Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Sport

15 października 2023 r.
6:18

Historia piłki nożnej. Dwa jubileusze Wisły Puławy

W obecnym sezonie puławska Wisła świętuje stulecie klubu. Drugi jubileusz to 55-lecie debiutu w rozgrywkach na trzecim poziomie rozgrywkowym.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Latem 1968 r. puławscy piłkarze kończyli rozgrywki klasy okręgowej z ośmiopunktową przewagą (po 22 kolejkach spotkań) nad drugim w tabeli zamojskim Hetmanem. Trener Waldemar Bielak, były piłkarz Lublinianki rozpoczynający trenerską przygodę, zbudował ciekawy zespół na miarę spokojnych, trzecioligowych występów. Zadanie ułatwiała coraz stabilniejsza sytuacja klubu, który od 1966 r. szczycił się pozyskaniem strategicznego sponsora. To wtedy na wsparcie Wisły zdecydowały się Zakłady Azotowe, partner na dobre i na złe do dziś.

Początek na szóstkę

Debiutancki sezon przyniósł „wiślakom” wysoką szóstą lokatę. Jesienią puławianie punktowali pod okiem trenera Bielaka, a wiosną jego dzieło kontynuował Mieczysław Matyas. Wcześniej pracował na klubowym zapleczu, podobnie jak pomagający mu przy seniorach Stanisław Białas i nadal zdolny do gry Starek. Bielak wrócił do macierzystego klubu. Lublinianka wpadła w poważne tarapaty i trzeba ja było wyciągać z okręgówki.

Sztuka udała się; pan Waldemar zaliczył więc dwa awanse z rzędu. Wcześniej jednak poprowadził Wisłę w pierwszym trzecioligowym spotkaniu, przeciw Czarnym Radomsko – szóstemu zespołowi poprzednich rozgrywek. Gospodar ze rozpoczęli wstrzałowo. Po kwadransie prowadzili 2:0, a zakończyło się jeszcze jednym trafieniem. Sezon otworzył gol Jabłońskiego, a Wójcicki cieszył się uznaniem kibiców za dwa kolejne. Wisła w tym historycznym meczu zagrała w składzie: • Kuk • Baliński • Jermakowicz • Jewsiejczyk • Rysak • Kowalik • Wójcicki • Jabłoński • Stefański • Koman • Żurawski.

W pierwszej rundzie Wisła doskonale wykorzystała atut własnego boiska. Sześć z ośmiu meczów wygrała, przegrała tylko z liderującą w tamtym momencie Polonią. Straciła też punkt z Włókniarzem Białystok, klubem ścisłej czołówki.

Na wyjazdach radziła sobie natomiast m.in. w derbach, remisując 1:1 w Świdniku i Kraśniku. Nie były to wyniki przypadkowe. Tak jak i cała runda Wisły.

Wiosna słabsza od jesieni

Trener Matys miał mniej szczęśliwą rękę niż poprzednik. Na pierwsza wiosenną wygraną czekał aż do 25 kolejki. 25 maja Wisła pokonała Skrę Czarna Białostocka 3:0. Bramkarza warszawian pokonali Grudziński (40), Rysak (70) i Baliński (83). Poważniejszego zagrożenia degradacją nie doświadczono, a najbardziej pamiętnym meczem było starcie z Polonią w Warszawie. Gol dający cenny remis 1:1 to dzieło Kleszczyńskiego, już w drugiej minucie.

A co działo się później? Sztandar (21.04.1969): „W 70. min w zamieszaniu podbramkowym interweniujący Kuk zderzył się z jednym z polonistów, ale piłkę zdołał wybić w pole. Wróciła ona na środek boiska i przez kilkanaście sekund gra toczyła się dalej. Dopiero na skutek protestów publiczności i symulowania przez leżącego polonistę faulu sędzia... przerwał grę, wyrzucił Kuka z boiska (za złośliwy faul?) i podyktował przeciwko Wiśle jedenastkę, zamienioną na wyrównującą bramkę. Nie pomogły protesty ze strony gości, nawet wówczas, gdy „ciężko kontuzjowany” piłkarz Polonii zerwał się raźno z murawy i włączył do gry. W bramce z dobrym skutkiem (poza karnym) stanął Starek”.

Najbardziej radosne było zakończenie sezonu. Do Puław przyjechał przyszły drugoligowiec – Włókniarz Łódź, i przegrał 0:2. Nawet biorąc pod uwagę rozluźnienie w szeregach szczęśliwych łodzian, zwycięstwo wzięto za dobrą monetę na kolejną edycję rozgrywek.

Nie pierwszy i nie ostatni raz, takie wróżby dalece różniły się od tego, co przyniosło futbolowe życie.

Oni przeszli do historii

Wisła rozpoczęła rozgrywki sezonu 1968/69 bez większych zmian kadrowych, wzmocniona Piotrem Żurawskim. Trener Bielak uznał, że Edward Kuk i Ireneusz Muszyński oraz Zdzisław Baliński, Paweł Jermakowicz, Wiesław Kowalik, Wiktor Jewsiejczyk, Ryszard Krawczak, Kazimierz Starek, Józef Koman, Zbigniew Rysak, Roman Wójcicki, Tadeusz Jabłoński, Waldemar Stefański, Krzysztof Szczepański, Roman Grudziński, Marian Lazarewicz i Onufry Niemiec, to zestaw wystarczający na zachowanie statusu trzecioligowca.

Na początku rozgrywek kadrę poszerzył Janusz Kleszczyński. Wiosną dołączył Edmund Marciniak z Broni Radom, a śladem młodego Szczepańskiego podążyli kolejni juniorzy: Wacław Siedlecki i Roman Syroka.

Na boisko po robocie

Czasy były takie, że nawet na tak wysokim poziomie rozgrywkowym zawodnicy godzili uprawianie sportu z pracą zawodową, o czym informował Sztandar Ludu (5.08.1968): „Piłkarze pracują i to często na odpowiedzialnych stanowiskach. Np. Muszyński i Baliński są inspektorami nadzoru. Jewsiejczyk jest zastępcą mistrza na wydziale, Wójcicki i Żurawski pracują w biurze konstrukcyjnym, a z kolei Kuk cieszy się opinią bardzo dobrego elektryka. Jedynym nie pracującym w Azotach piłkarzem Wisły jest Kowalik (studiuje na WSR)”

Publikacja oparta na materiałach do książki o ponad stuletniej historii piłki nożnej na Lubelszczyźnie przygotowywanej przez Dziennik Wschodni i autora tekstu.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Sekrety idealnych firan lnianych - profesjonalne wskazówki i częste błędy

Sekrety idealnych firan lnianych - profesjonalne wskazówki i częste błędy

Firany lniane mają niezwykłą moc transformacji wnętrza w elegancką przestrzeń pełną charakteru. Nawet najbardziej luksusowe tkaniny nie podkreślą jednak urody pomieszczenia, jeśli nie zostaną odpowiednio zawieszone. W tym artykule poznasz 5 kluczowych zasad wieszania firan lnianych oraz dowiesz się, jakich błędów unikać, by stworzyć wnętrze o nienagannej estetyce. Niezależnie od tego, czy urządzasz salon, sypialnię czy kuchnię, te wskazówki pomogą Ci osiągnąć profesjonalny efekt, który zachwyci domowników i gości.

Dlaczego warto postawić na ocieplenie metodą wdmuchiwania celulozy?

Dlaczego warto postawić na ocieplenie metodą wdmuchiwania celulozy?

Coraz więcej właścicieli domów jednorodzinnych i budynków szkieletowych odkrywa, że izolacja celulozą to doskonały sposób na stworzenie przytulnego wnętrza bez nadmiernych kosztów i skomplikowanych prac budowlanych. Granulat powstający z recyklingu papieru, wzbogacony o środki ognio- i pleśniochronne, wdmuchuje się pod ciśnieniem w przestrzenie między krokwiami i belkami, gdzie wypełnia każdą szczelinę. Taka warstwa zatrzymuje ciepło zimą i blokuje nadmiar upałów latem, a przy okazji „oddycha”, pomagając regulować wilgotność powietrza. Dzięki temu dom zyskuje zdrowy mikroklimat, który docenią alergicy i osoby wrażliwe na suchość powietrza.

Pełnomocnik ISO 9001 – jak skutecznie zarządzać systemem jakości w firmie?

Pełnomocnik ISO 9001 – jak skutecznie zarządzać systemem jakości w firmie?

Wdrożenie i utrzymanie systemu zarządzania jakością zgodnego z wymaganiami normy PN-EN ISO 9001:2015 wymaga nie tylko znajomości przepisów i dokumentacji, ale przede wszystkim kompetentnej osoby, która będzie czuwać nad jego prawidłowym funkcjonowaniem. Tę rolę pełni pełnomocnik ds. systemu zarządzania jakością. To właśnie on odpowiada za to, by procesy w firmie były spójne, zgodne z normą i przynosiły zamierzone efekty. Aby dobrze przygotować się do tej funkcji, niezbędne jest szkolenie pełnomocnik ISO 9001, które dostarcza nie tylko wiedzy teoretycznej, ale przede wszystkim umiejętności praktycznych. Dowiedz się, jak efektywnie pełnić tę rolę i na czym skupić się, aby współpraca z jednostką certyfikującą przebiegała bez zakłóceń.

Najczęstsze błędy na stronach internetowych deweloperów i jak ich unikać?

Najczęstsze błędy na stronach internetowych deweloperów i jak ich unikać?

W dobie cyfrowej profesjonalna strona internetowa to jeden z najważniejszych elementów skutecznego marketingu deweloperskiego. To właśnie od witryny często zaczyna się kontakt potencjalnego klienta z ofertą inwestycji.

Złodziej tuż po zatrzymaniu przez policjantów z Lublina

Multirecydywista namierzony przez lubelskich kryminalnych

Kryminalni z KWP w Lublinie zatrzymali 61-latka z woj. zachodniopomorskiego, który włamywał się do mieszkań w całej Polsce. Rozpracowali go po tym, jak włamał się do mieszkań na lubelskiej Kalinie oraz Czechowie.

Bez kasku i uprawnień fiknął kozła. Poleciał do szpitala

Bez kasku i uprawnień fiknął kozła. Poleciał do szpitala

Kierujący motocyklem z obrażeniami został przetransportowany do szpitala. To skutek zdarzenia z wczoraj na drodze pomiędzy miejscowościami Zdziłowice – Otrocz (powiat janowski). Wstępne ustalenia wskazują, że kierujący motocyklem stracił panowanie nad pojazdem i się przewrócił.

Imprezy klubowe w weekend (2 – 3 maja)
Imprezy
2 maja 2025, 19:00

Imprezy klubowe w weekend (2 – 3 maja)

Lublin nie zwalnia tempa i nie zasypia. Czy czas dobry, czy czas zły, imprezuje przez cały czas. Jesteśmy w trakcie długiego weekendu, który sprzyja wyjściom do klubu. Specjalnie dla was przygotowaliśmy krótki informator, gdzie w Lublinie odbędą się najlepsze imprezy.

Biało-czerwona flaga łączy, ale też zobowiązuje

Biało-czerwona flaga łączy, ale też zobowiązuje

2 maja obchodzony jest w Polsce Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. To jedno z najmłodszych a zarazem radosnych świąt państwowych. - Flaga symbolizuje naszą przynależność do narodu i państwa – mówi dr hab. Robert Kozyrski, prof. KUL z Instytutu Historii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.

Piłkarze Victorii Łukowa (zielone stroje) w 23. kolejce odnieśli 15. zwycięstwo w tym sezonie

Victoria Łukowa znowu zwycięska. W weekend kolejne mecze zamojskiej klasy okręgowej

Na rozpoczęcie weekendu majowego rozegrano 23. kolejkę w „najciekawszej lidze świata”. Wszystkie zespoły ze ścisłej czołówki sięgnęły po trzy punkty, a mecz derbowy pomiędzy Pogonią 96 Łaszczówka, a Koroną Łaszczów zakończył się remisem

Majówka? Wakacje? Dokąd polecimy z lubelskiego lotniska?
film

Majówka? Wakacje? Dokąd polecimy z lubelskiego lotniska?

Lublin stał się doskonałym miejscem na początek interesujących wycieczek? Jakie wakacyjne kierunki oferuje lubelskie lotnisko? Dokąd polecimy przez cały rok? O tych rzeczach rozmawiamy z Piotrem Jankowskim z Portu Lotniczego Lublin w dzisiejszym programie Dzień Wschodzi.

Co słychać w Jastkowie? Odwiedzamy nowy zalew i zespół pałacowo-parkowy
galeria

Co słychać w Jastkowie? Odwiedzamy nowy zalew i zespół pałacowo-parkowy

Długi weekend majowy to dobra okazja, by wyjechać za miasto. 7 km od granic Lublina powstaje nowy zalew. To część szerszego zagospodarowania malowniczej Doliny Ciemięgi, w której znajduje się również odnowiony zespół pałacowo-parkowy.

Premier Donald Tusk

Donald Tusk w orędziu: tworzymy armię, jakiej Polska nie miała od wieków, super silną i nowoczesną – armię do wygrywania

Czasy są trudne, do polityki światowej wraca niepewność, brutalność i egoizm; wojna przestała być abstrakcją - podkreślił w czwartkowym orędziu telewizyjnym orędziu premier Donald Tusk. – Czy mamy się bać? Nie. My mamy być silni – dodał. Zapewnił też: tworzymy armię, jakiej Polska nie miała od wieków.

Hans Nielsen: Motor to faworyt do mistrzostwa Polski

Hans Nielsen: Motor to faworyt do mistrzostwa Polski

Rozmowa z Hansem Nielsenem, legendarnym żużlowcem Motoru Lublin

Zarzuty dla ojca i syna po ataku na ratowników medycznych w Łukowie

Zarzuty dla ojca i syna po ataku na ratowników medycznych w Łukowie

Zarzuty znieważenia i naruszenia nietykalności cielesnej usłyszał ojciec oraz syn, którzy mieli zaatakować ratowników medycznych na oddziale ratunkowym w Łukowie. Według ustaleń byli zniecierpliwieni długim oczekiwaniem na udzielenie pomocy. Obaj byli trzeźwi.

Lutnia Piszczac zainkasowała komplet punktów w spotkaniu z Unią Żabików

W środę i czwartek rozegrane zostały mecze 23. kolejki bialskiej klasy okręgowej

Podział punktów w spotkaniu LZS Sielczyk z Az-Bud Komarówka Podlaska. Orlęta Łuków z nowym trenerem rozbiły Absolwenta Domaszewnica. Victoria Parczew lepsza od Orła Czemierniki

PKO BP EKSTRAKLASA
30. KOLEJKA

Wyniki:

Zagłębie Lubin - Stal Mielec 0-0
Raków Częstochowa - Śląsk Wrocław 3-0
Lechia Gdańsk - Piast Gliwice 3-1
Puszcza Niepołomice - Pogoń Szczecin 4-5
Radomiak Radom - Lech Poznań 2-2
Górnik Zabrze - Widzew Łódź 0-0
GKS Katowice - Legia Warszawa 1-3
Korona Kielce - Jagiellonia 3-1
Motor Lublin - Cracovia 0-1

Tabela:

1. Raków 30 62 45-19
2. Lech 30 60 56-28
3. Jagiellonia 30 55 51-38
4. Pogoń 30 53 52-34
5. Legia 30 50 55-39
6. Cracovia 30 45 52-47
7. Motor 30 43 43-50
8. Katowice 30 42 41-40
9. Górnik 30 42 39-35
10. Korona 30 40 31-39
11. Piast 30 38 31-34
12. Widzew 30 37 34-43
13. Radomiak 30 36 42-47
14. Zagłębie 29 32 40-45
15. Lechia 30 30 34-51
16. Puszcza 30 27 33-49
17. Śląsk 30 25 33-48
18. Stal 29 25 30-46

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!