Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Studia

6 czerwca 2022 r.
16:15

Mało snu, dużo kawy i Studencki Nobel. Studentka z Lublina z wyjątkową nagrodą naukową

– Z każdą kolejną nagrodą wiem, że ta praca, ten czas, który przeznaczam na naukę, jest po prostu czasem dobrze zagospodarowanym. I zwyczajnie jest bardzo miło czegoś takiego doświadczyć – rozmowa z Alicją Formą, studentką V roku kierunku lekarskiego Uniwersytetu Medycznego w Lublinie i jednocześnie doktorantką I roku w Szkole Doktorskiej UMLub, która zdobyła Studenckiego Nobla w dziedzinie medycyny i farmacji.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
  • W ciągu dnia, tygodnia poświęca pani więcej czasu na swoją działalność naukową czy na sen?

– Raczej na działalność naukową (śmiech). Mój plan dnia wygląda trochę specyficznie, bo przyzwyczaiłam się do wczesnego wstawania, picia dużej ilości kawy i biegania. Łączę codzienne zajęcia na uczelni jako studentka na V roku kierunku lekarskiego z nauką w Szkole Doktorskiej, do której w tym roku dostałam promocję. W międzyczasie angażuję się w działalność naukową, przede wszystkim w Zakładzie Medycyny Sądowej, Zakładzie Chemii Analitycznej i Zakładzie Anatomii Prawidłowej, gdzie realizuję mój projekt naukowy w ramach doktoratu.

  • Jak długo można wytrzymać na piciu kawy?

– Myślę, że jest to kwestia przystosowania organizmu, charakteru i można się tego nauczyć, przystosować tryb życia do swoich obowiązków. Jest to też tak naprawdę konieczne, żeby powoli się przyzwyczajać, bo jako przyszli lekarze będziemy mieć dyżury i wiele innych obowiązków, więc myślę, że to dobra szkoła przed przyszłym życiem zawodowym.

  • Od najmłodszych lat była pani osobą skoncentrowaną na nauce i na bardzo dobrych wynikach w szkole?

– Bardzo dużo zawdzięczam mojej mamie. Od samego początku mnie i mojego brata nakierowywała na to, żeby jak najwięcej się uczyć. Od szkoły podstawowej brałam udział we wszystkich możliwych konkursach, nie tylko naukowych, ale też recytatorskich, poetyckich, czy z języka angielskiego. Duży krok zrobiła więc moja mama, zachęcała nas do tego w każdy możliwy sposób. W podstawówce i gimnazjum średnia 6.0 zawsze była.

W liceum, w "Paderewskim" w Lublinie, zdawałam maturę międzynarodową i to trochę zmieniło moje postrzeganie świata, moje rozumienie nauki. Ci wszyscy nauczyciele, którym dużo zawdzięczam, uczyli nas krytycznego myślenia. Pierwsze moje artykuły powstawały już w liceum, gdzie uczyłam się w języku angielskim, a wszystkie prace były wysyłane do recenzentów zagranicznych.

Na I roku studiów było ciężko, przez zmianę rzeczywistości, dużo nauki anatomii, histologii, fizjologii, więc tutaj skupiałam się raczej na siedzeniu i uczeniu się. Zaczęłam działać na II roku, zaczynając od pierwszego artykułu, od udziału w Lubelskim Festiwalu Nauki, od pierwszych wystąpień konferencyjnych. Wraz z upływem czasu chciałam jeszcze więcej, widziałam, że to, czego się uczymy na studiach jest bardzo ciekawe, ale też bardzo dynamiczne. To, o czym uczymy się z podręczników, może się za chwilę zmienić –w medycynie nie ma stałych dogmatów, są tylko przesłanki, które są ciągle udoskonalane. Chciałam być częścią tego naukowego świata.

Reaktywowałam Studenckie Koło Medycyny Sądowej, bo widziałam w nim bardzo duży potencjał. Każdy myśli sobie, że medycyna sądowa to sekcje, wypadki, tony akt, ale dla mnie to ogromny potencjał, jeśli chodzi o badania naukowe. Medycyna sądowa może być miejscem nauki, bo żaden inny zakład nie daje nam takich możliwości. Później dołączyłam jeszcze do Koła Anatomii Prawidłowej, Koła Chemii Analitycznej, Koła przy I Klinice Psychiatrii i Psychoterapii.

Można powiedzieć, że potem poszło już lawinowo, bo dołączyłam też do Studenckiego Towarzystwa Naukowego, gdzie co chwilę mieliśmy różne inicjatywy, takie jak organizacja minigrantów studenckich czy targów Studenckich Kół Naukowych.

  • Przeglądając pani prace naukowe, można dostrzec, że ma pani bardzo szerokie spektrum zainteresowań, na przykład poruszała pani zagadnienia związane z tzw. osobowością borderline, autyzmem, schizofrenią, alkoholem, nowotworami czy COVID-19.

– Te wszystkie prace wskazują na to, co ja odkrywałam, w jakiej tematyce chciałam pozostać na dłużej. W tym momencie zajmuję się metalomiką i kończę projekty z psychiatrii. Z aktualną dostępnością do artykułów naukowych, zapewnionych przez uczelnię, umiejętnością krytycznego spojrzenia na nie i weryfikacji, co jest godne przeczytania i zrozumienia, jesteśmy w stanie dużo z tego skorzystać.

Zaczęło się od przewlekłej choroby alkoholowej, bo były to pierwsze prace, które były prowadzone w Zakładzie Medycyny Sądowej. Później sama przygotowałam dwa projekty, też związane z przewlekłą chorobą alkoholową. Prace związane z onkologią realizowałam w ramach grantu prowadzonego pod kierownictwem prof. dr. hab. n. med. Ryszarda Maciejewskiego z Zakładu Anatomii Prawidłowej. W przypadku prac o SARS-CoV-2 można powiedzieć, że było to wykorzystanie momentu, żeby takowe prace pisać. Pamiętam, kiedy w marcu 2020 roku nikt nic na ten temat nie wiedział i każda praca, która się pojawiała była czytana i szeroko cytowana. W 2021 roku rozpoczęłam projekt z psychiatrii na temat wpływu pandemii na dobrostan psychiczny studentów, który dostał dofinansowanie z Ministerstwa Edukacji i Nauki.

  • W piątek zdobyła pani Studenckiego Nobla, wcześniej w tym roku nagrodę Polskiej Akademii Nauk, a w ubiegłym roku statuetkę "Orły Nauki" na Uniwersytecie Medycznym. Ma pani na swoim koncie także inne wyróżnienia naukowe czy stypendia. To budujące, że zyskuje pani uznanie za swoje badania?

– Tak, jest to na pewno bardzo budujące, bardzo motywujące, ale też troszkę uzależniające (śmiech). Z każdą kolejną nagrodą wiem, że ta praca, ten czas, który przeznaczam na naukę, jest po prostu czasem dobrze zagospodarowanym. I zwyczajnie jest bardzo miło czegoś takiego doświadczyć.

  • Zbliża się wybór specjalizacji. Wie pani już, na co postawić?

– Czekam na VI rok studiów i staż, podczas którego będziemy mieli okazję lepiej poznać pracę na poszczególnych specjalizacjach. Ciężko powiedzieć, co bym wybrała, bo potrzebuję jeszcze troszkę więcej praktyki i poznania specyfiki pracy na każdym oddziale, by taką decyzję podjąć. Myślę trochę nad psychiatrią, ale finalna decyzja będzie po stażu.

===

Studencki Nobel

To ogólnopolski program stypendialny dla studentów wyróżniających się na tle naukowym, społecznym czy artystycznym. Tegoroczna odsłona przebiegała pod hasłem "Moc do bycia najlepszym". Spośród 614 nadesłanych zgłoszeń wyłoniono 91 finalistów, a ostatecznie nagrodzono 9 osób w kategoriach: nauki techniczne, sztuka, dziennikarstwo i literatura, nauki przyrodnicze i energetyka, fizyka i astronomia, medycyna i farmacja, nauki społeczne, nauki ekonomiczne, działalność społeczna. Każdy z laureatów otrzymał w nagrodę 5 tys. zł.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Piłkarze Górnika nie dostają pensji na czas. Zarząd klubu wydał w tej sprawie kolejny komunikat

Piłkarze Górnika nie dostają pensji na czas. Zarząd klubu wydał w tej sprawie kolejny komunikat

Piłkarze Górnika Łęczna nie otrzymują na czas pensji wobec czego przed niedzielnym meczem z Odrą Opole na jego piłkarze w ramach protestu wyszli na murawę z kilkuminutowym opóźnieniem. Po zakończeniu spotkania kibice zielono-czarnych domagali się w mediach społecznościowych odpowiedzi zarządu klubu do zaistniałej sytuacji. Ta została opublikowana w środę wieczorem

Walka o mistrzostwo LNBA jest bardzo zacięta

LNBA: Matematyka pokonała Patobasket i wyrównała stan rywalizacji

Wydawało się, że już w niedzielę poznamy mistrza LNBA. Okazało się jednak, że stara gwardia jeszcze się dobrze trzyma, co pokazał niedzielny mecz. Matematyka wygrała z Patobasketem i o losach tytułu zadecyduje trzecie spotkanie.

Nie żyje Tomasz Jakubiak. Znany kucharz przegrał walkę z chorobą

Nie żyje Tomasz Jakubiak. Znany kucharz przegrał walkę z chorobą

Kucharz, juror Masterchefa i Masterchefa Juniora, Tomasz Jakubiak nie żyje. Miał 41 lat.

Stal Kraśnik powiększyła przewagę nad Lublinianką do sześciu punktów

Stal Kraśnik ucieka Lubliniance, Hetman Zamość podziękował trenerowi

W środę została rozegrana 26. kolejka Keeza IV ligi. Stal Kraśnik bez problemów wygrała mecz z Kłosem Gmina Chełm 4:0, a skoro Lublinianka zostawiła trzy punkty w Janowie Lubelskim, to lider powiększył przewagę nad ekipą z Wieniawy do sześciu punktów. Kolejnej porażki doznał Hetman Zamość, a działacze szybko po spotkaniu poinformowali, że Robert Wieczerzak i jego sztab zostali odsunięci od prowadzenia drużyny.

Courtney Ramey rozegrał znakomite zawody

PGE Start Lublin pewnie pokonał PGE Spójnia Stargard

Środowe popołudnie w hali Globus upłynęło kibicom w przyjemnej atmosferze. Podopieczni Wojciecha Kamińskiego zrehabilitowali się za klęskę w Słupsku i pewnie ograli PGE Spójnia Stargard 86:75.

Bogdanka LUK Lublin pokonała Aluron CMC Wartę Zawiercie 3:0 i prowadzi w finałowej rywalizacji 1-0
ZDJĘCIA
galeria

Pierwszy mecz finału: Bogdanka LUK Lublin lepsza od Aluron CMC Warty Zawiercie

W pierwszym spotkaniu finałowym o mistrzostwo Polski Bogdanka LUK Lublin pokonała Aluron CMC Wartę Zawiercie 3:0 i w rywalizacji do trzech wygranych prowadzi 1-0. Drugi mecz finału w sobotę, w Lublinie

Grupa Azoty "Puławy" traci pieniądze, zmniejsza zatrudnienie i zaciąga kredyty. Strata netto za rok 2024 przekracza 360 mln zł
biznes

Azoty nadal na hamulcu. Setki milionów złotych straty

Grupa kapitałowa Zakładów Azotowych pokazała wyniki finansowe za rok 2024. Nie ma powodów do radości. Spółki kontrolowane przez "Puławy" straciły w tym czasie ponad 367 mln zł. Sprzedaż krajowa spadła o jedną czwartą. Pracę straciło kilkaset osób.

Mitsune

Wschód Kultury - Inne Brzmienia 2025: Kto w lipcu zagra w Lublinie?

Międzygatunkowe eksploracje, muzyczne eksperymenty, japoński folk, improwizacje i na przykład muzyka połączona z archiwalnymi nagraniami NASA z misji księżycowej. Festiwal Wschód Kultury - Inne Brzmienia coraz bliżej, a organizatorzy prezentują kolejnych wykonawców.

79-latek potrącił 77-latkę. Starszy kierowca nie zauważył pieszej

79-latek potrącił 77-latkę. Starszy kierowca nie zauważył pieszej

Wczoraj około godziny 10:00 na Alejach Jana Pawła II w Zamościu doszło do niebezpiecznego zdarzenia drogowego. 79-letni kierowca cofając samochodem potrącił 77-letnią kobietę. Piesza trafiła do szpitala.

Lublin w popkulturze. Sprawdź, ile pamiętasz z filmowych i serialowych kadrów!
QUIZ

Lublin w popkulturze. Sprawdź, ile pamiętasz z filmowych i serialowych kadrów!

Lublin od lat przyciąga nie tylko turystów spragnionych historii i klimatycznych zaułków, ale także... filmowców! Stolica województwa lubelskiego to prawdziwy skarb dla reżyserów szukających niebanalnych lokalizacji – z jednej strony tętniące życiem Stare Miasto, z drugiej – zabytkowe ulice, klimatyczne kamienice i plenery, które z powodzeniem "grają" nie tylko Lublin, ale też Paryż, Wilno czy fikcyjne miasta z dawnych epok. Znasz te kultowe produkcje i wiesz że Lublin w nich występował? Sprawdź się w naszym quizie!

Tragiczny finał poszukiwań. Ciało seniorki znalezione w lesie

Tragiczny finał poszukiwań. Ciało seniorki znalezione w lesie

Zakończono poszukiwania 73-letniej seniorki z powiatu włodawskiego, która zaginęła w lutym ubiegłego roku.

Muzeum Wsi Lubelskiej ma nowych lokatorów

Muzeum Wsi Lubelskiej ma nowych lokatorów

Do Muzeum Wsi Lubelskiej zawitały wyjątkowe, czworonożne mieszkanki – owce świniarki wraz ze swoimi jagniętami. Zwierzęta będzie można podziwiać do jesieni. Nowych mieszkańców jest jednak więcej.

Chirurgia nie w Janowie Lubelskim. Na razie przez miesiąc

Chirurgia nie w Janowie Lubelskim. Na razie przez miesiąc

Przez cały maj zamknięty dla pacjentów zostanie oddział chirurgii w janowskim szpitalu. Nie jest znana przyczyna tej decyzji.

Przełom w diagnostyce endometriozy. Szpital w Lublinie testuje innowacyjne rozwiązanie

Przełom w diagnostyce endometriozy. Szpital w Lublinie testuje innowacyjne rozwiązanie

W Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym nr 4 rozpoczął się nabór pacjentek do przełomowego badania, które może zrewolucjonizować sposób diagnozowania endometriozy. 160 kobiet w wieku 18–45 lat będzie mogło bezpłatnie przetestować innowacyjny test EndoRNA, który — jeśli okaże się skuteczny — może zastąpić bolesną laparoskopię.

Spowodował katastrofę w ruchu drogowym. 19-latek dalej pozostanie w areszcie

Spowodował katastrofę w ruchu drogowym. 19-latek dalej pozostanie w areszcie

Sąd Okręgowy w Lublinie nie miał wątpliwości – Szymon C., 19-latek podejrzany o spowodowanie tragicznego wypadku w Chełmie, pozostanie dalej w areszcie. W wypadku który miał miejsce pod koniec marca zginęli dwaj 18-latkowie przewożeni w bagażniku.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium