Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Sport

27 listopada 2020 r.
12:39

Walka o medale. Monika Skinder rozpoczyna nowy sezon Pucharu Świata w biegach narciarskich

Autor: Zdjęcie autora Kamil Kozioł
0 0 A A
Monika Skinder
Monika Skinder (fot. Materiały prasowe MULKS Grupa Oscar Tomaszów Lubelski)

W fińskim Kuusamo rozpoczyna się nowy sezon Pucharu Świata w biegach narciarskich. Jedną z jego uczestniczek będzie Monika Skinder z MULKS Grupa Oscar Tomaszów Lubelski.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Monika Skinder to obecnie jeden z największych talentów sportowych w województwie lubelskim. Mało jest w naszym regionie zawodników, którzy na swoim koncie mają tak długą listę sukcesów w dyscyplinie uprawianej przez tak wiele osób na całym świecie. Tym najważniejszym jest oczywiście wicemistrzostwo świata juniorek wywalczone w sprincie stylem klasycznym w 2019 roku w fińskim Lahti.

W seniorskim czempionacie w Seefeld Skinder zajęła 10 miejsce w sprincie drużynowym. Startowała wówczas w parze ze słynną Justyną Kowalczyk. Nastolatka z województwa lubelskiego na swoim koncie ma również cztery tytuły mistrzyni Polski i 12 pkt Pucharu Świata wywalczonych w Dreźnie oraz Oberstdorfie. A to wszystko skompletowała 19-latka z maleńkiego Rogóźna pod Tomaszowem Lubelskim, które jest oddalone od gór o setki kilometrów.

Rolki i trener

– Monika była bardzo żywym dzieckiem. Już jako mała dziewczynka ganiała z psem po podwórku. Do narciarstwa trafiła zupełnym przypadkiem. W pierwszej klasie szkoły podstawowej żona zapisała ją na rolki. Chcieliśmy, by miała jakieś zajęcie, gdzie może spożytkować swoją energię. Nawet nie spodziewaliśmy się, że w zimie zajęcia na rolkach zamieniają się w narciarskie – opowiada Tomasz Skinder, tata zawodniczki.

Za sukcesy, oprócz oddanej rodziny, odpowiada także Waldemar Kołcun, który od wielu lat prowadzi ją w MULKS Grupa Oscar Tomaszów Lubelski. To zresztą on jest jedną z osób, które reaktywowały biegi narciarskie w Tomaszowie Lubelskim. Miejscowy MULKS to obecnie jeden z najlepszych klubów w Polsce, a narciarze ćwiczący na trasach w Siwej Dolinie coraz mocniej pukają do kadr narodowych.

– Udało się zbudować system szkolenia, który daje nam olbrzymi komfort pracy. Specjalizujemy się w dwóch dyscyplinach, jeździe szybkiej na wrotkach oraz biegach narciarskich. Najpierw małe dzieci ćwiczą na wrotkach, dzięki czemu w późniejszym okresie bez problemów przesiadają się na narty. Mamy również świetnie przygotowane trasy, które są położone w mieście. To ewenement, bo większość tras biegowych zazwyczaj leży daleko poza miastami. U nas jest inaczej. Dodatkowo, są one oświetlone, przez co można przeprowadzać treningi wieczorami. MULKS to jednak przede wszystkim grupa „zapaleńców” bez reszty zakochanych w biegach narciarskich – wymienia atuty Tomaszowa Lubelskiego Waldemar Kołcun.

Monika Skinder i Waldemar Kołcun

Puchar Świata

Skinder obecnie ma zapewnione znakomite warunki do rozwoju. Wspiera ją województwo lubelskie oraz miasto Tomaszów Lubelski, a także inni sponsorzy na czele z Grupą Azoty.

– Współpraca układa się bardzo dobrze, a jej celem jest zatrzymanie w naszym regionie Moniki. Zawodniczka nie zamierza nigdzie się przenosić i jest prawie pewne, że w przyszłym sezonie będzie reprezentować nasz region podczas Igrzysk Olimpijskich w Pekinie – mówi Kołcun.

Walka o medale olimpijskie ma nastąpić dopiero w 2022 roku. Na razie Monikę Skinder czeka bardzo ciężki sezon, w czasie którego powinna wreszcie regularnie startować w zawodach Pucharu Świata.

W lecie w polskich biegach narciarskich doszło do sporych zmian. Z pracą szkoleniową pożegnał się Aleksander Wierietielny, twórca sukcesów Justyny Kowalczyk. Polska multimedalistka, która w ostatnich latach pomagała mu w pracy z młodymi biegaczkami, również usunęła się w cień i została jedynie drugim trenerem. Głównym szkoleniowcem został Martin Bajcicak. Słowak nie jest może szkoleniowcem z pierwszych stron gazet, ale ma za sobą m.in. udaną współpracę z siostrami Fialkovymi, gwiazdami biathlonu na Słowacji.

