Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Puławy

29 listopada 2019 r.
15:50

PiS głosuje przeciwko prezydentowi Puław. Paweł Maj: "Chcą się mnie pozbyć"

56 257 A A
Radni odrzucili uchwałę o nowych stawkach podatku od nieruchomości
Radni odrzucili uchwałę o nowych stawkach podatku od nieruchomości (fot. Radosław Szczęch)

Podczas czwartkowej sesji puławscy radni odrzucili projekt uchwały podnoszący wysokość podatku od nieruchomości. Ten, podobnie jak leśny oraz od środków transportu - mają pozostać na obecnym poziomie, bliskim maksymalnego. Apele prezydenta nie pomogły. Budżet miasta straci 1,1 mln zł.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Propozycja władz miasta zakładała podniesienie podatku od nieruchomości w przyszłym roku o wartość inflacji, czyli ok. 1,8 proc. Dla przykładu, nowa stawka za metr gruntu na prowadzenie działalności miała wzrosnąć z 0,91 do 0,95 zł, a dla budynków na ten sam cel z 23,10 do 23,90 zł. Dla budynków mieszkalnych podwyższona stawka miała wynieść natomiast 0,80 zł z metra, czyli o 10 groszy więcej, niż obecnie.

Dzięki podwyżkom, budżet miasta miał zyskać ok. 1,1 mln zł w skali roku, a łączna suma środków z tego tytułu miała przekroczyć 62,3 mln zł. Wiemy już, że tak się nie stanie. Na podwyżkę tego podatku podczas ostatniej sesji zgody nie wyraziła rada miasta. Głównie za sprawą sprzeciwu klubu PiS oraz części radnych klubu "Samorządowcy".

"Hipokryzja i populizm"

- Jeżeli będziemy nakładali coraz wyższe podatki to jak do tego miasta mają przyjść młodzi ludzie? W jaki sposób przyciągniemy przedsiębiorców? Tylko zachęty w postaci nie nakładania na nich tego ciężaru funkcjonowania miasta sprawi, że zbudujemy bardziej przyjazne środowisko - argumentowała radna Halina Jarząbek (PiS). - Musimy szukać innych sposobów rozwoju miasta - zaznaczyła. Decyzję o podniesieniu podatku skrytykował również radny Grzegorz Bińczak (PiS). - Poszedł pan na łatwiznę, sięgając do kieszeni nas wszystkich - ocenił, zwracając się do prezydenta.

Paweł Maj starał się przekonać radnych do nie blokowania podwyżki. - Dążycie do tamowania przepływu pieniędzy dla miasta. Chcecie, żeby poszły poza Puławy, do kieszeni akcjonariuszy Zakładów Azotowych, a nawet poza Polskę, do właścicieli zagranicznych supermarketów? To jest działanie na szkodę naszego kraju. Apeluję do państwa o rozsądek - mówił prezydent, nazywając Halinę Jarząbek "hipokrytką", a postawę jej ugrupowania jako "populizm pełną parą". 

"Pieniądz nie spada z nieba"

Argumenty prezydenta spotkały się ze zrozumieniem ze strony radnego Ignacego Czeżyka (PiS). - Żeby zrozumieć, skąd wzięła się podwyżka, trzeba widzieć cały budżet. Nigdy nie mieliśmy takiego deficytu, tak wielkich inwestycji i tak niskiej nadwyżki operacyjnej. Zmagamy się z bardzo dużą obniżką podatków PIT i CIT. Być może utrata 1,1 mln zł nie pogrzebie naszych finansów, ale jeśli zaczniemy kroczyć takimi drogami, doprowadzimy do dramatu - mówił były parlamentarzysta. - Pieniądz nie spada z nieba - podkreślił.

Warto dodać, że prezydent próbował obniżyć podatek dla małych przedsiębiorców, ale jak się okazało, przy obecnym przepisać, trudno wykonać to w sposób satysfakcjonujący dla podatników, jak i budżetu. W grę wchodziłaby jedynie tzw. pomoc de minimis, co wiązałoby się z koniecznością wzywania przedsiębiorców do urzędu, wypełniania szeregu dokumentów itp. Środowisko puławskiego biznesu, jak informuje prezydent, nie było tym zainteresowane. Paweł Maj liczy jednak na ułatwienia legislacyjne umożliwiające podział podatników na dużych i małych, co pozwoliłoby zróżnicować wysokość stawek. Do tego potrzebna jest jednak zgoda władz centralnych.

Wracając na podwórko puławskie, radni nie posłuchali prezydenta i odrzucili projekt uchwały w sprawie nowych stawek podatku od nieruchomości. Tym samym w roku 2020 będą obowiązywały te dotychczasowe, zbliżone do maksymalnych. Przeciw uchwale opowiedziało się 7 radnych klubu PiS i 3 z klubu "Samorządowcy". Dokument poparło natomiast 5 radnych klubu "Niezależni" oraz Ignacy Czeżyk z PiS. Czworo radnych (Koalicja Samorządowa oraz Sławomir Seredyn i Ryszard Smolak z "Samorządowców") wstrzymało się od głosu.

Zarząd komisaryczny? PiS dementuje

Zdaniem prezydenta, nie podejmując uchwały, radni zachowują się tak, jakby działali według pewnego planu. O co dokładnie chodzi? - Systematyczne zadłużanie miasta w moim przekonaniu ma doprowadzić do pozbycia się mnie ze stanowiska i wprowadzenia zarządu komisarycznego. Widząc ich opór na argumenty, dochodzę do wniosku, że szereg decyzji tego rodzaju zapada podczas spotkań partyjnych - ocenia Paweł Maj.

- Oczywiście, że spotykamy się na zebraniach klubu, gdzie dyskutujemy, ale to jest normalna praktyka. To nie znaczy, że zapadają tam wszystkie decyzje. A co do zadłużenia - chciałbym wyraźnie takie plotki zdementować. Nie dążymy do żadnego zarządu komisarycznego. Zależy nam jedynie na tym, żeby władze nie sięgały zbyt głęboko do kieszeni podatników - tłumaczy Michał Śmich, wiceprzewodniczący klubu PiS.

Przypominamy, że podatek leśny oraz ten od środków transportu, zgodnie z propozycją UM, również nie zostanie podniesiony w roku 2020. Więcej puławianie zapłacą natomiast za odbiór śmieci i ogrzewanie.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 257

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
gość / 29 listopada 2019 r. o 17:08
+20
100 mln za halę sportową, 35 mln na Dom Chemika, na razie 6 a docelowo 25 mln na Mediatekę. Wszystko na przeskalowane inwestycje, które w żaden sposób nie zwiększają atrakcyjności inwestycyjnej miasta i nie spowodują, że ludzie przestaną stąd wyjeżdżać (bo tam gdzie z reguły jadą już takie udogodnienia są plus perspektywy na godne zatrudnienie). Ale wszyscy (włącznie z obecnym Prezydentem) byli za kiedy podejmowano decyzję o ich rozpoczęciu. No to niech teraz wszyscy zgodnie zjedzą tę żabę.
Avatar
Gość / 29 listopada 2019 r. o 23:35
+18
Obejrzakem i sesje i komishe wcześniejsze. Wstyd to robi Jarzabek Binczak Wojcik i Krygier. Zachowanie dno. Pytam się też do kiedy radni rządzącej partii nie będą reagowali na ciągle podwyżki narzucania przez ich rząd miastu?
Avatar
Trele / 29 listopada 2019 r. o 17:18
+18
Już coraz więcej ludzi widzi jakim populista jest Pan Prezydent. Jako radny wszystko krytykował, a teraz się dziwi?
Avatar
Gość / 30 listopada 2019 r. o 11:58
+17
Dlaczego wiceprezydent nic się nie odzywa na sesji czy komisji tylko pisze wciąż na telefonie ? Po co on tam jest?
Avatar
fbb / 29 listopada 2019 r. o 17:27
+17
Taaa. Zakłady Azotowe podwyższają im cenę, a my im stawki podatkowej podnieść nie możemy.  Pięknie!
 Azoty podniosły cenę za ciepło. Bedziemy im płacić 27 mln rocznie. Dziękujemy pisowi i posłom za bierność w tej sprawie. 
Avatar
Gość / 29 listopada 2019 r. o 17:00
+17
Pora na referendum!
 To zacznij zbierać podpisy i działaj PiSiorze! Jak wystawicie głównego ekonoma PiS, czyli Halynę Jarząbek to na pewno wygracie :P
Avatar
qaw / 29 listopada 2019 r. o 16:20
+16
mózgi kończą się tam gdzie zaczyna się 500+
Avatar
Gość / 30 listopada 2019 r. o 10:05
+15
A co ze szkoleniami dla urzędników którzy upadłym radnym mówią prawdę ? Pani Krygier kiedy Pani poprowadzi te kulturalne szkolenie którego pani żądała od prezydenta?
Avatar
Gerog / 29 listopada 2019 r. o 20:57
+15
*puk *puk - Kto tam? - Pan Komisarz.
Avatar
Hgfddd / 29 listopada 2019 r. o 20:40
+14
Kandydat PiS w wyborach prezydenckich miał najgorszy wynik. Nie potrafią wygrać normalnie to kombinują. Senat przegrali, w sejmie są na łasce Gowina. W radzie w Puławach mieli 14 radnych, mają 8. Niech robią tak dalej, to po wyborach o nich zapomnimy. Stołki w modzie, kompetencji brak. Jak rządzą w powiecie widać, bo zebraja w mieście o kasę na szpital. Albo w budżecie obywatelskim. Taka to ekipa.
 Starostwo żebra o kase od miasta na powiatowy szpital? Z jakiej paki? Niech najpierw starosta Danuta Smaga ujawni w końcu kwotę nagrody którą dała dyrektorowi szpitala? Niech ujawni jakie i w jakich synach nieprawne nagrody i odprawy wypłaciło starostwo? Niech ujawni ile umorzono podatków zakładom futrzarskim w Kurowie? Niech ujawni ile od czasu powołania jej na starostę wzrosło zatrudnienie w starostwie? Niech ujawni jaka część budżetu starostwa idzie na wynagrodzenia? Niech powie że biurokracja i zatrudnienie starostwie nie jest rozdęte i wciąż pompowane jak spasły bebech. Dopiero potem niech publicznie powiat sięgnie po pieniądze miasta.
 Starostwo żebra o kase od miasta na powiatowy szpital? Z jakiej paki? Niech najpierw starosta Danuta Smaga ujawni w końcu kwotę nagrody którą dała dyrektorowi szpitala? Niech ujawni jakie i w jakich synach nieprawne nagrody i odprawy wypłaciło starostwo? Niech ujawni ile umorzono podatków zakładom futrzarskim w Kurowie? Niech ujawni ile od czasu powołania jej na starostę wzrosło zatrudnienie w starostwie? Niech ujawni jaka część budżetu starostwa idzie na wynagrodzenia? Niech powie że biurokracja i zatrudnienie starostwie nie... rozwiń
Avatar
Gość / 3 grudnia 2019 r. o 13:33
+2
Panie Cezary, dlaczego się Pan nie podpisuje?
Avatar
Gość / 3 grudnia 2019 r. o 08:08
+6
Mieszkańcy czują się oszukani przez pana M.
 Paweł Maj obiecał koalicję z mieszkańcami Puław a wszedł w koalicję z PiS. Twarzą PiS jest Halina Jarząbek która jedyne co potrafi to wsadzić na urzędnicze stołki całą swoją rodzinę. Pozostali radni PiS są tacy sami jak Jarząbek albo jeszcze gorsi. Paweł Maj oszukał mieszkańców Puław!
Avatar
Gość / 3 grudnia 2019 r. o 08:04
+1
Świadoma ustawka PIS
Racja. Zastawia mnie jedno-  czy chodzi o całkowite pozbycie sie Maja czy skrócenie smyczy?
 PiS chodzi o skrócenie smyczy! Paweł Maj wchodząc w koalicję z PiS cały czas był dyspozycyjny wobec PiS i chodził na smyczy!
Avatar
gość / 3 grudnia 2019 r. o 07:44
+5
Świadoma ustawka PIS
 Racja. Zastawia mnie jedno-  czy chodzi o całkowite pozbycie sie Maja czy skrócenie smyczy?
Avatar
ekonomista / 2 grudnia 2019 r. o 22:17
+7
Świadoma ustawka PIS
Avatar
Gość / 2 grudnia 2019 r. o 20:07
0
Anonimowosc komentarzy na dzienniku daje ludziom przeswiadczenie, ze moga wszystko. Ale wydawcy ktorzy sie na to zgadzaja, wlaczaja sie w akcje hejtowania i szkalowania. To jest okropne.
Avatar
Gość / 2 grudnia 2019 r. o 20:06
0
Anonimowosc komentarzy na dzienniku daje ludziom przeswiadczenie, ze moga wszystko. Ale wydawcy ktorzy sie na to zgadzaja, wlaczaja sie w akcje hejtowania i szkalowania. To jest okropne.
Avatar
Gość / 2 grudnia 2019 r. o 20:05
0
Anonimowosc komentarzy na dzienniku daje ludziom przeswiadczenie, ze moga wszystko. Ale wydawcy ktorzy sie na to zgadzaja, wlaczaja sie w akcje hejtowania i szkalowania. To jest okropne.
Avatar
Gość / 2 grudnia 2019 r. o 20:04
0
Anonimowosc komentarzy na dzienniku daje ludziom przeswiadczenie, ze moga wszystko. Ale wydawcy ktorzy sie na to zgadzaja, wlaczaja sie w akcje hejtowania i szkalowania. To jest okropne.
Avatar
Gość / 2 grudnia 2019 r. o 20:04
0
Anonimowosc komentarzy na dzienniku daje ludziom przeswiadczenie, ze moga wszystko. Ale wydawcy ktorzy sie na to zgadzaja, wlaczaja sie w akcje hejtowania i szkalowania. To jest okropne.
Zobacz wszystkie komentarze 257

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Wciąż gramy dla Ninki z Lublina. Megafanka „Ojca Mateusza” wkracza do akcji
galeria

Wciąż gramy dla Ninki z Lublina. Megafanka „Ojca Mateusza” wkracza do akcji

Ponad 66 tys. zł udało się uzbierać dzięki trwającym przez ostatnie dwa tygodnie licytacjom w ramach „Walentynek dla Ninki”. Chodzi o zbiórkę pieniędzy na leczenie chorej na rdzeniowy zanik mięśni (SMA) niespełna dwuletniej Niny Słupskiej z Lublina, która potrzebuje „najdroższego leku świata”. To wciąż kropla w morzu potrzeb, bo do zebrania zostało jeszcze niespełna 7 mln zł.

Finał piłkarskiego Pucharu Polski znowu w Lublinie?
galeria

Finał piłkarskiego Pucharu Polski znowu w Lublinie?

Arena Lublin ponownie może być miejscem rozegrania finałowego meczu Pucharu Polski. O takiej szansie poinformował wczoraj prezydent miasta Krzysztof Żuk. Powołał się przy tym na rozmowę z prezesem Polskiego Związku Piłki Nożnej Zbigniewem Bońkiem.

Koncert „Chwała Bohaterom!” w Świdniku
Zdjęcia
galeria

Koncert „Chwała Bohaterom!” w Świdniku

W Miejskim Ośrodku Kultury w Świdniku odbył się koncert „Chwała Bohaterom!".

Lublin. Była radna PiS nie chce przeprosić rodziny Tadeusza Mazowieckiego. Rachunek to 8 mln zł

Lublin. Była radna PiS nie chce przeprosić rodziny Tadeusza Mazowieckiego. Rachunek to 8 mln zł

Była lubelska radna PiS mimo prawomocnego rozstrzygnięcia sądu nie zamierza przepraszać za nazwanie Tadeusza Mazowieckiego „stalinowcem i agentem NKWD”. Anna Jaśkowska złożyła wniosek o kasację wyroku. Jej pełnomocnik ocenia, że publikacja przeprosin może kosztować aż 8 mln zł.

Słony koszt spacerów po parku Ludowym w Lublinie
galeria

Słony koszt spacerów po parku Ludowym w Lublinie

Na 74 tys. zł oszacowane zostały przez Ratusz koszty naprawy nowej fontanny w parku Ludowym. Mowa o wodotrysku urządzonym w miejscu amfiteatru, gdzie zamiast sceny jest niecka z dyszami w postaci srebrzystych kul.

Kraśnik. Tankowali i nie chcieli płacić. Audi było przygotowane do takiej akcji

Kraśnik. Tankowali i nie chcieli płacić. Audi było przygotowane do takiej akcji

Tablica rejestracyjna była zasłonięta. Nie było też naklejki na przedniej szybie. To miało zapewnić bezkarność dwóm mężczyznom.

Od wtorku kolejna tura zapisów na szczepienia pracowników żłobków

Od wtorku kolejna tura zapisów na szczepienia pracowników żłobków

We wtorek rozpocznie się kolejna tura zapisów na szczepienia pracowników instytucji opieki nad dziećmi, pieczy zastępczej oraz placówek wsparcia dziennego. Rejestracja potrwa do środy (3 marca). Szczepienia są dobrowolne.

Domy w miejscu pól

Domy w miejscu pól

Dziś upubliczniony miał być projekt nowego planu zagospodarowania dzielnicy Szerokie. Na terenach przeznaczonych dotąd pod produkcję rolną wyznaczone mają być nowe strefy pod zabudowę.

Michał Żewłakow prowadził pod wpływem alkoholu. Dyrektor sportowy Motoru Lublin oskarżony

Michał Żewłakow prowadził pod wpływem alkoholu. Dyrektor sportowy Motoru Lublin oskarżony

Nowe wieści w sprawie dyrektora sportowego Motoru Lublin Michała Żewłakowa. Chodzi o sytuację z grudnia 2020 roku, kiedy były kapitan reprezentacji Polski został zatrzymany przez policję za jazdę pod wpływem alkoholu. W ostatnich dniach lutego prokuratura skierowała do sądu akt oskarżenia w tej sprawie.

W Puławach pamiętają o Niezłomnych. Kwiaty i znicze przy krzyżu
Dużo zdjęć
galeria

W Puławach pamiętają o Niezłomnych. Kwiaty i znicze przy krzyżu

Minęło dziesięć lat od ustanowienia Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. W poniedziałek w Puławach odprawiono mszę w ich intencji. Puławianie tradycyjnie spotkali się przed krzyżem przy ul. Centralnej, gdzie złożyli kwiaty i zapalili znicze.

Ogień buchał pod niebo. Spłonął warsztat samochodowy w Turce
zdjęcia

Ogień buchał pod niebo. Spłonął warsztat samochodowy w Turce

Już w momencie, kiedy na miejsce dotarły pierwsze wozy strażackie, płonęło całe wnętrze i dach.

Senator z Lublina z koronawirusem

Senator z Lublina z koronawirusem

Jacek Bury, senator ruchu Hołowni ma koronawirusa.

Radni Białej Podlaskiej zdecydowali: Jeśli cyrk, to bez zwierząt

Radni Białej Podlaskiej zdecydowali: Jeśli cyrk, to bez zwierząt

Jeśli przedstawienia cyrkowe, to bez zwierząt. Takie nowe prawo uchwaliła właśnie rada Białej Podlaskiej. Ale zakaz dotyczy tylko terenów miejskich. – Czy uchwała ma uzasadnienie, skoro 90 proc. przedstawień cyrkowych odbywa się na prywatnych działkach? – zastanawia się radny Bartłomiej Kuczer.

Nie żyje Urszula Radek. Jedna z legend „S” w Świdniku

Nie żyje Urszula Radek. Jedna z legend „S” w Świdniku

W lipcu 1980 r., podczas protestu w WSK Świdnik, została członkiem Komitetu Strajkowego. Urszula Radek odeszła w wieku 87 lat.

Firma z Lublina zgarnęła kontrowersyjny kontrakt rządowy. Ponad 10 mln zł za samochody

Firma z Lublina zgarnęła kontrowersyjny kontrakt rządowy. Ponad 10 mln zł za samochody

Lubelski diler Skody jest jednym ze zwycięzców rządowego przetargu na dostawę 300 aut. Opozycja krytykowała to postępowanie mówiąc, że lepiej dziś wydać pieniądze na karetki.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.