Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Sport

23 sierpnia 2016 r.
20:09

Brazylia zdała egzamin. Takie były igrzyska w Rio 2016

0 0 A A

Każdy, kto miał pomysł, był w stanie na igrzyskach zarobić. Od osób wynajmujących swoje apartamenty kibicom, przez mieszkańców okolic aren, którzy swoje domy i garaże zamienili na sklepiki i bary.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Gdy w październiku 2009 roku Międzynarodowy Komitet Olimpijski przyznawał Brazylii organizację igrzysk, był to jeden z najszybciej rozwijających się krajów świata. Gospodarka szła w górę, podobnie jak zarobki mieszkańców, masowo zaliczających społeczny awans z ubóstwa do klasy średniej. Nieprzypadkowo postęp czyniony przez państwo doceniła dwa lata wcześniej także FIFA, aprobując wybór Brazylii jako organizatora piłkarskiego mundialu.

W trakcie kilku lat w Kraju Kawy sporo się jednak zmieniło. Do 2014 roku bezrobocie wzrosło o blisko 5 procent, a spadek cen ropy spowodował spore problemy z wypłacalnością w sektorze publicznym. W połączeniu z aferami targającymi krajem oraz wszechobecną korupcją i biurokracją, doprowadziło to do drastycznego spadku zaufania do władzy. Zarówno przed rozpoczęciem mistrzostw świata, jak i olimpiady, sporo mówiło się o protestach Brazylijczyków, którzy chcą chleba, nie igrzysk. Ale czy aby na pewno nastroje społeczne są tu aż tak radykalne?

Sceptycyzm i wątpliwości

Według sondaży, większość ludzi zamieszkujących państwo nie jest zadowolona z organizacji igrzysk. Mnie osobiście trudno było jednak znaleźć osoby, które zdecydowanie potępiałyby ten pomysł. Sceptycyzm, wątpliwości – tak. Jednoznaczna krytyka – już nie. Każdy z moich rozmówców jeśli nawet nie cieszył się otwarcie, że jego kraj organizuje największą sportową imprezę na świecie, to przynajmniej dostrzegał płynące z tego korzyści.

Nie wiem, czy przytaczane w wielu miejscach dane są nieprecyzyjne, czy ludzie mówiący po angielsku (z racji ograniczeń językowych tylko z takimi rozmawiałem) mają inną świadomość, czy może chodzi o miejsce zamieszkania (w Rio się cieszą, w innych miastach nie?), ale z moich obserwacji wynika, że igrzyska olimpijskie przyniosły Brazylijczykom znacznie więcej radości niż smutków.

Zarobić na igrzyskach

– Jestem szczęśliwy, że w moim mieście odbyła się taka impreza. To dla mnie bardzo ważne. Nie jesteśmy biednym krajem. Nie sądzę, że bez igrzysk olimpijskich żyłoby nam się lepiej – twierdzi Jean.

– W ciągu trzech lat wiele zmieniło się u nas na plus. Rząd zainwestował gigantyczne pieniądze w infrastrukturę. Będziemy czerpali z tego korzyści jeszcze przez wiele lat – dodaje Felipe.
Każdy, kto miał pomysł, był w stanie na igrzyskach zarobić. Od osób wynajmujących swoje apartamenty kibicom, przez mieszkańców okolic aren, którzy ze swoich domów i garażów uczynili mini sklepiki, oferujące szybkie przekąski i chłodne napoje po obnośnych sprzedawców i prostytutki. Wszyscy na czas trwania imprezy wywindowali swoje ceny o kilkaset procent i nikt nie narzekał na brak klientów.

– W trakcie igrzysk, sprzedając szaszłyki i kiełbaski z grilla oraz schłodzoną wodę i kokosy, zarobiłem 3,5 tys. Reali. To dwie moje pensje – cieszy się Andre, zamieszkujący skromny domek obok stadionu olimpijskiego.

Zdążyli, choć nie ze wszystkim

Od czasu, gdy w 2009 roku powierzono Brazylii organizację igrzysk, sporo się tu zmieniło. Poczynając od odnowienia historycznego centrum miasta, przez wybudowanie 70 km nowych dróg w mieście i nowej linii metra aż po doprowadzenie wody, elektryczności, gazu i kanalizacji do wielu zakątków aglomeracji. To wszystko sprawia, że w drugim największym mieście Ameryki Południowej ludziom żyje się dziś lepiej. Nawet jeśli nie każdy z 45 miliardów Reali został wydany zgodnie z oczekiwaniami społeczeństwa.

Oczywiście, nie ze wszystkim wyrobiono się przed wyznaczonym deadlinem. W wielu miejscach rozkopane są ulice, w oczy rzuca się szczególnie remont drogi przy głównym dworcu w mieście. Nowa linia metra przez czas trwania igrzysk zarezerwowana była jedynie dla osób posiadających bilety, dziennikarzy oraz szeroko pojętej rodziny olimpijskiej, co irytowało wielu mieszkańców. Korki, na co dzień i tak olbrzymie, w trakcie jedenastodniowej imprezy jeszcze urosły, do czego przyczyniło się z pewnością wydzielenie specjalnych pasów olimpijskich dla uprzywilejowanych pojazdów.

Było bezpiecznie

Organizatorzy zdali egzamin także pod względem bezpieczeństwa. Jak na miasto, w którym według oficjalnych statystyk co tydzień ginie 500 osób, w trakcie igrzysk było zaskakująco spokojnie. Udało się wyeliminować nieprzyjemne incydenty do minimum. Głośno było tylko o przypadku, gdy z nieznanych przyczyn ostrzelany został oficjalny autobus igrzysk.
Z osób, które przyjechały na imprezę, życie (na skutek wypadku drogowego) stracił tylko trener niemieckich kajakarzy. Nawet głośna sprawa napadu na amerykańskich pływaków wracających z nocnej imprezy, została wymyślona przez nich samym jako przykrywka dla awantury, wywołanej na stacji benzynowej.

Bilety zbyt drogie

Jakie było zainteresowanie Brazylijczyków samymi igrzyskami? Patrząc po frekwencji na trybunach, raczej średnie. To jednak mylne wrażenie. O tym, że to co dzieje się na olimpijskich arenach ma znaczenie dla obywateli tego kraju, najlepiej świadczą tłumy w barach, transmitujących imprezę. W wielu brakowało miejsc siedzących. A, że stadiony podczas wielu wydarzeń świeciły pustkami? Cóż, to akurat kwestia wygórowanych cen. Wysokich zresztą nie tylko dla Brazylijczyków.

– Jestem fanem igrzysk, więc wspólnie z żoną zaplanowaliśmy naszą objazdówkę po Ameryce Południowej tak, żeby w Rio być akurat w trakcie igrzysk. Chciałem przez tydzień odwiedzić wszystkie areny, ale skończyło się na jednej wizycie na stadionie olimpijskim i jednym meczu siatkarzy. Kilkaset złotych za bilet to zdecydowanie zbyt dużo jak na naszą niskokosztową wyprawę – tłumaczy Tomek, w trakcie podróży poślubnej z Olą.

Czytaj więcej o:

Pozostałe informacje

Pijana matka wiozła córkę do szkoły. Policja przeprowadziła działania „NURD” w Lublinie

Pijana matka wiozła córkę do szkoły. Policja przeprowadziła działania „NURD” w Lublinie

Podczas wczorajszych działań „NURD” w Lublinie policjanci ujawnili 177 wykroczeń, w tym przypadek 29-letniej kobiety, która wiozła swoje dziecko do szkoły, mając 2 promile alkoholu w organizmie.

Wyjątkowa okazja na świąteczne prezenty. Sprawunki już w najbliższą niedzielę

Wyjątkowa okazja na świąteczne prezenty. Sprawunki już w najbliższą niedzielę

Ponad 30 twórców z całego regionu lubelskiego, oryginalne rękodzieło, ekologiczne produkty i inspiracje na święta. Sprawunki – Targi Wyjątkowych Rzeczy powracają w Warsztatach Kultury w Lublinie już w najbliższą niedzielę.

Marcin Romanowski

Prokurator wystawił list gończy za Marcinem Romanowskim

Prokurator wystawił w czwartek list gończy za Marcinem Romanowskim, co do którego sąd zdecydował o trzymiesięcznym areszcie – poinformował rzecznik PK prok. Przemysław Nowak. Poseł PiS, b. wiceszef MS, jest podejrzany m.in. o ustawianie konkursów na wielomilionowe dotacje z Funduszu Sprawiedliwości.

Przewierty horyzontalne w praktyce. Jak oszczędzać czas i pieniądze w trudnym terenie?

Przewierty horyzontalne w praktyce. Jak oszczędzać czas i pieniądze w trudnym terenie?

Realizacja skomplikowanych projektów infrastrukturalnych w trudnym terenie często stawia przed inżynierami wyzwania, które wydają się nie do pokonania.

Jak poprawić bezpieczeństwo na ulicy Roztocze? Miasto rozważa spowolnienie ruchu

Jak poprawić bezpieczeństwo na ulicy Roztocze? Miasto rozważa spowolnienie ruchu

Mieszkańcy dzielnicy Węglin Południowy domagają się zmian na ulicy Roztocze, która – ich zdaniem – stała się miejscem o zwiększonym ryzyku dla pieszych i kierowców. W odpowiedzi na ich apele radni Anna Glijer i Jarosław Pakuła skierowali do prezydenta miasta interpelację w sprawie poprawy bezpieczeństwa w tej lokalizacji.

Promocja zbioru legend w Janowskim Ośrodku Kultury

Promocja zbioru legend w Janowskim Ośrodku Kultury

Kilkadziesiąt osób pojawiło się 5 grudnia w Janowskim Ośrodku Kultury na promocji Najpiękniejszych legend ziemi janowskiej. Zbiór autorstwa Angeliki Moskal opublikowało Wydawnictwo Regis. Ilustracje do książki wykonała Agnieszka Adamik.

Chełm nie poddaje się i zamierza wywalczyć sprawiedliwość przed sądem, aby Muzeum Ofiar Rzezi Wołyńskiej mogło powstać.

Spór o Muzeum Rzezi Wołyńskiej – czy projekt doczeka się realizacji?

W Chełmie miało powstać pierwsze muzeum w Polsce poświęcone wołyńskiemu ludobójstwu. Projekt został wstrzymany przez wycofanie się resortu kultury z finansowania inwestycji, jednak nowe deklaracje Ukrainy rzucają inne światło na przyszłość przedsięwzięcia.

Nie ma brzydkiej sali, jest źle dobrana dekoracja
DO ŚLUBU Z DZIENNIKIEM
film

Nie ma brzydkiej sali, jest źle dobrana dekoracja

W dzisiejszym odcinku zapytaliśmy wedding plannerki o trendy w nadchodzącym sezonie ślubnym 2025. Jakie dekoracje najlepiej pasują do Pary Młodej? Czym kierować się przy ich wyborze? Sprawdźcie sami!

Kalesony, a może kombinezon pilota? Wojsko proponuje nietypowe pomysły na prezenty

Kalesony, a może kombinezon pilota? Wojsko proponuje nietypowe pomysły na prezenty

Agencja Mienia Wojskowego zaprasza na przedświąteczne zakupy. Można zaopatrzyć się w zimowe kalesony i inne „pakiety przetrwania”.

Samowolnie opuścił SOR w Lublinie. Teraz pana Andrzeja szuka policja

Samowolnie opuścił SOR w Lublinie. Teraz pana Andrzeja szuka policja

42-latek samowolnie opuścił szpital w Lublinie. Teraz poszukuje go policja.

zdjęcie ilustracyjne

Trudny piątek na drogach. Rolnicy zorganizują protesty na dwóch mostach

To będzie trudny piątek na drogach w Lubelskiem. W dwóch miejscach rolnicy organizują protesty.

Kolejne wyróżnienie dla gracza Startu Lublin

Kolejne wyróżnienie dla gracza Startu Lublin

Świetna postawa koszykarzy Startu Lublin podczas meczu z mistrzami Polski - Treflem Sopot doceniona. Courtney Ramey został wybrany MVP 9. kolejki.

Zespół Bayer Full ma wystąpić na Sylwestrze w Chełmie

Telewizja Republika robi Sylwestra w Lubelskiem. Będą gwiazdy disco-polo

W tym roku imprezy sylwestrowe Polsatu czy TVP będą miały konkurencję. Telewizja Republika wkracza do gry i planuje huczne świętowanie w Chełmie.

Powiat blisko Ukrainy. Lekarz weterynarii każe szczepić koty

Powiat blisko Ukrainy. Lekarz weterynarii każe szczepić koty

Wprawdzie w powiecie chełmskim nie stwierdzono żadnego przypadku wścieklizny, ale powiatowy lekarz weterynarii zdecydował o obowiązkowym szczepieniu kotów. Za niedostosowanie się do poleceń, grozi mandat.

Poszukiwania Marcina Romanowskiego. Jest list gończy

Poszukiwania Marcina Romanowskiego. Jest list gończy

Komenda Stołeczna Policji wystąpiła do Prokuratury Krajowej z wnioskiem o wydanie listu gończego wobec byłego wiceministra sprawiedliwości Marcina Romanowskiego - poinformował w czwartek rzecznik MSWiA Jacek Dobrzyński.

PKO BP EKSTRAKLASA
18. KOLEJKA

Wyniki:

Górnik Zabrze - Lech Poznań 2-1
Korona Kielce - Pogoń Szczecin 0-0
Lechia Gdańsk - Śląsk Wrocław 1-0
Piast Gliwice - Cracovia 0-0
Puszcza Niepołomice - Jagiellonia Białystok 1-1
Radomiak Radom - GKS Katowice 1-1
Raków Częstochowa - Motor Lublin 2-2
Widzew Łódź - Stal Mielec 2-1
Zagłębie Lubin - Legia Warszawa 0-3

Tabela:

1. Lech 18 38 33-14
2. Raków 18 36 25-11
3. Jagiellonia 18 35 32-25
4. Legia 18 32 36-23
5. Cracovia 18 31 36-28
6. Górnik 18 30 26-20
7. Motor 18 28 27-30
8. Pogoń 18 27 25-21
9. Widzew 18 25 24-25
10. Katowice 18 23 27-25
11. Piast 18 22 18-18
12. Stal 18 19 19-24
13. Zagłębie 18 19 16-27
14. Puszcza 18 18 17-26
15. Korona 18 18 15-27
16. Radomiak 17 17 21-25
17. Lechia 18 14 18-33
18. Śląsk 17 10 13-26

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!