Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

ŻUŻEL

19 kwietnia 2020 r.
8:07

Stadion żużlowy w LKJ. Prezydent Żuk z tej inwestycji nie rezygnuje

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
41 31 A A
Obiekty sportowe miałyby powstać w pobliżu ul. Krochmalnej i Ciepłej, przy planowanym przedłużeniu ul. Lubelskiego Lipca ’80 do nowego węzła drogowego
Obiekty sportowe miałyby powstać w pobliżu ul. Krochmalnej i Ciepłej, przy planowanym przedłużeniu ul. Lubelskiego Lipca ’80 do nowego węzła drogowego

Ratusz nie zrezygnuje z budowy nowego stadionu żużlowego, mimo spodziewanego spadku dochodów miasta spowodowanego epidemią i zamrożeniem gospodarki. Prezydent wciąż zapewnia kibiców, że zamówi projekt i wybuduje obiecywany im stadion w nowej lokalizacji, niedaleko ul. Krochmalnej i Ciepłej.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Będziemy przygotowywać dokumentację niezbędną do rozpoczęcia budowy i poszukiwać źródła finansowania – zadeklarował podczas jednego z internetowych spotkań z mieszkańcami prezydent Lublina, Krzysztof Żuk. Budowa, jak zapowiada, mogłaby się zacząć nie wcześniej niż jesienią przyszłego roku. – Podjęliśmy decyzję, gdzie ten stadion będzie zlokalizowany, mamy obraz tego, jak może wyglądać, rozstrzygamy parametry techniczne i chcemy zlecić opracowanie w najbliższym czasie.

– Dokumentacja koncepcyjna stadionu żużlowego jest gotowa i była już prezentowana. Te wytyczne pozostają bez zmian, bez względu na zmianę lokalizacji samej inwestycji – informuje Joanna Stryczewska z biura prasowego Ratusza. – Zadaszony stadion żużlowy pomieści ponad 15 tys. kibiców a w jego sąsiedztwie powstanie kompleks sportowo-rekreacyjny z zespołem boisk piłkarskich.

Takie obiekty miałyby powstać w pobliżu ul. Krochmalnej i Ciepłej, przy planowanym przedłużeniu ul. Lubelskiego Lipca ’80 do nowego węzła drogowego. Przez wiele lat część tych obszarów zajmował Lubelski Klub Jeździecki, który poddzierżawiał ostatnio tę nieruchomość od Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji.

Ponieważ klub nie opłacał czynszu, sąd orzekł o jego eksmisji. LKJ obiecał dobrowolnie opuścić teren do końca marca, ale tego nie zrobił, tłumacząc to epidemią koronawirusa. MOSiR uznał, że nie będzie już dłużej czekać. – Skierowaliśmy sprawę do komornika – mówi Miłosz Bednarczyk, rzecznik spółki. Ratusz zapewnia, że te zawirowania nie uniemożliwiają zaprojektowania stadionu.

Prace nad zasadniczym projektem nowego stadionu miałyby się rozpocząć jeszcze w tym roku. – Obecnie przygotowywany i analizowany jest zakres rzeczowy specyfikacji do przetargu na dokumentację projektowo-kosztorysową – przekazuje nam Stryczewska. – Kiedy specyfikacja będzie gotowa, przesuniemy stosowne środki w budżecie, żeby móc przystąpić do projektowania.

Zanim miasto zabierze się za wybór projektanta musi jeszcze załatwić szereg formalności. – Niezbędne będzie jeszcze uzyskanie np. pozwoleń wodno-prawnych, które niezależnie od nas wpływają na długość trwania całej procedury – zastrzega Stryczewska. Koszty nowego stadionu oszacowano wstępnie na 180 mln zł.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 31

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
po_co_komu_login / 19 kwietnia 2020 r. o 10:13
+57
Odmrażanie gospodarki poprzez rezygnowanie ze wszystkich inwestycji raczej tej gospodarce nie pomoże a bardziej zaszkodzi. Co do samego stadionu, trudno zrezygnować z czegoś co tak na dobrą sprawę, nawet nie wiadomo, ile będzie kosztować. Na konkretniejsze decyzje przyjdzie pora za kilka miesięcy, gdy będzie już można oszacować skutki epidemii. Póki co to jedna wielka niewiadoma.
Avatar
RyanGlo / 19 kwietnia 2020 r. o 10:54
+49
Przecież 70-80% z kwoty 400 mln przeznaczanej co roku na inwestycje, idzie na budowę i remonty dróg. Mało ci? Wiem, fajnie gdyby to były jeszcze większe środki ale trzeba pogodzić się z tym, że Lublin to nie tylko drogi.
Avatar
Coffe_Taste / 19 kwietnia 2020 r. o 11:05
+29
Ile razy w roku ten stadion będzie zapełniony ? Licząc koszty budowy , koszty amortyzacji i użytkowania , jaki byłby koszt biletu aby ta inwestycja finansowo się bilansowała?  Jeśli te koszty są policzone i wychodzi że żużel jest w stanie sfinansować ten stadion to budować. W przeciwnym razie ani grosza z pieniędzy reszty 95% podatników którzy nigdy tam nie pójdą.
 To nie będzie stadion tylko do żużla. Ma być zadaszony i działać przez cały rok, nawet w zimie. Z tego co czytałem, powierzchnia komercyjna będzie zmaksymalizowana, więc będą się tam mogły odbywać różne wydarzenia typu koncerty, targi, konferencje czy wydarzenia związane z innymi sportowymi dyscyplinami. Biorąc pod uwagę wyniki finansowe Areny które wcale nie są takie złe, ten nowy stadion może przynosić całkiem pokaźne zyski jeśli zajmie się tym dobry i sprawny menadżer.
 To nie będzie stadion tylko do żużla. Ma być zadaszony i działać przez cały rok, nawet w zimie. Z tego co czytałem, powierzchnia komercyjna będzie zmaksymalizowana, więc będą się tam mogły odbywać różne wydarzenia typu koncerty, targi, konferencje czy wydarzenia związane z innymi sportowymi dyscyplinami. Biorąc pod uwagę wyniki finansowe Areny które wcale nie są takie złe, ten nowy stadion może przynosić całkiem pokaźne zyski jeśli zajmie się tym dobry i sprawny menadżer. rozwiń
Avatar
scooby / 19 kwietnia 2020 r. o 13:43
+25
Nie słyszałem, żeby jakakolwiek inwestycja Żuka przynosiła zyski. Aqua Lublin, Arena Lublin, stadion lekkoatletyczny, zespół fontann na Placu Litewskim, lotnisko? Argument, że przecież jest dofinansowanie unijne więc mamy nową infrastrukturę za pół darmo (przy jednoczesnym powiększaniu dziury budżetowej a nawet braniu kredytów których obsługa kosztuje) jakoś do mnie nie przemawia. Co roku można skorzystać z funduszy unijnych, jak nie w tym - to w następnym. Można też zmiejszyć zakres, ogłosić przetarg na stan surowy, odchudzić projekt. Wszystkie inwestycje można było zrobić funkcjonalniej, z przemyśleniem, z dbałością o póżniej generowane koszty ekspolatacji (lotnisko wymagało rozbudowy, Aqua wentylacja nie działa prawidłowo, Park Ludowy -źle przygotowana dokumentacja, nie widzę potrzeby na takie fontanny na placu litewskim, jak Qumak zbankrutował przy drugim etapie inteligentnego systemu zarządzania ruchem - to nagle system nie jest już potrzebny, dokumentacja jest gotowa). Obsługa obecnego kredytu kosztuje ponad 10 milionów na rok, następny kredyt będzie kosztować pewnie z 15 milionów na rok. I to robi podobno doktor ekonomii...Żadna prywatna firma nie pozwoliłaby sobie na taki stan finansów. Konsekwencje efektu "Wow" póżniej: Zaciągnięcie kredytu długoterminowego na kwotę 50 mln zł - 10 528 082,19 Utrzymanie i konserwacja zespołu fontann multimedialnych na Placu Litewskim oraz dydaktycznego ogrodu wodnego i przepompowni ścieków sanitarnych w Parku Ludowym wraz z infrastrukturą towarzyszącą - 3 341 573,00  Konserwacja i eksploatacja oświetlenia oraz stacji transformatorowej na pl. Litewskim wraz z linią kablową SN 15 kV -1 536 500,00
 Źle słyszałeś. ***s://lublin.wyborcza.pl/lublin/7,48724,23202606,aqua-lublin-i-arena-zarobily-ponad-1-5-miliona-zlotych-recepta.html Plac Litewski? Kosztował nas według różnych źródeł między 13 a 15 mln zł, całą resztę dołożyła Unia. Czym chcesz przyciągać nowych turystów do Lublina? Starym placem z dziurami i nierównościami? Przecież to miejsce reprezentacyjne, w którym odbywają się wszystkie państwowe uroczystości. Po remoncie Litewskiego w lecie pojawiają się tam dzikie tłumy. Mieszkańcom ten remont, w tym nowa fontanna, ewudentnie się spodobały i po prostu lubią tam spędzać czas. I jeszcze jedna sprawa, skoro piszesz o nierentownych inwestycjach, to może napisz ile samorząd zarabia na budowie bądź remoncie miejskich ulic?