Koronawirus

Letnie przygotowania przebiegały bez większych zakłóceń.

– Mieliśmy trzy obozy w Zakopanem, jeden w Szczyrbskim Plesie i dwa na Dachsteinie w Austrii. Plan zrealizowaliśmy. Monika Skinder i Izabela Marcisz, przy odpowiednim prowadzeniu i dobrych warunkach do rozwoju, powinny wkrótce regularnie meldować się w najlepszej dziesiątce Pucharu Świata. Nie mówimy o wygrywaniu, bo życzę im tego z całego serca, ale nie chcę nakładać presji. Te dwie dziewczyny mają sporą dawkę talentu i dobrą bazę, by cieszyć się efektami ciężkiej pracy – powiedziała na łamach Przeglądu Sportowego Justyna Kowalczyk.

Niestety, w listopadzie Skinder miała spory problem z treningami.

– Miała pozytywny wynik testu na koronawirusa. Było to dla nas olbrzymie zaskoczenie, bo Monika nie miała żadnych objawów. Musiała jednak spędzić 10 dni w kwarantannie. Mam nadzieję, że koronawirus nie pozostawił w jej organizmie żadnych śladów – mówi Tomasz Skinder.

Jej aktualna forma jest więc zagadką. Pierwszą odpowiedź powinniśmy poznać już dzisiaj. W fińskim Kuusamo rusza cykl Pucharu Świata, a na pierwszy ogień paniom zaplanowano sprint techniką klasyczną.

To koronna konkurencja nastolatki z Tomaszowa Lubelskiego. – Wydaje mi się, że Monika jest gotowa, aby zadomowić się w pierwszej trzydziestce Pucharu Świata, a więc regularnie zdobywać punkty w tym cyklu – mówi Waldemar Kołcun.

Sprint

Niewtajemniczonym warto wytłumaczyć, że zawody sprinterskie składają się z dwóch etapów. W pierwszym rywalizuje się indywidualnie na dystansie liczącym nieco ponad 1000 m. Do drugiego etapu awansuje najlepsza trzydziestka, która już w kilku biegach rywalizuje bezpośrednio ze sobą. Najpierw na etapie ćwierćfinałów, później półfinałów i wielkiego finału. Dlatego najtrudniejsze jest wejście do czołowej 30, która ma zapewnione pucharowe punkty.

W bezpośredniej rywalizacji oprócz umiejętności liczy się również szczęście, bo biegi sprinterskie to loteryjna konkurencja, w której występują kolizje czy upadki. Dlatego przewidywanie ostatecznych wyników jest bardzo trudnym zadaniem.

– Niezależnie od tego, głównym celem dla Moniki są mistrzostwa świata juniorek. Miały one odbywać się w Zakopanem, ale zostały przeniesione do fińskiego Vuokatti – dodaje Kołcun. – Liczę, że uda się jej wywalczyć tam medal. Drugim ważnym startem będą mistrzostwa świata seniorek w Oberstdorfie. Myślę, że indywidualnie może zakwalifikować się tam nawet do najlepszej 30.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Filharmonia podzielona batutą Wojciecha Rodka
Tylko w Dzienniku

Filharmonia podzielona batutą Wojciecha Rodka

Ponad 80-osobowy zespół muzyków Filharmonii Lubelskiej trawi konflikt, którego centrum to dyrygent Wojciech Rodek. Część zespołu filharmoników nie chce z nim współpracować po wypowiedziach dyrygenta opublikowanych przez Gazetę Wyborczą w Lublinie. Filharmonicy z dwóch związków zawodowych w piśmie do dyrekcji piszą wprost, że „wypowiedzi pana Wojciecha Rodka podważają reputację Filharmonii im. Henryka Wieniawskiego w Lublinie (FL) i naruszają dobro jej pracowników”.

Czas na ósmoklasistów. Dzisiaj egzamin z języka polskiego

Czas na ósmoklasistów. Dzisiaj egzamin z języka polskiego

Egzaminacyjny maj w pełni. Absolwenci szkół średnich w trakcie matur, a dzisiaj ósmoklasiści zaczynają swoje egzaminy. Będą je pisać przez trzy dni.

Zorza polarna w obiektywach naszych Czytelników. Zobacz co udało im się uwiecznić
ZDJĘCIA
galeria

Zorza polarna w obiektywach naszych Czytelników. Zobacz co udało im się uwiecznić

Przez ostatnie dni na niebie mogliśmy oglądać prawdziwe kolorowe spektakle. W związku z burzą geomagnetyczną nad lubelskim niebem pojawiła się zorza polarna.

Prezydent Zamościa ma drugiego zastępcę. To Marta Pfeifer

Prezydent Zamościa ma drugiego zastępcę. To Marta Pfeifer

Stało się to, o czym w Zamościu mówiło się od dawna i o czym pisaliśmy już w zeszłym tygodniu. Marta Pfeifer została powołana na zastępczynię prezydenta Zamościa.

Przed nami kolejna zimna noc

Przed nami kolejna zimna noc

W regionie może złapać przymrozek. Synoptycy ostrzegają

Politechnika Lubelska świętowała urodziny
galeria

Politechnika Lubelska świętowała urodziny

Honorowy Profesor, wybitny Absolwent, Najlepszy Wykładowca i imię dla dębu. Politechnika Lubelska świętowała 71. rocznicę powstania.

Chciała sprzedać spódnicę - straciła swoje oszczędności

Chciała sprzedać spódnicę - straciła swoje oszczędności

21-latka chciała sprzedać ubranie za pośrednictwem portalu ogłoszeniowego. Internetowi oszuści ukradli jej jednak 7 tys. zł

KUL wyprzedaje książki

KUL wyprzedaje książki

Biblioteka Uniwersytecka Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego zaprasza na Majowy Kiermasz Książki. Do nabycia są m.in. trudno dostępne pozycje

Festiwal „Scena w Budowie”
16 maja 2024, 20:00

Festiwal „Scena w Budowie”

Trwa Festiwal Scenografii i Kostiumów „Scena w Budowie” 2024. Przed nami finałowe wydarzenia.

Czerwona kartka dla Zielonego Powiśla

Czerwona kartka dla Zielonego Powiśla

Ostatnie wybory samorządowe z lokalnej sceny politycznej w Końskowoli zmiotły komitet Zielonego Powiśla. Ten do rady gminy wprowadził zaledwie jednego przedstawiciela. Wszystkie pozostałe miejsca trafiły w ręce komitetu nowego wójta - Mariusza Majkutewicza.

Czy będziemy mieć nowe drogi dla rowerów?

Czy będziemy mieć nowe drogi dla rowerów?

W mieście powstaną kolejne szlaki rowerowe. Poszukiwani są projektanci, którzy podejmą się tego zlecenia

XIV edycja Lublin Blues Session
patronat
17 maja 2024, 19:00

XIV edycja Lublin Blues Session

W dniach 17-18.05. w Dzielnicowym Domu Kultury SM „Czechów” odbędzie się po raz 14. „Lublin Blues Session”. Podczas tegorocznej edycji usłyszymy różne oblicza gitary rezofonicznej (dobro). Wystąpią: Puhovsky, Adam Bartoś oraz słowacki duet - Bena i Radvanyi.

Voo-Voo w Fabryce Kultury Zgrzyt
18 maja 2024, 20:00

Voo-Voo w Fabryce Kultury Zgrzyt

W sobotę (18 maja) w lubelskim Zgrzycie wystąpi Voo-Voo. Zespół zagra koncert promujący album "Premiera".

Prezydent już wybrał. Jego prawą ręką będzie kobieta

Prezydent już wybrał. Jego prawą ręką będzie kobieta

To kobieta będzie prawą ręką prezydenta Michała Litwiniuka (PO). Macieja Buczyńskiego zastąpi Justyna Gorczyca, dotychczasowa kierownik referatu urbanistyki w ratuszu.

Lotniczy akrobaci dadzą pokaz w Świdniku. FireBirds na Świdnik Air Festival
15 czerwca 2024, 0:00

Lotniczy akrobaci dadzą pokaz w Świdniku. FireBirds na Świdnik Air Festival

Świdnik Air Festival zbliża się wielkimi krokami. Miejski Ośrodek Kultury ogłosił kolejną gwiazdę, która da prawdziwy pokaz swoich możliwości akrobatycznych.

PKO BP EKSTRAKLASA
32. KOLEJKA

Wyniki:

Górnik Zabrze - Stal Mielec 1-1
Jagiellonia Białystok - Korona Kielce 3-0
Lech Poznań - Legia Warszawa 1-2
Piast Gliwice - ŁKS Łódź 4-0
Puszcza Niepołomice - Warta Poznań 1-0
Raków Częstochowa - Pogoń Szczecin 2-1
Śląsk Wrocław - Cracovia 4-0
Widzew Łódź - Zagłębie Lubin 1-3
Radomiak Radom - Ruch Chorzów

Tabela:

1. Jagiellonia 32 59 73-44
2. Śląsk 32 57 46-30
3. Legia 32 53 48-38
4. Górnik Z. 32 52 44-39
5. Lech 32 52 45-38
6. Raków 32 52 53-35
7. Pogoń 32 51 58-38
8. Zagłębie 32 44 40-47
9. Widzew 31 42 40-41
10. Piast 32 42 37-33
11. Stal 32 42 40-45
12. Radomiak 31 38 40-51
13. Warta 32 37 33-39
14. Puszcza 32 36 37-48
15. Cracovia 32 36 43-44
16. Korona 32 32 36-43
17. Ruch 31 26 36-53
18. ŁKS 32 21 30-71

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!