Na trasie zlokalizowanej w Parku Ludowym pojawią się wszyscy najlepsi w Polsce specjaliści od kolarstwa przeła-jowego. Największe emocje będą miały miejsce w niedzielę, kiedy zostaną rozegrane wyścigi seniorów i seniorek.
Zdecydowaną faworytką wyścigu kobiet jest Olga Wasiuk. W tym sezonie każdy krajowy start zawodniczki MGLKS Błękitni Paula-Trans Koziegłowy kończył się jej zwycięstwem. Kto może jej zagrozić? Wydaje się, że w tym gronie są Martyna Klekot, Paula Gorycka, Magdalena Sadłecka, Magdalena Hałajczak oraz Marta Turoboś. Szczególnie ciekawą postacią jest Gorycka. 25-latka jest dwukrotną medalistką mistrzostw świata w kolarstwie górskim w kategorii orliczek.
U mężczyzn grono kandydatów do zwycięstwa jest dużo większe. Sprawa złota powinna rozstrzygnąć się pomiędzy Markiem Konwą i Mariuszem Gilem. W ostatnich sześciu latach to oni sięgali po złote medale – najpierw przez trzy lata wygrywał Gil, a przez kolejne trzy lata najlepszy był Konwa. 25-latek z Zielonej Góry ma na swoim koncie wiele występów międzynarodowych. Tym najważniejszym był start w Igrzyskach Olimpijskich w Londynie, gdzie w kolarstwie górskim zajął szesnaste miejsce. Kto może im zagrozić? Kacper Szczepaniak, Bartosz Pilis, Patryk Kostecki, Karol Michalski, Paweł Król, Adam Żuber, Oskar Pluciński, Wojciech Halejak, Marceli Bogusławski, Piotr Konwa, Bartosz Mikler oraz trójka z CCC Sprandi Polkowice, Michał Paluta, Patryk Stosz i Kamil Małecki to tylko najważniejsi kandydaci do medali. – Na razie wiemy, że w Lublinie łącznie pojawi się ponad trzystu kolarzy – mówi Cezary Wicha, komisarz zawodów.
Miejscowi kibice najmocniej będą ściskać kciuki za Bartosza Pilisa. Zawodnik Mayday Team Mexller Lublin w tym sezonie regularnie meldował się w czołówce zawodów Pucharu Polski. – Myślę, że nasi kolarze mogą również odnieść sukcesy w kategorii masters – dodaje Wicha.
Trasa w Parku Ludowym jest szybka i dynamiczna. – Wiele będzie zależało od pogody. Zbliża się odwilż, więc może okazać się, że rywalizacja będzie toczyła się w błocie. Serdecznie zapraszamy wszystkich kibiców. Takiej imprezy kolarskiej nie było u nas od wielu lat. Wstęp jest darmowy – informuje Wicha.
Harmonogram mistrzostw Polski w kolarstwie przełajowym
Piątek – godz. 12-15: oficjalny trening na trasie mistrzostw Polski * 16-20: weryfikacja dokumentów * 21: odprawa techniczna.
Sobota – godz. 9.30: uroczyste otwarcie * 10: start wyścigu młodzików * 10.40: start wyścigu młodziczek * 11.20 start wyścigu juniorek młodszych * 12.10: start wyścigu juniorów młodszych * 12.50-13.40: przerwa techniczna * 13.40: start wyścigów mastersów * 14.40: uroczysta dekoracja.
Niedziela – godz. 9.45: start wyścigów mastersów * 11.55: start wyścigu juniorów * 12.55: start wyścigu Open kobiet * 12.56: start wyścigu juniorek * 13.40-14.10: przerwa techniczna * 14.10 start wyścigu Open mężczyzn.