 Źle słyszałeś. ***s://lublin.wyborcza.pl/lublin/7,48724,23202606,aqua-lublin-i-arena-zarobily-ponad-1-5-miliona-zlotych-recepta.html Plac Litewski? Kosztował nas według różnych źródeł między 13 a 15 mln zł, całą resztę dołożyła Unia. Czym chcesz przyciągać nowych turystów do Lublina? Starym placem z dziurami i nierównościami? Przecież to miejsce reprezentacyjne, w którym odbywają się wszystkie państwowe uroczystości. Po remoncie Litewskiego w lecie pojawiają się tam dzikie tłumy. Mieszkańcom ten remont, w tym nowa fontanna, e... rozwiń
Avatar
Coffe_Taste / 19 kwietnia 2020 r. o 13:15
+24
Ile razy w roku ten stadion będzie zapełniony ? Licząc koszty budowy , koszty amortyzacji i użytkowania , jaki byłby koszt biletu aby ta inwestycja finansowo się bilansowała?  Jeśli te koszty są policzone i wychodzi że żużel jest w stanie sfinansować ten stadion to budować. W przeciwnym razie ani grosza z pieniędzy reszty 95% podatników którzy nigdy tam nie pójdą.
To nie będzie stadion tylko do żużla. Ma być zadaszony i działać przez cały rok, nawet w zimie. Z tego co czytałem, powierzchnia komercyjna będzie zmaksymalizowana, więc będą się tam mogły odbywać różne wydarzenia typu koncerty, targi, konferencje czy wydarzenia związane z innymi sportowymi dyscyplinami. Biorąc pod uwagę wyniki finansowe Areny które wcale nie są takie złe, ten nowy stadion może przynosić całkiem pokaźne zyski jeśli zajmie się tym dobry i sprawny menadżer.
Jaaasne.  Tak jak się odbywają koncerty i targi na stadionie Arena. Nawet na targach lublin wystawy i targi to żenada. Jakie wyniki finasowe Areny? Oni nawet na koszty stałe nie zarabiają a gdzie 150 mln zł wydane przez podatników na jego budowę?
 Jakis dowód na to, że stadion nawet na koszty nie zarabia? Z posiadanych przeze mnie informacji wynika, że stadion przynosi zysk, niewielki bo niewielki ale jednak zysk.
 Jakis dowód na to, że stadion nawet na koszty nie zarabia? Z posiadanych przeze mnie informacji wynika, że stadion przynosi zysk, niewielki bo niewielki ale jednak zysk. rozwiń
Avatar
ege_szege / 19 kwietnia 2020 r. o 14:36
+22
po co pisać o pustym stadionie skoro co roku przez Arenę Lublin przewija się po 350-400 tysięcy ludzi? tak ciężko pogodzić się z faktem, że mieszkańcy z tego obiektu jednak korzystają i wbrew fałszywym opiniom, stadion nie stoi cały rok pusty?
Avatar
Piter79 / 19 kwietnia 2020 r. o 14:58
+21
Lublin jeszcze z niczego nie zrezygnował, ale najpewniej koło maja/czerwca będzie trzeba ustalić konkretny plan z czego miasto rezygnuje a co zostawia. Zobaczymy co będzie dalej ze stadionem żużlowym ale jeśli padnie ofiarą pokoronawirusowych cięć, to cóż poradzić, takie życie. Ja jako kibic żużlowy z oczywistych względów chciałbym, żeby ten stadion jednak powstał.
Avatar
anne / 19 kwietnia 2020 r. o 21:05
+16
Raven ta podnietka wynikami finansowymi MOSIRu jest idiotyczna. Przecież ta miejska spółka, bez większego problemu mogłaby co roku odprowadzać do budżetu miasta miliony złotych tylko czy o to naprawdę chodzi? Nie sztuką jest podnieść ceny wejść na wszystkie obiekty i wydarzenia sportowe w Lublinie i drenować kieszenie mieszkańców. Bardziej chodzi o popularyzację sportu, poprzez zapewnienie w miarę przystępnych cen na mecze, różne wydarzenia czy imprezy sportowe i okołosportowe. Dokłada się z podatków do oświaty i kultury, dokłada się i do sportu, proste. Ja nie widzę w tym nic strasznego.
Raven ta podnietka wynikami finansowymi MOSIRu jest idiotyczna. Przecież ta miejska spółka, bez większego problemu mogłaby co roku odprowadzać do budżetu miasta miliony złotych tylko czy o to naprawdę chodzi? Nie sztuką jest podnieść ceny wejść na wszystkie obiekty i wydarzenia sportowe w Lublinie i drenować kieszenie mieszkańców. Bardziej chodzi o popularyzację sportu, poprzez zapewnienie w miarę przystępnych cen na mecze, różne wydarzenia czy imprezy sportowe i okołosportowe. Dokłada się z podatków do oświaty i kultury, dokłada się i do sp... rozwiń
Avatar
wncl32nfei66y / 19 kwietnia 2020 r. o 20:52
+14
Ten co dodał kilka ostatnich komentarzy to jakiś nawiedzony gostek. Pewnie marzy mu się zacofany ale wsamraśny Lublin, który na niewyremontowanym, zniszczonym placu Litewskim miałby ustawiony wielki licznik z napisem DŁUG i cyferkami 0000000000. Wtedy byłoby superancko.
Avatar
anne / 19 kwietnia 2020 r. o 22:29
+12
Zaciekawiły mnie też słowa o pobudowanych molochach. Wymienisz je z nazwy? Mam nadzieje, że nie mówisz o kameralnym stadionie na 15 000 miejsc, na którym nawet koncertu z prawdziwego zdarzenia nie można zorganizować? Jeśli taki obiekt to dla ciebie bizancjum, no to ja nie mam pytań. Chyba, że chodzi ci o wiecznie przepełnioną Aqua Lublin? Ja nie widzę w Lublinie żadnych molochów, raczej obiekty kameralne skrojone w sam raz na potrzeby miasta wielkości Lublina.
