziecka. Dlatego właśnie Kamil Ożarowski, właściciel salonu masażu z Zamościa podjął się "Biegu po uśmiech". Wspiera go Stowarzyszenie Dwa Domki.

Piknik był niebywałą frajdą dla dzieci
ZDJĘCIA
galeria

Transportowa niedziela z historią i przyszłością – Piknik Europejski na Placu Zamkowym

Zamek, zabytki i… Ikarus. W niedzielne popołudnie Plac Zamkowy w Lublinie zamienił się w kolorową zajezdnię pełną uśmiechów, zabawy i miejskiej mobilności z przeszłości i przyszłości. Wszystko za sprawą Europejskiego Pikniku Transportowego 2025 – flagowego wydarzenia lokalnych obchodów Dni Funduszy Europejskich.

Za nimi ostatni dzień jazdy. Cykliści ścigali się w centrum Lublina
ZDJĘCIA
galeria

Za nimi ostatni dzień jazdy. Cykliści ścigali się w centrum Lublina

Ponad 80 zawodników z Polski i różnych stron świata ściga się w Lublinie podczas „XXVIII Międzynarodowego Wyścigu Kolarskiego Tandemów" oraz VI "Hetman Paracycling Cup o Puchar Marszałka Lubelszczyzny”.

Majówka na ostro. Rzut Beretem rozbujał Lublin
Foto
galeria

Majówka na ostro. Rzut Beretem rozbujał Lublin

W Rzucie Beretem majówka nabrała rumieńców szybciej niż policzki po trzecim drinku. Było głośno, gorąco i z odrobiną szaleństwa – czyli dokładnie tak, jak lubicie. Zobaczcie, kto rzucił beretem... i resztą garderoby oraz jak się bawił Lublin.

Świdnik wpuści miliony w kanalizację

Świdnik wpuści miliony w kanalizację

Przedsiębiorstwo Komunalne Pegimek przygotowuje największy w historii spółki program inwestycyjny, czyli gruntowną przebudowę sieci wodno-kanalizacyjnej w Świdniku. Będzie to kosztować blisko 53 mln zł, a jego realizacja planowana jest na lata 2025-2034.

Boso, ale wesoło, czyli Cejrowski w trasie
WIDEO
film

Boso, ale wesoło, czyli Cejrowski w trasie

Wojciech Cejrowski odwiedził Lublin z nowym stand-up’em podróżniczym. Choć znany jest z podróżniczych opowieści i kontrowersyjnych wypowiedzi, tym razem stawia na stand-up – ale w zupełnie innym stylu niż ten, do którego przyzwyczaili nas polscy komicy.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium