Quantcast

Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Puławy

29 listopada 2019 r.
15:50

PiS głosuje przeciwko prezydentowi Puław. Paweł Maj: "Chcą się mnie pozbyć"

56 257 A A
Radni odrzucili uchwałę o nowych stawkach podatku od nieruchomości
Radni odrzucili uchwałę o nowych stawkach podatku od nieruchomości (fot. Radosław Szczęch)

Podczas czwartkowej sesji puławscy radni odrzucili projekt uchwały podnoszący wysokość podatku od nieruchomości. Ten, podobnie jak leśny oraz od środków transportu - mają pozostać na obecnym poziomie, bliskim maksymalnego. Apele prezydenta nie pomogły. Budżet miasta straci 1,1 mln zł.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Propozycja władz miasta zakładała podniesienie podatku od nieruchomości w przyszłym roku o wartość inflacji, czyli ok. 1,8 proc. Dla przykładu, nowa stawka za metr gruntu na prowadzenie działalności miała wzrosnąć z 0,91 do 0,95 zł, a dla budynków na ten sam cel z 23,10 do 23,90 zł. Dla budynków mieszkalnych podwyższona stawka miała wynieść natomiast 0,80 zł z metra, czyli o 10 groszy więcej, niż obecnie.

Dzięki podwyżkom, budżet miasta miał zyskać ok. 1,1 mln zł w skali roku, a łączna suma środków z tego tytułu miała przekroczyć 62,3 mln zł. Wiemy już, że tak się nie stanie. Na podwyżkę tego podatku podczas ostatniej sesji zgody nie wyraziła rada miasta. Głównie za sprawą sprzeciwu klubu PiS oraz części radnych klubu "Samorządowcy".

"Hipokryzja i populizm"

- Jeżeli będziemy nakładali coraz wyższe podatki to jak do tego miasta mają przyjść młodzi ludzie? W jaki sposób przyciągniemy przedsiębiorców? Tylko zachęty w postaci nie nakładania na nich tego ciężaru funkcjonowania miasta sprawi, że zbudujemy bardziej przyjazne środowisko - argumentowała radna Halina Jarząbek (PiS). - Musimy szukać innych sposobów rozwoju miasta - zaznaczyła. Decyzję o podniesieniu podatku skrytykował również radny Grzegorz Bińczak (PiS). - Poszedł pan na łatwiznę, sięgając do kieszeni nas wszystkich - ocenił, zwracając się do prezydenta.

Paweł Maj starał się przekonać radnych do nie blokowania podwyżki. - Dążycie do tamowania przepływu pieniędzy dla miasta. Chcecie, żeby poszły poza Puławy, do kieszeni akcjonariuszy Zakładów Azotowych, a nawet poza Polskę, do właścicieli zagranicznych supermarketów? To jest działanie na szkodę naszego kraju. Apeluję do państwa o rozsądek - mówił prezydent, nazywając Halinę Jarząbek "hipokrytką", a postawę jej ugrupowania jako "populizm pełną parą". 

"Pieniądz nie spada z nieba"

Argumenty prezydenta spotkały się ze zrozumieniem ze strony radnego Ignacego Czeżyka (PiS). - Żeby zrozumieć, skąd wzięła się podwyżka, trzeba widzieć cały budżet. Nigdy nie mieliśmy takiego deficytu, tak wielkich inwestycji i tak niskiej nadwyżki operacyjnej. Zmagamy się z bardzo dużą obniżką podatków PIT i CIT. Być może utrata 1,1 mln zł nie pogrzebie naszych finansów, ale jeśli zaczniemy kroczyć takimi drogami, doprowadzimy do dramatu - mówił były parlamentarzysta. - Pieniądz nie spada z nieba - podkreślił.

Warto dodać, że prezydent próbował obniżyć podatek dla małych przedsiębiorców, ale jak się okazało, przy obecnym przepisać, trudno wykonać to w sposób satysfakcjonujący dla podatników, jak i budżetu. W grę wchodziłaby jedynie tzw. pomoc de minimis, co wiązałoby się z koniecznością wzywania przedsiębiorców do urzędu, wypełniania szeregu dokumentów itp. Środowisko puławskiego biznesu, jak informuje prezydent, nie było tym zainteresowane. Paweł Maj liczy jednak na ułatwienia legislacyjne umożliwiające podział podatników na dużych i małych, co pozwoliłoby zróżnicować wysokość stawek. Do tego potrzebna jest jednak zgoda władz centralnych.

Wracając na podwórko puławskie, radni nie posłuchali prezydenta i odrzucili projekt uchwały w sprawie nowych stawek podatku od nieruchomości. Tym samym w roku 2020 będą obowiązywały te dotychczasowe, zbliżone do maksymalnych. Przeciw uchwale opowiedziało się 7 radnych klubu PiS i 3 z klubu "Samorządowcy". Dokument poparło natomiast 5 radnych klubu "Niezależni" oraz Ignacy Czeżyk z PiS. Czworo radnych (Koalicja Samorządowa oraz Sławomir Seredyn i Ryszard Smolak z "Samorządowców") wstrzymało się od głosu.

Zarząd komisaryczny? PiS dementuje

Zdaniem prezydenta, nie podejmując uchwały, radni zachowują się tak, jakby działali według pewnego planu. O co dokładnie chodzi? - Systematyczne zadłużanie miasta w moim przekonaniu ma doprowadzić do pozbycia się mnie ze stanowiska i wprowadzenia zarządu komisarycznego. Widząc ich opór na argumenty, dochodzę do wniosku, że szereg decyzji tego rodzaju zapada podczas spotkań partyjnych - ocenia Paweł Maj.

- Oczywiście, że spotykamy się na zebraniach klubu, gdzie dyskutujemy, ale to jest normalna praktyka. To nie znaczy, że zapadają tam wszystkie decyzje. A co do zadłużenia - chciałbym wyraźnie takie plotki zdementować. Nie dążymy do żadnego zarządu komisarycznego. Zależy nam jedynie na tym, żeby władze nie sięgały zbyt głęboko do kieszeni podatników - tłumaczy Michał Śmich, wiceprzewodniczący klubu PiS.

Przypominamy, że podatek leśny oraz ten od środków transportu, zgodnie z propozycją UM, również nie zostanie podniesiony w roku 2020. Więcej puławianie zapłacą natomiast za odbiór śmieci i ogrzewanie.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 257

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
gość / 29 listopada 2019 r. o 17:08
100 mln za halę sportową, 35 mln na Dom Chemika, na razie 6 a docelowo 25 mln na Mediatekę. Wszystko na przeskalowane inwestycje, które w żaden sposób nie zwiększają atrakcyjności inwestycyjnej miasta i nie spowodują, że ludzie przestaną stąd wyjeżdżać (bo tam gdzie z reguły jadą już takie udogodnienia są plus perspektywy na godne zatrudnienie). Ale wszyscy (włącznie z obecnym Prezydentem) byli za kiedy podejmowano decyzję o ich rozpoczęciu. No to niech teraz wszyscy zgodnie zjedzą tę żabę.
Avatar
Gość / 29 listopada 2019 r. o 23:35
Obejrzakem i sesje i komishe wcześniejsze. Wstyd to robi Jarzabek Binczak Wojcik i Krygier. Zachowanie dno. Pytam się też do kiedy radni rządzącej partii nie będą reagowali na ciągle podwyżki narzucania przez ich rząd miastu?
Avatar
Trele / 29 listopada 2019 r. o 17:18
Już coraz więcej ludzi widzi jakim populista jest Pan Prezydent. Jako radny wszystko krytykował, a teraz się dziwi?
Avatar
Gość / 30 listopada 2019 r. o 11:58
Dlaczego wiceprezydent nic się nie odzywa na sesji czy komisji tylko pisze wciąż na telefonie ? Po co on tam jest?
Avatar
fbb / 29 listopada 2019 r. o 17:27
Taaa. Zakłady Azotowe podwyższają im cenę, a my im stawki podatkowej podnieść nie możemy.  Pięknie!
 Azoty podniosły cenę za ciepło. Bedziemy im płacić 27 mln rocznie. Dziękujemy pisowi i posłom za bierność w tej sprawie. 
Avatar
Gość / 29 listopada 2019 r. o 17:00
Pora na referendum!
 To zacznij zbierać podpisy i działaj PiSiorze! Jak wystawicie głównego ekonoma PiS, czyli Halynę Jarząbek to na pewno wygracie :P
Avatar
qaw / 29 listopada 2019 r. o 16:20
mózgi kończą się tam gdzie zaczyna się 500+
Avatar
Gość / 30 listopada 2019 r. o 10:05
A co ze szkoleniami dla urzędników którzy upadłym radnym mówią prawdę ? Pani Krygier kiedy Pani poprowadzi te kulturalne szkolenie którego pani żądała od prezydenta?
Avatar
Gerog / 29 listopada 2019 r. o 20:57
*puk *puk - Kto tam? - Pan Komisarz.
Avatar
Hgfddd / 29 listopada 2019 r. o 20:40
Kandydat PiS w wyborach prezydenckich miał najgorszy wynik. Nie potrafią wygrać normalnie to kombinują. Senat przegrali, w sejmie są na łasce Gowina. W radzie w Puławach mieli 14 radnych, mają 8. Niech robią tak dalej, to po wyborach o nich zapomnimy. Stołki w modzie, kompetencji brak. Jak rządzą w powiecie widać, bo zebraja w mieście o kasę na szpital. Albo w budżecie obywatelskim. Taka to ekipa.
 Starostwo żebra o kase od miasta na powiatowy szpital? Z jakiej paki? Niech najpierw starosta Danuta Smaga ujawni w końcu kwotę nagrody którą dała dyrektorowi szpitala? Niech ujawni jakie i w jakich synach nieprawne nagrody i odprawy wypłaciło starostwo? Niech ujawni ile umorzono podatków zakładom futrzarskim w Kurowie? Niech ujawni ile od czasu powołania jej na starostę wzrosło zatrudnienie w starostwie? Niech ujawni jaka część budżetu starostwa idzie na wynagrodzenia? Niech powie że biurokracja i zatrudnienie starostwie nie jest rozdęte i wciąż pompowane jak spasły bebech. Dopiero potem niech publicznie powiat sięgnie po pieniądze miasta.
 Starostwo żebra o kase od miasta na powiatowy szpital? Z jakiej paki? Niech najpierw starosta Danuta Smaga ujawni w końcu kwotę nagrody którą dała dyrektorowi szpitala? Niech ujawni jakie i w jakich synach nieprawne nagrody i odprawy wypłaciło starostwo? Niech ujawni ile umorzono podatków zakładom futrzarskim w Kurowie? Niech ujawni ile od czasu powołania jej na starostę wzrosło zatrudnienie w starostwie? Niech ujawni jaka część budżetu starostwa idzie na wynagrodzenia? Niech powie że biurokracja i zatrudnienie starostwie nie... rozwiń
Avatar
Gość / 3 grudnia 2019 r. o 13:33
Panie Cezary, dlaczego się Pan nie podpisuje?
Avatar
Gość / 3 grudnia 2019 r. o 08:08
Mieszkańcy czują się oszukani przez pana M.
 Paweł Maj obiecał koalicję z mieszkańcami Puław a wszedł w koalicję z PiS. Twarzą PiS jest Halina Jarząbek która jedyne co potrafi to wsadzić na urzędnicze stołki całą swoją rodzinę. Pozostali radni PiS są tacy sami jak Jarząbek albo jeszcze gorsi. Paweł Maj oszukał mieszkańców Puław!
Avatar
Gość / 3 grudnia 2019 r. o 08:04
Świadoma ustawka PIS
Racja. Zastawia mnie jedno-  czy chodzi o całkowite pozbycie sie Maja czy skrócenie smyczy?
 PiS chodzi o skrócenie smyczy! Paweł Maj wchodząc w koalicję z PiS cały czas był dyspozycyjny wobec PiS i chodził na smyczy!
Avatar
gość / 3 grudnia 2019 r. o 07:44
Świadoma ustawka PIS
 Racja. Zastawia mnie jedno-  czy chodzi o całkowite pozbycie sie Maja czy skrócenie smyczy?
Avatar
ekonomista / 2 grudnia 2019 r. o 22:17
Świadoma ustawka PIS
Avatar
Gość / 2 grudnia 2019 r. o 20:07
Anonimowosc komentarzy na dzienniku daje ludziom przeswiadczenie, ze moga wszystko. Ale wydawcy ktorzy sie na to zgadzaja, wlaczaja sie w akcje hejtowania i szkalowania. To jest okropne.
Avatar
Gość / 2 grudnia 2019 r. o 20:06
Anonimowosc komentarzy na dzienniku daje ludziom przeswiadczenie, ze moga wszystko. Ale wydawcy ktorzy sie na to zgadzaja, wlaczaja sie w akcje hejtowania i szkalowania. To jest okropne.
Avatar
Gość / 2 grudnia 2019 r. o 20:05
Anonimowosc komentarzy na dzienniku daje ludziom przeswiadczenie, ze moga wszystko. Ale wydawcy ktorzy sie na to zgadzaja, wlaczaja sie w akcje hejtowania i szkalowania. To jest okropne.
Avatar
Gość / 2 grudnia 2019 r. o 20:04
Anonimowosc komentarzy na dzienniku daje ludziom przeswiadczenie, ze moga wszystko. Ale wydawcy ktorzy sie na to zgadzaja, wlaczaja sie w akcje hejtowania i szkalowania. To jest okropne.
Avatar
Gość / 2 grudnia 2019 r. o 20:04
Anonimowosc komentarzy na dzienniku daje ludziom przeswiadczenie, ze moga wszystko. Ale wydawcy ktorzy sie na to zgadzaja, wlaczaja sie w akcje hejtowania i szkalowania. To jest okropne.
Zobacz wszystkie komentarze 257