Avatar
Wyrzynio / 22 kwietnia 2020 r. o 11:57
0
***google.pl
Avatar
anne / 19 kwietnia 2020 r. o 22:29
+12
Zaciekawiły mnie też słowa o pobudowanych molochach. Wymienisz je z nazwy? Mam nadzieje, że nie mówisz o kameralnym stadionie na 15 000 miejsc, na którym nawet koncertu z prawdziwego zdarzenia nie można zorganizować? Jeśli taki obiekt to dla ciebie bizancjum, no to ja nie mam pytań. Chyba, że chodzi ci o wiecznie przepełnioną Aqua Lublin? Ja nie widzę w Lublinie żadnych molochów, raczej obiekty kameralne skrojone w sam raz na potrzeby miasta wielkości Lublina.
Avatar
anne / 19 kwietnia 2020 r. o 22:20
+9
Raven ta podnietka wynikami finansowymi MOSIRu jest idiotyczna. Przecież ta miejska spółka, bez większego problemu mogłaby co roku odprowadzać do budżetu miasta miliony złotych tylko czy o to naprawdę chodzi? Nie sztuką jest podnieść ceny wejść na wszystkie obiekty i wydarzenia sportowe w Lublinie i drenować kieszenie mieszkańców. Bardziej chodzi o popularyzację sportu, poprzez zapewnienie w miarę przystępnych cen na mecze, różne wydarzenia czy imprezy sportowe i okołosportowe. Dokłada się z podatków do oświaty i kultury, dokłada się i do sportu, proste. Ja nie widzę w tym nic strasznego.
Ekonomiści wiedzą, że obowiązuje prawo popytu i podaży. Na Aqua mogliby wymuszać na uczniach ze szkół ceny nierynkowe, ale co do reszty społeczeństwa i innych obiektów chyba by nie przesło:)
 Przeszłoby, przeszło. Na Aqua bilety wcale nie są jakieś wybitnie tanie, a ludzi tam ciągle jest mnóstwo. Znam nawet takich którzy przyjeżdżają z innych dość znacznie oddalonych od Lublina miast tylko po to, żeby się tam pomoczyć i posaunować.
 Przeszłoby, przeszło. Na Aqua bilety wcale nie są jakieś wybitnie tanie, a ludzi tam ciągle jest mnóstwo. Znam nawet takich którzy przyjeżdżają z innych dość znacznie oddalonych od Lublina miast tylko po to, żeby się tam pomoczyć i posaunować. rozwiń
Avatar
raven86 / 19 kwietnia 2020 r. o 21:53
-10
Raven ta podnietka wynikami finansowymi MOSIRu jest idiotyczna. Przecież ta miejska spółka, bez większego problemu mogłaby co roku odprowadzać do budżetu miasta miliony złotych tylko czy o to naprawdę chodzi? Nie sztuką jest podnieść ceny wejść na wszystkie obiekty i wydarzenia sportowe w Lublinie i drenować kieszenie mieszkańców. Bardziej chodzi o popularyzację sportu, poprzez zapewnienie w miarę przystępnych cen na mecze, różne wydarzenia czy imprezy sportowe i okołosportowe. Dokłada się z podatków do oświaty i kultury, dokłada się i do sportu, proste. Ja nie widzę w tym nic strasznego.
 Ekonomiści wiedzą, że obowiązuje prawo popytu i podaży. Na Aqua mogliby wymuszać na uczniach ze szkół ceny nierynkowe, ale co do reszty społeczeństwa i innych obiektów chyba by nie przesło:)
 Ekonomiści wiedzą, że obowiązuje prawo popytu i podaży. Na Aqua mogliby wymuszać na uczniach ze szkół ceny nierynkowe, ale co do reszty społeczeństwa i innych obiektów chyba by nie przesło:) rozwiń
Avatar
raven86 / 19 kwietnia 2020 r. o 21:30
-9
Raven ta podnietka wynikami finansowymi MOSIRu jest idiotyczna. Przecież ta miejska spółka, bez większego problemu mogłaby co roku odprowadzać do budżetu miasta miliony złotych tylko czy o to naprawdę chodzi? Nie sztuką jest podnieść ceny wejść na wszystkie obiekty i wydarzenia sportowe w Lublinie i drenować kieszenie mieszkańców. Bardziej chodzi o popularyzację sportu, poprzez zapewnienie w miarę przystępnych cen na mecze, różne wydarzenia czy imprezy sportowe i okołosportowe. Dokłada się z podatków do oświaty i kultury, dokłada się i do sportu, proste. Ja nie widzę w tym nic strasznego.
 Proszę bardzo - niech mosir odprowadza do budżetu miasta miliony. Jak na razie - to drenuje kilkanaście milionów rocznie.  NIE RADZĄ SOBIE NA RYNKU KOMERCYJNYM.  Niech menadzerowie Mosiru ściągną więcej wydarzeń do Lublina skoro takie molochy są pobudowane. Mieszkańcom wystarczyłyby dużo mniejsze obiekty sportowe. Ja też nie widzę w dokładaniu do oświaty, kultury i sportu nic złego. Nie lubię natomiast bizancjum jakie mamy w Lubline. Koszty zużycia materiałów i energii przez mosir - 9 milionów/rok . 
 Proszę bardzo - niech mosir odprowadza do budżetu miasta miliony. Jak na razie - to drenuje kilkanaście milionów rocznie.  NIE RADZĄ SOBIE NA RYNKU KOMERCYJNYM.  Niech menadzerowie Mosiru ściągną więcej wydarzeń do Lublina skoro takie molochy są pobudowane. Mieszkańcom wystarczyłyby dużo mniejsze obiekty sportowe. Ja też nie widzę w dokładaniu do oświaty, kultury i sportu nic złego. Nie lubię natomiast bizancjum jakie mamy w Lubline. Koszty zużycia materiałów i energii przez mosir - 9 milionów/rok .  rozwiń
Avatar
raven86 / 19 kwietnia 2020 r. o 21:18
-9
Ten co dodał kilka ostatnich komentarzy to jakiś nawiedzony gostek. Pewnie marzy mu się zacofany ale wsamraśny Lublin, który na niewyremontowanym, zniszczonym placu Litewskim miałby ustawiony wielki licznik z napisem DŁUG i cyferkami 0000000000. Wtedy byłoby superancko.
Ja nie mam nic przeciwko budowaniu, remontom - tylko nie takie bizancjum jak jest obecnie. Może mniejsze, nie takie efektowe obiekty - ale z mniejszymi kosztami ekspolatcji, konserwacji, opłatami za energię i wodę. Na kredyt i bez głowy to każdy głupi umie budować. Deficyt 57 185 681,91 zł Dług 1 628 043 120,91 zł Planowane na 2020 rok przychody w wysokości 149.862.132,00 zł stanowić będą:  środki z kredytu zaciągniętego w Europejskim Banku Inwestycyjnym z siedzibą w Luksemburgu w kwocie 70.000.000,00 zł   środki z emisji obligacji przychodowych na finansowanie realizacji zadań inwestycyjnych  – 7.000.000,00 zł,  środki z kredytu w kwocie 50.000.000,00 zł,  środki z pożyczki z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na realizację zadania pn. „Przywrócenie funkcjonalności drenażu na terenie Parku Ludowego w Lublinie” – 1.099.620,00 zł,  ***s://bip.lublin.eu/gfx/bip/userfiles/_public/import/rada_miasta_lublin/viii_kadencja/budzet_miasta/2020/budzet_miasta_lublin_na_2020_rok.pdf
Ja nie mam nic przeciwko budowaniu, remontom - tylko nie takie bizancjum jak jest obecnie. Może mniejsze, nie takie efektowe obiekty - ale z mniejszymi kosztami ekspolatcji, konserwacji, opłatami za energię i wodę. Na kredyt i bez głowy to każdy głupi umie budować. Deficyt 57 185 681,91 zł Dług 1 628 043 120,91 zł Planowane na 2020 rok przychody w wysokości 149.862.132,00 zł stanowić będą:  środki z kredytu zaciągniętego w Europejskim Banku Inwestycyjnym z siedzibą w Luksemburgu w kwocie 70.000.000,00 zł   środki z emi... rozwiń
Avatar
anne / 19 kwietnia 2020 r. o 21:05
+16
Raven ta podnietka wynikami finansowymi MOSIRu jest idiotyczna. Przecież ta miejska spółka, bez większego problemu mogłaby co roku odprowadzać do budżetu miasta miliony złotych tylko czy o to naprawdę chodzi? Nie sztuką jest podnieść ceny wejść na wszystkie obiekty i wydarzenia sportowe w Lublinie i drenować kieszenie mieszkańców. Bardziej chodzi o popularyzację sportu, poprzez zapewnienie w miarę przystępnych cen na mecze, różne wydarzenia czy imprezy sportowe i okołosportowe. Dokłada się z podatków do oświaty i kultury, dokłada się i do sportu, proste. Ja nie widzę w tym nic strasznego.
Raven ta podnietka wynikami finansowymi MOSIRu jest idiotyczna. Przecież ta miejska spółka, bez większego problemu mogłaby co roku odprowadzać do budżetu miasta miliony złotych tylko czy o to naprawdę chodzi? Nie sztuką jest podnieść ceny wejść na wszystkie obiekty i wydarzenia sportowe w Lublinie i drenować kieszenie mieszkańców. Bardziej chodzi o popularyzację sportu, poprzez zapewnienie w miarę przystępnych cen na mecze, różne wydarzenia czy imprezy sportowe i okołosportowe. Dokłada się z podatków do oświaty i kultury, dokłada się i do sp... rozwiń
Avatar
wncl32nfei66y / 19 kwietnia 2020 r. o 20:52
+14
Ten co dodał kilka ostatnich komentarzy to jakiś nawiedzony gostek. Pewnie marzy mu się zacofany ale wsamraśny Lublin, który na niewyremontowanym, zniszczonym placu Litewskim miałby ustawiony wielki licznik z napisem DŁUG i cyferkami 0000000000. Wtedy byłoby superancko.
Avatar
raven86 / 19 kwietnia 2020 r. o 18:02
-9
Nie słyszałem, żeby jakakolwiek inwestycja Żuka przynosiła zyski. Aqua Lublin, Arena Lublin, stadion lekkoatletyczny, zespół fontann na Placu Litewskim, lotnisko? Argument, że przecież jest dofinansowanie unijne więc mamy nową infrastrukturę za pół darmo (przy jednoczesnym powiększaniu dziury budżetowej a nawet braniu kredytów których obsługa kosztuje) jakoś do mnie nie przemawia. Co roku można skorzystać z funduszy unijnych, jak nie w tym - to w następnym. Można też zmiejszyć zakres, ogłosić przetarg na stan surowy, odchudzić projekt. Wszystkie inwestycje można było zrobić funkcjonalniej, z przemyśleniem, z dbałością o póżniej generowane koszty ekspolatacji (lotnisko wymagało rozbudowy, Aqua wentylacja nie działa prawidłowo, Park Ludowy -źle przygotowana dokumentacja, nie widzę potrzeby na takie fontanny na placu litewskim, jak Qumak zbankrutował przy drugim etapie inteligentnego systemu zarządzania ruchem - to nagle system nie jest już potrzebny, dokumentacja jest gotowa). Obsługa obecnego kredytu kosztuje ponad 10 milionów na rok, następny kredyt będzie kosztować pewnie z 15 milionów na rok. I to robi podobno doktor ekonomii...Żadna prywatna firma nie pozwoliłaby sobie na taki stan finansów. Konsekwencje efektu "Wow" póżniej: Zaciągnięcie kredytu długoterminowego na kwotę 50 mln zł - 10 528 082,19 Utrzymanie i konserwacja zespołu fontann multimedialnych na Placu Litewskim oraz dydaktycznego ogrodu wodnego i przepompowni ścieków sanitarnych w Parku Ludowym wraz z infrastrukturą towarzyszącą - 3 341 573,00  Konserwacja i eksploatacja oświetlenia oraz stacji transformatorowej na pl. Litewskim wraz z linią kablową SN 15 kV -1 536 500,00
