20:02

Górnik – Zagłębie 1:3. Świetny Małecki to za mało

Autor: Zdjęcie autora bs
0 20 A A

Górnik Łęczna nie wykorzystał szansy i przed ostatnią kolejką nadal nie może być pewny pozostania w Lotto Ekstraklasie. Zespół trenera Franciszka Smudy mimo prowadzenia przegrał 1:3, a w zdobyciu choćby punktu nie pomógł świetnie tego dnia dysponowany Wojciech Małecki, który obronił rzut karny.

Na początku spotkania gra toczyła się głównie w środku pola. W siódmej minucie na około 30 metrze faulowany był Bartosz Śpiączka i do piłki podszedł Javier Hernandez. Hiszpan uderzył technicznie, a do tego bardzo precyzyjnie, ale piłka trafiła tylko w poprzeczkę i wyszła w pole. Dobijać ją głową próbował Śpiączka, niestety niecelnie.

Od tego momentu tempo meczu zaczęło wzrastać. W 12 minucie ładną akcję przeprowadził Kamil Mazek, a następnie został powstrzymany w polu karnym przez jednego z obrońców Górnika. W 16 minucie gospodarze objęli prowadzenie. I była to akcja w iście brazylijskim stylu. Z rzutu rożnego dośrodkowywał Szymon Drewniak. Piłkę głową do Gersona zgrał Leandro, a wypożyczony z Lechii Gdańsk stoper pokonał Martina Polacka sprytnym strzałem piętą w krótki róg. Tym samym był to trzeci mecz z rzędu, w którym łęcznianie strzelili co najmniej jednego gola po stałym fragmencie gry.

Po zdobytym golu tempo rozgrywania akcji ponownie spadło. Co prawda w odpowiedzi w 20 minucie na strzał z dystansu zdecydował się Adam Buksa, ale futbolówka poszybowała wysoko nad poprzeczką Wojciecha Małeckiego. W 33 minucie po kolejnym dośrodkowaniu Hernandeza z narożnika przed szansą ponownie stanął Gerson, ale główkował obok słupka rywali. Trzy minuty później po ostro bitym dośrodkowaniu Filipa Starzyńskiego strzelał Lubomir Guldan i również nie trafił w bramkę.

W 40 minucie „Miedziowi” doprowadzili do wyrównania. Starzyński zagrał piłkę po ziemi piłkę na około 12 metr do Jakuba Tosika, a ten potężnym strzałem pokonał Małeckiego. Chwilę później lubinianie mogli prowadzić 2:1, ale po błędzie Adama Dźwigały szarżujący lewą flanką Mazek nie wykorzystał sytuacji sam na sam z golkiperem zielono-czarnych i oba zespoły zeszły na przerwę remisując 1:1.

Po zmianie stron z większym animuszem do ataków ruszyła drużyna Smudy. W 55 minucie Gabriel Matei podawał na piąty metr od bramki Polacka, ale Grzegorza Bonina ubiegł defensor Zagłębia. Trzy minuty później goście wykorzystali złe ustawienie linii obrony łęcznian, ale Krzysztof Janus nie potrafił pokonać Małeckiego. W 59 minucie na murawie pojawił się Arkadiusz Woźniak. I kilkadziesiąt sekund później po świetnym prostopadłym podaniu były zawodnik Górnika stanął „oko w oko” z Małeckim, ale bramkarz Górnika zdołał trącić stopą jego strzał.

Tuż po upływie godziny gry Górnik za sprawą Śpiączki po raz drugi trafił do siatki, popisując się efektowną przewrotką, ale sędzia nie uznał gola słusznie dopatrując się spalonego. Dziesięć minut później po składnej akcji gości sprzed pola karnego uderzał Starzyński lecz niecelnie.

Groźnie pod bramką gości zrobiło się w 73 minucie kiedy główkował Śpiączka, ale nie trafił w światło bramki. Chwilę potem trener Smuda zdjął z boiska Josimara Atoche, a na boisku pojawił się Vojo Ubioarip. Tym samym „Franz” dał do zrozumienia, że nie interesuje go w tym starciu remis. Dziesięć minut przed końcem spotkania główkował Grzelczak, ale prosto w Polacka.

W samej końcówce emocje sięgnęły zenitu. W 86 minucie powinno być 2:1 dla przyjezdnych, ale będący sam na sam z Małeckim Łukasz Piątek trafił prosto w bramkarza łęcznian. Minutę później za zagranie ręka Dźwigały w polu karnym arbiter wskazał na 11 metr. Do rzutu karnego podszedł Woźniak, ale Małecki odbił jego strzał. Niestety dla Górnika, skuteczną dobitką popisał się Adam Buksa i „Miedziowi” objęli prowadzenie.

Tuż przed końcowym gwizdkiem gospodarzy dobił jeszcze mocnym strzałem Jarosław Kubicki i drużyna trenera Piotra Stokowca zachowała status niepokonanych w rundzie finałowej, a Górnika czeka mecz o być albo nie być w Chorzowie z tamtejszym Ruchem.

Górnik Łęczna – Zagłębie Lubin 1:3 (1:1)

Bramki: Gerson (16) – Tosik (40), Buksa (88), Kubicki (90)

Górnik: Małecki – Matei, Dźwigała, Gérson, Leandro – Sasin, Atoche ( 74 Ubiparip) – Bonin, Drewniak (62 Grzelczak), Hernandez – Śpiączka

Zagłębie: Polacek – Todorovski, Guldan, Jach, Cotra – Tosik, Kubicki – Janus (68 Janoszka), Starzyński (85 Ł. Piątek), Mazek (59 Woźniak)– Buksa

Żółte kartki: Dźwigała

Widzów: 5 395

Sędziował: Tomasz Kwiatkowski (Warszawa)

Kandydaci KO z Lubelskiego. Jedynką Marta Wcisło, dwójką Krzysztof Grabczuk. Kto jeszcze do Europarlamentu?
Wideo

9 czerwca odbędą się wybory do Parlamentu Europejskiego. Wiemy, już kto będzie kandydował z listy Koalicji Obywatelskiej w okręgu nr 8, obejmującym województwo lubelskie. Czołowych pięć miejsc zajęli obecni parlamentarzyści. Jedynką będzie Marta Wcisło, a dwójką Krzysztof Grabczuk. Na kolejnych pozycjach znaleźli się: Małgorzata Gromadzka, Michał Krawczyk i Krzysztof Bojarski.

Bawimy się z „lokomotywami" Funduszy Europejskich

W związku z obchodami 20 rocznicy przystąpienia Polski do Unii Europejskiej Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego w Lublinie we współpracy z beneficjentami Funduszy Europejskich przygotował szereg atrakcji. Ich kulminacją będą zaplanowane na 10 i 11 maja br. Dni Otwarte Funduszy Europejskich (DOFE). Już teraz zachęcamy jednak do skorzystania z propozycji przygotowanych przez tzw. „Lokomotywy Funduszy Europejskich”.

Gdzie jest Krzysztof Chabros? Wyjechał z domu rowerem i przepadł

Od poniedziałku nikt z bliskich nie miał z nim kontaktu. Trwają poszukiwania zaginionego 61-latka z gminy Końskowola.

Spuścił z cysterny już 115 litrów paliwa. I wtedy przyszli SOK-iści

Była informacja, a zaraz po tym błyskawiczna reakcja. Dzięki temu funkcjonariusze Straży Ochrony Kolei na gorącym uczynku zatrzymali złodzieja paliwa. 59-latek spuścił z cysterny ok. 115 litrów.

Utrudnienia przy ul. Zawadówka. Rusza przebudowa ulicy

Od dzisiaj (25 kwietnia ) kierowcy w Chełmie muszą baczniej uważać przy ul. Zawadówka w Chełmie. W tym miejscu z uwagi na rozpoczęcie prac związanych z przebudową ulicy spotkają się ze sporymi utrudnieniami.

Mróz chwyci przy ziemi. Tak będzie w sporej części województwa

Przed nami kolejna chłodna, a miejscami nawet mroźna noc. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie o przymrozkach w wielu powiatach województwa lubelskiego.

Maseczki, gaz i paralizator. Jest wyrok w sprawie głośnej interwencji w galerii handlowej

Na kary bezwzględnego więzienia skazane zostało rodzeństwo z Zamościa. Wyrok, który zapadł w czwartek to finał głośnej swego czasu interwencji z czasu pandemii. Mateusz i Kamila K. zostali oskarżeni m.in. o czynną napaść na funkcjonariuszy, którzy zwrócili im uwagę na brak maseczek.

Plac zabaw inny niż wszystkie. Nawet krowy i owce są tu z drewna

Dzieci z Wysokiego w gminie Zamość, ale też wszystkie inne, które odwiedzą Centrum Kultury Dawnej w tej miejscowości mogą już korzystać z nowego placu zabaw. Jest piękny, ekologiczny i bezpieczny. Wszystkie elementy są drewniane, a całość nawiązuje do miejsca, w którym się znajduje.

Zakopower, Ania Wyszkoni i Krzysztof Cugowski. KULturalia już za 3 tygodnie

Nazwa zobowiązuje, więc szykuje się prawdziwa kulturalna impreza. Katolicki Uniwersytet Lubelski przedstawił lineup tegorocznych Dni Kultury Studenckiej – KULturalia 2024, które w tym roku będą wyjątkowe.

Ponowna ewakuacja w piątek. Sprawdź, czy dotyczy również ciebie
biała podlaska

Już wiadomo, jak ma wyglądać ponowna ewakuacja mieszkańców Białej Podlaskiej. W piątek saperzy będą kontynuować akcję przy ulicy Sidorskiej

Zacieśnia się współpraca Dziennika Wschodniego z UMCS

Umowa podpisana. Rusza współpraca Dziennika Wschodniego z Wydziałem Politologii i Dziennikarstwa UMCS.

Czy biura paszportowe będą czynne także w sobotę?
Wideo

W województwie lubelskim jest już osiem miejsc, w których mieszkańcy mogą wyrobić paszport. Czy punkty będą otwarte również w sobotę? Nie tak dawno zapowiadał to nowy wojewoda lubelski Krzysztof Komorski. Urząd nie wyklucza takiego rozwiązania, ale potrzeba do tego nowej kadry.

Strażacy robią pompki. Żeby Michałkowi nie zabrakło na lek

Pospolite ruszenie wśród jednostek OSP na Zamojszczyźnie. Dzień po dniu kolejne zamieszczają w mediach społecznościowych filmy, na których druhowie robią pompki. O co chodzi? Ta akcja ma pomóc w zbiórce pieniędzy dla chorego chłopca.

Rozgrywki LNBA zbliżają się do końca

Najważniejszym meczem weekendu była konfrontacja 12 Małp z Patobasketem. Ten pierwszy zespół jest jednym z największych pozytywnych zaskoczeń tego sezonu. W poprzednich rozgrywkach podopieczni Michała Żulińskiego pałętali się w ogonie ligowej stawki. Teraz, po dokonaniu kilku wzmocnień, są już w jej czubie. Patobasket natomiast jest uznaną firmą – to przecież aktualny wicemistrz LNBA.