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Żaneta wysuszyła włosy przy 70 km/h, czyli anielski jubileusz Politechniki Lubelskiej
galeria

Żaneta wysuszyła włosy przy 70 km/h, czyli anielski jubileusz Politechniki Lubelskiej

Studia to nie wyścigi, to nie Ryszard Szurkowski – wspominał z uśmiechem Lech Sprawka, absolwent Politechniki Lubelskiej sprzed 47-lat, słowa jednego ze swoich wykładowców w czasach, kiedy dostanie urlopu dziekańskiego nie zawsze było łatwe. Lubelska uczelnia techniczna obchodzi jubileusz 70-lecia.

Uratują więcej pacjentów. Szpital przy Jaczewskiego buduje nową stację dializ
Zdjęcia
galeria

Uratują więcej pacjentów. Szpital przy Jaczewskiego buduje nową stację dializ

Budowa nowej stacji dializ pomoże nam uratować dużo więcej ludzi – mówi wprost prof. Wojciech Załuska, rektor Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. Budowa przy ulicy Jaczewskiego już trwa, w środę wmurowano tam akt erekcyjny.

Nikt nie chce sprzedać prądu dla MPK Lublin

Nikt nie chce sprzedać prądu dla MPK Lublin

Ani jedna firma nie stanęła do przetargu na dostawę energii elektrycznej dla Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego. Nie ma jednak obaw, że z dnia na dzień po lubelskich ulicach przestaną kursować trolejbusy i autobusy elektryczne.

Paweł Babiarz (Huczwa Tyszowce): Chcemy powalczyć o miejsce w czołówce

Paweł Babiarz (Huczwa Tyszowce): Chcemy powalczyć o miejsce w czołówce

Rozmowa z Pawłem Babiarzem, trenerem Huczwy Tyszowce

Lubelskie. Roztrzaskany ford. Nie żyje kierowca
zdjęcia
galeria

Lubelskie. Roztrzaskany ford. Nie żyje kierowca

Do tragicznego wypadku doszło w środę w powiecie bialskim. Nie udało się uratować życia mężczyzny.

Prezydent Poznania o ministrze: Na ringu urwałbym Czarnkowi głowę

Prezydent Poznania o ministrze: Na ringu urwałbym Czarnkowi głowę

Ostra wymiana zdań między prezydentem Poznania a ministrem edukacji i nauki. O co poszło w sporze Jaśkowiak – Czarnek?

Miejsca odkryte w Synagodze. Malarz i fotograf mają wspólną wystawę
29 września 2022, 17:00

Miejsca odkryte w Synagodze. Malarz i fotograf mają wspólną wystawę

Do końca listopada w Centrum „Synagoga” Fundacji Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego na ul. Pereca w Zamościu oglądać można ekspozycję zatytułowaną „Miejsca odkryte. Wystawa Przyjaciół”. Składają się na nią prace fotografa i grafika Alana Metnicka i artysty malarza Jerzego Tyburskiego.

Jak się tym jeździ? 200 koni pod maską i L-ka na dachu
wideo
film

Jak się tym jeździ? 200 koni pod maską i L-ka na dachu

Po ulicach Warszawy grasuje 204-konny elektryczny Volkswagen z literą "L" na dachu.

Lublin. 50 tysięcy złotych poleciało przez okno

Lublin. 50 tysięcy złotych poleciało przez okno

Starsze małżeństwo uwierzyło oszustom i oddało im sporą gotówkę. Torbę z pieniędzmi wyrzucili przez okno.

Kolektyw i dobra atmosfera siłą Tomasovii

Kolektyw i dobra atmosfera siłą Tomasovii

Tomasovia w nowy sezon weszła raczej średnio. Po czterech kolejkach miała na koncie siedem punktów. Od tamtej pory sporo się jednak zmieniło. Niebiesko-biali zanotowali już cztery zwycięstwa z rzędu, pięć kolejnych meczów, w których zagrali na zero z tyłu i chyba można już zaryzykować stwierdzenie, że są w gronie faworytów grupy drugiej.

Zamość. Dwa duże parkingi za darmo. Ale tylko do wiosny

Zamość. Dwa duże parkingi za darmo. Ale tylko do wiosny

Do piątku trzeba było kupować bilety. Od soboty dwa parkingi położone w bezpośrednim sąsiedztwie Starego Miasta są bezpłatne. I tak pozostanie aż do wiosny.

Konfrontacje Teatralne: Oficerki. O policji. Fantazja oparta na faktach
12 października 2022, 19:00

Konfrontacje Teatralne: Oficerki. O policji. Fantazja oparta na faktach

Kolejny spektakl w ramach tegorocznych Konfrontacji Teatralnych lubelscy widzowie zobaczą 12 października o godz. 19. Tego dnia Centrum Kultury zaprosi na pokaz przedstawienia "Oficerki. O policji. Fantazja oparta na faktach" powstałego w kooperacji Teatru Polskiego Bydgoszcz i Komuny Warszawa.

Lepiej bez powodu nie brać jodku potasu. Czym to grozi?
galeria

Lepiej bez powodu nie brać jodku potasu. Czym to grozi?

Jodku potasu nie można przyjmować profilaktycznie i na własną rękę! Nie pomoże zażywanie go profilaktycznie, gdy nie występuje narażenie na szkodliwe skutki promieniowania. Wręcz zaszkodzi.

Lublin. Chcą startować z urządzaniem nowego parku. Zaczną od "leśnego korytarza"
galeria

Lublin. Chcą startować z urządzaniem nowego parku. Zaczną od "leśnego korytarza"

Jeszcze jesienią ma się zacząć urządzanie dolnej części wąwozu na Czechowie, w którym planowany jest nowy park ciągnący się od ul. Północnej do ul. Kameralnej. Nie wszystkie propozycje architekta krajobrazu przypadły do gustu pobliskim mieszkańcom.

Pod Koszami Dziennika Wschodniego: The Reds Iglo-Klima pierwszym liderem

Pod Koszami Dziennika Wschodniego: The Reds Iglo-Klima pierwszym liderem

The Reds Iglo-Klima roznili w pierwszym meczu Dom Plus niemal 40 punktami. Trudno się zatem dziwić, że zostali pierwszym liderem rozgrywek Pod Koszami Dziennika Wschodniego im. Andrzeja Wawrzyckiego. Najwięcej emocji przyniosła jednak konfrontacja Team z WinPlay.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium