W Lubartowie rozdano nagrody w Konkursie Historycznym "Małe ojczyzny w relacjach bliskich. Sport w mojej małej ojczyźnie też ma ciekawą historię...
To właśnie lubelska uczelnia wraz z Lubelskim Centrum Dokumentacji Historii Sportu oraz Zespołem Szkół nr 2 im. Księcia Pawła Karola Sanguszki w Lubartowie zdecydowały się na organizację Konkursu Historycznego "Małe ojczyzny w relacjach bliskich. Sport w mojej małej ojczyźnie też ma ciekawą historię...”.
W ramach konkursu młodzież miała za zadanie napisać pracę na temat związany z historią sportu w regionie lubelskim. Wśród gimnazjalistów końcowy triumf odniosła Emilia Mitura z Zespołu Szkół nr 2 im. Księcia Pawła Karola Sanguszki w Lubartowie.
Młoda uczennica zbadała historię lubartowskiego taekwon-do. - To nie jest popularny sport w naszym kraju. W mediach dominują piłka nożna czy siatkówka. Tymczasem, Lubartów to bardzo silny ośrodek taekwon-do. Ja również trenuję ten sport, chociaż na razie jestem dopiero na początku mojej kariery - przyznaje Emilia Mitura.
Wśród licealistów najlepsi okazali się Dominik Malik (prace multimedialne) i Weronika Marek (prace pisemne). Malik, na co dzień uczeń Zespołu Szkół Elektronicznych w Lublinie, zajął się historią lubelskiego żużlu. Młody lublinianin dotarł do bardzo ciekawych materiałów oraz zamieścił własne wywiady z Andrzejem Jendrejem, legendą tego sportu w Lublinie.
Weronika Marek (I LO im. Stefana Czarnieckiego w Chełmie), która była najlepsza w pracach pisemnych, na potrzeby konkursu przeprowadziła wywiad ze Stanisławem Podlewskim, chełmskim zawodnikiem i trenerem koszykówki. - Moją pracą chciałam zwalczyć stereotyp mówiący o tym, że dziewczyny nie znają się na sporcie. Uwielbiam sport i jest to całe moje życie - tłumaczy Weronika Marek.
- Jesteśmy niezwykle szczęśliwi, że młodzież tak chętnie wzięła udział w naszym konkursie. Bardzo dziękujemy wszystkim, którzy objęli honorowy patronat nad naszym przedsięwzięciem - Staroście Lubartowskiemu Fryderykowi Pule, Marszałkowi Województwa Lubelskiego Krzysztofowi Hetmanowi, Lubelskiemu Kuratorowi Oświaty Krzysztofowi Babiszowi oraz Ministerstwu Sportu i Turystyki.
Dziękujemy również sponsorom - Starostwu Powiatowemu w Lubartowie, Bankowi Spółdzielczemu w Lubartowie i Uniwersytetowi Marii Curie-Skłodowskiej - kończy Anna Wójtowicz, Dyrektor Zespołu Szkół nr 2 im. Księcia Pawła Karola Sanguszki w Lubartowie.
WYNIKI
Gimnazjaliści
1. Emilia Mitura (Gimnazjum Sportowe w Zespole Szkół nr 2 im. Księcia Pawła Karola Sanguszki w Lubartowie) - "Lubartowskie taekwon-do moją pasją”
Licealiści - prace pisemna
1. Weronika Marek (I LO im. Stefana Czarnieckiego w Chełmie) - " Sport - nauczyciel życia”
2. Jakub Mydlarz (Zespół Szkół nr 2 im. Księcia Pawła Karola Sanguszki w Lubartowie) - " Jarosław Suska - utalentowany sportowiec”
3. Damian Skwara (LO im. gen. Wł. Sikorskiego w Międzyrzecu Podlaskim) - "MKS Huragan Międzyrzec”
Licealiści - prezentacje multimedialne
1. Dominik Malik (Zespół Szkół Elektronicznych w Lublinie) - "Historia lubelskiego żużlu”
2. Jarosław Stuce i Dominik Ostapczuk (Zespół Szkół Zawodowych nr 1 i II LO we Włodawie) - "Nasz klub sportowy Włodawianka”
3. Kamila Rafałko (Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 1 w Terespolu) - "Powiatowe biegi uliczne memoriału um. Wincentego Kozłowskiego w Terespolu”.