Wow, mój komentarz ma 21 minusów. Mosis (zarządca Aqua, stadionu, Areny) w 2017 był na minusie.   ***s://jawnylublin.pl/2017/mosir/rachunekzyskow.pdf I to przy dotacji 21 milionów z miasta:   Zakup usług świadczonych przez MOSiR „Bystrzyca” Sp. z o.o. na rzecz mieszkańców miasta Lublin  21 200 000,00. Obsługa zadłużenia miasta to ok 39 milionów na ten rok
dsetki od zaciągniętych pożyczek i kredytów zł 28 000 000,00 odsetki od wyemitowanych obligacji komunalnych zł 6 900 000,00 odsetki od wyemitowanych obligacji przychodowych zł 700 000,00 Suma: zł 38 800 000,00 [ul] [li] WNIOSEK ŻUKA MOŻE BYĆ TYLKO JEDEN - BUDOWAĆ STADION ŻUŻLOWY. [/li] [/ul]  
dsetki od zaciągniętych pożyczek i kredytów zł 28 000 000,00 odsetki od wyemitowanych obligacji komunalnych zł 6 900 000,00 odsetki od wyemitowanych obligacji przychodowych zł 700 000,00 Suma: zł 38 800 000,00 [ul] [li] WNIOSEK ŻUKA MOŻE BYĆ TYLKO JEDEN - BUDOWAĆ STADION ŻUŻLOWY. [/li] [/ul]   rozwiń
Avatar
raven86 / 19 kwietnia 2020 r. o 17:07
-11
Nie słyszałem, żeby jakakolwiek inwestycja Żuka przynosiła zyski. Aqua Lublin, Arena Lublin, stadion lekkoatletyczny, zespół fontann na Placu Litewskim, lotnisko? Argument, że przecież jest dofinansowanie unijne więc mamy nową infrastrukturę za pół darmo (przy jednoczesnym powiększaniu dziury budżetowej a nawet braniu kredytów których obsługa kosztuje) jakoś do mnie nie przemawia. Co roku można skorzystać z funduszy unijnych, jak nie w tym - to w następnym. Można też zmiejszyć zakres, ogłosić przetarg na stan surowy, odchudzić projekt. Wszystkie inwestycje można było zrobić funkcjonalniej, z przemyśleniem, z dbałością o póżniej generowane koszty ekspolatacji (lotnisko wymagało rozbudowy, Aqua wentylacja nie działa prawidłowo, Park Ludowy -źle przygotowana dokumentacja, nie widzę potrzeby na takie fontanny na placu litewskim, jak Qumak zbankrutował przy drugim etapie inteligentnego systemu zarządzania ruchem - to nagle system nie jest już potrzebny, dokumentacja jest gotowa). Obsługa obecnego kredytu kosztuje ponad 10 milionów na rok, następny kredyt będzie kosztować pewnie z 15 milionów na rok. I to robi podobno doktor ekonomii...Żadna prywatna firma nie pozwoliłaby sobie na taki stan finansów. Konsekwencje efektu "Wow" póżniej: Zaciągnięcie kredytu długoterminowego na kwotę 50 mln zł - 10 528 082,19 Utrzymanie i konserwacja zespołu fontann multimedialnych na Placu Litewskim oraz dydaktycznego ogrodu wodnego i przepompowni ścieków sanitarnych w Parku Ludowym wraz z infrastrukturą towarzyszącą - 3 341 573,00  Konserwacja i eksploatacja oświetlenia oraz stacji transformatorowej na pl. Litewskim wraz z linią kablową SN 15 kV -1 536 500,00
Źle słyszałeś. ***s://lublin.wyborcza.pl/lublin/7,48724,23202606,aqua-lublin-i-arena-zarobily-ponad-1-5-miliona-zlotych-recepta.html Plac Litewski? Kosztował nas według różnych źródeł między 13 a 15 mln zł, całą resztę dołożyła Unia. Czym chcesz przyciągać nowych turystów do Lublina? Starym placem z dziurami i nierównościami? Przecież to miejsce reprezentacyjne, w którym odbywają się wszystkie państwowe uroczystości. Po remoncie Litewskiego w lecie pojawiają się tam dzikie tłumy. Mieszkańcom ten remont, w tym nowa fontanna, ewudentnie się spodobały i po prostu lubią tam spędzać czas. I jeszcze jedna sprawa, skoro piszesz o nierentownych inwestycjach, to może napisz ile samorząd zarabia na budowie bądź remoncie miejskich ulic?
  ***s://jawnylublin.pl/2017/mosir/sprawozdanie.pdf 50,5% przychodzów mosir ma z usług śwuadczonych na rzecz miasta. 17,1 z Aqua ( a na Aqua zagania się dzieci ze wszystkick szkół). Wniosek: miasto przelewa środki mosirowi. NIE RADZĄ SOBIE NA RYNKU KOMERCYJNYM.
  ***s://jawnylublin.pl/2017/mosir/sprawozdanie.pdf 50,5% przychodzów mosir ma z usług śwuadczonych na rzecz miasta. 17,1 z Aqua ( a na Aqua zagania się dzieci ze wszystkick szkół). Wniosek: miasto przelewa środki mosirowi. NIE RADZĄ SOBIE NA RYNKU KOMERCYJNYM. rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze 31

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Świętojańska sobota w Nałęczowie
19 czerwca 2021, 10:00

Świętojańska sobota w Nałęczowie

W sobotę w Nałęczowie wiele atrakcji dla całych rodzin. O godz. 10 na placu przed Urzędem Miasta działać będzie Dmuchane Wesołe Miasteczko, a w tym samym czasie na placu przed Nałęczowskim Ośrodkiem Kultury rozpocznie się Świętojański Kiermasz Produktów Lokalnych.

Lubelskie: Nauczyciele z medalami państwowymi i resortowymi [zdjęcia]
galeria

Lubelskie: Nauczyciele z medalami państwowymi i resortowymi [zdjęcia]

Nauczyciele i pracownicy oświaty docenieni. W Roskoszy w powiecie bialskim Teresa Misiuk, Lubelska Kurator Oświaty, wręczyła medale.

Puławy: Dzieci namalowały wiersze Baczyńskiego. Ponad 1200 prac
galeria

Puławy: Dzieci namalowały wiersze Baczyńskiego. Ponad 1200 prac

Takiego zainteresowania konkursem Szkoły Podstawowej nr 2 nikt się nie spodziewał. Do Puław, od utalentowanych dzieci z całego kraju, wpłynęło 1225 prac. Wyróżniono blisko 40. Dzieci pokazały, jak wyobrażają sobie świat opisywany w wierszach patrona puławskiej "dwójki", K.K. Baczyńskiego.

Lublin: Miejska spółka znów pod kroplówką. MOSiR idzie po prośbie, by zapłacić pracownikom

Lublin: Miejska spółka znów pod kroplówką. MOSiR idzie po prośbie, by zapłacić pracownikom

Dwa miliony złotych ma dostać z kieszeni podatników Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji. Miejska spółka znowu przyszła do Ratusza po zastrzyk pieniędzy, a Ratusz nie zamierza jej odmawiać. O ratowaniu spółki już w czwartek decydować ma Rada Miasta

Lublin: Baseny nad Zalewem Zemborzyckim będą czynne dłużej

Lublin: Baseny nad Zalewem Zemborzyckim będą czynne dłużej

O godzinę wcześniej niż zwykle, czyli o godz. 10 zamiast o 11, otwierane będą w ten weekend baseny ośrodka Słoneczny Wrotków

Rodzinne warsztaty plastyczne
19 czerwca 2021, 10:00

Rodzinne warsztaty plastyczne

Biblioteka Na Poziomie zaprasza 19 czerwca o godz. 10 na rodzinne warsztaty plastyczne - Szerokie Ocieplenie Sąsiedzkie. Wydarzenie odbędzie się na terenach zielonych przy bibliotece (Sławin 20).

Edach Budowlani Lublin kontra Ogniwo Sopot. Czy sprawią niespodziankę?

Edach Budowlani Lublin kontra Ogniwo Sopot. Czy sprawią niespodziankę?

W ostatniej kolejce sezonu Edach Budowlani podejmą Ogniwo Sopot. Sobotnie spotkanie na stadionie przy ul. Krasińskiego rozpocznie się o godzinie 14

Bo muzyka była za głośno. W ruch poszedł lakier do paznokci

Bo muzyka była za głośno. W ruch poszedł lakier do paznokci

Pięć lat więzienia grozi mężczyźnie, który uszkodził zaparkowane volvo. Zrobił to lakierem do paznokci.

Kolejne transfery LUK Politechniki Lublin

Kolejne transfery LUK Politechniki Lublin

LUK Politechnika Lublin pozyskała zawodników na środek bloku, rozegranie i przyjęcie.

Nie wszyscy kibice stracili wiarę w Biało-Czerwonych. "Autografu nie udało się złapać, ale będzie zwycięstwo"
film

Nie wszyscy kibice stracili wiarę w Biało-Czerwonych. "Autografu nie udało się złapać, ale będzie zwycięstwo"

W piątek (18 czerwca) piłkarze reprezentacji Polski wylecieli z Gdańska do Sewilli na mecz z Hiszpanią. Pod hotel, w którym mieszkają nasi reprezentanci przyszło kilkudziesięciu kibiców. Biało-czerwoni zmierzą się z Hiszpanią w sobotę (19 czerwca) o 21:00.

Start Krasnystaw, Grom Różaniec i Kłos Gmina Chełm przed ostatnią kolejką, czyli kto uniknie spadku?

Start Krasnystaw, Grom Różaniec i Kłos Gmina Chełm przed ostatnią kolejką, czyli kto uniknie spadku?

W sobotę tuż przed 19 będzie już jasne, który z trójki zespołów: Start Krasnystaw, Grom Różaniec i Kłos Gmina Chełm będzie blisko utrzymania. O tym, czy jedna z tych ekip na pewno zachowa ligowy byt przekonamy się dopiero w niedzielę wieczorem, kiedy poznamy rozstrzygnięcia w grupie czwartej III ligi.

Starsza pani z Zamościa straciła wszystkie oszczędności. Mogła nie odbierać telefonu

Starsza pani z Zamościa straciła wszystkie oszczędności. Mogła nie odbierać telefonu

74-letnia kobieta straciła ponad 70 tys. złotych. Chciała zarobić na kryptowalutach.

Klimatyzacja w domu: jak prawidłowo ją zaplanować?

Klimatyzacja w domu: jak prawidłowo ją zaplanować?

System klimatyzacji to system chłodzenia powietrzem, który działa w trybie recyrkulacji. Klimatyzatory obniżają temperaturę, utrzymując ustawioną wartość, ale nie wpływają na wymianę powietrza.

Ogłoszenie Spółdzielni Mieszkaniowej "Południe" w Puławach o przetargu nieograniczonym

Ogłoszenie Spółdzielni Mieszkaniowej "Południe" w Puławach o przetargu nieograniczonym

 Program TV 18-20 czerwca 2021. Jakie filmy warto zobaczyć?
18 czerwca 2021, 20:00

Program TV 18-20 czerwca 2021. Jakie filmy warto zobaczyć?

W najbliższy weekend w naziemnej telewizji cyfrowej będą dominować filmy rozrywkowe - propozycje dla najmłodszych, komedie dla starszych widzów, kino superbohaterskie oraz kino akcji. Prezentujemy wybrane produkcje dostępne w weekend w telewizji.

PGE EKSTRALIGA
6. KOLEJKA

Wyniki:

Eltrox Włókniarz Częstochowa - ZOOleszcz DPV Logistic GKM Grudziądz 54:36
Moje Bermudy Stal Gorzów - eWinner Apator Toruń 50:40
Marwis.pl Falubaz Zielona Góra - Betard Sparta Wrocław 27:63
Motor Lublin - Fogo Unia Leszno 49:41

Tabela:

1. Motor Lublin 7 11 +30
2. Betard Sparta Wrocław 7 10 +35
3. Moje Bermudy Stal Gorzów 7 10 +38
4. Fogo Unia Leszno 7 8 +24
5. Eltrox Włókniarz Częstochowa 7 8 +6
6. eWinner Apator Toruń 7 4 -14
7. ZOOleszcz DPV Logistic GKM Grudziądz 7 3 -75
8. Marwis.pl Falubaz Zielona Góra 7 2 -74

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!
 

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych